KERK EN ZENDING MUH LAURA te EVGELSHOVEN PONTIER &KARREMAN G. a DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 -GEREF. KERKEN Tweetal: Te Ju trijp-Hommerts J. L. v. 'Apeldoorn, cand. en hulpprediker te Zeist en J. S. Greidanus, cand. en hulppred. te Tzum. Bedankt: Voor Stad a. h. Haringvliet; IT. Hindriks te Dussen (N.Br.). NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Bruchem en Kerk- IWljk, L. Brasser, cand. te Huizen (N.H.). Bedankt: V oor Groot- Ammers, Rijjisburger te Oud-Beijerland. Voor Doornspijk, D. J. van de Graaf te Schoon hoven. Voor Waverveen, L. Brasser, cand. jte Huizen (N.H.). CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Sneek, J. C. Maris, tand. te Zwolle. Bedankt: Voor Papendrecht, Harllngen, Nóordeloos, Boskoop, J. C. Maris, cand. te Zwolle. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE NijmegenRotterdam Ds H. J. Jaanus hoopt Zondag 10 Oc tober a.s. afscheidde nemen van de Ev. Luth, gemeente te Nijmegen en Zondag October intrede te doen te Rotter da Bevestiger is Ds C. C. G. Visser te Rot terdam. jLUTHERSCH WERELDCONVENT Voorzitter van de bestuursvergadering an üiet Luthersch Wereldconvent, dat van 24—28 Augustus a.s. te Amsterdam samenkomt, zal zijn Dr. A. Mahrarens, landsbisschop van Hannover, leider van de groote belijdenis beweging in Duitschland. De secretariaatsrapporten worden door 'den generaal-secretaris van het Convent Dr. Jlanns Lilje van Berlijn ingediend. Een voornaam punt van bespreking zal zijn welke financieele hulp gebracht zal kun nen worden aan de autonome Gossnersche kerk in Britsch-Indië. Deze kerk die 140.000 Jeden telt, is een van de grootste Luthersche xnissiekerken van de wereld, maar verkeert tegenwoordig in groote moeilijkheden. Deze zijn hoofdzakelijk ontstaan door de devie- zenquaestie. Het Gossnersche zendingsge nootschap te Berlijn heeft medegedeeld dat •het niet in staat is voldoende financiën te verschaffen. De Lutherschen in Amerika hebben sinds den oorlog reeds een 300.000 dollar aan deze kerk geschonken. Het con vent zal maatregelen overwegen hoe in elk geval Luthersche hulp voor deze Luthersche kerken gehandhaafd kan worden. Voorts zal het convent overwegen om een specifiek Lutliersoh Christelijk persbureau voor de geheele wereld te stichten. Jïf. H. P. STEGENGA Zondag a.s. hoopt Ds. H. P. Stegenga, Ned. Herv. pred. te Nederhorst den Borg, te herdenken, dat hij voor 40 jaar zijn ambt aanvaardde. Ds. Stegenga werd geboren in 1871. In 1897 werd hij candidaat in Zeeland en od 15 Augustus van dat' jaar Predikant te Haulerwijk. Daarna volgden in 1902 Mid delburg. in 1906 Wolf aartsdijk en in 1919 Langweer. Op 10 October 1925 werd hij pre dikant-evangelist te Assen. Predikant te Nederhorst den Berg werd hij op 19 October 1930. Ds. Stegenga is quaestor van den ring •Naarden van de classis Amsterdam en was jij herhaling primus- of secundus-lid van Jiet classicaal bestuur. De jubilaris is voornemens om a.s. Zon dagmiddag om half drie een gedachtenisrede Vit te spreken. ÖUD-BAPTISTE-UNIE Tot secretaris van „The International Old Baptist Union" (hoofdkwartier Enfield En geland) is benoemd Ds. B. Faibrie, predi kant der Oud-Baptiste Gemeente te Den Haag. DE CONFERENTIE TE OXFORD Prof. Dr. Wobbermin protesteert Prof. Dr. Wobbermin te Berlijn, lid 'der Theologische commissie van den Inter nationalen Oecumenischen Raad, heeft tele grafisch een protest ingediend bij de leiding .van de Wereldkerkenconferentie te Oxford, .waarin Prof. Wobbermin o.a. verklaart dat de wereldkerkenconferentie op eenzijdige «wijze inzake de gebeurtenissen in de Duit- sche Evangelische kerk positie gekozen heeft en de allereerste grondstelling van al len deskundigen arbeid, dat nl. de concrete {verhouding van een kerk tot haar staat zaak is van deze kerk en van haar staat geschonden heeft"* Acht-en-veertigste Centrale Diaconale Conferentie g September a.s. Ie Zwolle Op 8 September a.s. wordt in de Zuiderkerk te