cuoot an)z£ vxowmn 0ONRADS HANDWERKEN E N F A' K*G WEKELIJKSCHE BIJLAGE Een Amerilcaansche Liefdes-Idylle „Romeo en Juliette" in de 20 ste eeuw De meesten van ons kennen wel de oude liefdés-historie van Romeo en Juliette, be faamd geworden in de Europeesche litera tuur sinds niemand minder dan Shakes peare haar in een van zijn drama's ver eeuwigde. De jongelui behoorden tot twee oude, Italiaansche geslachten, die door een yeebe van elkander waren gescheiden. Doch zij kregen elkander hartstochtelijk lief, en telden de bezwaren niet. zooals dat nu een maal altijd aan jonge menschen is eigen geweest. Niets zou hen kunnen scheiden, zoo verzekerden zij zichzelf en elkander. En zij hadden daarin gelijk, doch het tragische was, dat slechts de dood hen kan vereeni gen, zoo fel werkte de haat in dat oude, zuidelijke milieu. Een moderne reprise van het geval, doch met.een meer verblijdenden afloop dan het samen in den dood gaan. heeft dezer dagen in de Vereenigde Staten plaats gehad. Ethel Dupont en Franklin Roosevelt Ju nior waren de partners in de historie, en hun plechtig huwelijk werd voltrokken in de kerk te Wilmington, in den staat Dela ware. Niet minder dan driehonderd perso nen waren daarvan getuige, onder wie Franklin Roosevelt Sr., president der Ver. Staten De Duponts zijn van Fransche afstam ming, gelijk de naam reeds aantoont. In het jaar 1737 trouwden te Parijs een zekere Samuel Dupont, een eerzaam horlogemaker uit Rouaan, en Anne de Mout Chanin, af stammelinge uit een adellijke, doch ver- armde familie. Hun zoon Pierre emigreerde l «Port»™. «'Sm». hJJ naar dé nieuwe wereld en vestigde zich in evcn fmakkehik en innemend onder de dénzelfden staat, waar nu nog zijn nazaten menschen te bewegen als zijn varter wiens zeer in tel zijn. Vermoedelijk droeg daartoe f!™lachi hem overal den weg baant Boven in niet geringe mate bij dat de Duponts dlen 's Ethel een meisje, dat eenvoudig is steeds scherpe zakenlui geweest zijn, die in j van optreden, al is zij een gevierde schoon- het voetspoor van hun stamvader, die zich Franklin aan journalisten vertelde, dat de Duiponts absoluut tegen een verloving ge kant waren, De twee machtige families \va- sinds lang politieke vijanden en men geloofde niet aan de mogelijkheid van een verzoening. Heel Amerika leefde mee met de romance n was tevreden toen het officieele verlo- 'ingsberibht de wereld werd ingezonden! Wamt Franklin wordt beschouwd als een op de kruitfabricage toelegde, wapenfabrie ken stichtten, die tot fabelaóhtigen bloei kwamen. Ook in den krijgsstand wisten Duponts eervolle carrières te vormen; men .vindt in hun rijen zelfs admiraals- en gene- raalstitels. Ook de Roosevelts behooren, gelijk men weet, tot de Amerikaaneche aristocratie, daar zij van zeer oude Hollamdsche afstam ming zijn, hetgeen ginds in hooge eere is. Tegenover den fabelachtigen rijkdom der Duponts zinkt hun fortuin echter in het niet. De openbare ambten, die zij veelvuldig ambieerden, dragen er bovendien niet toe bij, iemands financiën aanzienlijk te ver sterken. De Roosevelts tellen onder him af stammelingen twee staatspresidenten, twee gouverneurs van den staat New-York, drie NUTRICIA- KINDERMEEL ministers van marine. Zij behooren tot de democratische partij, terwijl de Duponts zich in het kamp der tegenstanders, der republikeinen, hebben geschaard. Niet al leen de millioenen, ook de politieke inzich ten stonden dus tusschen de familie van de jeugdige, bekoolijke Ethel en Frank, van ouds haar speelgenootje. Die beiden zagen elkaar voor het eerst, toen het kleine meisje nog maar een kindje van vier ja-ar was, maar telkens, als ze elkander sindsdien op kinderfeestjes en partijtjes ontmoetten, zoch ten zij eikaars gezelschap. Zij waren wat men noemt een „spannetje". Frank werd later, als jong student, een '«enigszins ruw heerschap, die met zijn auto bravourstukjes uithaalde, die hij beter had kunnen achterwege laten, vooral als zoon van een zoo alom bekend en vooraanstaand man. Misschien dat vader Dupont -hem ook uit dien hoofde niet al te graag mocht. Doch