Mmw fnhztfit (üoitranf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken RIDDERORDEN abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Pei week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgt»» NO. 614C tijreau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 MAANDAG 19 JULI 1937 18e Jaargang Zaterdagavond waren de Indische padvinders de gasten van de Padvinderstroep W.l.K. in hun troephuis aan de Eikenhorstlaan te Wassenaar. Ze wisten hun gastheer en best te vermaken. Fragment uit een z.g. bordendans. DE STAAT TEGEN DE KERK In het algemeen weekblad De Waag dat aanvankelijk niet geheel vrij scheen van fascistische smetten trof ons een arti kel over de Duitsche Kerkstrijd, waarin vele juiste opmerkingen voorkomen. In ver band met de priesterprocessen, waarop we onlangs wezen, geven we dit citaat over de wansmakelijke methoden, waarvan de over heid gebruik maakt „nu de strijd om de beginselen op een dood punt is geko men": Met noodelooze en voor de publieke zeden zelfs schadelijke ruchtbaarheid wordt door de regeering tegen eentge van zedelijkheidsdelicten beschuldigde Katholieke geestelijken een reeks pro cessen voorbereid, waarbij de pers door publicatie van min smakelijke details een helpende hand biedt Duidelijk is het dat hier de bedoeling voorzit, via de individueele schuldigen de Kerk te tref fen; maar even duidelijk is het, dat daar mee het doel voorbijgeschoten wordt, omdat de misdragingen van enkele gees telijken niet op de gansche geestelijkheid als zoodanig geladen kunnen worden. De juistheid van dit betoog kan men moeilijk ontkennen. En dat de strijd van de Staat tegen de Kerk, welke gepaard gaat met een directe bescherming van en een indirecte propaganda voor het heidendom ook daarop wijst D e W a a g tot krach tiger en principieeler verdediging van de ware leer en het Bijbelsche dogma leidt, is buiten twijfeL Dat ook de Duitsch-Evangelische Chris tenheid die niet tot de Belijdeniskerk be hoort, deze dingen verstaat bleek ons on langs toen wij luisterden naar een predi katie over het slot van de Bergrede, waar in dezelfde Jezus, die eerst velen met zijn zaligsprekingen troostte, daarna ,.de val- sche profeten" het wee aanzegde. De Hei land, zoo was de gang der prediking, zei niet, zooals zoovelen in onze dagen: Och, misschien meent men het wel goed, maar Hij noemde het ongeloof en de valsche leer bij hun naam. En de zuivere prediking van het onvervalschte Woord stelt Hij zóó hoog. dat in de brief aan de gemeente te Pergu mUs de zedenmisdrijven van sommige leeraars gering geacht werden (men versta dit met oordeel des onderscheids) vergele ken bij de valsche leer der Nicolaieten. Daarom staat er ook, dat in Pergamus do troon des Satans was; ja, dat hij daar Woonde, en dat het leven voor Christenen er dubbel moeilijk was. Ten eerste om de openbare zonden, ten tweede vanwege de ongeloofsbibliotheek (denk aan perkament) welke er gevestigd was. De opmerking van De Waag is juist, dat het bestaan der Kerk niet hangt aan het levensgedrag van haar belijders of pre dikers ongeacht in hoeverre de beschul digingen waar zijn maar van de kracht der belijdenis. En hoe zwaar de verdruk king der oprechte Christenen in Duitsch- land en elders ook mag wezen, ze zal deze kostelijke vrucht afwerpen dat men de val sche leeraars zal leeren onderscheiden van de ware profeten en dat de Kerk haar be lijdenis opnieuw en misschien met strenger keur zal toetsen aan de Schrift. Internationaal Christelijk Vakverbond Komend congres te Parijs Het komende congres van het Internatio naal Christelijk Vakverbond zal op 6, 7 en S September a.s. te Parijs gehouden worden. Naast vraagstukken van practischen aard die voortvloeien