t K llieurne $>iitsrijr Courant Feestelijke opening der Wereldjamboree r-njriiifl w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EBERTO-SCHOENEN PRINSES JULIANA SCHAEPKENS° VANGST. FIJT" abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 23f Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending 4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaaf NO. 6151 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 ZATERDAG 31 JULI 1937 18e Jaargang Sbbtrtentieprijjtn: Van I tot 5 regels Ll7*/i Elke regel meerf 0.22' h Ihgezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2^0 EJke regel meer Q.45 Voor Het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 ~ed. WAAR DE VICTORIE BEG.NT „Het is met de natuurbescherming eenigermate als met de administratieve rechtspraak. Vele opeenvolgende Minis ters hebben haar hun warme liefde ver klaard, maar afdoende voorstellen voor een wettelijke regeling zijn nog uitge bleven". Aldus schreef dezer dagen Dr. J. P. Fockema Andreae in het Tijd schrift voor volkshuisvesting en stede- bouw. Inderdaad, met de natuurbescher ming van hooger hand wil het nog niet. Wel werd in de Troonrede van 1928 de indiening van een natuurbeschermings- ontwerp aangekondigd, maar bij deze simpele aankondiging bleef het in weerwil van den drang, die van ver schillende zijden op de Regeering werd uitgeoefend. Ondertusschen ging de bouwwoede voort haar veroveringen te maken. En wie wettisch en wettelijk is aangelegd mocht ter beteugeling van dit gevaar verwijzen naar de Woningwet, naar de 'mogelijkheid om met behulp van een ei. uitbreidingsplan aan de voortschrij 5 fieldende ontluistering van het land paal rktj:|en perk te stellen, de nuchtere practijk VL* leerde, dat het steunen op de Woning wet was het leunen op een rietstaf. Die nuchtere practijk is in dit geval de rechtspraak der Kroon, die in enkele achtereenvolgende beslissingen uitwees, dat de Woningwet de bedoeling heeft een stelselmatige bebouwing te bevorderen door de aanwijzing der gronden, waarover die bebouwing zich zal uitstrekken. Met die strekking der wet gedraagt zich volgens de Kroon niet de bestemming van gronden voor veeteelt, landbouw en tuinbouw, bloe misterij en bollenteelt, alsmede voor bosch. Veiligstelling van cultuurgrond is dus bij het vaststellen van een uit breidingsplan taboe! Wat nu? Wachten tot het oogenblik, waarop eindelijk een wettelijke regeling zal tot stand gekomen zijn? De vrienden van de natuur en het landschap begrepen, dat dit zou beteekenen een toenemend verlies aan natuurschoon, dat men ge- laten zou moeten dragen: de bevolking breidt zich voortdurend uit, de trek naar het platteland, naar bosch en hei, houdt aan. Niets doen en toezien zou beteekenen een verdere verarming der natuur, die onherstelbaar moet heeten. In Gelderland, de provincie, die het rijkst is aan natuurschoon en wellicht daardoor het meest geleden heeft, besloot men handelend op te treden. Gedeputeerde Staten van dat gewest hebben in de zomervergadering der Provinciale Staten een ontwerp-veror- dening betreffende de natuurbescher ming bij dat college ingediend, die door de Prov. Staten met groote meerder heid werd aanvaard en die thans aan r.jGedeputeerden de mogelijkheid opent -om de gevaren der gedecentraliseerde bebouwing te keeren. Het zwaartepunt dier verordening is gelegen in de eerste alinea van artikel 1, luidende als volgt: Het is verboden anders dan voor agrarische doeleinden bestemde ge bouwen te plaatsen in een gedeelte eener gemeente, hetwelk met het oog op zijn beteekenis voor het natuur- of landschapsschoon of voor de we tenschap door Gedeputeerde Staten als natuurmonument is aangewezen. Bij de gedachtenwisseling omtrent het ontwerp in de Staten werd de wenschelijkheid betoogd, dat een be- ijcJhoorlijke regeling omtrent eventueele schadeloosstelling aan de voorschriften ""zou worden toegevoegd. Het komt ons "voor, dat men bij een