de antipathie vergrootte zich toen Roosevelt Sr. zich candidaat liet stellen voor het pre sidentschap van de Vereenigde Staten. Du pont ontpopte zich als een zijner meest for midabele tegenstanders, en dat het hem niet aan macht en invloed ontbrak, darnk zij zijn positie als fabelachtig rijk industrie koning, dat laat zich gereedelijk denken Erger werd de breuk nog tusschen de beide oude families, toen Roosevelt zijn New Deal campagne begon, nadat hij in triomf het Witte Huis was binnengevoerd. Het zag er naar uit, dat het tusschen de jongelui tot niets zou komen. Om aan de idylle, die naar vaders inzicht al meer dan genoeg tongen in.beweging had gebracht, een einde te maken, werd Éthel voor een jaar naar Europa gezonden. Maar in 1936 kwam Ethel terug en Frank lin ging haar van boord van het schip ha len. Algemeens verbazing in het land. Na tuurlijk werd het paar overal door pers fotografen belaagd. Franklin maakte sensa tie, toen hij een camera stuksloeg, waar mede men hem samen met Ethel gefotogra feerd had. Vader Dupont sprak het bericht van een verloving ten stelligste tegen. Heel 'Amerika vroeg zich af wat er nu toch ge- beffrijr ging. De itenwereld weet niet., wat er zich binnenskamers heeft afgespeeld. Ze las, dat heid en fabelachtig gefortuneerd. Nieuwe spanning kreeg het geval, toen Franklin plotseling ernstig ziek werd, tengevolge van een kwaadaardige keelontsteking, en de kans, dat hij het halen zou, maar zeer pro blematisch was. Ethel vepleegde hem op het buitengoed van de Duponts in Florida, van waar hij in Februari hersteld naar de uni versiteit terugkeerde. Kort daarna kreeg Ethel blindedarmont steking. Ze herstelde echter spoedig en daarop werd de huwelijksdag vastgesteld. Het huwelijk is voltrokken te Wilmington, bijgenaamd de hoofdstad der Duponts. Ethel had haar huwelijk gaarne zoo een voudig mogelijk begonnen. Maar zij war erfgename van de „koninklijke familie van Delaware", zooals de kranten schreven, er was een president te gast, er kwamen staal- koningen en automobielmagnaten. Niet minder dan zevenhonderd gasten verzamel den zich in de paleisachtige villa van papa Dupont, die door president Roosevelt eens werd gerekend tot de „economische roya listen", tegenover wier begeerte naar macht hij eigen idealen stelde, zijn „New Deal", economische samenwerking tusschen kapi taal en arbeid en sociale ordening. Ethel's trouwjapon was im het diepste ge heim gemaakt. Ze had niet gewild, dat er van tevoren ook maar iets over werd ge schreven. Haar toilet was van paarse zijde. Na een grootsche receptie is hét jonge paar voor twee maanden naar Europa ge trokken. Na hun terugkeer zullen ze gaan wonen in den staat Vinginië, te Charlotte- ville. Daar aan de universiteit zal Franiklin die te Harvard in de letteren afgestudeerd is, een graad in de rechtsgeleerdheid gaan halen. Het 90hijnt niet onmogelijk dat Franiklin Jr. in tegenstelling met zijn broers zijns va ders voorbeeld zal volgen en in de politiek gaan. f Dan bestaat er zefs mogelijkheid, dat de bescheiden Ethel Dupont „first lady" (eer ste dame) van de Vereenigde Staten wordt, als echtgenoote van den „first citizen" (eer sten burger, president) van het land. Een idyllischer besluit dan dat van de tragische liefde van den echten Romeo en Juliette Groote Markt No. 8 BOTTERDAM HANDWERK-BENOODIGDHEDEN Een kruippakje Dit kruippakje kan gemaakt worden van Tussor, Tobialco, Glorialinmen, enz. Men heeft noodig plm. 1% M. stof van 80 c.M. breedte. Broekje en lijfje worden voige.is patroon geknipt, men moet overal 1 c.M bijknippen voor de naden. Middenvoor van het lijfje .middenvoor en achter van het broekje worden aan de stofvouw gelegd. Het lijfje wordt dubbel gemaakt; bij het dichtnaaien worden ook meteen de schou derbanden er tusschen genomen, nadat deze van voren zijn dichtgesiikt. Midden achter valt de sluiting, het lijfje sluit 3 c.M. over elkaar Voor versiering kan men een festonneer- steek maken. Het broekje sluit van achter naar voren Sandwiches voor een „avondje" Op een gezellig „avondje" is een