WETENSCHAP EN KUNST DINSDAG 20 JULI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND De boekhandelaars bijeen 13 de boekenweek dit jaar mislukt? In qo gisteren te Amsterdam aan boord van de „Christaan Huygens" gehou den vergadering van de vereeniging ter be vordering van de belangen des boekhandels, werden tot het gewone lidmaatschap, na stemming, toegelaten 35 personen. Voor het buitengewone lidmaatschap had zich één candidaat aangemeld, ral: de Nederlandsche Vereeniging van Antiquaren. Besloten werd deze niet toe te laten. De heer J. H. D o n n e r besprak een punt van het bestuursverslag, waartegen hij eenige bezwaren had. Het betrof hier twee gevallen van uitsluiting door de verkeers- commissie. „Twee firma's verzochten ons om opheffing van de uitsluiting; een der ver zoeken hadden wij ingewilligd, wanneer de betrokkene aan de hem gestelde voorwaar <ien had willen voldoen", aldus luidde de door hem gewraakte zinsnede. De uitsluiting vond zijn oorzaak in het beneden den prijs verkoopen van boeken. Spr. kantte rich tegen de prijsfoeder ving en achtte het niet in het belang van de vereeniging een uitgeslotene, die niet uit moreel oogpunt, doch alleen uit eigenbelang weer lid wil worden, in do vereeniging op te nemen. Spr. betreurde het ten zeerste, dat het bestuur dez0 fir ma weer op de lijst van erkende boek- verkoopers heeft geplaatst. Nadat nog eenige leden hun meening in 'deze kwestie kenbaar hadden gemaakt, zeide de voorzitter, dat dit geval in de volgende bestuursvergadering nader zal worden be sproken. "De heer Bommelier uit Utrecht con stateerde tijdens de verdere besprekingen, dat de boekenweek dit jaar is mislukt 13 het niet mogelijk, aldus spr., dat de-com missie voor collectieve reclame een andere en betere manier tot reclame zal weten te vinden, dan de jaarlijksche boekenweek. Wil men echter met de boekenweek voort gaan, dan moet een anaer geschenk dat van blijvender waarde zal zijn worden gegeven en zullen er minder kosten aan ten grondslag moeten worden gelegd. De voorzitter verklaarde deze kwestie met de commissie nader te zullen bespreken, -aeq ep uozo^aS uapj9A\ uapaisjnnjsaq- joj, ren F. L. van der Bom, M. J. Visser en Jac. van der Kolk Jzn. Begrafenis Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden Te IJmuiden is gisteren onder bui tengewoon groote belangstellifcig in de grafkelder van Hogelanden op de par ticuliere begraafplaats te IJmuLden- Oost het stoffelijk overechot bijgezet van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hog elanden, oud-burgemeester van Haarlem. H.M. de Konringin was vertegenwoordigd 'door haar jagermeeeter voor Zuid-Holland, W. A. A. J. baron Sdhimmelpennmck van ^"van^hun belangstelling gaven verdietr o.m. blijk Mr. A. baron. Roëll, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, de loco-burge meester en de waarnemend secretaris van Haarlem, de heer Van de Wall en de Land meter en de burgemeester van Bloemen- daal, Jbr. Mr. dien Tex. Namens den commandant van hielt Leger 'dee Heils, was er diiiens adjudant, de heer W. F. Malcorps; de Inwendige Zendülng 'Noord-Holland was vertegenwoordigd door Ds. Krijger en Ds. Mülenaar. Jhr. F. Teding van Berkhout was aanwezig nan Twentsahe Bank en de Ned. Herv. Kerk te Haarlem. Van de Ned. Herv. Kerk te IJmuiden-Oost was er de bijlna voltallige Kerkeraad. Op het kerkhof liepen achter de baar de pachters van de landerijen van dien heer Boreel, gevolgd door de deputatie van kwee- kelingen van de Kweekschool voor de Zee vaart. Nadat allien rich in een hialve cirkel voor eten ingang van. de grafkelder hadden opge steld, nam