dergelijke sug gestie teveel uitgaat van het standpunt, dat alle grond als bouwgrond moet worden gewaardeerd. Dat is niet het geval. De eigenaar wordt in zijn rech ten op het gebruik van zijn eigendom niet meer beperkt dan door verschil lende andere administratieve wetten, idie evenmin de mogelijkheid van schadevergoeding inhouden. Degenen, die de waarde van hun bezit als cul tuurgoed hebben begrepen, zullen zich *65 dan ook door de nieuwe bepalingen niet Jedreigd voelen; wèl de speculanten in grond, maar men bedenke, dat hun oog merken en hun bedrijvigheid juist een regeling als deze hebben uitgelokt, i Wanneer men let op het feit, dat •eeds zoo heel veel natuurschoon de aatste jaren is verloren gegaan en men realiseert zich, dat de rijkswetgever log steeds in gebreke bleef om in te rrijpen, verdient het Geldersche initia- ief hartelijke toejuiching. Het provin- :iaal bestuur, dat reeds eerder op ver schillende wijzen toonde belangstelling te hebben voor het behoud van het na tuurschoon in het gewest, bleef met deze regeling volkomen in eigen lijn. Intusschen rijst de vraag, of de niéuwe regeling geen gevaar loopt van Lord Baden-Powell Vanmorgen was het hier al vroeg te dat er iets heel bij-zonders gebeuren zou. Geen enkele deelnemer, die vandaag traag was met het opstaan. Al was de stroozak ook nog zoo lekker, niemand bleef na de reveille liggen en, ondanks alles toch wel een klein beetje nerveus, werd met bekwa men spoed de boel aan kant gemaakt, zoo mogelijk nog wat netter dan gewoonlijk. Veel beter kan het eigenlijk wel niet, want onder alle omstandigheden ziet er alles in het geweldige padvinderskamp keurig uit. maar tocher is altijd nog wel ie verbeteren. Vanzelfsprekend, dat de unifor men eens duchtig werden nagezien: ieder wil hier in eigen land of in den vreemde zijnde, een zoo goed mogelijke indruk ma ken en dat is ook te begrijpen. Rust houden Voor de rest luidde het parool: zooveel mogelijk rust houden om 's middags bij het défilé fit te zijn. Want twee uur en langer stilstaan en loopen netjes loopen wel te verstaan dat is geen kleinigheid, zelfs voor een padvinder. Toch wil dat niet zeggen, dat er vammor- gen niets te beleven was. Verre van dat. De laatste groepen deelnemers arriveerden eerst vanmorgen, verwelkomd met lui dp. vreugdekreten en yell's en reeds uren voor den aanvang van de groote plechtigheid begonnen de bezoekers aan te stroomen uit alle oorden des lands. de zijde der Kroon. Het verleenen van vergunning om te bouwen berust krachtens de Woningwet bij Burge meester en Wethouders; brengt dat nu mee, dat elke andere regeling omtrent dit punt hiermee onvereenigbaar moet worden geacht? Wij kunnen dit vooralsnog niet inzien. In hun toelichting op het voor stel verwijzen Gedeputeerde Staten terecht naar de Begraafwet, die boven de regels der bouwverordening voor bepaalde gevallen nog andere voor schriften stelt. Verwezen zou ook kun nen worden naar het Geldersche Rivier- polderreglement, dat beperkende bepa lingen inhoudt met betrekking tot het bouwen op of boven de kruin van een dijk. Neemt men aan, dat van dezen kant geen gevaar dreigt, dan zou men tot de gevolgtrekking kunnen komen, dat dus het ongehinderd voortbestaan der ver ordening gewaarborgd 'is. Er is even wel nog een maar! Deze maar schuilt dan niet in het doen, maar in het niet- doen der Regeering. De herinnering in den aanvang van. ons artikel, dat de Regeering in 1928 wel een natuurbeschermingswet aan kondigde, maar haar belofte niet in loste, zou kunnen leiden tot de gevolg trekking, dat de provincie nu vrij is deze materie te regelen. De geschiede nis wraakt echter deze gevolgtrekking in haar algemeenheid. Men zal zich te binnen brengen, hoe in 1918 een besluit tot den bouw van een crematorium te Rotterdam werd vernietigd, omdat een wetsontwerp betreffende dit onder werp in demaak was. En hetzelfde ge schiedde kortgeleden met besluiten van enkele gemeentebesturen