Purol bij Doorzitten-Zonnebrand - Stukloopen HAMMOND ORGELS WOENSDAG si JULI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland LGEEN VENDETTA" Tijdens een Lagerhuis-debat over den buiterüandschen politieken toestand heeft «minister Eden de gelegenheid te baat geno men, om nog eens opnieuw, en ditmaal wel licht duidelijker dan ooit tevoren, Enge lands wil tot vrede cn verdraagzaamheid te verkondigen. Zijn rede blonk ditmaal uit 'door den rustigen, overtuigenden toon, waarop Eden de huidige wereldsituatie overzag en naar waarde schatte, ook waar Vieze schatting voor Engelands gevoel van 'eigenwaarde niet bepaald plezierig kon zijn YYant ontegenzeggelijk hebben zoowel de Britsche diplomatie als de Britsche defen sie in een nabij verleden gevoelige échecs geleden, al was dat der strijdkrachten geen erger, dan dat zij door hun tegenwoordig heid alleen niet in staat waren, het oppo neerende nieuwe Italië tot in zijn schulp kruipen te bewegen. Het wordt tegenwoor dig sportief genoemd, zoo men zijn neder laag erkent. Hij die zich van zijn kracht bewust is, kan zulks te gemakkelijker doen daar niemand zijn houding verkeerd zal uitleggen. Zoo gaat het Groot-Brittannin Hhans ook. Eerst eenige dagen geleden heeft Chamberlain er nog op gewezen, dat Enge land met den dag sterker wordt, en dat geen tegenstander is, waar ter wereld ook, die zijn krachten zou onderschatten. Eden heeft, doch met zelfbeperking, op hetzelfde thema doorgeborduurd, toen hij enkele ma len het feit onderstreepte, dat zijn land vreedzaam gezind was, maar geenszins van Voornemen is, zich uit zijn positie te laten 'dringen. Eden onderstreepte tevens, dat het een Britsch belang was, dat zich geen groote mogendheid zou vestigicn op de oost kust der Roode Zee. Over de westkust repte hij niet, waar gelijk men weet Italië zich door de verovering van Abessinië ongemeen heeft versterkt Doch hier mag zeker gel den, dat een goed verstaander ook aan een half woord genoeg heeft. Eden heeft op fijne manier het voordeel erkend, dat de politiek van den duce over Londen behaald heeft, en daaraan toegevoegd, dat men geen wraakgevoelens koestert. Het woord „Ven- "detta", zoo zeide hij o.a., heeft geen enkel Engelsch equivalent, waarmede hij wilde betoogen, dat de bloedwraak het huidige Britsche gouvernement vreemd is. Het er kent in de practijk de nieuwe status quo, gelijk ook in het Middellandsche Zee- accoord met Italië tot uiting kwam, een gentlemen's agreement, dat men aan de Theems ook nü nog wil nakomen. Doch bij dit alles komt een zeer duidelijk „mits'. Mits namelijk ook anderen een gelijke hou ding betrachten, evenmin als Engeland agressief zijn, of gevoelens van wraak blij ,ven koesteren. Voor wie met begrip deze .woorden leest, doemt een geheele achter grond van anti-Britsche machinaties op. Wij willen er enkele aanduiden, zooals de Italiaansch-Arabische radio-uitzendingen van het station Bari; het Italiaansch-Duit- sche stemmingmaken tegen de Britsche deelingspolitiek in Palestina, die Engeland een veilig pied-è-terre aan de oostkust der Middellandsche Zee waarborgen moet; het coquetteeren met de befaamde as Berlijn- Rome, dat louter geschiedt om tegen de Britsche positie de macht van centraal- Europa dreigend te laten opwegen. In dit verband is ook duidelijk de lofrede op de zoo hechte Britsch-Fransche vriendschap, „die gelukkig nergens verkeerd wordt uit gelegd". Alsof Berlijn niet sinds jaar en dag erop uit ware, geheel in de lijn van „Mein Kampf', om op allerlei manier aan deze verhouding te morrelen! 