een schoonzoon van den ont slapene het woord om in de eerste plaats dien eerbiedigen dank vara, de familie aam H.M. die Koningin te betuigen. Hij richtte verder woorden van bij zonderen dank tot het Gemeentebestuur van Haarlem en van .Velsen, tot de besturen vara de instellingen en vereenigiirngien hier vertegenwoordigd, Je pachters, het huispersoneel en alle overige belangstellenden en deelde melde, dat over eenkomstig den wensch van rijn schoonva der geen toespraken zouden worden ge houden. Ds. Creutabepg ging daarna voor in gebed, waarmede deae pleohtighead ten einde was. J. Lazonder t Oud-directeur van den Postcheque- en girodienst Te 's-Gravenhage is op 66-jarigen leeftijd overleden de heer J. Lazon der, oud-directeur van den postcheque- en girodienst. De heer Lazonder, die op 25 October 1870 werd geboren, trad op 16 Mei 1889 in dienst der posterijen als sur numerair te Schoonhoven en was vervolgens in Harderwijk als zoodanig werk zaam. Onmiddellijk na zijn benoeming tot commies op 16 November 1891 werd hij werk zaam gesteld bij het hoofdbestuur der P.T.T., alwaar hij ruim 18 jaar gedetacheerd bleef en bij keuze werd bevor derd tot commies der posterijen en telegra fie le klasse. Den laten Juni 1910 volgde rijn plaatsing als chef van de afdeeling pakketpost en inklaring aan het spoorweg station te 's-Gravenhage en vervolgens als chef van de afdeeling brievenbestelling ten postkantore aldaar. In de jaren 19111916 was hij directeur van de post- en telegraafkantoren te Waspik en Zevenbergen. Op 1 Maart 1916 volgde rijn aanwijzing als hoofdcommies ten postkan tore Utrecht en trad hij op als chef van de afdeeling postenbehandeling en bestelling. Den 16en Januari 1918 werd hij benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Leerdam. Zijn uitgebreide kennis van het dienstvak, alsmede rijn juiste kijk op het personeel bezorgden hem de -benoeming tot de eerste voorzitter van de commissie van beroep (het postale scheidsgerecht). Op 1 Mei 1920 werd hij benoemd tot inspecteur in alge- meenen dienst bij het hoofdbestuur, in welke functie hij tevens belast werd met het voor zitterschap van de commissies voor de ver schillende examens in den postdienst. Den lsten November 1921 volgde rijn be noeming tot directeur van het postkantoor te Rotterdam. Gedurende rijn directeurschap aldaar werd o.a. de dienst van het oude postkantoor naar het nieuwe gebouw aan den Coolsingel over gebracht Eindelijk volgde op 5 Mei 1924 zijn benoeming tot directeur van den post cheque- en girodienst. Dit zette de kroon op rijn werken. Men zal zich herinneren, hoe daar in vijf maanden orde en regelmaat werden geschapen en de dienst op 1 October 1924 kon worden heropend. De regeering benoemde hem tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en tot commandeur in de orde van Oranje MARCONI OVERLEDEN Te Rome is in den afgeloopen nacht om half vier overleden markies Guiliel- mo Marconi, de groote baanbreker op het gebied der draadlooze telegrafie. Marconi, wiens naam over de geheele wereld bekendheid verwierf, daar hij aan zijn vindingen werd vastgekoppeld, dankte aan zijn ontdekkingen rijn ver heffing in den adelstand. De overledene was 63 jaar oud. B. Hoogendijk t Maandagmorgen is te Ouderkerk a. d. IJssel i'rw den ouderdom van 62 j-aar overh dén de heer B. H o o g e n d ij k. De overledene was gedurende vele jaren ouderling bij de Geref. Kerk en penning meester der Kerkelijke kas. Ook in der. tijd, dat hij widens periodieke aftreding niet ira den Kerkeraad zitting had, bleven de fiiraanciën steeds onder zijn zorgzaam en accuraat beheer. Van de Vereeniging tot Stichting en standhouding van Scholen met den Bijbel was hij eveneens de ijverige penningmees ter. Sedert 1913 dus ruim 24 jaar had hij i het bestuur dezer vereeniging zitting. Als lid van den Gemeenteraad van Ouder kerk a. d. IJsskH, waarin hij voor de A.