lltruurr grihsdje Ghntrant Het oorlogsdrama van Shanghai Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Conflict op F.I.D.E.-congres te Stockholm abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 77» Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6164 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 56936 MAANDAG 16 AUGUSTUS 1937 18e Jaargang 3trt)Êrttntieprijjen: Van 1 tot 5 regelt 1.177 Elke regel meer0327» Ingezonden Mededeel Ingen van 1—5 regels 230 Bke regel mee#0^5 Voor Tiet bevragen aan 7 bureau V word! berekend f 0.10 De Reis van Prof. Dr. Rutgers Bezoek aan verschillende olieterreinen in Ned.-lndië Thuisreis vangt 8 September aan Met het m.s. „Merak" van de K. P. M. is te Tandjong-Priok gearriveerd Prof. Dr. V. H. Rutgers, lid van den Raad van Beheer der Ned. Ind. Aardolie Mij. welke zooals men weet een belangencombinatie vormt van de Regeering en de Bataafsche Petroleum-Mij. In een onderhoud, dat Prof. Rutgers had met de „Javabodeheeft doze een en ander omtrent het doel van zijn reis verteld. Als lid van den Raad van Beheer, der N.I.A.M. is hii naar Indië gekomen met het oogmerk verschillende olieterreinen te be zoeken en 'besprekingen met diverse instan ties te voeren. Prof. Rutgers bracht' allereerst een bezoek aan de olievelden der NiliAiM te Pangkalan dandan. waaronder de Aroe-baai-terreinen be hooren 'en aan Pladjoe, onder welke admi nistratie de Djambi-terreinen ressorteeren. Prof. Rutgers verbleef eonige dagen op het olieterrein Badjoebang, waar hij de werk zaamheden. zooals het boren naar olie gade sloeg. Daarna reisde de heer Rutgers nnar ver schillende in den omtrek gelegen Rtreken. waarbij hij de schoonheid van Sumatra s Oostkust leerde waardeeren. Vol lof was hij over het prachtige weeenstelsel. Na verschillende zaken te hebben geregeld zal Prof. Rutgers, naar hij mededeelde, naar Soerabaja reizen ten einde aldaar eenige fa milie- en zakenrelaties te bezoeken. Denke lijk zal hij op 8 September a.s. weder uit lndië vertrekken na cpo bezoek aan een tabaksonderneming bij Medan te hebben ge bracht. Op een vraag, of in de toekomst aan uitbreiding van de N.I.A.M.-terreinen kan worden gedacht, antwoordde prof. Rutgers, dat zulks alleen de regeering aangaat en het niet op den weg der B. P. M. ligt om daarop eenigen invloed uit te oefenen. Voorloopig is uitbreiding zeker niet noodig, aangezien de terreinen op Djam- bi zeer olierijk zijn. Niet alleen de olie-productie, doch ook de prijzen op de wereldmarkt, zoo beëindigde Prof. Rutgers het onderhoud, mogen in alle opzichten bevredigend worden genoemd. De dalende werkloosheid Percentage in Juli opnieuw lager De directeur van den rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 25 tot en met 31 Juli 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 465.500 personen (de landar beidersbonden met 74.700 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 465.500 verzekerden was in ge noemde week de geheele week werkloos 228% (in de vorige verslagweek, 5 tot en met 10 Juli 1937, was dit percentage 23.3) Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslagweek van de maand Juli in de laatste jaren als volgt: 1934 24.4; 1935 27.2; 1936 29.5; 1937 22.8. Bij 1053 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 31 Juli 1937 in totaal 329.667 werkzoekenden ingeschreven, onder .wie 311.166 mannen. Van deze werkzoekenden wanen er 312.220 Werkloos, onder wie 298.997 mannen. De daling van de werkloosheid, welke uit bovenstaande cijfers blijkt, is ook te zien uit de aantallen ingeschrevenen bij de