ÉteESHïm D E V E O WEK DE GAL IN UW LEVER OP KENT U Ned. Fabrikaat ASBEST RUBBER DONDERDAG ï2 AUGUSTUS 1937 EERSTE BI.AD PAG. a VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „F I D U C I A" N IJ M E O E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 Brand-, Bias-, Ongevallsnverz enz Buitenland DE UITWIJZING DER JOURNALISTEN Nieuwe Duitsche en Britsche represailles? In verband met een protest resolutie van de tvereeniging van de buitenlandsche pera ic Berlijn, waarin de dagbladcorrespondenten zich uitspreken „tegen iedere uitzetting door de regeering van eenig land van een buiten- landschen correspondent, uitsluitend op grond van zijn beroepswerkzaamheden" .wordt in politieke Duitsche kringen opge merkt, dat de opvatting, dat geen "correspon dent op grond van zijn journalistieke werk- zaumheid mag worden uitgewezen, ln deze algemeenheid nauwelijks in eenlg land yvordt onderschreven. Voor ae journalistieke werkzaamheid van persvertegenwoordigers kan geen vrijbrief gegeven worden, die hun principieel toe staat, in plaats van een objectief een een zijdig verwrongen beeld ten ongunste van ihun berichtgevingsgebied te geven. Tegenover zulke journalisten, die uitslui tend ernaar streven, op een met de waarheid in strijd zijnde en daardoor de betrekkingen der volken schadende wijze werkzaam te zijn, is het volgens Duitsche opvatting plicht van elke zich van haar verantwoordelijkheid bewuste en voor de kalmeering der interna tionale atmosfeer bezorgd zijnde regeering jde noodzakelijke consequenties te trekken. Ten slotte wordt er ln politieke kringen op gewezen, dat er in Berlijn zekere buiten landsche persvertegenwoordigers zijn, die blijkbaar ook buiten de voor hen bestaande beroepsplichten om tegen de Duitsche be- an gen werken en dat men zich natuurlijk maatregelen tegenover zulk een werkzaam heid moet voorbehouden. Hog i Britten op de nominatie? In Fleetstreet, het Londensche dagblad- 'centrurn, ls men zeer opgewonden over oe berichten uit Berlijn, die erop wijzen, dat behalve de „Times"-eorrespondent E b b u 11 nog andere Engelsche journalisten Duitsch- land zullen moeten verlaten. Men houdt het ivoor onmogelijk dat de Britsche regeering Ivoor zulk een dreigement zou zwichten, en uit dien hoofde de uitwijzing van de drie Duitsche journalisten uit Groot Brittannië zou ongedaan maken. Mocht de tegen E b b u 11 gerichte maatregel worden uitge strekt tot andere Britsche correspondenten, dan rijst de vraag of dit de Engelsche re geering aanleiding zou geven ook andere Duitsche journalisten te verzoeken, Uroot- Brittannië te verlaten. Deze vraag zal eerst beantwoord wörden, wanneer Duitschland zijn bedreiging ten uit- - er legt. Het is echter teekenend, dat reeds thans sommige diplomatieke corresponden ten meenen te moeten aankondigen, uat ae Britsche regeering in een dusdanige even tualiteit de positie van de tachtig Duitsche Journalisten, die in Engeland verblijf hou den, opnieuw in overweging zou nernen. Te genover de tachtig Duitsche journalisten in Engeland staan slechts vijftien Engelsche in Duitschland, gelijk men weet De onrust in Syrië Bomaanslagen en plunderingen Te Aleppo (Syrië) heeft gistermiddag een bomaanslag plaats gehad op de woning van Dr. Hassan Foead, afgevaardigde van het (nationale blok. Het schijnt, dat dit incident een nieuwe episode vormt in de rivaliteit (tussrhen de aanhangers van Hassan Foead en die van Salaheddin DJabri, den broeder jvan den minister van buitenlandsche zaken, die de vorige maand het slachtoffer van een dergelijk en aanslag was. Ook te Deir Es Sor hebben onregelmatig heden plaats gevonden. Zoo werd 'n douane Dost geplunderd en losten rebelloerende ele- toenf'n schoten op twee officieren, die niet getroffen werden. Een gemotoriseerd (feta hement is derwaarts gezonden, terwijl de luchtmacht de rebellen achtervolgt Op drie plaatsen hebbep de