1 Het meest kenmerkende van Edens rede was ten slotte het beroep op Engelands kracht en zijn vastberadenheid, zich niet verder de kaas van het brood te laten eten. Men versta deze betuigingen geheel in den geest, waarin zij bedoeld zijn. Rammelen met den sabel, of een zware vuistslag op tafel zijn den Britschen gentleman, die Eden is, vreemd. Deze middelen versmaadt hij. Doch wel wenscht hij, dat overal ter wereld duidelijk zal worden, dat het Fo reign Office thans voorgoed over zijn aar zelingen heen is. De periode Baldwin is D E*V*E*0 Buikgordels, soepef en gemakkelijk Goed waschbaar Afleen-verkoop» As Wester-Apotheek BBï.ïnï73»!! Oeveo-OepSt w,lm" oTS: T.,. «7055 Fa. C. Roosen Zn. Leiden,alfoiw*375 c.ders wende men zich tot de tabrikante Fa. D. VAN OORT te B.arn. onherroepelijk voorbij. Het is uitstekend, dat men aan de overzijde van het Kanaal thans een sterke ruggegraat toont te bezit ten. Terecht is gezegd, dat zulks, mensche- lijkerwijs gesproken, de wereldramp in 1914 zou kunnen verhinderd hebben, zoo men destijds onomwonden had uitgesproken, waar Engeland stond. Ditmaal weet men. waaraan men toe is. Voor de rust in ons werelddeel kan zulks niet anders dan heil zame gevolgen hebben. DE NON-INTERVENTIE OPNIEUW VASTGELOOPEN Procedure-kwestie gaf nieuwe strubbeling Het sub-comité van de non-interventie commissie heeft gister te Londen opnieuw tweemalen vergaderd, ter bespreking van het Britsche compromis-voorstel. Nader wordt over de zitting der niet-ln- mengingscommissie gemeld: In de ochtendbijeenkomst had lord P1 mout h voorgesteld, dat men onmiddellijk zou overgaan tot de 'behandeling dier pun ten van paragraaf negen van het witboek volgens welke de Britsche regeering ge machtigd zou worden, onverwijld bespre kingen met de partijen in Spanje aan te knoopen over de volgende onderwerpen: 1. het plaatsen van waarnemers in de Spaansche havens. 2. het terugtrekken der vrijwilligers 3. de toekenning van de rechten van oorlogvoerenden. In het witboek echter worden de voor stellen in een andere volgorde vermeld en wel in de volgende: 1. het plaatsen der waarnemers en de afschaffing van de patrouilleering ter zee. 2. de grenscontrole te land. 3. toekenning der oorlogsrechten. De terugtrekking der vrijwilligers komt eerst in de zevende plaats. Grandi stelde als volgorde voor: 1. de subcommissie is het er over eens en neemt er acte van. dat de patrouillec- ring geëindigd is. 2. de controle te land wordt onverwijld hersteld. 3. den beid/vn partijen in Spanje wordt verzocht waarnemers in de havens toe te laten. Lord Plymouth verklaarde daarop, dat hij zijn regeering moest raadplegen, alvorens hij de voorstellen van Grandi kon aan vaarde®. In de mid dagbij eonkomst verzocht hij de commissie over te gaan tot dfl behandeling van het vrijwilligersvraagstuk. Grandi ver klaarde een bespreking in deze volgorde niet te kunnen aanvaarden. Hij gaf de voor keur aan een behandeling in de volgorde van liet witboek, zoodat men des morgens wn men het eens geworden over de plaatsing der waarnemers zich zou moeten wijden aan het vraagstuk der controle op de lands grenzen. Ptymouth zeide daarop, dat in de ochtend bijeenkomst iedereen had begrepen, dat de punten, die de toestemming der strijdende partijen niet behoeven, later zouden moeten worden besproken en dat voor het oogen blik alleen de punten van paragraaf negen aan de orde waren. Grandi verklaarde, dat er een misverstand bestond en dait men het naar zijn meening over alle voorstellen eens moet zijn vóór het plan aan de strijdende partijen zal worden voorgelegd. Plymouth stelde toen voor de controle op de landsgrenzen te