uit de besprekingen van de verslagen van secretaris en penning meester zal het congres speciale aandacht wijden aan het vraagstuk van de mensche- lijke persoonlijkheid. Drie inleiders, Prof. Jacques Maritain van de Katholieke Universiteit te Parijs Dr. C. Beekenkamp uit Leiden en Dr. A. Trenklor uit Reichenberg (Tsjecho-Slo- wakije) zullen de persoonlijkheid van den mensch behandelen en met name de per soonlijkheid van den arbeider, met betrek king tot het gezin, het beroep en de ge meenschap. Dit is een vragencomplex, dat zoowel door zijn actualiteit als door de persoon lijkheid van de inleiders, van speciale oe- teekenis is en aan dit congres een bijzon dere waarde verleent. Het congres zal zich vanzelfsprekend ook bezighouden met de vraagstukken betref fende de internationale organisatie van den arbeid en met name de uitsluiting van de christelijke vakbeweging uit den raad van beheer van 't internationaal arbeidsbureau. VERPLICHTE KWALITEITSKEURING VAN VOOR EXPORT BESTEMDE BOTER De regeeringspersdienst meldt: De minister van landbouw en visscherij a.i. heeft 7 Juli een beschikking genomen (Ned. St. ct. no. 128), velgens welke met in gang van 1 Aug. a.s. alleen dén restitutie van de ingevolge de landbouw-crisiswet 1933 verschuldigde heffing op boter bij uitvoer van die boter zal worden verleend, indien ten genoegen van de Nederlandsche Zuivel Centrale te 's Gravenhage wordt aangetoond, dat die boter afkomstig is van aangeslotenen bij het Zuivel-kwaliteitscontrole-burcau (Z.K.B.) onder rijkstoezicht te Amsterdam. Internationaal Congres Landbouw-industrieën „Belangrijke resultaten bereikt" Zaterdag is het Internationaal Congres van de Landbouw-industrieën te Den Haag gesloten. De voorzitter, Dr. A. A. L. R u t- gers sprak een kort woord, daarna bracht Prof. Dr. Ir. G. v. 11 e r s o n Jr. zijn rapport uit. Hij ging de voornaamste resultaten na en meende dat het congres het bewijs had gebracht van de noodzakelijkheid van zui ver wetenschappelijk onderzoek voor de techniek. Het heeft de wenschelijkheid be vestigd van internationale samenwerking en opnieuw de eenheid van de wetenschap bewezen. De brandende kwestie was volgens Spr. het probleem van de toepassing en het ge bruik van alcohol als brandstof voor moto ren. Hij herinnerde eraan, dat het congres hier veertien dagen geleden een resolutie heeft aangenomen, die zich krachtig voor de genoemde toepassing uitsprak. Een door de Nederlandsche regeering ingestelde com missie, die deze kwestie moest onderzoe ken, kwam onlangs voor Nederland tot een tegenovergestelde conclusie. Beide stand punten waren op het congres vertegen woordigd. Toch gelooft spr. niet, dat de tegenstelling zoo groot is als het oppervlak kig wel lijkt. Spr. gelooft, dat alle deelnemers van het congres, als zij in hun laboratorium, werk plaatsen, fabrieken en cultuurvelden zijn teruggekeerd, met dankbaarheid zullen ge denken het vele, dat zij in de afgeloopen dagen gezien en gehoord hebben. De voorzitter deelde daarna mede, dat het volgende congres in 1939 in Boeda pest zal worden gehouden. Daarna sprak hij een slotwoord waarin hij nogmaals con stateerde dat het congres belangrijke weten schappelijke resultaten had bereikt. FRANSCHE ONDERSCHEIDINGEN De Fransche regeering besloot dr. ir. J. P. Dudok van Heel en dr. ir. C. W. Schóne - baum. penningmeester van het uitvoerend comité voor het landbouwcongres te Sche- veningen, te benoemen tot commandeur van de Mérite Agricole, en dr. ir. E. Elion, adj. secretaris, en ir. J. E. Waterman, lid van het uitvoerend comité, tot officier van de Mérite Agricole. De bij deze onderscheidingen be- hoorende eereteekenen werden door den Franschen gezant