Zendingsdag Chr. Geref. Kerk Classis Den Haag DONDERDAG 29 Juli 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Welgeslaagde samenkomst op Oud Poelgeest Op het landgoed Oud-Poelgeest werd gisteren een Zendingsdag gehouden van de Classis Den Haag van de Chr. Geref. Kerk. De opening geschiedde door Ds. L. H. v. d. Meiden, van Den Haag. In zijn openingswoord heette hij allen welkom. Hij aprak zijn vreugde uit over het groove getal aanwezigen. Dank bracht hij aan de eigenaresse van het landgoed, die nu reeds voor de zevende maal haar landgoed beschikbaar stelde. Gememoreerd werd het overlijden van de opzichteresse, mej. van 't Hoff. Dank werd verder gebracht aan de genen die aan de organisatie van dezen dag hebben meegewerkt. Heidenen en heil Spr. bepaalde daarna de aanwezigen bij het woord van Psalm 67: „Onder alle heide nen Uw heil". Hij zevte de beteekenis van de twee woorden ..heidenen" en „heil" uit een. Wanneer we deze twee woorden apart necncn hebben ze ons veel te zeggen, maar meer nog wanneer wij ze bij elkaar nemen. Het woord heidenen noemt ons de duizen den die vervreemd zijn van de bijzondere genade Gods. Het woord heil houdt in, alles wav wij vinden in de naam Jozua, Jezus en Heiland. Wanneer we zoo weten wat heil beteekent, dan weten we wat het betcekent, onder de heidenen Uw heil. Heiland bevee- kent heel maken. De breuk der zonde wordt door het heil van Christus heel gemaakt Dat heil van Christus moet door ons gepre dikt worden Dan wordv de vraag geboren: Draag ik dat heil uit en ben ik heilbezitter? Dat is de vraag die ons bezig moet houden. Na het zingen van Psalm 67 1. verkreeg Da. W. F. La man, van Middelharnis het woord om ve spreken over het onderwerp: .'inkeer tot i zelf Spr. behandelde het Zendingsrapport dat uitgebracht is op de kerkelijke vergadering <n waarin een cijfer voorkomt van zes cij- lers. Een tekort van f 5S33.13. Dat cijfer heeft iets te zeggen. Dat moet brengen een schuldbewust zijn. Daarom is het noodig dat' we spreken over: „Inkeer tot onszelf". De definitie hiervan vinden we in de gelijke nis van den verloren zoon. Opstaan en tot den vader gaan. In de geschiedenis der Kerk kwam allereerst het heilig werken. De Kerk verstond her gebod Gods: „Gaat heeD in de geheele wereld". Dat de zendelingen, niettegenstaande het tekort toch nog uivge- gonden konden worden, is te danken aan het pverschov van die eerste liefde. Voor de kerk van heden, geldt dan heden het woord: „Dit heb ik tegen U, dat gij uw eerste liefde hebt verlaten". Spr. vraagt hoe lang her geleden is dat wjj God noodig hadden? Deze vraag en het antwooid daarop houdt ten nauw ste vedband met de Zendiugsarbeid in Gods Koninkrijk. Wanneer de liefde tot God er niev is, hoe ka.n er dan een vonk van liefde uitgaan naar buiten? Moet niet geconstateerd worden dat de ziekte een dragelijke kwaal geworden is. Dat echter is een verkeerde houding tus- schen on9 en den grooten Heelmeester. De kwaal i& ondragelijk. Het is hoog noo- ilig dat wij tot inkeer kamen en den verlo ren zoon naspreken en zeggen: „Heere. ik heb gezondigd, ik ben niet waard onder Uw zonen of dochteren gerekend te worden, maak mij tor een Uwer dienstknechten". De dupe van het verlaten van de liefde tot God wordt, wanneer we spreken over de zending, de blinde heiden van God geschei den. Dan komen wij tot inkeer en dan ko men wij tot gebed. Hier svaat op het spel de eere Gods. In de veelheid van onderda nen, staat de eere des Konings. Inkeeren tot ons zelf is noodzaak niet alleen voor eigen heil, maar meer nog voor de eere Gods. God stelt ons in svaat van beschuldi ging. De eenige grond van verwachting ligt voor hen die tot inkeer willen koenen alleen ia Jezus, in het Hoogepriesterlijk gebed, .want Chrisvus blijft bidden, ook al bidt de Kerk niet meer. Inkeer is noodig! Gaat dan heden tot God uit en belijdt' de schuld. Komt tot inkeer, dan zal alles zoo heerlijk wor den, dan komt' er hoop en kunnen we