i«lEC0> Bond van Gerëf. Mannenvereen. De Chr. Geref. Jongelingen bijeen DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 15e bondsvergadering te Dordrecht Rede van Prof. Schilder Oprichting van Prov. afdeelingen In de gisteren in Kunstmin" te Dordrecht gehouden 15e bondsvergadering van de Bond van Geref. Mannenvereenigingen, heeft de voorzitter, Ds C. J. v. d. Boom, van Overschie, ter vergadering welkom geheeten verschillende deputaties van be yriende organisaties. De vergadering verzond telegrammen van hulde en trouw aan H. M. de Koningin en het Prinselijk Paar, waarna staande twee coupletten van het Wilhelmus werden ge zongen. Allereerst kwam nu aan de orde een voor stel van het bondsbestuur om dit college met twee leden uit te breiden, waardoor ook Drente en Zeeland een plaats in het bondsbestuur zullen ontvangen. Het voor stel werd aangenomen. Het verslag van den secretaris passeerde zonder discussie den hamer. Het financieel verslag ontlokte opmerkingen van N ij gen, Stadskanaal en Leiderdorp Na beantwoording door den secretaris-pen ningmeester, den heer R. Coulander var» Den Haag, werd het verslag 'goedgekeurd. Het voorstel tot oprichting van Prov. af deelingen, ingediend door het bondsbestuur en de in dit verband voorgestelde regle mentswijziging ontlokten opmerkinggen Driebergen, Scheveningen, muide n-O., Ede, Spijkenisse, Ber- kel en Kralingen. Meerdere sprekers ontwikkelden bezwaren van financieele en andere aard (uithuizigheid, vermeerdering van het aantal functionarissen etc.). Voor z i 11 e r en secretaris-penningm ter beantwoorddten de gemaakte opmerkin gen. De Voorzitter deelde mede, dat het bondsbestuur niet voornemens is de idee van prov. afdeelingen te laten varen. Hier na werd het voorstel, op ondergeschikte punten geamendeerd, aangenomen; 34 afge vaardigden stemden tegen. De vergadering werd namens de kerke raad der Geref. Kerk van Dordrecht vrien delijk toegesproken door ouderling P kema. Voor den Ned. Bond van J.V. op G. G. sprak de heer J. Wijnbeek van Zwolle en voor het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium, de heer C. Goote te Vee- oen daal. Medegedeeld werd, dat tot bomdsbestuur- der voor Drente gekozen was de heer Wï Noor lag te Emmen met 184 tegen 45 stemmjen op den heer R. Wedeven te Assen. Voor Zeeland moest een herstemming plaats vindten in de middagvergadering. De middagvergadering Prof. Dr K. Schilder, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, refereerde des middag6 over: „Het profetische ambt der geloovigen in onze tijd". Referaat Prof. Schilder Spr. stond allereerst stil bij-de opvattin gen terzake buiten dien Geref. kring, om ver volgens te vragen, welke taak de Geref. be lijd eis hier hebben. Hij teekende de opvatting, die men vroe ger van een profeet en het profeteeren had, waarbij hij gelegenheid vond bij het vraag stuk van natuur en genade nader stil te staan. De strooming van vroeger heeft Eet woord Gods wel gepreizen, maar niet erkend als objectief voor ons liggend en binnen ons bereik. Voorheen heeft men natuur en ge nade identiek geacht. Men oordeelde, dat ds natuur van de genade werd doorstroomd, en waar men een onvolkomenheid consta teerde, sprak men niet van zonde, maar Van een onvoldoende doorstroomd worden van de natuur door de genade. Spr. toonde voorts aan tot welk een be schouwing van een profeet en het profetee ren deze opvatting leidde. Men eikende den profeet niet als drager van een ambt of op tredend krachtens inspiratie, maar door