overhandigd. ONDERSCHEIDINGEN VOOR BUITENLANDERS Bij K.B. van 16 dezer wordt medegedeeld, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd te Aenoemen tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau Prof. F. J. Perard te Parijs, rapporteur-général van de commission inter nationale des industries agricoles, en tot of ficier in de Orde van Oranje Nassau de hee- ren F. J. E. H. Dupont te Parijs, secretaris generaal en Ir. A. Marien te Moerbekewaes in België, lie. van de commission internatio nale des industries agricoles. In een der zalen van het Palace Hotel te Scheveningen heeft 't lid van den raad van state. Dr. A. A. L. Rutgers namens de Neder landsche regeering den drie heeren de bij de onderscheidingen behoorende eereteekenen overhandigd. Fa. VAN WIELIK 9 NOORDEINDE DEN HAAG Telefoon 112246 Leipziger Messe Collectieve Nederlandsche Inzending Naar wij vernemen zal de afdeeling Eco nomische voorlichting van het departement van Economische Zaken op de aanstaande Najaarsbeurs te Leipzig een collectieve Ne derlandsche tentoonstelling organiseeren. De Nederlandsche inzending zal worden ondergebracht in het Ring-Messehaus. Herrie in de S.D.A.P.-hut Een lastige kies In het gewest Friesland van de S.D.A.P. is al geruimen tijd ongenoegen. Er is daar een heer, welke luistert naar den naam Kiès, en deze heer bezit volgens het partij bestuur juist die eigenschappen, die het aan een kies onmogelijk maken, zich lan ger temidden zijner gave kameraden op te houden. Wat toch is het geval? Voor den heer Paul Kiès was een krachtige actie gevoerd om hem op de candidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezing een kansbiedende plaats te geven. Toen hij evenwel op de 10e plaats werd gezet, is getracht hem, tegen den wil van het gewestelijke bestuur van de partij, met voorkeurstemmen in de Kamer te brengen. Dit „onorganisatori sche" optreden heeft geleid tot royement van verscheidene leden, o. w. afdeelings- bestuursleden, en tot het uitschrijven van een gewestelijke vergadering. Deze is gisteren gehouden te Leeuwarden Als een kies getrokken is, kan men ge voegelijk meenien, dat men hem kwijt is. Niet alzoo in het geval van den heer Kies. Deze had aan de afdeelingen in Friesland medegedeeld, dat, hoewel het gewestelijke bestuur heeft geweigerd hem voor deze vergadering uit te noodigen, hij toch naar de vergadering zou komen en af zou wach ten of de aanwezigen hem de gelegenheid zouden geven zich te verdedigen. De besprekingen duurden gisteren van 's morgens 10 uur tot s avonds 6.30 uur, hetgeen niet, verhinderde, dat men niet tot overeenstemming kwam. Nu zullen op een tweede congres, op 8 Augustus a.v. even eens te Leeuwarden te houden, de discus sies voortgezet worden. R. M. Minnema f In den ouderdom van 40 jaar is te Kou- dum overleden de heer R. M. Minnema hoofd van de Chr. school aldaar en lid van de Prov. Staten van Friesland voor de Chr. Hist Unie. De overledene werd in 1897 te Leeuwar den geboren en ving in 1916 zijn loopbaan aan als onderwijzer te Stadskanaal. Ver volgens arbeidde hij te Twijzelerheide, Kat wijk aan Zee en Suameer om vervolgens op te treden als hoofd der Chr. school te Havelterberg. In 1925 verwisselde hij deze standplaats met Beetsterzwaag om 1 Maart 1933 als hoofd te Koudum op te treden. De heer Minnema was als leeraar verbonden aan de tuinbouwcursussen te Beetster zwaag en Koudum. De overledene was voorzitter van de Chr. Hist Kiesvereen. te Koudum en van de Gem. Kiesvereen. te Hemelumer-Olde- phaert en Noordwolde en secr.