AKKERTJES DINSDAG 13 JULI 1937 EERSTE BLAD PAG. a KRIJGSRUMOER I De animositeit tussehen Chineezen en Ja panners in het Noorden van China heeft ,v eer eens, voor de zooveelste maal sinds de laatste zes of zeven jaar, een critiek stadium Lereikt. Dit deel der wereld wordt erdoor be- lieerscht als door een vulkaan, die regel matig zijn rook opzendt, van tijd tot tijd ge rommel doet vernemen, en ook wel eens zijn asch of lava verbreidt, tot verontrusting van Iteel de wijde omgeving. Men vraagt zich dan inet beklemming af, of thans het groote oogcnblik is aangebroken, of al deze symp tomen nu, eindelijk, als voorboden van de daadwerkelijke uitbarsting moeten worden .uitgelegd? Japan is sinds lang bezig, met zijn macht van goed georganiseerde handel, industrie on weerbaarheid Noord-China te doorfilteren. Een onbeteekenend incident in Moekden gaf 3iet in 1931 de gewenschte aanleiding, om zijn annexatie van Mansjoerije te voltooien, na dat deze. door spoorwegaanleg en industria lisatie in beschermde zones, voldoend* was .voorbereid. De Chineesche provincies Tsja- ïiar, grenzend aan Binnen-Mongolië, en Jlopei. waarin de oude hoofdstad Peiping. eertijds Peking, is gelegen, waren toen aan de beurt Japan wist een autonomie-bewe- ping onder de bevolking te verwekken, doch deze was niet krachtig genoeg, om volkomen afscheiding van het Chineesche Rijk te be werkstelligen. Een nieuwe incident leidde daarop een volgende étappe in: de demilita- risatie van het oostelijk deel van Hopei. Tel kens als de Japansche sluwheid zich verder liad geboord in de kolossale Chineesche prooi, waren het de Japansche troepen, die Rich in nieuwe Chineesche gebieden nestel den, ter bescherming van den vrede, tot handhaving van de goede Japansch-Chinee- sche verstandhouding, enz. Geen wonder is het te noemen, dat de jong- 'Chineesche beweging, die nationale idealen koestert, ongeduldig werd en van Tsjang Jvai Sjek ging vorderen, dat hij aan Japan paal en perk zou gaan stellen. Het Chinee sche nationale ongeduld uitte zich o.a. door militaire bewegingen in de provincies Kwanesi en Kwantoeng, die het vorig jaar slechts door Tsjang Kai Sjeks groote staats- manswiisheid konden worden bezworen. Dit zelfde verzet vond nieuwe vormen, toen het Tsjang Kai Sjek in Sianfoe liet gevangen nemen. teneinde hem te dwingen tot een 'daadwerkelijk anti-Japansche houding. Ook uit deze impasse wist China's leider zich te bevrijden, zonder stukken te maken, en hii arbeidde verder aan de reorganisatie van zijn zoo lang verwaarloosde vaderland, dat nis een vervallen machinerie in al de samen stellende deelen van zijn bestuursapparaat rammelde. Aan de schier onbeperkte autono mie van provinciale bevelhebbers kwam ee- leidelijk een einde; het centrale ge-zag. dat zijn zetel te Nanking heeft, wist zich meer cn meer te doen gelden. Japansche manoeuvres, ten zuidwesten van Peiping gehouden, hebben nu nieuwe stof Itot ongerustheid gegeven. Het stadje Wang ping. dat in het oefeningsgebied der troepen ilae, moet daarbij overlast hebben geleden, waarop de Chineesche contingenten, die zich an de nabijheid bevonden, hebben ingegre pen. Het spiegelgevecht ging over tot ernst; rle eerste dooden en gewonden vielen. Onmid dellijk daarop kwamen de machten die achter deee strijdende groepen zich bevin den. in volle actie. Het Japansche kabinet beraadslaagde, benoemde een nieuwen bevel hebber voor de troepen in Noord-China, zond versterkingen, pantsertreinen, enz. Doch ook Nanking geraakte in beweging, dirigeerde zijn duizenden en nog eens duizenden naar het tooneel van den strijd... China heeft nim mer gebrek aan „menschenmateriaal" gehad. Japan heeft ook overigens eijn vaste