aspiratie en krachtens voorbestemming Ibsens Brand is hier een typisch voorbeeld Men beschouwt den profeet wel als 'n dwaas om zijn typische eigenschappen, maar niet om de boodschap die hij brengt om Christus' wil. Een gedicht van Elly v. Buu- ren in „Opwaatsche Wegen" is hier een sprekend bewijs. Daarnaast is de laatste 20 jaar een stroo ming ontstaan, verwant aan Barth en Brun ner met een geheel andere opvatting van den profeet, maar met dezelfde fouten als de eerste groep. Men ontkent, dat het Woord Gods een object, een „Gegenwart' is, buiten en voor mij. Deze groep zet natuur en ge- nadde als volkomen tegenstellingen, waar tusschen om Gods wille een kloof moet blij ven bestaan. Iedereen die het Woord Gods aanwijst of in die richting wijst acht men daar een profeet. Als we weten hoe deee groep denkt over Sen profeet, begrijpen we wel hoe zij denkt over het profeteeren. Aan den eenen kant is niets middelmatig, maar aan den anderen zijn alle dingen die we opwerpen middel matig. Alle manieren zijn tegelijk goed en kwaad. Tegenover de-ze beide groepen staat nu het profetische ambt van alle geloovigen in dezen tijd. F,en ambt, geen lot. Een ambt in dezen tijd. dus concreet. God spreekt gewis tot elk die voor I-Iem leeft. Daar is inder daad een objectief gesproken en geschreven Woord des Heeren. Daarin staan we, aldus ispr., lijnrecht tegenover beide geteekende groepen. Natuur en genade zijn wel te on derscheiden, maar nooit te scheiden, naar spr. nader aantoonde. Dit heeft consequen ties t.a.v. den profeet en van zijn profeteeren De profeet is het altijd krachtens eer^ambt door en voor het Woord Gods. God, die tot den mensch zegt: Spreek Mijn Woord, verkiest hem daardoor tevens tot een ambt. Hij maakt daartoe alle men schen tot profeten en verkiest menschen om een speciale boodschap in een specialen tijd te brengen. En de verkiezing is altijd pereoonlijk. Profeteeren is niet eigen reli- gieuse filmpjes naar buiten projecteeren Het i6 Gods Woord uitdragen. En dan is hij geen dwaas vanwege zijn optreden of zijn schots en scheef staan temidden van nette menschien, maar een dwaas als Paulus, di> oen pracht discipel van Gamaliël en een goed organisator was. Een dwaas vanwege zijn boodschap, een dwaas om Christus' wil Hij komt in zijn isolement, omdat de we reld het woord dat hij draagt, niet aan vaardl Het ambt der geloovigen is de boodeohar uitdragen in en voor heel de wereld. Profe teeren is niet een ambt in de kerk beklee- den, maar op alle terrein van het leven de beginselen uit het. objectieve Woord Gods prediken en uitdragen. Zóó gezien, is hef. nooit anti-historisch nooit anti-cultureel, maar het is een voelen van de groote smart en de groote blijdsohap van Ps. 24: De aarde is des Heeren, mits gaders hare volheid. Zoo moeten we allen, overal waar we het Woord spreken en waar we optreden, beseffen, dat Gods Woord nooit ledig wederkeert, maar zal doen al wat Hem behaagt. (Applaus). Enkele schriftelijk ingediende vragen wer den daarna door den referent beantwoord. Medegedeeld werd, dat voor Zeeland als bestuurslid was ekozen de heer J. Schuit- m a n te Halsteren met 127 stemmen, tegen 77 stemmen op Ds E. Beukema, te Nieuw- dorp. Toespraak Ds Meijnen Hierna hield Ds W. W. Meijnen. Geref. predikant te Dordrecht, de opwek- kiende rede over „De Koninklijke roeping" Spr. wees op het ambt, dat God alle men schen heeft gegeven en waardoor zij het recht moeten handhaven. De zonde heeft hier storend ingewerkt, maar Ohristus her stelt alle