Eischt Ned.Fabrikaal FORTO-KOUDLIJM N.V. KEMPENSGHE ZINK MIJ. RA CHTCAR TON KNOOP 1936 pf^JgL DONDERDAG 22 JULI 1937 EERSTE BLAD PAG. Buitenland HET JAPANSCH-CHINEESOHE CONFLICT De toestand thans zeer onduidelijk 'Duitschland blijft strikt onzijdig Uit Shanghai wordt gemeld, dat T s j a n g Kai S j e k zes van zijn divisies •naar Hopei heeft gezonden. De voortdurende Japansche troepenzen- öingen uit Mandsjoekwo en het optrekken der Chineesche troepen naar Hopei too nen aan, dat het conflict nog lang niet is (opgelost De onrust en «vrees in Shanghai is in tusschen nog toegenomen bij het vernemen van het bericht, dat te Peiping verscheiden ^persoonlijkheden vermoord zijn. die gun fetig stonden ten aanzien van een „vrede Xot iederen prijs". Verder verluidt, dat het Japansche gar nizoen te Shanghai heeft afgezien van Int houden van manoeuvres in den nacht van 22 op 23 Juli en dat de Japansche ambas sade een bericht uit Tokio, volgens hetwelk de gezinnen der Japansche diplomatieke tvertegenwoordigers en consuls in China op 23 Juli naar Japan zouden vertrekken, iheeft tegengesproken. JDuitschland neutraal De Duitsche ambassadeur te Washing ton, Dieckhoff, heeft een onder houd met staatssecretaris C o r d e 11 Huil gehad, waarbij hij, naar uit be trouwbare bron verluidt, Huil de ver zekering heeft gegeven, dat Duitsch land besloten is, zich niet in den strijd in het Verre Oosten te mengen en een politiek van de strengste neutraliteit te voeren. ï)e verwarring neemt toe Meldde aanvankelijk een Domei-tele gram uit Tokio vol optimisme, dat de troepen van het Chineesche 29ste leger vrijwillig terugtrokken, even- later bericht te hetzelfde persagentschap, dat zijn eerste mededeeling voorbarig was geweest en dat tvolgens de jongste berichten Peiping op nieuw door het 29ste leger was bezet. Wel is de Chineesche 37ste divisie uit ïamen Koe teruggetrokken deze plaats was gistermiddag omstreeks één uur ont ruimd doch de Chineesche troepen aan den linkeroever van de Joeng Ting-rivier. ,te Pau Sjan en Loekoetsjan aan den rechter oever van de Joeng Ting weigerden terug !te trekken. Zij verklaarden geen last hiertoe ,tn hébben ontvangen. Men vreest, dat hierdoor de toestand nog ïneer gespannen zal worden. De commandant van de Japansche mili taire missie, kolonel Matsoei, heeft krachtig bij generaal Soeng Tse Yoean geprotesteerd. Een Reuter-telegram uit Peiping meldde tenslotte nog, dat de troepen van de Chinee sche 37se divisie, die zich uit de omgeving van Wan Ping hadden teruggetrokken, gis termiddag hun oude stellingen weder bezet ten en begonnen met het aanleggen van Joopgraven. Naar schatting bevonden ®ich tegen den avond 5000 Chineesche soldaten op een front «**^LJ°kunt zi untie! zich niet ten volle aan Uw arbeid wijden, wan neer neuralgie en luste loosheid dat verhinderen. Onthoudt goed Instnntme stilt en voorkomt pijnen! DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De nationalisten melden, dat hun grootsch opgezet offensief in den Brunete-sector ten Westen van Madrid, voortdurend voortgang maakt. Reeds vier dagen duurt nu onafgebroken de geweldige veldslag. Veertigduizend man heeft de Valencia-regeering er in den strijd staan en het gevaar is niet denkbeeldig, dat ze weldra door de gestadig links en rechts opdringende troepen van Franco omsingeld, tot overgave of een overhaasten aftocht ge dwongen zullen worden. Nog nimmer is in dezen burgeroorlog een veldslag geleverd met zooveel groot oorlogs materiaal. Het avance der nationalisten op beide flan ken van de Valencia-troepen