poli tiek trachten te voeren, namelijk van onder handelen met plaatselijke of provinciale grootheden, getrouw aan het beginsel van verdeelen en heerschen. Nanking teekende 'daartegen verzet aan en heeft verklaard, geen enkele overeenkomst van zulk een aard. ld ie buiten zijn inmenging omgaat, te zullen erkennen Men weet hoe het verder verloop der af faire tot nog toe is geweest Vechten, onder handelen, afspraken maken omtrent neutrale zónes en terugtrekken van troepen; nieuw wederaijdsch wantrouwen; schending van het gegeven woord; weder dooden en gewon den. Dit alles ligt zoo verkronkeld en door een als de befaamde draak, waarmede de Chineezen hun kunstproducten gaarne sieren iWaar gelijk en ongelijk zóó vervlochten zijn, kan men niet anders doen dan afwachten, wat daaruit nog zal voortspruiten. Vermoe delijk niet anders dan krakeel, dat vanzelf weder verstomt. De tijd voor een laatste kachtmeting is nog niet daar. Het sein voor een groote oorlog zal wel elders worden ge geven, op belangrijker gebieden. Want zoo als thans de situatie op de wereld is, kan ner gens een vuur worden ontstoken, dat niet onmiddellijk overal zou gaan branden. Men .tvacht nog, aarzelt, berekent en bereidt zich Jterder voora I ENGELAND EN DE NON-INTERVENTIE Vrijdag een bemiddelingsvoorstel Eden heeft in het Lagerhuis medege deeld. dat de Britsche regeering in ieder gevaJ voor of op Vrijdag aan de non interventie-commissie verslag zal uit brengen over haar pogingen, om een uitweg uil de tegenwoordige impasse te zoeken. Od de vraag van den leider der oppositie, A 111 e e, of er aan den duur van de loo- pende besprekingen een grens was gesteld, antwoordde de minister „Ik weet. dat deze kwestie werd opgeworpen in de commissie. er overgens de voorkeur aan gaf, geen limiet vast te stellen en deze kwestie aan liet oordeel van de Britsche regeering heeft overgelaten. Ik kan evenwel het huis de ver zekering geven, dat wij ons ten volle bewust ziin van het urge-rule karakter van den toe stand. Daarom verklaar ik, dat wij in ieder geval Vrijdag aan de commissie een rappor' zullen voorleggen". De kwestie van de toekenning van het recht van oorlogvoerenden aan de strijdende partijen in Spanje werd in de.n namiddag in het Lagerhuis nog ter sprake gebracht, 'oen de Labourafgevaardigde, miss Helen Wilkinson, Eden vroeg, of het in de be doeling van de Britsche regeering lag, eer precedent te scheppen, door dit reoht toe te kennen aan ,,l» iepen, die tegen 'n behoorlijk gekozen regeering in opstand zijn gekomen' „Ik geloof, antwoordde de minister, dal miss Wilkinson zich vergist. Er bestaan tal van dergelijke precedenten, waarbij d". Britsche regeering, indien zij zulks goed oordeelde, het recht van oorlogvoerenden heeft toegekend aan opstandiger! tegen een verantwoordelijke regeering". Wat zal het voorstel inhouden? Naar de Parijsche correspondent van het „Handelsbl." bericht, zou het Engelsche be middelingsvoorstel volgens sommigen twee onderdeden bevatten: een voorloopig en een definitief gedeelte. Hei eerste zou inhouden, dat de Britsche en Fransche vloot belast blijven met de contröle ter zee, maar dat de schepen niet alleen neutrale, doch ook Duit- sche en Italiaansche waarnemers aan booid zullen hebben. Tegelijkertijd zou dan de in ternationale controle van de Fransche zoo wel als van de Portugeesche grens worden hersteld. Wordt dit voorstel aanvaard, dan zou ver der het definitieve plan worden uitgewerkt, olgens hetwelk de contröle op de aanvoe ren over zee in de Spaansche havens zou orden uitgeoefend door internationale •aamemers. Hun zouden dan nog lucht patrouilles worden toegevoegd. Eerst als dit alles tot stand zou zijn gekomen, zou