Jliruuu* £Viteri)r Courant Zomer-Opru iming Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken PEREZ 1 I.G.B. abonnementsprijs: Per kwarïaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 6144 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 59936 VRIJDAG 23 JULI 1937 18e Jaargang Sbittrtmtirpripen: Van I tot 5 regels U7 Elke regel meer0.22'6 ngezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer (145 Voor Set bevragen aan 1 bureau V wordt berekend 0.101 ÏT DE SPELLINGCHAOS u» In de onderwijspos heer.-cht eenige span ten aanzien van het aanblijven van Dr. Slotemaker de Bruïne als minister onderwijs en zijn gedokter aan de moeilijke spelling der NederlaniLcne taal. Wij verstaan dat. Welke spelling men oo voorstaat, men kan onmogelijk waardeering hebben voor het onzekere beleid van Minister. Want ten slotte weet nicmund loo^ meer, waaraan hij zich te houden heeft oeslj neemt de chaos hand over hand toe. Boven dien leven de uitgevers in angst of straks tengevolge van nieuwe wijzigingen weer voor groote onkosten gesteld zullen en de school vraagt zich af met welke spelling de leerlingen nu het leven iest zullen ingaan. Zal de spelling van De Vries 001 en Te Winkel terug keeren? „Do hoop dor reactie" is op Minister Slotemaker de Bruïra 5.2( gevestigd, schrijft de Chr. Onderwij- z e r en de School met de B ij bel acht de kans groot, dat de uitgevers voor de tweede keer gedupeerd zullen worden en dat de leerlingen weer gedurende heel hu: est Bchooljaren geplaagd zullen worden niet beren en beeren, kolen en kooien; want „de groote pers legt het er op toe". Nu weten wij niet, wat laatstgenoemd blad onder „de groote pers" verstaat en daarom zullen we deze o.i. wel wat drieste est uitspraak niet bestrijden. Misschien vindt men alleen groot wat buiten eigen erf of ii 005 een bepaalde hoek ligt Doch, hoe het zij en al had men gelijk, 'dan zien wij nog niet in waarom „de groote pers" een beslissend woord over de spelling 1 zou hebben te spreken. Ook de menschcu .van de kleine pers hebben daar wel éenige f weet van en bovendien zal men moeilijk één krant kunnen aanwijzen waarin a 11 U artikelen in dezelfde spelling geschreven I zijn; met uitzondering dan van de bladen, l welke de spelling-Marchant ingevoerd heb ben. Want daarin is wel regel te ontdekken. Nu vinden wij de spelling op zich zelf geen vraagstuk waarover men behoeft te twisten; maar het blijft o.i. onjuist, dat de Regeering een nieuwe spelling op de scho len invoerde en zelf blijft voortgaan diverse spellingen in officieele stukken toe te laten. ,Want wij beklagen de correctoren van de Landsdrukkerij, die nu eens de spelling van Siegenbeek, dan weer de origineele of de door Minister Terpstra geschaafde spel ling van De Vries en Te Winkel onder de oogen krijgen of ook wel een mengelmoes ,van alles. Spellingeenheid ontbreekt ten eenenmale en de regeering moest inzien, dat dit het grootste inconvenient I .Waarmee we echter niet willen zeggen, dat terugkeer naar de Vries en te Winkel (ge- ia deeltelijk en ad libitum, zooals het thans is) lij een wijs besluit zou zijn en de eerbied voor de overheid zou versterken. De voorzitter van de Vereeniging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels gaf dezer dagen nog te kennen, dat terugkeer tot de spelling P .van vóór 1934 niet aan te raden was. WAS DAT EEN PREDIKATIE? In een vrijzinnig blad annonceerde een vrijzinnig predikant dezer dagen dat hij zou spreken vooral niet preeken over het „onderwerp" vooral niet: de tekst getiteld: „Hangen