hartig hapje altijd zeer welkom. Voor dit doel zijn sandwiches geschiktl Bij 't klaar-maloen van deze versnapering moeten we er voor zorgen dat de stukjes gegeten kunnen worden zonder dat men vette vingers krijgt; het belegsel of smeersel komt dan ook altijd tusschen twee laagjes brood. Men kan sandwiches het best klaar ma ken van casinobrood van den vorigen dag, dit is nog goed van smaak indien we melk- bróod gebruiken, terwijl we 't voordeel hel» ben, dat het gemakkelijker te snijden is dan vérsch brood. Om geen kans te loopen. dat de dun gesneden boterhammetjes bij het smeren stuk gaan, is het aan te raden eerst de korsten van het brood te snijden, dan de snijkant van het brood met boter of een sandwichcrême te besmeren, waarna men een gesmeerd dun sneetje af kan snij den. We leggen dan twee van deze sneetjes op elkaar en snijden ze in rechthoekige of driehoekige stukjes. Als belegsel van sandwiches komt vooral iets hartigs in aanmerking; bijzonder lek ker zijn de volgende sandwichcrêmes. Deze kunnen we op verschillende wijzen maken: 1. Boter zacht roeren, vermengen met geraspte oude kaas, zeer fijn gehakte petei selie en zoo noodig wat peper en zout. 2. Boter zacht roeren, vermengen met door een zeef gedrukte ansjovis 4. Boter zacht roeren, vermengen met het door een zeef gedrukte geel van hard gekookt ei, wat peper en zout, en desge wenscht wat tomatenpuree. Voor degenen, die toch wel graag iets zoets op den schotel aantreffen kunnen we enkele sandwiches met oranjemarmelade klaar maken. Ter afwisseling van het witte brood ma ken we sandwiches van bruin brood, beleg gen deze met jonge kaas (die men wat pit tiger kan maken door er wat mosterd over te strijken) en leggen daarop plakjes ra dijs of ramenas, 't geheel wordt weer met een tweede laagje brood afgedekt. Bij het opstapelen op den schotel, die be legd is met een servetje of een kanten kleedje, leggen we de sandwiches soort bij soort Aan het achterpand maakt men aan beide zijden een zoom van 3 c.M. oreedte. Bij het voorpand wordt aan beide zijden een beleg stuk aangezet, links aanstikkeri en rechts plat stikken. Als dit klaar is moet het ook 3 c.M. breed zijn. Nu moet voor en achter net booid opge zet worden Deze stukken knipt men vol gens de aangegeven maten. Het broekje wordt zooveel als noodig is ingerimpeld. De pijpjes worden met een schuine bies afgezet. Voor versiering kan men hierover festonneeren. Tenslotte wordt het broekje aan het ijfj© geknoopt. Middenachter een knoopsgat en iedere zijkant 4 op gelijke afstand. liet bovenste van deze 4 valt ih het boord en wordt in schuine richting gemaakt. Aan het voorpand maakt men aan weers kanten 4 knoopen, waarvan de bovenste in het boord valt Nu worden er in het boord op gelijke afstand nog 2 knoopen aangezet en het pakje is klaar. SPERC1EBOONEN IN TOMATENSAUS. Wanneer er voldoende versche tomaten zijn. gebruik deze dan liever om er een dikke saus van ta maken, dan de purée uit het blik. Schil de tomaten af na ze in heet water gedompeld te hebben, snijd ze in stukken en laat ze geruimen tijd smoren in boter of vet, waarin een fijngesneden knoflookpitje is gedaan. Voeg zout en peper toe en laat de tomaten heelemaal fijn worden. Kook ondertusschen de spercieboonen gaar, laat ze uitlekken en vermeng ze met de tomaten saus. Dien ze voor op een platte schotel, be strooid met fijngehakte peterselie. Wordt er tomatenpuree gebruikt, voeg deze dan öij een stuk boter of vet met fijngesneden knoflook of ui, leng ze aan met een scheut bouillon en laat de saus -nog even door koken. De saus moet flink dik zijn. GEVULDE TOMATEN. Men halveert niet te kleine tomaten, haalt de zaadjes er uit en vermengt ze met gehakt. Mien rekent drie deelen tomaten tegen eon deel vleesch. Hierbij voegt men wat geraspte of fijnge sneden pi, zout, peper, een beetje kerry en een hardgekookt ei. Mocht de vulling nog te dun zijn, doe er dan wat koude, gekookte aardappels door. Vervolgens verhit men in een ijzeren pan wnt olie of boter, voegt hier rijkelijk veel fijngesneden uien en een laurierblad