Zwolle de 48ste Centrale Diaconale Confe rentie gehouden. De vergadering vangt oir uur voorm. aan. In behandeling komt voorstel om den heer J. H. Donner te benoemen tot lid van de Commissie van Advies. In deze commissie hebben zitting Dr. J. Hoek, Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, beiden te Den Haag cn Mr. R. van Maare te Arnhem. Mr. van Beeck Calkoen zal een woord Bpreken ter nagedachtenis aan den secretaris, Wijlen den heer M. C. Wijnbeek. Vervolgens heeft verkiezing van comitéleden plaats. Aan de beurt van aftreden zyn de leden, gekozen voor de provincies Inesland en Groningen. Zij zijn niet herkiesbaar. Daarna komen enkele vragen in behande ling. Zoo vraagt de diaconie van de Gerei. Kerk te Amersfoort: „Is het mogelijk wenscht dat een diaconie zich door een comité van broeders uit de gemeente, dat in nauw contact met de diaconie staat, laat voorlichten, inzonderheid bij die werkzaamheden, die meer in het bijzonder door de economische depressie noodzakelijk zijn geworden?" De diaconie der Geref. Kerk te Deventer Vraagt, hoe in het algemeen een diaconie moet handelen t.o.v. een gezin, dat door sta king zün inkomsten derft. De diaconie van 's-Gravenhage-Oost raap*- „Is het gewenscht en zoo ja, welke middelen meent de Conferentie te kunnen aanwenden, teneinde ook de bestaande Kegeeringsmaat- ïegelen inzake verstrekking van goedkoope levensmiddelen ten goede te doen komen aan onze ondersteunden?", terwijl de diaconie van Dieren vraagt: „Mag, voor het verkrijgen Van goedkoope levensmiddelen, de diaconie aan het gemeentebestuur de namen opgeven der arme broeders en zusters?" In de middagvergadering spreekt Prof. Dr G. M. den Hartogh van Kampen over „Chris tus en de Sociale Nooden", waarna het slot woord wordt gesproken door Ds. H. A. Munnik van Zwolle. DE ZENDINGSWEEK De jaarlijksche w 1r van Gebed, Toewij ding en Offer voor de Zending zal dit jaar Van 7—14 November a.s. plaatsvinden. ZENDINGSPERSONALIA Zuster M. G 1 a s t r a is 6 Aug. jl. naar Ko- rido od de Schouten-eilanden tot haar ar beid teruggekeerd. Dr. en mevr. C z a s k o van het zieken huis te Taroena (Sangi) zijn met verlof in hun vaderland te Hongarije aangekomen. Dr. A. Nor tier keert deze maand naar Ned.-Indië terug, waar hij een jaar de leiding van het ziekenhuis te Waikaboebak zal waarnemen, gedurende het verlof van Dr. Berg. Daarna keert hij naar Oosï-Java terug. NED. ZENDINGSVEREENIGING De najaarsvergadering De Ned. Zendingsvereeniging zal Woens dag 20 Oct. a.s. haar najaarsvergadering te Rotterdam houden. PASTOR JACK EN PRINSES LIEVEN Pastor Jack en Prinees Lieven, beiden van de Ruslandzending, zullen van 1130 Octo ber a.s. in Nederland vertoeven tot het hou den van voordrachten. De beroemde Russi sche tenor C. Sadko, vroeger te Moskou, zal op deze avonden met zyn zang dienen. ONDERWIJS CHRISTELIJKE INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL TE LEEUWARDEN Bij Koninklijk besluit van 28 Juli is de op richting en instandhouding van de Christe lijke Industrie- en Huishoudschool, t< Leeuwarden, voor zoover betreft het primaire nijverheidsonderwijs voor meisjes, met in gang van 1 September 1937 goedgekeurd, zulks uit overweging, dat de behoefte aan genoemd onderwijs voldoende gebleken is, om de aan de subsidieering krachtens de Nijverheidsonderwijsiwet verbonden verhoo ging van de rijksuitgaven te rechtvaardigen. De aanvraag voor deze school is al niet nieuw meer. Onder het vorig kabinet werden nog al financieele bezwaren naar voren ge schoven. Het nieuwe kabinet heeft deze be lemmering niet opgeworpen en de aanvraag met bekwamen spoed goedgekeurd. COMMISSIE EXAMEN HOEFSMID Bij beschikking van den minister van oeco- nomische zaken zijn, voor het tijdvak van 1 September 1937 tot 1 September 1938, in de commissie, belast met het afnemen van het ien ter verkrijging van een Rijksdiploma als hoefsmid, benoemd: tot lid en voorzitter: dr. G. M. v. d. Plank, te Utrecht; tot lid en plaatsvervangend voorzitter: dr. J. H. Hartog, te Utrecht; tot leden: N. Bolder, te Utrecht: dr. R. H. J. Gallandat Huet, te 's-Gravenhage; H. Vos- sers, te Utrecht: tot plaatsvervangende leden: M. Rltsema, te Appingedam; H. Venema, te Bedum; J. Adri- aanse, te Goes: dr. J. Staal, te Assen, H. Sul, te Breda; A. Kuipers, te Amersfoort: P. Ho- man, te Bedum; Jac. Vermeer, te Haaren (N.