ge rust de toekomst tegengaan. Dan zullen ze straks komen van Oost en West, niet om maar op ons bidden. Gezongen werd hierna Psalm 139 10 en 14 waarna Ds. N. Brandsma sprak over het onderwerp: Hen dag van goede boodschap Spr. wilde de zendingszaak behandelen in veiiband met' de Evaqgelisatie-arbeid. Tot ons komt een blijde boodschap. Sa- rnaria is belegerd en de nood is hoog. Iedere <lag wordt de toestand nijpender en hon gersnood woedt voort. Maar de Heere doet .wonderen. En men zegt: Dit is een dag van goede boodschappen. De mensch is van God afgekeerd, dus komt de nood. Spr. teekent het verval dat door de zonde ontstaan is: De mensch overgegeven aan den Satan, aan den heden daagse hen tijd. Zullen wij heen gaan en die ongelukkigen laten liggen om dat zij tooh niet' geholpen kunnen worden? iWat b.ij de menschen onmogelijk is, is mo gelijk bij God. Ook wij zijn in Samaria. En dan komt God en zegt: morgen is er over vloed. Wij hebben God verlaten en als God ons nu laat gaan, dan kunnen we niets an ders zeggen dan dat het' recht is, wat God 'doet. Maar in Zijn genade laat God ons niet gaan. Evenals de Syriërs kunnen wij soms als zondaars heel rustig liggen. Maar als God opstaat tot den strijd dan vlieden de .vijanden. God brengt uitkomst, zonder dat rnen het in de svad weet. God brengt vaak ■uitkomst voor wij het weten. In de Zaligma ker betoont God zich een God van verras singen. Wanneer de Israëlieten in de ten ten van de Syriërs komen, dan is er voedsel Meer dan men verwacht heeft. Is dat bij ons ook zoo? Worden wij wel eens stil bij Gods wonderen? Wanneer de melaatschen het voedsel vinden zijn zij egoïstisch en doen zich te goed. Eerst daarna gaan zij heen eD .vervellen en deelen mede van Gods zegenin gen. Ook wij zijn zoo weinig een lichtend ■licht en een zoutend zout.. Wij deelen vaak zoo weinig m #!e aan anderen van de ge nadegaven Gods. Dat is Evangelisatiearbeid waaraan we allen onze medewerking moe ten verleenen. Maar alleen door de Geest Gods kan de blijde boodschap ingang vinden in de har ten der menschen. Wanneer we daarin le ven, kunnen we doorgaan en verder gaan mei' de bede: „Uw Koninkrijk kome". Na deze rede werd de morgeniböjeenkomst fcrcsloten met het zingen van Psalm 119 7, waarna Ds. v. d. Meiden voorging in ge- lied. DE MIDDAGVERGADERING De middagvergadering werd geopend door Ds. R i e k e 1, van Delft. Daar Ds. Geleijnse nog niet aanwezig was. sprak Ds R._ hoe wel ongeprepareerd, zooals hij zelf ook op merkte, over Ps. 2 vs. 4 en 7. en dam spe ciaal gericht en toegepast op het werk der Zending. Na hem sprak Ds. H. Jansen over „De toekomst van het Christendom" Wanneer we, aldus qpr., een zendings kaart zien, dan is het opmerkelijke dat er 2 kleuren op een dergelijke kaart voorko men, n.l. een witte en een zwarte. Deze kleuren toonen aan waar wel en waar geen Christenen wonen. Als we letten op het groote aantal Zendimgsorganisaties, dan makem we ons een geweldige voorstelling van de verbreiding van het Evangelie. Wan neer we echter die kaart zien dan schrikken we, Immers, dan blijkt dat er nog meer dan 1100 millioen niet- Chrislonen zijn. Op de zwart gekleurde kaart van Azië zien we slechts enkele witte stipjes. Dat rijn de gemeenten van Christus. Afrika is eveneens zwart geteekend met uitzondering van enkele witte streken. Als we vragen hoe het met de stand van het Christendom in Europa is, dan is het antwoord dat. wanneer het proces der ontbinding voortgaat, we het ergste hebben te vreezen. Frankrijk en Italië kunnen we zwart kleuren, omdat daar grootendeels Katholie ken in-naam wonen. In Rusland worden de Christenen ver volgd ter dood toe. Divitschland. het land van Luther, vertoont ook heel wat zwarte plekken. We behoeven slechts te denken aan de opkomst van het nieuwe heidendom. De kloine 9tippen in Azië en Afrika lij ken ons van weinig beteekenis. Doch van die kleine stipjes gaat een geweldige kracht uit. Want daarachter staat