behandelen op voorwaar de dat men het er over eens zou zijn daarna tot het vrijwilligersvraagstuk over te gaan. C o r b i n merkte op, dat men, indien het vraagstuk der controle te land zou worden aangesneden, een zeker aantal punten van secundaire beteekenis zou moeten bespreken, die vertraging zouden veroorzaken, niette min aanvaardde hij het laatste voorstel van Plymouth. Grandi zeide toen echter weer, dat hij en zijn regeering geen andere volgorde dan die van het witboek kunnen aanvaarden. Daar men niet tot overeenstemming kwam, werd toen tot verdaging besloten, zonder dat een datum voor een nieuwe vergadering is vast gesteld. Plymouth zal, naar men verklaart, in de hoofdcommissie een uiteenzetting van fien toestand geven, doch het schijnt op het oogen-blik, dat de meeningsverschillen over de procedure de besprekingen voor de zoo- veelste maal op het doode punt hebben ge- Britsche vlootmanoeuvres voor de Egyptische kust De Engelsche Middellandsche' Zee-vloot heeft een bezoek aan Alexandrië aangekon digd. Twintig vloot-eenheden, waaronder drie vliegkampschepen met meer dan twee honderd toestellen, zullen tusschen 28 Aug. en 21 October ter hoogte van Alexandrië positie nemen en tusschen deze haven en Port Said zullen alsdan, met medewerking van de luchtmacht, groote manoeuvres wor den gehouden. De Britsche ambassadeur heeft, in ver band met deze manoeuvres, aan de Egyp tische regeering vergunning verzocht voor het aanbrengen van een tijdelijke radio inrichting. JAPANNERS BOMBARDEEREN OPNIEUW WANG PING Provinciale regeeringen trouw aan Nanking Generaal Feng wordt opperbevelhebber Gisteravond om kwart voor acht heb ben de Japanners opnieuw Wang Ping gebombardeerd, nadat een beschieting in den loop van den middag geen resul taat had opgeleverd. Voor dit nieuwe bombardement hadden zij zwaarder ge schut uit Fengtai laten aanrukken. Na een uur werd het bombardement, waarbij de Japan nero gebruik maakten van brandbommen, weder gestaakt. Ook op verschillende punten nabij Peiping is het tot nieuwe botsingen gekomen. De strijd dreigt thans alge-; meen te worden. Domei meldt uit Tokio, dat volgens den woordvoerder van het ministerie van oorlog de Japansche troepen in Noord-China* al hei mogelijke hebben gedaan om met de Chi- neezen t<jt een vriendschappelijke regeling te komen en' het conflict te localiseeren. De autoriteiten van 't Chineesche 29ste leger hebben op 13 Juli j.l. reeds hun veront schuldigingen aangeboden voor 't incident van Loekoetsjau, doch de soldaten van het 2£tete leger vuurden doelbewust op de Ja pansche troepen voor Loekoetsjau en de Chineesche strijdkrachten te Papau Sjan openden een hevig bombardement op de Japanners waardoor deze gedwongen wer den, het vuur te beantwoorden. De Japansche infanterie, welke te Fengtai ligt, is nog niet in actie gekomen. Tot nog toe is één Japansche soldaat ge dood en een tweede gewond door de Chi neesche bombardementen. Ondanks het artillerie-duel tusschen de Chineezen en Japanners te Loekoetsjau zijn de Japansch-Chineesche onderhandelingen te Peiping en Tientsin voortgezet. Een uit Peiping te Tokio ontvangen be richt meldt, dat kolonel Imai, de te Peiping resideerende Japansche officier, de mede- deeling heeft ontvangen, dat de politieke raad van Hopei en Tsjahar de onmiddellij ke opheffing van den staat van beleg te Peking heeft gelast, henevens de terugtrek king van de 37ste divisie van Peiping en het treffen van discipinaire maatregeen tegen den commandant van de Chineesche afdeeling, welke verantwoordelijk is voor het incident van Loekoetsjau op 7 Juli j.l. Een