-B.). ONDERWIJS SAL ARIS SEN Audiëntie bij minister De heerer Bon van het Ned. Onderw. Ge nootschap, Fieggen van de Unie van Chr. on derwijzers en Van Unnik van de Ver. v. hoof den van scholen, zijn door den minister Binnenlandsche Zaken ontvangen ter toelich ting van het salaris-adi-es van de Onderwijs- centrale, dat vraagt de salarisherziening in de centrale commissie van overleg aan de orde te willen stellen en de laatste salariskorting van 5 pet. met 1 Juli terug te nemen. De conferentie is bijgewoond door ir. Damme, directeur-generaal der P.T.T., voorzitter van de centrale commissie van georganiseerd overleg. „De Hoofdakte" Gaarne vestigen wij bij het begin van zijn 7en jaargang op dit maandschrift voor hoofdaktestudie nog eens rle aandacht van onze studeerende onderwijzers. Daar zijn vooral twee speciale redenen voor, dit n u te doen. Allereerst blijkt D c Hoofdakte zich langzamerhand te ont wikkelen tot een blad, dat voor examen succes onmisbaar is. Aanvankelijk leefde bij velen de meening, dat het mis schien wel nuttig was. de artikelen uit De Hoofdakte eens te lezen en dat men aan die lectuur op het examen wel wat had, maar dat men zonder het blad er even gauw kwam. Maar thans wordt reeds alge meen ingezien, dat de lezers van Hoofdakte op 't «Kamen een geweldügon voorsprong hebben boven niet-lezers. Zoo was het bijv. zéér frappant, dat de examenopgaven voor het schriftelijk dit jaar zóó waren, dat zij, die De Hoofdakte den laatsten tijd trouw hadden bijgehouden, op hun slofjes een 8 of 9 voor hun o konden halen. Het eenige opstelschema- opvoedkunde dat het zoo uitstekend ge slaagde Examennummer 1937 bevat te, prijkte als nr. 1 op cle lijst der opgegeven onderwerpen! De concentratiegedachte was door S. Visser behandeld in nr. 2, het stil lezen door A. Zuiderveld in nr. 8 van laatsten jaargang. Dus drie van de vier onderwerpen -1937 waren door De Hoofd akte behandeld. Terwijl ook voor letter kunde een titel was opgenomen, welke uit De Hoofdakte scheen overgenomen 1e zijn: HetBijbelsch drama' "ondel. Dat het maandblad ook een machtigen steun biedt op het mondeling examen be wijzen de uitspraken van geslaagde lezers welke men in het le nr. van den 7en jaar gang aantreft Schering en inslag is deze loftoon: „Ik heb mijn succes voor een groot Ver. voor Chr. Geref. Schoolonderwijs Openingsrede van Ds S. van der Molen Hef uwe handen op voor de ziel uwer kinder kens In de Chr. Geref. Kerk te Zwolle hield gisteren de Vereeniging voor Chr. Geref. Schoolonderwijs haar jaar vergadering onder leiding van Ds. S. «yan der Molen van Rotterdam. Na allen een hartelijk welkom te hebben toegeroepen verbond de voorzitter zijn in leidend woord aan de Klaagliederen 2 19, middelste gedeelte: „Hef uwe handen o.p voor de ziel uwer kinderkens". Dit woord waard met meta len stem te wor den uitgebazuind en als een zv klopper neer vallen op de ge- wetens van veie vaders moeders. Stellig vindt het in sommige opzichten zeker bij velen weer klank, want ge lijk het bij Jere- mia uit deernis geboren werd, zoo leeft er in derdaad ook nu ten opzichte van dreigende gevaren, geva ren van een nieuwe oorlog, van wereldre volutie, van godsdienstvervolging en dies meer, deernis met de kinderen in veler hart en de noodzakelijkheid des gebeds wordt zeer zeker erkend. Gelukkig zijn er nog vele ouders, die In betrekking tot het tijdelijk en eeuwig wel zijn hunner kinderen hartelijke werkzaam heden hebben aan Gods genadetroon, wier hoogste begeeren is, dat hun kroost genade ondervinden en in de wegen des Heeren