Christus! Christus staat niet achter de cultuur en de techniek, want die eindigen in de overwin ning van den mensch Christus heeft alle macht in hemel en op aarde. Wanneer de komst van Zijn Koninkrijk het noodig maakt, zal Hij mannen en vrouwen roepen om ze te bekwamen voor Zijn dienst. Dan schakel Hij ze in in Zijn groot werk. We danken bijvoorbeeld ontzaglijk veel aam de boekdrukkunst; in 776 talen is het Evangelie vertaald. In 't jaar 2000 zal, aldus spr., het Christendom Europa verla ten hebben, en dan zal het zijn grooto kracht ontplooien in Azië en Afrika. Spr. brengt in herinnering de zendings conferentie van 1910 en 1913. Wat de laat ste betrof luidde het antwoord op de vraag, waar vergaderd zou worden: Niet in Europa vergaderen, maar op de Olijfberg. In 1940 zal de conferentie in Hangtsau, in China, ge houden worden. Volgens een rapport zal het niet zoo lang meer duren of uit China zul len Evangelisten naar Europa en Amerika gezonden moeten worden. De vraag dient overwogen of het Christen dom nog toekomst heeft in Europa. Spr. eindigt met ons do vraag op 't hart te bin den, die ons altijd bezig moet houden: Ben ik een Christen? Na het zingen van Psalm 22 14 en 16 volgt een korte pauze. Dan verkrijgt Ds. Geleynse. die inmiddels verschenen was, het woord. Zijn onderwerp is Hoe een Toradja-priestar stierf Dit onderwerp brengt ons, aldus spr., aanraking met het gouddal, in welk dal de hoogste adel van het Toradja-land vertegen woordigd is. Doch veel bloed is er in dat vruchtbare dal vergoten. Er werd daar veel gestreden over en weer, om, volgens het eigen adat, sneltochten tc ondernemen. De gevangenen werden dan aan palen gebon den en gemarteld. In dat gouddal straalt mu het goud van Gods Woord. Sedert de Zending daar door gedrongen is, heeft de jeugd gebroken met het heidendom en is overgegaan tot het Christendom. De jeugd heeft het daar moeilijk gehad ze werd verbannen. Nu zijn er nog enkele woningen, waar deze verbannenen hebben gewoond. Pogingen werden gedaan om het Chris tendom terug te dringen. Bij deze pogingen onderscheidde zich een priester. Deze pries ter, die de grootste vijand van Christus was, werd tot inkeer gebracht Hij gevoelde zich als Saulus van Tarsus, die de gemeente Gods vervolgde. Deze priester kwam tot overtuiging, dat hij het heidendom moest loslaten. Het aanbod om nog een jaar te wachten, opdat allen tot hot Christendom zouden overgaan, werd, hoewel verleidelijk, gesteld, niet aangenomen. De oude priester, die tot 't Christendom overging, werd ziek. Dag in dag uit werd hij lastig gevallen door priesters, die hem door allerlei voordeelige aanbiedingen trachten ontrouw te maken. Doch hij bleef staande en luisterde niet. Bij zijn sterven zeide hij: Nu ik Christen ben geworden, moet ge me naar buiten brengen, want in deze woning heb ik mijn leven lang de vorst der duisternis gediend. En buiten zijn woning gebracht, is deze oude priester zingende en biddende gestorven. De goeroe van Taboelahan en de spre ker zelf werden een half jaar daarna uitgenoodigd om te komen spreken. Het geheele dorp sprak uit: „Wij willen God dienen en onze afgoden wegdoen". De afaoden werden uit de woningen behaald en onder stilzwijgen gingen de beelden in vlammen op. Een nieuw tijd perk was aangebroken; het heidendom had afgedaan. Hier paste de belijdenis: het is een wonder in onz' oogen. Deze geschiedenis is een enkele greep uit de historie der zending. Zoo werken wij, al dus sprniet ons werk, maar Gods werk. Ds. Geleynse wekt dan de aanwezigen op om de zaak der zending niet te verzaken. Immers, er zijn nog groote streken in het Toradja-eebied waar nog geen zendelingen en goeroes zijn. Telkens komt de roep: „geef ons goeroes, om het Evangelie te verkondi gen". Doeih daarvoor, aldus spr.. is voel steun en veel geld noodig. doch weet, aldus eindigt Ds. Geleynse, dat ge geroepen zijt om Gods Naam uit te dragen. Toespraak goeroe Gustaaf Nadat enkele