tof gedenkt de sabbatdag het onderwijs op de lagere school Martin Niemoller voor de rechtbank (ilüJÜ boeken en geschriften Deprimeerende factoren verdwenen ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1937 DERDE BLAD PAG. g Onlangs zat Prinses Bernhard aan met dc ■journalisten. Het orgaan van de Neder landsche Journalistenkring roemde eenige dagen later zeer zoowel de intelligentie als de aangename omgangsvormen van den Prins. In een verslag in de Journalist kan men dan ook lezen hij .herinnert zich alle belevingen in dc enkele maanden van zijn verblijf in ons land volkomen en beoordeelt ze met humor, ernstig óók en tersnede. Daarop volgt dan echter: Een enkele maal beklaagt hij zich over een misvatting 'betreffende znn optreden, die hem leed doet, omdat hij dankbaar is voor dc welwillendheid waarmede hij werd ontvangen en die welwillendheid ■weet te heibben verdiend. Wij kunnen ons vergissen, maar onwille keurig dachten wij hierbij aan onze drie star van 24 Maart LI., getiteld: „Gedenkt dc Sabbatdag". Wij zijn daar nooit op terug gekomen, want dat zou o.i. niet kiesch ge weest zijn. Maar nu mogen wij toch wel zeg gen. dat talloos velen uit onze lezers kring en daarbuiten ons mondeling en schriftelijk hun hartelijke en volkomen in stemming hebben betuigd met .het sober vermaan, dat wij ons toen veroorloofd hebben. Het bleek ons overduidelijk, dat wat wij schreven duizenden uit het haal, gegrepen was en schier heel de Orthodox-Christelijke, doch ook een deel van de Roomsch-Kath. pers nam ons artikeltje met instemming over. Wij maakten daar, evenmin als van de vele brieven van lezers, geen melding Aan. Dat de roode pers ons verweet, dat wij ons ten onrechte met particuliere aange legenheden van een ander bemoeiden, lieten we eveneens stilzwijgend passeeren; hoe onjuist dit verwijt ook was. Misschien echter wordt ons thans op onge zochte wijze de gelegenheid geboden één in terpretatie van hetgeen wij schreven af te .wijzen. Een bevriend predikant zond ons nl. met'het bijschrift „Dank voor initiatief" de Rigasche Post van 18 April 1.1., een Duitsch natiomaal-socialistisch blad Lettland, Estland en Lithauen en daarin vonden we eqn artikeltje onder het hoofd: „Prinses Juliana en haar Gemaal worden onaangenaam in Holland begroet" In dit artikeltje heet het dan dat'.wij ,.nog wel een Regeeringsblad" het jonge paar bittere verwijten gemaakt hebben o het. weinige respect voor de handhav Van den Zondag. Hierdoor was de oude ibicdwaardige traditie van het Nederland- sche hof gebroken en wij zouden voorspeld hebben dat op die wijze het Prinselijk ipaar de sympathie van talrijke groepen zou ver liezen. Zooals men ziet is de inhoud van onze 'driestar vrij juist, weergegeven, doch in dc vertalm? en vooral in het opschrift zit een iétwat harde klank en blijkbaar vond de Ripasche Poslhët ook min óf meer on bescheiden, dat een blad een vermanend woord spreekt tot vorstelijke personen. Doch daarvoor behoort het dan ook tot de nat.- soc. partij. In ons land is zoo iets gewoon. Met gepaste eerbied maar ook vnet. de noodige vrijmoedigheid. En. de Ne- 'derlandens in. het buitenland denken evenzoo over. Zoo schreef de Amerikaansche Wach- 't e r, het weekblad van de Chr. Gerefor meerde Kerk in Amerika onder het schrift: „Juliana en de Zondag" het volgen de: Een der groote dagbladen in New York verscheen onlangs met een groot, nieuw portret van Prinses Juliana en daar naast een artikeltje, overgenomen uit de Rotterdammer over de ontheiliging van den Sabbat, waaraan het vorstelijk Paar zich zou hebben schuldig gemaakt op zijn huwelijksreis. Kerk en Zending En de verhoogde leerlingenschaal Dan geeft de redactie van de Wachtc: óns artikeltje en de commentaar van D I-Ieraut weer en plaatst er onder: Zoo laat het Gereformeerde volk tot op 'de straten van de wereldstad hooren, dat het de Zondag wenscht te