wandelen mag. Toch verontrustend in deze is de lauwheid, die er allerwege waarge nomen wordt omtrent het Schoolonderwijs. Bij het gebed behoort het werken, de op voeding in de vreeze des Heeren. En dra gen wij van die taak niet een zeer groot deel over aan de School, en dient daarom die School onze hoogste interesse niet te hebben? Het is het doel van onze Vereen, niet, dat er allerwege Chr. Geref. Scholen gesticht zouden worden (wat niet uitvoerbaar we zen zou) maar om de ouders hun roeping te doen verstaan, om zooveel mogelijk in vloed uit te oefenen dat het Schoolonder wijs zij naar den eisch van Gods Woord en onze Belijdenis. Dat men wake tegen lee ringen en praktijken, die afvoeren van (le zuiverheid der waarheid. Geestelijke geva ren, vele en groote, bedreigen onze kinde ren. Wanneer waarlijk de handen opge heven worden voor de ziel der kinderkens, en ons kerkelijk en leerstellig beginsel ons ernst is, zal ook meer en meer de roeping verstaan worden om te zorgen voor Chr. Geref. Schoolonderwijs. Spr. hoopte, dat de Heere de arbeid der Vereen, daartoe gebruiken wil. uit. Het financieel verslag van den heer J. Stollc te Utrecht vermeldt aan uitgaven f 389,27, ontvangsten f 287,65, zoodat het saldo terugliep van f 441,31' op f 339,69, metfe door het nadeelig saldo van de uitgifte der eerste nummers van het Schoolblad, dat weliswaar met groote waardeering is be groet. maar nog veel te weinig abonné's telt. De rekening werd door Ds. Kleisen en dep heer Poppe accoorö bevonden. De het vorig jaar gehouden beschouwin gen van Ds. Hovius over de artikelen 4, 8 en 12 der Statuten hebben er toe geleid, dat Ds. L. H. van der Meiden, Den Haag, Ds. L. Klei den, Vlissingen cn Ds. van der Molen zich beschikbaar stelden voor het vervullen van spreekbeurten over Chr. Ger. Onderwijs. Het moderamen van het hoofdbestuur zal optreden als commissie van adlvies en arbi trage, ook bij geschillen tusschen schoolbï sturen en onderwijzers. De heeren Stolk, Schotel en T. Visser, Bunschoten, zullen als Inspecteurs jaarlijks de verschillened scho len bezoeken. De heer N. Visser te Rotterdam werd ver volgens in het bestuur herkozen. Tijdens de middagvergadering sprak Ds. W. Kremer. van Leeuwarden, over-. „Kerkelijk leven en onderwijs" Uitvoerig werd daarbij behandeld het on derscheid tusschen Geref. en Chr. Geref. on derwijs. Men legt tegenwoordig liever verband tusschen school en Koninkrijk Gods, maar dit is niet naar Schrift en Con fessie. die kennen geen Koninkrijk Gods zonder de Kerk. De Chr. school wil zij geen Ghristianisecrende school worden, waarvoor het gevaar weer dreigt moet op de Kerk gericht zijn en de Kerk moet een open oog hebben voor haar groote beteekenis voor haar leven. In den fbreede schetste spr. hoe lelkens weer door de oude Gereformeerden beteeke nis van het verband met het onderwijs voor de Kerk is vastgelegd. Maar niet alleen de historie roept tot een ernstiger verstaan vau de innige band tusschen kerkelijk leven en onderwijs: de situatie van het hed'en dringt ir met bijzondere klem op aan In de paedagogische beginselen, die liet Christelijk onderwijs beheerscben, is een lijn te onderkennen, welke sterk afbuigt van de dogmatische schemata, waarin wij de waarheid Gods gekristalliseerd zien. Tegen de huidige strooming in de Geref. paedago- giek hebben wij bezwaren, juist van ons kerkelijk confessioneel standpunt uit. Met nonie is het de interpretatie van het dogma het verbond der genade, dat ons be zwaar heeft. Deze tooh gaat in het kort hier van uit, alat, waar het teeken des verbonds, de doop, bediend is, daar geloofd moet wor den hetzij ondersteld of vastgesteld de aanwezigheid van de gesubjeetiveerde ver- bondsgenade. Dit. „geloof" wordt dan funda ment der opvoedkunde, die het kind in dit licht beziet Spr ontleedt artikelen van T. van der Kooi in „Geref. Schoolverband" en van Dr. E. D. Kraan, om te vervolgen: Op grond van Schrift, Confessie en Lithurgische formulie