NATIONALE INDUSTRIE Onderaardsche gangen te Gouda E.M.I. - UTRECHT (EMU Fabriek van: Ventilatoren VRIJDAG 13 AITGT:T?TTJS io37 TWEEDE BLAD PAG. 5 Een van de attracties van den Kralingerliout, het park, rondom de Kralingsche plas, dat bezig is tot volle schoonheid te komen, is zeer zeker de 1 de fraaie molens en het rustieke bruggetje. speelweide tusschen De „lichte' sigaar W—---6cT Onder de oogen van duizenden toeschouwers geschiedde op Soesterberg 1 een ernstig vliegongeluk, dat de twee inzittenden het leven kostte. Het brandend vliegtuig. De 17-jarige Deensche zwemster, Jenny Kam- mersgaard, die er Dinsdag in slaagde het Kat- tega over te zwemmen. Een Amerikaan, F. Snite, te Chicago, wordt de man met ijzeren long genoemd omdat hij reeds tivee jaar door een speciaal daarvoor geconstrueerd, ijzeren toestel ademt, daar zijn longen door een ziekte niet meer werken. Door een-spiegeiyiet hij hier zijn verjaordagtaart. Op een recruten-aanwervingsbureau te Londen worden door een sergeant aan degenen, die zich willen aanmel- ien verschillende inlichtingen verstrekt. Geeft de mode aan Tielsche glasfabriek weer in bedrijf Naar wij vernemen, zal van de N.V. Nederlandsche Fabriek van Korfflesschen en Ballons te Ti el, onvoor ziene omstandigheden uitgesloten, over en- jkele weken weer in bedrijf gesteld worden. iDe magazijn voorraden beginnen dermate 'te minderen, dat de directie zich genood zaakt ziet de fabriek te heropenen. Het zal van de binnenkomende orders afhangen 'of deze opening van korten of langen duur zal zijn. Voorloopig beteekent ze in ieder geval weer eenige vermindering van de j Werkloosheid. De Poolsche gezant, de heer Babinsky, die met zijn echtgenoote en dochter de de monstraties der Poolsche vliegers en pad vindersleiders o^ het vliegveld te Eind hoven heeft bijgewoond, heeft ook de Philips-fabrieken bezocht. Aan de Poolsche gasten werd een Bra- bantsche koffietafel aangeboden, waaraan mede ir. P. F. S. O 11 e n, directeur der philips-fabrieken, en diens echtgenoote hanzaben. Nieuw onderzoek van Mevr. Klein met de wichelroede Tal van interessante ontdekkingen Wat gaat er nu gebeuren? (Van onzen correspondent) Te Gouda hebben nieuwe onderzoekin gen plaats gehad naar het bestaan van on deraardsche gangen onder het kasteel „Ter Goude", waarin Jacoba van Beieren, ten tijde der Hoeksche en Kabelj auwsche twisten, haar toevlucht heeft gezocht. Het onderzoek door mevrouw N. Klein Sprokkelhorst uit Zeist opnieuw verricht, heeft tot het resultaat geleid, d'at ai haar vroegere aanwijzingen niet alleen werden bevestigd, doch dat nauwkeurig kon worden aangegeven op welke plaatsten zich de on derstelde onderaardsche gangen bevinden, hoe hun loop is en van welken omvang zij zijn. De tunnelingang Vanaf de binnenplaats van het kaaspak huis der fa. Weijer aan de Punt begon het onderzoek. Hier bevindt men zich op de >laats waar het in 1581 geamoveerde kasteel ,der Goude" stond. Dit machtige en zeer groote kasteel strekte zich uit tot diep in het huidige Houtmansplantsoen. Hier is de in gang, verklaarde mevr. Sprokkelhorst. Ge nomen klankproeven toonden inderdaad dat zich aldaar gewelven moeten bevinden. In rechte 111 n, constateerde mevr. Sprokkelhorst, loopt vanaf deze binnenplaats een gang naar de IJssel. In de rivier werd nu de proef voortgezet. Ook hier sloeg de wichelroede aan. Door middel van latten in de rivierbo dem te steken volgde men nu de lijn die de wichelroede-loopster aangaf. Aan de over zijde op grondgebied Gouderak kon de gang ook warden gevolgd. Hier komt deze tenslotte uit met een bocht die zich splitst onder de boerderij bekend als „t Rechthuis". Hier stond in de 18e eeuw het rechthuis van Gou derak. De gang onder de IJssel ligt volgens mevr. S. op een diepte van ongeveer 8 meter beneden N.A.P. De totale lengte van deze is 250 meter. Een waar gangencomplex Vervolgens werd het onderzoek in het Houtmansplantsoen voortgezet. Mevr. S kwam tot de conclusie dat zich hier een cen traal pun'. met 'n diameter van ongeveer 9 M. bevindt waaruit verschillende gangen zich sen. Eén hiervan loopt naar de hoofd gang onder de IJssel, een ander loopt rich ting Vijverstraat, weer