KERK EN ZENDING ï>^f HAAS' Azijn alleen Steevast nummer één! VIRULY - GOUDA Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk WOENSDAG ai JULI 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 CHR. GEREF. KERK Drietal: Te Noordeloos, cand. E. du Marchie van Voorthuysen te Apeldoorn, cand. J. C. Maris te Zwolle en cand. J. M. .Visser te Sncek. Beroep en: Te Zeist, cand. E. du M. Voorthuysen te Apeldoorn. Te Harlingen cand. J. C. Maris te Zwolle. Te Boskoop, cand. H. Visser te 's-Gravendeel. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Groot-Ammers, W. Rijns burger te Oud-Beijerland. Te Polsbroek i(toez.), H. Kraay te St. Annaland. Aangenomen: Naar Arnhem, Gerritsen Jr. te Zierikzee. Bedankt: Voor Goes, Joh. Gerritsen Jr. 'te Zierikzee. Voor Kattendijke, cand. C. de Ru, hulppred. te Koog op Texel. .GEREF. KERKEN Tweetal: Tc Stadskanaal, R. J. Meulen te IJmuiden en R. Schippers te tWanswerd. Bedankt: Voor Leiden, Dr. G. C. Ber- kouwer te YVatrgraafsmeer. GEREF. GEM. Beroepen: Te Iersekc, M. Heikoop te Utrecht. Ds. C. W. J. v. LUMMEL Zaterdag 24 Juli zal het 50 jaren geleden Zijn, dat Ds. C. W. J. v. Lummel het pre dikambt in de Geref. Kerken aanvaardde te Waarder. In 't vorige jaar, toen hij op 1" 'Juni 80 jaar geworden is, hebben wij over den bekendien prediker, die ook de gemeen ten van Delft -en Zuidland langen tijd ge diend heeft, uitvoeriger geschreven. De nog krasse grijsaard woont nu weer te Zuidland Zondag 25 Juli hoopt Ds. Lummel aldaar ,voor te gaan. EV. LUTH. KERK TE VAALS Het kerkgebouw der Ev. Luth. Gemeente 'te Vaals zal binnenkort gerestaureerd Worden. Op 1 Dec. van dit jaar is het 200 jaren geleden, dat de Vaalser Ev. Luth. Gemeente haar nieuwe kerk ingewijd zag. VRAAGBAAK r\ voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN IPertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartig- heid, Ziekenhuizen, Sanatoria, In stellingen, T ehuizen. VERWARMINGS- MY. SCHIEDAM KERKVERWARMING Protos Super Stofzuigers gerulschloos groote capaciteit Voor kerken, scholen, zieken huizen, sanatoria, enz. Vraagt vrijblijvend offerte bij de Neder! Siemens Mij. N.V. Alle soorten zeep Reinigingsmiddelen N.V. MACHINEFABRIEK J.&H.W. VAN DER PLOEG APELDOORN PASTEURISEER. EN KOOKKETELS IN ROESTVRIJ STAAL. OOK VOOR GROOTKEUKENBEDRIJF ETC. ETC. Technisch Bureau W. Pölke Goudsche Singel 223 Rotterdam-C. Telefoon 55710 v.h. Rotterd. Centrale Verwarmings Mij Aanleg van alle systemen Centrale Verwarmings-lnstallaties Kookkeukens, Oliestookinrichtingen enz. Ds. A. Dekker Inzake het 40-jarig ambtsjubileum van Ds. A. Dekker, Ned. Herv. predikant te Ottprior» ir.iri5c te melden, dat de jubilaris van 2T Juli dien d.o.v Maandag, de: middags van 3—i uur zal recipi eeren. Ds. Dekker, wiens vader stierf toen hij pas 11 j. oud was, wien 't. de liefste wensch was, dat zijn zoon 't Evan gelie zou dienen, heeft. Zijn eerste opleiding daartoe gehad op het ïn- ;hoonhoven het Internaat te Zetten, welks leider, Ds. van Lingen, -de a.s. jubilaris zich nog dank baar herinnert. Via Doetinchem 'ging het naar Utrecht en op 5 Mei 1897 werd hem de poort tot den H. Dienst ontsloten. Bijzondere voorliefde voor het Chr. onder wijs deed Ds. Dekker in Gameren, Giessen- dam en Opheusden den stoot geven tot de oprichting van Chr. Scholen. Te Nieuwe Tonge werd tijdens zijn verblijf aldaar het geheele interieur van het kerkgebouw ver nieuwd. Als bijzonderheid vermelden wij nog, dat Ds. Dekker in het bezit is van medaille met loffelijk getuigschrift van Ko ningin Emma, ontvangen, ter gelegenheid van het, redden van een knaap uit het ijs op 13 Jan. 1892 te Rozenburg. In den loop der jaren heeft de a.s. Jubi