$Limm Criïtsrtjr (ütntrmtl N Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Padvinders bieden de Koninklijke familie geschenken aan AVANG abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco'pet post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zendingf 430 Bij dagelijksche zendingf 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar ftn I tot 5 regelsU7'/j Bke regel meerf 0.22' h fcgezonden Mededeel ingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 045 N°- 6155 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1937 18e Jaargang Voor t Bevragen aan 'I Bureau word! berekend f 0.10 ZETELPLAKKERIJ? Schier heel de Nederlandsche pers be moeit zich met het geval-Westerman. Im mers, deze politicus deed indertijd zijn trede in Tweede Kamer en Haagsche Ge meenteraad als lid van Nationaal Herstel. Sindsdien ging hij echter, zij het in étap pes, over naar de N.S.B. Hij bedankte toen niet als Kamerlid, ook al niet omdat Nat. Herstel hem verzocht te blijven zitten. Een wonderlijke figuur, maar bij de stembussen van 1935 was er wel meer wisselwerking tusschen deze partijen. Toen echter mr Westerman officieel over ging naar de N.S.B. en Nat. Herstel blijk baar nog plaatsvervangers op de lijst had, verzocht men hem van zijn zetel afstand te doen. Mr Westerman weigerde en bleef vol standig weigeren. Deswege beschuldigt men hem van „zetelplakkerij"; hij aou al te ge hecht zijn aan het „baantje", om in de taal der N.S.B. te spreken. Is dat wel juist? Wij gelooven het niet. De heer Westerman kan zich best ver dedigen. In de eerste plaats is het ook histo risch volkomen juist, dat zijn politieke .vrienden, de N.S.B-ers, hem de zetel be zorgd hebben. Maar in de tweede plaats handelt hij geheel in overeenstemming met principe en taktiek vam de N.S.B. Die hul digt immers de stelling: wanneer de stem bus gesproken heeft en onze marmen de zetels gewonnen hebben, dan gaan de stem bussen naar de mestvaalt en treikken we ons van heel dat gedoe niets meer aan. Wie de N.S.B. aan de meerderheid helpt, heeft voor de laatste keer zijn stemplicht vervuld. Wat bijkans iedereen dus zetelplakkerij van mr Westerman noemt, is principieele en praktische beleving van -het door hem aanvaarde beginsel. De eenige troost, welke in het geval schuilt, is deze: één bonte kraai maakt nog geen winter; en de eenige leering is dus om te zorgen, dat het op zijn minst een eenzame post blijft Int. Federatie van Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond Resolutie inzake den arbeidsduur liet bestuur van de Internationale Federa tie van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders boaden. op 29 Juli 1937 te Straatsburg in vergadering bij-een, heeft kennis genomen van het jaarverslag van den secretaris, den heer 'F Brussel, alsmede van de verslagen inzake den economischen en socialen toestand- in verschillende landen en stelt vast: Dat een internationaal medeleven va arbeiders in dezen tijd meer dan noodzake lijk is ter bestrijding van extremisme van links en rechts; Dat ondanks de economische opleving, welke in vrijwel alle landen kan worden waargenomen, de werkloosheid mede ten gevolge van den technischen vooruitgang, geen overeenkomstige daling heeft kunnen ondergaan: Dat arbeid voor allen, op grond van schillende overwegingen, een dringende nood zakelijkheid is en daarom o.a. door verkor ting van den arbeidsduur door middel van internationale overeenkomsten stimuleerende invloed kan worden uitgeoefend op de daling der werkloosheidscijfers: Dat ernstig moet worden betreurd de af wijzende houding, welke veelal door de werk gevers- en sommige regeeringsvertegenwoor digers wordt aangenomen op internationale arbeidsconferenties, waar dit belangrijke vraagstuk voor bepaalde takken van bedrijf en industrie aan de o-rde wordt gesteld een houding ter internationale arbeidsconferentie van 1937 opnieuw gedemonstreerd o.a. bij de behandeling van het vraagstuk van den arbeidsduur in de chemische industrie, waar aan blijkens de jongste beslissing van de con ferentie de kunstzijde-industrie inhaerent is Aandringende op herziening van deze af wijzende houding overeenkomstig de eischen van den tijd en ter bevordering van het al gemeen welzijn, spreekt het bestuur van de Internationale Federatie bovengenoemd, te vens de stellige verwachting uit, dat eenmaal aangenomen internationale overeenkomsten in de leden-staten van de internationale ganisatie van den arbeid zoo spoedig mogelijk ter ratificeering worden voorgedragen Besluit, deze resolutie te doen publiceeren i de wereldpers en ter kennis te brengen van het Internationaal Arbeidsbureau. DOESBURG 700 JAAR STAD Gister heeft Jhr Mr G. A. A. N a h u y s, burgemeester van Doesburg, in een spe ciaal daartoe belegde vergadering van den gemeenteraad een herdenkingsrede uitge sproken, -naar aanleiding van het zevenhon derdjarig bestaan van Doesburg als stad. De bijeenkomst werd bijgewoond door burgemeesters van omliggende gemeenten, het eere-comité „Doesburg 700 jaar stad", °n vele anderen. De Commissaris der Koningin in Gelder land, was, wegens vacantie, niet in de gele genheid, tegenwoordig te zijm. JXJEJOENG" NADERT GIBRALTAR De tinbaggermolen „Doejoeng", welke op <7 Juli j.l. zijn sleepreis naar Indië heeft aangevangen, vordert, mede dank zij het vrij gunstige weer in het Kanaal en in de Golf van Biscaye, goed. Volgens hot laats'e bij L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst ingekomen be richt, bevond het transport zich Maandag- jhnddag omstreeks het middaguur ter hoog te van de Noordkust van Spanje, 70 mijl ten «oord-Westen van La Coruna. Verwacht wordt, dat de sleepbooten „Plum ber" en „Oost'ee" in de loop van Vrijdag met de „Doejoeng" te Gibraltar zullen aan komen, waar voor de eerste maal gebun kerd wordt. Terwijl H.K.H. Prinses Juliana poseerde voor den hoffotograaf Ziegler maakte Z.K.H. Prins Bernhard met de kleine Lei ca Camera de hierboven gereproduceerde foto De Wereldjamboree Koningin Wilhelmina en Prins Bernhard op bezoek De Prins verovert het hart der welpen Een prachtige dag op Vogelenzang |(Van onzen Jamboree-verslaggever). Vogelenzang, Woensdagavond. Natuurlijk komt Prins Bernhard minstens één keer de Jamboree be zoeken", zoo hebben we hier al eens tegen elkaar gezegd. Want zou onze Prins-Gemaal, die zich zoo bijzonder interesseert voor sportieve gebeurtenissen, géén be langstelling hebben voor de Wereld jamboree, de ontmoeting van de jeugd uit alle landen? Dat ware niet te gelooven. Hij is dan ook gekomen, onze Koningin vergezellend bij haar tweede bezoek aan Vogelenzang, een bezoek, tvaarbij tevens meer dere geschenken werden aangebo den door de padvinders, die daar mee toonden,- hoe buitengewoon ze het zeer bijzondere medeleven der Koninklijke familie op prijs stel len. Koningin Wilhelmina is altijd al populair geweest in het buiten land. Stellig zal deze populariteit door Haar bezoeken aan de Jam boree nog aanmerkelijk vergroot zijn. Ook de vijfde officieéle kamp dag is weer opgeluisterd door een heerlijk zonnetje. De