het vraagstuk van de te rugzending der „vrijwilligers" en dat van een eventueele erkenning van Fran co als oorlogvoerende partij in behande ling worden genomen. Een Duitsch-Oostenrijkscli pers-accoord Na gemeenschappelijk overleg hebben Duitschland en Oostenrijk een overeenkomst aangegaan, waarin wordt vastgesteld, dat voortaan in de wederzijdsche pers geen be richten meer ongecensureerd mogen worden gepubliceerd, welke in het andere land aan stoot zouden kunnen geven en een polemiek zouden kunnen ontketenen, terwijl ook geen berichten zullen worden overgenomen uit bladen, persagentschappen van welke be kend is, dat zij het andere land niet gunstig gezind zijn. Voorts zullen de berichtgeving en de ar tikelen dienst zich op loyale wijze ook bezig houden met positieve prestaties in de beide landen en zich niet meer uitsluitend in ne gatieve richting bewegep. Arabieren-congres te Jeruzalem De ontevredenheid groeit De ontevredenheid der Palestijnsche Ara bieren tegen het voorstel, vervat in het rap port der Britsche koninklijke commissie, neemt voortdurend toe. Zaterdag zal te Jeruzalem een Arabisch congres worden gehouden, na afloop waar van een delegatie zich naar Genève zal be geven, om deel te nemen aan de zitting der mandatencommissie van den volkenbond, welke op 30 Juli een aanvang zal nemen. Voorts ligt het in het voornamen delega ties te zenden naar Irak, Saoedië en Jemen en misschien ook naar Indië. Het van den minister-president van Irak ontvangen antwoord, waarin hij zich uit spreekt tegen het Britsche plan, heeft sterk de aandacht getrokken. Onder den druk van het verzet tegen het plan der koninklijke commissie, worden thans besprekingen gevoerd tussehen de partij van den Moefti en de partij van Nas- ja s j i b i met het doel, de eenheid in de Arabische gelederen te herstellen. HET STRIJDRUMOER IN NOORD-CHINA Allerwegen hebben troepentransporten plaats Nanking houdt alle beslissingen aan zich Te oordeelen naar uit Noord-China ontvangen berichten, is aldaar alles mogelijk. Japansche troepen slaan nog steeds met kalmte den toestand gade, terwijl het 29e Chineesche leger steeds verder optrekt Er zijn ook voortdurend troepenbewegingen in Noordelijke rich ting. Uit Peiping wordt gemeld, dat 85.000 man troepen van de Chineesche centrale regeering naar Noord-China onderweg zijn, blijkbaar om zich aan de grenzen der provincie Hopei te legeren. Voorts zijn 160.000 man Chineesche troepen samengetrokken langs den spoorweg van Loenghai. Chineesche instanties uiten klachten, dat de Japanners hun gegeven woord, dat zij hun troepen zouden terugtrekken, niet zijn nagekomen. Zij wijzen er integendeel op, dat nog steeds troepentransporten in Tient sin arriveeren. Het Oostelijk station der stad gelijkt momenteel op een waar legerkamp. Ieder uur komen er treinen met troepen uit Shan Hai Kwan aan. Behalve de troepentransporten arriveerde tevens een volledig uitgeruste pantsertrein, voorzien van machine-geweren. Het laatste transport betond uit 800 man van het Kwantoengleger, onder wie hooge officieren van den generalen staf. Het Chineesche ministerie van buiten- landsche zaken deelt mede, dat de Japan sche ambassade 's middags een memoran dum is toegezonden, waarin met nadruk wordt verklaard, dat geen overeenkomst in Noord-China als geldig ei) bindend wordt beschouwd, indien zij niet de toestemming van de Chineesche centrale regeering heeft ontvangen. Ook het officieuze persbureau meldt, dat geen overeenkomst is tot stand gekomen. Volgens de bladen heeft de centrale regee ring den autoriteiten te Peiping opdracht gegeven, tegenstand te bieden, ten koste van wat ook. Van dit bericht is echter nog geen officieele