Jltmuir gtihsrtp (üoumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HOLLANDER De geoefendheid onzer Infanterie abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending450 Bij dagelijksche zending. 550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgba» Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6141 DINSDAG 20 JUL11937 18e Jaargang attotrtentieprfljoi: Van 1 tot 5 regels U71/» Elke regel meet<X22'b ngoonden Mededeelingeo van 1-5 regels 2*30 EJke regel meerCL45 Voor Hel bevragen ato '1 bureau V wordl berekend 0.10 DE FINANCIEELE ZORG OOK! „Het Onderwijs" moge niet hebben ver wacht, dat de zon van den bewindsman Slotemaker de Bruine weer zou rijzen, nu deze aanblijft, breekt volgens haar redactie de dageraad door van een betere tij dl Hoor slechts: „Het dieptepunt van de crisis is met zor* gen en weeën bereikt en de lijn van her leving en opbloei heeft zich meer naar bo ven gebogen! Daardoor zijn weer gedachten aan herstel en opbouw geboren. In de eer ste plaats ben opzichte van ons volksonder wijs, waarvan de vitale belangen door de bezuinigingsmaatregelen niet zouden wor den geschaad, maar die metterdaad zoo noodlottig zijn geworden, dat ons volks onderwijs tot zijn wortel is aangetast." Do eerste taak van den minister moet nu zijn het volksonderwijs te doen herleven en weer tot bloei te brengen. Daartoe wordt den minister aangeboden een plan van den arbeid, dat de minister althans voor de grootste helft zal moeten tot stand brengen om de smaad, in zijn vorige periode behaald, te kunnen uitwis- echen. Dit „kleine plan" behelst het volgende: 1 Verlaging van de leerlingenschaal. 2. Behoorlijke bezoldiging van het onder wijzerscorps. 3. Een betere regeling van de opleiding 4. Tewerkstelling van de werklooze on derwijzers, ook door uitbreiding der leerplichtwet (7e en 8e leerjaar). 5. Definitieve pensionneering der 60- jarigen. 6. Facultatieve pensionneering der 55- jarigen. 7. Algemeene herziening der lageronder- wijswet. 8. Herziening van het t.b.c.-wetje, waar bij ook keuring van de leerlingen wordt voorgeschreven. Al deze maatregelen, dat is duidelijk, kos ten geld en de grootste helft, die den mi nister minzaam als minimum-eisch wordt voorgehouden, kost zeer veel geld. Maar w&t dit alles aan nieuwe lasten voor de schatkist beteekent ziedaar een vraag, waarmee de opstellers van dit onder wijsplan van de arbeid ^ich niet vermoeien. Toch mag deze vraag niet gansch en al overbodig heeten! Zoolang het reëele tekort op de Neder- Jandsche staatsbegreoting nog ongeveer 100 mlllioen bedraagt, zoolang we nog staan voor het feit, dat tal van achterstallige stortingen in sociale fondsen moeten wor den opgevoerd en het spoorwegtekort dek king vraagt, is er nog heel wat werk aan de winkel aleer men aan dergelijke plan nen toe is. De Minister blijft schreef „Het Onder wijs" teleurgesteld. Maar de financieele zorg ook, en deze laat geen ruimte voor uitgaaf-plannienl V HET WERK DER REKENKAMER Van het jongste jaarverslag der Alge meene Rekenkamer hebben wij minder mel ding kunnen maken dan ons lief was. Is dit eenerzij ds te betreuren omdat publica tie van aangewezen fouten één der beste middelen is tegen herhaling; anderzijds is het niet zoo erg. Immers schrijft de Kamer zelf: „In de laatste jaren wordt het getal der aanteekeningen in de verslagen der Alge meene Rekenkamer gaandeweg kleiner". De Kamer acht dit een verblijdend verschijn sel, dat zij o.a. als volgt verklaart „Het is zeer wel mogelijk, dat sedert de Tweede Kamer der Staten-Generaal van verhoogde belangstelling in de geldelijke aangelegen heden van het Rijk blijk gaf door het in stellen e-ener Commissie voor de Rijksuit gaven ook de Departementen van Alge meen Bestuur en andere instellingen meer aandacht wijden aan de comptabiliteit en daardoor opmerkingen van de Rekenkamer