-B. Partij ritting had, was hij geen man vau veel woorden, maar meermalen gaf hij van een bezadigd oordeel blijk. In de vergade ring vara 3 September 1935 nam hij om ge zondheidsredenen schriftelijk ontslag. Hij was bij zijn heengaan het oudste raadslid in zittingsjaren. Ook van nog eenige andere instellingen o.a van de Coöp. Boerenleenbank maakte hij deel uit Steeds was hij in elke functie iemand, die, ofschoon in alle bescheidenheid en een voud, de hem opgelegde taak getrouw en met toewijding vervulde. Zijn heengaan zal in menigen kring een ledige plaats doen ontstaan. De teraardebestelling zal Vrijdag &A plaats hebben. De fraaie oude molen te Herwij- nen hij Gorin- chem, is na een lange reeks jaren van trouwen dienst ten doode opgeschreven en zal gesloopt wor den. De groote Italiaamsche uitvinder werd op 25 April 1874 te Griffone geboren, in de om geving van Bologna. Zijn moeder was van Iersche afstamming, zijn vader Italiaan. Reeds als student deed hij pogingen tot telegrafeeren langis draadloozen weg, daar toe gebracht door de theorieën van Hertz en Maxwell. Zijn eerste practische resultaat bereikte hij in 1895, toen het hem gelukte zonder behulp van geleiding electrische sig nalen over korten afstand over te brengen. Reeds in het daarop volgende jaar was hij zoover, dat hij in Engeland patent kon verwerven voor een „practisch bruikbaar systeem voor telegrafie zonder draad". Als resultaat daarvan ontstond in 1897 de „Wi reless Telegraph Company Limited", die ender Marconi's persoonlijke leiding voor bereidingen trof voor den aanleg van het eerste station aan de Brilsche kust. Het jacht van koningin Victoria van Engeland was een van de eerste schepen, die van de nieuwe, geniale vinding gebruik maakten, contact te houden met de kust. Op het gevondene voortbouwend slaagde de uitvinder er in 1899 in, diraadlooze ver binding over het Kanaal tot stand te bren gen, een voor dien tijd ongehoorde pres tatie; twee jaren later werd reeds het eerste gesprek over den Altantischen Oceaan ge voerd! Tot/1907 moest het intusschen nog duren eer een vaste draadlooze verbinding tussehen Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten tot stand kon komen. Toen was ook allengs de tijd daar, dat de wereldscheep vaart zich van Marconi's vinding ging mees ter maken; marconist werd een nieuw be roep. In 1926 publiceerde Marconi de resultaten van zijn nieuwste vindingen op het gebied der kortegolf-uitzendingen. Bijzondere sen satie verwekte het experiment dat op 26 Maart 1930 plaats had. Van zijn jacht, dat in de haven van Genua lag, wist hij ver binding te bewerkstelligen met de groote electricitedtstentoonstelling, die in Sydney was georganiseerd, en de groote moderne toovenaar, die aan den anderen kant van den aardbol verwijlde, ontstak eigenhandig de verlichting der expositiegebouwen. Talrijke eerbewijzen heeft de groote uit vinder tijdens zijn leven mogen ontvangen, o.a. de verheffing in den Italiaanschen adel stand. en de toekenning, in 1909, van den Nobelprijs voor fysica. O. G. van Hemessen f In zijn woning te Woubrugge is nog vrij onverwachts overleden de heer O. C. van Hemessen, in den leeftijd van 82 jaar. Men schrijft i In breeden kring zal van het verscheiden van den heer Van Hemessen met leedwezen kennis worden genomen. Niet in het minst door hen, die op oudheidkundig