ren zien wij het verbond als een verbond dor belofte, waarbij schenking en deelachtig worden niet identiek te achten zijn. De .sfeer" die wij noodig hebben is dan ook een geheel andere. Tenslotte kwam Dr. Kremer tot de stellin gen, die we gisteren reeds publiceerden. Op dit referaat volgde een uitgebreide ge- dachtenwisseling, die voornamelijk de prac- tijk raakte en waaraan deelnamen de hee ren C. B o u w te Enschedé, Bontkes te Zwolle, S. Mort sing te Sneek, Ds. L. Kleisen te Nieuwe Pekela, A. B. Scho tel, Ds. J. Hovius, Poppe te Vlissingen en de voorzitter. Na een korte rondvraag sloot de voorzitter de vergadering en ging Ds. Kremer voor in gebed. VRAAGBAAK CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen. nd; Th. W. S. Ge kamp. IJsselmonde: M. v. Gent. Rotterd; Holtmark v. Dijkerhof en E. W. L^WÜppei Dordrecht: D. A. ^~9êÊ Waterli J. L. Blok. Her- t; W. v. Wijn- Electr. wand- en tafelklokken minimaal stroomverbruik steeds de juiste tijd Vraagt Prospectus bij de StFMBNSMederlSDL?He.n.!,MiiMV VOOR UW MONUMENTALE GEBOUWEN fnbriceeren wij: pa.sende. franle en Roede w gevelsteen HANDVORM WAALVORM VECHTFORMAAT en veel andere kleuren x oude natuurklei. Gul niot gemergeld N.V. Waalsteenfabr. v/h v. BINS8ERGEN v. d. POL Adres E. J. ARIËNS -Care® D|8m" 'CJ WAQENINGEN Grijs Rood Geel Zwart Genuanceerd Alle steen U vraagt fijne Vleeschwaren Wij maken zeil en bieden U a Snijworst, extra droog dunne en dikke darm 90 ct per kg Blikschouders, bruto voor netto 88 ct. per kg Boterhamworst in blik (inh 18 ons) per doos v 12 blik f 12 per doo: Leverpastei, zeer fijn, per doos van 32 blik f3.— per doos Cervelaatworst *»0 ct per kg Fa. Gebr. OENGERINK Vleeschconse venfabriek MEPPEL - TELEF0JN 2121 De moderne CENTRALE VERWARMING wordt niet met cokes doch met KLEINE NOOTJESKOLEN gestookt De KOLEN van de zijn daarvoor buitengewoon geschikt MAKELAARS IN ASSURANTIËN GELDERSCHE KADE 21 ROTTERDAM TELEFOON 11187/0 VRAAGT PREMIES/CONDITIES deel aan „De Hoofdakte" te danken.' Alles bij elkaar genomen genoeg om te doen zien, hoe noodzakelijk het voor onz< studeerenden is, zich op dit tijdschrift abonneeren. Het abonnementsgeld (f per kwartaal) moge hoog schijnen, gezièn wat men er voor ontvangt, is het een bagatel. Ook de zevende jaargang belooft weer prachtig te worden. Reeds werden artikelen aangekondigd van Prof. Dr. J, Waterink over: „Het werk van het psychotechnisch laboratorium", Dr. A. van Deurscn over- ,De bevolking van Ned. Oost-Indië". Dr Jos Giclen over „De novelle in onze litetn tuur". „De Leeuwerik" en „Christusverzen' van Dr. K. Huizenga over „De kaart". De tweede reden, om voor De II o o fd akte thans de belangstelling te vragen is gelegen in het feit, dat men in het eerste an dezen nieuwe jaargang duidelijk vindt gedemonstreerd, hoe de beteekeni.' van De Hoofdakte als gids voor der candidaat, ook in officieele kringen, wordt erkend. Allereerst opent het nr. met een fijn. practisch stuk van J. B. Visser, Inspecteur L O. Dordrecht Bedriegt onze herinnering ons niet, dan is het de eerste maal, dat een Rijksinspecteur op deze wijze zijn sympathie voor „het streven van redactie en uitgever om de onderwijzers te helpen hij de studie voor de akte van hoofdonderwijzer" in het blad zelf uitsprpekt En voorts deelt de redactie mede. dat er zich voor het blad gevormd heeft een Comité van aanbeveling en ad vies, bestaande uit de heeren K. Brants, oud-hoofdinspecteur L.O., Prof. dr. H. Brug mans en de Oud-Ministers Mr. J. Terpstra en Mr. M. A. M. Waszink. De redacteur stelt vast, dat de spontane bereidwilligheid dozer mannen van gezag en naam in onder wijskringen, tot dit comité toe te treden, in geen geringe mate de positie van het tijd schrift versterkt. Onze conclusie uit bovenstaande mede deelingen kan niet anders luiden dan de welgemeende raad aan allen, die nog zwoe-j gen om de voor ieder onderwijzer onont beerlijke akte te verwerven: abonneert U op De Hoofdakte bij de uitgeefster J. Muusses, Purmerend. Examens F. W. J. Kriellaars, I. Cohei A. N. J. Schors, J. H. DoornU- Schoot. J. Brouwer on J. KrJitei :d. Gesl. voor dlpl. B: de df .T. C. Nilgrh. G. E. Popping: R. H. Smit, E. J. H. Redelmeier, Fran ek er. A. A. Pa P. H. C. de Japrer. Lr n hem. Gesl.