Hitler, Stalin en Colijn als gewichten aan Gods wereldklok?" Bij dit onderwerp was als toepasselijk Bijbel vers opgegeven: Psalm 146 10: „De Heere zal in eeuwigheid regeeren; uw God, o Sion, is van geslacht tot geslacht". Wij weten niet welke exegese en toepas sing aan de bespreking van dit onderwerp gebonden zijn, maar afgaande op de klank gelooven wij, dat het beter zou geweest zijn de vraag te stellen, wat het regiment Gods voor óns persoonlijk leven en ons optreden in het publieke leven te zeggen heeft. Het Woord Gods voorop en geen nega tieve beschouwingen over menschen; d&t kenmerkt de ware predikatie, welke Gode tot eer en de menschen tot zegen strekt. J Dr. Colijn en de Zondag Van verschillende zijden maakte men ons opmerkingen op een foto met onderschrift n in het veelhoofdige geïllustreerde weekblad i.'s-Gravenhage in Beeld", waarin te lezen 1 stond, dat Dr. Colijn en minister Van Dijk op Zondag een demonstratie van het Roode Kruis op Ypenburg bijwoonden en Ook met bizondere interesse een zweeftoe stel van een beroemde vliegenierster be- wonderden. Dit bezoek op Zondag gaf aanstoot, zei men ons. Het kan zijn nut hebben even mee te dee len, dat het bezoek der ministers plaats .iVond op Zaterdag 3 Juli en dat het i onderschrift in het weekblad van 8 Juli dus op een misverstand berust Wij hebben de redactie daarop attent gemaakt en vertrou- wen, dat zij dezer dagen wel een rectificatie zal plaatsen. Maar ter informatie onzer lezers, die er in gesprekken met anderen winst mee kunnen doen, deelen we een en ander even mee. INVOER DEENSCH VLEESCH Volgens een mededeeling van het statis tisch departement zijn in de week van 12— 18 Juli door Denemarken naar Nederland uitgevoerd 404.100 K.G. rundvleesch, 40.800 K.G. ander vleesch en 28 paarden. Nieuw schip voor de Kon. Shell Geslaagde proeftocht van het s.s. „Rosaura' In Juni en Juli van het vorig jaar plaatste de Koninklijke Shell een op dracht voor twee tankschepen met een draagvermogen van ongeveer 4000 tons elk bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. Beide schepen werden op een helling gebouwd en op Zaterdag 12 Juni j.l. binnen den tijd van een uur na elkaar te water gelaten, een ongewone ge beurtenis in den scheepsbouw. Gisteren, nog geen zes weken na den stapelloop, heeft het eerst gereed ge komen 6chip, het ss. „Rosaura" met goed gevolg op de Noordzee proef ge varen. Met een klein gezelschap genoodigden ver trok de „Rosaura" de morgens van IJmui- den. Voor de vele technische proeven tijdens de vaart was het weer uitermate gunstig. De op zee genomen proeven slaagden alle volkomen en toen de „Rosaura" in den namiddag den Nieuwen Waterweg opvoer, kon de directeur van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, de heer D. Goedkoop Dzn., het nieuwste in Neder land gebouwde stoomschip aan de opdracht geefster overdragen. Namens de Koninklijke Shell heeft de super marine intendant, de heer C. Z u I met een woord van dank aan den heer Goed koop voor het prachtige schip, dat zijn onder neming weer heeft gebouwd, de „Rosaura" overgenomen. De viae van de Koninklijke Shell werd daarop onder gejuich der op varenden geheschen. Reeds Zaterdag a.s. zal de „Rosaura" on der commando van zijn gezagvoerder, kapi tein A. H. van Z ij 1. naar Curasao ver trekken. Het tegelijkertijd van stapel geloopen stoomschip, de „Rufina", zal in den loop van de volgende week proefvaren. De afmetingen van de „Rosaura" en „Ru fina" zijn: lengte tusschen de loodlijnen 335 voet, lengte over alles 343 voet, breedte 56 voet