wordt op 4 h 5 K.M. geschat. Zij hebben o.a. belangrijke stellingen aan den Guadarrama-oever ver overd. Van de vlakte rondom Sevilla la Nueva ep Villa Viciosa drongen de rechtschen in dè richting van de Guadarrama vooruit. Hier werd den geheelen nacht verwoed gevoch ten. Hevig was ook de strijd in den Quijorna- sector, waar de Madrileensche militie vol gens verklaringen van deserteurs, de helft harer manschappen moet verloren hebben. Dr. R i n t e 1 e n, die ernstig gecom promitteerd is geweest bij de gebeurtenis sen in Juli 1934, toen Dol fuss vermoord werd, en die thans ziek lipt in een. zieken huis te Weenen, zal binnenkort in vrijheid worden gesteld in verband met de verleden jaar door Schuschnigg afgekondigde am nestie. van 15 K.M., dat zijn centrum te Pau Sjan heeft. De poorten van Peiping worden volgens hetzelfde telegram nog steeds bewaakt door eenheden van de 37ste divisie. gCMHEESCHE COMMUHISTÏSCHE Hl E EE3 *MnammS£SSSH' i ouafhawkeujk- verklaabd gl i ohcournoleerbaae gebied ES3 JAPAHSCHE VASAALSTA I1 JAPAHScHe IwvloEosareeo fTTTTTH OUDER MlUTAlDC CoUTROlEvjApw B km o-cimujtiötto". DE VASTGELOOPEN SPAANSCHE CONTROLE Grandi en Corbin bij Eden De 'Italiaansche ambassadeur, Gran- d i, heeft Eden een onderhoud ver zocht, waarschijnlijk voor de Bespreking van het in de vergadering der onder commissie gerezen vraagstuk over de procedure Ook de Fransche gezant, Corbin, heeft een bezoek gebracht aan het Foreign Office In het lagerhuis werd aan de regeering gevraagd, of niet eenige limiet was gesteld voor de discussies van het Britsche ontwerp inzake de niet-inmenging. Eden antwoordde ontkennend. „Lord Plymouth heeft er alleen op gewezen", aldus Eden. dat de Engelsche regeering geen ongemotiveerd uitstel meer kon dulden". Wat de controle te land betreft, aldus de Britsche minister verder, doze is en blijft voorloopig buiten werking. Voor de koop vaardijschepen. welke de vlag voeren der mo gendheden, die het niet-inmengingsaccoord teekenden, blijft ze daarentegen gehand haafd. De moeilijke impasse Indien, hetgeen zeer goed mogelijk is, de Italiaansche bezwaren tegen de voorgeno men procedure in de sub-commissie van het non-interventie-comité van fundamenteelen aard zijn, aldus Reuter, dan zal het gemak kelijk zijn uit de impasse te geraken. Het Britsche standpunt is, dat de kwestie van het plaatsen van waarnemers in de Spaansche -havens, de kwestie van het terug trekken der vrijwilligers en die der erken ning van de beide vechtende partijen als belligerenten een geheel vormen en als zoo danig aan de beide Spaansche partijen moet worden voorgelegd. Wat het terugtrekken der vlootpatrouilles betreft zijn Engeland en Frankrijk van meening, dat dit bewakingssysteem door het zich terugtrekken van Duitschland en Italië niet wordt aangetast en het is dan ook altijd de bedoeling van Engeland ge weest, met dit patrouilieeren door te gaan tot het alternatief, in het nieuwe Britsche plan voorzien, in werking treedt. Hitier ontvangt Russische gezant Betere verhoudingen met Rusland? H i 11 e r heeft gisteren in zijn woning :op ;den Obefsalzberg den nieuwen ambassa deur der sovjet-unie, Joereneff, ontvan gen, die hem zijn geloofsbrieven kwam overhandigen. Joereneff verklaarde daarbij dat het tot stand brengen en onderhouden van normale betrekkingen tusschen de unie der socialis tische sovjet-republieken en Duitschland in overeenstemming is met de belangen van beide staten en een bijdrage vormt tot het werk van den algemeenen vrede. Spr. zal zijn streven richten op de