vliegtuigen bommen ga .worpen. Daar de opstandelingen niet reageerden, gelooft men, dat de beweging onderdrukt is. Niettemin hebben zich ook elders incidenten .voorgedaan. Te Djezireh is een postwagen toet de inzittenden verdwenen Aan het station te Aleppo is een aanzien lijke zending patronen en munitie, bestemd boor de opstandelingen, in beslag genomen DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Bommen vallen bij Britsch oorlogsschip Wordt de strijd om Santander hervat Op het Engelsche protest wegens het bombardement van do British Corporal is totnogtoe geen antwoord van Salamanca binnengekomen. Uit de uitzendingen der rechtsche radiostations en de andere be richten kan men echter tot de voorspelling komen, dat de autoriteiten van Salamanca do opvatting zullen afwijzen, dat het bom bardement door rechtsche vliegtuigen is geschied. Van olficieuze zijde te Londen wordt daar tegenover verklaard, dat er geen enkele twij fol meer over kan bestaan, dat do aan - al uitgevoerd is door drie vliegtuigen, die tot Franco's luchtmacht behooron. Bij het pro test, dut verleden week door den Engelschen admiraal Wells is ingediend bij den recht- schen commandant te Pahna op Majorca, heeft c.e laatste toegegeven, dat de onderha vige vliegtuigen onder zijn bevel stonden. De Engelsche regeering is derhalve wel bereid aan een -vergissing te gelooven, maar met aan een afwijzing van de feiten, zooais deze zich hebben voorgedaan. De „Foxhound" in gevaar Gisteren zijn twee Dommen gevallen ln de onmiddellijke nabijheid van den Britscheu destroyer „Foxhound". Het schip werd even wel niet getroffen. Waar vernomen wordt, bevond zich de „Foxhound" in de wateren, waar slag geij verd werd tusschen den Valenciadestroyer „Ciscar" en den witten mijnenleggor „Jupi ter" en een bewapend handelsschip van dc nationalisten, c.e „Ciudad de Palmas". Het is mogelijk, dat een nationalistisch vliegtuig de „Foxhound" .voor de „Cisca.r" heeft aangezien. Troepenconcentratie rond Santander Generaal Franco heeft thans aan het Noord-Spaansche front weder een leger van 80.000 man onder commando van llavilla en Aran da geconcentreerd, om daarin ene een beslissendcn slag tegen Santander te leveren. Tegenover de witte strijdkrachten staan 120.000 man van den vijand, die echter slechts betrekkelijk weinig tanks en vlieg tuigen bezit'en en die bovendien gebrek hebben aan munitie en aan Brandstof voor het luchtwapen en de gemotoriseerde een heden. In afwachting van den aanval der natto nalisten op Santander heeft de Valencia- regeering een beroep gedaan op Frankrijk, zoo spoedig mogelijk schepen nuar santan der te zenden voor vluchtelingentransport„*n, aangezien de beschikbare booten niet vol doende zijn om ö'e burgers uit het gebied vau Asturië te evacueeren. De opperste leiding over de verdediging van Santander berust thans bij een onlang* ingestelde junta, terwijl de Baskische rege» nng onder presidium van A g u i r r e ge nerlei rechtstreekschen invloed meer uit oefent, daar het vroeger door haar gecontro leerde gebied vrijwel geheel door de natio nalisten is bezet. Krachtens een overeenkomst met ae cen trale roode regeering verlegt Aguirrj zijn zetel naar Valencia, en met hem verhuizen zeven vroegere Baskische ministers naar deze staa. De rest van het Baskische leger, bestaan de uit 50.000 man, die ook verder aan de operaties in Noord-Spanje blijft deelnemen, vormt tezamen met 50.000 roode miliciens uit Santander en 20.000 Asturische mijnwer kers het verdedigingsleger, dat onder com mando van generaal Gamiz U r i b a r r 1 staat. Uribarri presideert tegelijkertijd de San*ander-junta, in opdracht van Valencia, dat bij de vorming van de junta het beslis sende woord heeft gesproken. Het hoofdkwartier van Uribarri bovindl zich midden in het bergland tusschen San tander en Reinosa, in het dorpje Ontaneda. Ter voorbereiding van het verweer heeft