laris 50 beroepen ontvangen. Aan 2646 personen werd de H. Doop be diend; 637 personen werd belijdenis des geloofs afgenomen; 130 huwelijken beves tigd; 160 maal het H. A. bediend; 724 men- schenkinderen grafwaarts gebracht en hoe veel maal gepreekt?5597 maal! Z. Eerw heeft de aardige gewoonte elke 1000ste doo- peling een zilveren lepel aan te bieden. ZUIDERZEE-FONDS Naar wij vernemen zal het Zuiderzee- fonds der Ned. Herv. Kerk tegen het einde van dit jaar de drie in de Wieringermeer vanwege dit fonds gebouwde kerken enz. overdragen aan de kerkelijke instanties al daar. waardoor een einde aan dit deel van den arbeid van het fonds gekomen is. Hel fonds zal daarna zich met kracht wijdeu aan de behartiging van kerkbouw enz. in den nieu\v te scheppen Oostpolder. Geschat wordt dat voor dezen polder noodig zal we aen een bedrag van ongeveer 200.000.—. DE DOM TE UPSALA Niet alleen Alkmaar kent kerkinstortings- gevaar. Zweden is opgeschrokken over de tijding dat de beroemde dom te Upsala, zetel van den Zweedschen aartsbisschop ernstig gevaar van instorten loopt. In de kerk liggen tal van groote mannen van Zweden begraven, o.a. Koning Gustaaf Wasa, de botanicus Karl von Linnaeus, de philosooph Emanuel Swedenborg, aartsbis schop dr. Nathan Söderblom. GIFTEN EN LEGATEN Door wijlen den heer Jacob R. Visser, overleden te Zoutkamp, zijn naar de N. Pr. Gr. Crt. meldt, de volgende bedragen, vrij van successierechten, gelegateerd: Stichting „Dennenoord", Zuidlaren 1000; Geref. Kerk te Zoutkamp 1000; burgerlijke gemeente Ulrum 1000. VEREEN ..BODDAERT-TEHUIZEN'* Gift van H. M de Koningin gift te schenken voor het werk der „Bod- DE WERELD-JAMBOREE Geestelijke verzorging protestantsche deelnemers Tien predikanten in sub-kampen Groote diensten op de Zondagen Wanneer men op 31 Juli a.s. het ter rein van de groote wereldjamboree van de internationale broederschap van pad vinders zal betreden, dan vindt men op een 'van de terreinen links van de Beks- laan, dichtbij het marktterrein, een „dienstten't", tevens inlichtingen-bureau van het commissariaat voor de geeste lijke verzorging van de Protestantsche deelnemers. Daar zal aanwezig zijn Ds. W. M. A. Kalkman, van Amsterdam, hoofd- kwartiercommissaris van „De Neder- landsche Padvinders" en tevens hoofdlei der van de geestelijke verzorging. Ook zullen daar zijn drie secretarissen en eenige voortrekkers, die als klerken en or donnansen zullen dienst doen en daar zal heel wat te doen zijn. Ds Kalkman is inge deeld bij de staf van de Jamboree. Een tiental predikanten van verschillende nuanceering zal tijdens dein heelen duur van het kamp, dus van 28 Juli tot 14 Augustus, aanwezig zijn, als assistenten van Ds. Kalk man. Ieder van hen wordt toegewezen aan de subkampstaf. Deze predikanten kampeeren in een sub kamp en zijn den geheelen dag bij de troe pen. Zij hebben hu-n geestelijke leiding uit te strekken over alle Protestantsche groe pen. Het zijn de heeren: Ds. II. Dekker, van Amsterdam: Ds. J. F. Berkel, van Apel doorn; Ds. J. W. van Swigchum, van West- Terschelling; Ds. G. J. W. Den Herder, van Franeker; Dr. W. ten Boom, van Hilversum; Ds. M. Hinlopen, van Amstelveen, Drs. J. Haveman, van Amsterdam, de heer C. J. Lambour, candidaat te Katwijk aan Zee; Ds. A. K. Krabbe, van Hillegom; Ds. J. W. Sep- meyer, van Lobit-h. Deze predikanten zullen iederen dag 'beginnen met een morgenwij ding. volgens vastgesteld schema: Schrift lezing, gezang, kort gebed. Zondag 1 Augustus, des morgens om IC uur, zal er op het groote demonstratieter rein een velddienst gehouden worden on der leiding van Prof. Dr. Berkelbach an den Sprenkel, van Utrecht. Des middags zullen vele deelnemers