Doorzitten J ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1937 EERSTE BLAD PAG. a VOOR KLEUTERS (4—8 jaar) HET GESCHENK BIJBELSCHE VERTELLINGEN VOOR ONZE KLEINTJES DOOR W. G. VAN oa HULST Mef vele gekleurde en zwarte platen van Isings In prachtband f 5.75 Bij den boekhandel en bij de uitgevers 1 N.v.H.JSPRUYrsUITG..MIJ, AMSTERDAM Postrekening 18657 Heerengracbt 112 Telt». 4SW1 Buitenland DE LONDENSCHE NON- INTERVENTIE-BESPREKINGEN 1 Maisky tracht het debat j te forceeren •Grandi en Plymouth ^vijzen den Rus terecht I Gistermiddag heeft te Londen opnieuw een ^vergadering der niet-inmengingscommissie inzake Spanje plaats gehad. Lord P1 v- tn o u t h. de voorzitter, verklaarde, dat hij ivele besprekingen met de vertegenwoordi gers der verschillende regeeringen heeft ge ,voerd. om na te gaan, of het mogelijk was. !de moeilijkheden te overwinnen en een ,\veg uit de impasse te vinden. Hoewel men feenige vorderingen kon maken, waren die niet voldoende, om het Britsche plan een etappe vooruit te brengen. Daarentegen verlangen alle leden der (commissie, dat de besprekingen niet geheel 4verbroken worden. Plymouth stelde derhalve voor, den voor zitter en den secretaris van den raad, die itoezicht houdt op de contröle te land en ter zee, te verzoeken een technisch verslag uit Ie brengen over het stelsel der waarnemers en voorstellen te doen tot herstel en verbe- iering van dat systeem. Het ls duidelijk, aldus Plymouth, dat het thans geldende stelsel niet geheel voldoet en cat een verslag van den raad ook van waar- !de zou zijn, indien het Britsche plan later geheel of gedeeltelijk aanvaard wordt Een Russische manoeuvre 1 Maisky nam daarop het woord. Hij ver klaarde, dat de Russische regeering in geen enkel opzicht wijziging kan brengen in haar etandpunt zooals dat ter vorige vergade ring is uiteengezet „Zij heeft ernstige bezwa ren tegen toekenning der belligerenten- rechten, omdat dat probleem in geen enkel .verband met het niet-inmengingsplah staat Maar wanneer alle vrijwilligers geëvacueerd zouden zijn, zou de Russische regeering be reid kunnen zijn, het vraagstuk van de rech ten der oorlogvoerenden te onderzoeken. Ma isky verklaarde tenslotte aan <ie Duitsche, Italiaansche en Portu- geesche vertegenwoordigers de volgen de vraag te willen stellen: Zijn deze vertegenwoordigers bereid, te verklaren, dat hun regeeringen de terugtrekking der vrijwilligers onvoor waardelijk aanvaarden? De kwestie der vrijwilligers !s Öe kern van het Britsche ontwerp en, al dus Maisky, ik moet op deze vraag antwoord hebben! De Duitsche vertegenwoordiger, W o e r- ïnan, zeide: „Ik ben van meening, dat de rede van den Russischen vertegenwoordiger in geen enkel opzicht verband houdt met de kwestie, die aan de orde is". Woerman voegde hieraan toe, dat de een zijdige contröle, die, naar hij zeide, thans Wordt toegepast, niet onbeperkt kan blijven voortduren. Hierop kwam Plymouth tusschen- fceide door te zeggen, dat dit een reden te meer is, om onverwijld een technisch rap port over de contröle te verkrijgen. Woerman antwoordde, dat hij het Öaarmede eens was en dat de Duitsche re geering niet meer van haar bezwaren tegen de contröle zou spreken, zoolang het verslag niet verschenen was. In antwoord op de vraag van Maisky zei- <3e vervolgens de Portugeesche ambassa deur, Monteiro, „dat de Britsche regee ring er den nadruk op gelegd heeft, dat haar plan bestaat uit onderling samenhangende punten. Derhalve is de vraag van Maisky geheel buiten de orde. De regeeringen van Portugal, Duitschland en Italië hebben het geiheele Britsche plan in beginsel aanvaard", aldus Monteiro, maar Rusland deed dat niet. j Grandi verklaarde het geheel met Monteiro eens te zijn en wenschte Maisky er aan te herinneren, dat de besprekingen betrekking