LAATSTE NIEUWS MAANDAG 16 AUGUSTUS 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 STADSNIEUWS Keuringsdienst van Waren De nieuwe gebicdsindeellng geelt groote drukte De nieuwe gebiedsindeeling, aldus lezen ^vij iri het jaarverslag over 193G van den Keuringsdienst van Waren te Haarlem, .waarhij de gemeenten ten noorden van het Noordzeekanaal, voor zoover zij voor die tijd tot het gebied Haarlem behoorden. Werden gevoegd bij het gebied Alkmaar, terwijl die van het opgeheven gebied Lei den, behoudens enkele kleine gemeenten, bij het gebied Haarlem werden ingedeeld en de invoering van de belasting brachten jyelo werkzaamheden met zicli. Zoo moest onder meer de administratie .van het voormalige gebied Leiden geheel opnieuw in orde worden gebracht, zoodat deze in overeenstemming kwam met de tegenwoordige toestand en met de admini stratie, zooals die hier doelmatig gebleken en gebruikelijk was. Mede met het oog op !de belastingheffing moesten alle adressen ,van bakkers, melkverkoopcrs, winkels enz. Worden gecontroleerd en lijsten worden op gesteld,, aan de hand waarvan de keur meesters stelselmatig alle verkoopers zou- 'den kunnen bezoeken. Ook in het nieuwe gebied werd begonnen alle bakkers, slagers kruideniers, drogisten en melkverkoopers aan een geregelde controle te onderwerpen en daarbij na tc gaan of alle bepalingen krachtens de Warenwet werden nageleefd. Deze werkzaamheden vorderden in den beginne zeer veel tijd. In liet afgeloopcn jaar kon daarom het toezicht niet zoo vaak plaats hebben, als noodig en onder nor male functioneering met het beschikbare personeel mogelijk is. Door den veearts van de dienst werd op ongeregelde tijden controle op de visch, die door vischhandelaren in hun winkels en op straat in alle gemeenten werd verkocht, Uitgeoefend. Onnoodig en minder ge- Wenscht bleek te zijn dagelijks op de zelfde plaats en tijd sommige handelaren .te bezoeken. Door ernstige waarschuwin gen werden de verkoopers er toe gebracht, zorg voor de hoedanigheid van hun waar te 'dragen, zoodat afkeuring bij onverwachte controle, langzamerhand een zeldzaamheid wordt. In enkele gevallen werd een ver volging ingesteld. Eveneens werden door hem,, de verkoop plaatsen en slachtgelegenheden van han delaren in wild en gevogelte geïnspecteerd en straatventers in deze waren aangehou den. Zelfs 195 malen werden gestorven en zieke dienen geheel of gedeeltelijk afge keurd. In het gebouw van de dienst werd ecnige dagen per week aan handelaren ge legenheid gegeven de geslachte dieren, mits deze nog van organen voorzien waren, nan keuring te onderwerpen. Op verbete ring van slachtplaatsen werd aangedrongen Eenige cijfers In totaal werden 18353 monsters geno men, 669 partijen van verschillende waren Werden afgekeurd, 87 processen-verbaal Werden opgemaakt en naar aanleiding van onderzoekingen op het laboratorium wer- iden 9!i waarschuwingen gegeven. Broodcontrole bleek zeer noodig te zijn. iVooral in het nieuwe gebied was veel op het brood aan te merken, zoowel wegens jte geringe hoeveelheid drooge stof als wel 'door het verwerken van onyoldoende hoe- .veelheid melk in hét melkb'rood. Hoewel het aantal malen, dat bakkers bezocht wer den (en monsters genomen worden, geringer yas dan verleden jaar, was thans het aan bal geconstateerde afwijkingen grooter. Bij de controle van melkverkoopcrs in 't nieuwe gebied, bleken verscheidene niet in het bezit te zijn van een geldige vergun ning, zooals door het Melkbesluit verplicht is gesteld, terwijl ook in vele gevallen door melkverkoopers waren werden verkocht, Idie krachtens artikel 31 van genoemd be sluit ontoelaatbaar zijn. Daar monsters bij leveranciers (meestal fveehouders) slechts genomen werden, in- Sdien hiervoor een bijzondere aanleiding be stond, is het percentage waterbevattende monsters in sommige gemeenten buitenge woon hoog. Verschillende vervalschingen, zooals de laatste jaren zelden werden ge constateerd, werden opgespoord en bestraft. Ook de samenstelling van karnemelk liet in sommige gemeenten zeer veel te wen- 'schen over. PLANTSOEN-CONCERT Donderdag 19 Augustus a.s. wordt in het plantsoen een concert gegeven door de Har