-penningm. van het Kamerkringbestuur Friesland der Unie. In de Chr. Hist. Jongerenbeweging nam hij een vooraanstaande plaats in en tal van groepen heeft hij in de prov. Fries land opgericht. In Beetsterzwaag was hij voorzitter van de plaatselijke en gemeente lijke kiesvereen. en voorzitter van den Statenkring Schoterland. De Prov. organi satie van de Chr. Hist. Jongerengroep werd door hem in het leven geroepen en hij was lid van de commissie van contact tusschen de ouderen, en de jongeren-organisatie. In Dec. 1935 werd hij in de vac.-Akma gekozen tot lid van de Prov. Staten van Friesland. Voor den Chr. Nat. Werkmans bond heeft hij zich eveneens verdienstelijk gemaakt. Zijn opvolger in dé Prov. Staten Is op de Chr. Hist, lijst de oud-burgemeester van Workum, de heer J. C. van Koetsveld. Maar deze woont niet meer in de prov. Friesland en is ook geen lid der Chr. Hist Unie meer. Dan komt aan de beurt de heer R. van Vliet te Harlingen. VAN HOTEL TOT FLATGEBOUW Naar wij vernemen heeft het Utrechtsch bouwbedrijf W. J. en P. A. Godijn te Zand- voort het vroeger zoo bekende hotel d'Orange aangekocht, om dit behoudens goedkeu ring van B. en W. te verbouwen tot een flatgebouw, waarna het zal overgaan in handen van de Hollandsche Sociëteit voor levensverzekering, welke dit object zal ex- ploiteeren. De boekhandelaars vergaderen heden „Excellentie, maak aan de spellingkwestie een einde!" Te Amsterdam heeft heden de Veree- niging ter bevordering van de Belangen des Boekhandels haar 120ste algemeene verga dering gehouden aan boord van het m.s. „Christiaan Huygens", van de Stoomvaart- Mij. Nederland, welk schip aan de Javakade gemeerd ligt. Dé voorzitter, de heer A. B. van Holke- ma,'opende de vergadering met een rede, waarin hij o.m. zei de het onbegrijpelijk te achten, waarom publiek en overheid er op uit zijn den boekhandel te, beknibbelen en op het gefbied van den uitgever te gaan lief hebberen. Want welk doel heeft het, wan neer van regeeringswegc aan rijksinstellin gen voorgeschreven wordt, om tijdschriften met uitschakeling van den boekhandel door tusschenkomst van de posterijen te bestel len? Waarom trachten versohillen.de biblio thecarissen nog steeds korting te krijgen en waarom bestellen zij vaak buitenlandsche boeken met voorbij gaan van den Nederland- schen boekhandel? Maar ook de uitgevers hebben ernstige klachten, waaraan niet tegemoet gekomen wordt. De overigens zeer sympathieke en nuttige omroepvereenigingen zijn zich op groote schaal op het uitgeversgebied gaan bewegen Wij kunnen, ondanks herhaalde verzoeken, geen medewerking van de regeering krijgeu om te verhoeden, dat omroepvereenigingen niet alleen kalenders, maar ook boeken uit geven, iets dat geheel buiten het terrein van haar werkzaamheid valt. De heer Van Holkema sprak daarna over ordening. Dat ordening in den bedrijfskring noodig is. bewijst de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels, die reeds 122 jaar regelingen doorvoerde. Ordening, in een andere beteekenis, vra gen we in de spellingkwestie. Twee jaar ge leden hebben wij den Minister al verzocht orde in de spelling te brengen door een de finitieve beslissing te nemen, waardoor alle onrust verdwijnen zou. Want onrust heerscht er bij onze uitgevers. Onrust en be sluiteloosheid. Omdat men niet weet wa; gebeuren zal. Het is in ons aller belang, wanneer wij tot den Minister roepen: „Excellentie, neem een besluit en maak aan de spel lingkwestie een einde!" GEMENGD NIEUWS Militair bij het baden verdronken Te Kornwerderzand is gistermid dag omstreeks half vier de 25-jarige V. uit Gemert (N.