een ander naar de Tuinstraat en een in de richting van het stoomgemaal van Rijnland. Op de vraag wat hier vroeger is geweest liet mevr. S. de wichelroede opnieuw spreken. Zij concludeerde dat hier de funda menten liggen van een toren. In het geheel liggen hier 7 gangen, terwijl de diepte hier, van twee tot vier meter gepeild werd. Te deser plaatse heeft vermoedelijk een laatste overschot ge staan van het vroegere kasteel, een toren die in 1808 is afgebroken. Verbluffende feiten Met groote- verwondering hebben we het wichelroede-onderzoek gevolgd. Mevr. S. toonde zich absoluut zeker van haar zaak. De gangen zijn er, verklaarde zij. De bodem heeft voor haar trouwens geen geheimen. Onge vraagd gaf mevr. S. bewijzen van haar kunst. Zoo toonde zij o.m. aan de loop van riolen, een benzinetank met inhoud. Deze tank werd wat de inhoud betrof direct gecontroleerd en inderdaad bleek de opgave van mevr. S. op enkele liters na juist. Zoo gaf zij ook aan een betonnen put met juiste diepte en diame- ter. Ook dit was te controleeren en bleek juist te zijn. Verschillende frappante staaltjes gaf zij te zien. Op de vraag hoe de wichel roede werkt verklaarde mevr. S., dat het hier een sterke gedachten-concentratie betreft Zoekt zij gangen dan reageert de wichelroede alleen daarop. Zoekt zij water dan weer al leen op water. Zoo is het met elke zaak waarop zij haar gedachten concentreert. De roede waarmede mevr. S. loopt, bestaat uit een eenvoudig stukje koperdraad in eenige spiralen gebogen Een verklaring van de werking kon mevr. S niet geven. Door welke kracht deze reageert is niet te zeggen. „De gave bestaat in sterke gedachtenconcentratie". Sedert een jaar werkt mevr. S. voor de opsporing van goed water. Bij het slaan van pompen is dat vaD groot belang. Elke geslagen pomp op advies van mevr. S. geeft zonder uitzondering goed water. Dit uit haar praktijk. Waf zal er nu gebeuren? De rustige en absoluut ziekere wijze waarop wij mevr. Sprokkelhorst hebben zien werken en de situatie-teekeningen nagaande, vragen wij ons thans af: „Wat zal nu de gemeente doen?" Officieel was het gemeentebestuur niet vertegenwoordigd. Wel werd volle medewer king verleend door den dienst van Gemeente werken. De leiding berustte evenwel geheel bij den secretaris der Museum-commissie, die veel en inspannende arbeid heeft verricht. Wel toonden zeer velen hun belangstelling. Zoo bemerkten wij o.m. burgemeester Gaar- landt, weth. Koemans, den directeur van Ge meentewerken, den heer J. M. Bakker en vele andere autoriteiten. Het Zaandaimsche fiasco madame Sylvia is misschien wel de re den waarom velen sceptisch tegenover deze zaak staan. Niettemin mogen we thans wel aannemen dat een definitief onderzoek nu wel zal volgen. Het wachten is nu alleen op de begrooting '38. Wordt gan het geld voor onderzoek gevoteerd en blijken de resultaten dan van beteekenis dan volgt misschien zelfs restauratie. SECRETARIAAT ONDERNEMERSRAAD VOOR INDIË De heer G. J. W. Putman Cramer lieeft besloten met ingang van 1 October a.s. zijn functie van secretaris van den Ondernemersraad voor Ned.-Indië, welke betrekking hij ongeveer vijftien jaar be kleed heeft, neer to leggen. Wissellooper overvallen en beroofd Gistermiddag is de 50-jarige S. van de Ned. Handel Mij. te Heerlen op den weg tusschen Hoensbroek en Nutb onder de gemeente Wij nandsrade door twee perso nen overvallen. Deze waren, evenals de wis sellooper, per rijwiel. Zij haalden den man in en gaven hem opeens een hevigen klap achter het oor. De wissellooper hield toen in en van deze gelegenheid maakten de beide man nen gebruik om de fiets van den wisselloo per, waarop een tasch was gebonden, welke drie tot vijfhonderd gulden het juiste be drag is nog niet bekend inhield, weg te trekken. De tasch rukten zij van de fiets los en hiermede reden zij ijlings heen. De be roofde looper riep ijlings om hulp, doch toen deze kwam opdagen, waren de beide roovers te ver weg om hen nog in te halen. Van het gebeurde werd aangifte gedaan bij de mare- ohaussée te Hoensbroek, die het onderzoek in deze zaak leidt. Later op den middag heeft men in de Mo lenbeek te Hoensbroek de leege tasch van den wissellooper