Jlir uwr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 NO. 6159 DINSDAG 10 AUGUSTUS 1937 18e Jaargang Van I tot 5 regelsL!Th Elke regel meer 0.22'k hgezonden Mededelingen van 1-5 regel» 230 Elke regel meer0.45 Voor bet bevragen aao 1 bureau wordt berekend ƒ0.10 Proces-Ds Niemoller uitgesteld (Grissingen in Evangelische kringen De op heden bepaalde datum voor de behandeling van het proces tegen Ds Niemoller kon niet gehandhaafd wor den, daar nog een omvangrijke hoeveel heid bewijsmateriaal moest worden onderzocht. In Evangelische kringen doen verschil lende gissingen omtrent de redenen, die tot het uitstel van het proces tegen Ds Niemol ler geleid moeten hebben, de ronde. Het uitstel was niet algemeen bekend, daar de Duitsche bladen het nog niet mochten pu- bliceeren. Een ambtenaar van het ministe rie van justitie verklaarde gisteravond, dat nog verdere klachten tegen den ipredikant moesten worden onderzocht. Men kent aan dit proces een speciale beteekenis toe in verband met de betoogingen, die Zondag 'door de kerkgangers voor de kerk van Ds Niemoller in Dahlem gehouden zijn. Het is niet onmogelijk, dat deze betoogingen en 't feit dat men dr Dibelius wegens gebrek aan bewijs heeft moeten vrijspreken, voor ide autoriteiten aanleiding zijn geweest, er naar te streven, dat ook het kleinste spoor ,van bewijs tegen Ds Niemoller onderzocht wordt, vóór het openbare proces begint. Dit zou des te noodiger zijn, daar, naar ver luidt, de verbooren openbaar zullen zijn en 'de pers tot de zitting zal worden toege laten. Omvrent de verdaging van het proces verluidt in welingelichte kringen, dat 'dit proces tot na den rijkspartijdag in Sep tember is uitgesteld. Dc botsing op Zondag 29 predikanten gevangen gehouden De botsing tusschen de kerkgangers en politie te Dahlem welke Zondag (plaats vond, is naar de Tel. verneemt van veel ernstiger aard geweest dan oor. spronkelijk verluidde. In totaal werden 100 personen gearresteerd, van wie er 48 gevangen zijn gehouden. Onder hen be vonden zich 29 predikanten uit de pro vincie Brandenburg. De kans op herhaling dezer conflicten is groot, daar de kerkelijke leiding voor iederen avond van deze w#eelc een spe ciale godsdienstoefening heeft aangekon digd, zooals die welke gisteravond door de politie werd verboden. Het gaat hier om speciale avonddien sten, die door de leiding der belijdende kerk georganiseerd worden voor haar leider, ds. Niemoller en de talrijke predi kanten en prominente leden der evange lische kerk, die in de gevangenissen zijn opgesloten. De speciale avonddienst, die gisteren avond in de Matthei-kerk te Steglitz was georganiseerd, werd eveneens door de politie verboden. Dientengevolge werd (besloten, alleen een buitengewonen avondmaaldienst te houden. Een auto met politie stond voor den ingang der kerk, terwijl in de buurt een groot aan tal agenten in uniform en leden der ge heime staatspolitie stonden geposteerd. Met de 48 gearresteerde predikanten en leden der belijdende kerk, zijn thans in totaal 125 dominees en vooraanstaan de leden in de gevangenissen opgesloten. OOK ELDERS KERKVERVOLGING Dc Poolsche autoriteiten hebben drie Duit sche predikanten van de Evangelische kerk in Oostelijk Opper-Silezië gelast het Pool sche gebied binnen een week te verlaten. Een reden werd hiervoor niet opgegeven. Een der predikanten was sedert 28 jaar belast met de zielszorg van de Evangeli sche gemeente te Kattowitz, Bewijs van Nederlanderschap Ook geldig voor Zwitserland Aangezien niet alleen België en Luxem burg, maar ook Frankrijk (althans voor den duur der Wereldtentoonstelling) Nederland- sche toeristen toelaten op vertoon van een Bewijs van Nederlandschap, heeft de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. tot de Zwitser- sche regeering het verzoek gericht, tot deze zelfde faciliteit te willen besluiten. Op dit verzoek heeft de A.N.W.B. een