voorkomen". Dit is een tweeledige verheugende mede- Üeeling. Ten eerste zegt de Rekenkamer hiermee zeer duidelijk: wij zijn wel ijverig op de jacht geweest om vossen, die de wijngaard der staatshuishouding verderven, te van gen, maar het wild wordt met het jaar schaarscher. Wie zou zich daarover niot verheugen? Jaar op jaar hebben we ons ge- ergerd aan de .geldverknoeiing van ver kwistende ambtenaren, waartegenover de ministers vaak een lijdelijke houding aan namen. ook al, omdat de departementale sleurgang lijdelijk verzet bevorderde; doch ten gevolge waarvan geheel ten on rechte vaak op heel het ambtenarencorps een blaam bleef hangen. Het gaat nu een maal meestal naar de regel van Vader Cats: Eén rotte appel in de mand, maakt heel het gave fruit te schand. Gelukkig: de oogst van het bedorven soort wordt steeds geringer. Dat Is een veel zijdig voordeel: financieel, maar ook moreel. Ten tweede wordt hier openlijk een ge paste hulde gebracht aan het controleerend toezicht van het parlement Dit is een goede streep aan de balk. Nog steeds zijn er menschen die in onkunde smalen op het parlement en daarmee doch vaak on bewust op de openbare behandeling der publieke zaak. Zou iemand in oprechtheid kunnen gelooven dat fraude, zelf bevoordee ling en hoe dergelijke ondeugden meer mo gen heeten onder het regiem van een dic tator minder zouden voorkomen dan onder het bewind, dat een critiseerend parlement naast zich heeft? Natuurlijk, het ambtelijk werk "eschiedt door... menschen met zwakheden en gebre ken en er zal altijd een taak overblijven voor pers parlement en rekenkamer. In het jongste rapport treft men ook en kele gesignaleerde misstanden aan: onvol doend toezicht, dwaze exploitatie van de Echoput, onjuiste uitvoering van de Zui- derzeesteunwet, vreemd gescharrel om een voormalig Regeeringscommissaris voor Melkveehouderij aan een hoog inkomen te helpen. Het zijn nog steeds vlekken, welke helaas niet meer uitgewischt kunnen wor den en daarom aanstoot blijven geven. Maar met erkentelijkheid nemen we toch nota van de eerlijke mededeeling: er wer den minder ongeregeldheden dan vroe ger gevonden en de kans om ze te ontdek ken was door vlotter medewerking grooter dan voorheen. De Koningin naar Het Loo Prinses Juliana in Soestdijk aangekomen Gisterenavond te 6.15 uur zijn H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana in een open auto uit Den Haag ten paleize Soesi- dijk aangekomen. Bij den ingang van net paleis had zich een groot aantal belangstel lenden verzameld, die de koninklijke per sonen hartelijk toejuichten. Na een kort op onthoud is H.M. de Koningin naar het Loo doorgereden. Gisterenavond te half tien is eveneens Prins Bernhard, in zijn Zeppelin Maybach, waarvan de kap was neergelaten, uit Ree kenwalde ten paleize Socstdijk teruggekeerd De Prins werd verwelkomd door Prinses Juliana. HOTEL „JAN TABAK" BUS SUM TELEF. 3800 1 687 1937 Ter herinnering aan dit Jubileum deden wij onze zalen een restauratie ondergaan. Komt in deze gezellige sfeer eens dinee- ren, of Uw aperatif gebruiken. DE DIRECTIE. HOTEL „NAEFF" VELP (Geld.) BEKEND BESTADBANI Modern Ingericht Auto-Garage TENNISBAAN Prachtige Tuin Matige Prijzen Telefoon 3152 en 3153 B BELJER Noordwijk aan Zee Hotel Pension NOORDZEE FAMILIEHOTEL - direct aan Zee Telefoon 27 - BILLIJKE PRIJZEN Hotel - Café - Rest. „SEINPOST" 't geheele jaar geopend. Telef. 430 Fam. VAN BEELEN DOMBURG Hotel de L'Europe Tel. 1 Het Huls waai U dch thuis gevoelt Hod, comfort Badkamers Voor- en naseizoen L- Hoogseizoen 5- A. MEYER, Chef-kok HOTEL-PENSION RUSTIGE GEDEELTE NOORD-BOULEVARD NOORDWIJK AAN ZEF BUSSUM - Pension HUIZE BEERENSTEIN Pracht ligging bij Bosch en Heide met schitterende Terrassen voor Theeën, Lunchen Dineeren Het le rangs Hols v. h. GOOI Tennisbanen VALKENBURG (L.) Hotel-Pens. „PRINS BERNHARD", Houth. Villaweg 9, Telefoon 179. Aangen. rustig en bill, verbl. In Hotel Prins Bernhard besteedt men aan de Gasten de uiterste zorgen. Prachtige Buitenplaats 0 UIN R E L L 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek KatwUkschewog Hoog ste duin van Z.