VELP&, Woningbureau VISSER Go. ZATERDAG 24 JULI 1937 EERSTE BLAD PAG. a KONING LEOPOLD EN HET WERELDHERSTEL 'Ilij wil een internationaal ptudie-instituut Een open schrijven aan Van Zeeland Koning Leopold van België heeft aan minister-president Faiul vam Zee land, die naar men weet door de re- geeringen van Engeland en Frankrijk belast is met het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheden van een economisch herstel, een open brief gezonden, waarvan de volledige tekst als volgt luidt: Brussel. 21 Juli 1937. Waarde eerste minister, Indien men de ontreddering aanschouwt, waarin het mensohdom is gedompeld, kan men niet dgn met een angstig gevoel de toe komst tegemoetzien. Men moet dan ook met kracht en overtuiging elke poging, die de geesten naar een ideaal van menschelij'ke solidariteit verheft, steunen. Deze overtuiging bevestigt het gewicht van de zending, die door Groot-Brittannië en Frankrijk in persoon aan België werd toevertrouwd en die een veel ruimere strekking heeft dan men haar gemeenlijk toekent, vermits zij inder daad tot het vinden der elementen van rationeele inrichting der gansche wereld economie kan leiden. Uit de ontvangst, die u aan den overkant Van den Atlantischen Oceaan is ten deel ge vallen, blijkt de ingenomenheid der Vereendg- de Staten van Amerika met het streven, dat aan het initiatief van Groot-Brittannië Frankrijk te danken is. Aldus betuigen deze drie groote natiën haar edelmoedig ver langen, mede te werken aan de vestiging van een betere levensorde, waarnaar de gansche wereld snakt. Voor de groote moeite, die ge u bij de ver vulling van deze zware taak hebt getroost, zullen allen, die er het ware doel en de om vangrijkheid van inzien, u zeer dankbaar zijn. Laat mij op het oo^euhlik, dat gij de eerste resultaten van uw onderzoek gaat vastleggen, uw aandacht op een eigen overweging vestigen. Het ware, meen ik, van overwegend belang, een organisme voor economische studiën te stichten, welks waarde bepaald zou worden door zijn drievoudig karakter van uiriversaiitedt, bestendigheid en zelfstandigheid. Opsporing der elemen ten eener organisatie van de wereld economie en duurzame aanpassing van deze organisatie aan de steeds veran derlijke economische factoren vormen het dubbele doel, dat aan een derge lijke instelling zou worden toegedacht. De economische wetenschap, die voorna- tnelijk op het leven zelf is gericht, is dan ook aan alle levensrhythmen onderworpen en de vraagstukken, die haar worden voorgelegd, ONS FEUILLETON Korte inhoud van het voorgaande I Men schreef September 156S. Het qezin van Jan de Grave 'de molenaar van Lamswaarde (Zeeuwsch-Vlaanderen) zal weldra vermeerderd worden en heel graag zouden hij en rijn vrouw hun kind door een voorganger der .,nije leere" laten doopen. Een vriend raadt hen aan nog vóór de geboorte van het kind naar Antwerpen te gaan. Daar is een Christelijke gemeentedie onder bepaalde voorwaarden haar bijeen komsten maa houden. Omstreeks dezelfde tijd keert Willem Tab- baart. een vroegere knecht van de Grave, weer terug naar de woning van zijn moeder. Hij vindt haar arm en hongerig en besluit te trachten voor haar een schaap machtig te worden. Maar nog vóór hij zijn plan kan uitvoeren wordt hij gegrepen, in de gevan genis geworpen en daar aan de vreeselijke marteling van het z.g.n. „scherp examen onderworpen. Niet lang daarna sterft hij. Ook Jan de Grave komt in de gevangenis terecht. Als hij vit Antwerpen, waar zijn kind gedoopt is. in Lamswaarde terugkeert, xunrdt hij door den Schout gearresteerd. Maandenlang wacht hij in een vunzige kerker op zijn doodvonnis. In de herberg „De Zwaan" wacht pastoor 'Cuelen op den baljuw, met wien hij over 'Jan de Grave zal spreken. Pastoor Cuelen staat in Hulst bekend als en man des vredes. 