Havas-telegram uit Shanghai meldt intusschen dat generaal F e n g-S j i-H a n, de commandant der 37ste divisie van het Chineesche 29ste leger, naar Nanking heeft geseind, dat de Japansche beweringen om trent het tot stand komen van een plaatse lijke oveeenkomst niet juist zou zijn. Tsjang Kai Sjek naar Nanking Maarschalk Tsjang Kai Sjek Ls met het oog op de toenemende spanning in Noord- China in gezelschap van zijn echtgenoote van Koeling naar Nanking teruggekeerd, en heeft onmiddellijk na zijn aankomst een kabinetszitting gehouden. De Chineesche provinciale regeerinen hebben in aan Tsjang Kai Sjek en de Nanking-regeering gerichte telegram men haar vollen steun in den strijd tegen Japan toegezegd. van Sjantoeng heeft de Nanking regeering ervan in kennis gesteld, dat hij met den voorzitter van den politie ken raad van Hopei en Tsjahar, generaal Soeng Tsje Yoean een telefonisch onder houd heeft gehad, waarin hij generaal Soeng aangespoord heeft, „tot het bittere einde" tegen Japan te strijden. De gouver neur had Soeng de verzekering gegeven, dat hij op den volledigen steun van de provin ciale regeering van Sjantoeng kon rekenen. Do „Christen-generaal" Men. verneemt, dat generaal Feng-Joe- Sjang, de „christen-generaal", tot opperbe velhebber der Chineesche strijdkrachten in Noord-China is benoemd. Maarschalk Tsjang-Hsoe Liang heeft Tsjank Kai Sjek onlangs gevaagd ten strijde te mogen trekken, om zijn optreden van verleden jaar, toen hij Tsjang Kai Sjek ge vangen nam, goed te maken. Men zegt. dat hij te Fengpoe in het Noorden van Anhwei is aangekomen ,om het bevel over een deel v$n zijn vroegere troepen weer op zich te nemen. STAKINGSONRUST IN TUNIS De arbeiders van de Tunezische mijn Dje- rissa zijn reeds enkele dagen in staking over een loongeschil. Naar Fransch voorbeeld houden zij het bedrijf bezet. Gisteren heeft de politie gepoogd, hen van de terrei nen te verwijderen, maar de ordewaarders werden met steenen bekogeld. Er ontstond daarop een gevecht tusschen politie en sta kers, waarbij een Marokkaansch arbeider werd gedood en een ander ernstig gewond. Drie personen liepen lichtere kwetsuren op. NVv.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEF. 4991 DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Noa steeds zware gevechten bij Madrid De slag ten Westen van Madrid, een der geweldigste episoden van dezen bloedigen burgerkrijg, duurt na 48 uur nog onvermin derd fel voort, zonder dat een der partijen eenig voordeel van beslissende beteekenis heeft behaald. Toch dringen de nationalistische strijd krachten langzaam vooruit en zetten zij. in den Brunete-sector, hun Maandag J.l. be gonnen omsingelingsmanoeuvre voort. Doel der rechtschen is, de Madrileensche militie te dwingen, de terreinwinst prijs te gieven welke deze verleden week wist te behalen. Het hevigst woedt de strijd in den drie hoek tusschen Villa Nueva del Pardillo, Quijorno en Brunete. De stellingen van het Valencia-leger staan daar, vooral in de om geving van Quijorna, aan flankaanvallen bloot en de nationalisten trachten deze tac tische voordeelen zooveel mogelijk te be nutten, om den vijand te omsingelen. Volgens de berichten uit Madrid hebben de rechtschen zeer zware verliezen geleden; anderzijds schijnt het overwicht der natio nalistische artillerie voor de rooden toch wel zeer voelbaar te zijn. Een groote beslissende overwinning ver wachten intusschen de nationalisten van dit offensief niet. Daarvoor heeft de vijand hier tè veel strijdkrachten geconcentreerd, torwij] ook de terreinmoeilijkheden een snellen opmarsch verhinderen. Het