-H, met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosCh. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwl|ksehe bus, vertrek «taatsapoor Den Haag stopt bil den Ingang De nieuwe rijwielplaatjes Vanaf 22 Juli verkrijgbaar Met ingang van 22 Juli a.s. zullen op de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn de rijwielbelastingmerkan voor het belastingjaar 1937/1938 (1 Augustus 1937 t/m. 31 Juli 1938). Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus 1937 zal geen boete zijn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rijwiel, zonder voorzien te zijn van het vereischte be- lastingmerk. Generaal Snijders uit Verbond voor Nationaal Herstel Bij het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel is een schrijven bin nengekomen van den eere-voorzitter van het Verbond, gap. generaal C. J. Snijders, waarin ctize mededeelt, te bedanken voor het lidmaatschap van het Verbond. Naar verluidt is de oud-opperbevel hebber zeer teleurgesteld door den ongunstigen uitslag der verkiezingen voor het Verbond. Wereldjamboree 1937 Aankomst Buitenlandsche padvinders We kunnen thans eenige mededeelingen doen omtrent de aankomst van verschillen de contingenten buitenlandsche padvinders Zoo zullen op Woensdag 28 Juli om 9.37 uur de Australische padvinders, ten getale van 92. ons land bij Roosendaal binnen ko men, in welke plaats den volgenden dag des middags om 14.42 uur eveneens 60 Arme niërs op hun tocht naar Vogelenzang zullen arriveeren. Ook op Vrijdag 30 Juli zal het op de perrons te Roozendaal een groote drukte zijn van aankomende Jamboree-deelnemers Om 10.10 uur zal een extra-trein binnenloo- pen met 800_ Belgen, oen 12.01 uur een extra trein met 370 jongens uit Luxemburg. Tus- schen half twee en half drie arriveeren drie extra-treinen met 2400 Fansche padvinders en om 14.42 uur zal een extra-trein 200 Zweedsche deelnemers aanvoeren. Op Zater dag 31 Juli des morgens tusschen 6 en 8 uur in zullen 3 extra-treinen 2400 Engelsche scouts bij Roosendaal de Nederlamdsche grens passeeren. In Oldenzaal zullen op Vrijdag 30 Juli resp. om 3.26 uur. 5.10 uur en 6.48 uur aax>' komen 350 Noren, 800 Denen en 70 Finnen; in den loop van dien dag zullen in Venlo arriveeren het Hongaarsohe contingent, 500 Zwitsers, 700 Pölen, 200 Roemenen en 300 Tsjechische verkenners Verder zullen des Vrijdags in Hoelk van Holland 6 booten binnenloopen met in to taal 5189 scouts aan boord, die vandaar per trein hun reis naar de Jamlboree zullen voortzetten. CLANDESTIENE RADIOZEND- INRICHTING IN BESLAG GENOMEN. Door den rijksradiocontroledienst is te 's-Gr avenhape een geheime zender in bo slag genome®. De installatie was geschikt voor het doen van uitzendingen op zeer hoo- ge frequentie (5 m. band)). Gistermiddag is achter het vliegveld Waalhaven een militair vliegtuig, een Fokker- tweedekker, neergestort. De twee inzittenden wisten zich licht gewond uit de puinhoopen te bevrijden. C. v. Spronsen Anth.Zn. t, Bekende figuur in tuinderskringen LOOSDUINEN, 20 Juli. In den ouder dom van 74 jaar is gisteravond in het Haagsche Diaconessenhuis „Bronovo", waar hij sinds enkele weken verpleegd' werd, plotseling overleden de heer C. van Spronsen Anth.Zn., een bekende figuur in de tuinderswereld. De heer Van Spronsen is steeds een krach tige persoonlijkheid geweest waardoor hii in tal van organisaties een stuwende kracht was. Zoo was hij in vroeger jaren voorzitter van de Ned. Groep van Veilingen, in welke functie hij in 1915 werd vervangen door den tegenwoordige® voorzitter van het Centraal Bureau voor Veilingen, den heer