dingen. Alten die hier gekomen zijn, hebben een roeping die in drieën kan gedeeld worden. De Kerk van Ohristus is naar Bavineks woord een leger des heils. En dat leger kent geen soldaat in ruste. Het moet strijden onder de banier van Christus. De Bijbe: roept daartoe ook steeds weer op. Spr. wees in dit verband op de opwekking van Paulus in zijn Corintherbrief, waarin de geloovigen worden opgewekt om te staan in het geloof mannelijk en sterk. Hij paste dit nader toe op onaen tijd en trok daaruit enkele lijnen voor het leven der Geref. mannenvereeni- gi-ngen. PRINS BERNHARD NAAR DE ZEEVERKENNERS Naar wij vernemen, zal Prins Bernhard Zaterdag a.e. den Kaagdag van de zeever- iklenners bijwonen. HET ONDERZOEK INZAKE DE FLAMINGO Geen brand in de motoren Nog geen enkele zekere aan wijzing omtrent oorzaak van de ramp Naar aanleiding van de berichten omtrent de resultaten van het door de Belgische autoriteiten ingestelde onder zoek naar de oorzaak van het veronge lukken van het Douglasvliegtuig „Fla mingo", hebben wij de meening hier over gevraagd van den heer Guilonard, onderdirecteur van de K.L.M. Deze deelde ons mede, dat ook de Neder- landsche deskundigen tot soortgelijke clusies zijn gekomen als de Belgische auto riteiten n.l. dat de brand niet in een der motoren is begonnen, zooals men na het uitgraven der motoren heeft kunnen na gaan, terwijl het vuur hevig in de cabine moet hebben gewoed. Vooral achter in de cabine moet de brand zwaar zijn geweest, wat blijkt uit de sporen van gesmolten me taal op een der ruiten en uit de wijze, waarop de cabinedeur, die toegang tot het vliegtuig geeft, door de vlammen is aan getast. Het vinden van het noodluik in vrij wel onbéschadigden toestand op eenige kilometers afstand van de plaats, waar de machine tegen den grond sloeg, wijst erop. dat de inzittenden nog een poging hebben gedaan om uit het vliegtuig te ontsnappen, misschien wel in de hoop, dat het nog be houden op den grond zou komen. Voor het onderzoek naar de oorzaak zijn deze resultaten van het onderzoek natuur lijk van groote waarde, maar met nadruk wees de heer Guilonard erop, dat de vast gestelde feiten op zichzelf nog geen enkele aanwijzing omtrent het ontstaan van den brand geven, zoodat men omtrent de juiste oorzaak van het ongeluk nog steeds geen conclusie kan trekken. Het onderzoek wordt dan ook nog verder voortgezet en elke poging om te trachten, uit de tot nog toe bekende feiten toch tot een conclusie te komen, zou een vooruitloopen op het ver dere onderzoek zijn. Nog tal van punten zijn onopgehelderd. De sporen van de vlam men en van zwarten rook wijzen op een zwaren benzinebrand, terwijl toch de ben zineleidingen der Douglas-vliegtuigen ge heel buiten de cabine omloopen en de Dou- glascabines ten aanzien van brandgevaar zoo veilig geacht worden, dat de Ameri- kaansche luchtvaartmaatschappijen, die Douglassen gebruiken zoowel in de D.C. 2 als in de D.C. 3 den passagiers het rooken toestaan, iets dat in Nederland door den rijksluchtvaartdienst in alle vliegtuigen is verboden. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd ia tot ridder In de Orde van Oranje assau, Da J. v Dorp, Ned. Herv. predikant te Londen. Toegekend ia de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons, aan B Jans te Amsterdam. zb'n als gedelegeerden der Ned. P. T. T. inoemd Is tot) r^erendarls der PTT, de Zalm te referendaris 2e kl. J Poel. eferendaris J R v der ervol ontslag verleend. Een 'der eerste opnamen van 'de botsinge rt. welke 22 Juli j.l. te Tientsin plaats von den. Japansche infanterie beschermt de Japansche kolonie te Tientsin tegen de dreigende houding der Chineezen. De nieuwe eischen voor veetransport Keuring der wagens voor 1 Jan. a.s. De ingenieur van den rijkswaterstaat te 's-Gravenhage, belasv met de inschrijving van zware motorrijtuigen en aanhangwa gens, maakt bekend, dat met ingang van Januari 1938 alle motorrijtuig- en aan hangwagens. bestemd voor veevervoer ge keurd en ingeschreven moeten zijn. Volgens het nieuwe motor- en rijwiel reglement toch is het, te beginnen met 1 Januari 1938, verboden met een motorrij tuig of een aanhangwagen dieren te vervoe ren. indien niet voldaan is aan verschillen de voorwaarden, in verband met het be paalde in art. 38 onder c van het Motor en Rijwielreglement Deze bepalingen zijn bekend gemaakt in de Nederlandsche Stagtscourant van 27 Juli en bovendien voor belanghebbenden te verkrijgen bij het inschrijvingsbureau van motorrijtuigen en aanhangwagens, af- deeling Veevervoer, Carel van Bylandtlaan 3, 's-Gravenhage. In overleg met den ingenieur, met de In schrijving belast zal de commissie-a 1 van de Nederlandsche Vereeniging tot bescher ming van Dieren mede belast worden met uitvoering van de keuring van vee wagens. De commissie a 1 heeft in verband hier mede. het voornemen can, aanvangende op 1 Spei'ember a.s., op bepaalde dagen en uren in verschillende steden van ons land belanghebbenden in de gelegenheid te stel len hun wagens, mits deze geheel zijn ge reinigd, kosteloos te doen keuren. Uur en plaats deeer keuringen zal nog worden bekend gemaakt AFLOSSING „JOHAN MAURITS VAN NASSAU" Naar wij vernemen komt Hr Ms mijnen veger „Willem van Ewijck" heden te Den Helder om de politie-inspectie van de vis- soherij te aanvaarden. Dit staat in verband met het vertrek van Hr Ms mijnenleg-ger „Nautilus" naar de Spaansche wateren om daar tijdelijk Hr Ms ,Johan Maurite van Nassau" af te lossen Belangwekkende Schilderijen-expositie Vlak bij het station DierenDoesburg te Dieren, Spoorstraat 33—37, is in de zalen \'an de 1». D. Katz, een schilderij en tentoon stelling te zien, die zeer bijzonder de aan dacht van het Nederlaandsche publiek trekken zal. dat de schilderkunst mint Men is er in geslaagd een 100-tal schil derwerken van de meest bekende meesters uit de 16e en 17e eeuw been te brengen, zoo schitterend mooi dat een ieder ervan onder den indruk zal geraken die eenigen tijd in de artistiek aangekleede zalen ver toeft. Er zijn een respectabel aantal werken van Rembrand o.a. „de Evangelist", die op de Remhrandt-tentoonstelling te Amsterdam eenige jaren geleden zooveel opzien baar de. Dan is er „de Officier", „Loth en zajn dochters", en zijn zelfportretten. Jan Steens. leutige uitbeeldingen „Vrijage"^ „De bedrogen Ridder" en „Brui loftsfeest" vormen een wonder genot bij het bezichtigen. Werken van Ruysdael, Saenredam, Van Ostade enz. vormen te samen een zeer waar devolle verzameling die men slechts zelden bij elkander vinden zal. Het geheel is den reis naar Dieren dubbel waard, en liefhebbers van de sohilderkunst zullen zichzelf gelukkig priizen indien hun vacantietochten zoo kunnen ingericht dat dat Dieren even wordt aangedaan. De fa. Katz ontvangt u hoflijk. PRINS TSJITSJIBOE WIJZIGT ZIJN REISPLAN In verband met de lichte ongesteldheid van Prins Tsj its ji boe heeft het Japan- sobe prinselijke paar zijn reisplan moeten wijzigen. Daar de prins en de prinses in ieder geval nog heden en morgen in de Residentie zullen blijven, is afgezien van de voorgenomen bezoeken aan Brussel en aan Parijs. VRIJDAG 6 AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Viool en piano. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Kovacs Lajos' or kest en soliste. 2.00 Viool en piano. 3.15 Omroeporkest. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 „Fantasia". 7.05 „Goud, geld en devalua tie", causerie. 7.35 „Dood en onsterfelijk heid", causerie. 8.00 Pianovoordracht. 8.30 Architectonische causerie. 10.00 Zang, piano en gramofoonmuziek. 10.30 Berich ten ANP. 10.40 Avondwijding. HILVERSUM n 301 M. Algem. Programma, verzorgd door de KRO. 8.009 15 en 10 00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche cause rie. 12.15 KRO-Orkest. 2.15 De XRO- Melodisten, solist, en gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Orkest. 5.15 OrgelspeL fVan 6.006.20 Land- en fcuinbouwpraatje). 7.15 „Werkgelegenheid voor Nederlanders in het buitenland en andere onderwer pen", causerie. 7.35 Musica Catholica. 8.00 Berichten ANP. 8.15 De KRO-Meloaisten, m.m.v. solisten. 10.00 Reportage jambo ree. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO- Boys, en solist. DROITWICH 1500 M. 12.05 Zang en orgel. 12.50 B. Oakley en zijn Band. 1.35 Trio. 3.05 Pianovoonïracht. 5.20 J. Reynders' orkest en soliste. 7.35 Voor tuinliefheb- bers. 7.50 Relais uit Amerika. 8.20 Strijk kwartet. 9.40 Causerie „People on the move". 10.35 Septet. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30—2.20 Orkest. 6.20 Kwartet. 8.20 Orkest. 484 M.: 1.302.20 Gramofoonmuziek en zang. 5.20 Accordeonmuziek. 6.50 Piano- voordracht. 7.35 Zang. 8.50 Symphonie- coneert. 10.4511.20 Accordeonmuziek. Levensverzekering-Maatschappij CONFIDENTIA N.V Catharijnesingel 48 UTRECHT KAPITAAL- en VOLKSVERZEKERING LIJFRENTEN Actieve Vertegenwoordigers gevraagd. Zeer goed geslaagde Bondsdag te Dordrecht Rede Prof. Wisse Ds. v. d. Meiden de nieuwe voorzitter; Ds. Janssen be noemd tot eere-voorzitter Eindelijk een bondslied! De oude Merwestad was gister de gast vrouw van de 33ste bondsdag van den bond van Chr. Geref. Jonigelingsvereenigingen, die door 71 vereenigingen, dus zeer goed, bezocht was, uit alle deelen van het land. Allea werkte mee om deze hoogtijdag voor de bondsleden tot een geslaagde te maiken. Dordrecht is een stad, die voor een reemde heel wat te zien geeft, als men tenminste iets voelt voor wat de herinne ring wakker roept aan vroeger eeuwen van Hollands glorie. En het weer werkte ten zeerste mee, lokte uit tot een wandeling en bevorderde de goede stemming. Dit laatste was echter eigenlijk niet noodig, want allen hadden een prima stemming meegenomen en de gastvrije families, waar de bezoekers werden ondergebracht, zorgden er wel voor, dat deze er niet slechter op werd. En vooral, men voelde de diepere band, die allen saambraaht Het was dan ook uit volle borst en het was een verheffend begin, toen bij de aan vang om elf uur het samenzijn werd ge opend met het zingen van Ps. 891 en 8. De voorzitter, Ds H. Janssen, van Den __aag, zette in zijn openingsrede uiteen, wat hem deed besluiten de hamer aan een ander over te dragen, na deze vanaf de oprichting van de Bond te hebben ge hanteerd. Zijn arbeid als leger- en vlootpredikant groeide uit, het jarental neemt toe en er zajn anderen, die de leiding kunnen over nemen. We verkeeren zoo zeide spr. verder in zijn openingswoord, nog steeds in de moei lijke tijd van de geestelijke liquidatie van de wereldoorlog. Deze omstandigheid maak