gebied met den heer Van Hemessen in aanraking kwa men. Het was dan ook vooral op dit terrein, dat de heer van Hemessen een groote be kendheid genoot. De geschiedenis van zijr mooie gemeente, die hij vele jaren als ge meente-veldwachter diende, had zijn volJi. belangstelling. De resultaten van deze histo rie-studie heeft de heer Van Hemessen vast gelegd in een tweetal (boekwerken, n.l. „Wan- 5,linK zeer gunstig ®ijn ontvangen. Ook heeft de heer Van Hemessen tentoon stellingen georganiseerd in betrekking met het leven van den beroemden Woubrug- schen predikant Alexander Comrie, terwijl door zijn toedoen in 1925 ook een gedenk steen is geplaatst in de Ned. Herv. Kerk van Woubrugge ter herinnering aan den marte laar Jan de Bakker, die een jaar pastoor was van Jacobswoude en zeer veel heeft ge daan voor de bevordering der Reformatie. Veel waardeering heeft hij ook mogen on dervinden voor zijn verzameling van histo rische geschriften en gebruiksvoorwerpen die betrekking helblben on Woubrugge en omgeving. Dit dorpsmuseum trekt, terecht, ook buiten de grenzen der gemeente, zeer de aandacht Voor rijn vele verdiensten op historisch gebied ontving de heer Van Hemessen het eere-lidmaatschap van „Het Historische Ge nootschap" en de „Maatschappij van Ned. Letterkunde", terwijl hij op zijn 703ten ver jaardag benoemd werd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Van Hemessen was ook een warm voorstander van onze Ghristelijke Dagbladpers; op 9 Juli 1.1. ontvingen wij nog een schrijven hij was toen reeas ziek waarin hij sprak van „onzen" Anti-Rev. Rotterdammer. En dat is het mooie geweest in het leven van den heer Van Hemessen, dat hij bij rijn bestudeering van de historie daarin Gods hand opmerkte. Zoo schreef hij eens: Bij den aanblik dezer monumenten dat wa ren de archiefstukken worden wij sterve lingen ontroerd; zooveel geslachten kwijn den weg, doch hun geschriften bleven, om ons te vertellen lief en leed en de ijdelheden «van ons geslacht, doch ook, door dat alles heen, hoe God regeert. Laten wij dit in memoriam mogen beslui ten met het slot aan te halen van een rijnsr belangrijkste publicaties, waarin wel zeer treffend naar voren komt in welk licht de heer Van Hemessen zijn werk zag: Met veel zwakheid en gebrek he/bben wij ook dit werk met de hulpe des Heeren ten einde mogen brengen. Moge het nog eenig nut af werpen, Zijn Naam ter eere. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Woensdag 21 Juli a.s. van 1—2 uur DE SPELLING Op de vergadering van de Vereen, tot be vordering van de belangen des Boekhan dels wees de voorzitter op de besluiteloos heid inzake de spelling. In een der dagbla den, zoo zei hij, „werd aangeraden om maar. weer tot de spelling van de Vries en te Winkel terug te keereri en de uitgevers, die boeken in de nieuwe spelling uitgaven, schadeloos te stellen. Het is niet te hopen dat de Minister daartoe zal besluiten, want alleen al de schadeloosstelling aan de uit gevers van school- en kinderboeken zou ontzettende bedragen eischen." Officieele Berichten Bü Kon. Besluit Is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Rotterdam ter stand plaats de gemeente Waddlnxveen: D. B. 3er Most. candldaat-notaris te Heemstede. ONDERSCHEIDING RAAD VAN BESTUUR SURINAME Bü Kon. besluit Is benoemd che Bank te Paramaribo. RIJKSLA NDBOUWCONSULENT wlntersohool te Emmen. Bü beschikking van den directeur-generaal der P. T. en T., Is aangewezen als beheerder in het bü-P.T. en T.