gunstige beschikking ontvangen. Voortaan zullen Nederlandsche toeristen, die Zwitser land voor hun genoegen bezoeken, daar worden toegelaten en gedurende drie maan den mogen vertoeven op vertoon van hun Bewijs van Nederlanderschap. K.L.M. bestelt vier vliegtuigen Van het type DC m De Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker heeft in opdracht van de K.L.M. vier nieuwe vlieg tuigen van het type DC III besteld. Deze machines zijn van hetzelfde type als de tot nu toe geleverde, waarvan de K.L.M. er veertien stuks bezit, doch zullen met zwaarder motoren van het allernieuw ste typen worden voorzien. Met inbegrip van deze order zal de K.L.M. over achttien DC Ui \i.figluigen beschikken. LIJK AANGESPOELD Op het strand te Veis en, ten zuiden van Wijk aan 7<is het lijk opgevischt van een elfjarig jon ie uit Oostzaan, dat Vrijdag in Castricum bij het baden was verdronken. Staphorst heeft recht op een rustigen Zondag Men schrijft ons uit Staphorst: Sinds geruimen tijd is in steeds toenemen de mate des Zondags bij het uitgaan der kerk de toestand op straat onmogelijk ge worden. Tijdens den kerkdienst verzamelen zich daar de bussen en auto's (soms twee rijen dik) op de 6traat en is het daar een ware kermis, waardoor meermalen de dienst ern stig werd verstoord. Alle6 is dan in afwach ting van het groote moment van het uitgaan der kerk, hetwelk als een publieke vermake lijkheid van den eersten rang wordt be schouwd, vanwege de schilderachtige kleedij onzer landelijke bewoners. Niet zoodra gaat de kerkdeur optn of de joelende schare opent de aanval op de dor pelingen met fototoestel en filmapparaat, waarbij soms op de meest onbeschaamde wijze het kerkvolk en inzonderheid de vrou welijke jeugd, in den weg wordt getreden om mooie opnamen te verkrijgen. Uit de rijen dezer blanke toeristen, die zich blijkens hun gelaatsuitdrukking veelal te midden der zwarten in de rimboe wanen, wordt menigmaal spottaal en hoongelach vernomen aan het adres der boerenbevolking Nergens beter dan hier kan men zich overtuigen van de groote tegenstelling welke er is tusschen de losgelaten „moderne cul tuur" en de landelijke eenvoud. Dat hier niet veel eerder botsingen voor kwamen pleit enkel voor de groote zacht moedigheid onzer dorpelingen, die zich Zon dag op Zondag als in een belegerde stad gevoelden. De stoutmoedige „uitval" van eenige jonge lieden op klaarlichten dag op de moderne legerbenden heeft inmiddels zegenrijke vruchten afgeworpen. Den jongsten Zondag hield de politie bij het uitgaan der kerk de straat schoon en was er geen bus of auto te zien. Wij ademen „verruimd", dank zij het „eigen initiatief". Ter geruststelling kunnen wij melden, dat de bewuste Nijmeegsehe „dames" aan de politie hebben verklaard, dat haar geen pijn is gedaan! Bond van Herv. Geref. Godsdienstonderwijzers Bovengenoemde bond kwam te Utrecht jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer A. van Barneveld van Delft, open de de vergadering, liet zingen Ps. 25 2, las 2 Tim. 4 18, ging voor in gebed, en sprak een openingswoord. Wegens afwezigheid van den secretaris las de alg. sec. de notulen en het jaarverslag. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek dat de kas sloot met een saldo van f 65. De vergadering besloot tot oprichting van meerdere -afdeelimgen te gaan. De heer A. Romein van Vlaaidimgen hield een referaat over „Het Genadever- bond1", waarop een zeer geanimeerde bespre king volgde. Na een gemeenschappelijke kof fietafel werd de middagvergadering gehou den. Men besloot tot een algeheele statuten wijziging, tot de uitgave van een eigen twee- maandelijkseh orgaan en ernstige informatie, r zidh Candida ten voor het lidmaatschap aanmelden, opdat er geen ongewenschte ele menten in den bond komen. De voorzitter deed nog mededeeling om trent informatie inzake pensioenregeling. Nu eenige gedachtenwisseling over dit punt