bij. Zet do opgevulde tomaten er in met het kapje er weer op en laat deze een half uur zachtjes stoven. Geef hier rijst of aardappelpurée bij. TOMATENGOULASCH In olie of vet braadt men in kleine stukjes gesneden, gezouten en gepeperd vleesch met een laurierblaadje, eventueel wat thijm en paprika, aan alle kanten mooi bruin. Voeg er na tien min. een paar gesneden uitjes ep driemaal zoo veel tomaten ontveld en gesnoten, als vleesch. Na nog tien minuten voegt men er wat kokende bouillon bij en laat alles een goed uur stoven. Als de saus niet goed ge bonden is strooit men er wat meel over. Men dient dit ook op bij rijst of aardappel purée. RIJST MET APPELS (4 pers.). 200 gram rijst, driekwart liter water, 1 pond zure moesappels, 100 gram suiker, iets zout. Wasch de rijst zeer goed, zet ze op met kokend water en zout en breng ze aan de kook. Schil de appels, snijd ze in vieren, verwijder de klokhuizen, wasoh ze en leg ze op de rijst. Laat alles samen zachtjes koken. Voeg als rijst en appels gaa zijn de suiker toe en roer alles luchtig dooreen. Doe de rijst in een schaal en strooi er wat fijne kaneel over. BESSENSAPVLA (4 pers.). 2y2 dl. bessen sap, 2y2 d.l. water, 125 gram suiker, 5 af gestreken eetl. sago, stukje pijpkaneel. Laat de bessensap en het water trekken met de pijp kaneel, voeg suiker toe, breng alles aan de kook, bind de vla met de sa go, die met koud water in glad geroerd. Laat de vla even doorkoken, laat ze onder af en toe roeren even bekoelen, neem de kaneel er uit en doe haar in een schaaltje. Geef er vanillesaus bij. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON Dit vlotte japonnetje is vervaardigd van gestreept katoen of toile de soie. Rok en blouse worden met aardige fantasieknoopen gesloten. Juist doordat men de strepen op verschillende manieren verwerkt heeft, verkreeg men zoo'n aardig resultaat. Benoodigd materiaal: 4 Meter van 90 centimeter breedte Het patroon is te verkrijgen in maat 42: bovenwijdte: 96 centimeter; taillewijdte: 74 centimeter; heupwijdte: 101 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het passend maken voor het eigen figuur. Prijs 26 ets. plus 4 ets. voor porto- en administratiekosten. Dit patroon is te verkrijgen bij de „Afdeeling Kiiiip- patronen" van de Uitg. Mij. „De Mijlpaal" Singel 01, Amsterdam, Centrum. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels of wel per postgiro: 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres nauwkeurig op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de verzending! Bovenstaand patrooon is ook naar maat te verkrijgen. Prijs is dan 70 ots. per stuk. Verder leveren we niet alleen patronen van het hier gepubliceerde, doch van ieder gewenscht model. Toe zending van een afbeelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende. Prijzen van deze patronen naar 'maat zijn: een mantel: 85 ets.; japon: 70 ets.; lingerie en kinderkleeding: 45 ets.: blouse: 40 ets.; en rok: 35 ets. per stuk. Voor het warme Jaargetijde We hebben in de koude voorjaarsdagen met verlangen den tijd tegemoet gezien, waarin we ons weer door de zon konden laten stoven; en de heerlijke zomersche da gen in de eerste helft van Juni hebben aan onze wenschen op dit punt glansrijk vol daan. Laten we hopen, dat de zomer daarmee nog geen afscheid van ons heeft genomen! Eén donkere schaduw echter heeft de huisvrouw van de zon te verwachten, spe ciaal de huisvrouw, die niet de beschikking heeft over een koelen kelder en dat zijn er bij den tegenwoordigen huizenbouw \e len. Diveree levensmiddelen zijn in de warmte sterk aan bederf onderhevig, en onder die levensmiddelen nemen vleesch en visoh de eerste plaats in. Hebt u er wel eens over nagedacht, hoe in die omstandigheden kaas een heerlijk handig hulpmiddel kan vormen? Van ..bederven in de warmte" is hierbij geen sprake: de hoeveelheid die telkens ge kocht wordt ,kan immers in overeenstem ming zijn met de behoefte van het gezin, maar we kunnen ook zonder bezwaar voor de houdbaarheid een heele kaas in voor raad nemen en dat doen velen toch b.v. geregeld