naar Haar lem marcheeren, om daar in de Groove cf St Bavokerk op de Oude Groenmarkt een dienst bij te wonen, die geleid zal worden door Dr. Terlaak Poot van Den Haag. In Engeland noemt men zoo'n marsch naar de kerk „Church Parade". In de dienst zal de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap" van Haarlem, directeur de heer Frits Schuurman, medewerken voor koorzang. De heer Piel Egmond, organist van het concert gebouw te Amsterdam zal het orgel bespe len. Op 8 Augustus des morgens om 10 uur zal weer op het demonstratie-terrein een velddienst worden geleid door Prof. Dr. A. H. den H a r t o g van Amsterdam. In de beide morgendiensten zal het Leid- sche Chr. Harmoni-ecorps, directeur de heer H. J. A. B o k h o v e, lid van de Kon. Militai re Kapel den massa-zang begeleiden. Bij den aanvang van de diensten ontvan gen alle deelnemers de orde van den dienst, die gedrukt wordt in het Hollandsch. Fransch. Duitsch en Engelsch. De te zingen liederen, de gebeden, de toe spraak, het wordt alles zooveel mogelijk woordelijk opgenomen. Met de keuze van de liederen wordt er mee gerekend, dat het wijzen zijn. die internationale bekendheid hebben en zoo kunnen allen in hun eigen taal den dienst geheel en uitstekend volgen. De beide professoren spreken in het Hol landsch. Dr. Terlaak Poot zal in het Engelsch den heelen dienst leiden. ONDERWIJS ONDERWIJSBENOEMINGEN Alphen a. d. Rijn: Chr. School. Tot hoofd: de heer P. Stouthamer, onderw. te Badhoevedorp. Barendrecht: Groen v. Prinsterer school. Tot hoofd: de heer G. J. den Hol lander. hoofd der C. N. school te Zw gelspaan. Doetinchem: School m. d. Bijbel. Tot onderwijzer: de heer J. A. van Teyens, kw. m. a. Chr. school te Arnhem (Klaren- dal). Moordrecht: School m. d. Bijbel. Tot onderwijzer: de heer H. J. d e P r i 1 te Dor drecht. DOOFSTOMMEN Blijkens een vraaggesprek met een der leidende personen bij het onderwijs aan doofstommen wordt door den desbetreffen- den Bond steeds sterker geijverd öm in ons land den leerplicht voor doofsto men te verkrijgen. In veel landen, die op ander gebied bij ons land achter staan, is deze reeds ingevoerd. In voorbereiding is reeds de herdenking van het 150-jarig bestaan van het Instituut voor Doofstommen te Groningen, dat 14 April 1790 is geopend. Eindexamens H.B.S, Delft. Chr. Handelsschool m. 5-J. c. Gesl. dames R. Havenaar en N. v. d. Hoeven heeren M. v. d. Akker, J. v. d. Berg, D. Berti J. Harte, A. Langerak en J. Prooper. T1 e 1. R.H.B.S. afd. B. Geel. de dames C C. M. v. Erp en J. J Tolhuis; de heeren D. D. Bannink G. G. de Haas, H. G. Noort en IC. v. Ommeren. Woerden. H.B.S. 5-J. c. B. Geslaafd de dames: M. H. J. de Boer, P. N. van f •1, N. C. Oskam. P. J. Padonos, E. C. oest. D. C. van der Veen, L. G. Vergeer, H. J. Verhagen, A. E. de Vries, P. Zon, de W. van Beek, E. Bogaart, A. van Doo-rn, J. Flinterman, J. J. Janssen, C. van Kleef. E. van Koetsveld. W. A. Kortum, Ch. Krediet S. Kuyl, F. Daverman, E. Pino, C. Rab, P. Roodenburgh, C. S. Ri G. Stykel. L. Stykel hagel Hoofdakte Amsterdam. Gesl. de dames: M. Campen, J. S. Knipscheer. J. E. van der Dee. M. M. var der Dinden. W. Miedema en A. C. J. Sanon. n h e m. Gesl. de heer I. Boonstra. Dunte- Tj. P. Koopmans. Arnhem: A. Noorlander eveld. J. R. Meyer, Apeldoorn, in Haag. Gesl. de dames: E. Rijpkema Den Haag; I. W. Ni - P. F. C. Tee der. Rüswijk. wisse, Dei K. Buis, A. Dljkmi Haag; P. •>ren: J. War Inga. Zuidlaren; E. Bonma, Wolfsbarge; Groningen. riem. Gesl. de damesP. J. Pieterse van der Veen. Heemstede; de heeren: Alkmaar; Th. J. G. Duindam. Hei W. Th. van der Meulen. Velsen-Xoord. uwarden. Gesl. de heeren: A. Knobbe, Anjum; H. J. B. van