de generaal overigens gebrekkige fortificatie werken laten aanleggen, die de lijn Castro, Urdiales, Crebuosco, Ramales, Espinosa, l.xs Rosos, Reinosa, Cabezon (Asturië), Oseja, Pola de Lena, de stelilngen voor Oviedo. Gijon, volgen, doch die geen gesloten keten vormen. Buikgordels, soepel en gemakkelijk Goed waschbaar Alleen-verkoopt Wester-Apotheek Binnenweg 115 Rotterdam Tel. 34602 traat 318, Den Haag, Tel. 337055 Fa. C. Roosen Zn. SS^'fiTST. Elders wende men zich tot de labrlkantet Fa. D. VAN OORT te Beam. DE JAPANSCH-CHINEESCHE VERWIKKELINGEN Strijd ontbrand bij Nanking-pas Chineezen bieden krachtig tegenstand Naar het agentschap Domei meldt, zijn de sinds lang verwachte gevechten tusschen de Japansche troepen en de strijdkrachten van het centrale Chinee- sclie leger in het Zuiden van den Nan- kau-pas, op 50 kilometer ten Noorden van Poiping aan de spoorlijn Peiping- Soei Joean, begonnen. De Chineezen, die daar in een hevigen strijd met de Japanners verwikkeld zijn, maken deel uit van de 89ste divisie van generaal Wang-Tsjoeng-Lien. De Nankau-pas ligt in een zeer moei lijk begaanbaar bergterrein en vormt strategisch het belangrijkste punt voor de bescherming van Peiping en voor operaties tegen Kalgan. Het schijnt, dat de Japanners bij hun aan val op Nankau, terstond op krachtigen te genstand gestooten zijn, die door hen be antwoord werd met een zwaar artillerie- bombardement, waarbij granaten gebruikt werden met sterk explosieve kracht en brand veroorzakende werking. De Japanners verklaren, dat zij vorderin gen hebben gemaakt en reeds in de onmid dellijke nabijheid van de stad stellingen hebben betrokken. Een Japansch verkeniningsvliegtuig heeft gemeld, dat de Chineesche troepen de spoor lijn Peiging—Soei Joan op drie punten bij Nankau hebben opgeblazen. Aan dezen strijd nemen geen troepen van het negon-en-twintigste Chineesche leger deel. Uittocht uit Peiping Zoodra bekend werd, dat het tusschen de Japansche troepen en afdeelingen van het centrale Chinoesche leger bij Nankau tot gevechten was gekomen .begon een ware exodus van de Chineezen uit Peiping. Een reusachtige menigte Chineesche vluchte lingen belegert on het oogen'blik het sta tion van Peiping. vanwaar dagelijks slechts één personentrein naar Tientsin ver trekt. De trein, die vandaag vertrok, was met duizenden Chineezen letterlijk tot bar stens toe gevuld, terwijl honderden in wan- hopigen toestand on het station moesten achterblijven. Zii kampeeren nu op het sta tionsemplacement, teneinde er zeker van te kunnen zijn. dat zü den trein van morgen halen. Peiping is vrijwel geheel van de buiten wereld afgesloten. Do eenigo verbinding daarmede wordt nog door het radiostation gehandhaafd. De telegraaf en telefoondien sten zijn gestaakt, terwijl tengevolge van de desorganisatie van de posterüen. de. bestel lingen zeer onvolledig r.iia Angstige spannina in Shanghai De haven van Shanghai lijkt wel een Ja pansche vlootbasis. Vier kruisers en acht destroyers van de Japansche marine liggen er thans voor anke.r. terwijl twaalf andere Japansche oorlogsschepen huiton de haven liggen. De pas aangekomen schepen hebben enor me hoeveelheden munitie en nroviand ont scheept. De Japanners schijnen vast besloten te zijn, geweld te gebruiken, als de Chinee zen zich' niet bereid verklaren, hun militie troepen uil* Shanghai terug te trokken en de verdedigingswerken van de stad af te breken. Te Shanghai bevinden zich omstreeks vier duizend Japansche mariniers. Op dertig miilen van Wpe«oong zou een Japansch vliegtuigmoederscliip voor anker liggen. Men verwacht, dat de Japanners voornamelijk hun toevlucht zullen nemen tot luchtaanvallen, indien te Shanghai vij andelijkheden uitbreken De Japansche autoriteiten eischen de be straffing der Chineesche wacht, welke vol gens haar op den Japanschen officier en en U zult 's morgens „kiplekker"' uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter ral in de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen In Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid- geforceerde stoelgang neemt de oor- niet v ir CARTER-S LEVER PILLETJES z froff! rrüe t n gal. ;eheel herstelt. Een plantaardig, zacht. tU» den Japanschen marinier heeft geschoten, de aanbieding van verontschuldiging, waar borgen, dat zich geen herhaling zal voor doen, schadeloosstelling aan de families der slachtoffers en tenslotte de terugtrekking uit het gebied van Shanghai van de politie- troepen. Hoewel officieele commentaar ontbreekt, wordt vernomen, dat de burgemeester van Shanghai de drie eerste eischen misschien zal aanvaarden, doch den vierden zeer ze ker van de hand zal wijzen, daar dit de terugtrekking van alle Chineesche troepen uit het gebied van Shanghai zou beteekenen. De stad is thans omsingeld door 100.000 man Chineesche troepen, terwijl 10.000 Chi neezen aamengetrokken zijn binnen het ge bied, waarvoor de wapenstilstandsovereen komst van 1932 geldt. Zij zijn uitgerust met machinegeweren, veldgeschut en loopgraaf mortieren, hetgeen in strijd is met deze overeenkomst. In de kringen van de Japansche kolonie te Shanghai wint de meening veld, dat men zal trachten, een „opgelapten vrede" af te wenden, doch dat de Japansche regeering dringend zal worden verzocht, drastisch op te treden, teneinde de Chineesche regeering en de bevolking te dwingen haar houding te herzien. Boekhandels te Graz geplunderd „Mein Kampf" werkte irriteerend Naar uit Graz (Oostenrijk) wordt gemeld is aldaar een stormtroep van het vaderland- sche front verscheidene boekwinkels binnen gedrongen, waar „Mein Kampf" van Hitier in de etalage lag. Spoedig daarop lag het dan ook in d'e goot De troep moet door een functionaris vam het vaderlandsche front cn een Duitschen emigrant, Katholieke zijn aangevoerd. Het is te venvachten, dat de Oostenrijk- sche regeering tegen deze overvallen ener giek zal optreden, daar sinds eenigen tijd' dc verkoop van dit boek van den Duitschen Ftlhrer officieel was toegestaan. GIEREN OVERVALLEN EEN TURKSCHEN ZWEMMER Tientallen gieren hebben dezer dagen een jongen man, die aan het zwemmen was in het Bysjesirmeer (Turkije), overvallen. Zij trachtten hem met hun klauwen te grijpen. De jonge man, die een voortreffelijk zwem mer is, zag zioh gedwongen onder water te zwemmen om aan de roofvogels te ontkomen, maar telkens, wanneer hij opdook, om adem te scheppen, stortten de vogels zich weer op hem. Na drie uur uitputtenden strijd slaagde de zwemmer er eindelijk in, aan land te komen op een klein eilandje, waar hij de wijk nam in een grot om te ontkomen aan nieuwe aan vallen der gieren. Tenslotte werd hij ontzet door familieleden, die met een roeiboot toesnelden en die met geweerschoten eenige gieren doodden. In de steenbakkerij van Jordanow nabij Krakau (Polen) is een eigenaardige stakings beweging begonnen. In April j.l. hadden de arbeiders nl. een loonsverhooging van 40 pet. geëischt, die hun was toegestaan. Intiusschen is echter de prijs der steenen verhoogd, terwijl de verkoop daalde. Der halve werd besloten, de onderneming te slui ten. Deze arbeiders hebben nu de werkplaat sen bezet en eischen een loonsverlaging van 40 pet., opdat het bedrijf kan worden voort gezet. al HYGIDENT de nieuwe, zelfwerkende. Kunst gebit-reiniger? Maakt ZONDER BORSTELEN Uw plaat en gebit weer als nieuw en verwijdert alle vlekken. Prijs normale fla con 45 ets., extra groote flacon 85 ets. Koop nog heden HY GIDENT bij Uw Apoth. of Drog. HYGIDENT - SINGEL 115 - A'0AM-C. voo: SCHOOLBANKEN VER' N.V.v.h. D.MATAK FONTEIN HARL1NGEN.TEL.22R General-Superintendent In D. Dr. Dibelius vrijgesproken El SC lel (Van onzen Duitschen correspondent) Achteraf vindt iedereen het zeer natuur- dat Ds tërnst Dibelius een der voortref felijkste kanselredenaars der Belijdende