organen der arbeidsbemiddeling, welke over de tweede verslagweek van Juli als volgt waren (tusschen haakjes zijn vermeld de aantallen werkloozen onder de ingeschrevenen): 1934 318.084 (295.091); 1935 352.090 (333 932); 1936 S93.175 J373.269); 1937 329.667 (312.220). CHR. BOND VAN KLEINHANDELAREN IN AARDAPPELEN ENZ. De Chr. Bond van Kloinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit in Neder land houdt D.V. Woensdag 18 Aug. a.s. oen Landdag te Valkeveen op „Oud-Valke veen". Als spreker zal optreden de Weled. heer J. v. A11 e n a Czn. te Amsterdam met het onderwerp „De Wet op de Vestigings- eischen". Alle geestverwanten Kleinhande laren in ons bedrijf zijn hartelijk welkom. DE BASCULEBRUG BIJ GOUDA Het vervaardigen, leveren en bedrijfs- vaardig opstellen van de basculebrug over de Gouwe bij Gouda in de nieuwe wegen .van Den Haag en Rotterdam en Utrecht en van de basculebrug over de Trekvliet te Voorburg is bij overeenkomst gegund aan de N.V. F. Kloes Zonen's Werkplaatsen te Kinderdijk voor 163.298 HEFFING OP BOTER De heffing op boter is voor de week van 15 tot en met 21 Augustus, behoudens tus- schentijdsche wijziging, weder vastgesteld op 0.65 per K.G. LORD BADEN POWELL NAAR ENGELAND VERTROKKEN Zondagavond is met de Harwichboot de „Prague" Lord Baden Powell in ge zelschap van zijn echtgenoote naar Engeland vertrokken. TOESTAND VAN C. VAN DE VELDE VOORUITGAANDE Men meldt ons: De toestand van den heer C. van de Velde, student te Amsterdam die op 9 Aug. jl. e>en ongeluk heeft gehad in de bergen nabij Grenoble, is thans, hoewel niet zonder zorgen, toch zoodanig, dat er alle hoop bestaat op een goed herstel. Bommen zaaien dood en verderf in de internationale concessie Chineesche luchtmacht tracht troepen landingen te verhinderen ^^HINEESGHE bombardementsvliegtuigen, die boven Shanghai opereerden, teneinde het Japansche vlagge- schip „Izumo" en het Japansche consulaat van uit de lucht te bestoken, hebben een aantal bommen laten vallen, die in de internationale concessie terecht kwamen, en daar een verschrikkelijk bloedbad hebben aangericht. Een der Chineesche projectielen ontplofte op den Nanking- weg, t.usschen het Palace-hotel en het Cathay-hotel temidden van een dichte menschenmenigte. De bovenbouw van het Palace-hotel stortte in en in het Cathay-hotel ontstond een brand, die evenwel spoedig kon worden gebluscht. De straat lag vol lijken en luid gillende gewonden. Glas splinters, vernielde auto's, omgevallen rickshaws en fietsen en afgerukte stroomdraden van de electrische tram boden een beeld van gruwzame verwoesting. De politie der Fransche concessie heeft medegedeeld, dat er 456 pensonen gedood en 828 gewond zouden zijn. Een later bericht meldt, dat het aantal dooden later tot 687 zou zijn gestegen. De Fransche en andere buitenlandsche autoriteiten hebben de raad gegeven, zoo lang de tegenwoordige toestand voortduurt, slechts in het geval van absolute noodzake lijkheid uit te gaan. Het aantal vluchtelin gen bedraagt 250.000. Alle Lu echtverbindin gen met de stad zijn verbroken. De autoriteiten hebben maatregelen geno men tot evacuatie van de vrouwen en kin deren. Ook meerdere buitenlanders hebben ten gevolge van die Chineesche bommen het le ven verloren, o.a. Amerikanen en Russen. Een vijftigtal EuroDearmen werd zwaar ge wond. De Japansche regeering heeft besloten, in allerijl een hospitaalsohip naar de geteister de stad te zenden. Streng onderzoek naar de schuldvraag Door de Chineesdhe autoriteiten te Nan king wordt een onderzoek ingesteld naar de omstamdigheden, waaronder de