bevestiging ontvangen. Ter vergemakkelijking van de Chinee sche troepenbewegingen zou 't verkeer van goederentreinen beperkt of zelfs geheel ge schorst zijn. Naar aanleiding van de mededeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken ten aanzien van overeenkomsten, met de plaatselijke autoriteiten gesloten, heeft de Japansche ambassade een ernstige waar schuwine doen hooren tegen „inmenging in een regionale regeling betreffende een plaatselijke aangelegenheid". Er wordt weer gevochten Uit de richting van Wang Ping kon men gisteravond in Peiping weer krijgs- rUmoèr hooren. Boven Wang Ping en Peiping heeft men Japansche vliegtuigen waarge nomen. Naar Reuter meldt, zijn de vijande lijkheden tussehen de Japansche en Chineesche troepen om 2 uur (Chinee sche tijd) hervat. Op dit oogenblik duren zij voort EEN HANDELAAR IN BLANKE SLAVINNEN De Poolsche politie heeft in den trein Boekarest—Warschau een Armeniër gpar resteerd, die leider bleek van een internatio nale bende van handelaars in blanke sla vinnen. In zijn gezelschap bevond zich een driedal jonge Roemeensche meisjes, die hij naar Rio de Janeiro wilde vervoeren. Uit het onderzoek is gebleken, dat ln de laatste maanden door dezen Armeniër en zijn medeplichtigen ten minste twee hon derd meisjes uit Bulgarije, Roemenië, Hon garije en Polen via Gdingen naar Rio de Janeiro zijn vervoerd en aldaar verkocht. D E V E O Steunkousen voor spataderen Niet knellend, niet warm Alleeir-verkoop: Wester-Apotheek 3 4,05 Deveo-Depót Fa. C. Roosen Zn. s Elders wende men zich tot de labrikante t Fa. D. VAN OORT te Baam. VAN ZEELANDS KABINETSMOEILIJKHEDEN Minister Delaveleye gaat heen De Belgische Minister van Justi'ie, die het amnestie-ontwerp voor het parlement heeft verdedigd, de liberaal Delaveleye heofl aan minister-president Van Zeeland zijn ontslag aangeboden. Zijn positie was benard geworden door de pressie welke door zijn partijgenoo'en op hem werd uitgeoefend, omdat hij het onderhavige wetsontwerp had durven ondersteunen. De minister-presidem heeft kennis genomen van de voorwaarden, waarop de liberale partij haar medewerking aan de regeering zou kunnen voortzetten. De liberalen hebben aangegeven, welke pun'en van het rogeeringsprogram zij gepre ciseerd zouden wenschon te zien, met name de kwestie der verdediging van de belangen van den geheelen middenstand en de onmo gelijkheid van iederen vorm van staatsbe heer of corporalis. Zij gaven ook de grondlijnen aan, waarop een liberale vertegenwoordiging in de regee ring zou moeten worden geregeld. Er werd overeengekomen, dat al deze kwesties zou den moeten worden bestudeerd en geregeld vóór de kamers in Oc'ober weer bijeenko men. Deze regeling zou er op berekend moeten zijn de meerderheid van de nationale par lementaire unie te handhaven. Het communiqué bevestigt, dat het besluit van Delaveleye, om direct af te treden, als onherroepelijk moet worden beschouwo. De leden der regeering zullen bijeenkomen. Na afloop van deze vergadering zal mi nister-president Van Zeeland een verkla ring afleggen. Van Zeeland en de Nationale Bank Een vacature-vraagstuk Volgens een bericht in de Belgische bla den. zoo schrijft de Brusselsche correspon dent der N. R. Ct„ zijn de aandeelhouders van de Nationale Bank van België, tegen 28 Juli, ln buitengewone algemeene verga dering bijeengeroepen, ten einde tot een wij ziging van de statuten over te gaan en te.vens te voorzien in de benoeming van een directeur. Dit laatste punt houdt verhand met de vervanging van den heer Van Zee land. die in 1935 ontslag nam als direc teur, om minister-president te worden. Men herinnert zich dat de niet-vervanging van den heer Van Zeeland, als