besloot de vergadering deze aangelegenheid onder het oog te brengen van den Bond voor Inwendige Zending, en zoo noodig de aan dacht van kerkeraden en Evangelisatiebestu- ren op dit punt te vestigen. Enkele vragen omtrent de handelingen van den Bond Inwendige Zending werden door den voorzit- ïaar de komende vergadering van deze organisatie venvezen. Het bestuur kreeg vol macht over de federatie van godsdienstonder- wijzersvereeniginigen naar zijn inzicht te be slissen. In de rondvraag werd het verzoek gedaan, n, de traditie getrouw, op den dag voor den zendingsdag van den Geref. Zendingsbond te vergaderen. Aldus werd besloten. De aftre dende voorzitter, de heer van Barne veld, en de penningmeester, de heer va der Veen van Oude Pekela, werden met goed als algemeene stemmen herkozen. Niets meer aan de orde zijnde werd de zeer geanimeerde vergadering, nadat nog gezon- vas Ps. 84 3, op verzoek van den voor zitter door den heer A. P. de Jong van Krimpen a. d. IJssel met dankgebed gesloten. Prachtige Buitenplaats DUINRELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek KatwIJkscheweg Hoog ste duin van Z.-H, met prachtig uitzicht over de ome en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande* ling door duin en bosch. Mooie waterpartl|en. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek staatsspoor Den Haag stopt bij den Ingang HOTEL „NAEFF" V E L P (Geld.) BEKEND RESTAURANT Modern ingericht Auto-Garage TENNISBAAN Prachtige Tuin Matige Prijzen Telefoon 3152 en 3153 B. BEIJER HOTEL „JAN TABAK" BUSSUM TELEF. 3800 1687 1937 Ter herinnering aan dit Jubileum deden wij onze zalen een restauratie ondergaan Komt in deze gezellige sfeer eens dinee- ren, of Uw aperatif gebruiken. DE DIRECTIE. STAKINGEN IN DE HOOFDSTAD Gister is -het personeel van de Amsterdam- sche Huidenclub, ongeveer zestig man tel lende. in staking gegaan. Deze staking, ge steund door de Nederl. Vereeniging van a brieksarbeiders en van den Nederl. Boi d van arbeiders in de slagers- en aanverwante bedrijven, vindt zijn oorzaak in de afwijzing door de directie van een eisch der arbeiders tot een loonsverhooging van 10 procent Le zer dagen met den rijksbemiddelaar gevoer de besprekingen hebben niet tot resultaat gevoerd. Bij de fa. Veerman in de Witfenburger- straat, een fabriek tot verwerking van lom pen, zijn 29 werknemers wegens ontslag van eenige collega's in staking gegaan. FOGING TOT MOORD Reeds langen tijd hadden een man en een vrouw, woonachtig in Amsterdam- Zuid, ruzie over een erfenis-kwestie. Gisteravond is hettengevolge van deze kwestie bij den man tot een uitbarsting gekomen. Toen de vrouw bij haar moeder was en zich in de kamer van de woning be vond, welke gelijkvloers aan de straatzijde lag, werden zij plotseling opgeschrikt door dat er een ruit werd ingeslagen. Kort daar op klonken twee schoten, die evenwel hun doel misten. Het bleek, dat de man in over spannen toestand een aanslag op het leven van de vrouw had willen legen. Na zijn daad is de man gevlucht doch hii heeft zicb later op het hoofdbureau van politie aange meld. De man is opgesloten. ONDER VRACHTAUTO GERAAKT 20-jarige jongeman gedood Nabij de Steenfabriek te Hooger Smil- d e heeft zich 'n ernstig ongeluk voorgedaan. De 20-jarige arbeider J. B. werkzaam bij de steenfabriek, die op de treeplank van de zwaarbeladen vrachtauto der fabriek mocht meerijden, stortte dichtbij zijn woning, die niet ver van dc fabriek gelegen is, van de auto. Hij kwam onder de achterwielen van den wagen terecht en werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot is de ouderlijke wo ning binnengebracht. JONGENS GINGEN ER MET EEN BAKFIETS VAN DOOR Een aantal jongens van tien tot twaalf jaar heeft zich in de Eerste Lediedwars 6traat te Amsterdam meester gemaakt van een onbeheerd 6taande bakfiets, waar mede de knapen een ritje wilden maken. Toen zij de driewieler de brug