interaationa le conoessie te Sjanghai door Chineesche vliegtuigen werd gebombardeerd. Tsjang Kai Sjek zou besloten zijn, de betrokken vliegers te straffen, indien mocht blijken, dat zij hun bommen slordig hebben gericht In een rapport heeft, de escadrilleleider medegedeeld, dat de bommen per ongeluk zijn gevallen, als gevolg van beschadiging der bommenrekken door het Japansche luohtaf we ergesohut Als represaille voor de Chineesche aan vallen op het Japansche vlagge6chip „Izu mo", hebben Japansohe luchtstrijdkrachten raids gehouden over de Chineesche lucht vaartbasis in de provincies Kiangsi en Tsjekiang, waarbij zij volgens berichten uit Tokio niet minder dan 70 Chineesche toe etellen zouden hebben vernield. De Japan ners beweren thans, meester in de lucht te zijn. Van Chineesche zijde wordt evenwel ver klaard, dat de aanval van de Japansche luchtmacht op de Chineesche vliegvelden geen succes is geweest. Zoo zou op het vlieg veld Hangtsjau één Chineesche machina zijn vernield, doch hiertegenover werden vier Japansohe vliegtuigen omlaag gescho ten. De Chineesche autoriteiten geven wel toe, dat vijf vliegtuigen, welke een aanval hebben gedaan op het Japansche vliegkamp schip voor Woe9oeng, vermist worden. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat deze toestellen in zee geschoten zijn.. Buitenlandsche protesten De versohillen.de groote mogendheden hebben opnieuw te Tokio en te Nanking ge- protesteerd tegen het betrekken in d»n strijd van de internationale concessie te Shanghai. De Amerikaansohe diplomaten in de voornaamste gevaarszone van Sjanghai hcibben instructie gekregen, hun bureaux te sluiten en te vertrekken zoodra de toestand te gevaarlijk mocht worden. De Amerikaan sohe marine-autoriteiten hebben de vrije haimd gekregen om ter plaatse naar eigen soedduniken al naar gelang van den ernst van den toestand op te treden. Op het Londensohe Foreige Office zijn gisteren den geheelen dag drukke bespre kingen gevoerd inzake de bescherming van de zich op het oogenblik te Shanghai be vindende Rritsche onderdanen. Besloten werd tot evacuatie van een groot gedeelte daarvan en tot het zenden naar Sjanghai van nieuwe troepen uit het garni zoen te Hongkong. In de internationale concesssie zijn Fran sche en Britsche mariniers aan land gezet, die in allerijl met vrachtauto's naar de te verdedigen punten zijn gezonden. Japanners openen offensief Hedenmorgen, naar uit Shanghai wordt geseind, hebben de Japanners het offensief te land, te water en in de lucht tegen de Chineesche stellingen geopend. Van Chineesche zijde wordt verklaard, dat de troepen lichte vorderingen maken en zich hebben meester gemaakt van de Japansche Marineclub, na een hardnekkigen tegen stand der Japanners, die dezen bijna 200 dooden zou hebben gekost Chineesche vlieg tuigen zouden een inderhaast door de Ja panners aangelegd vliegveld hebben ver nield. Daarentegen verklaren de Japanners, da; de gevechten van de laatste dagen ge ëindigd zijn in een aantal successen voor hun troepen en dat de Chineesche lucht macht zware verliezen heeft geleden. Te Nanking de staat van beleg Heit blad Sjun Pau bericht, da' drie Japan sche vliegtuigen, die hebben deelgenomen aan het bombardement van Nanking bij de achtervolging door Chineesche toestellen zijn neergeschoten. Te Nanking is de staat van beleg afge kondigd. Er zou een aanzienlijke schade zijn aangericht door het bombardement der Ja pansche toestellen aan het vliegveld bij Herburg. De Chineesche regeerlngsraad heeft beslo ten can, hoe.de gebeurtenissen zich ook mo gen ontwikkelen, te