directeur een der punten was van de zeer woelige interpellatie-Sap, gehouden op 16 en 1? Maart J.I., welke interpellatie aanleiding gat tot de schrapping van den interpellant als lid van de Katholieke Kamerfractie. Oud-minister Sap beweerde dat de Natio nale Bank, sedert het vertrek van minister president Van Zeeland maar twee directeu ren telde, wat in strijd is met de statuten. Minister De Man antwoordde dat er wel drie waren. Bij de behandeling van het proces-Sap contra graaf Carton de Wiart en Mr. Bodan enkele dagen geleden, gaf de rechtbank Sap echter gelijk en ook de Nat. Bank doet het nu blijkens de tot de aandeel houders gerichte uitnoodiging. Waarschijnlijk zal, op de vergadering van 28 Juli, de vraag gesteld worden wat er gebeurd is met de jaarlijksche vergoe- ding (750.000 francs) van den derden directeur, sedert het vertrek van den heer Van Zeeland. Deze laatste heeft, in het parlement, verklaard, sinds zijn intrede in de regeering, geen cent meer te hebben ontvangen van de Nationale Bank. Het totaalbedrag op de rekeningen van de Nationale Bank voorzien voor de bezoldiging van de directeuren, bleef echter hetzelfde als vóór het vertrek van Van Zeeland. Dit zal nu, naar alge meen wordt verwacht, in het reine wor den gebracht. Spionnage in Belgische leger Vermoedelijke dador gevlucht In -de kazerne Fonck te Luik. waar het derde regiment artillerie is gelegerd, heeft men bemerkt dat een kast met documenten was opengebroken en leeggehaald, zoodat men hier vermoedelijk met een zeer brutaal geval van spionnage te doen heeft Van do kast. die zich in het bureel van den staf bevindt, was het slot geheel vernield. Be halve documenten werd ook een bedrag aan geld medegenomen. De auditeur militair werd dadelijk verwittigd. Hij stelde direct een onderzoek in en liet appèl houdm, waar- bi! bleek dat een brigadier (korporaal) ont brak. Deze man wordt ervan verdacht de agent te zijn van een buitenlandschen spion nagedienst. Daar men vermoedt, dat er ook burgers bij de zaak zijn betrokken, houdt ook het parket van Luik zich met de aangelegen heid bezig. De vermoedelijke dader is voortvluchtig. Men denkt dat hij is uitgeweken naar een naburig land, voor welks rekening hij heeft gewerkt De Spaansche burgeroorlog DE STRIJD ROND DE HOOFDSTAD Is het volksfront-offensief dood geloopen Het groote hoofdkwartier van de troepen van Fran co heeft medegedeeld, dat de reohtsche troepen aan het front voor Madrid alle aanvallen hebben afgeslagen. De ver liezen van de regeeringstroepen zouden aan zienlijk zijn. Ook in Aragon hebben de rechtschen alle aanvallen van oen tegenstander terugge slagen. De luchtmacht van Franco heeft aan het front bij Madrid acht jachtvliegtuigen vijf bombardementstoestellen neergescho ten. Het commando van de nationale troepen is van meening, dat het linksche offensief thans volkomen is geremd. De verdedigingsraad van Madrid daaren tegen heeft meegedeeld, dat aan het centrale front de rechtschen wanhopige pogingen hebben geoaan om Villa N'ueva de Pardillo te hernemen. Rond deze plaats is den ge heelen dag verwoed gevochten. De regec ringstroepen brachten den tegenstander aan zienlijke verliezen toe. Het ministerie van landsverdediging heeft .errirr medegedeeld, dat de kruiser der •echtschen „Canarias" zich meester heeft wil len maken van het petroleum tankschip „Campillo", op weg van Carthagena naar Valencia De beine torpedojagers, welke de ^ampillo" vergezelden, openden het vuur op den kruiser en deze koos het hazenpad. Zonder verdere incidenten kwam het tank schip te Valencia aan. Marokkanen te Algeclras In de afgeloopen week zijn meer dan 2000 Marokkanen uit Melilla te Algeciras aan land