'Hij wil de liefde beoefenen, juist tegenover het afgedwaalde. Niet de brandstapel, maar de liefde moet ontvonken en brandende blij ven in de wereld, opdat haar gloed ver- warme en haar licht schijne! (Zie vervolg hieronder). EEN VAN DE ZEER WEINIGE geschenken, geheel geschikt voor oude menscbeot DE MORGENSTOND NADERT Een troostboek voor Christenen in den avond des levens door DrJ.H. GUNNING J.Hz. Ing. t 2.90 Kloek formaat Keurige altToertng Geb. f 3.90 woof, duidelijk» Utlm gedrukt In doD boekhandel en bU de uitgeven: N.V. H. J. SPRUYT'S UITGEVERS-MIJ - AMSTERDAM Postrekening 18657 Heerengracht 112 Telefoon 45041 DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Gisteren is het centrum van Madrid hevig gebombardeerd, vooral de omgeving van de Gran Via en de Plaza Mayor, waar meer dan zeshonderd granaten van verschillend kali ber in sloegen. Het aantal dooden en gewonden bedraagt meer dan 150. Ook op Barcelona zijn bommen geworpen, tengevolge waarvan vijf menschen om het leven zijn gekomen, terwijl vijftien personen meest ernstige verwondingen opliepen. Franco heeft een bezoek aan het Madri- leensche front gebracht. kunnen niet op onveranderlijke wijze opge- st worden. Maar om zich volkamen van haar taak te kunnen kwijten, moet een dergelijke instel ling zoo onafhankelijk mogelijk van alle na tionale invloeden zijn. Het is ongetwijfeld moeilijk, het econo misch gebied van poLitieken invloed vrij te houden, maar deze moeilijkheid juist ligt aan de basis van het probleem, dat men u ter bestudeering heeft opgedragen en waarop vereenigde krachtsinspanning gecon centreerd moet worden. Het is onder deze omstandigheden van het grootste belang, dat op de medewerking van alle groote deskundigen ter wereld moge worden gerekend, die zich het meest hebben gewijd aan de studie van allle waagstukken betreffende de nijverheid, den handel, den landbouw, het geldwezen en den arbeid. Deze deskundigen zouden hun toetreding niet door mandaat, maar door hun ind'ividueele be voegdheid gewettigd zien. Noch het sloopen van de tolmuren, noch eenige andere gedeeltelijke maatregel kan een einde maken aan de wanorde, die vrede bedreigt. Indien wij werkelijk oorlog willen weren en de menschen tot diger gevoelens willen stemmen, moeten wi den moed hebben, het economische vraag stuk in zijn algemeenheid te beschouwen en oplossing te vinden voor d<_ groote pro blemen, die dreigend voor de gansche mensch- heid oprijzen: de verdeeling van de grond stoffen, de verdeeling van de geldmiddelen, de internationale verdeeling van den arbeid, het evenwicht tusschen de landfbouwstaten en de industrielanden, enz. Ik besef ten volle de moeilijkheden, die aan de ten uitvoerlegging van een zoo uitgebreid programma zijn verbon den. Nochtans ben ik ervan overtuigd, dat het oogenblik gunstig is, om den stap te wagen en dat wij bij de vervul ling van een dergelijke taak zouden kunnen rekenen, niet slechts op den steun van alle regeeringen, maar ook op de goedkeuring en de medewerking van de groote maatschappijen, de godsdien stige en philantropische gemeenschap pen, in één woord van alle menschen, die in hun hart het verlangen naar we- derzijdsch begrijpen en solidariteit gen voelen. Wij kunnen het onszelf niet ontveinzen: aanzienlijke groepen der menschelijke sa menleving zijn het niet meer met elkander eens. Indien een eerste stap kon worden gedaan, om een betere verstandhouding te bereiken, zouden wij het mensohdom en vooral het Oosten het bewijs hebben ge leverd, dat het Westen, boven het stoffelijke, de geestelijke kracht verkiest, die uitgaat van een waarachtige broederlijke liefde". (w.g.) LEOPOLD. GEEN FRANSCHE LEGIONNAIRS NAAR SPANJE Parijs is