kleur van de kampgasten, voor zoover ze van nature niet donker zijn, wordt nu iedere dag eenige tinten zwaarder bmiin en de bewoners van Zuide lijke streken beginnen zich bij een temperatuur als vandaag eerst recht óp kun gemak te voelen. Maar o, die koude Hollandsche nachten Zoo is het vandaag weer een hoogtijdag voor Jamboree-stad geweest. Een drukke dag ook. Vanmorgen om tien uur zijn er al demonstraties in de Arena gehouden, spe ciaal voor de buitenlanders. Een groep Nederlandsche volksdansers heeft onder lei ding van dr Elise van der Venten Beusel tal van volksdansen vertoond, onder andere zwaard en morrisdansende bekende Gors selsche boerendansers hebben een keurpro gramma laten zien en het Brabantsch Ven- delierencorps heeft Corps- en Solo-Vendel- zwaaien gedemonstreerd, alles natuurlijk tot in de puntjes verzorgd. Om elf uur heeft de Chief Scout de Inter nationale Perstentoonstelling en de Inter nationale Persconfeientie voor redacteuren van padvinders-periodieken met een korte rede geopend. Doch het feit van den dag bleef: Het koninklijk bezoek Dat was aan de enorme drukte ook goed te zien: zoo spoedig 12 uur de hekken open gingen stroomde een breede onafgebroken rij bezoekers het kamp binnen en op de markt kon men bijwijlen geen voet verzet ten. Deze middag is stellig een record-aan tal bezoekers geboekt. Er waren wel 30.000 k 35.000 menschen! Nu kunnen er maar 13.000 op de tribunes en zoodoende was het ook in het kamp -zelf de heele middag en een deel van dö avond» een drukte van belang. In de Arena was geen plaats onbezet, toen om half drie de Koninklijke auto voorreed. Onder het spelen van het Wilhelmus stegen H.M. cis Koningin en Prins Bernhard uit, terwijl Koningin, Die gekleed was in wijnrood com plét met bontkraag en een hoed in dezelfde kleur, een garf bloemen werd aangeboden. Nauwelijks hadden de laatste tonen van ons volkslied geklonken, of een luid ge jubel barstte los uit vele duizenden kelen. Op de eere-tribune namen de hoog kers plaats naast prins Gustaaf Adolf van Zweden en Baden Powell, die zich daar reeds bevonden. Als Prins Bernhard, die gekleed is in de uniform van ritmeester der huzaren, zich eens even omdraaide, werd hij telkenmale luide toegejuicht. Een benvijs te meer voor zijn groote populariteit! Inmiddels werden verschillende leiders der buitenlandsche contingenten voorge steld aan H.M. de Koningin en Prins Bern hard, Die Zich geruimen tijd met de heeren onderhielden. Een kleurig schouwspel Tien over half drie werd onder de tonen van luidsprekermuziek een aanvang ge maakt met het vlaggendefilé. Dit was haast nog luisterrijker dan Zaterdag. Nu waren het enkel kleine contingenten, met als maar vlaggen, die voorbijtrokken in bonte afwisseling. Telkenmale weerklonk een applaus, de padvinders brachten de groet aan de nationale vlaggen en ook Prins Bernhard bracht, naast Prins Gustaaf Adolf staande, stram en correct het saluut voor iedere vlag. Weer zagen we het scherpe contrast aan de kop: de Amerikanen voorop met minstens vijf-en-twintig vlaggen, en daar achter een heel klein groepje Armeniërs, bescheiden, maar netjes. Het Britsche im perium kwam weer onderverdeeld in 26 staten voorbij, de Mexicanen in hun bonte kleedij met breedgerande sombrero's trok ken ook nu veel aandacht de majnnen uit Nederl.-Indië kregen een extra knikje van de Koningin, de Nederlanders vormden na tuurlijk weer het leeuwenaandeel en de zeeverkenners besloten de stoet. Indische geschenken aangeboden We hebben het al eens eerder ge schreven: het Ned.