omtrent de vestiging van nieuwe winkelzaken met 't oog op de aanhangige Vestigingswet- Deze figuur is ook bij de regeling tot behoud van het natuurschoon mogelijk. Het valt niet te ontkennen, dat een wettelijke regeling op dit gebied stellig de voorkeur verdient. Zou de Regeering echter van deze mogelijkheid gebruik maken, dan rust op haar de onafwijs bare plicht om zorg te dragen, dat niet het tempo van de wijziging van de Begraafwet, maar het tempo van de indiening en behandeling der Vesti gingswet wordt gevolgd. Gelderlands arbeid verdient in ieder geval de warme waardeering van allen, die de natuur liefhebben en prijs stel len op haar behoud. Hetzij de Natuur beschermingsverordening op zichzelf Groote drukte op en om Vogelenzang, reeds in de morgenuren Onze Landsvrouwe verwelkomd door 3000 padvinders Schitterend défilé der naties en rally (Van onzen spedalen verslaggever) Vogelenzang, Zaterdag. Eindelijk is dan de groote dag aangebroken! Maanden en maanden hebben jongen en ouden in de padvindersbeweging, niet alleen in Nederland, maar ook ver daarbuiten, uitgezien naar de een en dertigste Juli, de groote dag waarop de vijfde Wereldjamboree officieel een aanvang zou nemen en nu is het dan zoo ver. De openingsplechtigheid in de Arena is een gebeurtenis geweest, zooals de Nederlandsche padvinderij er nog nooit een gekend heeft en het huidige ge slacht zal er ook wel nooit meer zoo een meemaken. Acht en twintigduizend verkenners, uit alle landen van den aardbol, hebben in schier eindelooze rij gedefileerd voor onze Landsvrouwe, die zoo welwillend geweest is deze bij uitstek internationale plechtigheid met Haar tegenwoordigheid te willen ver eeren. Alleen reeds daardoor werd aan het feest extra luister bijgezet. Daar komt dan nog bij dat de grijze chief scout, lord Baden Powell, ook persoonlijk dit speciaal voor hém zoo groote moment van de opening der vijfde Jambo ree heeft willen meemaken. Gedurende meer dan twee uur is een breede rij van padvinders in onder ling vaak zoo verschillende uniformen, met de nationale vlag voorop, langs de tribunes gemarcheerd. Onder luid-opklinkend gejuich zijn ze vervolgens en bloc naar voren gestormd, met de hoeden op de stokken en de vlaggen dragers achteraan, in een enthousiaste rally him vreugde uitend en tenslotte hebben ze met groote aandacht geluisterd naar de toespraken van H.M. de Koningin en Baden PowelL Toespraken, die via den aether over het gansche wereldrond te volgen waren en die opk door vaders en moeders, broers ien zusters alom met spanning beluisterd zullen zijn. Vogelenzang zal in de komende dagen de meest intense belangstelling hebben van menschen van tallooze rassen en standen: er woont daar een internationale broederschap, waarvan de harmonie door niets verstoord zal kunnen worden. Prachtige doelstelling der padvinderij! Het feest gaat beginnen Zoo verstreken de morgenuren en steeds meer vulden zich de tribunes in de Arena waarop dertienduizend menschen een plaats konden vinden. Vroolijke muziek uit de luidsprekers kortte den wachtenden op aan gename wijze den tijd en zoo langzamer hand werd een aanvang; gemaakt met de opstelling op en rondom het terreiD. Duizenden Nederlandsche verkenners van Woestdui-n marcheerden om 1 uur 't vld op, om zich op te stellen in een breede V-vorm ter verwelkoming van H. M. de Koningin, die voorloopig nog op zich liet wachten. Kort voor het officieele tijdstip arriveer den de chef scout, lord Baden Powell em lady Baden Po wel 1 op de eeretribune, luide door de aanwezigen toegejuicht Ook waren hier inmiddels aangekomen de leden van het Internationaal Bureau der Padvin- dersbeweging, de hoofdiverkenner voor Ne derland; staatsraad Rambonnet, en ove rige Nederlandsche padvindersautonteitem. Op de genoodigden-tribune, achter de eerc- tribune hadden zeer vele autoriteiten plaats genomen, onder wie tal van leden van het corps diplomatique, regeeringsautoriteiten, de burgemeesters van omliggende plaat ten en tal van andere civiele en militaire auto riteiten. U-; Gep. Gen.