gezet, met bestemming voor het Ma- dril eensche front. In een onderhoud met den correspondent van Reuter heeft de woordvoerder van neraal Franco verklaard, dat de generaal besloten heeft, niet in discussie te treden over de kwestie van de terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers, omdat hij dit vraagstuk niet oplosbaar acht. De economie van den oorlog Eden heeft ln het Lagerhuis verklaard, dat het vraagstuk van de ertsmijn en van Bilbao tot nu toe nog geen onderwerp van onderhandelingen tussehen de autoriteiten van Salamanca en vertegenwoordigers van de Britsche belangen had uitgemaakt. Intusschen komt uit de Londensche City het bericht, dat een groep Engelsche parti culieren gisteren aan hef bewind van Fran co een leening van veertig millioen pond sterling hebben toegestaan. Deze leening ge schiedt onafhankelijk van het crediet van vijftig millioen, dat den autoriteiten te Bur gos onlan.gs is verstrekt om haar ln de ge legenheid te stellen, zekere producten, zooals benzine, te koopen. WOENSDAG 14 JUNI HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.308.00 VPRO. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Fantasia", declamatie, causerie over het ontstaan en de beteekenis der Friesche plaatsnamen. 12.301.45 De Flierefluiters. 2.45 Melody Circle. 6.30 Dag en nacht op onze plane ten, causerie. 7.00 Zang. 7.30 Vrijzinnige Protestanten in Drente. 8.07 Berichten ANP. 9.45 Viool en harp. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest. HILVERSUM n 301 M. NCRV-Uitzending, 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, ge wijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoon- muziek. 9.30 Gelukwenschcn. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Orgelspel. 12.00 Berich ten. 12.15 Gevarieerd programma. 1.15 De Gooilanders. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Sopraan en piano. 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuur. 6.30 Causerie over het Binnen- aanvaringsreglement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.30 Versterkte Haarlemsche Orkestvereeni- ging. carillon, koren en blazers. 10.00 Be richten ANP. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 12.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schrift lezing. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.20 Orkest. 2.35 Kwintet. 3.50 Pianovoor dracht. 4.20 Vesper. 5.20 Cricketverslag. 7.20 Kamermuziek. 8.20 Orgelspel. 9.40 Orkest. 11.00 Trio. RADIO PARIS 1648 M. 12.20 R. Orkest. 4.05 Zang. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Zang. 7.35 Zigeunerorkest. 8.50 Orkest. 10.50 Gramo foonmuziek. KEULEN 456 M. 12.20 Militair orkest. 1.35 Rijksarbeidsdienstorkest, Omroeporkest, Stuttgarter Volksmuziek en een draaiorgel, 2.35 Gevarieerd concert. 6.35 Gramofoon muziek. 8.30 Mannenzangvereeniging, in strumentaal ensemble en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Klein- orkest. 7.20 Pianovoordracht. 8.20 Omroep orkest en solist. 484 M.: 1.30 Kleinorkest. 1.50—2.20 Gra mofoonmuziek. 5.25 Kleinorkest. 8.2-0 Sym- phonie-orkest en reportage. Mussolini ontvangt Lansbury Mussolini heeft gistermorgen Lansbury ten tweede male ontvangen. Na zijn onder houd met Mussolini verklaarde de Britsche staatsman overtuigd te zijn, dat Italië den vrede wil. Hij zeide. dat het doel van zijn bezoek was te onderzoeken of de Italiaan sche regeering bereid zou zijn mede te wer ken aan een vredesconferentie, waarop ook de economische probleemen en de finan- cieele en territoriale kwesties behandeld zou den worden. De Italiaansche regeering is een dergelijk voorstel gunstig gezind, doch zij acht een deugdelijke voorbereiding nood zakelijk. Ten