hadden op het Britsche plan en niet op het Rus sische plan voor het terugtrekken der vrijwilligers. Ook Grandi wees erop, dat Italië het Engelsche voorstel in beginsel heeft aangenomen. Maisky maakte daarop de opmer king, dat het nu wel duidelijk was, dat de Duitsche, Italiaansche en Por- tuegeesche regeeringen hun vrijwilli gers niet zullen terugroepen en dat dit bevestigd wordt door de weigering der vertegenwoordigers op zijn vraag dui delijk te antwoorden. Maisky teruggewezen Toen stond Plymouth op, om te ver klaren, dat hij zijn instemming moest be tuigen met Grandi's verklaring. Hij voegde er aan toe, dat de wijze van debatteeren, welke men thans volgde, zijn inziens, geen enkel nut had, welke verklaring het gelach der vergadering opwekte. Maisky echter glimlachte slechts. Plymouth vroeg vervolgens toestemming tot het indienen van het voorstel, dat hij bij den aanvang van de bijeenkomst had ge formuleerd. De penningmeester van het non-interven tie comité wees er vervolgens nog op, dat het comité zoo goed als geen fondsen meer had. daar de meeste leden over tijd zijn met hun betalingen. Hij achtte het noodzakelijk, dat de achterstallige bedragen voor 8 Septem ber zuilen zijn gestort. De leden zegden toe. hun regeeringen tot betalen te zullen manen. DE BRITSCH-ITALIAANSCHE TOENADERING Een a.s. conferentie te Rome De Italiaansche ambassadeur te Londen, Grandi heeft opnieuw een bezoek gebracht aan het Foreign Office en daar besprekingen gevoerd met den secretaris-generaal van bui- tenlandsche zaken, Vanslttart Bij zijn laatste onderhoud met den Britschen premier Chamberlain had Grandi voorgesteld, en de Engelsche eerste minister heeft dit voorstel aan vaard, dat de aanstaande besprekingen tusschen de Italiaansche regeering en het Britsche gouvernement te Rome zullen plaats hebben. Vanslttart en Grandi zijn thans overeengekomen, de besprekingen voort te zetten met het doel, duidelijk de verschil lende kwesties te formuleeren en uiteen te zetten, teneinde aldus de aanstaande con ferentie 'an Rome zoo goed mogelijk voor te bereiden. De „Giornale d'Italia" releveert, dat de Italiaansch-Britsche toenadering reeds nu, in haar eerste stadium, weldadige resultaten heeft opgeleverd: „De internationale atmosfeer, die vertroe beld werd door het Spaansclie probleem, is verhelderd, zoodat thans een kalme beschou wing van de feiten en van de standpunten der verschillende landen mogelijk is. De kwestie van een nieuw pact In het Westen, die in goen maanden voortgang vinden kon, is weer op de agenda, met goede kansen op succes. „Dat zijn feiten", vervolgt het blad, „die voor de beide regeeringschefs van Italië en Engeland een aansporing moeten zijn, om op den thans gekozen weg voort te gaan, in het belang hunner landen en van den vrede". Het blad wijst erop, dat de Italiaansch- Britsche entente zich geenszins ten doel stelt, nu als opperste arbiters der Europee- sche volken te gaan optreden. Er zijn an dere naties, wier medewerking onontbeerlijk is voor de politieke ontwikkeling van Euro pa. Bijvoorbeeld Duitschland, Frankrijk, Po len en het toekomstig nationale Spanje. De Londensche „Daily Express" van 5 Aug. is door de Duitsche politieke politie in be slag genomen. Het Engelsche blad had op zijn frontpagina foto's afgedrukt van een Duitsch vliegtuig met zijn Duitsche bemanning, dat in den sector van Madrid door de roode troepen om- la aggeschoten was. Het blad heeft ook de namen van de Duit sche vliegers afgedrukt, namelijk Walter Schellliorn, mitrailleur, Hermann Schmidt sergeant-radio-telegrafist, luitenant Seidl en de piloot Georg Kohl. Y bij Wielrijden/^® DE JAPANSCH-CHINEESCHE VERWIKKELINGEN Liang Siang door de Chineezen heroverd Een tweede Japansche „oorlogsbegrooting" De belangrijke stal Liang Siang, welke