geweldig verontwaardigd Ambassadeur protesteert te Berlijn Dc Fransche ambassadeur heeft zich gistermiddag naar het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn begeven, waar hij uit naam van zijn regeering een krachtig protest deed hooren tegen de door de nationaal-socialistifiche pers ge publiceerde leugenachtige beweringen over het zenden van een afdeeling van het Fransche vreemdelingenlegioen naar Spanje. De ambassadeur zeide verder, el:h er over te verwonderen, dat men met de publicatie van dergelijke leugens ln Duitschland kon blijven voortgaan, na dat de Fransche regeering een officieele en stellige tegenspraak had gepubliceerd. Een vacantie op de heide? Dan Purol meenemen! Dit verzacht en ge neest zonnebrand en voorkomt vervellen. Doos 30 cent. De Spaansche controle-besprekingen Nog geen oplossing in zicht Na drie dagen particuliere discussies naar aanleiding van het conflict over de proce dure in de sub-commissie voor non-inter ventie in Spanje, is er nog geen enkel tee- ken van ontspanning in de ernstige situatie. De nieuwe voorstellen, welke de Britsche regeering nog voornemens was te doen, schijnen geen kans te hebben, een oplossing naderbij te brengen, zoodat men nog volko men vastzit in de impasse, waarin de con ferentie eenige dagen geleden is geraakt In Britsche kringen kan men zich moeilijk voorstellen, dat Italië door middel van deze procedure-kwpstie een non-intcrventie-ac- coord zoekt te vertragen an gaarne zou men van Rome een of andere meer 6ubstantieele rec.en vernemen voor de houding, welke dit land aanneemt óf een Italiaansch voorstel, waarop een compromis zou kunnen worden gebaseerd. Andere zou men te Londen tot de conclusie moeten komen, dat Italië Enge- lanas verlangen, om de non-interventie ten spoedigste meer effectief te maken, niet deelt Het is mogelijk, dat de Britsche regeering zich genoodzaakt zal achten, haar voorstel en in te trekken en een andere houding in ac niet-inmenging aan te nemen. De Fransche ambassadeur te Londen, die de aangelegenheid opnieuw met Eden be sprak in het Foreign Office, zal zich voor een kort bezoek naar Parijs begeven. Er is nog 6teeds geen datum vastgesteld voor de volgende zitting van het subcomité der niet-ininengingscommissie. De Duitsche weermachtbelasting Dr. RINTELEN GEEN AMNESTIE Te Weenen wordt van officieele zijde het bericht tegengesproken, dat dr. Rin telen binnenkort in verband met de amnesvie van verleden jaar op vrije voeten zou worden gesteld. Hieaan wordt toegevoegd, dat geen enkele justitieele maatregel ten gunste van dr. Rintelen is genomen, lerwiil evenmin afzonderlijk voor hem een dergelijke actie ontworpen zou zijn. Zooals men weet, is dr. Rintelen indertijd veroordeeld in verband mev de gebeurtenis sen van 1934, waarbij Dollfuss vermoord werd. Geen soldaat, toch bloedenl Van 1 September a.s. af zullen alle Duitr schrs, die niet voor de vervulling van den actieven dienstplicht van twee jaar worden opgeroepen, een bijzondere belasting, weer machisbelasting geheeten, moeten betalen. Deze belasting bedraagt gedurende de eerste twee jaar. nadat iemand tot betaling van weermachtbelasting verplicht wordt, 50 pCt. van de inkomstenbelasting en in de daaropvolgede jaren, totdat de verplich ting tol' betaling der weermacbtbelasting eindigt, per jaar 6 pCt. van de inkomsten belasting. Mannen, die voor 1 Januari 1914 geboren zijn. vallen niet onder de nieuwe wet. Vrijgesteld van de belasting zijn siechVs zij. die bij de vervulling van hun arbeids- dienstplichi of van den tweejarigen actie ven dienstplicht ongeschikt voor den dienst geworden zijn. oVorts zij. wier inkomen minder bedraagt dan 224 mark per iaar. of die een loon trekken, dar lager is dan 5.. mark per maand. Voor degenen, die geen of slechts zeer weinig inkomstenbelasting betalen. Is een .