heiligen; dal de heiliging van die dag dat volk dichter aan het hart ligt dan zelfs de Prinses. Boven Prins en Prinses staat het gebod van de Sabbat. Of de Ibladen, die het bericht in Ameri ka bekend maakten, er ook zoo over den ken, is een andere vraag. Wat de Gereformeerden bedoelen weten we wèl, als we lezen in onze dag bladen: „Dutch Press censures Juliana for repeated Sabbath desecrations". In gelijke geest schreef ook Dr. Henry Beets te Grand Rapids in de (Amerikaan sche) Heiden wereld. „Wij danken de redactie, dat zij niet langer verzweeg dat het Nederlandsch Christelijk volksdeel telkens met smart en droefheid vernam hoezeer de Zondag ontluisterd werd, en de Zondagsheiliging in 't gedrang kwam door het prinselijk echtpaar gedurende de zoogenaamde wit tebroodsweken. Ja. eerlijk gezegd, ook ons volk in Amerika werd er door ge schokt te lezen in de groote dagbladen dat de allereerste Zondag van het jonge paar besteed werd aan een bezoek aan een van de meest wereldscho ontspan ningsoorden in de Karpathen, met deel neming aan haar sport op de dag des Heeren". Zoo blijkt het dat ons woord in eenvou 'dighcid en bescheidenheid gesproken weer klank vond bij allen, die vasthouden aan het gebod: Gedenkt den Sabbatdag, dat gij :dien heiligt. 'ADVERTENTIE-FUIKEN Onder dit opschrift lezen wij in D e Werk gever, het orgaan van het Chr. Werkgevers verbond, het volgende: Herhaaldelijk komt het voor, dat uitgevers firma's of andere lichamen boekwerken willen uitgeven, waarvoor het bedrijfsleven geheel of gedeeltelijk de kosten moet opbren gen in de vorm van advertenties. Regelmatig komen deze gevallen in de Nijverheidsraad ter sprake en meestal wordt de leden van de organisaties dan aangeraden, zich van medewerking ter zake te onthouden. Dit euvel neemt evenwel de laatste tijd een dermate hooge vlucht, dat wij het raadzaam oordeelen, onze leden nogmaals dringend op te wekken in geen geval tot het plaatsen van advertenties in bedoelde uitgaven over te gaan, alvorens zich met ,ons Bureau in verbinding te hebben gesteld. Verzoek om verlaging bij verbeterd economisch aspect De hoofdbesturen van die groote onder wij - zensorganisaties, n.l. die Bend van Ned. On derwijzers, liet R. K. Omderwijzers Ver bond, het Ned. Onderwijzers Genootschap, die Unie van Chr. Onderwijzers (essen), de Vereen, van Hoofden van Scholen en de Ver. van Cfyr. Onderwijzers (essen) met elkaar nagenoeg het geheele personeel bij het open baai- en bijzonder onderwijs vertegenwoor digende, hebben zich met een adres tot de regeering gewend. Ze wijzen in dit adres er op, dat tenge volge van de hei-haalde verhóoging van de leerlingenschaal, de klassen tot schade van de iotellectueele vorming en de mooeele op voeding dei- jeugd en tot nadeel van de ge zondheid van leerlingen en leerkrachten ab normaal groot zijn geworden. Zij meenen, dait deze groote schade niet opweegt tegen de betrekkelijk geringe financieele voordee len, die deze verhooging van de leerlingen schaal voor 's rijks schatkist heeft afgewor pen. Nu er verbetering komt in het econo misch aspect en deze zich afteekent in de opbrengst der rijksmiddelen, drin gen deze organisaties op poedagogische, algemeen sociale en hygiënische gron den er op aan, dat ten spoedigste de leerlingensohalen verlaagd worden, on geveer tot het peil van 1920. In de motiveering wordt opgemerkt: Wordt bij het lager onderwijs de schaal- 1920 weer ingevoerd en bij het u. 1. o. een uniforme 26-schaal, dan zijn hiervoor 7350 onderwijzers noodig. Deze verbetering van het onderwijs beteekent dus tegelijkertijd een aanzienlijke werkverruiming voor de meer dan 12000 werklooze onderwijzers, van er eenige honderden zijn. die al meer dan 4 of 5 jaren tevergeefs naar een plaats uitzien. Een verlaging van de leerlingen schaal, als de organisaties in hot belang van het onderwijs noodzakelijk achten, zou bijna 8y2 