doel van den rechtschen tegenaanval is dan ook veel meer de Madrileensche mi litie in een grooten veldslag te verwikkelen, die, naar de rechtschen hopen, het moreel der rooden zal breken. De Fransche begrooting in evenwicht Bonnet over zijn financlecle plannen De Fransche minister van financiën Bon net heeft verklaard, dat Frankrijks begroo ting thans in evenwicht is, doch hiermede is nog niet alles geregeld. Sedert jaren zijn buiten de begrooting cm uitgaven gedaan, welke op ce schatkist drukken. Schijnbaar drukten deze uitgaven niet op den belasting betaler, omdat zij gedekt werden door lee ningen. doch deze zijn thans gestegen tot een zeer groote hoogte. Dit kan niet langer voortduren en de regeering heeft een pro gramma opgesteld voor de uitgaven van de schatkist tot einde 1938, waardoor deze aan zienlijk worden verminderd. De uitgaven voor de buitengewone begroo ting van 193S zullen vijftien en een half mil liard franc bedragen. Dit bewijst de groote inspanning van Frankrijk voor zijn militaire uitrusting. De maatregelen, welke genomen werden tot gezondmaking van de financiëu, kunnen niet anders dan op snelle wijze lei den tot een verbetering van het staatscrediet Om óe koers verbetering van de staatsfond sen te verhaasten, aldus Bonnet, hebben wij besloten een fonds in te stellen tot steun van deze waarden. Het aanwenden van dit fonds zal in nauwe samenwerking geschie den met het stabilisatiefonds en zal de spe culaties tot staan brengen. Het zal tevens de politiek van goedkoop geld, die een eerste vereischte is voor het economisch herstel, bevorderen. In geen enkel opzicht worden de normale uitgaven van den staat besnoeid. Aangezien de gewone begrooting geheel in evenwicht is, heeft de regeering de buiten gewone begrooting onder handen genomen. De lasten van de schatkist zullen de laatste maanden van dit jaar met zes milliard franc worden verminderd en het volgend jaar met 25 milliard. Het conflict in het hotelbedrijf bijgelegd PARIJS. 21 Juli (Havas). Vannacht om één uur is een overeenkomst getéekemd, welke een einde maakt aan het conflict in het hotelbedrijf. Volgens deze overeenkomst zullen de werkuren tot 1 November worden verdeeld over zes dagen. Het personeel, dat in staking is geweest, zal weer door de pa troons in dienst wordien genomen, zekere bij zondere gevallen, waarbij zich incidenten hadden voorgedaan, voorbehouden. Het aantal niet meer in dienst te nemen bediencten mag evenwel niet meer dan 10 procent zijn. Zij, die niet bij de oude pa troons zullen worden teruggenomen, zullen bij voorrang door tusschenkomst van plaat singbureaux in andere zaken worden te werk gesteld. Frankrijks bewapening in de lucht De Fransche minister van luchtvaart, Pierre Cot, heeft bij de inwijding van een vliegtuigenfabriek te Nantes een rede voering uitgesproken over de nationalisatie van de luchtvaartindustrie, „dank zij welke de outillage vernieuwd en de methodes ver jongd zijn". „In één jaar", aldus de minister, „is het aantal moderne vliegtuigen bij de luchteen- heden van het leger met 80 procent gestegen. De Fransche bombardementsmogelijkheden zijn met 500 pet. toegenomen. Het industri- eele potentieel is verdubbeld. In 1937 zal onze productie van militaire vliegtuigen meer cian 30 pet. grooter dan in 1935/1936 zijn. Het volgende jaar zal de stijging 70 pet. zijn.Wij zullen dan een in strument in handen hebben, dat in overeen stemming is met onze behoeften". Het plan voor het luchtleger, het zg. „plan der 1500 vliegtuigen", zal in drie jaar ten uitvoer worden gelegd. Het rendement van de genationaliseerde