van de Egelantiersgracht hadden opgeduwd, kon den zij het voertuig wiet meer houden, met het gevolg, dat het met groote vaart de helling afreed in d«* richting van twee meisjes, reep, 19 en 21 jaar oud. Een van haar werd door de bakfiets aan gereden en tengevolge van de schok door een groote spiegelruit gedrukt Het meisje liep eten bloedende wonde aan dien schou der op, welke door een toevallig passeeren- den geneesheer werd verbonden. Het andere meisje kwam met den schrik vrij. KIND ONDER AUTOBUS GEDOOD Bij het spelen op den weg is het 2%-jarig zoontje van de fam. K. te Gar ij p door een autobus overreden en gedood. OVERREDEN EN GEDOOD Op den Heemstraweg tusschen N ij m e- gen en Beuningen is de 15-jarige M. Schiks uit Beuningen, die per fiets uit een zijweg kwam, gebotst tegen de auto van den heer S. uit Eist, die uit de richting Druten kwam. De jongen werd zwaar gewond. Op last van dr. Koch is hij naar het Liefdesge sticht te Beuningen overgebracht. Het slachtoffer had een schedelfractuur en inwendige kneuzingen opgeloopen. Gis ternacht is hij aan de gevolgen overleden. HIJ WAS EEN AVONDJE UIT! Gistermorgen om half tien trof een politie agent op een stoep van de Keizersgracht te Amsterdam een man aan in slapende toestand. Zijn kleeren waren geheel los gerukt. De agent bracht den man. naar het politiebureau, waar bleek, dat hij beroofd was van zijn gouden horloge, zijn porte feuille, waarin o.m. ƒ80 aan bankpapier zat en zijn portemonnaie. De man verklaarde den vorigen avond met eenige oude vrienden uit te zijn ge weest. Zij hadden gezamenlijk eenige café' bezocht. Na half tien echter kon hij zich Ddets meer herinneren. De politie heeft de zaak in onderzoek. IN EEN ZWEMBAD VERDRONKEN Te Woensdrecht is de 26-jarige Jos. Nouwelaars uit Dalem bij Mechelen in België, in het zwembad „De Duintjes'" verdronken. Het ongeluk geschiedde onder dc oogen van zijn metgezellin, een 20-jarig meisje uit Edeighem. Zij had den jongeman nog korten tijd vastgehouden, doch tóen op haar geroep hulp was genaderd, verkeerde zij zelf reeds in zinkendien toestand. Een der employé's van bet restaurant „De Duintjes", de kellner A. He ij gen, die ijlings per kano was toegesneld, spromg haar na en kon haar nog intijds grijpen. Zij had het bewustzijn verloren, doch toepassing van kunstmatige ademhalimg, gelukte het aan een in het bad vertoeven den Antwerpschen dokter, het meisje bij te brengen. Tot 's avonds elf uur zijn pogingen in het werk gesteld, om dien jongeman te vimden doch men heeft zijn lijk nog niet kunnen bergen. Men vermoedt dat een plotselinge onge steldheid van Nouwelaars tot dit noodlottig einde heeft geleid. DOODELIJK ONGELUK AAN BOORD Gistermiddag omstreeks vier uur is aan boord van het in de Vulcaanhaven te Vlaardingen liggende Engelsche stoom schip „Hindpool", de 50-jarige P. van der Steen bij het bedienen van een knijper onder in het ruim gestruikeld. Hij kreeg de knijper op het lichaam en werd zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later overleed Is U verbrand in de zon Als de huid van Uw gelaat, hals en ar door de zon pijnlijk verbrand is, of dat gij U bij het fietsen hebt. doorgezeten, doe er dan onmiddellijk Purol op. Dit verzacht en geneest spoedig. Purol (wit en geel) beide in doozen van 30 en 60 ct., tube 45 ct Bij Apoth. en Drogisten. De order van de Holland-Amerikalijn Minister beantwoordt vragen van rdster voegt hieraan toe, dait de transactie den heer Van den Tempel ggf* tot stand K gckt>men cmdc Me' Waarom de opdracht in Denemarken werd geplaatst Overheidsingrijpen moet met voorzichtigheid geschieden De Minister van Economische Zaken heeft thans geantwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid van den Tempel betreffende de opdracht van de HollandAmerikalijn te Rottendam tot den bouw van twee motorvracht schepen in Denemarken. De Minister merkt op, dat de opdracht