mil'lioen kosten, welk bedrag met pl.m. 1 millioen moet worden verminderd wegens mogelijke herplaatsing der nog beschikbare valide wachtgelders. Adressanten meenen, dat het redelijk is,'nu allerwege financieel herstel valt waai- te nemen, tot deze verbetering van het onderwijs, dat zulke buitenge woon zware offers heeft moeten bren gen, over te gaan. Een afschrift van dit adres werd gezonden aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, terwijl eveneens een beroep gedaan zal worden op de Tweede Kamer der Staten-Generaal om deze herstelmaatregel te bevorderen. Loonsverhooging op komst Naar wij uit goede bron vernemen heb ben de onderhandelingen tusschen de ver tegenwoordigers der arbeidersorganisaties met de Vereeniging van Tilburgsche Fabri kanten van wollcnstoffen tot resultaat ge had, dat liet bestuur van genoemde vereeni ging zich bereid verklaard heeft zijn leden voor te stellen de eindloonen met 5 p.Ct, le verhoogen. KEURING POLITIEHONDEN Bij de op 3 Augustus, to Wassenaar, land goed Raephorst, van H.M. de Koningin, door de Kon. Ned. Politiehonden Vex-een. gehou den keuring voor politiehonden werd door drie heeren met hun honden, van de Ver eeniging „Rotterdam-Zuid" deelgenomen. Leider der dressuur-oefeningen was de heer D. de Bruin. Hierbij behaalde de heer A. Klein, met Reino, Berg. Herder Certificaat met lof 291 punten, le prijs en Kampioenschap Zuid- Holland 1937; G. Steigei-, met Breston, Hoil. Herder, Certificaat met lof 291 p., 2e prijs; L. van Buren, met Seno, 2S6 p., Bouvier, Cei-tificaat, 3e prijs. Alzoo een schitterend resultaat voor deze nog betrekkelijk jonge vereniging. Brand door hooibroei (Van onzen correspondent) Te Den Helder bemerkten om wonen den rookwolken boven de boerderij van don heer Bonselaer. welke oude boerderij thans miden in een stadsgedeelte staat. Terstond den de eigenaar en de lu-andweer ge waarschuwd. Het bleek, dat in een schuur, in twee hooibergen en in bet huis. dat even- ens met hooi was gevuld, totaal een lioe- eelheid van 220.000 K.G.. door bi-oei brand was uitgebroken. Direct begon men het hooi uit te halen en te verspreiden op een kleine nabijgelegen weide. Eindelijk sloegen de. vlammen uit. evenwel spoedig door de mo torspuit gedoofd. ITet vuur bleef echter in het hooi broeien. Des avonds was men zoo dicht bij het ruur. dat het hooi brandde terwijl het op wagens werd wegevoerd. Het huis en de schuren zijn vernield. Vergun ning voor wederopbouw op dezelfde plaats zal niet meer worden gegeven. ERNSTIGE VAL Een drie-jarig zoontje van den bakker C. Twigt, te Ouderkerk a. d. IJssel, kwam de zer dagen op de terreinen van de houthan del H. en P. H. Heuvelman in de Kromme aldaar, zoodanig te vallen, dat hij een ga pende hoofdwond bekwam. De ontboden geneesheer achtte de wond ernstig en vreesde, dat de hersenen waren geraakt. Na een voorloopig verband te hebben gelegd, heeft hij het knaapje naar een der Goudsche Ziekenhuizen overgebracht Een half jaar geleden werd het ventje ook daar heen vervoerd, na door een auto te zijn aan gereden. Toen genas het echter van zijn onden. JEUGDIGE DIEVEN GESNAPT Sedert eenigen tijd werd Dinteloord onveilig gemaakt door een complot jeug dige diefjes, die er hun werk van maakten ooral snoepgoed te stelen uit verschillende s-inkels. Het kwam echter van kwaad tot irger en zij begingen ï-eeds de brutaliteit hier en daar ook de Iaden te lichten. De politie ki-eeg kennis van de vermissingen bij onderzoek mocht het haar gelukken twee jongens aan te houden die zich aan dergelijke diefstallen hadden schuldig ge maakt, Uit het verhoor en nader onderzoek bleek haar, dat een bende van acht jongens n 10 tot 14 jaar hier en daar aan het rk was geweest. Tegen de hoefjes is pro- i-verbaal opgemaakt. Naar het proces-NiemöIler Gods Woord houdt stand Twee wereldbeschouwingen tegenover elkaar (Van onzen Duitschen