verzen van P'alm 87 ge zongen waren, sprak goeroe Gustaaf, wiens toespraak, die in de taal der Toradja's ge houden werd, door Ds. Geleynse vertaald moest worden. De goeroe sprak er zijn blijdschap over uit aanwezig te mogen zijn. Het is, zooals goeroe Gustaaf opmerkte, al 22 jaar dat God in ons land werkt en daar groote dingen doet. Het land Mamasa was eertijds een streek waar het heidendom bloeide; nu is er het Christendom uitgedragen. Vroeger kwamen de priesters onder een heilige boom samen, nu wordt het Evangelie onder het volk ver kondigd. Osango is het gebied waar 't Evangelie het eerst vruchten heeft gedragen. In Mala- bóh, eertijds een centrum van heidendom, staat nu het huis van don predikant, die roorgaat om de bewoners te w'inr.en voor Christus. In Mambie kwamen, die priesters vroeger imen om offerdieren te offeren. Nu staat er een kerk en kleinzonen van de vroegere priesters buigen voor het Woord van God. Het stroomgebied van Arale wist zich be las'. den strijd aan te binden met naburigï districten. Nu bevindt zich daar de grootste gemeente. In Tahoelahan kwamen de priesters vr'-e- 3r samen, terwijl nu die predikanten en goeroes bijeenkomen om de lijnon voor ver dere Zendiugsarbeid uit te stippelen. Wanmoer ge nu hel Toradjaland betreedt, ziet ge eenvoudige gebouwen. Het zijn de kerken. Daarheen worden we door de trom mels opgeroepen voor de godsdienstoefening. Door wien is dat alles tot stand gebraclw? Alleen door de genade die God be oond heeft het Toradjavolk, waardoor er zegen dat volk gekomen is. Luiestert nu naar het Toradjavolk, aldus de goeroe, dat de af goden vaarwel heeft gezegd. We moeten be lijden dat dit door de genade Gods is ge schied. Er zijn nu vele vereenigk^v-n. Dat alles roept ons toe: Eben-Haëzer: Tot hier toe heeft de Heere het werk der Zending ge zegend. Daarom past ons groote dank aan God. Doch daarbij wekt de goeroe op om dit prachtige werk mogelijk te maken en voort to zetten. Daarom is offervaardigheid der blanke broeders en zustcirs noodig. „Naast God zeggen we u", aldus de goeroe, „dank voor uw gaven en zegeningen. Blanke broeders en zusters, ik herinner u aan de geschiedenis der Samaritaansche vrouw, die met een hart vol van de genade naar huis mocht terugkeeren. Daarom vraag ik een gave van u voor ons Zendingswerk". De gave, waarvan de goeroe sprak, wordit verzameld in een holle inlandsche vrucht, dJoor Ds. Geleynse uit Indië meegebracht. Als laatste spreker treedt op Ds. H. Jan sen, die Ps. 121 leest en daaruit zijn slot woord kiest. We scheiden nu weer, aldus spr., maar het is een scheiding voor een oogenblik. Eenmaal zullen de Chris enen. weer samen komen. Daarom geef ik u cieze Psalm 121 door, en daarom zingen we al kander toe: „De Heer' zal u steeds gade slaan". Met het zingen van Ps. 121 werd, nadat Ds. Jansen voorgegaan was in gebed, deze bijeenkomst besloten. STADSNIEUWS Leidsche Teeken- en Schilder academie „Ars Aemula Naturae" In een periode van nieuwen bloeL De Leidsche Schilder- en Teeken-acade mie „Ars Aemula Naturae", die in de 17e en 18e eeuw een zoo vermaarde naam droeg doorleeft een periode van nieuwen bloei. Onder de voortvarende en bezielende lei ding van mevr. C. van Iterson-Knöpfle en den heer E. Bouwmeester gaat het de laat ste jaren snel excelsior. Ook de tentoonstel ling. die op het oogenblik in de beide zalen (op zichzelf ook reeds bezienswaardig) van het gebouw aan de Pieterskerkgracht wordt gehouden steekt weer belangrijk boven die van voorgaande jaren uit. In de eene zaal is hoofdzakelijk het werk der beginnelingen en hev teekenwek bijeen gebracht. In aansluiting op de lessen in anatomie wordt geteekend naar gipsmodel len van lichaamsfragmenten en het is merk waardig hoe snel de leerlingen op deze wijze tot het' betrekkelijk reeds moeilijke werk naderen en daarin werkelijk goede resultaten weten te bereiken. Men vindt bij de teekenafdeeling ook wat etswerk en eenige linoleumsneden, die