-Br.), die in eerstgenoemde plaats bij de militaire politie is gedeta cheerd, bij het baden verdronken. Het ongeluk gebeurde ten oosten van Kornwerderzand op een plaats, in het IJs- selmeer, waar de man, die niet zwemmen kon, meende, dat niet veel water stond. De sterke stroom had daar evenwel eenige groote gaten veroorzaakt en in één hiervan is hij terecht gekomen. Op den Afsluitdijk zag men hem in de diepte verdwijnen en stelde onmiddellijk pogingen in het werk om hem te redden. Dit ging echter niet gemakkelijk en er gin gen twintig minuten mee heen voor men het slachtoffer vond. De doktoren Bogstra uit Makkum en de Jong uit Witmarsum hebben ruim een uur met een zuurstofappa raat getracht de levensgeesten op te wek ken, doch alle moeite was tevergeefsch. Het lijk zal naar het militair hospitaal te Utrecht worden vervoerd. Zeilkano op IJsselmefer omgeslagen Een der twee inzittenden verdronken Gistermiddag omstreeks vijf uur is op het ÏJsselmeer nabij fort Diemerdam een zeil kano, waarin twee jongemannen uit de Vrolikstraat te Amsterdam waren ge zeten, omgeslagen. Een van beiden, C. V., is verdronken. De ander W. B., wist zich zwemmende te redden. Het ongeluk is gebeurd op het ÏJsselmeer tusschen Diemerdam en Durgerdam, naar schatting op anderhalve kilometer uit de kust. B. wide iets uit het water grijpen, waar door het vaartuigje dompte en- vol liep, zoo dat beiden er uit vielen. B., die eoed kon zwemmen, ried zijn ka meraad, die de zwemkunst in het geheel niet machtig was aan, zich goed aan het bootje vast te houden, totdat hij hulp zou hebben gehaald. Hierna zwom hij naar Die merdam, waar hij het gebeurde mededeelde aan den visscher Smeenk, die er onmiddel lijk met zijn roeiboot op uit trok. Na een kwartier trof hij echter al leen nog maar de kano en eenige ronddrijvende voorwerpen aan, doch van den drenkeling was niets meer te bespeuren, zoodat de jongen moet zijn verdronken. Waarschijnlijk heeft hij zich door het geringe drijfvermo- gen van de kano, die van rubber was en opvouwbaar, niet lang boven water kunnen houden. Men heeft geen pogingen gedaan het lijk te vinden, aangezien dit op deze groote watervlakte onbezonnen werk zou zijn. Men verwacht, dat het binnen enkele dagen zal aanspoelen. De omgekomene was ruim twin tig jaar oud. IN EEN KNIKKER GESTIKT Te 's Gravenhage is de 4 maanden oud zijnde T. C. de B.. wonende in de Spa kenburgschestraat tengevolge van het in slikken van een knikker gestikt. Doodelijk verkeersongeval te Amsterdam Motorrijder het slachtoffer Te Amsterdam is op den Amstel, hoek Halvemaansteeg, gistermiddag een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Een 55- jarige motorrijder, die, uit deze steeg ko mende, de Kloveniersburgwal wilde oprij den, trachtte nog vóór een van rechts na derende tramwagen van lijn 14 langs te gaan. De manoeuvre mislukte, met het noodlottig gevolg, dat de man werd gegre pen en onder de tram terecht kwam. Teneinde hem te kunnen bevrijden, moest de wagen worden opgevijzeld. Nadat dit ge beurd was, is het slachtoffer, dat zeer zware verwondingen had opgeloopen, naar het Binnengasthuis vervoerd. Bij aankomst al daar bleek hij reeds te zijn overleden. Verdacht van ronselarij Te Zaandam is zekere van R., die on langs te Rotterdam werd aangehouden on der verdenking zioh te hebben schuldig ge maakt aan ronselarij voor Spanje, gecon fronteerd met twee jongelieden uit Zaan dam, die door van R. geronseld zouden zijn. De beide Zaandammers herkenden van R. als de man, die hen te Amsterdam aan geld en papieren heeft geholpen. Aangezien het hun uit verschillende aan wijzingen duidelijk werd, dat zij naar het front zouden worden gezonden, hadden zij de vlucht gezocht, hetgeen hun gelukte. Nadat zij tachtig kilometer hadden geloo- pen, werden zij door de Fransche (politie aangehouden, die hen naar den Nederland- schen consul bracht Deze zond hen naar het vaderland terug. Van R. ontkent echter de jongens van geld en papieren te hebben voorzien. De Zaandamsche