correspondent)' „Met leedwezen moet worden vastgesteld, dat er nog een krachV en een macht bestaat, die van stoi-enden invloed is op het volk- sclie leven. Deze kracht is de Kerk. Zij zal zich moeten voegen in het gi-oote geheel om zoodoende mede te wei-ken aan de groove problemen, welke nog op een oplossing wachten. In den „systecmtijd" hebben dc kei-ken weinig gedaan om het Duitsche volk van ondergang te redden. Wanneer men in kerkelijke kringen dc prestaties van den nationaal-socialistischen Staat niet graag erkent, dan moet men minstens toegeven, da de inkomsten van de Kerk hierdoor ge stegen zijn. Deze verhooging van inkom sten is echter geen gevolg van de verhoogde prestaties der Kerk, maar enkel en alleen een gevolg van de prestaties van den natio naal-socialistischen Staat. „Het optreden der Kerk heeft ons ge dwongen, deze vrijwillige bijdragen in den loop der laatste drie jaar in Beieren al meer en meer te korten. Het hierdoor gespaarde geld is voor den houw ban nieuwe scholen benut. Het kan niet de taak van den Staat zijn, een organisatie financieel te onder steunen, die een strijd voert tégen den Staat!" Zoo kon men kortelings den Beiersohen Staatsminister Adolf Wagner, tevens leider van den traditioneelen gouw der N.S.D.A.P. „Munclien-Oberba.ern" op een druk be zochte vergadering te Fürstenfeildbruck dreigend hooren zoggen. En hij vertolkte met dezen feilen aanval op do Kerk ongetwijfeld de gedachte, welke in toonaangevende krin gen der N.S.D.A.P. algemeen gekoesterd wordt. Wat. hebben wij eigenlijk zoo vraagt men zich in deze kringen schouder ophalend af nog uitstaande met een Kerk die zoo al niet vijandig, dan lc-ch principieel afwijzend staat tegenover de Weltan schauung wlke door oneen Führer en zijn bevoimacht.igde. Alfred Rosenberg als liet ware geloof voor de toekomst, van Duitsch- land wordt beschouwd en gepropageerd? Zoo staan dan ln het tegenwoordige Duitschland twee werelden tegenover el kander. die van dc nationaal-socialistische wereldbeschouwing en die van het aloude en altijd weer nieuwe Christendom. En met den dag neemt deze interne strijd aan hef tigheid toe, hetgeen begrijpelijk is, want. in den totalen. Staat dujdt men geen verschil ven overtuiging, ook niet op kerkelijk ge bied. Maanden achtereen worden in het openbaar processen gevoerd, welke indirect het aanzien der Kerk benadeelen en nadai wij nu het meerendeel der zedenprocessen tegen, katholieke geestlijken voor een deel achter don rug hebben, gaat het eerste grootsch opgezette proces tegen een dei- meest vooraanstaande mannen der Duitsch Evangelische Kerk beginnen. Deze strijdvaardige Martin Niemoller, ipredikant der Evangelische Kerk te Dahlem, een der kalmste en lieflijkste voorsteden van Berlijn, is voor het geloovige deel der be volking als het ware een symbool geworden voor de verhouding tusschen Kerk en Staat. Hij behoorde tot de eersten, die erop wezen, dat van een normale., .verhouding tusschen Kerk en Staat geen sprake kari zijn, zoolang de Staat zich de luxe van een „Weltan schauung" permitteeri, welke in strijd is met de leer-van Christus. De Kerk heeft onvoorwaardelijk vast te houden aan het Evangelie, dat wil zeggen aan het Oude en het Nieuwe Testament. Achter Ds. Niemoller scharen zich tien duizenden Duitsche mannen en vrouwen, Dr Martin. Niemoller. wier hart weliswaar vervuld is van liefde voor het vaderland en zijn Führer, maar die minstens evenzeer blijven hangen aan de Kerk en het Evangelie der liefde, dat alle verstand te boven gaat Huiszoekingen der Geheime Staatspolitie, de arrestatie tallooze vooraanstaande predikanten Belijdende Kerk en bedreigingen met rech terlijke achtervolging zullen dc toch weinig bemoedigende verhouding tusschen Staat en Kerk ongetwijfeld niet beter maken! Wellicht zullen wij nog den dag beleven, waarop men in de toonaangevende kringen der N.S.D.A.P begint in te