en holte 14 voet 9Vz duim. De op de proefvaart bereikte snelheid bedroeg ruim 12 knoopen. De machine-installaties werden gebouwd door Werkspoor N.V. en hebben een vermo gen van 2400 p.k. Stempelen nieuwe rijwielplaatjes Ook dit jaar de gelegenheid weer open Nu het nieuwe belastingjaar voor de rijwielplajatjes in het zicht is, is het wellicht goed, er de aandacht op te vestigen, dat ook dit seizoen er in de voornaamste post kantoren gelegenheid bestaat, zijn belasting- merk van een stempel te doen voorzien, rin naam, adres en woonplaats van den eigenaar worden vermeld. De vergoeding daarvoor is uiterst gering en door dit een voudig middel helpt men voorkomen, dat er duistere elementen aanslagen op dit voor fietsers onmisbare eigendom worden ver pleegcL Bovendien betreft het hier een mooi soort van werkverschaffing, daar de zgn. onvolwaardige arbeidskrachten er door aan werk worden geholpen. De betreffende vereeniging kon het vorig jaar een kleine tuinduizend gulden aan loon uitkeeren. Woont men te ver van een gelegenheid tot stempelen der plaatjes, dan kan men altijd nog stempeling vragen aan het Cen traal Bureau van de A.V.O., Overtoom 187. Amsterdam-West. Er komen alleen de kosten voor aangeteekend terugzenden bij. Een nieuw object, dat de A.V.O. heeft aangepakt, is het verstrekken van adres plaatjes voor enkele stuivers. Deze zijn uitermate geschikt om aan te brengen op koffers, tasschen, doozen, stokken, para- pluie's en andere dingen, waarvan de ver keersmaatschappijen maandelijks groote hoeveelheden als verloren .voorwerpen in zamelen. NIEUWE OVERDEKTE ZWEM- INRICHTING TE HILVERSUM In tegenwoordigheid van autoriteiten genoodigden en veel belangstellend publiek is gisteravond de nieuwe overdekte zwem inrichting te Hilversum, welke in den cordtijd van zeventien weken is gebouwd, officieel geopend. Tot de aanwezigen behoorden burgemees ter J. M. J. H. Lambooy, de voorzittor van den kring Het Gooi van den K.N.Z B. Ir. J. F. Bart els, die van de V.V.V., A. R. v a ld a, en de voorzitter en secretaris van het Hilversumsch comité ter bevorde ring van het schoolzwemmen. TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2 lijnen) Aangenaam verblijf VRAAGT PROSPECTIE ERNSTIGE ONTPLOFFING Zes arbeiders gewond waarvan twee ernstig Utrecht 23 Juli Gisteravond om zes uur heeft zioh in de staalfabrieken van de firma De Muynck Keizer, welke zich bevinden op de grens van Utrecht en Zuilen, een ernstige ontploffing voorgedaan, waarbij zes arbeiders verwondingen opliepen. Twee hunner waren er ernstig aan toe, doch er bestond geen onmiddellijk le vensgevaar. Het ongeluk is gebeurd, toen een aantal .verklieden bezig was met een zeer gecom pliceerd gietstuk, waartoe zij op een stellage stonden. In het gietstuk is door onverklaar bare oorzaak een gasontploffing ontstaan, tengevolge waarvan door de gaten in het stuk gloeiend metaal naar buiten stroomde. De mannen sprongen onmiddellijk omlaag. Eenigen van hen werden getroffen door het gloeiende staal, terwijl anderen bij den sprong letsel kregen. Het totaal aantal ge wonden bedroeg zes, waarvan twee ern stige brandwonden hadden bekomen. Enkele doktoren uit de omgeving verleen den de eerste hulp, waarna, de slachtoffers per ziekenauto naar de rijksklinieken zijn overgebracht. Het gietstuk in kwestie was de achter steven van een groot mailschip. Door mid del van een z.g.n. loopkraan wordt het vat met vloeibaar staal boven den vorm ge bracht, waarna door verschillende openin gen het metaal in den vorm wordt gegoten Hierbij