Santen, Wolvega; A. H. de Vries, Deeuwarden; Y. v. d. Zee. e r d a m. Gesl. mej. A. Meyers, Dor de heer W. A. van Brugge. Rotterdam; Comm. II. Gesl. mej. D J. Roubos. Krimpe! d. Dek: de heeren B. de Jong. Deerdam; G. Callaert. Sluis. Zwolle. Gesl. mej. D C. Hendriks. Deven- ir; de heeren D. C. v. d. Kamp, Den Hulst: M. Knoop, Deventer. Kattige Handwerken. Gesl. de dames: J. B. L F. Berendsen, E. W. van Dun. P. J. Fabert. J. J. W. Smits en A. A. VerheiJen, Rot- S. A. Burgersdük, 's-Gravenzande; P. E. Heidrop. Zwijndrecht; A. C. Klok Meer, Den Haag: A. Pellekaan en E. H. Schriele, Sleeuwük; H. Troost, Gorinchem. rhetdnonderwljs. Amsterdam. 1 ;te N VII, de dames: A. P. Vermee B. H. Landwehr, Rotterdam: M. Oosterl Edam; R. H. Kok en - dam; H. van Dongen N VIII. de dames: A. M. Hoven kamp, Nlimegen; M. Th. van Hassel en W Roadsen, Delden; J. H. Rentema en J. G. Rob Den Haag. vonrtkundlg Onderwijs. Amsterdam Kweekschool v. d. Zeevaart. Gesl. voor dlpl van Aaldieren, F. Baay, E. F. Beuerle Bodet, G. D Boreel, J. J. Brandenburg wer, P. M. Byl, C. D Deelder, A. Delven van Devt ----- - _>yk. E. v Groustra, J. A. Hesselberg, J. G. Holtrop. M. C. i der Hoog. G. Hoogstra, G. J. Kaulbach. H. Kempees, K. D Dankenau, A. M. G. Danz, G. Machlelse, B. Mewe, F. A. de Neyn Hoogwerff. H. J. Penning, G. D. Raasveldt, G. D. Schermer. W. A. Sylaart, TJ. J. Timmer, A. J. Tol. H. Voorspuy. H. de Vries. W. Wehrmeyer, J. Wildschut, A. van der Worm; voor diploma AS: H. M. m. E. Dobbenga, F. Dootjes, D. Fledd* R. Goudberg, C. D. JuLsing. E. Knolle, C. O. Molhuysen, J. M. A. Muntenaar. M. A. Neder- koorn, H. P. Postema, H. W. van Remortel, J. Tricht, R. Wage: Buitenconferentie te Lunteren Referaat van Ds. W. Th. Hoek Aan het verslat? der opening van de drie- daagsche Conferentie dient nog te worden toegevoegd, dat de Federatie blijkens het jaarverslag 693 aangesloten Diaconieën telt, dat is een aanwinst van 61 sedert de laatste Conferentie. Het Adviesbureau voor de Doodehandsbelasting heeft het aangiftebiljet van 140 Diaconieën verzorgd. De heeren Jhr. Mr. J. M. M. van A s c h an Wij ck te 's-Gravenhage, J. van Donselaar te Treebeek, P. van der c h te Alkmaar, Mr. T. B o u t te Gronin gen en L. van Sparrentak te Middel burg, werden als bestuursleden herkozen. In het bestuur der Stichting Huizen van Weldadigheid en Barmhartigheid werden herkozen de heeren H. H. Kok Bzn. te Zwolle, Dr. P. M. de Planque te Leiden en Mr. T. B,out te Groningen. Op het referaat van Prof. van Leeuw volgde een discussie, welke door den referent werd afgesloten met nog eenige toelichtingen op het door hem behandelde onderwerp „Herboren Kerkbesef". Ook het des avonds gehouden referaat van Ir. J. Th. Westhoff over de zorg voor werk- loozen lokte een belangwekkende bespre king uit, en in aansluiting daarop gaf de Ned. Christelijke Filmcentrale een voorstel ling van de film „Nederland aan den ar beid", welke groote bijval oogstte. TWEEDE DAG De middag van den tweeden Conferentie- dag werd vrijgehouden voor een excursie naar het kasteel Hemmen en naar de .Schweer bev der Beckestichting" te Dieren. Tegen 8 uur des avonds vereenigde men zich weer voor een samenkomst, waarin de heeren J. W. van Geel en van Utrecht en H. W. Obbink van Aalten belangwek kende grepen uit de diaconale praktijk ver haalden. De heer Van Geelen gaf allereerst een schets van de methode van behandeling der gevallen bij de Utrechtsche diaconie: zinsonderzoek van het geval door den dia ken, wiens optreden als broeder en raads man vertrouwen moet opwekken en welk onderzoek zich ook moet uitstrekken naar de belangstelling in geestelijke dingen; rap port van den Armenraad; bespreking