-Indische contingent is niet met leege handen gekomen en nu was dan het langverbeide moment van de aanbieding aangebroken. Kranig kwatm de heele groep aanmar- cheeren. Hopman Ranneft stelde zich met de drie jongens, die daartoe uitverkoren waren, voor de eere-tribune op met de ge schenken en het heele contingent schaarde zich in breede rij daarachter, stram in de houding. Ieder trachtte te zien, wat de Indiërs precies meegebracht hadden, maar weini gen zijn daarin geslaagd. Daarom zullen we het maar precies vertellen: Het cadeau voor het Prinselijk Paar was een geciseleerd zilveren rookstel uil Kota in Gedeh, bestaande uit een sigaren doos, een sigarettendoos, drie aschbakjc een lucifersdoos en twee blaadjes vam In disch coromandel ebbenhout, dit alles ver- aardigd door een Engelsch verkenners leider. Voorts werden aangeboden: een al bum met de namen der leden van het In disch contingent en twee schilderijen. Eén en ander ging vergezeld van een opdracht Deze geschenken gingen de drie pad vindertjes de Vorstelijke personen aan bieden, nadat de Ambonneesche fluit spelers de eerste strophe van het Wil- Het Indische geschenk De opdracht bij het geschenk van het In dische contingent aan het Prinselij'k paar luidde aldus: Toen op 7 Januari 1937 de klok ken beierden, zijn wij, padvindsters en padvinders van Indië aan het werk getogen om eigenhandig het werk te verdienen, dat wij thans met liefde aan U aanbieden. Wij hebben daarvoor gewerkt met het levendig besef, dat dit onze eerste daad van toewijding was jegens U, die ons, zoo het God behaagt, vele jaren als onze hoogste leiders zult vóórgaan op het pad naar waar achtig levensgeluk. Die gedachte heeft onszelf den nederigsten ar beid tot een vreugde gemaakt zoo als dat ook later zal zijn als wij ons als volwassenen in dienst mogen stellen van. ons geliefd Vorsten huis en Vaderland". helmus hadden gespeeld. Nadat de Vor stelijke personen hun hartelijken dank hadden betuigd, riepen de jongens in spreekkoor „O-R-A-N-J-E. Met Oranje recht door zee" en daarop marcheerden ze af. Nog meer cadeaux Zonder verder uiterlijk vertoon hebben daarna vertegenwoordigers van drie andere contingenten geschenken aangeboden. De Letten schonken de Koningin een boek met afbeeldingen versierings-motie- ven, gebruikt in de Letsche folklore, de En- gelschen gaven aan Prinses Juliana 'n zilve ren, drinkbeker, die vroeger toebehoorde aan Prinses Charlotte van Mecklenburg-Strelitz, en de Ieren een tafellaken met achttien servetten van Iersche zijde, eveneens aan de Prinses. Bewijzen van hoogachting en vriendschap voor ons Vorstenhuis, aange boden door padvinders uit vreemde landen; waarlijk, 't was een zeer sympathieke geste! Prins Bernhard als welpenleider Toen kwam het leukste moment van de heele middag-demonstraties door 2500 wel pen. Hand in hand marcheerden de adspi- rant-padvindertjes met hun groene truitjes de Arena binnen in breede rijen, langza merhand een geweldige W vormend. „Leve de Koningin", jubelden de hooge jongens stemmen en ziet, daar zweefden piotseling duizenden ballonnetjes in roode, witte, blauwe en oranje-kleuren de lucht in, als een geruischlooze hulde aan ons Vorsten huis. Er zaten kaartjes aan met naam en adres van de jongens, en dat werd een paar honderd ballonnetjes noodlottig: als oran je-vlekjes bleven ze op het groene gras kle- Dan ging de W plotseling open en in een wijden kring gingen de welpjes heel aan schouwelijk den boozen tijger ,.,Mowgli" op sporen met geheimzinnige gebaren