- de dame.' ig, Aneldoorn: A. J. Room J. E. Sol. Ape1do< Hammelburg, >s, J. D. v. d. ïburg. Afgew. mes J. C. Th. en de heeren F. M. Berlc- J. P. annel. candidate* M. Hoogenboom P. H. idaal. Voort9 J. C. Arnouts. Etten; C. rgen op Zoom: J. A. A. Ja en H. A. Timans, Glnneken. Gesl.: de dames H. M. Janda. E. Kierdorff. belden den Hang: en de P. de Bruin, Noorlwljlc aan Zee: A. de Den Hf md. Gesl.: de heei i. van den Beemt. an Poppel. Gesl.: di Dalerend: G. TJai Noordhoff, A. G. Blai i M. F. E. C. J. Oudeblltzlll. Groningen en ac neer Hoogeveen; J. P. Dtllcster- R. Kramer. Sappemeev. i. Gesl.: mej. ,T. J. M. dé Jong iren B. F. Hijlkeima. Leeuwar- Scharnegoutum; G. Jensma, n d. Gcöx. 8 vrouwel. cand. Gesl.: kerkje: J. A. de Wit, kingen: A. de Baat. SHedi gaarden. Gleisaendram. Utrecht Geöx. 8 cand.. afgew. 4. Gesl. de heeren G. Maaswinkel, Utrecht: J. Lenoii Bussum: C. Fijnvandraat, Hilversum; C. F Begemann te Utrecht. Zwolle. Geëx. één vrouwel. y vier manne Zwartsluis. Af- DiiltKch Hf.O. A. Den H hulsakte 5 cand. Gesl.: rr Amsterdam: mej. t. Maarss de heer M. a. a. j. Revla 1 de hulsakte drie cand.. yk, Dordrecht: G. Roggen. Lelden; J. J. NIeuw-Dordreoht: M. sendaal: G. Kammin* Schaampers, 's Hertoj Goedvolk. Rotterdam; 't Hof. So ei fBet.)-; M. A. C. van Hof. Dordrecht; J. Hommes. Bennekom; Hulsebosch. Zwolle: H. H. Engels, Slochte- ren; W. C. L. Geurts, SIttard. Dnftsoh T,.0. Den Haag. Gesl.: de heeren B.Daniels, Enumatll: H. Huisman. Kropswolde G. v. d. Vliet. Rotterdam: L. de Boom, RHawijk; C. Sol. Overschlo: G. Stellenga, Hulzum (Fr.) Thlei ïrlem J. Ehlei Dordrecht; Kerkrade: Sittaird: Roo-sendaal: J. Schr Vaals; L. Merlson. Arnhem burg. en de dames J. Alofs- Dassen. Borculo: M. Merte Baake. SteenwIJkerwold; M. Houv Th. Larlk. M. Stappers, Seve F. Engelse* T,.0. Ut Bun nik: e'. M. M. Leffi laar. Hilversum: J Vongt, Rotterdam .T F M. Schurlnt c. a. de hei cht. Gesl de dam' Den Haag; G. M. Plantin-ri Venlo: A. M. ag: P Haarler de Trov H. J. a. v. d. Berg. J. L Janse rdaan: L. Lems. Rotterdam: Schyf, Haarlem; f. M. Ptrous. Apeldoorn: i W. H. J. Zylstra. Rotterdam: C. P. Wlertsem Noordbroek: J. de Haan. DedemsvaartJ 1 Henen. Maastricht: j. P W. H^ndrlkx. Hoen. broek; P. G. Nlemeyer, NIeuw-Bulnen. landbouwkunde Jj.O. Wagenlngen. Ges de heeren H. van Essen, Utrecht: Th. A. 1 Frissen. Arcen (L.): J. A. VernooiJ. Bodegravi J. Vosjan, Dalms-holte. Afgew. 5 cand. Nijverheidsonderwijs. Den Haag. Akte N (natuurkunde en mechanica): A. van der Veen. Veenklooster, P. de Vries, Meppel; R. Wlch< Groningen. Akte Ne (schilderen): J. H. J. Franck, Schaes- berg. Akte N IX a (li and teekenen en decoratief- n): T. I. J. M. Schiedam; C. J. heidsonderwijswrt. behoo Pluimers, Markelo; W. Helder. P. Vos. Leeuwaï Akte N TV. Gesl.: H. J. T- C. C. T. Naut XT: W. C. Tack. inis I,.0. De ■end bij de akte W. Schoonhoven, I Jen. V. Pehleman. Heer Haag. Gesl. A. J. Maring. i geëindigd. BINNENLAND Friesch avontuur Moeilijkheden in de S.D.A.P. Indertijd redigeerde de heer Paul Kiës, gewezen officier, het weekblad „Oorlog of Vrede". Een enkele maal poogden wij met hem te polemiseeren. Het ging niet. Paul Kiës oorlogde altijd: eerst toen hij voor eenzijdige ontwapening was, later toen hij er anders over ging denken. Maar zijn tegen standers schold 'hij immer voor stumperds en meer van dit fraais. Paul Kiës wilde graag naar de Tweede Kamer. Maar het partijbestuur hij was natuurlijk sociaal-democraat voelde er niet veel voor en gaf hem geen kansbiedende plaats. Toen ging hij voor voorkeurstemmen werken in Friesland, waar hij nog al mede standers vindt. Het bedrijf leverde niet ge noeg op. Hoewel Paul Kiës dus niet in de Kamer kwam, veroordeelde het partijbestuur zijn en zijner vrienden optreden. Toen sloeg hij aan het oorlogen tegen het partijbestuur. Een en andermaal werd over het geschil Friesland vergaderd. Het laatst op Zondag 7 Augustus. Voor het partijbestuur waren aanwezig de partij voorzitterdie dus geen vrije Zondag had: de fractieleider Ir. ALbarda, die dus niet kon spelevaren op de baren der Friesche meren en Dr. W. Banning, die dus niet uit preeken kon gaan. 