monie-kapel „Werkmans Wilskrach", in de serie concerten te geven door de „Bond van 'Leidsche Harmonie- en Fanfare Ver." al hier. I Programma? Gloire et Honneur, marsch J. Furgest 2. Banditenstreiche, Ouverture F. v. Suppé 8. Wiener Burger", Wals Zichrer Scènes Pittoresques (-4 deelen) Pauze, J. Massenet 5. My Regiment, marsch Blankenburg 6. Le Barbier de Seville, Ouverture Rossini i7. Aufzug der Svadswache Leon Jessel S. Souvenir de Rigoletto G. Verdi arr. F. Dunkier S). Gelria, marsch Lureman Bedorven haring in beslag genomen Een juffrouw waarschuwde de politie Zaterdagmiddag te half drie werd op de weekmarkt een agent van politie door een juffrouw gewaarschuwd, dat aan een der kramen bedorven zure haring werd verkocht. De juffrouw had van de markt wat zure haring meegenomen naar huis. Een koop man, die bij haar aan de deur kwam. maakte haar opmerkzaam op een eigenaar dig luchtje, dat uit haar woning kwam en itoen zij op zoek ging naar de bron van deze onfrissche geur, kwam zij tot de conclusie, dat het de pas gekochte haring was, die de ïeukorganen irriteerde. De juffrouw begaf zichi oogenblikke- lijk weer naar de markt en waarschuw de daar de politie-agent, die een onder zoek instelde in de tent. waar de ha ring gekocht was. Ook de agent kwam. tot de conclusie, dat de haring bedor- ve_n was en nam de partij die nog over was en die uit ongeveer 350 haringen bestond, voorloopig in beslag. De Keuringsdienst van Waren in Haar lem werd gewaarschuwd, welke twee amb tenaren zond, die de partij als ondeugdelijk afkeurden. De haringen werden vervoerd haar de Gemeente-reiniging en aldaar ver nietigd. Tegen de kooplieden, M. T. en H. v. iel. R., beiden uit Den Haag, werd proces verbaal opgemaakt. Waarschijnlijk was van ide partij haring nog niet veel verkocht. Ru, Biin althans geen verdere klachten ter keiv tig yan de politie gebracht, i Leidsche Zwemkampioenschappen Pcliliewedstrijden Morgenavond om 7 uur zullen in de Zwem inrichting alhier plaats vinden de door cle zwcmverceniging „De Zijl" georganiseerde wedstrijden om de Leidsche Kampioenschap pen en de jaarlijksehe Politiiewedstrijden, alsmede de wedstrijden van het Tram- en Spoorwegpersoneel. Het programma omvat o.m. de navolgen de nummers: Voor de Leidsche Kampioenschappen: Dames: 50 M. vrije-, school- cn rugslag; heeren: 100 M. vrije-, school- en rugslag. Voor de Politicwedstrijden: Juniores: 50 M. vrije-, school- en rugslag: veteranon: 50 M. vrije-, school- en rugslag. Voorts 25 M. reddend zwemmen (gekleed), waarvan 15«M. met drenkeling; hindernis- zwemmen en ton slotte popduiken. Na afloop dezer wedstrijden zal De Zijl I een polowedstrijd spelen tegen een combina tie van II. Z. en P. C. I on II uit Don Haag. SPORTCLUB C.G.W. Door C.G.W. worden deze week de navol gende wedstrijden gespeeld: Hedenavond te 7 uur Fides PactaC.G.W.- comb.; Dinsdagavond 7 uur Morsch-kwar- tier C.G.W. II. Beide wedstrijden vinden plaats cup het terrein van Fides Pacta aan den Lage Morschweg (Driesprong). Woensdagavond a.s. te 7 uur «peelt op het Gemoenteterrein C.G.W. I tegen hot elftal van P. C. en L. Vrijdag a.s. te 7 uur spelen de C.G.W. - veteranen tegen Ons Clubje-veteranen, op het terrein van Ons Clubje te Leiderdorp. VUURTJE STOKEN OP EEN HOOIZOLDER Zondagmiddag lo 2.25 uur is een begin van brand on'staan op den hooizolder van den expediteur v. R..in de Valkenstecg. JV. politiebrandweer was zeer spoedig ter plaatse en heeft met een slang op de rnotor- spuit bet vuur in de kiem gesmoord. D» schade is gering. Het bleek, dat een klein zoontje van v. R. met eenige vriendjes een vuurtje had gestookt op den zolder. Dit vuurtje was wel uitgetrapt, maar eenige vonken waren blijven smeulen en werden de oorzaak van een nieuw „vuurtje", dat ge lukkig bijtijds werd ontdekt, zoodat erger kon worden voorkomen. Kamer van Koophandel voor Rijnland 14 Aug. Gebr. Vies (hoofdzaak Jacques Abrahamson <5^ Zoon), Leiden, Breestr. 177 (hoofdzaak Amsterdam), heerenmode-artike- len en confectie. Het filiaal te Leiden, Brec- straat 177, is opgeheven. HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 13 Aug. 69S1. N. V. Ouwehands Stoomschclpmaalderij, kalk- en grinthandel in oprichting. Katwijk, Parle- vlietslop. Eig.: J. Ouwohand, Katwijk. Wijziging. 