Nanking te blijven. De aanval op Nankau Uit Paoting wordt gemeld, dat de Japan sche aanval op Nankau, die reeds drie dagen duurde, uitgeloopen is op een volkomen mislukking. De Japansohe troepen zouden op den aftocht zijn in de richting van Tsjang- ping in de provincie Hopei, op 10 K.M. ten zuidoosten van Nankau. De Japanneezen zouden ruim 1000 man hebben verloren. De Chineezen zouden zich meester hebben gemaakt van zes Japansche tanks. Weer Japansche troepen naar Noord-China. De Japanneezen bespoedigen het zenden van versterkingen uit Korea naar Noord- China. Zestig treinen Japansche troepen zijn te Tientsin aangekomen, met in het geheel 30.000 manschappen en een belang- lijkë hoeveelheid oorlogsmateriaal. Japansohe vliegtuigen blijven te Tientsin en Peiping landen. Zal Japan China den oorlog verklaren? Op het ministerie van buitenlandsche za ken te Tokio gelooft men, dat naar aanlei ding van het bombardement van Sjanghai door de Chineezen een hoogst belangrijke beslissing zal worden genomen. In sommige kringen venvacht men een officieele oorlogs verklaring met terugroeping deb ambassa deurs. Chineesche luchtmacht In actie Uit Shanghai wordt gemeld, dat gisteren avond 30 Chineesche vliegtuigen de monding van de Yangtse heiblben gebombardeerd om de ontscheping van Japansche versterkin gen tegen te gaan. Het Japansche hoofdkwartier en verschei den strategische punten werden eveneens gebombardeerd. De Japansche artillerie beantwoordde het vuur. Japansche versterkingen zijn met twee stoomschepen aangevoerd en ten oosten van de stad aan wal gezet Om zes uur hebben 15 Japansche vlieg tuigen het vliegveld Longhoewa en 't district Nanas. dat zich ten zuiden van de Fran- echo nederzetting bevindt, gebombardeerd. Chineesche luchtafweergeschut is in actie, terwijl ook de machinegeweren knetteren. Het aantal dooden te Shanqhal Het aantal dooden als gevolg van het bom hardemerot van Zaterdag is gisteren, wegens het overlijden van zwaargewonden tot boven 1200 gestegen. Volgens een mededeeling van de Fransche politie werden alleen reeds in de Fransche conoessie 1050 personen gedood. In de zakenwijk staat het leven volkomen stii. daar ook de buitenlandsche bankfilia len gesloten zijn. Nederlandsche gedelegeerden verlaten de zaal Euwe wilde ook tegen Capablanca spelen Stemming over voorstellen onmogelijk' gemaakt Op de zitting van het F.I.D.E.-congres te Stockholm is het Zaterdag naar aan leiding van de debatten over het wereld kampioenschap tot een incident gekomen, dat voor de Nederlandsche gedelegeerden aanleiding is geweest het congres te ver laten. De wereldkampioen, onze landgenoot Dr M. E u w e, wenschte bij de besprekingen over het wereldkampioenschap in de eerste plaats Flohr geluk met zijn aanwijzing tot eersten candidaat voor het wereldkampioen schap. Hij hoopte, dat Flohr tegen hem zou kunnen uitkomen, hoewel het in het geheel niet zeker is, dat hij van Aljechin zal winnen. De toestand is dus nog geheel onzeker. Naar zijn meening was er echter tusschen den aanstaanden wedstrijd om het wereld kampioenschap en den volgenden wedstrijd, die in 1940 zal worden gehouden, een te lange pauze. Het publiek wenscht op een vroeger tijdstip den wedstrijd. Re heer Euwe stelde daarom voor, dat wanneer hij den wedstrijd tegen Alje chin wint voordat hij met Flohr om den titel zou strijden, eerst nog een wedstrijd te spelen tegen Capablanca. Deze wedstrijd zou niet gaan om den titel, in zooverre echter, dat wanneer hij den wedstrijd tegen Capablanca zou verliezen, hij zich bereid verklaarde zich voor Flohr