't Viel voor het partijbestuur niet mee. Een voorstel van den voorzitter over de orde werd aangenomen met 176 tegen 82 stemmen 22 blanco. Daarop liepen eenige Friesche jgevaardigden weg. Een motie van het partijbestuur, waarin verklaard werd, dat er „grond bestaat voor gerechte twijfel aan de zuiverheid van het karakter van P. Kiës" en dat hij deswegt onwaardig is Kamerlid te worden, were daarna aangenomen met 126 tegen 87 stëm- len en 27 blanco. Een royale overwinning voor het partij bestuur is dat niet, want uit de cijfers blijkt, dat slechts 126 van de 280 eerst aanwezige Friesche afgevaardigden het met de veroor deeling van hun candidaat eens zijn. Verdere actie Dat de 33 weggeloopen Friesche afgevaar digden niet van zins zijn het er bij te laten zitten blijkt uit een oproep in het s.d. Volks blad voor Friesland, waarin zy bun houding j.l. Zondag motiveeren en zonder uitzon dering verklaren, dat zij de houding partijbestuur en gewestelijk bestuur in deze kwestie verwerpelijk en afkeurenswaardig achten. In deze oproep verzoeken zij aan alle par- tijgenooten in Friesland in een binnen veer tien dagen te houden huishoudelijke afdee- lingsvergadering te besluiten tot het beleggen nieuwe gewestelijke vergadering, met het doel een zakelijk debat over het geschil te voeren en daardoor tevens een blijvend contact te verzekeren met den heer Paul Kiès teneinde de eenheid in de sociaal democratische beweging in Friesland duur zaam te herstellen. In een uitvoerig onderschrift verklaren een delegatie van het partijbestuur, bestaande uit de heeren ir. J. W. ALbarda, dr. W. Banning Vorrink, en een van het gewestelijk bestuur, bestaande uit de heeren J. A. Geerts, te Sint Anna Parochie, voorzitter, en K. Toornstra, directeur van de Arbeiderspers, rayon Friesland, o.a. dat de verantwoorde lijke instanties in de party zich in de komen de dagen zullen beraden over de maatregelen die noodig zullen zijn ten aanzien van de verdere actie, die door de weggeloopen afge vaardigden werd beraamd en in bovenstaan- •erklarl^ig wordt aangekondigd. Reeds thans wordt medegedeeld, dat voor het tot stand brengen van een blijvend contact met Paul Kiès iedere medewerking van de zijde -an het Partijbestuur is uitgesloten. Hoosste stand te Haparanda 764.L Laagste stand te Vestmanör 745.2. Stand vanmorgen halftwaalf 760.7. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Meest zwakke wind uit O. richtingen, half tot zwaar bewolkt, of betrokken, toenemen de kan6 op onweer, warm weer. WEER VERWACHTING De Noordelijke kern van het gebied van hooge luchtdruk over Scandinavië en cen- traal-Eurona nam in beteekenis toe en ligt thans over Lapland en de Bothnische Golf. De Zuidelijke kern trok naar het O. De de pressie bij IJsland werd weer dieper en geeft 6torm aan de Zuidkust van dit eiland. Do secundaire in het Z.W. werd van meer be teekenis en beheerscht 't weer in Z.-Europa. In N.-Frankrijk hield het windstille weer aan, evenzoo in Zwitserland en Oostenrijk. In Z.-W. Frankrijk betrok de lucht en wordt regen gemeld. In Scandinavië en in centraal- Europa heerscht. mooi zomerweer. In het W. doet de IJsland-depressie haar invloed ge voelen en is het weer zwaar bewolkt tot betrokken met op enkele plaatsen motregen en mist In het Oostzeegebied ligt nog een restant van een depressie, die aldaar in het afgeloopen etmaal nog regen bracht. In Beieren vielen nog onweersregens, te Mün- chen 5 mm. Het is te verwachten dat de depressie iri het Z.W. het weer in Z.