te het jeugdprobleem bijzonder klemmend. Daarachter zit echter een onder-probleem. Te veel wordt dit vergeten. Spr. wijst de ouders op het voorbeeld van Monica, de biddende moeder van Augustinus. We moeten terug naar de vroomheid en dege lijkheid onzer vaderen. En dan samen de handen ineengeslagen voor het jeugdwerk, dat bij den voortduur tot rijken zegen worde gesteld. Nadat de Voorzitter der Regelingscommis sie, de heer H. T ij s s e n, een woord van welkom had gesproken, werd op voorstel van Ds H. Janssen met applaus besloten een telegram te zenden aan H.M. de Ko ningin, waarop staande twee coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. De J.V. en de politiek Qp een desbetreffende vraag deelde de Voorzitter mede, dat het bondsbestuur na breede bespreking heeft besloten, gezien het feit, dat er in de hond meer dan één politieke strooming is, met geen enkele politieke organisatie contact te houden door zenden en uitnoodigen van afgevaar digden. Uit de vergadering werd hiertegen geopponeerd en werd aangedrongen op een bondsuitspraak, waarover het bondsbestuur eerst nader advies wenischt uit te brengen. Het bondslied I Na de gebruikelijke verslagen en rappor ten. waarvan we reeds verslag deden en waarbij verschillende opmerkingen werden gemaakt, werd met krachtig applaus be sloten tot aanvaarding van het door het bestuur aanbevolen bondslied, dat eindelijk na heel wat mislukte proeven, geslaagd mag heeten. Staande werden de vier coupletten gezongen, 't Ging reeds best Dichter is de heer B. A. Schotel van Dordrecht, medewerker aan het orgaan van de bond, en componist de heer G. P. Fey. organist der Chr. Geref. Kerk te Vlissingen, die beiden een hartelijk applaus kregen. Nieuwe voorzitter Als opvolger van Ds H. Janssen werd als bondsvoorz. gekozen Ds L. H. v d M van Den Haag en 't bondsbestuurs. lid, de heer A. Al bias van 's Gra ven hage, die niet herkiesbaar was, werd opgevolgd door den heer A. L. de Bruijne te Amsterdam. Het referendum over de bonds dag-datum wees uit, dat verreweg de meerderheid van de vereeni- gingen de voor keur geeft aan de eerste Woens dag in Augustas. MIDDAGVERGADERING Nadat men had aangezeten aan 't bonds- diner of aan de koffiemaaltijd, werd 's mid dags het samenzijn voortgezet. Verschillen de afgevaardigden spraken goede woorden. De heer H. v d Berg, van 's-Gravendeel. namens den bond van Chr. Geref. Knaoen- vereenigingen, mej. A. v. D ij k, van Zwijn- Prof. G. Wisse drecht, voor den bond van Chr. Geref. Meis jes vereenigi ngen; de heer K. Frugte van Amsterdam, naimens den bond van Chr Geref. Mannenvereenigingen; de heer J W ij n b e e k, van Zwolle, als vertegenwoor diger van den bond van Geref. J.V., en van die van de Geref. Mannenvereenigingen, wiens woord door spontaan applaus werd beantwoord, en Ds H, A. de Geus van De Bilt, voor den Bond van Ned. Herv. J.V. op G.G. Rede Prof. Wisse Hierna sprak Prof. Wisse van Drie bergen, een rede uit over het onderwerp: Koninklijk Priesterdom. De Kerk, ontstaan uit hèt offer, zal, aldus spr., ook bestaan als en tot offer. Daardoor draagt ze het karakter van een priester dom, wijl offeren haar groote func tie is. Dit pries terdom is konink lijk, wijl Godde lijk gezag er ach ter 6taat. In naam Gods zet het het stempel op Gods creatuur. Koninklijk ziet op een van boven af komen, stempelen van en daarop komt cru de reflex in het pries terlijk werk: een erkennen van dit Gods- gezag, en dientengevolge een opdragen naar boven van wat beneden is. Offeren is