deel uitmaakte van een bouwplan der reeder ij volgens hetwelk vier schepen gebouwd zou den worden. Het eerste schip werd begin December 1936 in opdracht gegeven aan een Nederlandsche scheepswerf te Rotterdam. Een zusterschip daarvan werd omstreeks den- zelfden tijd, dat de bovenbedoelde twee schepen in Denemarken in aanbouw gegeven werden, aan een andere Nederlandsche werf te Schiedam opgedragen. Wat de vraag betreft, of niet aan alle voor den bouw van zoodanige schepen in aanmerking komende scheepswerven de gelegenheid schijnt te zijn geboden tot een offerte, merkt de minister op, dat, naar hem gebleken is, de HollandAmerika-lijn geen spe ciale offertes bij Nederlandsche wer ven heeft gevraagd. De regeering was bekend met het bouw plan, zooals dit hierboven was geschetst. Het was haar ook bekend, dat onderhandelingen met het buitenland werden gevoerd. Over het verloop van deze onderhandelingen is geen overleg gepleegd. Met de rijkscommissie voor de werkverruiming werd evenmin overleg gepleegd. Dat met laatstgenoemde commissie geen overleg werd gepleegd, mag worden toege schreven aan de bekendheid van de Holland- Amerika-lijn met de opvatting van de regee- ring, dat na den monetairen maatregel van September 1936 geen subsidies voor den scheepsbouw werden gegeven voor overbrug ging van prijsverschil met het buitenland. Om die reden schijnt de HollandAmerika lijn dan ook voor het afsluiten van transac ties met Denemarken geen overleg met de regeering noodig geacht te hebben. De mi- Medewerking van de Deensche Nationale Bank De Holland—Amerika-lijn heeft besloten in Denemarken te bouwen, nadat volgens haar inzicht kwam vast te staan, dat de prijs, dien zij in Denemarken had te betalen, zeer belangrijk lager lag dan in Nederland om- streeiks denzelfden tijd voor soortgelijke sohe- pen wend betaald. De steun, die de Holland— Amerika-lijn van de regeering heeft genoten, bestond uit maatregelen om den bouw van de Nieuw-Amsterdam in Nederland te ver zekeren. De daarbij verleende steun diende eenerzijds om de Nederlandsche werven in staat te stellen een aanvaardbare offerte te doen en anderzijds om de HollandAmerika- lijn de financiering van het schip mogelijk te maken; daarnaast ontving de betrokken reeder ij een aandeel in den algemeenen scheepvaartsteun op dezelfde voorwaarde als de andere Nederlandsche reederijen. De alge meene steun diende om een deel van de ex ploitatieverliezen der Nederlandsche reede rijen te dek>en en is opgehouden nadat kwam vast te staan, dat des» na de plaats gevonden opleving niet meer noodig was. Deze steun liet geen ruimte voor de financie ring van den bouw van nieuwe schepen. Het is de regeerini niet bekend of de Deen sche regeering een subsidie aan de Deensche werf heeft verleend, doch nader onderzoek heeft wel geleerd-, dat de Deensche Nationale Bank aan den scheepsbouwer vergunning heeft verleend, een belangrijk deel van de bouwsom, die in vreemde valuta zal worden voldaan, te besteden voor bet aankoopen van kronen-saldi, waarop door den scheepsbou wer waarschijnlijk winst gemaakt zal wor den, waardoor een mogelijk verschil in prijs, volgens indruk van den minister, voor zeker een belangrijk deel wordt verklaard. De Nederlandsche reederijen plegen over het algemeen regelmatig overleg met de re geering over haar bouwplannen. Intusschen stelt de minister zich voor, zich meer zekerheid te verschaf fen ten aanzien van de plaatsing van belangrijke bouworders in het buiten land. Bij de beoordeeling van deze vraag wijst de minister er op dat in grijpen op dit terrein met omzichtig heid dient te geschieden, in verband met het feit, dat de Nederlandsche werven regelmatig opdrachten van bui- tenlandsche reederijen ontvangen, dde een grooteren omvang hebben dan de orders, dde door verschillende Neder landsche reederijen aan het buitenland zijn verstrekt. Ontploffing op Ned. tankschip