en ge luiden. Toen verrees de „Raadsrots" op het veld en de totem-gidsen, welpjes met het horde- embleem, renden er allen juichend op af. zwaaiend met hun stokken met grillige wolfskoppen en andere amblemen, In lange rij stelden de gidsen zich op en toen gebeur de er iets waar niemand op gerekend had: Prins Bernhard ontpopte zich als welpen leider. Samen met Baden Powell daalde hij onder daverende toejuichingen de tribune af en aan de hand van een aantal welpjes werden de populaire Prins-gemaal en de niet minder geziene chief-scout naar de Raadsrots geleid. Nog was het niet mooi genoeg: Prins en Chief-scout beklommen getweeën de raadsrots en terwijl de totem- gidsen zich onder voortdurend gejubel daar omheen schaarden, werd de groet met twee vingers gebracht. Baden Powell leidde ver volgens van z'n hooge standplaats de ope ning van een horde-bijeenkomst, roepende: „Yalahiiiiil", waarop het welpenkoor ant woordde: „Akeela, wij groeten u". Onder luid geroep van: .Leve de Chief', gingen Prins en padvindersleider daarop weer naar de begane grond om zich naar de tribune te begeven. Doch dat ging zoo maar niet! Als bijen werden ze omzwermd door de steeds geestdriftiger wordende welpen, zoo dat er met moeite een weg gebaand moest worden. Een onvergetelijk, alleraardigst schouwspell Nog eens werd luide gejubeld, de groene petjes werden van louter pleizier in de lucht gegooid en toen trokken de jongens op de maat van het Jamboree-lied de Arena uit, vol van de Prins, die zóó maar tusschen ze in kwam wandelen! Het programma vervolgd Een uitgebreid programma is daarop nog gevolgd. De Schotten hebben nog eens op de muziek van de bagpipes een paar volks dansen vertoond, die Franschen hebben eveneens een volksdans gedemonstreérd en de Hongaren hebben zich al weer heel ver dienstelijk gemaakt. Op de muziek van hua eigen keurige corps hebben ze met lange linten in Hollandsche kleuren gezwaaid, linten, die tenslotte met een groote zwaai in de lucht werden geslingerd en daarna heb ben ze H.M. de Koningin een geweldige doos bonbons in de vorm van een hart aange boden. Zeer sympathiek was het toespraakje, dat de leider hield. Hij zeide, dat de Hongaren nooit zullen vergeten hoe de Hollanders hun kinderen verzorgd heb ben in de moeilijke oorlogsjaren en hij betuigde daarvoor nu nog z'n warmste dank. Tenslotte hebben toen de Hollandsche zeek- verkenners nog een demonstratie gegiaven en eerst om kwart voor zes vertrokken de Koninklijke gasten met hun auto's, nog maals langdurig toegejuicht. Over gdbrek aan belangstelling van hoog- geplaatsten heeft de Jamboree niet te kla gen. 's Avonds is onder geweldige belangstel ling het tweede publieke kampvuur gehou den en ook dat was weer sprookjesachtig. De Jamboree voortaan om 7 uur gesloten In verband met de groote drukte heeft de Jamboree-Commissie zich genood zaakt gezien, de poorten van het Jam boree-terrein 's avonds om zeven uurvoorhetpubliektesluiten. Voor het lichtspel van Vrijdagavond, dat om 10 uur zal aanvangen, wordt een uitzondering gemaakt, en dan zal tot 10 uur toegang worden verleend tot het hijwonen der demonstraties. Een Duitsch-Nederlandsche bijeenkomst in Bentheim Duitsch consulaat te Enschedé? In tegenwoordigheid van een groot aantal leden van beide zijden der grens, heeft de Duitsch-Nederlandsöhe Vereeniging, geves tigd in Muenster (Westfalen) en in Ea- schedé, dezen keer in Bentheim haar jaar lij kscthe vergadering gehouden. De leider der Duitscihe afdeeling, de heer Wantzen, sprak uitvoerig over de