F. V. Val- star; zulks, omdat de heer Va® Sprongen toen als gedelegeerd lid van de Rijkscom missie en als leider van de Groentencentrale in 's Rijks dienst trad. Hieruit vloeide voort zijn benoeming tot president-directeur van de N.U.M. (Ned. Uitvoer Hij.) Verder was hij jaren voorzitter der Coöp. Groentenveiling „Loosduinen en O.", alsook directeur der Boerenleenbank alhier, in wel ke kwaliteit hij nog niet zoo lang geleden benoemd werd tot ridder in de Orde .van Oranje Nassau. Tot zijn dood toe was hij voorts voorzitter der Loosduinsche Bouwvereen. en idem van den Escamppolder. terwijl hij de Geref. Kerk geruimen tijd diende als ouderling en des tijds eveneens als voorzitter der Cie. van Be heer. Het onderwijs genoot zijn steun als voor zitter der Geref. Schoolvereeniging waar van hij mede-oprichter was terwijl hij de anti-revol. politiek jaren verdedigde als voorzitter der kiesvereeniging. Voor de a.r. partij zat hij, toen Loosduinen nog niet was geannexeerd door Den Haag, een paar jaar in den Loosauinschen raad. Zijn stoffelijk overschot zal as. Donder dag worden ter aarde besteld op Oud-Eik-en- Duinen. Vertrek van het sterfhuis om 3 uur. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De geoefendheid onzer weermacht (I). Diaconale buitenconferentie van de Fe* deratie van Diaconieën in de Ned. Herv» Kerk, De wereldconferentie van Kerken Oxford. Overleden Is de heer C. van Spronseöt Azn., van Loosduinen, een bekende figuur uit de tuinderswereld. Te Woubrugge ïs overleden de heer O.C. van Hemessen, in de ouderdom wan 82 jaar. Overleden is de heer J. Lazonder, oud* directeur van de Postcheque- en Giro* dienst. Eden over Engelands buitenlandscKè politiek, Japan geeft China een laatste waarschu wing, Bij Brunete ïs opnieuw hevig gevochten. Te Rome Is op 63-jarigen leeftijd over* leden Marconi, uitvinder der radio-tele* graphie. Geen landbouw-ordeningswet In een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant te Eindhoven oroder voorzit terschap van den onder-voorzitter dier Ka mer, d)en heer J. C. J. Boelen, werd bij het ter sprake komen van het voorontwerp- lanöbouwordeningsweit door den heer K. v. d. Putt medegedeeld, dat het hem bekend is, dat de huidige Minister van Economi sche Zaken geen prijs stelt op verdere be handeling van dit voorontwerp. Onze weermacht in een belangrijke periode „Onze infanterie is bij vertrek met groot verlof, slechts in bezit van een dun vernisje van geoefendheid" De Nederlandsche weermacht verkeert met het oog op haar toekomstige ontwikke ling in een belangrijke periode. Kort ligt nog de tijd achter ons, dat zeer velen haar schier schouderophalend voorbij gingen. Niet weinigen hadden slechts een smalend glimlachje voor dat „militair gedoe" over. Een groote groep in ons volk beschouwde de weermacht zelfs als een vrij wel overbodig apparaat en toonde het maximum van welwillendheid, indien zij zich alsnog bereid toonde daaraan een vol komen ondergeschikte plaats in ons natio naal bestel toe te kennen 'n den vorm van een vrijwel weerlooze veiligheidswacht. Gelukkig zijn tegenover deze afbrekende krachten steeds vele anderen opgekomen, die niet qphielden te wijzen op de primaire beteekenis van de landsverdediging, zooweel uit nationaal als internationaal standpunt bezien. Zij lieten zich niet door humanis tisch gedweep met internationale organisa tie der volken, noch door holle machts spreuken van andere zijde van de wijs brengen. Zij beseften en doorzagen, dat de zonde van het geweld nog eiken dag voor de deur ligt, ook in het leven der volkeren en dat het daarom als hooge plicht is te beschouwen onze nationale zelfstandigheid en vrijheid naar de mate onzer krachten te beschermen. Onze weermacht behoort daar toe in staat te worden gesteld. Wie de daar toe noodige middelen onthoudt, schiet te kort in de vervulling van zijn plicht als Nederlandsch staatsburger en verloochent daarmee een historisch verleden, dat in zijn beste tijden zich aan offers van geld en goed en leven nimmer heeft onttrokken. Het nationaal gezinde deel van ons volk bleef, ter verdediging, zoowel van Neder land als van Indi?. een weermacht vragen, zooals die uit nationaal en internationaal oogpunt vereischt wordt. 