in de ringvergadering (samenkomst van 8 of 9 kwartier- of wijkdiakenen); voorstel en be handeling in het college van diakenen. Daar dit laatste geen bevrediging schonk en de vele voorstellen geen tijd lieten voor de bespreking van andere punten of onder werpen op diaconaal gebied, neemt de Utrechtsche diaconie thans1 een proef met de behandeling van de voorstellen in een „Commissie voor den onderstand". Vervolgens typeerde spr. het werk van den stadsdiaken door een aantal gevallen mee te deelen van pogingen tot misleiding, van moeilijke, maar ook van ..mooie" vallen. Spr. wees er daarbij op, dat dwang (tot opname in een tehuis voor ouden van dagen bijv.) niet mag worden uitgeoefend. De re kening der Utr. Diaconie over 1936 sloot met een tekort van 40.000, dat werd op gevangen door een erfstelling. De Utrecht sche. diaconie zou tot haar uitgaven niet in staat zijn, indien het voorgeslacht niet zoo goed had gezorgd. De heer O b b i n k schetste de eigenaar dige kenmerken van het platteland. Er zijn er op het platteland, die van vader op zoon regelmatig steun vragen. Het van nature gebonden zijn aan de Kerk, zonder dat dit altijd uit het geloof is, werkt daaraan mee Was vroeger de hulp der diaconie alleen Ivoor ouden van dagen, weduwen of gebrek kigerifc door de moeilijke tijdsomstandig heden is het werk in omvang toegenomen. Dif noopte om de houding ten aanzien van de hulpverleening te herzien en den maat staf der mcelevendheid aan te leggen. Hoe gezegend dit kan werken, doordat het tot persoonlijk contact noopt, toonde spr. met enkele gevallen aan. Ten slotte stond spr. stil bij de voorzie ning in de middelen der diaconie en in dit verband bij de bezittingen, die wel eens aanleiding geven om te waken tegen mis bruik, omdat men wel eens meent, de dia conie in huur en pacht haar volle recht niet te behoeven te geven of bij leveranties een woekerwinst te nemen, omdat men meent: diaconie is toch rijk. Na deze beide referaten vonden velen aanleiding, om hun ervaringen en de daar uit te trekken lessen naast die der inleiders te stellen. DERDE DAG De dag van heden werd geopend met een overdenking van Handelingen 3 1—11, ge leid door Ds. P. Visser van Apeldoorn. Ds. W. Th. Hoek van Hardenberg, voor zitter van de Federatie van Ned. Herv. jon gerengroepen, hield hierna een referaat over het onderwerp: De kerkelijke jeugd intensief in te scha kelen in het Diaconale werk, is voor bei den, Kerk en jeugd, van groote importantie. De diaconale opvoeding begint al in het gezin. Van jongsaf zal het kinderhart moe ten worden gedrenkt in de barmhartigheid van Jezus Christus. Ook voor de Hervormde scholen ziet spr. een belangrijke taak. De diakenen zelf hebben 'n aandeel in 't aankweeken van diaconaal besef door op te treden als mannen, geschoeid met de be reidheid des Evangelies, met een bewogen en barmhartig hart. Voor de dienaren des Woords zag spr. een belangrijke tank in catechisatie en predi king, bij zijn optreden in de gemeente door meeleven met de armen. Komend tot do volwassen jeugd, v er op, dat bij haar zeker aanknoopingspun- ten te vinden zijn, omdat zij voelt voor een heid en solidariteit, voor sociale rechtvaar digheid, leniging van sociaal onrecht, ver zachting of wegneming van armoede, nood. lijden. Als bijzondere middelen om deze jeugd te bereiken, wees spr. aan: de verspreiding van geschriften (o.m. het boekje der Fede ratie aan de jonge lidmaten der gemeente), optreden op Christelijke en Kerkelijke jeugdverenigingen, medewerking aan de Vereeniging van Jong Hervormden (welker leden vellicht ook actief kunnen ingescha keld worden door het verzamelen van bij dragen, door verjaarsfondsen