uitvoering van deze belangrijke taak. De Duitsche rijkskanselier antwoordde o.m.: „Van uw verklaring, dat ge uw stre ven wilt richten naar het tot stand bren gen en onderhouden van normale betrek kingen tusschen Duitschland en de unie van socialistische-sovjet-republieken heb ik met voldoening kennis genomen. Ik ben met u van opvatting, dat ©en dus danige verhouding tusschen het Duitsche rijk en de sovjet-unie evenzeer in overeen stemming zal zijn met de thans meer dan ooit noodzakelijke eischen van de niet- inmenging als met de belangen van beide landen en aldus kan bijdragen tot de zaak van den algemeenen vrede. Ik verzeker u derhalve, dat u bij de uit voering van de taken, die gij u gesteld hebt, .zoowel van mijn kant als ook van den kani mijner regeering de noodzakelijke steun ten deel zal vallen. Bij manoeuvres nabij Schleswig (Duitschland) is een militair vliegtuig om laag ges-tort en in brand gevlogen. Het vliegtuig kwam neer op een straat weg en doodde een Deensch echtpaar, dat juist op een motorfiets passeerde, alsmede een leerling van de school van officieren van gezondheid. De piloot werd ernstig gekwetst, terwijl 22 soldaten zware, zij liet niet-levensge vaarlijlce verwondingen opliepen. DE RUSSISCHE GODLOOZEN-ACTIE Een wereldcongres in voorbereiding Negers worden tegen zending opgezet In verband met een decreet van het be stuur der godloozen internationale, die be last is met de voorbereiding van het wereld congres der godloozen in 1938, heeft de cen trale raad der eod'oozen beweging te Moskou do volgende besluiten genomen: 1. Voor de organisatie van bedoeld wereld congres zal een bedrag van 100.000 roebel ter beschikking worden gesteld. 2. De sovjet-Russische delegatie zal uit 40 personen bestaan, die thans te Moskou werk zaam zijn. 3. Er zal een film vertoond worden, ge titeld „Jeugd wordt god'oos!" die voor propa- ganda-doeleinden is bestemd. Bedoelde film is reeds in Moskou gedraaid. 4. In 193S zal te Moskou een internatio naal congres worden gehouden der godlooze jeugdgroepen van alle landen der wereld. 5. De godloozenbeweging moet op mili taire leest geschoeid worden. 6. Er zal een 6erie postzegels worden uit gegeven. waarvan de opbrengst geheel ter beschikking zal worden gesteld van het co mité, dat met de voorbereiding van het con gres is belast. Verder zullen maatregelen worden getrof fen. om bij de propaganda van de godloozen beweging, nog meer dan voorheen het geval was, gebruik te maken van de radio. Vooral dp radio-stations, die de roode regeering te Valencia in bezit heeft, moesten tot dat doel worden uitgebuit. Actie onder de negers Volgens een telegram van de Eastern In formation is de Amerikaansche neger Rob- son dezer dagen in Moskou aangekomen, waar hij door den leider van den sovjet-Rus- sischen bond der godloozen, Jaroslaweki, in audiëntie werd ontvangen. Nadien verklaar de Robson aan de Russische journalisten, dat hij tot officieel vertegenwoordiger is be noemd van alle godlooze afdeelingen in de Ver. Staten en van Zuid-Amerika en dat hij volmachten bezat, om in Moskou onderhan- de'ingen te voeren, over de oprichting van speciale afdeelinge voor negers in de inter nationale godloozenbeweging. De afdeelingen. die onder leiding van Rob son staan, tellen op het oogenblik 900.000 leden, die een zoo fel mogelijke strijd voeren tegen de Katholieke missionarissen en Pro- testantsche zendelingen. Robson zal voorloopig enkele maanden in Moskou blijven, om deel te nemen aan den specialen opleidingscursus aan de hooge- school voor politieke