industrie is veel groo ter dan het van de particuliere was". KRANTEN VAN STROO Teneinde den invoer van buitenlandsche grondstoffen zooveel mogelijk te beperken worden thans in Duitschland proeven ge nomen met het drukken van dagbladen op uit stroo vervaardigd uapkr. Voorts heeft men een methode uitgewerkt om een witten vezel te vervaardigen van stroo. Deze vezel zou tot textielproducten kunnen worden ver werkt. Reeds is men zoo ver gevorderd, dat een gemengde vezel, bestaande uit 50 pet. „stroowol" industrieel vex*werkt kan wor den. Het gevonden proces, aldus wordt ver klaard, werkt zoo economisch, dat niets ver loren gaat. Zelfs het afval is nog bruikbaar, daar het een goede meststof vormt. GEMENGD NIEUWS Stelling brak door midden Twee werklieden gewond Te Laren (N.H.) is gistermiddag op het terrein van het sanatorium Hoog-Laren een houten stelling van ongeveer tien meter hoogte, waarop twee stokers werkzaamhe den verrichten, door midden gebroken. Een hunner, de 42-jarige L., uit Laren, vii'! op -en ijzeren plaat en brak een been, dat tevens verbrijzeld werd. Bovendien kneusde hij een schouder. De andere werk man, zekere K., uit Huizen, kwam op een emmer terecht en kreeg inwendige kneu zingen Hij klaagde over hevige pijnen ir den rug. De eerste hulp werd op het sanato rium verleend. Daarna zijn de slachtoffers per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Hilversum vervoerd. Boerderijbrand door blikseminslag Brandweer kon niets uitrichten Gistermiddag ontlastte zich boven het stadje B o r k u 1 o een hevig onweer, dat ge paard ging met hevige regenbuien en eeni- gen hagel. Tijdens dit noodweer sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer HILVERSUM 1 1875 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij.1 ding. 10.30 Gramofoonmuziek en declama- tie. 1.00 Kovacs Lajos. 2.00 Declamatie 2.30 De Octophonikers, orgelspel en gra mofoonmuziek. 4.00 Vo-.- zieken en thuis- zittenden. 4.50 Voor de kinderen. 7.00 Or gelconcert en zang. 7.45 Voor rijwieltoeJ risten. 8.00 Berichten ANP. 8.10 OmroepJ orkes'. en solisten. 9.30 Caurilüonconcertj 11.09 Berichten ANP. HILVERSUM n 301 M. 8.00—9.15 KRO 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV, 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek, 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmu ziek, 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.15 KRO-orkest. 2.00 Hamdwerkcursus. 3.00 Orgelconcert. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Vooi de jeugd. 5.15 Zamg en piano. 6.45 CNV- kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15Lucht- vaartcauserie. 7.35 Causerie over voetrei zen. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, 8.15 Christ. Mandoline-Gezelschap „Ex-I celsior'. 9.00 Bijbelsche causerie. 9.55 Be. richten ANP. 10.00 Kamerorkest „Ars nova et Antiq.ua". 11.3012.00 Gramofoon- muziek. Hierna: Schriftlezing. DROTWICH 1500 M. 12.05 BBC-Wels-orkesi en soliste. 1.05 BBC-Zangers. 2.05 Sextet 2.3'5 Declamatie. 3.35 Orkest. 6_.40 Boekbe spreking. 7.35 Strijkkwartet. 8.20 Gevari eerd programma. 9.40 BBC-orkest. 10.20 Kerkdienst. RADIO PARIS 1648 M. 12.50 Onkestconcert 4.05 Zang. 7.23 Vioolvoordracht. 7.50 Piano voordracht. 8.05 Zang. 8.50 Concert. KEULEN 456 M. 8.50 Orkest. 10.20 Volkslie deren. 12.20 Orkest. 2.35 Omroepkwintet 4.20 Orkest. 6.20 Gouw-orkest. 10.50 Li- terair-muzikaal programma. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Oikest 5.20 Salonorkest. 8.20 Omroeporkest. 484 M.: 12.50 Salonorkest. 