e.d.), door de prediking in de jeugddiensten en het ma ken van de collecte voor de diaconie tot een afzonderlijk liturgisch onderdeel van den Eeredienst Ten slotts Is spr's onderwerp een onder deel van de algemeene vraag: ..hoe zal de Ned. Herv. Kerk haar diaconale roeping zuiverder en dieper verstaan" en nog breeder: „Hoe zal de Ned. Herv. Kerk weer méér leeren „Kerk" te zijn. een geestelijk, krachtig levend organisme, gebouwd op hei eenig fundament, dat gelegd is, n.L Jezus Christus"* 3INNENLAND Nieuwe klankfilm over Nederland Voor de eenste maal is gister te Amster dam vertoond een nieuwe film over ons land. meer in het bijzonder voor het buiten land bestemd. Er heeft reeds vroeger over de grenzen een film over Nederland geloopen, doch die vol deed niet meer. De thans vertoondp. film ii een sprekende met muzikale begeleiding. Vervaardigd onder directie van den heer W. Mullens, is zij het eigendom van de Ver eeniging „Nederland in den Vreemde", die door middel van een smalfilm nog wel eens gelegenheid zal geven haar hier te lande te De oorsDronkeliike film is een Franschen. Engelschen. Duitschen SDaanschen tekst. Zii kan dus met succes over een groot deel der wereld vertoond worden, en in het buitenland een indruk vestigen. Deze indruk over ons land in den vreemde zal stellig gunstig kunnen zijn, want in ruim drie kwartier gaat een boeiend beeld over het lage land bij de zee voorbij. Of de film een beknopt volledig beeld geeft, betwijfelen wij, want wij misten het een en ander, dat aan Nederland zijn ka rakteristieke beteekenis geeft. Zoo bv. de bouw van arbeiderswoningen, waarvoor ons land in het buitenland zoo goed staat aan geschreven. Over den wetenschappelijken naam. dien Nederland geniet, wordt de bui- tenlandsche toeschouwer slechts spaarzaam ingelicht, terwijl het godsdienstig karakter der natie nagenoeg uit niets blijkt. Men zou verder kunnen vragen: waarom ontbreekt od deze film de beeltenis van Dr Colijn, den Nederlandschen minister-president, tot wien een groot deel der buitenlanders met respect opziet? Ook misten wij de meest eenvoudige gegevens over ons land, die men in een paar verklarende teksten had kunnen geven. Men zal in het buitenland kunnen vragen, hoe veel inwoners dat kleine landje met zijn ge vierde Koningin toch wel telt. en waarvan die menschen in hoofdzaak leven, enz. Het komt ons voor, dat wanneer aan het hier slechts aangestipte meer was gedacht, de beteekenis van de film, wier technische kwaliteiten wij overigens gaarne roemen, grooter zou zijn geweest dan zij nu reeds is. Begrafenis R. M. Minnema Gistermidag is Bergum begraven het stof felijk overschot van den heer R. M. Minne- hoofd van de christelijke school te Kou- dum, lid van de Provinciale Staten van Friesland, secretaris-penningmeester van het Kamerkringbestuur der Chr. Hist. Unie voor Friesland. Onder de belangstellenden waren de hee- m Mr. R. Pollema, c.h. lid der Eerste Ka mer; J. H. Fricke, lid van Ged. Staten van Friesland, vertegenwoordigers van de chr. hist., de a.r. en de chr. dem. Statenfracties, van ae chr. hist, kiesvereeniging Leeuwar den, van het Kamerkringbestuur der Chr. Hist. Unie in Friesland, hoofdbestuursleden van de chr. hist jongerengroep in Friesland, raadsleden van de gemeenten Hemelumer Oldephaert en Noordwolde en vertegenwoor digers van verschillende kerkelijke en maat schappelijke organisaties, waarin de over ledene zitting had. Bij het graf werd niet gesproken. De leer lingen van de school van den overledene zongen Gezang 130 vers 6. In het gebouw van de Hervormde evange lisatie heeft daarop de heer Fri che uiting gegeven aan zijn waardeering voor hetgeen de heer