wetenschappen, waar de hooggeplaatste functionarissen van de Komintern hun vorming ontvangen. Binnen afzienbaren tijd zullen te Moskou nog 200 andere negers arriveeren, die als gas ten der Russische regeering de feesten ter gelegenheid van het twintigjarig bestdan der sovjet-unie zullen bijwonen. Een „geheimzinnige" Duitsche duikboot Weet een romantisch bakerpraatje! Te Londen hebben geruchten de ronde gedaan over een „geheimzinnige" Duitsche duikboot, die zich tijdens marine-oefenin gen bij Portland Bill in de nabijheid der Engelsche schepen had bevonden. Het oorlogsschip „Wolfhound" hield daar oefeningen, waaraan ook werd deelgenomen door mijnvegers en een duikboot. Door middel van de instrumenten al dus luidde het verhaal had men de aan wezigheid van een onder de zee-oppervlakte varende duikboot ontdekt. Door signalen beval men de boot boven te komen, doch de officieren van de duikboot, die een Duit sche bleek te zijn, gaven aan dat bevel eerst gevolg, toen losse patronen boven het vaar tuig tot ontploffing werden gebracht. Nadat de duikboot ondervraagd was. mocht zij de reis voortzetten. Do minister van oorlog, Duff Cooper, heeft naar aanleiding van een vraag van Attlee een rechtzetting gegeven. Hij ver klaarde, dat Maandag een Duitsche duik boot buiten de territoriale wateren ter hoogte van Portland Bill aan de oppervlak te voer, waartoe dat schip volkomen ge rechtigd was. In dezelfde omgeving werden oefeningen gehouden door een torpedojager en een duikboot van de Britsche marine. N^dat een dieptebom door den jager was afge vuurd, kwam de Britsche duikboot boven, geheel in overeenstemming met het. oefe ningsplan. De oefeningen stonden in geen enkel verhand met de aanwezigheid van de Duitsche duikboot Koele, droge voeten. Indien Uw voeten transpireeren of pijnlijk zijn en spoedig stukloopen, behandelt ze dan met Puorlpoeder, dan blijven ze koel en droog, worden niet branderig en 1 oppen niet stuk. In bussen 40 en 60 ct. Bij Apoth. en Drog. LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ „VITALI S" NUMEGEN Burg;, van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES Tsjechische kabinetscrisis opgelost Minister-president H o d z a heeft gisteren aan Benesj, den president der Tsjecho- slowaaksche republiek, de leden der nieuwe regeering voorgesteld. Daarin hebben geen nieuwe figuren hun intrede gedaan. Franke belast zich ad interim niet het ministerie van financiën. Volgens berichten in de bladen hebben, naar D.N.B. meldt, de ministers en gevol machtigden der coalitiepartijen zich jegens elkander op eerewoord verplicht, omtrent het compromis tot oplossing van de regee ringscrisis zoo lang het stilzwijgen te be waren, tot de omstreden kwesties zullen zijn vastgelegd in besluiten van den nieu wen ministerraad. Enkele bladen meen en echter, dat het compromis betrekking heeft op het graan- probleem, de gemeenteraadsverkiezingen, de staatsbegrooting en de financiering der bewapening. Ondanks den tegenstand van links zou in niet geringe mate tegemoet zijn gekomen aan de wenschen van de agrariërs. De gemeenteraadsverkiezingen zouden in verscheidene etappes worden uit gevoerd en de financiering der bewapening zou door binnenlandsche leeningen gedekt worden. Naar het heet, zal de regeerings- vèrklaring worden voorgelezen in de herfst- zitting van het parlement De deeling van Palestina Een verklaring van Ormsby Goro In het debat over Palestina in het Engel sche Lagerhuis heeft Ormsby Gore, de mi nister van Koloniën, o.a. gezegd, dat hij zou willen, dat definitief