begaafdheid in deze richtingen verraden. Het schilderwerk, althans het voornaam ste ervan is in de tweede zaal onderge bracht en hier valt' ongetwijfeld veel schoons te aanschouwen, zooveel zelfs dat men geneigd is aan te nemen, dat onder de leerlingen van Ars Aemula talenten schui len die boven de middelmaat uitrijzen. Wij denken daarbij in de eerste plaats aan Frans v. d. Berg, wiens werk het rijkst ver tegenwoordigd is op de tentoonstelling en die eenige dingen gemaakt heeft, welke van een voor een zoo jeugdig mensch, zeer merkwaardige origineel e en tegelijkertijd rijpe visie, van een driftige gestuwde hand en van een zeer vaardige techniek blijk ge ven. Een toegewijd en bovenmiddelmatig ta lent kan o.i. ook schuilen in Arie Rijsdam, den tweeden leerling, wiens werk ons in 't bijzonder getroffen heeft. Verder noemen we geen namen en we kunnen het werk ook niet in bijzoderheden bespreken. Maar wel willen wy van onze lezers, degenen die in schilderkunst belang stellen hartelijk aan raden deze expositie, die nog tot 8 Augus tus geopend blijft, te gaan bezoeken en zich er met eigen oogen van te overtuigen dat de vroeger beroemde Leidsche schilders school bezig is haar plaats der eere te her overen. Damclub Leiden Woensdagavond werd een ronde gespeeld voor de beker- en medaille-wedstrijden. D« uitslag was als volgt: le groep: C. Kor.eeF. Zeilstra 02 regl., W. OlivierJ. Stavleu afgebr. 2e groep: N. WassenaarJac. de Vink 1—1, W. v. d. BlomI. Laterveer 11, P J I.ema'rM. W Kruider 02, A Buurman A. Pronk 2—0. 3o groep: D. LaterveerEf T.adan 11, S. WillemsE. Bulthuis 20, J. BoterD. La- dan afgebr., S. WillemsD Laterveer 20. Nagtigeller—J. H. Bouwens 2—0, E. Wasse naar—Nagtigellcr afgebr. OP WEG NAAR HET VISCH- WATER VERDRONKEN Tragisch ongeval onder Warmond Gistermorgen heeft op de Zijl onder de gemeente Warmond een droevig on geval plaats gehad, waarbij een 50- jarige man uit Leiden om het leven is gekomen. Deze was met zijn zoon er op uitgetrokken in een ijzeren roeiboot om te Warmond te gaan visschen. De beide mannen lieten zit.i sleepen door een motorboot, d.w.z. dat zij met de handen de roeiboot van de motor boot vasthielden. Plotseling schepte de boot I water en zonk. De zoon wist zich zwem- I mende tc redden, maar de vader, die niet ■emmen kon, zonk onmiddellijk. Terstond hebben particulieren pogingen in het werk gesteld om hem te redden, maar zonder suc ces. Eerst ruim een uur later is de War- j mondsche politie er in geslaagd het lijk van v. d. H. op te halen. De Leidsche Winkelstand Tijdschriften-Centrale P W v. Savoyen Hedenmiddag heeft de heer P. W. van Savoyen in het perceel Hooge Rijndijk 74 een filiaal geopend van zijn zaak in het Noordeinde, een tijdschriften-centrale an n-ex handel in school- en schrijfbehoeften Het filiaal is een ruime en lichte en keurig ingerichte winkel met een groote sorteering van de artikelen die verhandeld worden, terwijl men er te kust en te keur terecht i;an voor allerlei binnen- en buitenlandsche bladen en tijdschriften, modebladen enz. Examens Pontschool Voor het examen steno-typen in de Neder- landsche taal (130 lettergrepen per minuut) afgenomen door den Alg. Stenografenbond op 17 Juli j.l., slaagden: de dames E. Arnold P. C. de Bruyn, Oegsvgeest, R. II. Haspers, Koudekerk, F. Kuenen, J. M. Luiten, A. W Nugteren, Oude Wetering, M. J. Raphael, Oegstgeest, H. A. Smits, Oegstgeest. Idem in de Engelsche taal (130 levtergr. per minuut): mej. L. E. T. Elink Schuur man, Wassenaar. Voor Kantoorstenograaf in de Ned. taal (130 lettergr. per minuut)mej. C. E. Tjals- ma en de heer J. T. v. d. Wijngaard, Lisse. Voor machineschrijven diploma B (ten minsve 120 regels per uur)de dames C. J. M. Begeer, Voorschoten, W. M. Blokker, A. Bonte, J. H. A. Dubois, J. S. M. v. d. Linden A. C. Rüihl, Oegstgeest, H. L. v. d. Vliet, Oegstgeest en de heeren W. F. Jung, Mr. D. Poerba, N. J. Sibie, Katwijk aan den Rijn. Voor Tacho-typisve in de Ned. taal (165 lettergrepen per minuut): de dames C. E. M. v. d. Puttelaar, Noordwijk, E. Timmers. Voor Tachografie in de Ned. taal: mej. M. Warburg, Warmond. Voor het diploma Engelsche handelscor respondentie der Fed. Mercurius: de heer W. Faas Jr., Lisse. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen werden opgeleid door de Pontschool Steenschuur 3. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 28 Juli. 6968. J. R. Bloot en Zonens Fabrieken N.V., Leiden, Galgewater 18. (Ned. Staatscrt.: 26 Juli 1937, Bijvoegsel nr. 1045). Dir.: J. R. Bloot, Leiden. Maatsch. kap.: f 100.000, waarvan geplaatst en gestort f 2.500. Wijziging. 28 Juli. N.V. Electrische Klei- warenfabrieken voorh. Gebroeders Oppelaar Koudekerk. De statuten zijn gewijzigd. Wijz handelsn. in: N.V. Electrische Klei warenfa brieken voorheen' Gebroeders Oppelaar. J. J. de Prie, Alkemiadie, B. 233, schilder; handel in huishoud., artikelen. Overl. E.: J J de Prie, dd. 9 Juni 1937. ONDERSCHEIDING Dr. T. POTJEWIJD Dr. T. Potjewijd, Apotheker bij het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden en Algemeen Secretaris der Fódération Internationale Pharmaceutique is benoemd tot correspon- deerend lid van de Société de Pharmacie de Paris en van de Associa^ao Brasileira de Farmaceuticos. COLLECTEEREN ZONDER VERGUNNING Door de politie is iproces-verbaal opge maakt tegen H. van L. die een collecte hield ten bate van de Stads-evangelisatie „Zoekt het Verlorene", zonder daartoe ver gunning te hebben. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting „De Zijl" 17^2 gr- C. BURGERLIJKE STAND J M v DUk v TWiuren z P M v BiezenSpeelman z L H LUirdamde Wilt ■z PA Schoo- H G Nieir N.V. Maatschappij voor hypothecair crediet in Nederland iwaarmede gefusioneerd da N.V. Maastrichtsche Hypotheekbank v. Nederland) Thans verkrijgbaar. Gevestigd te s Grevenhage 4 pandbrieven k 1004 34 pandbrieven 99 met 2 uitloting per jaar Wal 'erhat d Hoek d OVERLEDEN: S BlöteProok vr. 62 J GEHUWD: W H Beü wedr en C Leemans wede A J P v d Blom en H Nlehot J Groe- neweg en J M de Vos P A J v d Heiden en P Kloos J Heymans en L A Vogelenzang: geaeh vr. J Holelbeek en C H Neutebooi PA Krekelaar en J C v d Star A KUh en S v d Berg H Loeber wedr en M Boonstr H Slnteur en J Vermont AW Plekaar en Verkerk A Zwart en E Middelham W E A vont Hofe en A M v Ipenburg L J A Drift en M M C Verhoef 'JïT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN DE ALPHENSCHE PADVINDERS NAAR DE JAMBOREE Onder leiding van Hopman van Wijk zijn de Alphensche Padvinders gistermorgen naar de Jamboree vertrokken. Men had zich eerst verzameld op het ter rein van de Chr Mulo-school. Uiteraard was de belangstelling van ouders en ken nissen groot. De stroozakken zijn per auto van dp brandstoffenhandelaar Wille der waarts gevoerd. EEN SCHICHTIG PAARD In de van Mandersloostraat werd mej. v. W. uit de Wilhelminastraat achterop gere den door een jeugdig paardrijder. Deze haalde wat kort uit met de viervoeter waar door het paard mej. v. W. tegen den grond wierp. Zij bekwam hierbij' eenige verwon dingen terwijl ook haar rijwiel werd be schadigd. HET 2500STE LID De vereeniging voor ziekenhuisverpteging „De Volharding" boekte deze week haar 2500ste lid. Een jong echtpaar waren de ge lukkigen en zij ontvingen een fraai thee servies. GESLAAGD De heer M. van Donk, onderwijzer aan do school der Mariha-Stichting slaagde te Rot terdam voor het examen 'Hoofdakte. B. V.L. De schietoefeningen met scherp op de baan aan de Aarkade, worden a.s. Vrijdag avond voor het laatst van dit seizoen ge houden. De stand van de Prov. Schietwedstrijden >m den zilveren BVL-wisselbeker, luidt als kolgt: afd. Korps: 1. R'damöche Burger wacht 232 p.; 2. S.V. Prins Alexander, Rot terdam, 224 p.; 3. „Willem Teil", Leiden, 213 p.; afd. Vrije Baan: 1. N C A v d Linde. Alfen, 87 p.; 2. H de Jong, Rotterdam. 