Minnema in het belang van Fries land heeft gedaan. De heeren J. Visser en H. J. Pnsthu- i a hebben namens de A.R. en C.D. Staten- clubs hun deelneming met het overlijden betuigd. Verder hebben nog gesproken ver tegenwoordigers van den gemeenteraad van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, het christelijk lager en uitgebreid lager on derwijs in die gemeenten, van de chr. hist, jongerengroep in Friesland, waarin de over ledene jaren achtereen een leidende fizuur was, en van den kerkeraad der Ned. Herv gemeente te Koudum. Een familielid heeft dank gezegd voor de belangstelling. Auto tegen boom geslingerd Vier personen ernstig gewond Op den Rijksstraatweg nabij Voort u i z e n is gistermiddag een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een vrachtauto, welke plotseling links uitweek, werd daar geramd door een achterop komende personenauto, bestuurd door een met verlof te Breda ver blijf houdenden ambtenaar uit Paramaribo. In den wagen waren gezeten zijn vrouw, zoon en dochter en voorts twee kennissen. Door de botsing werd de wagen tegen een boom geslingerd en dientengevolge werd de echtgenoote van den bestuurder en haar zoon en dochter zoomede een van de ken nissen zoo ernstig gewond, dat ZÜ n"1®* drie ijlings ontboden ziekenauto's naar het St. Elisabethziekenhuis te Amersfoort moesten worden vervoerd. Twee van hen liepen een hersenschud ding en beenbreuken op. De twee anderen zijn ernstig inwendig gekneusd. Twee dok toren uit Voorthuizen en een juist passec- rende dokter uit Groningen verleenden de eerste hulp. Hoogste stand te Hernösand 764.5. Laagste stand te Vestman .r 749.5. Stand vanmorgen half twaalf: 761.3. WEER VERWACHTING Zwakke tot matige Zuidelijke tot Weste lijke wind. zwaar bewolkt tot betrekken met veel kans op regen of onweer, later opkla rend en koeler. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De hooge drukking heeft zich niet naar ons land verplaatst maar trok in Z.W. rich- tins terug. De depressie wordt snel dieper en schijnt thans meer N.-waarts te trekken; een secundaire nadert ons land. Ierland had reeds zware regen en krijgt thans afkoeling In Groot Brittannië dringt de regen naar het oosten door. Scandinavië heeft half tot zwaar bewolkte lucht met nog weinig regen en hooge temperatuur in Zweden en Lap land. Over Duitschland ligt een zwakke de pressie die onweersstoringen kan veroorza ken. Munchen had reeds 19 m.m. regen. Frankrijk meldt bijna overal windstilte en fraai weer, behoudens ochtendnevel, en hooge temperaturen in het zuiden. Ook in Zwitserland viel eenige regen maar blijft het weer in hoofdzaak goed, de hoogs'e Alpentoppen hebben helaer weer, bij de la gere komt mist voor. De naderende secundaire zal hier te lande regen en afkoeling brengen, terwijl een uit' looper van de ondiepe depressie in Duitsch land heden weer onweer zou kunnen brja gen. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf: 20.0 gr. C. 22 JULI Zonsopgang 5.06 uur, zonsondergang 9.05 uur Maan op nam. 8.15 uur, onder vm. 3.58 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 22 JULI Van 's avonds 9.35 uur tot 's morgens 4.37 uur KIND VERDRONKEN Te Hengelo (O.) is gisteren het vier jarig zoontje van den heer J. M. uit de He- lenastraat, bij het spelen in een kleigat aan de Berendinastraat geraakt en verdronken. Zijn vriendje maakte alarm. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. PAARD SLOEG OP HOL (Van onzen correspondent) Gistermiddag wilde op de Singel te Woerden de bestuurder van een vracht auto van Van der M. de groentekar van B passeeren. Hierbij raakte de auto de achter karnt van de wagen. Het paard schrok, sloeg op hol en kwam tot stilstand bij het overzet- veertje. De bestuurder, alsmede het twee jarig jongetje v. d. H., kwamen te vallen en liepen ernstige kwetsuren op. Ze zijn naar het Alg. Ziekenhuis vervoerd, schuld ligt bij den bestuurder, die te vroeg wilde passeeren. BIJ UITSTAPPEN AANGEREDEN Gistermorgen omstreeks elf uur is op den Frieschen straatweg onder de gemeente ïard de 40-jarige mej. A. H„ wonende aldaar, bij het uitstappen uit een autobus aangereden door eten vrachtauto uit Olden hove. De vrouw, die tegen den grond werd gesmakt, kreeg een hersenschudding en In wendige kneuzingen. Haar driejarig doch tertje, dat zij op den arm had, kreeg lichte verwondingen. Na door Dr A. Cohen ver- ECONOMIE EN FINANCIEN Weekstaat Nederl. Bank De weekstaat van de Ned. Bank laat, thans 'n goudvoorraad zien van 1257.875.0tii) tegen 1245.868.000 in de vorige. Dit is dus een vermeerdering met 12 millioen gulden. Wanneer men de groote fluctuaties zier, waaraan de internationale wisselmarkt do laatste weken onderworpen is geweest, móet men deze toeneming gering achten en wordt men tot de conclusie gedrongen,* dat óf het Egalisatiefonds thans zelf nog over een be langrijk bedrag aan goud beschikt, dat eerst te zijner tijd aan de Bank zal worden over gedragen, óf dat de werkelijke omzetten op de valuta-markt niet die omvang hebben ge had, als de fluctuaties en de verlagingen van den „dollarpeg" wel deden vermoeden. De vermeerdering van het goudbezit komt tot uitdrukking in de goudvoorraad in het buitenland, die van f 19.9 tot f 30.5 mil lioen steeg. Wat de credietverleening betreft, valt een kleine, maar toch merkwaardige wijziging op, nl. een kleine vermeerdering van het papier op het buitenland. Deze post, in vro - ger jaren een der hoofdrekeningen, dreigde allengs het nulpunt te naderen, doch toont thans nog een zwak teeken van leven. De beleeningen namen met f 0.9 millioen toe en de diverse rekeningen (debet) met f 0.L millioen. De biljettenomloop is met f 8.6 tot f 821 millioen afgenomen. TWEEDE CONVERSIELEENING DORDRECHT Op de tweede conversieleening ten laste van de gemeente Dordrecht groot f 5.19S.000 100 pet is door houders van do te converteeren obligaties ingeschreven voor ruim 6 millioen. zoodat op deze preferent o inschrijvingen een systematische reductie zat moeten worden toegepast en aan vrije in schrijvers niets kan worden toegewezen. NIEUWE GOUVERNEUR BANQUE DE FRANCE Ter opvolging van Labeyrie is tot gouver neur van de Banque da France benoem l Pierre Fournier. tot dusverre onder gouver* neur van dezelfde bank. SCHAKEN Vierkamp te Bad Nauheim Aljechin leidt Te Bad Nauheim is en vierkamp met dub bele ronden aangevangen tusschen l)r. Euwe, Dr. Aljechin, Bugoljubof en Sat- misch. Aljechin spel ode in de. eerste ror.QO tegen Bogoljubof, Saemisch tegen Euwe. Na 43 zetten werd de partij AljechinBo goljubof afgebroken, waarbij Aljechin posi tioneel Iets he'er stond 9oemisch uwe werd afgebroken, na 33 zotten. Beide hangpartijen werden gisteren voort- geze.t Onze landgenoot. Dr. Euwe, wist zijn partij tegen Saemisch na 47 zetten te w;.i* •n. terwijl de wereldkampioen tegjn Bogoi- Knf remise speelde. In de tweede ronde werd dc partij Bogol- jubof- -Euwe afgebroken. 36 zetten stond geen der beide spelers in 't voordeel. Aljechin opende Spaansrh tegen Samiaeh. Samisch had hij het afhreken na 31 zetten pion meer doeh hij de voortzetting ver loor hij na 43 zetten. De stand is thans- 1 Dr Aljerhin 2 pun ten 2. Dr. Euwe \V2 punt. 3. Bogoljubcv V? punt 4. SSmisch ft punten. bonden te zijn, werd mej. H. naar het Aca demisch Ziekenhuis te Grondpgen overge bracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3