zou worden uitgemaakt dat de Britsche regeering in geen geval zou toestaan, dat Palestina ten westen van de Jordaan ooit zou worden begrepen in de be lofte, welke aan den sjerif van Mekka is gedaan en dat men steeds voor oogen zal houden, dat in het bijzonder rekening moet worden gehouden met de toekomst van het Heilige land. Hij voegde hieraan toe, dat het speciale karakter van Palestina is toegegeven door de Arabische afgevaardigden ter vredescon ferentie. Het wordt door de geheele wereld erkend. De drie groote godsdiensten der we reld hebben belang bij Palestina en geen regeling zal tot stand kunnen komen, wan neer geen rekening zal worden gehouden met de belangen van Christenen, Arabieren en Joden. Ormsby Gore verklaarde verder nog, dat de belofte van Engeland en de andere ge allieerden niet inhield, dat Palestina de haardstede voor de Joden kou worden, doch dat in Palestina een nationale woonplaats voor de Joden zou worden geschapen. De bedoeling was duidelijk. Aangezien de ver klaring van Balfour de preambule van het mandaat vorm.t geloofde men dat dit hst mandaat was, doch het mandaat is de ge schreven grondwet, welke de handelingen van de Britsche regeering regelt. Indien ooit door de ontwikkeling van den tijd de her ziening van een mandaat noodig is gewor den, dan geldt dit voor het mandaat van 1921, dat in 1922 door den Volkenbond werd goedgekeurd. De grond van de zaak is de vreö3 van de Arabieren door ia Joden to worden over- heerscht en de vrees van de Joden door de Arabieren te worden rverheerscht. Dit vraagstuk kan alleen door een verdee* ling van Palestina worden opgelost. Spreker achtte het voortel ieen van de tegenwoordig held van Engeland in Palestina nood zake: ijk voor een vri&nd3".hapuc'.ijke regeling van het conflict. Ten slotte deelde Ormsby Gore mede, dat ten gevolge van de Britsche stappen de mi nister-president van Irak heeft verklaard zich niet meer te zullen verzetten tegen een verdeeling van Palestina. Goudzoekers ontdekken een oude schat Volgens te Panama ontvangen berichten hebben een drietal goudzoekers, ©en Duit- scher, een Franschman en een Amerikaan, goud ter waarde van drie millioen dollars gevonden in de afgelegen provincie Chiriqui Deze ongeloofelijke hoeveelheid van 6.000 pond zuiver goud in baren is ontdekt ineen goudmijn, die honderde jaren geleden door Spaansche Conquistadores is ontgonnen, doch later door hen is verlaten. Onder de bevolking der provincie gingen tot op heden geruchten over deze goudmijn, welker juiste ligging echter niet meer be kend was. De drie schatzoekers begonnen geruime»! tijd geleden met het toenmaals hopeloos lijkende zoeken naar de mijn, waarin zij thans geslaagd zijn. De eerste berichten over de ontdekkin van den reusachtigen goudschat klonkp dermate fautast'sch, dat de regeerin Panama beambten uitzond, om de waarhei der berichten te onderzoeken. De beambten zonden een rapport, waari de verklaringen van de goudzoekers volki Uien worden bevestigd. Kort Nieuws In den staat Mexico is een staking uil gebroken bij de Mexican Eagle Oil öi Twee duizend arbeiders hebben het weri neergelegd, daar de maatschappij in'breuj ken op de collectieve arbeidsovereenkoirJ hebben gepleegd. De Dail heeft D Valera herkozej als president van den uitvoerenden raai! van den Ierschen vrijstaat met 82 tegen stemmen. De Valera is aldus voor de derde maal tot het bekleeden van het hoogste ambt ii den vrijstaat geroepen. Gij bevoordeelt daarmeh Uw landgenooten en U zelvi GEMENGD VOEDER voor