zier men toch maar beter gedaan had, liet volk niet te verrassen met een wereldbeschou wing, waarvoor wellicht de jeugd heel even gewonnen kan worden, maar welke op den duur niet kan standhouden naast de leei van Hem, Die gezegd heeft: „Mijn rijk is niet van déze wereld!" Persoonlijk hadden wij meerdere malen gelegenheid, met Ds. Niemoller van gedach ten te wisselen over de moeilijke problemen van onzen veelbewogen tijd en merkw; dig genoeg kreeg men bij die gelegenheid den indruk, dat deze man, die diepste diepten van het menschelijk leven als U-boot-commandant tijdens den oorlog uit persoonlijke ervaring heeft leeren ken nen, deze netelige vraagstukken omtrent de verhouding tusschen Staat en Kerk eigen lijk lang niet zoo gecompliceerd acht als wij! „Geeft den Keizer, wat des Keize en God, wat Godes is!" Zoo citeert hij den bijbel en men krijgt heel sterk den indruk, dat. hij dezen Bijbel ook voor onzen tijd heel wat hooger schat dan „Mein Kamp!" van Adolf Hitler! Het heeft geen doel thans reeds voorspel lingen te doen over den loop van een pro ces, dat voorzichtigheidshalve waarschijn lijk achter gesloten deuren zal worden voerd. Eén dip# staat echter voor ons v niét de Kerk van Jezus Christus, maar de Staat kan hierdoor tenslotte geschaad wor den. Noch de Duitsche Christenen onder den voormaligen Rijksbisschop Müller, noch !}e Duitsche Geloovigen en hun Noordsche geestverwanten zullen bij machte blijken, de Kerk van Christus te grónde te richten, want het woord van Maarten Luther, den grooten door cn door Duitschen reformator liceft ook nog practisc.he waarde voor on zen tijd van menschelijke zelfoverschatting: iGods Woord houdt stand in eeuwigheid cn zal geen duimbreed wijken." Niettemin is de titel juist gekozen. Want in al deze preeken wordit met overtuiging gesproken van liet „heuglijk lot", dat God voor Zijn volk heeft uitgelezen en werkelijk de ziel kan „vervoeren" tot de hoogste eu innigste vreugde. Ds de Groot deelt de theologische inzich ten van Vader Kohlbrugge. Hoe men ook over Kohlbrugge oordeeie, dit 6taat vast. dat hij ir> zijn tijd fier opkwam voor de autoriteit van de Schrift. Ook deze preeken geven bewijs van den hand aan het Woord, welken Ds de Groo: immer vasthoudt Voeg d; ikennis te geven bij het huisbezoek, omdat bij do verdediging van het leerstuk der praedes- tinatie met kracht en klem gewezen wordt op het recht verstaan van deze Schriftuur lijke waarheid tegenover het misbruik, dat er van dit leerstuk gemaakt wórdt, dat óf leidt tot een goddeloos en zorgeloos leven, ,öf voert tot bangen twijfel over eigen ge-1 loofsleven. ONTVANGEN WETBOEKEN! In de editie van de Nederlandsche Staats-" wetten, Schuurman en Jordens, verzorgd door, N.V. Uitgevers-Maatschappij W. E. J. Xjeentó rbij, dat de auteur een fijn taal Willink te Zwolle, ontvingen we: an echten humor bezit,) Armenwet, achtste druk, bewerkt dooif midden in het volle leven staat, en het zal Dr. l. Leydesdorff; Een der luchtbrieven. welke onlangs de réis om de wereld maaktendaarbij gebruik makend van de door de Pan American Airways op 19 April j.l. geopende verbin ding met Hongkong, waardoor het verkeer in geregélden dienst rond de wereld voltooid werd. Ze zijn tentoongesteld op de ..Avia" Het werk der Rekenkamer Door de bril van belastingambtenaren gezien Het orgaan van de Chr. georganiseerde belastingambtenaren heeft begrijpelijk eenige aandacht geschonken aan het verslag der Rekenkamer. De redactie komt tot de volgende conclusie: Doet de manier waarop aan verschil lende instellingen met het geld wordt omgesprongen al ergerlijk aan, eveneens wekt verbazing de buitengewone gemoe delijkheid, waarmee te veel genoten bc dragen, w.o. ook gedeclareerde vergoe dingen, soms weer worden teruggestort of verrekend. Er zou bij ons dienstvak en zeer terecht wat waaien indien dergelijke methoden werden toegepast. De