ongeveer 25 kilometer ten Zuid-Westen van Peiping aan de spoorlijn naar Pau Ting Foe is gelegen, is volgens Chincesche berichten door troepen van de Nanking-regeering Dij verrassing op de Japanners heroverd. Momenteel zetten de Chincesche troepen, naar het centrale nieuwsagentschap meldt, bij stroomenden regen hun opmarsch voort, in de richting van Nantoeng. Blij lebaar wil len zij met hun actie de ten Noord-Westen van Peiping staande Chineesche strijdkrach ten der 89ste en 184ste divisie ter hulp ko men. die door de Japansche aanvallen laugs do spoorlijn van Peiping en Soei Joean in het nauw zijn gedreven. Naar verluidt, hebben de Chineezen loop graven aangelegd voor den belangrijken Nankau-paa. De Amerikaansche piloten Tegenover Journalisten, die hem mededee- ling deden van de van Japansche zijde af komstige berichten, volgens welke pogingen zouden worden gedaaja, om Amerikaansche piloten aan te werven voor de Chineesche luchtmacht, heeft staatssecretaris Huil verklaard, dat de wet tegen het dienst ne men van Amerikanen In buitenlandsche le- De correspondent bericht verder, dat de regeering van Nanking overweegt, om haar zetel over te brengen naar Koeling of Kio Kiang. indien gevaar zoo dreigen voor Nan king en dat in uitersten nood de regeering zou worden overgebracht naar Sian of Tsjengtoe. De correspondent van de „Asahi Sjim- boen" te Nanking bericht, dat de troepen van de centrale Chineesche regeering oprukken tegen de Japansche garnizoenen te Peiping en Tientsin. De correspondent schat het aan tal der regeeringstroepen op twintig divisies met een totale sterkte van ongeveer 200.000 Sedert 4 Augustus zijn volgens den corres pondent 80.000 man Chineesche troepen aan gekomen bij de spoorlijn Tientsin-Poekau die, in samenwerking met 150.000 man uit de omgeving van Pau-Ting Foe, Peiping en Tientsin willen heroveren. Verder zouden 250.000 man Chineesche soldaten te Soetsjau, Tsjeng Tsjau en Loyang in reserve worden gehouden. HET NANKING GEBIED gers eventueel strikt zal worden toegepast. In welingelichte kringen merkt men naar aanleiding van bedoelde berichten op, dat. de wet het dienst nemen wel verbiedt op Amerikaansch territorium doch dat de Ame rikaansche burgers vrij het land kunnen verlaten, naar China reizen en zich daar la ten inschrijven voor het leger. Japans financieels mobilisatie Het Japansche huis van afgevaardigden heeft thans de wet inzake de tweede aan vullende begrooting ten bedrage van 410 millioen yen voor het Noord-China-conflict goedgekeurd. In het lagerhuis heeft de minister van oorlog, tijdens de debatten naar aanleiding van de berichten over aanzienlijke Chinee sche troeipconcentraties langs de naar het Noorden leidende spoorlijnen en straatwe gen verklaard, dat, indien het gebied van Peiping en Tientsin bedreigd zou worden, Japan zich genoodzaakt zou zien, zijn tot nog toe gevolgde politiek te laten varen, welke er op gericht was, de zaken niet nog ernstiger te maken dan ze al zijn. Japan zou in dat geval stappen moeten doen, om bet hoofd te kunnen bieden aan den door een dergelijke bedreiging geschapen ernstigen toestand. Zal China den oorlog verklaren? De correspondent van de „Nltsji Nisji Sjimboen" te Shanghai bericht, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek last heeft gegeven, dat generaal Han Foe Tsjoe te Sjanloeng, Japan den oorlog moet ver klaren, zoodra Japansche troepen te Tsing Tau aan land worden gezet Generaal Jen Sji Sjan moet uit Sja/nsi oprukken en de flank bedreigen van de Japansche troepen uit Peiping en Tient sin, zoodat deze niet kunnen doordrin gen in Sjansi en Soei Joean. Verder moet Lioe Sjiang met twee divisies uit Tsjetsjoean oprukken naar die Gele Rivier, terwijl generaal Joe Ham Moe in Kanton de Zuidkust van China moet