terug te trekken, om dan in 1940 een wedstrijd van Flohr tegen Capablanca mogelijk te maken. De voorzitter van het congres, de heer R u e b, begon met te verklaren, dat hij het voorstel van den heer Euwe sympathiek vond en dat hij persoonlijk er wel wat voor voelde om bij dezen gang van zaken te ijveren voor een wedstrijd FlohrCapa blanca. De heer Tartakower bracht daarna opnieuw het voorstel van de A.V.R.O. aan de orde om in 1938 een tournooi te houden tot aanwijzing van een candidaat voor het wereldkampioenschap. Hij stelde thans voor dit tournooi van beslissende beteekenis te doen zijn voor de aanwijzing van den can didaat voor het in 1941 te spelen wereld kampioenschap. De heer Euwe voelde veel voor het voorstel-Tartakower, zooals hij zelf zeide. Toen de heer Rueb aldus wordt ons medegedeeld bemerkte dat de heer Euwe op het voorstel-Tartakower inging, verklaarde hij dat het toch niet goed is op de omstandigheden vooruit te loopen en hij stelde voor deze zaak nu niet te behandelen. De Nederlandsche gedelegeerden, de heeren B. J. van Trotsenburg en G. van Harten verklaarden zich met dezen gang van zaken niet te kunnen vereeniigen en verlieten daarop de zaal. Betreurenswaardige gang van zaken Bij de daarop voortgezette besprekingen verdedigde de heer Euwe het voorstel-Tarta kower en laatstgenoemde dat van den heet- Euwe. Ook Fine hield een warm pleidooi voor het voorstel en de gedele geerde van Estland stelde een motie voor om de beide voorstellen aan te nemen. Daarop kwam van de zijde van den heer Strick van Linschoten een voorstel om de debatten te sluiten. Dit voorstel werd aangenomen, doch tegelijkertijd sloot de voorzitter de zitting van het congres, zoodat het voorstel van Estland niet meer in stemming kon worden gebracht. Deze gang van zaken op het congres wordt zeer betreurd. Na afloop van de zitting van het con gres heeft Dr. M. Euwe de volgende verklaring afgelegd: „Als ik in 1941 nog wereldkampioen ben, verklaar ik mij bereid te spelen met den candidaat, die zou kunnen voortkomen uit het A.V.R.O.-toumooi- 1938, indien de A.V.R.O. dit alsnog zou willen organiseeren." De landenwedstrijd te Stockholm Nederland eindigt op de 6de plaats Het einde van den landenwedstrijd is on geveer zoo geweest als ik het in.mijn vorige overzichten reeds vermoed had. De Argen tijnen hebben ons land nog ingehaald en ook de Tsjechen hebben ons nog juist met een punt verschil weten te slaan. De matrh tusschen Nederland en Polen, welke in een stand 1%1% was onderbro ken. werd door de Polen met 2%—1% ge wonnen. doordat Frydman van Landau won. Onze eenige kans bestond er toen in om de Denen met zoo groot mogelijk verschil ta, slaan; wij konden dan de Tsjechen ach ter ons houden. Helaas gingen de verwach- DE DUITSCHE KERKSTRIJD Meer dan 80 predikanten en kerkeraadsleden in arrest Wordt van verdere vervolging van Dj. Niemöller en de zijnen afgezien Meer dan tachtig dominees en leden van den kerkeraad der Evangelische Kerk be vinden zich thans in arrest, 29 anderen zijn uit de parochies verbannen, terwijl aan 25 verboden is te preeken of in het openbaar het woord te voeren. De namen dezer per sonen zijn gistermorgen voorgelezen door Ds Jacobi, die onlangs uit zijn gevangen schap werd ontslagen, in de kerk te Dahlem van den kansel van Ds Niemöller. De datum van het proces tegen Ds Nie möller is tot nu toe nog niet vastgesteld. In een ander kerkgebouw te Dahlem nam Ds Teicke de plaats in van Ds Müller.wien het preeken verboden was. Ds Teicke merk te o.a. op, dat velen naar deze kerk waren gekomen, niet om het