1.30 Orkest' 8.20 Omroepsymphonieorkest. N.V. Keizersgracht 684 AMSTERDAM-0. VRAAGT TOEZENDING VAN PROSPECTI J. Z. T. Ge»-irlings, gelegen ün den zg. Dijk"- hoek. Het pand is geheel uitgebrand. Het groot-, ste gedeelte van dien inventaris en den hooi- oqgst gingen verloren. Een bijgebouw koi echter behouden blijven. Eenige kippen wei- den door het hemelvuur doodgeslagen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon door gebrek aam water weinig uitrichten. Toen men eenmaal eenige beek jes in de buurt gevonden had, bleek de brandslang te kort te zijn, zoodat van hlu* sching in het geheel ndjotts komen kon. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADEF door G. TH. ROTMAN (Nadruk verboden Als het trekken hem verveelt, Gaat Papa aan 't draaien; Laat de boer in volle vaart In de rondte zwaaien Tot de stakker suizebolt. Alles in hem draait en tolt, Ja, hij raakt ten leste Gansch'lijk buiten westen! 90. Maar ook Pa raakt uitgeput! Met verbleekte lippen. Staart hij duiz'lig voor zich heen, Laat den bezem glippen! Er. dit feit, zoo onverwacht. Doet den armen boer met kracht In de scherpe tanden Van een hark belanden... (Wordt vervolgd). k (26 j Pastoor Marten drukt hem onwillig de hand en mompelt Zacht voor zich heen: „We praten er nog wel eens over, maar je ziet het heele- 'maal verkeerd in. 't Is te hopen, dat het je niet telaat be rouwt". Na deze woorden gaat ieder zijn weg. Pastoor Marten keert zich om en loopt langs de zijkant van de kerk naar de Broodmarkt, die hij schuin oversteekt Zijn weg leidt verder langs de Lieve, tot hij rechts de Zandstraat inslaat, de stille buitenweg naar Lamswaarde. 't Is een heele wandeling in het koude winterweer, maar de eerwaarde heer stapt stevig fioor, als iemand die op een vast doel afgaat. Als hij de viersprong voorbij gekomen is, waar de molen van Jan de Grave verrijst, draalt hij even. Hij kijkt opmerk zaam rond. Alles ziet er verlaten en verwaarloosd uit en nie mand vertoont zich op het erf of bij het huis. De pastoor loopt weer door, het hoofd iets gebogen en met een ernstige plooi in zijn voorhoofd, alsof hij in nadenken is verzonken. (Zoo Is het ook. Hij bekommert zich om de toekomst van de kerk, die zoo fel wordt aangevallen, Een eind verder voert een eenzame zijweg links hem naar het huisje van vrouw Tabbaart. Zonder omhaal licht hij de klink van de deur en treedt binnen; In het armzalige, koude vertrek zit, ineengedoken op een laag bankje, een verschrom pelde, magere vrouw, de beenige vuisten onder de kin. Als haar turende oogen den bezoeker herkennen, verandert haar houding niet. Er is iets vijandigs in deze ontvangst. Pastoor Marten neemt een stoel, die bij de tafel staat, met beide handen bij de leuning vast. In die houding staat hij eenige oogenblikken zwijgend. Een groet is er niet gewisseld. De pastoor begint het gesprek op schampere toon: „Als je kou hebt en honger, dan gaat dat niet over als je er bij blijft zitten, vrouw Tabbaart. Ze komen het niet bij je thuis brengen". De oude vrouw lacht een stille, tergende lach. Haar schou ders schokken zenuwachtig. „Is uw eerwaarde heelemaal hierheen gekomen om me dat te zeggen? 't Is verbazend, welk een zorg u voor uw schapen hebt". De pastoor bijt zich op de lip. Met dit vrouwmensch moet hij voorzichtig zijn. Ze heeft op haar oude dag haar onder danigheid verloren. En dat is niet zoomaar te herstellen. Hij negeert haar opmerking en is, om haar tegemoet te komen, toeschietelijker in de toon van zijn stem: „Ik zou wat voor je kunnen doen, vrouw. Als 't er op aan komt, is de kerk voor haar armen niet ongevoelig en hard. Om te beginnen zullen we je door de winter heenhelpen". „Zeg dan maar dadelijk wat ik ervoor moet doen, want daar zal het wel op neer komen. De kerk verstaat de kunst van zaken doen, nietwaar?" „Dat heb je niet van jezelf, vrouw Tabbaart. 