-kantoor te HiUegersberg _j commies bü den Post-, Telegraaf- en Tele foondienst P. Brouwer, thans te Breda. GEEN AUDIËNTIE GEMENGD NIEUWS KOKEND WATER OVER HET LIJF Aan de gevolgen overleden. Het drie-jarig dochtertje van den schoen maker A. Oosterling wonende Willem van Hillegaersbergstraat 121 te Hillegers- rg, was gistermiddag bij haar grootmoe der. die aan de overzijde van de straat woont. De grootmoedel* gins: even weg om n water voor de wasch te halen en zette toen de emmer in de kamer. Het kind dat aan het spelen was, kroop dicht bij den emmer en heeft ze tenslotte omgetrokken. Het arme kindje werd geheel met het ko kende water overgoten. Tal van wonden be dekten haar. Dr. van Dijk. die de eerste hulp verleen de. deed het kindje overbrengen naar het ..Eudokia-Ziekenhuis", ter verdere verple ging. Hedennacht is het meisje echter aan de zware verwondingen overleden. 200 eenden gestolen De dader gearresteerd De rijksveldwachter te Nieuwer- brugen de gemeentepolitie te Bode graven hebben een persoon gearres- terd wegens diefstal van tientallen een den. De politie heeft hiermede een goede vangst gedaan, daar den laats ten tijd in deze omgeving ongeveer 200 eenden van diverse landbouwers rijn ontvreemd. In de afgeloopen week kwamen zoowel bij den rijksveldwachter te Nieuwerbrug ais de gemeentepolitie te Bodegraven opnieuw aan giften binnen van diefstal van eenden. De (politie stelde thans wederom een uitgebreid onderzoek in, tot het haar ter oore kwam, dat op de markt te Rotterdam eenden waren verkocht, welke in deze omgeving gestolen zijn. Te Stompwijk werden bij een poelier 16 eenden aangetroffen, welke een lan lbouwer van wie in de afgeloopen week 200 eenden waren gestolen, als zijn eigendom herkende. De poelier deelde de politie mede, deze een den gekocht te hebben op de markt te Rot terdam van een zekeren S. A. S. uit de buurt schap de Meye onder Bodegraven. Bij het verdere onderzoek vond de ipolitie bij dien S. in de Meye nog meer eenden, waarvan S. de herkomst niet kon mededee- len. De politie heeft deze eenden in beslag genomen èn hoewel de man bleef ontkennen iets met de diefstallen te maken te hebben, stapelden de bewijzen zich zoo tegen hem op, dat de politie S. aanhield en, na hem g^ leid te hebben voor den recht er-commissa ris te Den Haag, hem in verzekerde bwaring stelde. Verschillende personen hadden geirien, dat S. in het weiland de eenden ving en ze dan naai* rijn woning vervoerde. De man, die 24 jaar oud is, staat zeer on gunstig békend. Vermoed wordt, dat de .po litie hiermede een goede vangst eedaan heeft en nog meer van deze diefstallen aan het licht zullen komen. BOERDERIJ AFGEBRAND (Van onzen correspondent) De kapitale hofstede „de Eereteling" te Waverveen is, doordat de hooiberg door hooibroei in brand raakte, een prooi der vlammen geworden. Als bijzonderheid dient vermeld te worden dat deze hofstede, zooals de naam reeds zegt. de eerste was in het drooggelegde water schap „Groot-Mijdrecht". Pensiongast door tram gegrepen Slachtoffer overleden (Van onzen redacteur te Arnhem) Gistermiddag is de 70-jarige pension gast R uit Amsterdam in de Hoofd straat teDeSteeg door een locomotief van de Geldersche Tram gegrepen en deerlijk verwond. Spoedig daarop is hij overleden. De heer R. wandelde omstreeks kwart over twee door de Hoofdstraat te De Steeg. Hij liep daarbij aan de zijde van den druk ken verkeersweg tussehen de tramrails en de heg. Men vermoedt dat de heer R., op het laatste moment ziende dat de ruimte waar hij liep zeer krap was, de tramlijn heeft willen oversteken. Dit werd hem noodlottig: de locomotief van een goederentram uit de richting Dieren greep het slachtoffer met het bovengemelde gevolg. De commissaris van politie heeft persoon lijk het