aanzien van de bewapening en de internationale overeenkomsten dienaangaan de is Mussolini van meening, dat men de beperking moet bestudeeren en niet de al- geheele afschaffing. Mussolini herhaalde, dat Italië niet voor nemens is een wijziging te brengen in de onaantastbaarheid van het grondgebied var Spanje of zijn koloniën: de Italiaansch Brit sche verhoudingen in de Middellandsche Zee behoeven niet tot een conflict te leiden. Mussolini zou zich gelukkig voelen, indien hij met Brioche staatslieden in contact kon treden om de hangende vraagstukken, zoo als de erkenning van de verovering van Abessinië. dR economische betrekkingen te bespreken. Met een doosje "AKKERTJES" bij U loopt Ge geen kans Uw reis te be derven door: hoofdpijn, kiespijn, ■pier- of zenuwpijnen, vrouwen- pijnen, „wagenziekte", 'n kou, enz. Nopens den vrede is Lansbury van oordeel dat Italië slechts één belang heeft, n.l. handhaven van den vrede. Het heeft den vrede noodig om zijn sociale hervormingen te ontwikkelen en bovendien heeft Mussolini gezegd, dat een nieuwe oorlog de beschaving j zou vernietigen. De Parijsche hotelstaking Afgezien van eenige weinig betcekenende incidenten is de toestand in het Parijsche j café- en hotelbedrijf niet zeer veranderd. Er i zijn thans 32 café's en restaurants gesloten, terwijl in 63 het bedrijf met minder perso- neel wordt gaande gehouden. Het aantal stakers is iets teruggeloopen en bedraagt thans omstreeks 6000. a Op een vergadering van het hotelperso neel is een motie aangenomen, waarin ge constateerd wordt, dat de regeering voor het eerst haar onzijdigheid heeft laten varen ten gunste der werkgevers, en waarbij besloten wordt, dat de stakingsactie met grooter kracht zal worden voortgezet tot een vol ledige overwinning behaald zal zijn. Russische vliegers passeeren de Noordpool De Russische piloot Grom of maakt mo- menteel met enkele deelgenooten een vlucht van Moskou naar San Francisco. Heden morgen passeerde men de Noordpool, temid den van een sneeuwstorm, welke de vlie gers dwong van den weg af te wijken, ten einde te trachten betere weersgesteldheden te vinden. De volgende mededeeling werd uitgeseind: „Wij naderen de Pool Bevinden ons op een hoogte van 2700 meter. Vliegen met een snelheio van 160 kilometer per uur. De tem peratuur van de lucht bedraagt minus acht graden. De bemanning maakt het goed Alles is in orde". I voort, met groote, lichamelijke inspanning, langzaam vorde rend. Haar gelaat is grimmig als het weer. dat haar bestookt. Ze stuntelt voort, eindeloos, doelloos bijna. Tot ze met de last van haar ellende, verweerd en gehavend, neervalt over het wrakke, houten hek, waarop ze hangen blijft als een spookachtige verschrikking. Zoo vindt haar Jan Brouwers vrouw. Zwijgend komt ze te hulp. Woorden zijn nutteloos nog. De sterke armen van de stevige, kloeke vrouw schragen de uitgeputte en brengen haar onder het beschuttend dak. Ze zeggen dat Liesbeth Brouwer een harde vrouw is. Maar wie ziet haar, nu ze alleen is met deze hulpelooze en ontred derde? Door het masker van hardheid breekt de innerlijke deernis, die zich in teedere verzorging uit. Ze brengt haar onverwachte gast naar een rustig plekie bij de haard, waarin ze het vuur. dat te smeulen ligt. oprakelt. Als de vlam aanwakkert, haalt ze haastig wat houtblokken, die ze op het vuur werpt. Dan komt ze met droge kleeren aan. die voor de natte plunje worden verwisseld. In een ketel, die aan een koperen ketting boven het vuur hangt, warmt ze melk. Druk is ze in de weer, maar al die tijd zwijgt ze, om de afgetobde vrouw wat op haar verhaal te laten komen. Onderwijl rijzen tallooze bezorgde vragen in haar op. Wat drijft deze beproefde