samenwerking met Nederland en over het onderhouden der wederzij d- sohe betrekkingen, ook op geestelijk en cultureel gebied. De heer Wantzen achtte de oprichting van een Duitsch consulaat in de industriestad Ensche dé een dringenden eisch. De leider der Nederlandsche afde>e- .ling, ae heer H. B. Peterie uit Enschedé, wees op de beteekenis van een regelmatige 'uitwisseling van kinderen tusschen Twente en het land van Muenster. De burgemeester van Muenster, Hille- brand, gaf uiting aan zijn voldoening over het toenemende vreemdelingenverkeer uit Nederland. Hij deelde mede, dat de nieu we rector van de Westfaalsche Wilhelms universiteit, Prof. Dr Mevius, het voor nemen koestert, aan deze inrichting van onderwijs een Nederlandsch lectoraat op te richten. De heer Hillebrand achtte het drin gend noodig aan beide zijden van de grens intfoirmatiebureaux te vestigen, en wel in Gronau, Bentheim en Enschedé. ZESTIG JAAR GETROUWD Heden herdenkt het echtpaar T. Groen land en N. Groenland—Reidsma te S n e e k den dag, waarop zij vóór 60 jaar in het huwelijk traden. Prins Bernhard bezichtigt de aan Z.K.H. aangeboden geschenken op de wereld- jamboree. Rechts H.M. de Koningin en Lord Baden Powell r R O TTE U R S VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De Jamboree op Vogelenzang. Het be-, zoek van de Koningin en Prins Bernhardt Jaarvergadering van de Chr. Geref. Zondagsschoolvereeniging te Utrecht. Jaarvergadering van de Geref. Zondag- schoolvereeniging „Jachin' te Zaandam. Bij een ongeluk te Sexbierum zijn drie personen zwaar en negen licht gewond. Vergadering van de Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigingen .te Dor drecht. Het 700-jarig bestaan van Doesburg. De Chineesche legers zijn nog steeds in beweging; de toestand klaart allerminst op Irak protesteert te Genève tegen deeling van Palestina. Rusland blijft onverzettelijk Inzake het vrijwilligers-vraagstuk. DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN Ingwensen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de altvoering van Eflectenorders, het Incaa- seeren van Coupons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, onder Beurs tijd 31207 HOTEL „NAEFF" VELP (Geld.) BEKEND RESTAURANT Modern Ingericht Auto-Garage TENNISBAAN Prachtige Tuin Matige Prijzen Telefoon 3152 en 3153 B. BEIJER. SCHAEPKEHS VANGST.FIJT" VALKENBURG (L.) TELEFOON 3 3 PALTHE AANBIEDINGEN Geldig tot 15 Augustus JAPON stoomen of verven met 15 *lo korting HEERENCOSTUUM gratis meestoomen van hoed of handschoenen. DEKENS stoomen als nieuw f 0.75 Aflevering in 5 dagen PALTHE ALMELO Dr. H. Nanning's I V TANDPASTA in tuben van 25 en 60 cis. Neerlands beste Tandpasta I *«<«nicl»»»el5k Wflïoi.ck kerel* ia Dr. H. MANNING'. Pk»r«. CW F.kri.k, N.V. OEN HAAG. WEER EEN INSTRUCTIEBATALJON? Naar de „N. R. CrL" verneemt, zouden bij het departement van defensie, in ver band met het te verwachten tekort aan kader bij de a.s. legerorganisatie, plannen m voorbereiding zijn, het eenige jaren ge leden opgeheven instructiebataljon opnieuw in het leven te roepen. Zoodoende zou ook W)or jongelui met een andere opleiding dan H-B.S. of gymnasium de mogelijkheid weer geschapen worden), tot beroepsofficier te worden opgeleid. StaW TOM, «fc d.l flink, personen ,p.d. SESff"' Vo,S ons. de9.lijk.nn goedkoc schriftelijke opleiding tot Chauffeur-Monteur, Auto-Techniek of Auto-Dieselmonteur Vraag zonder verplichting inlichtinoen b'l A-S.S.O. Nieuw. Plein 31. Arnffrn

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1