86— 28; 3. R H v Wijk, Rotterdam 86—27 (26— 26); 4. A C Mijs, Alfen, 86-27 (26—22); 5. G Bergshoeff Alfen, 85 (27—27); 6. L. v 't Hart, Rotterdam, 85 (24-24); 7. W Hanken Rotterdam, 85, (2421); 8. J Allewijn, Rot terdam, 84. Het slechte weer was oorzaak, dat de wedstrijd niet geëindigd is en deze weck wordt voortgezet. HAZERSWOUDE HET KAMP TEN EINDE Hazerswoude dorp is weer tot zijn rustige rust teruggekeerd. Na de kampdagen van het stuidentengilde, toen de dorpstraat van tijd tot tijd gestoffeerd was met groepjes s'udenben, die vooral bij de jeugd in een goed blaadje stonden, is het velen vreemd, nu men die tooneeltjes niet meer kan waar nemen. Nadat de studenten den laatsten dag nog druk in de weer waren om het kamp op te breken, waarbij alles echt ami caal toeging, vertrokken des namiddag de laatste studenten, vroolijk toegewuifd en nagekeken door jeugd en ouderen, die zulke prettige en aangename dagen met hen haddien doorgemaakt. Zouden de woorden an pastoor de Ruyter bij het officieele af scheid; ,Auf Wiedersehen" nög eens be- aarheid worden? TEGENSLAG BU DEN BOUW VAN EEN NIEUW GEMAAL De bouw van het nieuwe gemaal in den Benthuizer-Noordpolder. ter vervanging van drie z.g. Benthuizer watermolens bij de Bent alhier, ondervind ernstige tegenslag. Pre cies onder de fundeering van het gemaal is een wel beginnen te werken, die enorme hoeveelheden water doet ontstaan. Met mo- torpompen moet nu de bouwput onafge broken drooggehouden worden. Dat dit voor den aannemer een tegenvaller is, laat zich begrijpen. Ook de werkzaamheden bij het schieten van een tochtsloot, ter breedte van 13 meter, welke tocht in verbinding gebracht wordt met het nieuwe gemaal ondervindt nogal last van welwater. De uitgegraven grond, die bij het schieten van deze tocht vrijkomt, wordt gebruikt voor het dempen van eenige slooten. HILLEGOM VEILING Op de gisteren gehouden veiling van de Coöp. Veilingvereen. Hillegotn U. A. was er flinke aanvoer en grage kooplust. Alle soor ten handhaafden de thans geldende prij zen. Verschillende soorten liepen iets op. De vraag naar alle soorten tul-~n blijft groot. DE WERKLOOSHEID Deze week stonden er bij de Gem. Arbelds beurs 168 werkloozen Ingeschreven tegen 277 verleden jaar en 166 de vorige week Het aantal stijgl' dus iets. RIJWIEL ONTVREEMD Thans werd een damesrijwiel gestolen bij TALMA-STICHTING Op 4 Augustus zal er een bloempjesdag gehouden worden voor de Talma-stichiing. Wij bevelen deze collecte gaarne in uw be langstelling aan. PERSONALIA Te Utrecht slaagde voor het examen cos- tumière onze plaatsgenoote mej. M. Dingel- hof. Zij werd opgeleid door mej. Veenboer. KATWIJK AAN DE RIJN UITSTAPJE Gisteren maakte het Dameskoor „De Echo der Duinen" een door goed weer be gunstigd uitstapje naar Utrecht en Omstre ken. Per trein werd naar Utrecht gereisd, waar de Dom beklommen, de Kloostergang en het Postkantoor bezichtigd werden. Ver volgens tramde het gezelschap naar Zeist waar volop genoten werd van wat de na tuur daar aan schoons biedt. Eerst laat in den avond keerde men voldaan huiswaarts KATWIJK AAN ZEE ZOMERCONCERT OUDE KERK In het monumentale kerkgebouw aan de Boulevard gaf gi&'eravond de organist der Oude Kerk, de hoer Nic. van Beelen, een orgelconcert voor eert aandachtig gehoor. Medewerking verleende hierbij mej. Roelofs. zang. De organist begon mot Meditation, gevolgd door Chant Elegique van Hubert Kuipers en Guilmant. Machtig klonken de orgeltonen in dit oude gebouw, met zijn verdragende acoustiek. Hierdoor was iedere noot zuiver te hooren. Mej. Roelofs zong ver volgens met haar mooie en zuivere altstem Jesu, wijs en wondermachtig van A. Dysc rinck en 'k Gebruik uw giften niet, o God. Beidien gevoelige verzon werden met goede voordracht gezongen. De heer Van Beelen speelde nu 3 varia ties over: Scheepken onder Jezus' hoede,ge volgd door een improvisatie, waarbij de or ganist zijn kunnen toonde in de registratie van dit mooie kerkorgel. Mej. Roelofs zong nog O Finstre Nacht en Nicht so traurlg, nicht so sehr, beide van J. S. Bach. De technische moeilijkheden van deze verzen werden door den organist en de zangeres volkome*. beheersoht. Dit concert werd be sloten met een koraal-ouverture over het Gezang „Alle roem is uitgesloten". De opbrengst was ten bate der centrale verwarming der Nieuwe Kerk. Agenda De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Juli tot en met Zondag 1 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken P. du Croix. Rapenburg 9, telef. 