niet-toepassing van de 5 pet. salaris korting voor het crisispersoneel is wel een kras staaltje; dergelijke dingen ver wekken ontstemming en wrevel. Wat telkens weer uitkomt is wel dit, dat het kwaad, 't welk door de Reken kamer wordt achterhaald, niet veel voorkomt bij de gewone permanente rijksdiensten en -instellingen, doch veelal welig tiert bij de z.g. tijdelijke of crisis diensten, waar veelal particuliere zaken lieden de leiding hebben. We hebben er vroeger ook alreeds op gewezen, dat dit juist wel opvallend is. TEGEN EEN VRACHTAUTO GEBOTST Vrijdagmiddag had op den Rijksweg van e v e n t e r naar Holten een doodelijk ongeluk plaats. De arbeider J. Huis in 't Veld uit Colm- schate. die daar fietste, verloor op een mo ment de macht over zijn stuur en botste tegen een hem tegemoetkomende vracht auto op. De ongelukkige, gehuwd cn vader van één kind, was nagenoeg onmiddellijk dood. Hoekstra zweeft 110 K.M.I De houder van het Nederlandsch duur record zweefvliegen, J. Hoekstra, heeft gisteren tijdens de nationale zweefvliegwed strijden, welke te Teuge (in den Achter hoek) worden gehouden, de eerste Neder landsche doelvlucht volbracht door een van te voren aangekondigde vlucht te maken naar het vliegveld Eeldc (110 K.M.). Hij be reikte een hoogte van 1500 meter, MILITAIRE GEBOUWEN AANBESTEED Te Hoek van Holland De Genie heeft aanbesteed het maken van gebouwen van gewapend beton, o.a. aan de Hoek van Holland. Raming was f 123.600. Laagste inschrijvers waren A. Dubbers en J. H. van Hees te Vianen voor f 122.500. DE „MAASKERK" NAAR FREETOWN Bij de directie van dt Ver. Ned. Scheep vaart Mijen. alhier is hedenochtend van den kapitein van de „Maaskerk" een telegram ontvangen, dat het schip gistermiddag om 2 uur van kaap Palmas is opgestoomd met bestemming naar Freetown. De Vroolijke Wetenschap, door Ds M FT. J. de Groot, Ned. Herv. Pred. te Voorst. Uitgevers-Mij. „Holland" te Amsterdam. Do titel van dit boek doet u zeker niel denken aan een bundel preeken. En toch zijn liet heusch gehouden predikaties, wel ke thans in boekvorm verschijnen. dan niet verwonderen, dat deze preeken ons tot het einde geboeid hebben. Ze zijn degelijk, frisch en opbouwend. De Dordtsche Leerregelen, toegelicht door Ds J. G. F eenstra. J. H. Kok te Kampen. Helaas! de vijf artikelen tegen d'e Re monstranten, hoewel voorkomend in de meeste psalmboekjes, z-ijta veel minder be kend dan de Nederl. Geloofsbelijdenis en de IïeideTb. Catechismus. Dat is zeker te bejammeren, want deze artikelen dragen niet enkel een apologetisch karakter, maar zijn ook vol troost voor het persoonlijk ge loofsleven. Ds Feenstra geeft in bovengenoemd werk een heldere cn duidelijke toelichting op deze vijf artikelen tegen de Remonstranten, opgesteld door de Syteode van Dordrecht in 1618 en 1619. Velen denken, dat de Remonstranten al leen d'e leer der Uitverkiezing ontkennen maar Ds Feenstra toont duidelijk aan, dat desze hoofddwaling der Arminianen als van zelfsprekend nog andere dwalingen met zich mee brengt. Zoo wordt o.m. feitelijk het plaatsvervangend lijden van Christus geloochend, omdat de mogelijkheid gesteld wordt, dat niet één tot het geloof in Chris tus zou komen, welke verkeerde opvatting op haar beurt weer voortvloeit uit dc leer van den vrijen wil des menschen. Ilet is de groote verdienste van dit werk van D6 Feenstra, dat. hij voortdurend wijst op het verband van de ernstige dwalingen bij de Remonstranten, juist omdat zij de leer der Kerk in het hart a am tastten. Gaarne bevelen wij dit boek aan, fln- zonderheid bij de Geref. Jeugd- en Manruen- vereenagingen. En niet minder lijkt het ons geschikt, voor hen, die krachtens hun op zienersambt Schriftuurlijke leiding heibben vet-1922, zesde druk, bewerkt? Dr. F. H. i De N.V. N. Samson te Alphen a. d. Kijh gaf uit een bewerking van de Zegelwet:l917, in de serie -Nederlandsche Belastingwetten, verzorgd