13 Aug. The „Old Mill" Nurse ries, Oegstgeest, Rijngeesterstraatweg 165, bloemtbollenkw'eekerij en export-handel. Het kantoor is verplaatst naar Sassenheini, Hooftstraat 79. Café-Billard „Rembrandt", Leiden. Haven 62. Wijz. handclsn. in: Café Billard „Zijl poort". BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. J. de Haas 23 jr en J. Louwrier 20 jr H. A. C. Arends 26 jr en M. E. v. d. Reb'den 23 jr J. v. Brakel 25 jr en B. B. Frankhuizen 24 jr:D. N. V. "Klaveren 22 jr en Af. T. Rabel 2i jr. BEVALLEN: C. QuestrooSwanenburg; dr G. N. J. Schuit—Le Nobel dr H. Logeman—v Oosten dr. OVERLEDEN: H. G. Spijkerman—Beugelsdök vr. 32 jr. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN VOETBAL De Zaterdag gehouden wedstrijd tusschen twee elftallen, bestaande uit spelers van A. R.C.. Alpliia en M.S.V. leverde een 101 overwinning voor de A.-ploeg. Het ver schil in het veld was niet groot doch de voorhoede van de A.-ploeg was aanmerke lijk sterker dan van B. Zooals men weet wordt uiv deze elftallen de ploeg gekozen die op 31 Augustus Alphen I zal bekampen OPBRENGST COLLECTE De collecte gehouden ten bate van de Hulpverleening van de Gereformeerde Zendingsbond in de Ned. Hervormde Kerk bracht op f 140,23%. AANRIJDING Gistermiddag omstreeks 12 uur wilde de landbouwer J. D. van de A. in den Hoorn met zijn auto zijn erf oprijden. Uit de rich ting Leiden naderde de motorrijder P. uit Leiden. Deze merkte te laat op dat Van de A. zijwaarts ging en reed op de auto in. P. kwam te vallen en bekwam lichte verwon dingen terwijl auto en motor beschadigd werden. Naar de schuldvraag steil' de poli tie een onderzoek in. ENKEL GEBROKEN Gisteravond is op de Steekterweg de mo torrijder Van de B. alhier, geslipt en tegen een stilstaande auto opgereden. Van de B. kwam te vallen en brak hier- fo'ii zijn linker enkel terwijl hij voorts ver schillende lichte wonden opliep. Hij werd bii omwonenden binnengedragen. Dr. S. uit Zwammerdam verleende de eerste hup, waarna Van de B. per ziekenauo naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden is ver voerd. DE NIEUWE BEGRAAFPLAATS EN DE AULA De nieuwe begraafplaats aan de Ver lengd© Aarkade is thans, wat grondwerk en beplanting betreft, zoo goed als ge reed. Aan een groot aantal steuntrek- kenden heeft dit werkverschaffings object geruimen tijd arbeid gegeven. Ook de smalle toegangsweg naar de begraafplaats is thans een moderne wee geworden, met verhard wegdek, en een fiets- en wandelpad daarnaast. Door omlegging van de Kromme Aar is dit mooie resultaat verkregen. Wanneer de Aula. waaraan men thans bezig is, gereed zal zijn, zal de begraafplaats in gebruik genomen kunnen worden en de begraafplaats van Oud Alphen aan de Schoolstraat, van Aarlanderveen aan de Kortstekerweg en van Oudshoorn aan de Oudshoornschcweg, kunnen gesloten worden. Deze Aula zal met de nieuwe begraaf plaats een keurig geheel vormen, hetwelk de ontwerper, de heer Ir. Waardenburg, alle eer aandoet. De kosten van dit bouw werk zullen volgens de aannemingssom 27.849 bedragen. Bij nadere beschouwing van de teekpning onderscheidt men duidelijk de groote ont- vangruimte in bet midden, welke 88 M2. eroot is en circa 300 bezoekers kan bevatten Hierin zullen, een katheder en .eenige ban- P. G.C. HAJENIUS AMSTERDAM 's-GRAVENHAGC Rokin 92 96 Noordeinde 61 TeL 37494 TeL 115453 SIGAREN - GIGARETTEN - TABAK ken het eenige meubilair zijn. Aan drie zij den heeft men nog afzonderlijke wachtruim ten, voor de familie, belangstellenden en dragers. Het ligt in de bedoeling dat van den stoet, nadat deze de begraafplaats is op gereden, slechts de lijkwagen zal doorrijden naar de Oostelijke wachtkamer. De volgrij- tuigen stoppen voor den hoofdingang, wel ke via een kleine vestibule toegang geeft tot de wachtruimte voor de familie, terwijl niet tot den stoet behoorende belangstellenden bij ongunstig weer tijdelijk onderdak vin den in de wachtkamer aan de Westzijde. Zoodra de kist door de dragers is opge baard, worden de daartoe toegang gevende schuifdeuren geopend. Ook is bij het opmaken