Twee vermisten, verscheidene gewonden SOERABAJA, 10 Augustus (Aneta- A.N.P.) Hedenochtend te circa 5 uur had in het Westervaarwater, even voorbij het loodsschip, een ontploffing plaats aan boord van het onder Nederlandsche vlag varende tankschip „Manvantara" van de Stoomvaartmaatschappij La Corona. De „Manvantara"' is 8.237 tons groot en hoort thuis te 's Gravenhage. Naar verluidt zijn door de ontplof fing verscheidene Chineesche leden der bemanning gewond, terwijl twee andere, eveneens Chineesche bemanningsleden worden vermist De ontploffing, welke in tank 2 plaats had, vaagde de geheele achtermast van het schip weg, waarbij een ravage aan dek werd aangericht De materieele schade is zeer groot De sleepboot „De Jong" van de Ned. Indi sche Steenkolen Handel Mij. is om half ne gen uitgevaren van Soerabaja naar de voor anker liggende „Manvantara" om assistentie te verleenen. De tankboot welke door de ontploffing niet lek is geslagen, werd in 1931 te Amster dam gebouwd. De Krakatau werkt weer BATAVIA, 10 Aug. Naar de vulcanolo- gische dienst mededeelt, is de Krakatau de laatste dagen weer in werking, waarbij asch en steenen worden uitgestooten. Gister deden zich erupties voor tot een hoogte van 450 meter. De werking van de Tjerimai is thans sta- tionnair en beperkt zich tot matige erupties in den binnenkrater. NIEUWE BURGEMEESTER VAN MEERLO Bij K. B. van 6 Aug. is met ingang van 1 Sept 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Meerlo J. M. H. F. J. baron do Weichs de Wenne, burgemeester der ge meente Wanssum. De 20-jarige student in de medicijnen van der Velde uit Rotterdam, die op het oogenblik een cursus volgt aan de Handelsschool te Grenoble, (Frankrijk) is, toen hij een jeugdige landgenoote, die een kleine val had gemaakt óp de Pic Dome- non Comeille, te hulp wilde komen, in een honderd meter diepen afgrond gestort, waar hij in het bergpuin terecht kwam. Met zware verwondingen is hij naar de kliniek te Grenoble vervoerd. EEN TYPHUSPATIENT OVERLEDEN Een van de 17 in het ziekenhuis te H e e r- l e n opgenomen typhus-patiënten, mej. B., uit Heerlerbaan, is Zondag overleden. BIJNA VERBRAND Ten huize van de familie K. aan den Verl. Maanderweg te E d e is een ernstig ongeval gebeurd. Daar woont n.l. het echtpaar K., waarvan de man reeds jaren bedlegerig is. Juffr. K, die bezig was soep te koken, kwam in aanraking met de vlam van het petro- '"■mstel, met het gevolg dat in een oog wenk haar kleeren in brand geraakten. Lui1 gillende snelde ze naar buiten. Met behulp van de ijlings toegesnelde buren konden de vlammen gedoofd worc^n. De vrouw zelf was echter zoozeer met brandwonden over dekt dat opname in het ziekenhuis te Ede noodzakelijk werd geacht. Haar toestand is zorgelijk. Op de Ceintuurbaan te Amst erdam Is een 36-jarige wielrijder, die voor lijn 5 langs, de Hemonystraat wilde inslaan, door de tram aangereden. Ernstig gewond is de man naar het O.L.V.- gasthuis vervoerd. BOERDERIJ AFGEBRAND In het dorpje Baasloo is doordat kin deren met lucifers speelden, brand uitge broken in de boerderij bewoond door en eigendom van den heer C. van Wijngaar den. De boerderij brandde tot den grond v'oe af. De brandweer van Oldemarkt kon we gens gebrek aan water niets uitrichten. De geheele oogst, waaronder 100.000 pond hooi. ging verloren. De heer van Wijngaarden was slechts laag verzekerd. .Cijfers en Feiten" Deze gids voor 't politieke en socile leven, uitgave van „De Graafschap" te Aalten, gaat door elke maand iets van het belang rijkste uit kranten en tijdschriften te ver zamelen en vast te leggen. In het laatste nummer is vooral interessant wat overge nomen is uit „De Journalist" over pers verhoudingen in Duitschland. De redacteur, de heer H. Dekking, komt daarin tot de con clusie. dat niet alleen de algemeene voor lichting schade lijdt door het muilbanden der pens, maar dat alle arbeidsvreugde