Evangelie te hooren, doch louter uit nieuwsgierigheid. Geruchten loopen te Berlijn, dat van ver dere vervolging der in hechtenis verkeeren- de predikanten en andere voormannen van de Niemöller-beweging zal worden afgezien. Het departement van justitie moet op grond van de verwarde kerkelijke toestan den, die het onmogelijk maken om te zeg gen, welke verordeningen de predikanten moeten gehoorzamen en welke niet, bij het ministerie voor kerkelijke aangelegenheden (minister Kerrl) bezwaar hebben gemaakt, terwijl ook werd aangekondigd, dat om de zelfde reden de meeste processen vermoe delijk op vrijspreken zouden uitloopen, Als BOrckel spreekt... Gisteren heeft te Spiers de nationanl-soda- listisohe gouwleider Bürckel voor de jeugd het woord gevoerd over de vroegere R.K. partij, het Centrum, in Duitschland, en daarbij om. gezegd: „Wij moeten toegeven, dat de Centrum partij do eenige is, die ons is ontglipt en in catacomben leeft, vanwaar zij aanvallen doet op de nationaal-socialistische partij. Wat de priesters tegen den natiouaal- socialistischoo staat ondernemen, is dui- velsch werk. De staat is de beste borg van de kerk. Wij wenschen niet de kerk te be strijden, maar ons te verzetten tegen pogin gen van de oude overlevenden der centrum partij, die niet willen afzien van de macht en haar met allo middelen willen herove ren". De leider der Hitler-jeugd in het Saar- gebied, Th i eme 1, zeide, dat het geloof der Duitsche jeugd niet beperkt blijft tot de kerken, maar dat zij van oordeel is. dat zij, aangezien Duitschland een eeuwige schep ping Gods is. God den besten dienst bewijst door het land te dienen. Een ander» jeugdleider, Schwitsge- bel, zeide, dat het geenszins noodig is naar Rome of Wittenberg te gaan, maar daar heen, waar de Führer roept, hetzij naar München, hetzij naar Neurenberg. tingen niet in vervulling en de wedstrijd Nederland—Denemarken eindigde in een ge lijk spel (2—2). De uitslagen waren: Euwe— Enevoldsen 1—0; PrinsSoerensen 3Vél Van SnheltingaPaulsen De Groot Larsen 6—1. Hiermede was ons land uitgespeeld en had 44 punten behaald. Op dit oogenblik be zetten wij de 5de plaats, gevolgd door de Tsjechen met 42% en Litauen met 40% punt. Nu moesten wij afwachten of deze landen er in zouden slagen om ons in ;le 19de en laatste ronde te passeeren. De Tsjechen versloegen Engeland met 2*4lVé en kwamen zoodoende boven ons, doch de Litauers verloren met 8—1 van Argentinië en hieven dus onder ons. Wat heohen de andere landen ondertus schen gedaan? Van de afgebroken matches vóór de 18de ronde noemen we: Hongarije —IJsland 3—1; Letland—'Tsj echo-S lowaki je 2—2: Italië—Amerika 1—3. In de 18de en 19de ronde scoorden de Amerikanen er nog 7% punt bij, 4 tegen IJsland en 3% tegen Schotland. Hongarije speelde zoowel tegen Litauen als tegen Zweden gelijk. Polen verloor met 21 van Letland, doch sloeg Estland met dezelfde cijfers. De Argentijnen hielden hun eindspurt schitte rend vol en sloeger. Schotland met 4—0 en Litauen met 31. De Tsjechen hielden de Estlandeis er met 2%—1 onder en versloe gen Engeland met dezelfde marge. Door al deze resultaten werd de navol gende eindstand verkregen: 1. Amerika met 54punt. 2. Hongarije met 48Va punt. 3—4. Argentinië en Polen met 47 punten. 5. Tsjecho-Slowakije met. 45 punten. 6. Nederland met 44 punten. 78. Estland en Litauen met 41 punt. 9. Zuid-Slavië met 40 punten. 10. Zweden met 38% punt 11. Letland met 37% punt 12. Finland met 34% punt 13. Engeland met 34 punten. 14. Italië met 26 punten. 15. Denemarken met 25% punt 16. IJsland met 23 punten. 