verdedigen tegen een Japanschen aanval. Ten laatste moet generaal Loeng Joen de provincies Joenan en Tsjets joean bewaken, aangezien dat de laat ste bolwerken van de regeeringstroepen zijn. Het Zionisten-congres te Zürich Weizmann's wenschen Dr Chaim Weizmann heeft tijdens de opgewonden besprekingen welke te Zurich vóór of tegen het deelingsplan van Palestina worden gevoerd, de volgende voorwaarden voor verdere onderhandelingen met Engeland geformuleerd: le. Het Joodsche kwartier van Jeruzalem met zyn meer dan 70.000 inwoners, moet tot den Joodschen staat behooren; 2e. De souvereiniteit van den Joodschen staat moet niet nominaal doch essentieel zijn en o.a. het recht aan de Joden overlaten, ha vens te bouwen waar zy dat willen; 3e. De Joden moeten hun immigratie tydens het overgangsstadium zelf mogen regelen. 4e. Het overgangstijdperk mag niet langer dan twee. hoogstens drie jaren duren. Zouden deze voorwaarden worden vervuld, dan zouden de Joden naar W e i z m a n n's meening meer kunnen bereiken in een eigen Joodsche staat, hoe klein ook, dan onder het huidige mandaat. De Duitsche instructeurs in China Berlijn overweegt terugroeping Politieke kringen te Berlijn overwegen ernstig, de Duitsche instructeurs, die op het oogenblik in China in dienst zijn, terug te roepen. Indien het huidige conflict zich mocht uitbreiden, zou, zoo verklaart men, het handhaven dezer instructeurs door Japan uitgelegd kunnen worden als een onvrien delijke daad. Duitschland wil in het Chi- neesch-Japansche oonllict, strict neutraal blijven. Weliswaar bevinden de Duitsche mi litaire instructeurs zich als particulier in het Chineesche leger, doch als Duitsche staatsburgers staan zij niettemin onder het gezag van het Duitsche rijk. Vliegtuig neergestort in Roemenië Alle zes inzittenden gedood. Een Douglas-toestel van de luchtlijn Praag —Moskou is nabij het Roemeensche dorp Stratzel neergestort en geheel vernield. De ramp zou zijn veroorzaakt door een brand die aan boord uitbrak, toen de Douglas zich op ongeveer 2000 meter hoogte bevond. Uit de wrakstukken zijn de totaal verkool de lijken geborgen van de twee Tsjecho-Slo- waaksche passagiers en de vier leden der be manning, die van Russische nationaliteit zijn. DPI), doet de|euk bedaren HUIZE „WESTEl N DE" te 's-G RAVENHAGE biedt aan Dames en Meisjes een aange naam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1.50 A 3.— p. d.) voor logies met voll. pension; des- gew. alleen kamer m. ontb. Gev. sed. 1868 Geheel verbouwd en gemoderniseerd Wcstelnde 31, Telef. 113932 Westeinde 27, Telef. 110573 DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Vliegtuig-overvallen op schepen Franco in de provincie Curenca Op ongeveer 30 h 40 mijlen van Algiers ls het Engelsche s.s. „British Corporal" aan gevallen door een drietal Spaansche vlieg tuigen, die niet nader konden worden ge ïdentificeerd. Schip noch bemanning werden daarbij getroffen. Op dezelfde hoogte werd het Italiaansche s.s. „Mongioia" door hen lastig gevallen. De waarnemer der niet-in mengingscommissie,. vermoedelijk een Ne derlander, werd daarbij aan den arm ge wond; de kapitein, wiens long werd getrof fen, was er vrij ernstig aam toe. De bom, welke op 10 meter afstand van het schip ontplofte veroorzaakte bovendien materieele schade. Dezelfde drie vliegtuigen vielen vervol gens het Fransche schip „Djebel Amour" aan; dit schip werd evenwel niet getroffen. Vervolgens vlogen zij over het Franschn schip „Président Dalpiaz" zonder het aan te vallen. De bemanning van de „British Corpo ral" heeft de nummers en merkteekens van de vliegtuigen genoteerd. Hitier ontvangt Spaanschen gezant Gisteren heeft H111 e r op zijn buitenver blijf op den Obersalzberg den nationalisti- schen Spaanschen gezant Antonio Marques de Magaz