-Majoor H. Behrens De politie, die een geweldige verkeers stroom over smalle wegen te verwerken kreeg, had wel een zeer zware taak. Doch hoofdinspecteur van der Meydem en zijn nen hebben een en ander van te vorem tip-top geregeld, zoodat er geen stagnaties van al te groote beteekenis voorkwamen. Och, het kon natuurlijk wel eens voorkomen, dat men even moest wachten, maar dat kan men van te voren weten en wat maakt het ook uit! Het stationnetje VogelenzangBenne- broek waar anders misschien drie of vier reizigers per dag uitstappen was niet meer te herkennen. Telkens weer stortten de electrische treinen vanuit Amsterdam Rotterdam nieuwe stroomen reizigers over de verbreede perrons uit en in lange rij be gaven zich de bezoekers op weg naar Voge lenzang, een wandeling van een klein kwar tiertje. Daar aangekomen installeerde men zich dadelijk op de tribunes rond het groote demonstratie-terrein, gelegen aan de Beks- laan, die feestelijk met vlaggen versierd was. Trouwens, er waren wel meer vlaggen te zien. Ook Bennebroek vlagde vanzelfspre kend. Zou het niet zijn voor de Jamboree, dan toch in ieder geval voor het Koninklijk bezoek, dat verwacht werd. In verband daarmee was het ook. dat zich langs de wegen vele belangstellenden schaarden, die waarde houdt, hetzy zij de Regeering al een goede dag hadden, indien ze H. M. de stimuleert tot een wettelijke daad I Koningin zagen passeeren, zonder dan hei van Gelderland begint de victorie! Ifeest in de Arena bij te wonen. De Koningin arriveert Dan, als het zoo tegen twee uur begint te loopen, klinkt uit de verte het' eerste ge juich en er komt beweging in de padvin ders, die staan opgesteld. Fluitsignalen en commando's weerklinken, de jongens sprin gen in de houding, de luidsprekermuziek verstomt even en daar arriveert dan, luide toegejuicht, onze Lajndsvrouwe, in een Ko ninklijke auto, met eenige volgauto's. On middellijk werd het Wilhelmus ingezet en ging langzaam de Koninklijke standaard op de eeretribune omhoog. Alle aanwezigen verhieven zich van hun zetels, terwijl langzaam de Koninklijke auto naar de eere-tri/bune reed. Da.n besteeg Hare Majesteit onder luid ge juich de eere-tribune, waar de chief scout en zijn echtgenoot©, alsmede eenige der voor naamste autoriteiten aan Haar werden voor gesteld. En hierna kon de plechtigheid een aan vang nemen. Onmiddellijk nadat de Koningin den voor Haar bestemden zetel had ingenomen, hie ven de drieduizend op het middenterrein op gestelde jongens het Nederlandsche padvin derslied „Hoort, zegt het voort", aan, welk lietd getuigt van den vastberaden wil der Nederlandsche padvinders hun best te zul len doen door woord en daad den Ncder- la-nschen naam hoog te houden en voorts het streven naar internationale verbroede ring te bevorderen. Défilé der naties Z.Exc. J. J. Rambonnet men. Reeds lang van te voren stonden alle deelnemers op de velden en wegen rond de arena opgesteld, wachtend op het oogenblik, dat hun beurt zou komen. Waar men als volgorde heeft gekozen de Engelsche namen der deelnemende landen, komen de Ameri kanen, die wel zeer enthousiast zijn over N.V. 6R0NINGSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/Z Pandbrieven a 99% (Koers van omwisseling 99^ VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen en het ZONDAGSBLAD De laatste dag van de Vierdaagscfie Afstandsmarschen. Op Vogelenzang heeft vandaag de' opening plaats gehad van de Wereld-*' jamboree. Per 1 Sept. a.s. treedt een nieuwe ver-* laging van het briefport in werking. De Chr. Historische Zomerconferentfe te Lunteren. Te Helmond is in de cabine van een bioscoop een ontploffing voorgevallen,' waarbij twee personen zijn gedood en één ernstig gewond. Het gebied tusschen Peïping en Tientsin is thans geheel onder Japansche controle, Von Ribbentrop heeft te Londen eeri