vormt zich een groote hoeveelheid gas, welke steeds wordt afgeleid. Het is mogelijk, dat een deel van dit gas niet ver wijderd is, hoewel daaromtrent nog geen zekerheid bestaat. Toen de explosie ontstond en het juist naar binnen gegoten staal met kracht weer naar buiten spoot, waren veertien arbeiders met het werkstuk bezig. Allen zochten goed heenkomen. Het slechtst waren zij er aan toe, die boven het gietstuk stonden en die niet naar beneden konden komen. Deze arbeiders waagden den sprong omlaag, waarbij enkelen hunner de enkels verstuik ten. Het bleek, dat in totaal zes personen ge troffen waren. De beide ernstigst gewonden waren de werklieden Schakel en Ter Horst, beiden uit Zuilen. Minder ernstig gewond werden de arbeiders Sodaar uit Westbroek; De Heus uit Maarseveen; Heemskerk en Schuit, beiden uit Zuilen. Bij informatie aan de Rijksklinieken te Utrecht, waarheen de slachtoffers zijn ver voerd, bleek de toestand van geen hunner direct levensgevaarlijk te zijn. Men begrijpt dat dit ongeluk, waarvan de tijding zich snel door Zuilen verspreidde, in de omgeving van de fabriek, waar tal van arbeiders wonen, groote consternatie heeft veroorzaakt. Voor het direotiegebouw langs het Merwedekanaal groepten vele nieuws gierigen 6amen. Ontslag van oudere ambtenaren Naarmate het ontslag van oudere ambte naren te Rotterdam langer toepassing vond, is het aantal ontstane vacatures die .irect vervuld moesten worden zóó sterk toegenomen, dat de regeling in het nadeel der Gemeente zal gaan werken. In overeen stemming met een desbetreffend voorstel van B. en W. heeft de Raad daarom gisteren besloten de regeling die vóór 9 Mei 1936 gold (ontslag op 60-jarigen leeftijd bij 35 pen sioenjaren) met ingang van 1 Januari 1938 te herstellen. Als overgangsmaatregel zul len van nu af alleen die ambtenaren ont slag krijgen, die 60 jaar worden en 35 voor pensioen geldige dienstjaren hebben, ter wijl het ontslag op 55-jarigen leeftijd, bij 35 pensioensjaren, of op 60-jarigen leeftijd bij 30 pensioensjaren, in het tijdvak tot 1 Jan. 1938 slechts zal gegeven worden als de be trokkene het wenscht Restauratie der Alkmaarsche Groote Kerk Een aanbesteding Uit naam van de kerkvoogden van de Hervormde gemeente te Alkmaar heeft gisteravond de heer H. v. d. Kloot Meyburg uit Scheveningen aanbesteed het uitvoeren van schoorwerken in de Groote Kerk aldaar ten einde verder instortingsgevaar te voor komen, in afwachting van de definitieve restauratie van de kerk. Deze voorloopige werkzaamheden zullen bestaan in het beveiligen van het schip van de kerk door het maken van kratten aan muren en pilaren en het door trekstangen onderling verbinden daarvan, zoodat verder overhellen niet mogelijk zal zijn. De om gang om het koor zal beveiligd worden door verschillende ijzeren banden. Er waren voor deze aanbesteding zestig belangstellenden en aannemers uit ver schillende provincies aanwezig. In totaal werden 38 biljetten ingeleverd met bedra- varieerend van f 8.770 tot f 19.030. Laagste was J. Apeldoorn te Egmond-Bin- nen, hoogste H. Koorn te Alkmaar. De be grooting was f 13.000. Onder het nu aanbestede werk is nog niet begrepen, hetgeen zal moeten worden ge daan om den westelijken gevel aan den kant van het postkantoor te versterken en voor welk werk door het rijk deze week nog f 5000 werd toegezegd boven de f 15.000, welke aanvankelijk beschikbaar werden ge steld ter voorkoming van verder onheil. ONGELUK BIJ GRAAFWERK Bij de graafwerken aan het Oosier riam- merikkanaal te Groningen is gistermiddag de 32-jarige