onderzoek in het ongeval geleld. Dieseltrein (Van onzen correspondent) De motorrijder V., wonende in de Zeestraat te Scheveningen reed met zijn echtgenoote als duo passagier te Zevenhuizen (Z.H.) den noordelijken Dwarsweg op. Te laat be merkte hij de onbewaakte overweg, met het gevolg, dat hij tegen den voorbijsnellenden Dieseltrein no. 515, die voldoende signalen had gegeven, aanbotste. Beide motorrijders kwamen met den schrik vrij. Het voorwiel van het motorrijwiel was vernield. De Dieseltrein stopte onmiddellijk. Nadat procesverbaal was opgemaakt, reed de trein verder. Hij kwam met een kwartier vertra ging te Gouda aan. Het uitzicht op de spoor baan wordt belemmerd door een boomgaard en eenige huizen. Twee beschonkenen vallen agent aan Politieman ernstig mishandeld Te Amsterdam trof gisteravond te ongeveer half acht een agent van politie in de Kinkerstraat twee mannen aan, die zwaar beschonken waren en door hun ge drag dermate de aandacht trokken, dat zij weldra een groot publiek achter rich hadden. De agent deed de menschenmenigte uiteen gaan en gelastte iaarop de beide mannen zich met spoed te verwijderen. Zekerheidshalve volgde hij hen op een af stand, tot zij zich in de Bilderdijkstraat bij het Kwakersplein plotseling tegen hem keerden. De politieman trok dadelijk rijn gummi stok en bracht een van het tweetal een paar slagen in het gelaat toe. De getroffene greep, in zijn woede ontstoken, den agent bij de schouders en gaf hem snel achtereen een vijftal kopstooten, die met zulk een kracht aankwamen, dat de aangevallene op grond viel. Toen hij, ietwat duizelig, weer was opgestaan, gaf dezelfde man hem een zwaren trap tegen de onderbuik, waarna de andere hem van achteren aanviel en hem verscheidene slagen toebracht. Het 'zou er voor den ordebewaarder waar schijnlijk ernstig hebben uitgezien, als niet enkele door het publiek gewaarschuwde col lega's te hulp waren gesneld. De beide woestelingen werden overmeesterd en Bureau Marnixstraat overgebracht, waar rij zijn opgesloten. Het rijn "een 34-jarige en 35-jarige resp. wonende aan den Postjesweg en in dé Qrthelius&traat, De agent, die over hevige pijnen klaagde, heeft zich ziek gemeld en is per auto naar zijn woning gebracht. Met hoofd tegen portierkruk Bij botsing met auto gedood Te U t rve c h t kwam gistermiddag een personenauto van de sluizen over het Mer- wedekanaal de Keulsche vaart oprijden in dp richting van den Vleutenschen weg. Ter rechterzijde van de kade bevindt zich een drooge sloot, door een haag van den weg gescheiden. Op het oogenblik, dat de auto passeerde, kwam de 11-jarige jongen W. A. S., uit de Miraahassastraat te Utrecht door een gat in deze haag op den weg en reed tegen den zijkant van de auto op. waardoor hij met het hoofd in aanraking kwam met den por tierkruk. De knaap sloeg achterover envird dood opgekomen. Volgens het politieonderzoek treft den chauffeur geen schuld. BRAND IN VLEESCHWARENFABRIEK (Van onzen correspondent)' Door onbekende oorzaak is brand uitge broken in de vleeschwarenfabriek van de finna van Saarloos te Dintoloord. Door middel vara 2 slangen op de waterleiding werd het vuur bestreden en met veel moei te kon men uitbreiding voorkomen. De helft van de fabriek werd een prooi der vlammen. Diverse machines zijn ver brand of onbruikbaar geworden. Verder ROFFELRIJMEN EEN GOEDE RAAD naam en adres ln het r^vlelplaatjo te doen slaan. Het kost 10 ct. D« opbrengst ls voor de Vereen. Arbeid Voor Onvolwa&rdlgen (AVO). Koop je met een blij gelaat Straks een nieuwe rijwielplaat Die je, met een tikje smart Voor een jaar draagt op je hart, Denk dan even