ontvangen, die zijn geloofsbrie ven kwam overhandigen. In een korte toespraak herinnerde mar kies De Magaz aan de uitstekende relaties, welke vanouds bestaan tusschen Spanje en Duitschland. „Thans, nu mijn land door een bloedigen strijd wordt verscheurd, voelt het gezonde, door generaal Franco geleide Spanje zich te meer aangetrokken tot het streven van Duitschland, eveneens gericht op strijd tegen het communisme en is het vervuld van een oneihdige dankbaarheid voor de bewezen echte vriendschap. Zonder twijfel zullen vele grondslagen, waarop het derde rijk gegrondvest is, ook ln Spanje dienen op een wijze echter, die aan gepast is aan de tradities en het karakter van dit land. Het handelsverdrag, dat bij mijn aam komst is onderteekend is een gelukkig voor teeken, dat de banden die ons vereenigen steeds hechter zullen worden". De Fuehrer logde er in zijn antwoord don nadruk op, dat het hem een bijzonder ge noegen was, een vertegenwoordiger van het Spaansche volk te mogen begroeten, welks worsteling voor zijn vrijheid hij sedert lang met de warmste symphatie volgt. De nationalisten ln Cuenca De nationalisten melden, dat hun iroe pen voor de eerste maal thans de grens van de provincie Cuemca hebben overschreden, waar een door hen ondernomen aanval ten Westen van Teruel hen ln het beizit bracht van het geheele Guadalaviar-dal. De regeeringstroepen boden slechts gerin gen tegenstand en trokken zich in de rich ting van Cuonca terug. De luchtmacht der reohtschen heeft van ochtend'voor het eerst deze stad gebombar deerd. Zij wierpen een drietal bommen uit, welke echter meercndeels buiten de stad td recht kwamen. Twaalf personen zijn ge dood. Naar D.N.B. meldt, heeft de nationale ar tillerie vanochtend ook de marxistische stel lingen van Villanueva de la Canada en Ma drid onder vuur genomen. Overigens heeft do gloeiende zomerhitte het ls meer dam 40 graden in de schaduw de laatste dagen den strijd aan het front van Madrid vrijwel tot stilstand gebracht. Het bombardement van de hoofdstad heeft tot een uur in den middag geduurd. De gra- naten._ voor het meerendeel van een kalibei van 155 m.M., kwamen vooral terecht ln de arbeiderswijk Cuatro Caminos. Volgens de officieele mededeelingen zijn er talrijke slachtoffers gevallen. De bevolking bleef echter zeer rusMg, zelfs in de m,eest bedreig de straten bleef het verkeer gehandhaafd. Nederlandsche waarnemer breekt een arm Naar gemeld wordt, heeft de Nederland sche waarnemer der met-inmengingscontrole aan boord van 't Italiaansch s.s. „Mongioa, de heer De Bruin tijdens den luchtaanval op dit vaartuig zijn arm gebroken. Voorts wordt gemeld, dat twee milltaird vliegtuigen uit Algiers tevergeefs getracht hebben de aanvallers op te sporen. De inci denten hebben in Algiers veel stof doen op waaien en de autoriteiten voor de koopvaar dij hebben last gegeven, dat geen schepen zonder geleide mogen uitvaren. IN AMSTERDAM Dan naai het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118/119. TeL 82521-85421 Wl] Loopen en verkoopen. horen en verhuren, admLnistreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden. Wonlnglijst en inlichtingen GRATIS. MOOI EDE f5500- SCHITTEREND LANDHUIS, nieuwbouw, naar de eischen des tijds ingericht Ruime hyp. aanwezig. Brieven onder No. 700 Bur. Do Rotterdammer, Goudschesingel 105, Rotterdam. Genève en Engelands Palestina-beleid De permanente mamdaten-commissie van c3en Volkenbond heeft besloten, dat zij na bespreking van hot Britsche bestuur over Palestina gedurende de twee laatste jaren do toekomst van het heilige land zal onder de oogen zien. Daarbij zullen de volgende mogelijkheden worden bestudeerd: a. handhaving van de bestaande termen vakï het Britsche mandaat over PaJestina; b. wijziging van de termen van het man daat, opdat