voor de journalisten verdwenen is. „Zij hebben elke dag hun „cultureele" taak voor bloed en bodem en hoe sterker zij fraseeren. hoe dapperder persmannen zij zijn"; want „hoe forscher de schrijver zich uit (natuurlijk in de geest van de machthebbers), hoe meer hij een uitnemend Volksgen osse" is". Flinke personen kunnen vooruitkomen door ome degelijke en goedkope, schriftelijke opleiding tot VLIEGTUIG-MECANICIEN, VLIEGTUIG-TECHNIEK VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE blader. Het antwoord van den Minister op de vragen van het Kamerlid Van den Tempel inzake de in Denemarken geplaatste order van de H.A.L. Verlaging van de bijslag op melk, ïrf verband met de stijging van de Leeuwarder boternoteering. De Wereldjamboree te Vogelenzang fs gister gesloten. Prinses Juliana was met Prins Bemhard aanwezig. Het proces tegen Ds. Niemoller is uitgesteld. Op het vliegveld van Shanghai hebbeU Chineesche soldaten een Japansch officier en een marinier gedood, die zich toegang wilden verschaffen. Duitschland zou terugroeping eischen; van den Times-correspondent te Berlijn. Het Fransche schip Maréchal Lyautey; heeft in Las Palmas een ernstig incident gehad. „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM TeleL <3424 TeleL 28300 OPSLAG - EXPEDITIE - CONTROLE HET ADRES voor: vakkundig vertrouwenswerk VRAAGT TARIEVEN! Wij bezorgen Uwe verzekeringen niet alleen, doch verzorgen ze tevens. P. DE KEYZER 6 ZONEN ROTTERDAM, MOSSELTRAP 5 MAKELAARS IN ASSURANTIËN Telefoon 24294 (3 lijnen) SCHAEPKENS0 VANGST. FIJT" VALKENBURG (L.) TELEFOON 3 Vijf uur het uur voor RUNBENDE' S Zeer Oude Zeer Goede etiTlJeknlS PAULUSSEN N.V.-DEN HAAG Bij HET ZWEMMEN VERDRONKEN Te Den Oever is de 19-jarige mej. S< de Jong uit Naaldwijk, bij het zwemmen nabij het gemaal Leemans verdronken. Na een half uur dreggen is het lijk opgehaald, BOERDERIJ AFGEBRAND Vannacht half één is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de boerderij, be woond door het gezien J. Arts-Hoogers aan.' den Maasbreescheweg teSevenum. De brand is ontstaan in den achterbouw, waar boven de zolder is gelegen. Op dezen zoldert sliepen vier kinderen. Zij werden door twee personen van den nachtveiligheiclsdlenst, die den brand ontdekten, in veiligheid ge bracht. Ook de boer en zijn vrouw, die gelijk vloers sliepen, konden tijdig een goed heen komen zoeken. Zij waren echter zoo ver schrikt dat zij niet in staat waren zelf iets naar buiten te brengen. Eenige omwonenden, die op het lawaai waren komen toeloopen, brachten zooveel huisraad als zij konden naar buiten. De boerderij brandde geheel af. Een koe en een paard kwamen in de vlam men om. De schade wordt door vei-zekering gedekt „MAASKERK" TE DAKAR Lloyds heeft een radiotelegram van de „Maaskerk" ontvangen, dat het schip Dins dag Dakar hoopt te bereiken. Zoodra do „Maaskerk" daar zal zijn binnen gevallen, zal hij in het dok worden opgenomen. De toestand van het schip maakt zulks dringend noodig en er is een dok beschikbaar. Doodelijk ongeval Door vallend takelblok Mdn meldit ons uit Rotterdam: Aan boord van het lichterschip „De Drie Gebroeders", dat langszij het Duitsche stoom schip „N.iassa" in de Lekhaven te Rotterdam' ligt, heeft zich Zondag een ernstig ongeluk; met doodeljjken afloop voorgedaan. Men was bezig rollen staaldraad van ongeveer 50 KG. gewicht over te laden uit den lichter in de „Njassa", waarbij gebruik werd gemaakt van laadboomen. Tijdens deze werkzaamheden is een schroefpen uit een van de takelblokken losgeschoten, waardoor het takelblok naaö beneden kwam. De 29-jarige F. v. Netten, gewoond hebbende in de Heemskerkstraat, werd door het vallende blok getroffen. De man is naar het havenziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN van uranje- medaillo l:i brons aar»' Nassau verbonden Ij. Sem meling, te Maastricht,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1