H. A. op de klei uitgegleden .n \an een hoogen wal naar beneden gevallen. De man kwam op zijn hoofd terecht en liep een hersenschudding op. Na voorloopig te zijn verbonden werd hij naar het Academi sche Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Het nieuwe Hoofdbureau van Politie aan het Haagscheveer te Rotterdam, dat bin- nenkort officieel zal geopend worden Chr. Jongeren Boeren- en Tuindersbond Vergadering Afdeellng Zeeland In d'S lommerrijke tuin van „Union" een heele schare jonge menschen bijeen. Jeugdige agrariërs, van beiderlei kunne, :n opgekomen en de Wadohersche fleu rige boerinnehkleeding droeg niet weinig bij tot een bijzondere aanblik. Deze vereeniging mag zich onder de lei ding van den heer Ljuws uit Serooskerke verheugen in een toenemende groei. Het jaarverslag gaf van deze dingen een duide lijk beeld. In de morgenvergaderirïg is het woed ge voerd door den heer P. A. K o 1 ij n, den Propagandist van den Chr. Boeren- en Tuin dersbond, die sprak over het onderwerp .Voortvaren". Met overtuigende kracht is opgewekt tot ijverig bezig zijn onder de jonge menschen i Zeeland. Het nut eener organisatie werd besproken in verband met de bedrij fsaangelegenhedien, gewezen op de komende tijden, die ook het agrarisch bedrijfsleven van groote betee- kerais zullen zijn, diaar nieuwe maatschappij- vorming in de toekomst ook voor de boeren tuinders van belang zal blijken. Deze rede, met groote belangstelling aan gehoord, stond in het teeken der ievensactd- tedt. Door dien heer Bosselaar, burgemeester m Aagtekerke werd de Vereeniging gefeli citeerd met het bereikte succes en groote waardeering uitgesproken voor het streven dezer jongeren. De heer J. A. Dominicus van Wemel- dinge sprak een prettig en gekruid woord en drong aan op beleven van een echt Christe lijk positief streven. Niet een deel, maai gebeele leven moet zijn een toonen daarvan. Met eenige groote bussen en een groot aan tal particuliere wagens is voorts een excur sie gemaakt naar Nieuw- en St Joosland een bezoek is gebracht aan een bedrijf gereden is verder over Middelburg en Dom burg. Het was een aangename en leerzame dag. met veel prettige herinneringen. De toenemende belangstelling voor de Jon geren Bond zal blijken var. groote kracht te kunnen worden voor de Chr. Boeren en Tuindersbond. Hoogtijdag op „Het Hoogeland" Een welgeslaagde propagandadag Woensdag werd op de Kolonie „Het Hoogeland" te Beekbergen, de jaarüjk- sche bezoekdag gehouden, waar een groote schare collectanten van „Ons Drie Cents Fonds", vertegenwoordigende 65 afidieeüngen, aanwezig waren. De hoofdvertegenwoordiger, de heer A. Hofstede van Leeuwarden, opende de vergadering op gebruikelijke wijze en ver welkomde allen hartelijk, ook de drie i wezige bestuursleden. In zijn openingswoord schetste hij verder de „vele uitgestrekte handen" doe om hulp smeeken, waarom hij allen krachtig aan spoorde om de propagarnda-leuze: „Helpt ns helpen" te verwezenlijken. De penningmeester, de heer J. G. Krui s, wekte allen met een „Kort woord" op, om het liefdewerk in diaden te toonen. Ook de directeur der kolonie,, de heer G. feenstra, hield een korte toespraak over: Licht brengen in eenzame levens". Nadat Leo Lens enkele aardige stukjes gedeclameerd had, was het woord ten slotte op de morgenvergadering aan één der pro pagandistes, mej. E. Breure te Dinitéloord. In een keurig op rijm gestelde toespraak ontwikkelde zij het geheim van een spreuk op één der hofsteden in Zeeland: „Acht is eer dan duizend". Acht geven op onze zaken is meer