ge hoorzamen, zoowel in kennis, als mystiek en daad, alles er doen zijn om God. De nabootsing van het offerdier is het kuddedier, de massa, zioh buigend voor den vergoden leider. Priesterdom is niet zonder meer altru isme, dat een vorm van egoïsme kan zijn, terwijl het geestelijk priesterdom offer is aan den Andere om Zijns zelfs wil. Dit al les vangt aan met het offer van een versla gen hart (Ps. 51). Dit ware priesterdom is de schoonste be leving van de kerngedachte van het ver bond; in het verhond namelijk stelt God Zijn volk tot ambtelijke functioneering van het nieuwe leven. Met het etiket Christelijk maakt men iets nog niet tot priesterdom, daartoe is noodig ingelijfd te zijn in Christus. Onze is de taak, het ware offer te stellen tegenover de misleidende roep in dezen tijd om per soonlijke overgave, die in wezen is een offer aan den God dezer eeuw. Dan komen in ons isolement, maar dan ook zijn we pas veilig en sterk. Onze waarborg ligt dan in Hem, Die Zich als Priester volkomen Gode heeft geofferd en als Koming Zijn rijk volmaakt. Door hem zullen wij staan als koningen en priesters voor God? aangezicht Ds Janssen eere-voorzitter Op sympathieke wijze sprak Ds v. d. Meiden den scheidenden voorzitter toe, als iemand met wie een stuk bondsgeschie- denis wordt afgesloten. Velerlei zijden van hem belichtte hij, waarbij de humor niet aohterwege bleef. Oaaer daverend langdurig applaus werd Ds Janssen benoemd tot eere- voorzitter van den bond, ten bewijze "'aarvan hem een fraaie oorkonde en een gouden bondsinsigne werden aan geboden. Tevens werd een album toegezegd met de handteekeningen der vereenigingen en w erd een enveloppe met inhoud overhandigd. Mevrouw Janssen werd gehuldigd met een fraai hand'bouquet. Ds v. d. Meiden sprak uit, dat hij, zij het niet op dezelfde wijze, toch met dezelfde liefde het werk van Ds Janssen hoopt voort te zetten, wien ten slotte staande werd toe gezongen Ps. 1343. Ds Janssen zei er zich over te verheu gen, dat door het eere-voorzitterschap de band met den bond blijft Hartelijk blijft hij met den bond meeleven. Op voorstel van Rotterdam-Centrum werd Ds W. K rem er van Leeuwarden bij accla matie en onder applaus benoemd tot bestuurs lid, ter vervulling van de vacature, ontstaan door de benoeming van Ds v. d. Meiden tot voorzitter. Goeroe Gnstaal spreekt Vanwege de tijd werd de toespraak van zendeling Geleijnse van de agenda afge voerd. Wel heeft Goeroe Gustaaf, gekleed in inlandsche kleedij, door Ds Janssen ge noemd de adjudant van Ds Geleijnse, het woord gevoerd, vertaald door Ds Geleijnse Deze dag is voor mij, zoo verklaarde hij, een aansporing te meer voor mijn werk in eigen land. Hoe groot is het verschil met de jeugd aldaar, die zich uitleeft in de zonde Gelukkig heeft God ook op ons, Toradja's neergezien. Zelfs zijn nu in mijn vaderland ook reeds vele jeugdvereendgingen. De jong-* mensch braken met den adat. en gaven zioh over aan Jezus Christus, Wien ze nu verkondigen. Maar we hebben weinig pre dikanten om leiding te geven en daarom vroeg spr. ondeugend den afgetreden voor zitter af te staan aan de Toradja's. (Vroo- lijkheid). Vergeet de jeugdige Toradja's niet in uw gebed, zoo drong hij ten slotte aan, opdat er straks geen jonge To- radja meer zij die niet Jezus Christus kent Hierna werd de prachtig geslaagde bouds ag, die door de Dordtsche regelingscom missie uitstekend was voorbereid, door Ds Janssen met dankgebed na met het gemeen schappelijk staande zingen van Ps. 72 11 om ruim 6 uur