der teekening rekening gehouden met het plaatsen van een orgel. De wachtruimte is aan de Oostzijde hoo- ger opgetrokken dan aan de Westzijde en het is de bedoeling het orgel aldaar te plaat sen. Zooals reeds is medegedeeld heeft de Raad B. en W. oen crediet van ƒ3500 toe gestaan voor dit doel. Onder het gebouw is een groote kelder aangebracht, waartoe aan de westzijde een trap toegang geeft. Hier bevinden zich aan weerszijden van een gang de toiletten, als mede de bergplaats, terwijl de gang zelf leidt naar een lijkenkamer, welke ten dien ste staat van politie en justitie. Naast de vestibule bevindt zich voorts nog een keukentje, waar eventueel verver- schingen kunnen worden bereid, terwijl aan de westzijde van het gebouw een kleine vij ver wordt aangelegd, welke het mogelijk zal maken dat bezoekers van de begraaf plaats zich van water kunnen voorzien voor het besproeien van bloemen en beplan tingen. HILLEGOM EEN 100-JARIGE Onze plaatsgenoo'te mevr. de wed. Rit'- sohie—Kruymel hoopt Vrijdag a.s. haar lOOsten verjaardag te herdenken ten huizo van haar schoonzoon den heer Herm. Veld- huijzen van Zanten, „Rustenburg", aan dc Veenenburgerlaan. Haar gezondheidstoe stand is nog heel goed; zij is echter slecht ter been. SedeiT 14 Juni 1915 woont zij hier. Met het oog op overvoermoeidheid wordt geen receptie gehouden. KATWIJK AAN DE RIJN ATD. RIJNLAND NED. ROODE KRUIS Vanwege deze afdeeling van het Neder- landsche Roodc Kruis is weder een nieuwe Hulppost geplaatst bij den lieer Van de Kamp, Nieuwe Duinweg 53 tc Katwijk aan de Rijn. KATWIJK AAN ZEE C. J. M. V. en C.J.V. Vrijdagavond om 8 uur zal een gecombi neerde vergadering-gehouden wórden in het Jeugdhuis waar Ds. Fr. J. Broeijer zal spreken over „Kerk en persoonlijk leven". BORD OMVERGEREDEN F. J. P. reed met zijn auto op de hoek ten BrittenstraatBoulevard een aldaar staand verkeersbord stuk. De auto werd door deze botsing ernstig beschadigd. VOETBAL Quick Boys speelde Zaterdag een vriend schappelijke wedstrijd tegen een badgasten elftal. De Boys wonnen dezen wedstrijd met 31. Bij de badgasten viel vooral het goede werk van den keeper op. De wedstrijd droeg een sportief karakte VV.V.-FEE STEN Was aanvankelijk de optocht en het vuurwerk uitgesteld tot hedenavond, het bestuur heeft echter gehoor moeten geven aan de vele verzoeken om deze optocht toch Zaterdag te willen houden, wat dan ook is geschied. Het vuurwerk zal echter he denavond bij gunstig weer afgestoken wor den. 's Middags heerschte reeds in ons dorp een ongekende drukte. In dichte drommeii trok men naar de binnensluizen waar de aangekondigde zwemwedstrijd zou plaats vinden. Precies half vier kwam de muzielc- vereen. U.N.I. aangemarcheerd, welke den wedstrijd met vroolijke marschmuziek zou opluisteren. De wedstrijd was voor de velen toetschouwers duidelijk en van nabij te zien. Het is een spannende kamp gewor den .waarvan wij de prijswinners hier la ten volgen. 200 Meter schoolslag 1 ipr. A. Heetveld 3 min. 33,3 sec2e pr. M. Wortel 3 min. 56 sec. 200 Meter vrije slag: le pr. L. Fooi, 3 min. 16,4 sec., 2e pr. Joh. Huis man 3 min. 40.S sec. 100 Meter schoolslag: lc pr. A. Heetveld 1 min. 33 sec.. 2e pr. M. Spaanderman 1 min. 37,4 sec. 100 M. Vrije slag: le (pr. Toon van Dommelen 1 min. 14,8 snee. 2e pr. Piet Friederich 1 min. 26.4 sec. 50 meter schoolslag: le pr. David van Sevenster 40,2 sec. 2e pr. Maarten Spaan derman 43 sec., troostprijs C. Eegdeman 43,3 sec. 50 meter vrije slag: le pr. Toon van Dommelen 30,4 sec. 2e ipr. 31,4 sec., troostprijs Nico Huisman 35.4 sec. 25 meter schoolslag le prijs Maria Lith 23.8 sec., 2e pr. Poelie Landweer 2i,4 sec., troostprijs Jaantje Droge 24,4 sec. 25 meter vrije slag; le pr. Rie van Eerst 19,S sec, 2e pr. Wim Caspus 20,3 sec., troostprijs Henny Siefbbe- 1-es 21,5 sec. De jury bestond uit de heeren Boekh - ven, Boot en Kuipers, terwijl als st-rater fungeerde de heer D. Parlevüet. 