aan het feit Dat der dieven waakzaamheid Ook dit jaar in elk geval Onverminderd tieren zal. Wie een rijwielplaatje koopt En dus risico beloopt Dat het op een kwade dag Wordt gestolen, kan en mag Niet gedoogen dat zijn geld Hem ontvreemd wordt met geweld, Dus: hij koopt een koker, die Los gemaakt wordt met genie; Of hij plakt het met soldeer Op z'n stuur. Soldeer is teer! Of hij koopt zich een label Die hij hangt aan zijn lapel...t Maar, wat hij ook denkt of doet Voor den dief is 't evengoed Of het los of vast zit, want Hij is razend bijdehand. Hoor dus naar mijn gratis raad: Uw adres moet op de plaat! Dan wordt de gestolen waar Vrijwel onverhandelbaar. Laat dus met bekwame spoed Uw adres er gauw en goed Inslaan op het postkantoor. Daar betaalt u tien cent voor, En dat plaatjesstempelgeld Wordt aan AVO uitgeteld. Wie dat dubbeltje besteedt Hij bespaart een riks aan leed, Zoo niet méér, terwijl hij goed Aan zijn zwakke broeders doet. LEO LENS. (Nadruk verboden) waren op den zolder geborgen een groote hoeveelheid pakpapier en eenige honder den blikken bussen. Ook de kantoorinven taris is totaal onbruikbaar geworden. De. schade, welke door verzekering wordt gedekt, wordt globaal geschat op 10 15 duizend gulden. Het bedrijf zal voorloopig grootendeels moeten worden stopgezet. De firma is ook verzekerd tegen bedrijfs-scha- de. Volgens de experts is de oorzaak van den brand vermoedelijk kortsluiting. LOCOMOTIEF ONTSPOORD Gisterenavond om kwart over zeven is op korten afstand van het station Hemmen. —Do de waard een losse locomoTTef. die uit de richting Zetten kwam en op weg was naar Resteren, tengevolge van een verkeer* den stand van een wissel uit de rails ge* loopeih Hierdoor kreeg het drukke treinverkeer op deze lijn belangrijke Vertraging, omdat' alle treinen over een spoor moesten wor den geleid. Uit Eist werd onmiddellijk een extra ploeg personeel naar de plaats van de ont sporing gezonden, teneinde den locomotief zoo spoedig mogelijk weer in den goeden stand te krijgen. MOTORFIETSRIJDER ERNSTIG GEWOND Te Brunssum kwam bij 't oversteken van den grooten weg Brunssum—Heerlen gisterenavond een personenauto, bestuurd door den heer H. uit Waubach in botsing met een motorfiets, waarop een rijksambt»* naar uit Roermond gezeten was. Deze raak te tussehen zijn voertuig en den bumper van de auto bekneld en werd in dezen toe stand enkele meters meegesleurd. De man werd ernstig gewond en met een gebroken been opgenomen en naar de verbaradkamer van de Staatsmijn Hendrik vervoerd, waar de eerste hulp verleend is. Vervolgens is hij naar het ziekenhuis te Brunssum vervoerd. SCHOLEN WEGENS ROODVONK GESLOTEN Te Oldenmarkt (Ov.) zijn in verband met het heerschen van roodvonk, op advies van den gemeente-geneesheer, de beide Chr. Scholen voor den lijd van zes weken gesloten Op het oogenblik lijden zes kinderen aan roodvonk. Een kind is aan deze ziekte over-i leden. KOE OP DE RAILS De motortrein no. 4148 der Ned. Spoorwe gen kwam gisterenmiddag met 33 minuten' vertraging te Hoek van Holland aan. Tus sehen Vlaardingen en Maassluis is een koe, die over den weg liep met de motor in aanraking gekomen. De motor van den trein is defect geraakt en een buffer krom gebogen. De reizigers kwamen met den schrik vrij. Het Chr. Tehuis voor Militairen aan den Kanaalweg te Den Helder mocht otklèe groote belangstelling rijn 60-jarig bestaan herdenken. Talrijke militaire- en burger- lijke autoriteiten toonden hierbij hun belangstelling. Na afloop der receptie werd bovenstaande opname gemaakt. (Foto „Modern" Den Helder)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5