't Zou me niets verwonderen, als je zulke uitdrukkingen van Anthoon Geerolf hebt overgenomen. Je werkte toch bij hem de laatste tijd? Hij moet oppassen met zijn scherpe tong, of het vergaat hem vandaag of morgen slecht". Vrouw Tabbaart kijkt den pastoor onverschillig in het ge zicht, maar gaat op zijn laatste woorden niet in. Ze zegt: „Ik ben nieuwsgierig wat u van een oude, afgeleefde tobber als ik, verwacht". Pastoor Marten schraapt zijn keel. „Kijk eens, vrouw, je moet het niet verkeerd opvatten. We helpen je uit barmhartigheid. Maar dan is het toch ook heel billijk, dat je je dankbaarheid toont, als je daartoe in staat bent. Dat heeft met zaken niets te maken". „Maak geen omhaal, heer pastoor, hoe eerder u de zaak regelt, hoe eerder kunt u uw behagelijk verwarmde vertrek opzoeken". De onhandelbaarheid van dit mensch hindert den gees telijke. Ongeduldig ontvallen hem enkele scherpe woorden: „Je gedraagt je vreemd, vrouw Tabbaart. Je hebt de eer bied voor hen, die. de kerk vertegenwoordigen, geheel uit het oog verloren. Zoo was je vroeger niet". „Vroeger, toen m'n oogen nog goed waren, was ik blind; Nu ze slechter worden, begin ik te zien", „Wat bedoel je?" „Wat ik bedoel? Kijk, eerwaarde, ik maak geen omwegen. Ik bedoel, dat jullie m'n zoon hebben laten sterven, zonder geestelijke bijstand. De eerwaarde heeren hebben zich niets van den zieken schooier aangetrokken. Jullie bekommeren je niet om de ziel van een zwerver, waar niets van te halen valt. Nu is hij gestorven, als een gevloekte, als een heiden door jullie schuld, door jullie schuld. Vrouw Tabbaart houdt haar magere hand uitgestrekt naar den pastoor, en haar stem klinkt scheller bij elk woord. Haar oogen schieten vonken als van een furie. De pastoor moet dit onmiddellijk bezweren. Zijn zwaar stemgeluid overstemt haar zenuwachtig krijschen. Hij maakt een gebiedend gebaar. „Zwijg, vrouw. Je gaat te ver. Je weet bovendien niet waf je zegt. Ik kom hier voor andere, en voor de kerk belangrijker' dingen, 'k Zal nu ook geen omhaal maken. Wil je omkomen van ellende deze winter je kunt je zin krijgen. Wil je' naar rede luisteren, dan zijn we niet karig in het beloonen". Vrouw Tabbaart is tot zichzelf gekomen. Ze herneemt haar vorige houding, de kin gesteund in haar handen, de ellebogen op de puntige knieën. Ze zegt niets, maar haat zwijgend wachten is geen toenadering. De pastoor gaat voort, recht op zijn doel af: „Vrouw Tabbaart. je noemde jezelf een afgeleefde tobber of zooiets. Maar ik ken je. Je bent slim en vindingrijk. Je bent vasthoudend en fanatiek. We kunnen je gebruiken. Luister goed- Zoo je weet zit Jan de Grave in de gevangeJ nis om zijn kettersche gevoelens. Hij is een vijand van onze heilige kerk. en een koppige vijand ook. Welnu, kort en lyachtig, en duidelijk ook, hoop ik: Jij moet een middel be-j denken om hem tot afval te brengen en hem in de schoot der kerk terug te voeren. Dat is alles." „Ik?" „Ja, en behalve dat je een werk doet dat je zaligheid ten goede komt, zullen we je bovendien goed beloonen. Deze winter zal je althans geen zorgen hebben." Vrouw Tabbaart kijkt met groote verbaasde oogen. Dadj vertrekt haar ingevallen mond tot een lach. „Daar komt niets van, eerwaarde. Ik ben te dom. ziet u, Ik ben zoo dom, dat ik liever kou en honger lijd, doodgaj desnoods, dan dat ik dit zaakje opknap." J XWordt vervolgd), J

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2