VARKENS, MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Handelsvoorwaarden DCDTEI C' OLIEFABRIEKEN DCIVICLO AMSTERDAM N V. Steeds voor gebruik gereed, vlekt niet ojj eiken, voor alle werk geschikt, voor lange naden, pen en gat, ook voor fineerwerk onovertroffen. Voorkomt blazen en door slag en geen verhitte kallen noodig, FRENCKEN'S FABRIEKEN - WEERT. (Zincs.de la Camplne) BLOKZINK KETELZINK - ZWAVELZUUR SUPERFOSFAAT. Eenige fabrikante ln Nederland van MAAGDELIJK BLOKZINK TELEFOON 59 - WEERT ONMISBARE DINGEN: LUCHT VOOR U, NEON VOOR UW BEDRIJF Adres: GRONEFA N.V. NEON MUNNEKEHOLM 20 Fabriek Torenstr. 27 GRONINGEN, TELEFOON 5467 en 5770. Hoofdvertegenw. F. KLEIN. Telef. Coöp: Stroocartoniabriek „DE EENDRACHT" Applngedam N.V. Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER Houtvrije* «n Houthoudende schrijf* en Druk papieren en Pergamyn Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel J, Koster Hzn. Scheepswerf „Gideon' Groningen Rolland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER op een vjotov- ZWEEFZADEL |öÖQR_JAN VAN'IELATEN (27 f „Zaakje opknap?" vraagt pastoor Marten verontwaardigd. „.Afgedwaalden tot het geloof terug te brengen, is een heilige zaak, bedenk dat wel, vrouw Tabbaart. Of ben je ook al door die oproermakers van tegenwoordig met kettersche gevoelens besmet?" „Nee, dat niet. Maar waarom zal ik me uitsloven voor de kerk, die zich om ons, arme menschen, niet bekommert, die onverschillig toeziet als we na een kommervol leven ons aller laatste uur doorworstelen moeten? Mijn zoon Pastoor Marten heft afwerend de hand. „Niet weer daarover, vrouw, 't Zou onderzocht moeten worden bij wie de schuld ligt. Laat dat nu maar rusten. Ik kwam om je een dienst te bewijzen. Een eervolle taak had ik yoor je. Maar er is niets met je te beginnen". De pastoor keert zich naar de deur. Hij werpt nog een laatste blik op de vrouw, die weer ineengedoken stil voor zich uit zit te staren. Een zielig menschje, die van het leven ten slotte niets dan teleurstelling heeft overgehouden. Haar ge dachten draaien maar om dat eene punt: haar stervende jongen, door de kerk aan zijn lot overgelaten...,.* De pastoor, die op het punt staat naar buiten te gaan. bedenkt zich plotseling. Hij heeft verzuimd deze weerspan nige in haar zwakke zijde aan te tasten. Tijdelijke welvaart kan haar niet verlokken. Maar om het eeuwig heil van haar gestorven kind zal zij alles aanvaarden. Nu weet hij dat hij haar bereidwillig zal maken. Hij loopt de kamer weer in. schuift een stoel vlak bij de plek waar ze zit en neemt plaats. Zijn magere handen rusten op zijn knieën. De toon van zijn stem is vaderlijk: „Luister, vrouw Tabbaart. Nee, schud niet onwillig je hoofd. Ik wil het over je gestorven jongen hebben". Met een ruk komt de oude vrouw uit haar voorovergebogen houding. Haar oogen zijn wakker. Ze zegt niets, maar wacht strijdvaardig af. Maar pastoor Marten heeft slechts vredelievende bedoe lingen. Gebaar en stem zijn mild en tegemoetkomend. „Vrouw Tabbaart, als je de taak op je neemt, waarvan ik je zooeven sprak, dan bewijs je de heilige kerk een onschat bare dienst. Wij zullen de hoogere, kerkelijke macht niet on kundig laten van je toewijding. Ik twijfel er niet aan of de heilige Vader zelf zal voor de ziel van je gestorven kind een volkomen aflaat geven. Zoo zal de verdienste van een zwakke, oude moeder haar kind gelukkig maken en de zaak van ons aloud geloof bevorderen". In de stilte, die op deze langzaam en duidelijk uitgespro ken woorden volgt, breekt het verzet. Lag er wrevel op dat oude, stugge gezicht? Was