deze zich beter bij de gewijzigde omstandigheden kunnen aanpassen; c. verdeeling van Palestina in afzonder lijke staten; d. indeeling van Palestina in autonome kantons onder behoud van de volkenrechte lijke eenheid van het gebied; e. iedere andere oplossing, die bij de dis cussies zou worden opgeworpen. De mandatencommissie zal waarschijnlijk geen eigen voorkeur voor de ééne of de andere oplossing uitspreken, doch zich beperken tot een uiteenzetting in haar rap port aan den volkenbondsraad van de voor* deelen en de nadeelen van iedere oplossing op zich zelf. Aan den volkenbondsraad, die ook de politieke zijden der verschillend»/ oplossingen zal hebben ln acht te nemen, zal het don zijn overgelaten, om desge- wenscht zijn voorkeur voor de ééne of de andere regeling uit te spreken. Zooals men ziet, een uitdrukkelijke verklaring der mandatencommissie, dat de door de Brit- sohe commissie van onderzoek en de En gelsche regeering voor noodzakelijk gehou den verdeeling van Palestina inderdaad onvermijdelijk is, schijnt vooralsnog niei in de bedoeling te liggen. Voor de Engel sche regeering zal deze houding der man datencommissie wel een teleurstelling zijn, ICort Nieuws Ryksleider dr. Ley heeft gisteren op zyn tocht van het Münchener vliegveld naar de stad een auto-ongeluk gehad, waarbij hy zyn rechterarm brak. Dr. Ley en een mede bij het ongeluk ge wonde fietser zijn in het Münchener zieken huis opgenomen. VRAAGT UW WINKELIER V.Z. PAP IN BLIK BETER DAN IN FLESSCHEN geen statiegeld NEEMT PROEF MET EEN BUK V.Z. GORTEPAP of V.Z. BLOEMPAP Blijft geruimen tijd goed N.V. Vereenigde Zuivelberelders Persoonsdam 18, ROTTERDAM, TeL 25030 Y <41 Joes komt van achter de schuur en krijgt last het stroo in 'de schuit te laden. De baljuw is nog niet weg, als domme Joes terugkeert met de tijding, dat vervoer van het stroo niet kan doorgaan. Bij het inladen zijn de balen in de sloot te recht gekomen. „Allebei?*' vraagt Geerolf. „Allebei," zegt de knecht en Geerolf keert zich naar den baljuw: „U hebt het gehoord." Gyselbrecht Rabat stijgt te paard en wendt de teugel. I „Het hindert niet, Geerolf," zegt hij bij het wegrijden, >,het was een ongeluk." De baljuw trekt verder. Overal laat hij zich bedriegen. Tot de tijd begint te nijpen. Dan moet hij zich dwingen tot zijn plicht. In Hulst teruggekeerd, ziet hij, of 't zoo zijn moet, een wagen met stroo en hout. Nu wordt den voerman niets ge vraagd. Hij heeft slechts te gehoorzamen. Er is geen reden om zich te beklagen, al doet de voerman dit, want de stads overheid zal alles ruimschoots vergoeden. De beulsknechten kunnen met hun werk beginnen. Maar de worgpaal is er nog niet. Cozijnken zoekt den baljuw. „Mijnheer Rabat, de worgpaaleen paal met een gat erin't Is om „Ja, ja," zegt de baljuw, „natuurlijk moet die er komen. Ik zal naar den wagenmaker gaan. Hij moet het gat er in maken." Maar hij gaat zelf niet. Heinric, de wagenmaker, moet om de tuin geleid worden. Anders zal die resolute kerel nimmer zijn medewerking verleenen. Een ander wordt er heen ge stuurd namens den burgemeester. Deze heeft zoo'n paal noodig in zijn stal. Zoo zal de slimme Heinric er in loopen en medeplichtig worden tegen wil en dank. De baljuw be nijdt hem dit geringe, onschuldige aandeel in de gruwelijke moord. Hij heeft zwaarder last te torsen. De baljuw moet nu naar de herberg „De Zwaan". Hij moet erbij zijn, als door den griffier het vonnis gelezen en daarmede de kroon op zijn werk gezet wordt. Dus stuurt hij zijn paard recht op de herberg aan. Zijn mager gelaat, met de rosse baard, heeft een strenge uitdrukking. De nor- sche oogen overzien de toebereidselen, als hij passeert. Hij laat niet toe, dat iemand door het masker heen den wan- bopigen mensch ontdekt. ,,'t Zal nu haast gedaan zijn," zegt