's Avonds had de lampion-optocht plaats welke een groot' succes is geworden, dank zij het feit dat het niet regende-. De stoet, welke ge formeerd werd in de Koningin Wilhelmina- straat, trok hierop begeleid door de U.N.L, doop Katwijk. Het was bij den donkeren avondhemel een prachtig gezicht die hon derden verschillende lampions langs de boulevard te zien trekken. Tn de stoet reden ook nog enkele versierde fietsen, tilbury's en auto's mee. De publieke belangstelling was wederom geweldig. Dp politie met de inspecteur aan het hoofd, die voor de stoet op paarden waren gezeten, zorgde dat alles keurig marcheerde. Opstoppingen hadden dan ook niet plaats. De jury bestaande uit de heeren C. G. Poort, v. d. Wilde en mevr. j Rijnbende kende aan de volgende groepen prijzen toe. Eerste prijs Hennikcl, 2e pr. Schoonenberg en Couprie. Groep fietsen: autopeds, strandwagens en enno's, le prijs Mora, cano- 2e pr. Peter Benninkbolt, fiets; 3e prijs Gijs Hogerwerf. Groep voertuigen: le prijs mevr. Kosters, 2e iprijs Adri Parlevüet, 3e prijs Van ds Veen Willemse. Hedenavond zal U.N.I. om negen uur een concert geyen in -de tent, OEGSTGEEST INBRAAK Vrijdagmiddag zijn door dc Oegstgeester politie twee personen, J. de V. en A. v. d. D„ woonachtig alhier, aangehouden als ver dacht van inbraak onder de gemeente Voor scholen. SASSENHEIM ZWEMFEEST Zaterdagmiddag werd alhier een zwem feest gegeven door de Sassenheimsche Zwcmverceniging in het Gemeente-zwem bad. Ue uitslag van de gehouden wedstrijden was als volgt: A f v a 1 w e d s t r ij d over 15 meter (jon gens tot 14 jaar): 1. G. Hooymans; 2. A. van Polancn: 3. H. van Zelm. Steekspel dames: 1. R. van Rijn; 2 I. van Rijn; heeren: 1. Jo Kaptevn; 2. W. van Zelm. V r ij e slag dames 50 meter: Lena Clemens (50 2/5 sec.); 2. Ida van Rijn (55 2/5 sec.); 3. Nel Prins (56 2/5 sec.). Vrijeslag Junioren: 1. Herm. de Wrecdc (il 2/5 sec.); 2. W. Prins (49 3/5 sec.); 3. A. van Breda (55 sec.). Vrije slag heeren (leden S.Z.V.): 1 J. Boorsema (buiten mededinging) (34.4 sec.); 2. B. Kapteyn (39.3 sec.); 3. A Arcntshorst (40.2 sec.); 4. Wi Boekce (45.2 sec.). Schoolslag heeren (leden S.Z.V.) 1. A. Arcntshorst (42.4 sec2. B. Kapteyn (47.1 sec.); 3. J. Boorsema (buiten mede dinging) 48 sec.; 4. W. Boelcee (51.2 sec.). Estfettfl door leden van de S.Z.V.: Daar geen van de uitgonoodigde ploegen was opgekomen, onderscheiden door wit en zwart, gewonnen door wit met 2 min. 55 sec. Polowedstrij d eveneens door wit ge wonnen met 32. OPGEDRAGEN Aan de firma E. J. Dijkstra, alhier is opgedragen het bouwen van een woonhuis door den heer L. Kuyper, alhier. Aan cle firma Gebrs. M.en A. van Breda is onderhands opgedragen door de N.V. Albert" Heyn, het erbouwen van een woon- cn winkelhuis te Den Haag. Buitengewone ledenvergadering Onder groote belangstelling werd deze week te Leiden een buitengewone ledenver gadering gehouden. Op deze vergadering werd ibesloten om een massa-kamp tc Leiden te doen organiseeren, n.l. een wedstrijd van. dc Bollenstreek tegen de Rijnstreek. Deze wedstrijd aal gehouden worden op Woens dag 15 September a.s. Tevens werd aan de vcicenigingen K.W.Z. I, K.D.C. II en K.W.Z. III, resp. kampioen 2e, 3e en 4e klasse, een diploma uitgereikt en aan de heeren P. Kleute van W.D.G., J. Vermaas van W.D.G. on I. Laterveer van D.C.L., resp. persoonlijk kampioen 1e, 2e en 3e klasse, werden de huil toegedachte prijzen met diploma uitgereikt. De groepswinnaars Z. de Jong van P.D.L.V., J. v d. Horet van A.D.C., J. van Wesel van D.C.L., W. Rademaker van S.P.H. cn J. Var- kevisser van W.D.G. ontvingen een groeps- ir.edaille. Tenslotte werd na afloop der vergadering door den kampioen den heer P. Kleute een simultaan-seance gegeven. Er werd aan 31 borden gespeeld. De heer Kleute won er 12, speelde 14 remise en verloor er 5. De winnaars waren de heeren J. v. Ocve ren, L. de Haan, W. v. d. Blom, E. Klinken berg en C. Tennissen. Remise speelden de heeren I. v. d. Meulèn, P. Vërkade, M.'Krui- clci, I. Laterveer, A. Buurman, J. v. Wesel, P. Voorkamp, A. Pronk, N. Hogervorst, J. Serlicr, C. Korpershoek, J. Vermaas, v. d. Lelie en F. Franken. De simultaan-seance werd te 9 uur aange vangen en duurde tot na middernacht. VOORHOUT RIJKSPOSTSPAARBANK In de loop der maand Juli werd aan het kantoor der posterijen alhier op spaarbank boekjes ingelegd f 1923.30 en terugbetaald f 7436.87. Derhalve minder ingelegd dan te