-bijdrage vastgesteld. De Parijsche „Journal des Débats" wijdt op de voorpagina een artikel aan deze „vreem de Duitsche manoeuvre". Een klein Duitsch nieuwsagentschap, aldus genoemd blad. specialiteit in het lanceeren van gewoonlijk valsche berichten ov Spanje, bracht dezer dagen het nieuws, dat 30 officieren en 800 soldaten van het Fran sche vreemdlingenlegioen van Marokko naar MarseilUe waren overgebracht. Vandaar zou den ze naar Spanje zijn gedirigeerd.... Deze geschiedenis, waarvan de fabricage de verbeeldingskracht van den maker ty peert, werd onmiddellijk door D.N.B. we reldkundig gemaakt en de „Voelki6che Beo- bachter". het officiële nazi-orgaan, pronkte ermee op zijn voorpagina. De Fransche regeering achterhaalde het buitengewone bedenksel onmiddellijk met een dementi. In plaats van met deze uitdrukkelijke Fransche tegenspraak rekening te houden handhaafden D.N.B. en het naziblad hun in lichting. welke zij verklaarden geput te heb ben uit een bron. die „voor honderd procent betrouwbaar is". Rome haastte zich van het valsche gerucht uit Duitschen koker profijt te trekken. Vir- ginio Gayda was er onmiddellijk bij, oi Fransche regeering ervan te beschuldigen, geregelde troepen naar Spanje te zenden! Werkelijk potsierlijk is deze verontwaar diging van de officieuze pennevoerders van regeeringen, die naar Spanje duizenden man schappen zonden. Niet lang geleden heeft Mussolini zelf zich op zijn reditstreeksch ingrijpen in Spanje beroemd. Het getuigt van een zeldzamen durf, als men thans, nog wel op grond van een valsch gerucht. Frankrijk felle verwijten maakt van iets, waar men zelf groot op gaaL Erger nog is. dat degenen, die met den balk in de eigen oogen de wereld thans at tent willen maken op den splinter in het oog van den buurman,, best weten, dat er geen grein waarheid is in de geschiedenis welke ze rondseinen. Zij bedriegen wetens en willens hun lezers. De Fransche regeering heeft ongelijk had, wij hebben het steeds betoogd, schrijft het blad, met niet van meet af aan streng stipt alle recruteertng en transport van 'vrijwilligers te verbieden, maar nooit heeft Frankrijk naar Spanje soldaten gezonden, zooals in Duitschland en Italië degenen, die thans een verzinsel te baat nemen, om Frankrijk te beschuldigen van dingen, die zij deden. De „Journal des Débats" besluit: Wij heb ben al eens meer dergelijke manieren bij onze buren aan de kaak moeten stellen; in 1914 bijv., „toen de Fransche vliegtuigen Neurenberg bombardeerden!" VRAAGT UW WINKELIER V.Z. PAP IN BLIK BETER DAN IN FLESSCHEN GEEN STATIEGELD NEEMT PROEF MET EEN BLIK V.Z. GORTEPAP of V.Z. BLOEMPAP Blijft geruimen tijd goed N.V. Vereenigde Zuivelbereiders Persoonsdam 18, ROTTERDAM, TcL 25030 De garnizoenswisseling te Peiping De Japansche troepen blijven nog De garnizoenswisseling te Peiping tus schen de 37ste en 132ste divisie van hei' 29ste Chineesche leger verloopt geheel vol gens program en zonder groote moeilijk heden onder toezicht van een Japanscli- Chineesche militaire commissie. Terwijl de Japanners zich voldaan toonen •er dc houding van de Chineesche mili- liren, is men in Chineesche kringen te leurgesteld, dat het terugtrekken van de Japansche troepen uit het strijdgebied nog niet merkbaar is. Door den Japanschen militairen attaché, majoor Takeo Imai, is intusschen naar de „United Press" meldv, tegenover vertegen woordigers van de buitenlandsche pers ver klaard. dat de vertegenwoordigers van het e leger der Japanners verzekerd hebben, dat de geheele 37ste divisie in de richting Panting worde teruggetrokken. De at taché voegde hieraan nog terloops toe. dat de Japanners geen bepaalden datum had den