manke Willem, de knecht van den waard, als hij het paard van den baljuw overneemt Gyselbrecht Rabat knikt en wenscht dat het zeer haastig zal gaan. Deze ochtend duurt martelend lang. Naar gelang de tijd vordert, wordt het drukker op de Markt. Er vormen zich groepjes, die heen en weer loopen, of, gedempt met elkander sprekend, in de omgeving van de plaats der terechtstelling blijven staan. De rappe handen van de beulsknechten hebben niet lang werk meer. Op net mid den van de Markt verrijst het huisje van stroo. Middenin woidt de worgpaal opgericht. De kleine, gedrong*n gestalte van Lozijnken duikt telkens op, dan hier, dan ginds, rege lend en bevelend. Bij zijn nade-ing wijkt het v« k schuw tersijcie, of er vaart, bij de onverwachte ontdekking van zijn pers on, een lichte schrik door de omstanders. Niemand kan zich aan een benauwde beklemming ont worstelen. Niemand spreekt een woord dat niet eerst over wogen is. Er zit gevaar in de lucht. Het zweeft om d: mensch heen als een onzichtbaar sluipend monster, dat plot seling in gedaante van vleesch en bloed, te voorschijn sprin gen kan. Maar de oogen van velen zijn, zonder dat ze het zelf weten, als een open boek. Geestelijken bewegen zich tusschen het volk. De paters van Heynsdijk, in hun bruine pij. het blinkend kruis benge lend op de ronde buik, begroeten elkaar met een zelfvoldane glimlach op hun bol-bleeke gezichten. De pastoors Cuelen en Marten staan naast elkaar. De laatste, met zijn donkere, dwepende oogen, getuigt ijverig van dit Gode welgevallig uur, maar bemerkt met pijnlijke droefheid dat zijn geestdrift stuk breekt op het botte zwijgen van den ander. Anthoon Geerolf is er ook. Is er wel iemand, die zich zoo moet bedwingen als hij? De heele stellage omver smijten, op de ruïne van stroo en hout gaan staan, en een vurig protest uitschreeuwen dat is naar zijn hart. Nu staat hij vergeten en onopgemerkt achter de breede rug van pastoor Cuelen. Dus handelt hij verstandig. Hij staat naast Jan Brouwer en vrouw Liesbeth. Liesbeth is hier niet uit nieuwsgierigheid. Haar man vond het eerst beter dat ze bij Maayke bleef. Maar teen heeft ze met een besliste beweging haar hoofd geschud. Én, op zijn verwonderd kijken, er ter verklaring bijgevoegd: „Ik ga met je mee, omdat ik van het wonder getuige wil zijn." „Er zal geen wonder gebeuren." heeft Jan Brouwer ge zegd. „hij zal sterven door de strop en zijn lichaam zal tot pulver worden verbrand, zooals zoovelen voor hem. die ge tuigd hebben en ten onder zijn gegaan. We mogen niet ver wachten dat God zal doen als bij de jongelingen in de vurige oven." „En toch zal het wonder komen." heeft Liesbeth volge houden, „maar anders en grooter dan jij bedoelt. Of is het geen wonder, als een mensch, gemarteld, beroofd en verlaten, ten leste stikt in 't koord en nochtans God prijst? Een won der van genade zal er geschieden." Nu staat ze tusschen het volk. De harde lijn om haar stijf- gesloten mond is in tegenspraak met haar oogen, die vochtig blinken, als ze den ouden Gerrit Hendriks aanzien. Deze heeft met zijn brommend keelgeluid zoo ingehouden mogelijk gezegd: „Zijn offerande is onrechtvaardig, maar niet onpro fijtelijk. vrouw Liesbeth." Plotseling ontstaat er beweging onder het volk. Een vrouw dringt tusschen de menschen door, een oude vrouw, mager als een skelet, boosaardig als een heks, met een vreemde, op gewonden kleur op de ingevallen, diep-doorgroefde wangen. Haar armelijke kleeren zijn gehavend door het wilde, onbe suisde opdringen. Ze blijft staan voor pastoor Marten. Haar beenige vuist duwt ze bijna tegen zijn verschrikt gezicht, en haar versleten stem geeft een krijschend geluid, dat stukscheurt de zwaar- moediae stilte van deze grijze Februari-morgen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2