rugbetaald f 5513.57. Het aanval nieuw uitgegeven boekjes be droeg 1. UITSTAPJE De Herv. Meisjcsvereen. „Irene" alhier maakte in combinatie met de Gerof. Meis- jesvereen. van Sassenheim. per touringcar een uitstapje naar Gelderland. BOUWVERGUNNINGEN Door B. en W. der gemeente alhier, zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: aan den heer C. Th. Huids, het (bouwen van 8 arbeiderswoningen aan den Rijnshurger- weg en aan den heer J. Warmerdam, het bouwen van een boerenhofstede met stallen en hooibergen aan de Leidschevaart. VOORSCHOTEN RAADSVERGADERING Zaterdagmiddag 2 uur kwam de Raad biic-on. Voor de openbare zitting werd een besloten vergadering gehouden van een half uur Afwezig waren de heeren W. G. Duinisveld en O. R. I. Viveen. Voor dat met de werkzaamheden werd aangevangen, sprak de voorz. burgemeester M. F. Berkhout, eenige hartelijke woorden tot de heer J. Braggaar, die sinds 27 No vember van het vorig jaar de vergaderin gen wegens ziekte niet heeft kunnen bij wonen. Spreker wenschte den heer Brag gaar geluk met zijn aanvankelijk herstel, hoopte dat hij geheel mocht herstellen cn dat God hem nog lang mocht sparen om de belangen onzer gemeente te dienen. Do notulen werden gelezen en ongewij zigd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken, was een mede deeling van den minister van sociale za ken, dat het onderhoud van het Wilhel- minapark in werkverschaffing mag wor den uitgevoerd. De heer Braggaar. die hierover liet woord vroeg, herinnerde aan hetgeen.liij over deze zaak had gesproken op de vergadering, toen tot den aanleg van het park werd besloten. Ook nu meende hij dat- dit onderhoud een werk is, dat aller minst geschikt is, om in werkverschaffing te worden uitgevoerd. Waar gaan wij heen, vroeg spreker, als ook het heel gewone werk zooals dit in werkverschaffing wordt gedaan, zoodat de loonen steeds meer wor den gedrukt. Spreker gaf B. en W. in over weging dit voorstel terug te nemen. De voorz. zegt, dat hier wel over onder houd wordt gesproken, doch dat het werk dat hier wordt bedoeld hoofdzakelijk be staat in de verdere afwerking en uitbrei ding van het park De heer Braggaar bleef zijn bezwaar handhaven cn opperde nog enkele bezwa ren, ook wat betreft de loonregeling. Hij vroeg waarom er nu niet gesproken wordt over 10% boven het loon van f 0.30 per uur Ook vroeg hij, of de steuntrekkers niet- kostwinners ook niet voor dit werk in aan merking kunnen komen. De voorz. ant- woorcklo dat dezelfde bepalingen die hij den aanleg gesteld waren ook nu nog van kracht zijn. Het gaat echter nu niet o.ver N.V. UTRECHTSCHE HYPOTHEEKBANK UTRECHT 3Vz% Pandbrieven a 10014% Alle nog niet uitgelote of aflosbaar ge stelde 4V2 pandbrieven, kunnen tot nader bericht nog geruild worden in: 3Yz% PANDBRIEVEN a 100 De Directie. Mr A/J. S. VAN LIER Mr. P. R. HOORWEG. vakkundig werk, doch over zeer eenvoudi- gen arbeid die ieder, „op zijn elf-en-der- tigst" kan uitvoeren. Spreker betwijfelde of in het particuliere leven méér betaald zal worden voor dit werk; ja zelfs of er wel f 0.30 per uur voor betaald wordt. De heer D. Limburg merkte op, dat, als de heer Braggaar zijn zin kreeg, a.s. Maan dag niet één werklooze aan het werk zou kunnen gaan. Het desbetreffende schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Van de com missie tot nazien der rekeningen van de gemeente-rekeningen over het dienstjaar 1936, was een schrijven ingekomen, dat alles in orde was bevonden. Do" rekeningen werden voorloopig vastgesteld voor den gewonen dienst: ontv. f 328848.59; uitgaven f 298024.75; batig slot f 3082,3.84. Voor den kapitaaldienst: ontv. f 249858.75 uitgaven f. 258398.57. Nadeelig slot f 8540.42 Bij punt 4: Aankoop voor verbreeding Leidseheweg, worden door de heeren A. Verboom, J. Braggaar en A. Bakker enkele bezwaren gemaakt tegen de regeling. De voorz. gaf een uitvoerige toelichting over het verkoop dezer zaak. De heeren P. C. Rijneveld en S. A. Verheul, hebben zich niet willen neerleggen bij den gemaakte regeling. De juridisch adviseur der gemeen te Mr. Trapman, had geadviseerd het lie ver niet tot een proces te laten komen. 