met onze ..Edammertjes". Geldt ons kaasbezit een platte ronde kaas (een Goudsche b.v.). waarvan we voor op de boterham wekelijks een punt uitsnijden, dan hebben we slechts de beide snijvlakken van de groote kaas met een heel dun laagje boter te bestrijken, om er de volgende week een even versoh stuk van af te snijden als het vorige was. Trouwens zoo'n groote kaas gaat, als we ze op de juiste wijze weten te gebruiken, betrekkelijk nog vlug op. Met een „juist gebruik" bedoel ik b.v., dat we de kaas ook in het middagmaal te pas brengen als een absoluut frissche grondstof, die feitelijk niet bederven kèn en waarmee we dus in 't geheel geen risico loopen. 1 Een grondstof óók. die zich uitstekend aanpast bij bepaalde groenten uit dit seL zoen. Bloemkool b.v. met gepaneerde kaaslapjes kan gerust eens invallen voor bloemkool met saucijsjes: niet alleen is de combinotie bijzonder smakelijk, maar de bereiding is in een oogenblik gebeurd. We snijden vrij dik* ke plakken kaas (minstens Vz oM. dik) eni verdeelen die in handige stukjes, ter grootte b.v. van een kalfsoester. We dooipen ze eerst in een soort beignet-beslag van bloem en water, dik-vloeibaar, n.l. zóó, dat het meng sel bij het afdruipen aan den rug van den1 lepel blijft hangen. Dan halen we de plak jes door paneermeel en bakken ze in heete boter in de koekenpan vlug aan weerskan ten bruin. Liefst bakken we ze op het allerlaatste oogenblik (als b.v. de groente zal worden opgedaan): ze komen dan lekker warm op tafel en zijn van binnen roomig door de ge-, smolten kaas Een huishoudelijke raadgeving, die over ditzelfde punt gaat, zou zijn, dat we in de warme maanden ervoor zorgen, het stukje kaas op ontbijt- of koffietafel vooral op te maken vóór het er uitgedroogd en onooglijk gaat uitzien. Ook daarbij helpt ons dan het gebruik, dat we van kaas in het middag* maal maken: vóórdat het stukje onder de j kaasstolp zijn smakelijk uiterlijk heeft ver- loren, raspen we het. om het in dien vorm. te verwerken in een kaassaus (bij gestoofde nieuwe aardappelen, bloemkool, Mei-raap jes. rijst of macaroni); of wel, om er de smakelijkheid en de voedzaamheid mee te verhoogen van aardappelpurée, aardappel koekjes of -croquetjes, gestoofde macaroni, een restjes-schoteltje van bloemkool met aardappelen, enz. enz. Natuurlijk is ook de geraspte kaas op de boterham niet te versmaden: heerlijke sand- wiches b.v. bereiden we door twee gesmeer de met geraspte kaas bestrooide sneetjes brood op elkaar te leggen met een plakje tomaat ertussdhen. Heerlijk frisch in de warmte 1 ALLES wat U noodig hebt voor JAPON- of MANTELSTOFPEN vindt U he* voordeeligst bij: STOFFEN HUIS J. M0NNICKENDAM, HOOGSTRAAT 351 HOEK SPUI - ROTTERDAM Ook kunt U Uw Japon laten knippen voor 1.—; knippen en rijgen 2.—; Mantel knippen 2.—; knippen en rijgen 3.—Japon geheel gemaakt 7.50. Nieuwste platen ter Inzage. EEN HAARVERF, DIE PRACHTIG VERFT EN LANG HOUDT! INSTANTO VITE ls de volmaakte haarverf voor goede vriend van de per manent U behoeft niet bang te zfln voor lee- zonder aarzelen idera merken, want H. MESKER, LATEXO ELASTIEK Vervaardigd van de orig. gespoten Lactron rubberdraden. Vernieuwing onnoodig. HAVERMOUT VLUGKOKEND 4Q CENT PER IO PONDSPAK R.V. SOIL PELLERIJ „MERCURIUS" - WO SUES VEER. STOOMWASSCHERIJTh BOMB^KF OOSTMAASLAAN 239 Telefoon 52545 ROTTERDAM HELDERHEID en AFWERKING ONGE-EVENAARD I HUIZE „WESTEINDE'* TE 's-GR A VEN H AGE biedt aan Dames en Meisjes een aangenaam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1.50 3.— p. d.) vootl logies met volledig pension; desgew. alleen kamers met ontbijt. Gevestigd sedert 1868. Seheel verbouwd en gemoderniseerd. Westeinde 31. Telef. 113932 Westeinde 27. Telef 110573 OW DAGELIJKSCH KOPJE KOFFIE UW DAGELIJKSCH KOPJE THEE .V. Kants Gunnink, Importeurs, Kampei! Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn. U T R F C H T KONINGSWEG 56 - Tele! 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met. nortonwater VRAAGT TARIEVEN Adveiteen m Vooi m Vrouwen 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8