genoemd voor het terugtrekken der Ja pansche troepen op Fengiai. De woordvoerder raamde, dat een week minstens noodig zal ziin voor het aigeheele terugtrekken van de 37ste divisie uit de conflictszone Do Japansdhe verliezen sedert hel' uitbre ken van het conflict bedragen 25 dooden en 55 gewonden, van wie 23 zware verwon dingen hebben bekomen. Een Amerikaansche bandietenjacht Uit Boswell in den staat Oklahoma wor den nadere bijzonderheaen gemeld over het onschadelijk maken van twee allergevaar lijkste desperado's die in dien staat en ln Texas rondzwierven en tal van wandaden op hun geweten hadden. Beide mannen wa ren enkele weken tevoren ontsnapt uit een gevangenishoeve in Texas. 150 man politie zaten achter de twee vluchtelingen aan en de bevolking steunde de politie in de klop jacht. De politie kwam den mannen op het spoor en slaagde erin de vrouw van een der beide ontsnapten in handen te krijgen. Het waren Pete Traxler en Fred Tindol. De vrouw was gehuwd met Traxler. Op 25 K M. ten westen van Durant in Oklahoma werden de mannen door de achtervolgers in gehaald on er ontstond een schietpartij. Zij slaagden erin de vlucht te nemen en twee boeren aan te houden. Fred Trinner en J. E. Denton, die op een achterweg in een rammel kast van een automobiel voorbijkwamen. De twee boeven, die gewapend waren, dwon gen de mannen op het achterbankje te gaan zitten en reden weg. Er sprong echter een band en de desperado's klommen uit den wagen om de band te reparceren. Zij lieten hun geweren in de wagen liggen en de boe ren maakten onmiddellijk van de gelegen heid gebruik om de wapens te grijpen en de bandieten neer te schieten. Traxler werd •waar gewond en Tindol op de plek doodge schoten. De beide vluchtelingen hadden op hun vlucht in het grensgebied van Texas Oklahoma tal van gevechten geleverd met de politie en verscheidene diefstallen en in braken gepleegd. Onderweg haalden zij Traxlers vrouw af, die de Odyssee meemaak te. Tegelijk met Traxler en Tindol waren zes anderen uit de gevangenishoeve ont snapt, Goch zij waren de eenige twee, die nog niet gepakt waren. Van de zes anderen was er een doodgeschoten. Traxler en dol waren de mannen, die indertijd Baird Markham, een student van de Yale-univer- siteit, hadden ontvoerd. ZONDAG 25 JULI BLOEMENDAAL 245,9 M Uitzending van Kerkdiensten uit d<e Geref. Kerk. Voorg.j Ds Brussaard. 10 u. v,m. Tekst: Lucas 13 vs. 23 en 24. 5 u. n.m. Zondag 21. De overige programma's voor Zondag vine) men in ons blad van Vrijdag MAANDAG 26 JUNI HILVERSUM I 1875 M. Algem. Programma, verzorgd door de AVRO. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Ensemble J. Kroon. 12.30 Orgelspel, zang en vioolsoli. In de pauze: Jamibareeberidh- ten. 2.15 Omroeporkest. 4.30 „Meester werken van de Fransche toonkunst", cau serie. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP, 8.15 Residentie-orkest en solist. 9.15 Cau serie over de Vierdeoigsdhe. 9.30 Concert door Padvinderskoor. HILVERSUM n 301 RL NCRV-Uitzendlng, 8.00 Sdhriftüezimg, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 9.30 Geluikwensdhen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ghr. lectuur. 12.30 AmsterdiamsCh Salonorkest. 2.30 Sopraan en piano. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Neder landsen Strijkkwintet. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 „Onze Christelijke taak ten opzichte van de We reldjamboree", dliaflioog. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV-orkest. 9.00 Causerie over Reclame. 9.30 Concert (Om 10.00 Be richten ANP). 10.30—12.00 Gramofoou- muziek. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.20 Militair orkest. 1.50 Orgelconcert. 2.50 Pianovoordracht. 3.20 Termtereportage. 4.50 Orkest. 5.35 Orkest. 