13. en W. hebben toen een bedrag geboden waarmede belanghebbenden accnord gin gen. Ook de raad ging met dit voorstel accoord. Bij punt 5: Uitbreiding van het Wilhel- minapark maakt de lieer Braggaar enkele opmerkingen, welke door den voorz. wer den beantwoord, waarna het voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Een verzoèk van den heer L. Marselis. om vergoeding ex art. 13 dei lager onder wijswet 1920, werd toegestaan, in den vorm van een rijwiel voor f 30. Eenige comptable hesluiten werden goed gekeurd. Er waren geen rV£P1 voor de rondvraag. Daarna sluiting. OEFENING E.H.B.O. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf zijn de brigadelcdcn van dc afdeeling der Ned Ver. E.H.B.O. weer eens op de proef gesteld I in het verleenen van eerste hulp bij een groot ongeluk op een industrie-terrein. DE TROEBELEN IN CHINA Torpedobootjager „Van Galen" naar Shanghai vertrokken De „Tassman' van de K.P.M naar Hongkong BATAVIA, 16 Aug. (Anela-A.N.P.). Medegedeeld is, dat Hr. Ms, „Van Galen", een torpedojager, opdracht kreeg naar Shanghai te vertrekken. De „Van Galen'1 is hedenochtend te kwart over acht van de marinehaven te Soerabaja vertrokken. De commandant van het eskader hield namens den commandant van de zee macht een toespraak. „De Galen" zal Tarakan en Manilla aandoen voor het innemen van kolen. Vermoedelijk zal het schip 23 Augustus te Shanghai arriveeren. BATAVIA^ 16 Aug. (Aneta). In de haven van Shanghai bevond zich slechts één Ne- derlandsch schip n.l. de „Tasman" van de K.P.M., die daar 12 Augustus arriveerde voor een dokbeurt, welke tot 4 September zou duren. In verhand met de situatie welke zich dezer dagen heeft ontwikkeld, is het waarschijnlijk, dat het schip naar Hongkong zal gaan voor de halfjaarlijksche onderhoudsbeurt. Zaterdag seinde de „Tas man", dat alle opvarenden veilig waren. Het stoomschip „Tjikembang" van de Java-China-Japan-lijn, dat op 19 Augustus uit Dairen te Shanghai zal aankomen, zal het al dan niet binnenloopen van de haven te Shanghai afhankelijk stellen van de ont wikkeling van den oorlogstoestand. Nader verneemt Aneta, dat de „Tas man" de haven van Shanghai moest verlaten, in verhand met de luchtbom bardementen. Het schip ligt thans voor het quarantaine-station Wosung en wacht instructies af, mede in verband met de evacuatie van Nederlandsche vrouwen en kinderen uit Shanghai. Brand in een boekbinderij Groote schade aangericht Vanochtend heeft een felle brand gewoed in een perceel aan den Noord-Koninginne- wal te Helmond, waarin gevestigd is de handel in kantoor- en schrijfbehoeften en boekbinderij van den heer H. Maasakkers. Omstreeks half negen brak de brand uit en weldra walmden dikke rookwolken om hoog. Een in de nabijheid wonend lid van de vrijwillige brandweer drong, gewapena met een rookmasker. de woning binnen, na de voordeur te hebben geforceerd, daar de bewoner sinds gisteren afwezig was. Weldra arriveerde ook de brandweer, dio het vuur met groot materiaal aantastte. Om streeks half tien had men den brand onder de knie. De werkplaats, waar ae vlammen in het aanwezige materiaal uiteraard gretig voedsel vonden, is geheel uitgebrand. De winkel kon worden behouden, al is de water schade hier aanzienlijk. Het pand is eigendom van den heer G. Tielemans. Verzekering dekt de schade. Ver moedelijk is de brand door kortsluiting ontstaan. RADIO DISTRIBUTIE MAANDAG 16 AUGUSTUS Programma 3: 8 Keulen; 10.35 Parijs R; pl.m 12.05 London R; 12,50 Brussel VI; li,20 Keulen? 15.20 Dro.twlch; 16.20 Keulen; 17.20 Brussel Fr? IS.20 Partis R; 18.35 Brussel Fr; 19.20 Parijs R; 23.05 Berlijn Programma 4: 8 Brussel VI: 9.20 Diversen; 10.35 Dorltwich; 13.35 London R: 16.05 Parijs 'R. 16 20 London R; 17.20 rBussel VI; 17.35 Droitw; 18.20 Diversen: 18.35 oLndon R: 19.50 Droitw;. 20.20 London P.eg; 21.50 Droitwlch DINSDAG 17 AUGUSTUS Programma 3: 8.— Keulen: 10.50 Par;js R; 12.20 Brussel VI.: 14.20 Droitwlch; 17.Keulen 17.50 Brussel VI.18.50 Londen Reg. 19.40 Partis R.. 20.20 Brussel Fr.; 21.20 Parijs R-; plm 23.20 Boedapest of div. Programma 4: 8 Brussel VI.: 9.20 diversen; 10.35 Droitwlch; 12.05 London Reg.: 17-20 Droit wich; 18.20 diversen; 18.45 Dro.twich; 22.20 div. 22.40 Droitwich .