politie heeft tegen van R. proces-verbaal opgemaakt, waarna de man op vrije voeten is gesteld. Muntmeterdief aan den haal Agent rolt van zijn flets en krijgt een hersenschudding Te 's Gravenhage ls in een van 'de huizen in de Vaillantlaan 3 uit de munt meter gestolen. Op aanwijzing van den eige naar en eenige omwonende zette een agent den dader per fiets na. Tijdens de achter volging geraakte de uniformjas van den agent tusschen de spaken van het wiel, waardoor hij kwam te vallen en met een lichte hersenschudding naar het Gemeente lijk Ziekenhuis aan den Zuidwail werd over gebracht De dief werd echter later in zijn woning gearresteerd, Hij bekende 3 uit de munt meter te hebben gestolen. Tandem en auto Gevolg: drie gewonden Gisteren stak te Bergen op Zoom een tandem den weg over. Dit nu ware op zichzelf niets bijzonders. Echter op den tan dem zat een eohtpaar, en dit echtpaar be merkte niet de auto van den heer D. Ook dit zal meer rn.ensoh.en zijn overkomen, doch iia dit geval had het tot gevolg, dat een aanrijding niet vermeiden werd. Een kind, dat achterop den tandem zat, kwam er met eenige schrammen af. Het echtpaar moest naar het Ziekenhuis wor den vervoerd. Ernstig motorfietsongeluk Een doode en een ernstig gewonde Te Enschedé is gistermiddag om streeks drie uur op den hoek van de Brink en de Hooglandsingel een motorfiets in volle vaart tegen een auto gebotst. De be stuurder van het motorrijwiel, de 26-jarige R. uit Enschedé, werd ernstig gewond, evenals zijn broer, die op de duo zat Bei den zijn naar het ziekenhuis vervoerd, waar eerstgenoemde eenige uren na het ongeluk is overleden. Uit het politieonder zoek is gebleken, dat de auto den voorrang moest hebben gehad. De wagen is slechts licht beschadigd. JONGEN DOODGEREDEN Te Bodegraven is Zaterdagavond op de drukke Rijksstraatweg de 9-jarige zoon van den arbeider V. tegen een vrachtauto uit IJmuiden geloopen, toen hij bij het spe len den weg overstak. De knaap was op slag dood Den autobestuurder treft geen schuld. MOTOR DOOR AUTO GESCHEPT Op den rijksstraatweg van Ermelo naar Harderwijk onder Tons el is een motor ongeval geschied. Een motorrijder, die een tweetal wielrijders wilde voorbijrijden, werd ingehaald door een zespersoonsauto. Door dat de motorrijder, de 50-jarige P. uit Ermelo even slingerde werd hij door den passeeren- den wagen geschept en eenige meters verder tegen den grond gesmakt. Hij brak een arm en liep kneuzingen en schaafwonden op. In het ziekenhuis „Salem" te Ermelo, waarheen hij werd vervoerd, is P. opge nomen. FINE VERLOOFT ZICH MET EEN HOLLANDSCHE De 23-jarige Amerikaansche schaakgroot meester Rueben Fine heeft zioh verloofd met mej. Emmy Keesi-ng te Amsterdam, dochter van den heer J. Keesing Jr., uitge ver van de bekende archiefsystemen. Verruim Uw blik in Uw eigen belang. Volg onze degelijke, goedkope, ichriftelijke curtus ALGEMENE ONTWIKKELING Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A.S.S.O, Nieuwe Plein 31. Arnhem I I Sïrtjertenticpritfen: Van I tot 5 regels f .177» Elke regel meer 0.227: ingezonden Mededeellngen eau 1—5 regels 2-30 Elke regel neer045 i - - Voor hef bevragen aan 'I bureau V. wordt berekend 0.10 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De nood in het Slagersbedrijf III (Slot)'* Een bezoek aan het terrein van de wereldjamboree. Nieuwe arrestaties van Duitsche predi kanten. Op het ÏJsselmeer ïs een kano omge* slagen, waarbij één persoon is verdronken. Te Kornwerderzand is een militair bij het baden verdronken. Zaterdag is te Zaandam het stoffelijk overschot van den organist Jan Zwart tec aarde besteld. Te Lunteren ïs heden de diaconale bul- tenconferentie van de Federatie van Dia-! conieën in de