-Europa tijdelijk on- weersachtig zal doen worden en de kans dat ook ons land onder haar invloed zal ko men neemt toe. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 21.0 C. AARDAPPELZIEKTE In 't etmaal van 's avonds 10 tot 's avonds 11 Augustus is in het midden van het land de weersgesteldheid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte, op de Zuid- Hol landsche eilanden critiek, behoudens te geringe bewolking en tusschen Hoorn en Enkhuizen, behoudens te weinig regen. 43 AUGUSTUS Zonsopgang 5.40 uur, zonsondergang 8.28 uur Maan op nam. 2.02 uur, onder nam. 10.42 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN' OP HEBBEN 13 AUGUSTUS Van 's avonds 8.58 uur tot 's morgens 5.12 uur 3 pet. Leening Den Haag Conversie der Staatsschuld komt steeds naderbij De Rotterdamsche Bankvereeniging en de Amsterdamsche Bank N.V. berichten dat zij op Vrijdag 20 Augustus a.s. de inschrijving openstellen op f 13.612.000 nom. 3 pet. obli gation ten laste der gemeente 's Gravenhago in stukken van f 1000 en f 500 tegen den koers van 9914 pet. Aan houders van de niet uitgelote per 22 Sept. 1937 aflosbaar gestelde obligatiën van de 4 pet. leening 1910, pro resto groot f 3.632.000; 4 pet. leening 1916 pro resto groot f 2.020.000; 4 pet leening 1931 pro resto groot f 8.027.000 en de 4 pet. lee- nxng 1935 pro resto groot f 15.996.000 wordt bij de inschrijving een recht van voorkeur erleend. De storting op de toegewezen obligation moet geschieden op Woensdag 22 Sept. 1937. De leening is aflosbaar in uiterlijk 23 jaar ?rJLeerste aflossinS heeft plaats op 1 Sept. 1938, de laatste op 1 Sept. 1960. Vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing te allen tijde is voorbehouden. Naar conversie der Staatsschuld Reeds vorige week hebben we er de aandacht op gevestigd dat dc emissiemarkt definitief op weg is naar het 3 pet. rentetype. De 3V2 pet. Nederland noteert reeds ver boven pari en de vorig jaar uitgegeven 3 pet. staatslee- ning noteert thans ter beurze ca. 102. Do markt wordt momenteel niet met emissies overloopen, zoodat een uitgifte als thans die van 's Gravenhage wat meer opvalt. Merk waardig is dat Den Haag het waagt met een leening van het 3 pet. rentetype en een koers van 99^4 pet. welke koers overeenkomt met die van de onlangs uitgegeven 3i/2 pet. leeningen van Rotterdam en Amsterdam. De voorwaarden, waaronder geëmitteerd kan worden zijn dus voor de gemeenten weer iets gunstiger geworden. Alles wijst er dan ook up dat de markt meer en meer het sta- c.ium bereikt, waarin kan worden overge gaan tot uitgifte van een groote 3 pet. staats- leening. Er zal thans moeten worden afge wacht, in hoeverre de Haagsche emissie een. suces wordt. Zal dit laatste inaerdaad liet geval zijn, dan mag men veilig aannemen dat de groote conversie der staatsschuld niot ver meer af is. BASTAARDSATIJNVLINDER EN DENNENBLADWESP De Nedcrlandschc Heide Maalschappij maakt eigenaren 011 beheerders van bos- schen, lanen en boomgaarden opmerkzaam op het ontreden van een tweede generatie van bastaardsatijnvlinder en van dennen- bladwesp. De eerste is in hoofdzaak vijand van eiken- en ooftboomen. De eitjes, die zich als bruine behaarde hoopjes aan dc onderzijde der bladeren bevinden, zijn dezer dagen uit gekomen De jonge rupsen beginnen reeds met het be vreten der bladeren en zullen in bet najaar overgaan tot het spinnen hun ner overwinteringsneston, om voorjaar 193S cle vreterij Aoort te zetten. Thans zijn zo zeer gevoelig voor bestuiving met insectcn- aoodende middelen cn kunnen dus tijdig verdelgd worden. b De dennenblad wesp heeft haar eitjes aan de naalden der dennen afgelegd. De jonge beiaard rupsen kunnen binnen korten tijd worden verwacht Zij zijn dan teer. zitten dient byeen en kunnen dan eveneens door bestuiving nog gemakkelijk worden gedood Verdere inlichtingen geeft gaarne de directie der Nederl. Heide Maatschappij to

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3