waard dan duizend, daarom zij ons parool ook in den propaganda-arbeid: „Geeft acht!" Een gezellige koffietafel volgde nu, waar na de kolonie-gebouwen en bedrijven werden bezichtigd. In de middagvergadering werd een pro pagandastuk opgevoerd: „Voor de Recht bank", hetwelk zeer in den smaak viel. Vervolgens sprak dis. P. Pre ins, Geref. predikant te Deventer over het onderwerp: „Hemelsohe houtkeuring". De middagvergadering werd afgewisseld door voordrachten van Leo Lens en gemeen schappelijk gezang. Het slotwoord werd gesproken door ds. L. M. J. S Herfkens, Ned. Herv. predikant te Beekbergen. Ook deze „Hoogelandsche Hoogtijdag" mag welgeslaagd heeten, evenals de voor enkele weken gehouden bezoekdag op „Wlühelmina- hoeve" te Opende (Gr.). Meisje doodgereden Op een gevaarlijk kruispunt te Rije- s e n (Ov.) is gistermiddag het dertien jarige dochtertje van de familie W., doordat zij de macht over het stuur van haar fiets kwijt raakte, in botsing geko men met een vrachtauto. Het kind kreeg een ernstige wonde aan de slaap en overleed vrijwel onmiddellijk. Aanrijding met doodelijk gevolg Gistermiddag omstreeks drie uur is in de Hoofdstraat te V e 1 p (G.) de groentenhan- delaar J. S. uit de Nassaustraat die den drukken verkeersweg per rijwiel wilde over steken, door een personenauto aangereden. De man werd ernstig gewond en overleed enkele oogenblikken na het ongeluk. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis overgebracht, Bouwstaking in tuindorp Oostzaan geëindigd De staking van opperlieden en metse laars bij den woningbouw in Tuindorp Oostzaan is gisteren na een rustig ver loop geëindigd. De eisch om de loonen met twee gulden per week buiten het contract loon om te verhoogen, heeft de werkgeef ster de N.V. Bouwbedrijf Drewes en Co. t9 Amsterdam niet ingewilligd. Zij verklaar de zich bereid het loon met een gulden per week te verhoogen, welk tusschen voorstel de stakers aanvaardden. Allen hebben het werk hervat. Inbrekers te Arnhem gevat De bult was in een bosch verborgen (Van onzen correspondent) In Arnhem werden, ondanks hef feit dat de politie reeds verschillende inbrekers achter slot en grendel had gezet, nog steeds inbraken gepleegd. Laatstelijk nog op „De Gulden Bodem", waarbij zelfs f 1000 werd buitgemaakt. Met groote brutaliteit werd te werk ge gaan en aanhankelijk was van de daders geen spoor te bekennen. Er was echter vast te stellen aan het tempo waarmede de in braken elkander opvolgden^ dat het geld op vlotte wijze werd uitgegeven. De politie werkte dit gegeven uit en ont dekte dat op de Geitenkamp te Arnhem-Oost eenige minder goed bekend staande werk- loozen ruim bij kas waren. De politie stelde bij één hunner, die al eens voor diefstal met braak veroordeeld was, een onderzoek in huis in. Het resultaat was verrassend. Ta! van nieuwe goederen, van diefstal afkom stig, werden aangetroffen. Ontkennen baat te niet. zoodat de politie tot arrestatie van de beide werkloozen overging. Bij de volledige bekentenis, die zij aflegden, kwam vast te staan, dat zij nog een bedrag van ongeveer f 400 in het bosch verborgen hadden, dat kon worden opgespoord en aan den eigenaar teruggegeven. De verdachten zijn ter beschikking van de justitie gesteld. BRAND DOOR PETROLEUMTOESTEL Gisterochtend vroeg is brand ontstaan op de boven-etage van perceel Hoogstraat 61 te Weesip, door het omslaan va-n een petroleum- toestel. In een oogwenk grepen de vlammen om zich heen. Op den zolder sliep een 16-jarige zoon, die over het dak de vlucht moest nemen. De bewoners hadden