6.40 „Tricks of the Trade", causerie. 8.05 Eric Siday en zijn „Whispering Violins". 8.25 Tweede acte van de opera „Falstatff". 9.10 Piano- voordracht. 11.00 Declamatie. RADIO PARIS 1648 M. 12.20 Porée-orkest. 4.05 Pianovoordracht. 5.20 Concert. 7.23 Zang. 8.05 Zang. 9.05 Symphanieconcert KEULEN 456 M. 12.20 Verzoekconcert 1.33 Orkest. 2.35 Gevarieerd concert. 4.20 Or kestconcert. 6.20 Volksliederemconcert. 7.05 Orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30 Salon- orkest. 5.20 Sailonorkest. 8.20 Omroep orkest. 9.20 Symphoniecancert. 484 M.: 12.50 Orgelconcert. 12.50 Salon- orkest. 5.20 Zangvoordredht. 6.35 Omroep orkest. 8.20 Omroepsymphonie-orkecrt, -koor en solisten. IN AMSTERDAM Dan naar het kantoor van I» BOOMSHA, Makelaar Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118/119, TeL 82521—85421 Wij fcoopen en verkoopen, horen en verhoren, administreer en en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden. Worünglijst en inlichtingen GRATIS. BEKOORLIJKE De eerste, per vliegtuig ontvangen, foto van de ontzettende treinramp, welke on langs op 15 mijlen van Patna plaats vond, toen de PuyabCalcutta expresse ontspoordde. Ruim 100 personen vonden den dood, terwijl er 200 gewond werden Arnh. straat 3 - VELP Telef. 3653 WONINGEN IN ELKEN PRIJS Betrouwbare Adviezen Grootste aervtoe De pastoor heft het hoofd op. terwijl een zachte glimlach z'n gezicht verheldert. Hij weet dat hij niet maar zichzelf gerustgesteld heeft in dit oogenblik. maar dat de waarheid zich aan hem geopenbaard heeft: Die het zwaard nemen, zullen door het zwaard vergaan. Maar het geestelijk zwaard overwint in de kracht Gods. Gesterkt voelt hij zich en be reid tot zijn taak, al moet hij er bij ondergaan. Op.dit oogenblik dringt een geluid van voetstappen op de krakende trap tot hem door. Spoedig daarop een kort, drif tig kloppen op de kamerdeur, en Gyselbrecht Rabat, de bal- ijuw van Hulsterambacht, treedt binnen. De baljuw is wat ruw en driftig in zijn bewegingen, maar zijn groet is eerbiedig en onderdanig. Hij werpt hoed en mantel op een rustbank, benevens zijn degen, die hij handig, met één beweging, heeft losgemaakt. Dan grijpt hij een stoel cn zet zich neer. Even heerscht er een zwijgen. De baljuw wacht af wat de pastoor te zeggen heeft en deze schijnt zich te bedenken, hoe hij het gesprek zal beginnen. Dan, wetend, dat de baljuw niet van omwegen houdt, en zelf 'liefst ook recht 0£ zijn doel afgaande£ richt hij zijn blik yast op den bezoeker en vraagt: „Wat dunkt u, heer baljuw, zou er niets te doen zijn aan dat geval van De Grave? Ik heb kennis genomen van d» omstandigheden waaronder deze man gevangen zit, en ik be ken u ronduit, dat de onmenschelijke behandeling die hij te verduren heeft, nu al maanden, mij zeer ter harte gaat. Al ben ik een getrouw zoon der kerk, zoo betreur ik het toch. dat een man, die wij beiden als rustig burger kennen, als een misdadiger wordt behandeld. We zijn niet bij machte hem in vrijheid te stellen, en ik wil thans niet spreken over het al of niet wenschelijke daarvan, daar dit geen zin heeft. Maar waartoe die lange, folterende gevangenschap, die on dragelijke ontbering in dit koude jaargetijde? Kunnen we daar niets aan doen, heer baljuw?" Bij het eerste woord reeds heeft de baljuw het hoofd op- merkzaam opgeheven en hij luistert met aandacht. Op zijn streng gelaat is afkeuring noch bijval te lezen, evenmin ver wondering. Als de pastoor uitgesproken is, strijkt hij be dachtzaam over zijn zware knevelbaard en antwoordt lang- „U hebt daar zeer openhartig gesproken, heer pastoor, en mij uw bedoeling heel duidelijk gemaakt. Daar ben ik u er kentelijk voor en zal dat bewijzen door even openhartig met u te spreken. Zie, wat ik nu ga