door Mr. W. E. C« de Groot. Bij dezelfde firma zag het licht .de tiende, idruk van de Lage r-0nderwfjswet-1920, marginale aanteekeningen en alphabetisch register. VRAAG EN ANTWOORD 1. Een legaat ehuldig-d, ov< ■ermeerderd i tind Is in he ermeerderd i irend gulden 13 i. Door een broeTs ïrschuldigd 19.50 schuldigd als de verkrijging de 300. tengevolge van 1 echtgenooben geen Het beste lijkt oms merkelijke teg-en- overlüdeii essierecht de zaken; l' mogelijk, maal' ergedragen goed Financieel Weekoverzicht Op de Amsterdamsche Beurs hoogste koerspeil sinds 1936 bereikt Gunstige vooruitzichten in diverse afdeelingen Monetaire vraagstuk voorloopig op den achtergrond Vrij dagavond. De zomer brengt in vele gevallen de klad 1 het zakenleven, iedereen heeft vacantia 1 neemt het er van, nieuws is er weinig of in het geheel niet te bekomen. Alleen de reisbureaux floreeren en kunnen ternau wernood de overstelpende toeristent rek naar het buitenland het hoofd bieden. Het de Jamboree die nog wat leven in de brou werij brengt. Doch niet alleen in Vogelen zang ook op het Damrak is de laatste we ken de stemming zeer opgewekt geweest Geleidelijk aan hebben de fondsenmark'.en zich kunnen ontworstelen aan de factoren, die zoo verontrustend werkten en in het tijd - van Maart tot Juni zulk een scherpe koersdaling teweegbrachten. De invloed van de stakingsbeweging in de V.S. op het koers verloop is verdwenen, en ook al zijn de ïi- nancieele moeilijkheden in het land van Marianne nog niet definitief opgelost, toch hebben zij in zeer belangrijke mate aan be- teekenis ingeboet. Daarbij kwam nog dat de geheele financieele wereldpers als bij too- rerslag met geen woord meer retpte over het goudvraagstuk en de daarmede in verband staande va.lutamoeilijkheden. Wat dit laat ste betreft, heeft de afgeloopen week nog een belangrijke mededeeling van Roosevelt ge bracht. De Amerikaansche president heeft n.l aam den bekenden inflationist Thomas een brief verzonden waarin de hoon wordt uitgesproken op een uiteimdlelijke stabilisatie van den dollar. Roosevelt maakt echter in den bewuslen brief tevens de opmerking dat het geschikte oogenblik hiertoe voorals nog niet gekomen is en dat de V.S. zich niet aan een bepaalde gedragslijn kunnen binden, zoolang de internationale toestand niet beter wordt Terecht heeft men uit deze brief de con clusie getrokken dat voorloopig door de V.S geen zelfstandige maatregelen op monetair gebied zullen worden getroffen en dat het streven gericht blijft op internationale sa menwerking binnen het kader van de mo netaire overeenkomst van September 1936 ■aarbij ook ons land is aangesloten. Men heeft de laatste weken de waarde van dit accoord bij herhaling in twijfel getrokken cn zelfs de opmerking gemaakt, dat de heele overeenkomst (denk aan de nieuwe deva luatie van de Fransche Franc) geen knip voor den neus waard was. Wij kunnen dezo zienswijze niet deelen. Wat zou er van de wereld geworden zijn als deze overeen komst slechts ,4jdel vertoon" ware geweest Hoogstwaarschijnlijk zouden we in een nieuwe vicieuse devaluatiecirkel zijn ge raakt en dc financieele chaos niet te over zien zijn geweest, Rogsevelts brief heeft op nieuw bewezen, dat er wel degelijk in de wereld monetaire samenwerking mogelijk is. ook al is het dan op een wat brooze basis. Men moet echter in de wereld roeien met de riemen die men heeft en het is voor de fondsenmarkt al een heele geruststel ling dat de kans op een onverwachte ma noeuvre van Roosevelt, althans wat de mo netaire politiek betreft tot de onwaar schijnlijkheden behoort. Ziehier een van de voornaamste oorzaken relke geleid hebben tot het scherpe koers- herstel op de internationale beursen, in zonderheid op de Londensche en Ameri kaansche. Want de gang van zaken in de V. S. is nog altijd even gunstig als enkele maanden geleden toen de koersen scherp in reactie