nauwe lijks tijd zich te kleeden; spoedig sloegen de "dammen hoog boven het dak uit. Door het energiek optreden van de brand weer bleef de brand tot de bovenverdieping, welke geheel uitbrandde, beperkt en kon voorkomen worden, dat de belendende per eeelen ernstig van het vuur te lijden had den; echter was de waterschade in verschil lende perceelen zeer belangrijk. De bewo ners waren tegen brandschade verzekerd MOTORRIJDER BIJ AANRIJDING GEDOOD De 55-jarige motorrijder L. Blauw, uit Oude Pekela. die zijn dochtertje op de duo zitting had, is in de Scholtenswiik aldaar tegen een vrachtauto opgereden en op slag gedood. Het meisje bleef ongedeerd. Het slachtoffer laat een groot gezin na. Den chauffeur treft geen schuld Degelijke, goedkope, schriftelijke oplei ding voor JOURNALIST, JOURNALISTE Vraag ronder verplichting inlichtingen bij A-S.S O-, Nieuwe Plein 31, Arnhem VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Van 20 tot 23 Juli is op het kasteel Hemmen een conferentie voor Inwendige Zending gehouden. De tweede zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Conferentie van de Centraal Bond en de Federatie van Chr. Vereen, van en voor Vrouwen en Meisjes. Bij een ontploffing te Utrecht zijn zes arbeiders gewond, waarvan twee ernstig* Een nieuw Britsch compromis inzake de Spaansche controle? Rechtschen maken eenige vorderingen1 bij Madrid en Teruel. Syrië protesteert tegen de deeling van Palestina. Roosevelts hervorming van het hoogge-* rechtshof gedwarsboomd. De toestand in Noord-China ïs nog niet opgehelderd. 'B-GRAVENHAGE, NOORD lEINDE 140C I DE PERFECTE KOELKAST Beeds vanaf 265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 143, TeL 41303, 41503 Solen m BQorrwn Oevren KoS^rt*n Plooivr»Aen en Uzteconslrucfc*» tetae«i N V. Construct., w.ilq.toots.n MactWobmk I.G.bI Basaltinetegels In alle kleuren. TROTTOIRBANDEN - enz. N.V. HOLLANDSCHE BASALTINE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM INBRAAK TE SCHERMERHORN Dezer dagen hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het café „De Roode Leeuw" van den heer J. Schr. te Schermerhom. Na de deur, die toegang geeit tot dc toonoelzaal, te hebben opengebroken, zijn zij gegaan naar het café, waar zich onder de toonbank een lade bevindt, die als cassa dienst doet. Wanneer deze cassa opengeschoven wordt', gaat er een bel over. De dieven waren waar schijnlijk met de werking van deze bel op de hoogte. Zij hebben n 1. de cassa er netjes uitgeschroefd en deze met plus minus f 150 inhoud meegenomen, vermoedelijk naar I? achter de woning gelegen ringvaart „Het Zwet". daar den inhoud emit genomen en de cassa te water gegooid, welke later is teruggevonden. Ook vond men daar iatcr nog een schroef, welke aan de cassa be hoorde. VANGST VAN REUZEN-VARANEN BATAVIA, 22 Juli (Aneta). Omtrent een •angst van 19 reuzen varanen, bestemd ••oor verschillende Europeesche en Ameri- kaansche dierentuinen, kan worden gemeld dat voor de vangst van deze dieren door het departement van economische zaken toe stemming werd verleend onder voorwaarde, en leider van de expeditie, de stand dezer varanen voldoende zou hebbei. bevonden. Intusschen is gebleken, dat sedert het laatste bezoek aan het eiland Komodo in 1929 de varanenstand aanzienlijk is ver meerderd. Bovendien zijn deze varanen niet afkomstig van Komodo, doch van West- Flores, terwijl zij bestemd zijn voor weten schappelijke doeleinden. Dr. de Jong wordt aan het einde dezrr maand op Java terug verwacht

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1