Kerk van de zonderling aandoende be schuldiging, door onjuiste beweringen het aanzien van den Staat en van de Rijksregec- ing te hebben geschaad, ie vrij gesproken. Maar in werkelijkheid is dat lang niet zoo vanzelfsprekend, want dit eerste proces is slechts de inleiding van een nieuwe actie tegen de Kerk van Chris tus, in dit geval tegen de Duitsch-Evange- lische Kerk. Maanden achtereen stonden in Duitsch land de kranten vol van een reeks proces sen tegen hoogere en lagere geestelijken der Katholieke Kerk en de eenzijdigheid dezer berichten was er geheel op uit, om het aanzien der Roomsche Kerk althans bij een deel der bevolking systematisch te schaden. Dc katholieko pers voorzoover deze in het Derde Rijk nog bestaat durfde liet r-iet aan, de eenzijdigheid dezer bericht geving aan te tasten, daar zij dan ongetwij feld als „staatsfeindlich" voorgoed verboden zou zijn. Thans is de Evangelische Kerk aan de beurt en terwijl men zich reeds voorbereidde op het aangekondigde proces tegen Ds Nie- moller, wordt de wereld plotseling verrast met een scherpe attaque op den voormali- g"n hoogsten kerkdijken leider der Evange lische Kerk in de mark Brandenburg. Was het in dit geval tot een vonnis, al ware het slechts een financieele bestraffing, gekomen, dan zou hiermede de Staat in het gelijk zijn gesteld, terwijl het aanzien eener toc.h al van alle kant belachelijk gemaakte Kerk opnieuw zou zijn geschaad. Nu de zaak anders geloopen is dan men in toonaan gevende kringen verwachtte kan met een zekere kalmte het proces tegen Ds Niemöl- ler uit Dahlem tegemoet gezien worden, want ook deze streefde in zijn ambtelijke werkzaamheid niets anders na dan dr. Dibe lius: de verkondiging van een ongeschon den Evangelie der Verlossing door Jezus Christus, den Heiland der wereld voor alle tijden en alle volken. In het iederen beklaagde toegekende „laatste woord" gaf Ds Dibelius nogmaals in korten, samenvattenden vorm een be schrijving van wat er in het Derde Rijk sedert 1933 gaande is: een felle strijd tus schen de officieel goedgekeurde en bevor derde „Weltansnchauüng" van het natio nal! 1-socialisine en het Christelijk geloof, dat eeuwen achtereen de grondslag was van het Duitsche Rijk: „Op den achtergrond van alles, waarmede wij ons in dit proces hebben bezig gehou den, staat de geestelijke crisis, waarin *ons volk zich bevindt. De kern van deze crisis ligt opgesloten in de vraag, hoe de ver houding moet zijn tusschen de nationaal- socialistischo wereldbeschouwing en het Christendom. De tijdens zulk een crisis be staande tegenstellingen moeten uitge sproken kunnen worden. Het zou een groote schade voor ons volk zijn, als hier 't zwij gen zou worden opgelegd aan hen, die de geestelijke leiding van het volk tot levens taak hebben!" Ziedaar dan een duidelijk pleidooi voor de Kerk van Christus, zoowel voor de vrij heid dor Katholieke als der Evangelische Kerk, uilgesproken door een der meest vooraanstaande mannen in den strijd tus schen Kerk en Staat, DE LUCHTOEFENINGEN BOVEN LONDEN De nachtelijke manoeuvres van het Brit sche luchtmacht boven Londen zijn gister avond hervat. De militaire objecten rond de stad worden beschermd door negentien escadrilles jacht vliegtuigen, bijgestaan door zoeklichten, luis terposten en luchtdoelartillerie. Het aantal jachtvliegtuigen der verdedi ging bedraagt 222, terwijl de aanvallende macht bestaat uit 150 lichte en middelzware bommenwerpers en 26 zware bombardements vliegtuigen. ZIONISTEN-CONGRES BESLUIT TOT ONDERHANDELEN Het Zionisten-congres te Zürioh heeft met 300 tegen 158 stemmen en 7 onthoudingen een resolutie aangenomen ten gunste van voorwaardelijke onderhandelingen met Groot Brittannië, terwijl echter het zoogenaamde verdeelingsplan als onaanvaardbaar wordt verworpen. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve BARNEVELD Melkproductenlabriek „DE EENDRACHT' te BARNEVELD Telefoon 45 Directeur: T. WIERSMA SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. N.V. DBRDRECHTSGHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEM HAAG TENNISBANEN VIJVERiSOLEERINGEN GEMENGD VOEDER voor VARKENS, MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Handelsvoorwaarden BEBTCI C' OLIEFABRIEKEN DCnlCLO AMSTERDAM N.V. H. LANG ZOON - ULFT (Gld.> RIETMEUBELFABRIEK „INDUSTRIA" Opgericht 1875. Tei 218. Rietmeubelen voor serre'», terrasseD, schepen, rie ken hulzen. sanatoria, etc* Levering door den handel Het Simodal, een klein dipp dal aan da Hardanger Joekul, in de nabijheid van de F.idfjord, is gisteren door een vloedgoll go teisterd. Van een grooten gletscher Ls een ijs- en steenmassa van ongeveer een mu- lioen ton in een smal bergmeer gestort, met het gevolg dat de vloedgolf ontstond. Twu» tig huizen werden weggespoeld en bet wel varende dal werd in een woestenij her schapen. Menschenlevens zijn niet te betreuren, doch de ongeveer 130 bewoners van het dal zullen een andere woonplaats moeten zoe ken. De malerieele schade wordt op 3OU.U00 kronen geschat Rampen als deze behooren in Noorwegen helaas niet tot de zeldzaam heden. N V. Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER Houtvrij®- ®n Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergomyn Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel VAM DER LINDEKEMVELDHUIS AMSTERDAM ROTTERDAM •GRONINGEN VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN J. Koster Hzn, Scheepswerf „Gideon" Groningen Rolland Voorwaarde voor loonende exploitatie i» een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER AANBESTEDING Te Vlissingen is aanbesteed de bouw van 51 woningen voor de woningbouw» j verecniging „Goed Wonen" aldaar. Het' laagst was ingeschreven door H. J. Brink huis te Maastricht voor ƒ116.400. i .:r? -•<£*.>>• [DOOR JAN VANlBATENBURG^^»^^5-- L (45 „Mijne ziel is begeerlg en bezwijkt ook van verlangen naar ide voorhoven des Heeren". Het huis van Jan Brouwer ligt begraven in de duisternis van dc nacht. De luiken voor de vensters zijn toegedaan. Binnen, in de kamer, werpt het schijnsel van enkele kaarsen grillige schaduwen rondom. Gestalten van eenige mannen en vrouwen vullen het vertrek. Hun houding is verschillend, maar stil en aandachtig. Jan Brouwer staat en leest hardop uit de Bijbel, op zijn langzame, plechtige manier. Gerrit Hendriks, met zijn zilver- Witte haren, maar rechtop en sterk als een knoestige oude Stam. luistert ingespannen, met zijn hand aan zijn oor. Naast hem zit Frans Zoete, een jongeman, met op het 'gezicht nog de sporen van een losbandig leven, maar teeken van Gods overmacht met milde, vochtige oogen. 't Zal geen jaar meer duren, of het hoofd van dezen jongen messenmaker zal vallen op het schavot. En Pieter de Keerschietere, die, tegen zijn aard in, wat pchteraf is gezeten, de man van stand en aanzien, straks schepen, hij, vurig als Petrus, met neiging tot blinde ijver, zal ook eens zijn bloed moeten storten. Anthoon Geerolf, die tegenover Brouwer zit, en hem recht in het gelaat kan zien, houdt het hoofd omlaag. De in 's werelds gewoel onbesuisde en voorbarige, zit in deze stille kring schuchter ineengedoken. Acht hij zich met zijn onge breideld hart, waaraan God nog heel wat werk zal hebben, niet een onwaardige tusschen deze gewillige kruisdragers? Joes Corijnssen, zijn knecht, is de heilbegeerige. Hij zit met vooruitgestoken, opgeheven hoofd, de arm steunend op de over elkaar geslagen knieën, zijn eeltige knuist onder zijn ruige kin. Het haar valt verward over zijn voorhoofd: 't ge groefd gezicht is uitdrukking van zijn kommervol bestaan. Een man uit het volk, van weinig ontwikkeling, maar van God geleerd en bekeerd. De vrouwen zitten bij elkaar. Maayke ziet opvallend bleek, haar oogen glinsteren. Weldadig is haar, na het vervaarlijk gebeuren van de dag, dit verkwikkend