\genda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der a|»otheken wordt van Maandag 16 tot en me'. Zondag 22 Augustus a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 8S07, J. E. M. ten Dijk, Havei 18,8 teler. S5 en J. Doedcns, Wilhclminapark S, Oegst geest, telef. 274. Omstreeks half viif werd vanuit de me!' dingspost E.H.B.O. aan het telegraafkantoor opdracht gegeven de brigade op te roepen voor een plaats gehad hebbende ontploffing op een terrein aan den Rijndijk, nabij eer. scheepswerf. Enkele minuten later waren reeds leden op het terrein aanwezig, spoedig gevolgd door de leden die verder af wonen, waarvan verschillende voor den spoorwegovergang moesten wachten. Op het uitgestrekte terrein lagen een acht* tal patiënten verspreid. Met labels was aan gegeven welke verwondingen zij hadden oe- kemen. Ze moesten geholpen en verbonden werden en daarna vervoerd naa.r een lokaal ■v-art de openbare school. De controle werd uitgevoerd door de doki toren Keegstra, De Boer, v. d. Stoel en Kei'K- hoff. terwijl mede op het terrein aanwezig waren burgemeester M. F. Berkhout en wei' houder J. A. Mens. Ook van de zijde van de bewoners van den Rijndijk en niet minder van de zijde van 'i passeerende verkeer was er veel belangstel üng. Nadat de oefening was beëindigd en alle leden in de sdhool waren verzameld, deelde rle chef-leider, Dr. M. v, d. Stoel, mede, dat de oefening goed was verloopen en dat bin nen 20 minuten ruim 20 leden op het ter rein van de z.g. ramp aanwezig waren. Zelfs liet bestuur, ikehalve de voorzitter. Dr. H. de Boer, wisten van deze onverwachte oefening niets af, zoodat het bewijs was geleverd dat de leden paraat zijn en getoond hebben hij gebi-ek aan voldoende vervoermateriaal zich te kunnen behelpen. Prof. Dr. H. Aldershoff t Ons bereikt het overlijdensbericht van Prof. Dr. H. Aldershoff, buitengewoon hoogleeraar in de serologie aan de rijksuni versiteit te Utrecht. Prof. Aldershoff werd IS Mei 1877 in Gro ningen geboren en studeerde aan het Gym- nasi urn en de Universiteit aldaar. In 1906 promoveerde hij cum laude op een proef schrift getiteld: „Vaccine-lichaampjes". Na in Assen gewerkt te hebben keerde hij in 1914 naar Utrecht terug, waar hij zich on derscheidde door inentingen tegen febris typhoida, welke arbeid medewerkte, om hem in 1917 een regeeringsopdracht te verstrek ken tot bacteorologisch onderzoek aan het Duitsche en Oostenrijksche front. Nadat hij de functie van inspecteur voor de volksge zondheid in Noord-Holland en Utrecht had waargenomen, volgde in 1924 zijn benoe ming tot buitengewoon hoogleeraar in de serologie en tot directeur van het Serolo- gisch Instituut. Prof. Aldershoff was begiftigd met het eerekruis in de orde van den Nederland- schen Leeuw. De ter aardebestclling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Woensdag 18 Augustus ongeveer half 12 op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats te Zeist. Prof. Aldershoff deelde in November. 1929 in een gesloten wetenschappelijke bijeen komst in het Rijks Scrologisch Instituut mede, dat hij ingevolge zijn onderzoekingen naar de oorzaken van encephalitis, de mec- ning was toegedaan, dat de encephalitis veroorzaakt wordt door een micro-organisme dat hij o 'tdekte in de kelen van tal van encephalitis-patiênten en in die van andere, nict-ingeënte personen, die bacillendragers voor encephalitis bleken te zijn. Apen. wier kelen werden bestreken met cultures van dit orennisme en dan werden ingeënt, vertoon den rille daarna aandoening van het cen traal zenuwstelsel. Pi-of. Aldershoff was van meening. dat de verkregen uitkomsten een vingerwijzing konden zijn op den weg van het onderzoek naar het verbond tusschen het inentingsproces cn de encephalitis. Schippersknecht verdronken Vanochtend om half elf is een onge veer 35-jarige schippersknecht van liet sleepschip „Judea", dat te Well (L.) stroo ligt te laden, bij het scheppen van water over boord gevallen en verdron ken. Ofschoon men onmiddellijk ging dreggen is het lijk nog niet opgehaald. De man laat een vrouw en een kind achterj

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3