verkeerden. De cijfers over het tweede kwartaal van 1937 van tal van Maatschappijen in de V. S. bobben dat de laatste weken wel bewezen. Een toenemende 'loopbeweging heeft zoodoende het koers erloop In opwaartsche richting gestuwd en bedriegen alle voorteekenen niet, 'dart mag voor deze en de komende maand oo een voortgaande stijging worden gerekend. Het kon natuurlijk niet uitblijven dat ook de beurzen op het Continent de invloed on dergingen van de gunstige tendenz aan de overzijde van de waterplas. Op het Damrak heeft vooral de Scheepvaartafdeeling in..de aandacht gestaan. Er circuleeren nog altijd! fascineerende geruchten over de bedrijfs resultaten van verscheidene reederijen zoo dat de koersen verscheidene punten konden; monteere-n. Naast de belangstelling voor soheepvaartwaarden stond die voor de cul tuurwaarden op don voorgrond. Wat de rubber betreft, de prijs van het product, die sinds Maart terug was geloopen tot goed! 8 d. pe-r $b., liep op tot 9 d. hetgeen een voortreffelijke indruk maakte en de belang stelling voor rubberwaarden aanwakkerde* omdat men liet nu eenmaal een gunstig teeken acht dat de prijs omhoog loopt, ook' alia, dit niet van zoo'n grootem omvang. Suiker-, tabaks- en t'heeaandeelen heflj* ben over belangstelling al evenmin te klai gen gehad. De berichten over den te velde staande tabaksoogst luiden gunstig, de maalrapporten der suikerfabrieken melden mets dan goeds en de theeprijs beweegt zich op een niveau dat heel wat hooger is dan verleden jaar. Een gunst igen indruk hebben ook gemaakt de uitkomsten van het onderzoek van het Centraal Bureau voor dc Statistiek dat tot de conclusie gekomen is dat de bedrijvigheid zicih meer en meer over, de gehceje Nederlandsche industrie verbreidt. De beleggingsvraag heeft zich de laatste dagen vooral gericht op U. S. Steel, Bethle hem Steel, Republic Steel. Ook koperaan- deelen o.a. Anaconda waren evenals spoor-" wegshares gezocht. Teleurstellend was het koersverloop van! Unilever. Deze daalden tot beneden 170. Ds mededeelingen over de hergroepeering der belangen zijn niet bijzonder duidelijk voor het pu bliek geweest en bijaldien ook niet hooge- liik gewaardeerd. Beschouwingen in de En ge ls che pers van niet al te gunstige® aard! hebben aan het koersverloop ook al geert goed gedaan zoodat het geen wonder is dat de noteering een dalende richting insloeg, al zou de directie gaarne het omgekeerde zien.. Te betreuren is dat met geen enkel woord, werd gerept over den gang van za ken in het loopende boekjaar. Wellicht dat hierover op de komende aandeelhouders vergaderingen nog het een en ander zal worden gezegd De beleggiugsafdeeling blijft voortdurend aan den vasten kant. Fransche obligaties waren vast gestemd onder de gunstige uit werking van de nieuwe discontoverlaging en het langzaam terugkeerende vertrou wen in Frankrijk. Onderstaand staatje toont aan welk eeiï belangrijke kentering op de beurs de laat ste maand heeft plaats gehad. We plaatsen de koersen van 9 Juli cn 6 Augusts nog °-ens naast elkaar voor de overzichtelijk-i eid. t, Het algemeene koerspeil heeft op 'de Amsterdamsche Beurs thans het hoogste niveau breikt gedurende de in 1936 be gonnen opgaande conjunctuur periode. De daling van het voorjaar is thans meer dan gecompenseerd. Op onze staatsfondsenmarkt blijft het en en al rozegeur en maneschijn. Ouda ó/2 pCt. schuldbrieven bereikten een koers van bijna 104. Het lijdt geen twijfel of de blaat kan binnen afzienbaren tijd overgaan tof uitgifte van conversieleeningen tegen 3 pCt.. hetgeen dan natuurlijk in étappes zal dienen te geschieden. pCt. Nederland 3 pCt. Nederland 1936 3 pCt. O. I. 1937 Koninklijke Olie H.V.A. Nisu A.K.U. Unilever Philips Amsterdam Rubber Deli Mij Ned. Scheepv. Unie H.A.L. 9 Juli 32 TV 101 17234 175 V? 16134 340*4 200* 1491/; mvz

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9