gevonden. De 43-jarige schui te voerder C. Niezen uit Amsterdam, die met zijn met cokes geladen schip door de Nieuwe Vaart voer, kwam te struikelen en viel over boord. On- middelijk begaven een achttal voorbijgangers zich te water. Geen van allen Lukte het den schipper te vinden. Tenslotte twintig mi nuten na het gebeurde is men er in ge slaagd met een dreg den drenkeling op te halen. De levensgeesten waren toen evenwel geweken. Het stoffelijk overschot is naar het Binnengasthuis vervoerd. JONGETJE VERDRONKEN Gistermiddag voer door het verbindings kanaal te Groningen de tjalk „Neer- landia", schipper P. F. B., gedomicilieerd te Groningen. De tjalk werd opgeduwd door een motorbootje, waarin zich de beide zoontjes van den schipper bevonden. Bij het aanzetten van den motor is de vijf jarige Anton door den schok over boord geslagen. Onmiddellijk sprong de vader, die niet kon zwemmen, te water. Hijl moest door voorbijgangers, die eveneens in het water waren gesprongen, op het droge worden gebracht. Het jongetje is verdronken. Na een uur dreggen werd het lijkje door de politie op gehaald. In de oudste trampaardenremise van Am sterdam aan de Blankenstraat, heeft brand gewoed. Het gebouw, dat nog steeds ge meente-eigendom is, is in tweeën verhuurd. Het voorste gedeelte wordt gebruikt door den heer C van der Haagen, die er een auto- motor -en rijwielstalling heeft, het achterste stuk bevat de lij sten fabriek „Rem brandt" van de heeren Hoeke en Baldinger. Door gloeiing van den schoorsteen is er in het plafond tusschen het gelijkstraatsche gedeelte en de eerste verdieping broeiing ontstaan en weldra sloeg het vuur door naar de op deze eerste verdieping gelegen gipsafdeelin^ en verder naar de vliering. De echtgenoote van den heer Van der Haagen, welk gezin in de Blankenstraat tegenover de fabriek woont, za.: omstreeks VOOR NEDERLAND EN N E D E R L A N D SC H -1 N DI E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsche vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEOERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM f|| CHRISTIAN! NjELSEN'S Kleine Elecfromoloren Willem Smitél Co's Transformatorenfabriek N.V. Nijmegen DFNAMODRAAD met katoen, asbest en papier-isolatie. LASCHTRANSFORMATOREN LASCHAUTOMATEN LASCHELECTRODEN TRANSFORMATOREN voor elk vermogen en elke spanning. ELECTRISCHE OVENS voor wermte-behancfellng en smelten. één uur een vurige gloed en zij waarschuw de haar man. die zich juist ter ruste had be geven. Deze haalde de inhoud van zijn stal ling t.w. 6 automobielen, 8 zware en 5 lichte motoren, alsmede een vijftigtal fietsen naar buiten. Een ander alarmeerde inmiddels de brandweer. Zoowel van de zijde van de Blanken straat als van de kant der Tweede Leegh- waterstraat, tastte men het vuur aan. dat in een omgeving woedde, waar zeer brand baar materiaal spoedig een groote uitbrei ding van de brand had kunnen opleveren. Gelukkig lag het gebouw, door de aan grenzende school beschut, buiten een vrij sterke wind en de brandweer wist de vlam men in korten tijd te bedwingen. De nablussching vorderde nog veel tijd. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN TANDEM Te Veghel is een motorrijder met duo- passa trier in botsing gekomen met een tan dem. Op de tandem zat de 55-jarige I.sen- doorn met zijn vierjarig zoontje. Het knaapje, dat de botsing za# aankomen. sprong tijdig van het rijwiel. De vader even wel werd vegen den grond gesmakt en met ernstige verwondingen opgenomen. Kort daarop is hij overleden. EEN GESTOLEN FIETS GESTOLEN Zeldzame brutaliteit Dezer dagen deed een dertigjarige stuca- door te Amsterd am aangifte van diefstal van zijn rijwiel. Nadat het rijwiel inmid dels was opgespoord, bleek hev. dat de aan gever op zijn beurt dit rijwiel zelf bad ge stolen in Januari van dit jaar uit de Ferdi nand Bolstraat De stucadoor, dia blijkbaar niet op een' dergelijke activiteit van de politie gerekend had. is in bewaring gesteld. AANBESTEDING Gister heeft de Rijksgebouwendienst aan besteed het bouwen van een telefoongebouw te Roosendaal. Laagste inschrijver was G. Bouwmeester te Vianen, voor 29.229.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5