17. België met 23% punt 18. Noorwegen met 19% punt 19. Schotland met 14 punten. Deze eindstand wijkt af van die, «elke ons uit Stockholm bereikte (waarin Zuid- Slavië voor 37 en Italië voor 27 punten staal genoteerd), doch aangezien laatstbedoelde stand niet klopt, meen ik. dat de hierboven vermelde cijfers de juiste zijn. In elk geval is het verschil gering. In een afzonderlijk overzicht kom ik nog nader op het resultaat van den landenwed strijd terug, waarbij ik dan in het bijzonder aan de prestaties van de Nederlandsche ploez aandacht zal schenken. VOORNAAMSTE NIEUWS i Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen I Het Schaaktoernooi te Stockholm. Incl-r dent op het F.I.D.E.-congres. De samenstelling van de Generale Syn node der Chr. Geref. Kerk. Bij het oversteken van de Rijksweg Den Bosch-Nijmegen zijn één persoon get dood en twee gewond. Op de Noordzee is een Engelsch jachti verongelukt. De opvarenden werden gered. Chineesche vliegtuigbommen, die neeri gevallen zijn binnen het gebied dec intert nationale concessie te Shanghai, hebben een verschrikkelijk bloedbad aangericht. Onder de slachtoffers bevinden zich ook een groot aantal Amerikaansche en Europeesche gewonden en dooden. Japansche vliegtuigen hebben raids ge houden over de Chineesche vliegvelden, die dientengevolge zwaar zouden hebben geleden. De rechtsche troepen hebben het offen sief op Santander hervat en zouden op nieuw goede vorderingen maken. SCHAEPKENS° VAN'„ST, FIJT" Het GEZELLIGE en VOORTREFFELIJKE FAMILIEHOTEL In i VALKENBURG (L.)J TELEFOON 3 HOOG VUUR VASTE NORMAAL- EN VORMSTEENEN vlg. teekening oi model N.V. Vereenigde Nederlandsche Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN TeL 3 en 68 JOH's JOL - SCHEVEN INGEN TREILERWEG 49—51, Telef. 550521 HARING- en VISCHHANDEL GEROOKTE en GESTOOMDE BOKKING, MAKREEL en SCHAR. SPECIALITEIT IN GEDROOGDE VISCH Auto tegen boom gereden Vier inzittenden gewond Zondagmiddag is een auto uit Kruisingen doordat hij slipte in mul zand, bij Slik- kenburg (N.-Br.), tegen een boom gere den en vernield. De vier inzittenden, de heer; Van Boven uit Kruiningen, diens echtgenoo te, hun zoon en de chauffeur, P. Pieterse, eveneens uit Kruitodngen, konden niet dan oa veel moeite bevrijd worden. Na voorloo pig door een geneesheer te zijn behandeld, eijn de vier gewonden per ambulance-auto naar het Algemeen Burger Gasthuis te Ber gen op Zoom vervoerd, waar de heer en mevrouw Van Boven zijn opgenomen. Zij hadden beiden een arm en een been gebro ken, terwijl mevrouw Van Boven bovendien ernstige inwendige kneuzingen en de heer Van Boven een gapende hoofdwonde had* den opgeloopen. D© zoon was door glas scherven aan hand en gelaat gewond en had een pols gebroken. De chauffeur kreeg ern stige 6nijwonden aan het gelaat. De twee laatstgenoemden komden, na in het zieken-- huis verbonden te zijn, per auto naar Krui ningen worden vervoerd. In de nabijheid van de haven van Kuinre is het met steenen geladen schip „Onder neming" van schipper J. Kuiper van W i i« dervank onder water geloopen en gezon ken. De schipper, zijn vrouw en de knecht kon den gelukkig overstappen op de motorsleep- boo'. „Hemna" van schipper Pol uit Zwart sluis, die hen naar De Lemmer heeft ge bracht. Tijd om iets uit het schip te redden, heeft men echter niet meer gehad. Alles was verzekerd. Volg onze degelijke en goedkope, schriftelijke opleiding tot ETALEUR, ETALEUSE Vreeg zender verplichting inlichtingen bij Ai&O. Nieuwe Plein 31. Arnhem rtln/a JU Pijp Tabak Teeoni» Leeuwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1