nachtelijk uur. Liesbeth en de oude Janne, die elk aan een zijde naast haar zitten, sterken zich aan haar wonderbaarlijke rust. Tegen de muur. tot waar het schaarsche licht niet reiken kan, zitten de twee, voor wie het leven geen beloften meer heeft. Vrouw Tabbaart en Maria een dorre tronk en een geknakte stengel. Maar de hovenier is nabij. Als Jan Brouwer bidt, innig en ernstig, buigen zich de hoofden en heffen de harten zich op tot Hem, Wien zij met lijf en ziel behooren: „Heere, help ons. haast U tot onze ver lossing. Zie Uw erfdeel, Uw gejaagden en geplaagden aan. Geef ons een vaste geest, een sterke moed, een echt geloof. Heere, verheerlijk Uw Naam". Dit is de worsteling om bereidvaardigheid. Op die bidden de gezichten spreekt elke lijp, elke trilling van de spanning der ziel. Daar is geen verweer in hun strijd, tenzij het con tact er is met den Meester, die ten kruisweg wenkt. Zoo is hun gebedsworsteling een overgave tot verovering. „Zie, wij geven ons in Uw handen*'. Deze totale prijsgeving brengt de wereld aan hun voeten. Brouwer getuigt ervan, als hij hun toespreekt. „Broeders en zusters", zegt hij en samenbindend is deze versleten aanspraak door het bewogen accent „als Jezus zegt: Zie, Ik zend u als schapen in het midden der wolven, dan overkomt ons niets vreemds en wij buigen het hoofd. En als Hij zegt, dat wat aan het groene hout ge schiedt, ook het dorre zal overkomen, dan overkomt ons niets onredelijks en wij leggen de hand op de mond. Maar als Jezus zegt in het hoogepriesterlijk gebed: En ik ben in hen verheerlijkt, dan overkomt ons zijn Goddelijke genade en wij verzinken in aanbidding. Een der onzen heeft heden zijn leven ten offer gebracht voor de zaak des Heeren. Broeders en zusters, deze voor het vleesch zoo zware gang kan ook van ons worden gevraagd. Zullen we bereid zijn als onze broeder, en Christus navolgen in elke weg? In ons zelf zijn we zwak en vreesachtig. Laten we daarom heden elkander sterken met het woord der Schrift: „Ik zal u niet begeven en u niet verlaten"." Jan Brouwer is geen predikant. Maat de nood der tijden heeft zijn geest verwakkerd en zijn oogen wijd geopend. Wat deze vervolgden noodig hebben is getrouwheid. Dus is deze prediking ditmaal geen aanval op de Roomsche kerk, maar een zoeken en vinden van de vaste grond, die draagt, „Ik zal u niet begeven en Ik zal u niet verlaten, al krimpt ge in de vlam, al stikt ge in 't koord." Pieter de Keerschietere luistert met een verhoogde gloed op het gelaat en schitterende oogen. Als de prediking ge ëindigd is, verbreekt hij de stilte met zijn gloeiend getuigenis: I „Broeders en zusters, wij strijden voor een goede zaak, voor de zaak van Gods eeuwige waarheid. Zijn Koninkrijk komt, en wij. bevoorrechten, begenadigden, zijn de herauten, die Hij voor zich henenzendt. Zijn Koninkrijk komt. Zijn 7'.aaf. overwint. Wat beteekent het gevaar voor ons leven, bij die zekerheid? Wat beteekent het dat ons armzalig lijf verstijft als een dor blad, als God zich baan breekt? Dit moeten we bedenken, dit moet onze kracht zijn. Zie. Jan De Grave is heden in de dood gegaan en hier zit zijn weduwe, met haar jonge kinderen. Zou ze het verdragen kunnen, zou ze het kunnen uithouden, als ze niet wist, dat het voor God en Zijn Koninkrijk was? O. ik kan soms verlangen naar de strijd, naar het openlijk getuigen voor de waarheid van het evangelie, tegen bijgeloof en leugen. Ik kan er naar verlan. gen, broeders Gerrit Hendriks wendt zijn grijs hoofd naar den spreker en zegt: ..Ge zijt zeer vurig, broeder. Maar vervolging en martel, dood blijven harde zaken voor het vleesch." „We moeten doen wat van ons gevraagd wordt," meent Frans Zoete, „dat is getrouw zijn en op Gods genade hopen." „We moeten Gods tijd afwachten," zegt Liesbeth, „Hif kiest Zijn herauten en Ze kan haar zin niet afmaken. 'Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2