de blik in haar oogen vijandig? Nu is er geen verweerd gelaat met zoo zachte trekken, nu staan geen moegestaarde oogen zoo mild als de hare. De verachtelijk geweigerde opdracht wordt haar nu een heilige taak. Ze spreekt niet van deze wondere omkeer. Maar gretig toont ze haar bereidwilligheid met jeugdig vuur, dat zich in bijna geestdriftige woorden uit: „Breng de kinderen van dien gevangene bij hem in zijn afschuwelijk hol, eerwaarde heer, en we zullen ons doel be reiken. Zijn door langdurige eenzaamheid gefolterd vader hart zal die plotselinge aanblik niet kunnen verdragen. Zijn hart zal breken en daarmee zijn halsstarrigheid. Hebt u dit niet kunnen bedenken?" Neen, dit heeft pastoor Marten niet kunnen bedenken. Hij tuurt naar de grond, terwijl hij haar woorden overweegt. Dan. als hij langzaam begint te praten, richt hij zijn oogen, verwon derd, op de oude, afgeleefde vrouw, als komt het hem raad selachtig voor, dat deze dorre, verschrompelde ziel dit geniile plan bedacht. „Ja. ja, dat is goed gezien. Die kinderendat kan zijn uitwerking niet missen. Hoe heb je 't zoo plotseling gevon den! En toch heb ik 't wel gedacht, ik heb dadelijk gevoeld als 't ware, dat je een middel bedenken zoudt. Wonderlijk!" De pastoor staat op, schuift zijn stoel achteruit. Hij loopt naar het raam en dan weer naar de tafel, heen en weer. Vrouw Tabbaart ziet zwijgend voor zich uit. terwijl hij drukker begint te redeneeren. „Natuurlijk, zoo moet het. En 't mooie is, 't is geen slecht plan, geen laagheid. Het welzijn van de kerk is mij zeer lief, maar ik ben geen pijniger, nee, een pijniger ben ik niet. Ik wil het beste, ik wil voor Jan de Grave het beste. Ik wil het schavot of de brandstapel alleen in het uiterste geval, vrouw Tabbaart, alleen in het uiterste geval. Dit is beter- Voor de kerk, en voor De Grave, en tenslotte ook voor die arme klei nen. Ja, die kinderen moet hij zien, niet z'n vrouw. Z'n vrouw is ook een kettersche. De kans is te groot, dat ze hem ~ou stijven in het kwaad. Maar de aanblik van die kinderen zal hij niet kunnen verdragen. God geve, dat hij het niet ver- dragen kan". Pastoor Marten maakt aanstalten om het vertrek te ver laten. Bij de deur keert hij zich naar de oude vrouw. „Jk zal m'n maategelen nemen en wat jou betreft, vrouvi Talbaart, we zullen je niet vergeten. Ik zal vandaag nu; het noodige sturen, als ik er eenigszins gelegenheid toe viudei kan. Gebrek lijden behoef je niet meer. Dat heb je wel ver diend". Met een schok richt de ingezonken gestalte van de oudi vrouw zich overeind. Haar argwanende oogen op den gees telijke gevestigd, komt ze naderbij. Hard klinkt haar stem „Dat is de toegezegde belooning niet. Dat kan me allemaal niet schelen. Dat anderezeg wat over dat anderej Ze rukt de deur open, die de pastoor achter zich dichi trok. Op het smalle pad bij haar woning sluiten haar bee] r.ige handen om de arm van den pastoor. „Dat van m'n kind, van m'n gestorven jongenZeg daj nog eensWat hebt u beloofd?" Pastoor Marten is gedwongen haar aan te zien. 't Gerim pelde gezicht met de vooruitgestoken kin heeft twee roodf vlekken op de ingevallen wangen. Haar oogen zijn niet dol nu. Er ligt een groote angst en een matelooze dreiging in. „O, datdat blijft zooals ik gezegd heb. Natuurlijk, daj blijft zoo. Verlaat je daar maar gerust op". Met moeite ontdoet hij zich van die krampig gesloten vin-, gers, die pijnlijk knellen. Haastig loopt hij door, zonder ver<; der naar haar om te zien. (Wordt vervolgd) j

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2