7e deden dat met besliste afwijzing van eenzijdige nationale ontwn pening. In het internationale volkerenleven be- hooren rechtsbeginselen te gelden in, aver- eenstemmin? met de behoeften van dezen tijd, maar niet minder noodzakelijk is en blijft „de versteviging van de weermacht tot verdediging van de onafhankelijkheid van het Koninkrijk der Nederlanden." Zie daar hun standpunt kort samengevat. Zij, die zich daarop zijn blijven stellen en zich verzet hebben tegen te ver gaande in krimping van onze weermacht, hebben ge lijk gekregen. Thans is het nog slechts een betrekkelijk kleine groep, die de veiligheid van ons volk als quantité négligeable beschouwt en het desnoods wil prijsgeven aan de willekeur en het geweld van den indringer van over de grenzen. Dezulken stellen daarmee een prijs op onrechtmatigheid en geweld. Voor de internationale gevaren, waarmee ook ons volk in dezen tijd heeft te rekenen, zijn echter gelukkig vrij algemeen de oogen geopend. Maar dat niet alleen. Beseft wordt ook dat deze toestand conse- kwenties meebrengt en verplichtingen op legt, We mogen ons over deze ommekeer In ons nationale leven oprecht verheugen. Begrijpelijk i9 het dat met deze gezonde nationale gezindheid gepaard gaat het, ver schijnsel van vergroote belangstelling in onze weermacht. Hoe verblijdend dat op zichzelf is, toch is het nuttig daarbij niet zonder meer te blij ven staan. Noodig is ook, dat ons volk een ruimer inzicht krijgt in de taak van onze weermacht en haar samenstellende deelen. Van die weermacht vormt de infanterie het grootste en een zeer belangrijk onderdeel. En daarom willen we daarvoor eens de bij zondere aandacht onzer lezers vragen. Natuurlijk is daarmee niet gezegd, dat ar tillerie, cavalerie en genie of andere onuer- deelen der weermacht geen aanspraak op belangstelling hebben. Maar de infanterie is en blijft toch ons hoofd wapen, ook in dezen zin, dat daarbij verreweg de meesten onzer dienstplichtigen terecht komen. In de toekomst zelfs meer dan tegenwoordig. We begrijpen, dat we aan hen die gediend heb ben vermoedelijk weinig nieuws vertellen. Maar wat weet de doorsnee-Nederlander van ons voetvolk, dat echter in moderne legers nog al eens per auto gaat af Wat weet hij van zijn bewapening en werkwijze? Het antwoord geve ieder voor zich zelf. We weten niet of er nog velen zijn, die zich de infanterie voorstellen als mar- cheerend in groote troepen langs de groote wegen om eventueel op het terrein van den strijd, in dichte drommen manoeuvreeren- de, den tegenstander in massa aan te val len, natuurlijk na voorafgaande min of meer heftige schietpartijen. Moge het bij de infanterie in vroeger tijd al iets op de zooeven gegeven schetsmatige teekening geleken hebben, than is de toestand in ieder geval heel anders. De mo derne techniek en tactiek hebben voor de infanterie een ware revolutie beteekend. In het open veld, speelt de oude massali teit geen rol meer, al beteekent dat niet, dat het aantal van geen invloed zou zijn. Com pacte massa's zijn daar en elders uit den booze. Het gaat allemaal meer in vesprei-, de orde maar niet minder systematisch. Daardoor is niet alleen een veel grooter ter rein noodig dan voorheen en fronten zijn menigmaal tientallen kilometers lang maar het komt bij alle gebeuren ook veel meer aan op den individueelen man. Het is daarom in hoogste mate ook zijn eigen belang, indien hij als welopgeleid bruikbaar veldsoldaat kan optreden. Het is maar niet