807; E. B. de Mets. K. Onneslaan 2S, tel. 3553 en J. Doedcns, Wilhelminapark 8, Oegst geest, telef. 274. RADIO- OISTR1BUTIE DONDERDAG 29 JULI jgramraa 3: 8 Keulen: 10.20 Diversen; 10.35 s R; 12.36 Brussel VI; 14.20 Keulen; 15.201 rsen; 16.35 Londen Reg; 16.20 Keulen; 17.20 sel VI; 18.05 Diversen; 18.20 London Reg; 10.20 Keulen; 20-2o Parijs R; 23.20 Weenen of )graninia 4: 8 Brussel VI; 9 20 LlUe: 9.50 rsen; 10.85 Londen Reg; 14.60 Droltwlch; Diversen; 19 Droitwlch; 19.3U Sportpraatjo den heer J. G. A. Jansen (Journalist); 20 VRIJDAG 30 JULI jgramma 3: 8 Keulen; 10.05 Diversen: 10.3S Parijs R; pl.m 12 Londen Reg; 13.20 Brussel Vl;j 13.30 Londen R; 14 20 Keulen; 15.20 Deutschl.s; 16.50 Diversen; 16.20 Keulen; 17.20 Brussel VI; 18.20 Londen Reg; 19.10 Keulen: 20.05 London Rj 22.25 Brussel VI; 22.30 Brussel Fr; pl.m 22.60 Berlijn Diver S Brussel VI; 9.20 Lllle; 9.50 Londen Reg; 11.35 Droltwlch; i .35 London Reg: 17.2o Droltwlch; 18.20 Diver- n; 18.45 Droitwlch; 20.20 Gram.cnuz. GRD; 22 Drcitwich Gisteren werd te Voorschoten onder\ groote belangstelling de jaarlijksche paar denmarkt gehouden. SCHOOLREISJE Onder leiding van den heer Paniman heb ben gisteren de leerlingen van de hoogste klasse der openbare school een uitstapje ge maakt per autobus naar Ouwehands dieren park te Rhenen. Op den terugweg werd een becoek gebracht aan het vliegveld te Soes- terberg, waar tevens onder deskundige lei ding de Luchtvaarttentoonstelling werd be zichtigd. Tot slot ging de rou'e door 't Gooi, waarna bij Groenedaal te Heemstede enkel e verfrisschingen werden gebruikt. VAN WIE? Op het politiebureau is een rijwiel te be vragen, hetwelk onbeheerd bij H. in het Waaigat is achtergelaten. KOUDEKERK TIEN MAANDEN GE-EISCHT Voor de Haagsche Rechtbank stond Dins dag 27 Juli terecht de 18-jarige straaanaker C. P. B. ie Leiden, die op den middag van 29 Mei 1.1., terwijl hij bij de firma wed. v. D. alhier om werk kwam vragen, kans zag om van mej. v. D. een porteroonnaie meti ongeveer f 5 inhoud mede te nemen, die zij uit gewoonte op een stoeltje in de vestibule had laten liggen. De Officier van Justitie was over vcrdach te slecht te spreken. Verdachte staar on gunstig bekend en is al eens veroordeeld wegens heling. Ook het ingewonnen rapport adviseerde om geen voorwaardelijke straf op ve leggen. De Officier eischte tegen hem een gevan genisstraf voor den tüd van 10 maanden. De uitspraak werd bepaald op 10 Augustus USSE ALGEMEENE VERGADERING H.B.G. Gisteravond is de algemeene vergadering gehouden der Coöperatieve Veilingvereen i- ging voor Bloembollenkweekers H.B.G. (G-A) te Lisse. in de veilingzaal. De voorzitter, de heer P. Warmerdam Czn., opende de vergadering met een harte-, lijk welkom en wees op do belangrijkheid der vergadering in verband met de statu tenwijziging. De vorige vergadering was het vercischto aantal leden niet aanwezig, zoodnt thans deze statutaire vergadering gehouden moest worden. Spr. gaf ©en kort overzicht van do reeds in dit seizoen gehouden veilingen. Alles stemt tot tevredenheid. De gehou den veilingen besommen meer dan die van het vorige seizoen. Sommige prij zen zijn zeer hoog. De notulen worden goedgekeurd. De wij zigingen in de statuten werden met altre- meene stemmen aanvaard waarvan door- waarnemend notaris Ter Laa?, te Lis iproces verbaal werd opgemaakt. De voorzitter verzocht vervolgens de aan voerders, om wat de narcissen betreft, deze

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6