Ned. Herv. Kerk geopend* Japan heeft aan China een ultimatunï gesteld, hetgeen door generaal S o e n g mondeling zou zijn ingewilligd. Mislukte aanslag op kolonel Koe,, lei-* der der Poolsche nationale unie. Joden protesteeren te Antwerpen, War- schau en Jeruzalem. Rond La Brunete heeft een zware lucht* strijd gewoed. KETELBEMETSELINGEN I OVENBOUW, CHEMISCHE BOUW, volgens bestek of eigen ontwerp. Ingenieuxsbezoek op aanvrage I IN.V. Vereenlgde Nederlandsche Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN Tel. 3 en 69 Socng maakt vrede Gevolg: nieuwe Japanscne eischen? Nu generaal So eng zoo snel het Japan* sche ultimatum heeft aanvaard, eischen de Japanners een openlijke verklaring van neutraliteit in geval van een oorlog met Nanking. Zij hebben reeds het hoofdpost kantoor te Tientsin bezet en de omsinge ling van Peiping is door hen voltooid. Ernstige aanrijding te Hillegersberg In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks 1 uur reed op den Straatweg te H i b» legersberg nabij de Statenlaan de chauf feur D. C. Kruys, uit de Vredehofstraat te Rotterdam met zijn echtgenoote per rij wiel in de richting van het dorp. De fietsers werden achteropgereden door een personen auto. aan het stuur waarvan de bekende autogirovlieger H. J. van der V. uit de Raad huislaan te Hillegersberg zat. Bij het inhalen moet de auto den wiel rijder geraakt hebben, want deze kwam via het spatbord op de radiateur terecht. Eenige meters verder sloeg de man er af en bleef op den weg liggen. De automobilist reed verder, De gewonde is naar de woning van Dr. Van der Lugt vervoerd, waar geconstateerd werd dat de man een hersenschudding, een nierbloeding en wonden over het geheele lichaam had Per ziekenauto is hij naar het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam vervoerd, waar hij in hoogst ernstigen toe stand is opgenomen. Een agent van politie, die toevallig het ongeluk zag geschieden, noteerde het num mer van de auto. zoodat men deze al spoedig had opgespoord. De automobilist is nog in den nacht ge hoord, maar hij verklaarde van de geheele aanrijding niets bemerkt te hebben. De auto is in beslag genomen voor onder zoek. PAARD IN PUNTEN VAN HEK GEVALLEN Te Amsterdam is vanmorgen op derï Singel op de brug over de Brouwersgracht een paard gespannen voor een wagen vaa Van Gend en Loos uitgK-gleden. Het paard, dat op zijn achterbeencn doorzakte, kwam met rijn borst terecht in de ijzeren punten van het hek, dat voor het souterrain van het gebouw op den hoek van de Brouwers gracht en Singel is aangebracht De punten drongen diep in de borst van: het dier. Na een half uur heeft de brand weer het paard uit zijn pijnlijke positie we ten te bevrijden. Een inmiddels ontboden! veearts heeft de wonden onderzocht en con stateerde, dat het waarschijnlijk alleen maar vleeschwonden waren. Hij hoopte, dat het paard nog gered zou kunnen worden. TAXICHAUFFEUR VEROORDEELD SEMARANG, 19 Juli (Aneta). De Land raad veroordeelde den taxi-chauffeur, die het ongeluk veroorzaakte, waarbij op 12 Maart Mrs. Fairchild. een Amerika sche touriste, van de Empress of Britain, werd gedood, tot negen maanden gevangenis straf met ontzetting uit het recht om, na expiratie van zijn straf, gedurende vier ja ren motorrijtuigen te besturen. MEISJE VKDRONKEN Zaterdagmiddag ongeveer half vier ge raakte in een onbewaakt oogenblik een anderhalf jarig meisje van de familie K. aan den Hasse laars weg te Heerhugo- waard spelenderwijs te water en werd bewusteloos opgehaald. Hoewel geneeskun dige hulp zeer spoedig aanwezig was en men langer dan een half uur trachtte da levensgeesten op te wekken, was dit tever geefsch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1