scherpe rede tegen Rusland gehouden. VwvooftfQdI Tolg^u Woo «M twMjboor. «raadt mo tick M do fabrikaat». flrmo WED. J. P. von BOMMEL MOERGESTEL Neen, toch niet het eerst! Het zijn geen kampbewoners, die het défilé openen, doch padvindsters, die immers niet aan de Jam boree deelnemen. Toch leven ook de meisjes van het Ne derlandsche padivindstersgilde ten volle met de Jamboree mee en daarom was het een hoffelijke geste van den hoofdverkenner, dat hij de mannelijke kampbewoners aan i welijke collega's de eer liet gunnen om hun défilé te openen. Kranig marcheeren onder leiding Van mevr. Van den B o s ch -de J o ng, de verte genwoordigsters van de 75 afdeelingen van het Nederlandsche padvindstersgilde met de afdeelingsvlaggen voorbij de tribunes, ter wijl zij bij het passeeren van de eere-tribune de vlaggen doen neigen. Dan volgen in alphabetische volgorde de buitenlandsche contingenten nueit een tus- schenruimte van telkens ongeveer lOOmetei Eerst twee kranige verkenners met het „naambord", waarop met' duidelijke let ters de naam van het land te lezen staat, dan de nationale vlag en ver volgens de groote groep, in rijen van twaalf stevig marcheerend. Van ach ter loopen ze rechts langs de tribune, luide toegejuicht en bij de tribune langs de Bekslaan gekomen wordt naar links geawenkt. Dan passeeren de verkenners de eere-loge, waar ze H. M. de Koningin en de andere auto riteiten groeten en vervolgens wordt weer naar de achterzijde van het veld gemarcheerd. Daar komen vervolgens reeds de Arme niërs. de Australiërs, een groote groep Bel gen, allen in breede gelederen van twaalf met de nationale vlag voorop. In welhaast eindelooze rij marcheeren ze aan als eer breed lint met telkens andere kleurschakee- ringen en steeds grooter wordt de groep die zich achteraan het veld gaat opstellen, met de vlaggendragers achteraan. Dat duurt zoo meer dan twee uur en toch verveelt het waarlijk niet: telkens is er iets anders te zien. Eindelijk komen de Zwitsers en dan als allergrootste groep de gastheeren: de Neder landsche verkenners, die de stoet besluiten. Als ook zij voorbij de eere-tribune gedefi leerd hebben, staan tenslotte alle deelne- aan de Jamboree in breede slagorde opgesteld achteraan het terrein, wachtend op de dingen die komen gaan. De rally Plots weerklinkt een schot en tegelijk stormen al de 28.000 jongens onder daverend gejuich naar voren, het heele terrein over naar de eere-tribune. Een groote massa, die zich wild naar voren beweegt, de lucht vervullend met enthousiaste vreugdekreten, de hoeden gaan op de stokken en geruimen tijd is het jojubel niet van de lucht, terwijl achteraan de vlaggen der naties hun groet brengen. Dit is een moment om nooit te vergeten! Langzamerhand keert tenslotte de rust weer en stellen de jongens zich op om te luisteren naar H. M. de Koningin, die in' het Nederlandsch, Engelsch en Fransch een toespraak gaat houden, terwijl daarna Ba den Powell nog aan het woord komt om z'n verkenners van alle landen toe te spreken,; ONDERSCHEIDINGEN enoemd ztin tot Ridd> nje-Nassau: J D Maai J. Keukelaar, hoofdmachinist va* Idem de heer Ch. Kouveld, te Londen. RECHTERLIJKE MACHT Aan J. Jaarsma is eervol ontslag- verleend als ^kantonreohter-plaatsverv, In het kanton BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V« WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121' 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN J. M. VAN OSNABRUGGE KR00SWIJK (bij Oud-Beijerland)] Telef. O.-B'land 108 SUCCESSIEMEMORIE'S Voorkomende A C T E M VALKENBURG (L.) - Tel. 8 Modernste Hotel ter plaatse VALKENBURG (L.)| TELEFOON 3 i goedkope, schril- Volg een van onze degelijke lelijke opleidingen tot TECHNISCH TEKENAAR Machine^ electrotechn sch-, bouwkundig-, scheeps- bouwkundig- en meubeltekenen. Gr.u, Kuip bij MtliciMia Vraag zonder verplichting inlichtingen bÜ AS.S.O, Nieuwe Plein 31. Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1