voldoende, dat hij schieten en loopen kan en ook gehoorzamen als „lig gen" gecommandeerd wordt, maar de 90I- daat van na den grooten oorlog moet ge oefend zijn met het oog op de vergaande specialisatie, welke met name ook bij de in fanterie zich heeft voltrokken. Ontbreekt die oefening in voldoende mate, dan wordt ons hoofdwapen practisch vrij wel waardeloos. En dan zou in meer dan een opzicht moreel onverantwoordelijk zijn. We mogen onze „jongens" niet onvoldoen de voorbereid voor een mogelijke toekom stige hoogst verantwoordelijke taak laten gaan. Dat ware zedelijk te veroordeelen te genover ons volk, dat voor zijn" defensie of fers brengt, en tegenover de dienstplichti gen zelf, die recht hebben op beter oplei ding. Technisch en disciplinair behooren ze zich soldaat te kunnen voelen, d.w.z. ze moeten zelf overtuigd zijn voldoende uit den militairen opleidingstijd te hebben meegeno men, dat ze hun „dienst" kennen en weten wat hun onder allerlei omstandigheden te deen staat Die overtuiging zullen thans niet velen bezitten van de 15 lichtingen, waaruit ons leger bestaat. Niet zonder grond verklaarde de generaal Alting von Geusau, de bekwame comman dant der le divisie, in een rede welke hij enkele maanden geleden voor de Alg. Vereen, van Ned. Reserve officieren heeft gehouden, dat „de ervaringen van alle hedendaagsche troepen-officieren is, dat het vernisje van geoefendheid, dat onze .dienstplichtigen be- zitten, zeer stellig onvoldoende is". N.V. ARNHEMSGHE HYPOTHEEKBANK Verkrijgbaar 3y2 PANDBRIEVEN 100 Tot nader aankondiging, doch uiterlijk tot 1 Augustus a.s. bestaat nog gelegenheid toti VRIJWILLIGE CONVERSIE van alle nog uitstaande 4y2 pandbrieven in: 4 pandbrieven k 100% of 3% idem k 99% met behoud van 4% rente tot 1 November a_s. De Directie: j Mr. S. J. VAN ZIJSTj Mr. J. F. VERSTEEVEN. „BLAUF R I ES" AMSTERDAM ROTTERDAM Telef. 13424 TeleL 28300 OPSLAG - EXPEDITIE CONTROLE HET ADRES voort vakkundig vertrouwenswerk I VRAAGT TARIEVEN! etiTlJeinlJ) Paulussen n.v.-den haas Vyf uur het uur voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede NED. brandwaarborg GENOOTSCHAP Ao 1821 AMSTERDAM HOGESTIJN A Co. -> VRAGEN «- ACTIEVE AGENTEN HET SCHOT OP EEN TREIN Tijdens het passeeren van Woerden We hebben gisteren gemeld, dat reizigers, die met trein 128 Zondagavond aan 't Maas. station te Rotterdam arriveerden, daar aangifte deden dat er op de trein geschoten zou zijn, waardoor en ruit van een comparti ment verbrijzeld werd. Naar we thans verne men, is dit schot gelost uit een trein die van Rotterdam naar Utrecht reed en wel tijdens het passeeren van deze treinen onder W o e r>> den om tien minuten over elf. Het politie onderzoek wordt nog voortgezet. KIND UIT HET RAAM GEVALLEN In de Annastraat te Arnhem viel een 1%-jaxig kindje uit een dakraam op de straat. De kleine werd vrij ernstig gewond opgenomen en naar het Gemeente Zieken huis vervoerd. Zijn toestand is op het oogen- blik gunstig. ERNSTIGE AANRIJDING Te Amsterdam is gisteren kort voor 1' uur op den Amstelveenschenweg nabij het viaduct een vrij ernstig ongeluk gebeurd Een auto hield hier in om een 64-jarige dame gelegenheid te geven tot oversteken* Een achter den wagen aankomenden motor rijder, niet wetende waarvoor de voorliggen zijn vaart verminderde, schoot de auto voor bij en boteste juist tegen de dame op. Dezë kreeg een gecompliceerde onderbeenfractuuq en moest naar het Luthersch Diaconessen- huis worden vervoerd. De motorrijder, een 28-jarige Amsterdam mer, sloeg tegen de straat waar hii met een schedelbreuk bleef liggen. Hij is naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Studeer voor «en vak, dat flink* portonen **n goede toekomst biedt Volg onze degelijke, goedkope schriftelijke opleiding tot RADIO-MONTEUR RADIO-TECHNIEK

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1