zeggen, heb ik nauwelijks mijzelven durven bekennen, maar ik moet er thans uiting aan geven. Het bezwaart mij, dat ik Jan de Grave heb gevangen genomen". „Maar hebt ge danzonder hooger last De baljuw buigt beschaamd het hoofd. „Ja. eerwaarde, ik heb hem uit eigen beweging ïn arrest gesteld. Ik had niet verwacht, dat dit er uit voortkomen zou. ik heb dien man niet voor zoo onbuigzaam gehouden en ik wist niet, dat de geestelijken van Heynsdijk zoozeer hun wraak op hem zouden koelen. Nu kan ik de zaak niet meer tegenhouden en het berouwt me dat ik er mee begonnen ben. Ik voel mij onrustig, schuldig zoo ge wilt, en er valt niets meer te herstellen". De baljuw zwijgt met een diep voorhoofdfronsen. Het is hem aan te zien, dat het heel wat voor hem is, deze beken tenis. Pastoor Cuelen ziet hier niet den trotschen baljuw voor zich, maar een mensch in verlegenheid en martelende schaamte. Vertrouwelijk legt hij de hand op de forsche arm van den ander en zegt .troostend: „Wij allen dwalen vaak en telkens weer vergissen we ons. maar het is genade van God als we het zien mogen. Ik ben blij, dat ge tot het inzicht gekomen zijt, dat het nooit een Gode welgevallig werk kan zijn als we ongeloovigen of dwa- lenden te vuur en te zwaard willen uitroeien. Ik meen uit uw woorden .te mogen opmaken, dat het uw bedoeling was. De Grave door een straffe maatregel tot inkeer te brengen en hem zoo voor de kerk te behouden. Nu anderen het werk van u overnamen, ziet ge pas in, welke ontzettende gevolgen er uit voortgekomen zijn. Want die hem nu onder handen heb ben, zijn niet van die hooge, edele bedoelingen vervuld. Hun handelwijze is niets dan een wraak. Indien ge u thans bezwaard gevoelt, omdat de zaak zulk een loop genomen heeft, zoo geef ik u volkomen absolutie in de Naam des Heeren. Maar, heer baljuw, wil de vrede weer in uw hart komen, zoo moet ge herstellen, wat nog te herstellen is. Misschien kunnen we samen iets bedenken, waardoor het lot van den gevangene verlicht wordt". Ofschoon de woorden van den pastoor hem goed gedaan hebben, blijft toch het strenge gelaat van den baljuw som ber, als hij zegt: „Ik dank u zeer voor uw goede woorden, maar ik moet bekennen, dat ik onmachtig ben iets ten gunste van den ge vangene te doen. Straf mij, eerwaarde, leg mij een zware boete op, laat mij penitentie doen voor mijn laakbare voor barigheid, maar eisch niet van mij, wat niet in mijn ver* mogen is". „Maar uw invloed is toch van veel beteekenis. heer bal juw. Indien ge eens ernstig spreekt met den gevangenbe- w aarder, eerst overredend, dan zoo noodig met gezag en ge strengheidDe baljuw van Hulsterambacht heeft toch' nog wel iets te zeggen in de zaak van iemand, die onder zijn gebied ressorteert. U zoudt het toch kunnen probeeren". „Neen, mijnheer de pastoor. Koen van Naarden heeft kerkelijke lastgevers, die ver boven mij staan, en die hij te recht vreest ongehoorzaam te zijn. Hij is door hun bescher ming ten allen tijde gedekt. En u zelf weet zeer wel. dat in zaken als deze, de geestelijke rechters meer invloed en be slister slem hebben dan de de wereldlijke. De eenige man, die hier iets zou kunnen bereiken (niet wat het vonnis van den gevangene betreft, maar wat het verzachten van zijn lot aangaat) is Hubrecht Dhulle, de burgemeester van Hulster- ambarht- Maar dat van hem niets is te verwachten, behoef ik u niet te zeggen". „Maar ik had gedacht", geeft de pastoor met aandrang in overweging, „misschien kunnen enkele goedgezinde schepe nen dien burgemeester bewerken. En daar gij, als baljuw, die heeren van nabij kent, zoudt ge deze weg wellicht mefi goed gevolg kunnen inslaan". Gyselbrecht Rabat schudt het hoofd. (Wordt vervolgdj,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2