gesloten. SCHAKEN De landen wedstrijd te Stockholm Nederland slaat Schotland en leidt tegen IJsland Nederland heeft het gelukkig en ongeluk kig getroffen met de loting, al naar men wil. Ongelukkig, omdat het eerst een geheelo reeks van landen te bestrijden heeft gekre gen, welke niet tot de allersterkste behoor en. Achtereenvolgens werd nu gewonnen van Let land, Estland, Engeland, Italië en Schotland, terwijl wij de leiding hebben tegen IJsland. En al zijn deze resultaten ongetwijfeld fraai en bemoedigend, toch heeft de Nederlandsche ploeg nog geen enkel land tegenover zich ge had, dat men tot de gegadigden voor de eer ste plaats rekent. Het gevolg is, dat ons land thans met zijn fraaie positie op de ranglijst een beetje boven zijn stand leeft. Het gevaar dreigt nu, dat men de toekomstige resultaten van ons team zal gaan afmeten naar de reeds geboekte overwinningen en dan zou het we! eens kunnen tegenvallen. Daarentegen gaat er van de voorsprong, welke onze ploeg mo menteel op de meeste deelnemende landen heeft, een stimuleerende invloed op onze spelers uit, die wellicht heilzaam werkt. In de vijfde ronde kon Nederland nog niet in de eerste zitting van IJsland win nen, omdat de partij van Landau niet ten einde kwam. De stand is 2—1 in ons voor deel. De score luidde: EuweGilfer 10: LandauGudmundsson afgebroken: van ScheltingaAsgeirsson 01; De GrootPe terson 10. In de zesde ronde bracht de wedstrijd Nederland-Schotland den onzen een 3AA zege, hoewel Euwe niet van de partij was. De score was: Landau Aitkin A—A\ Prins—Page 1—0; van Schel tinga—Reid 1—0; De Groot—Pirie 1—0. Van de matches, welke in de 5de en 6de ronde voltooid werden noemen we: Amerika —Hongarije 2—2: Hongarije—Finland 3—1 en FinlandZuid-Slavië 22. Voorts zijn diverse wedstrijden niet voltooid: zoo bijv. Tsjecho-SlowakijeZweden (01), Polen— Litauen (114—A), Zweden—Polen OA—21/,), Noorwegen—Tsjecho-Slowakije (0—2) en ArgentiniëAmerika (02). We geven hieronder den stand na 6 ronden en bij elk land tusschen haakjes het aantal hangpartyen. De stand luidt: Hongarije (2), Nederland (1) en Estland (1) elk 16H punt; Polen (5) en Amerika (3) elk 1§A punt; Argentinië (4) 14^ punt: Tsjecho-Slowakije (6) 13H punt; Letland (2) 13 punten; Finland 12A. Punt: Zuid-Slavië (1) 12 punten; Denemar ken (3) ,en Engeland (1) 10 A punt; Zweden (4) 9 A punt; Litauen (5) 9 punten; IJsland (2) en België (2) 7A punt; Italië (2) 6A punt; Schotland (2) 5A punt; Noorwegen (4), 2A punt; Roemenië (reglementair) 0 punten. Dr. Euwe is niet alleen blijkens zijn over winningen, doch ook blijkens zijn partijen in uitstekende conditie. Men spele zijn partij tegen Petrow eens na en verbaze zich dan, hoe hij kans ziet een practisch gelijkwaardig Wit: Euwe. Zwart: Petrow. Nimzo-Indische verdediging. 1. d4—e6. 2. c4Pf6. 3. Pc3—Lb4. 4. Dc2— d5. 5. a3Lxc3f. 6. Dxc3Pe4. 7. Dc2—c5. 8. dxc5Pc6. 9. e3—Da5f. 10. Ld2—Pxd2. 11. Dxd'2—dxc4. 12. Lxc4—Dxc5. 13. Tacl Dg5. 14. f4Dh4f. 15. Df2—Dxf2. 16. Kxf2 Ke7. 17. Pf3—Thd8. 18. Lb5—Td7. 19. Te3— a6. 20. La4b5. 21. Lb3—Tac8. 22. Thcl—Pa5. 23. La2Txc3. 24. Txc3Tc8. 25. Txc8 Lxc8. 26. Pd4—Pb7. 27. e4—Pc5. 28. Ke3— Lb7. 29. Lblf6. 30. b4Pa4. 31. Lc2Pb6. 32. Lb3Lc8. 33 e5fxe5. 34. fxe5Lb7. 35. Pxe6Ld5. 36. Pc5Lxb3. 37. Pxb3Pc4f. 38. Ke4Pxa3. 39. Pc5Pc2. 40. Pxa6Kd7. 41. KdöPe3f. 42. Kc5—Ke6. 43. Kxb5— Kxe5. 44. Kc5Pd5. 45. b5Pc3. 46. Pc7— Ke4. 47. Kd6—Pxb5f. 48. Pxb5Ke3. 49. Ke5—Kf2. 50. g4—Kf3. 51. Kf5. Zwart geeft op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5