hierheen, door dit ruwe weer, en hoe is ze zoo uit de koers geslagen? Staat het in verband met het lot van haar man? Is hij onder de zware druk bezweken? Of zijn er voorteekenen, dat het uur van zijn terechtstelling spoedig zal slaan? Welke ongebaande weg moet deze vrouw in? Maayke De Grave zit maar stïl en bleek, met het hoofd achterover geleund en gesloten oogen. De behagelijke warmte en de rust doen haar goed. Langzaam bekomt ze van de DOOR JAN VAN*BATEN BURG» Ze begint de dag, dapper in haar bezwaardheid. Ze dwingt haar gedachten bij het werk, bij de kinderen. Ze verzorgt het kleintje en in haar verdriet vindt ze nog de opgewekte, vrien delijke woordjes, die van elk moederhart, hoe geprangd ook, gevergd worden. Maar met de dag van gisteren is de blije, sterke hoop vergaan en de kinderen ook hebben slechts de herinnering. Ze voelen dat het oude is teruggekeerd. Voor al Neeltje merkt moeders zwaarmoedige vriendelijkheid. Het meisje verzet zich tegen het plan van haar moeder om 'door dit vreeselijke weer te gaan. Een uur door storm en regen! Maar moeder weet de bezwaren door allerlei drog redenen te verkleinen, tot het kind er eindelijk vrede mee heeft. Moeder kan haar alles niet uitleggen, maar dit moet ze begrijpen, dat het om vader gaat. Voor hem onderneemt ze deze tocht Nu neemt Neeltje gewillig de zorgen voor de an dere kinderen op zich en zal haar deel van de last, die moeder te torsen heeft, dragen. Het grauwe licht van de dag is al lang doorgebroken, als Maayke de Grave op weg gaat. De wind rukt de deur uit Jiaar handen en smakt die achter haar dicht Fijne regen druppels prikken venijnig in haar gezicht, dat ze zoo goed mogelijk met de hand beschermt. Ze loopt naar de open weg, waar de tegenstand eerst goed begint, wijl wind en regen hier geen belemmering hebben. Met voorovergebogen hou ding vangt de worsteling aan. Haar voeten zuigen in het slijk, glibberen over de dijk. Onder de grauwe hemel ligt de eenzaamheid. Niemand is er op de gansche weg te zien. niemand op de geteisterde velden. Geen mensch gaat buitens huis in dit barre weer. Alleen deze dwaze vrouw, die zwak is en sterk tevens. Bij wie prangt ook de nood gelijk bij haar? De eindelooze weg verliest zich in vaal-grijze verte. De regen gutst en plenst op en om haar. De wind doet haar wankelen of ze dronken is. Maar ze volhardt voorwaarts, half struikelend door kleine oneffenheden of ondiepe kuilen. Haar doorweekte kleeren hangen zwaar om haar afgetobd lijf. Haar beenen worden moe van het glijden in de modder, van het moeizaam voortschrijden. Wie beleeft een troosteloosheid als zij? Is niet haar toe komst donker en schrikkelijk als deze tocht? De boer van „Den Vrijen Hoek" zal toch ook de tekst van Anthoon Geerolf niet uit de Bijbel kunnen schrappen. Deze bittere gang zal immers eindigen in de hopelooze en wreede zeker heid. dat ze moet wachten en lijdelijk toezien? Als God haar ellende wil, is er geen vlucht of verzet. Dan is er geen ver bidden aan. Waarom deze tocht begonnen? Waarom ver dubbelen de storm en regenvlagen zich niet, waarom doen ze haar niet bezwijken, opdat ze haar vinden straks, tegen de dijk gekwakt als een gebroken vogel? De loodgrijze lucht boven haar hoofd is ondoordringbaar, de hemel ontoegankelijk. Naar de aarde gebogen, strompelt ze werktuigelijk voort. Ze overweegt piet meert ze denkt niet meer. Ze loopt al maar lichamelijke inzinking, maar langzaam-aan komt ook de last weer op haar wegen, die ze niet vertillen kan. Ze ziet rond, met iets schuws in haar blik. alsof ze iets zoekt en iets vreest. Haar oogen vinden de kalme, stoere vrouw, die met rustige bewegingen de warme melk voor haar in een kroes schenkt. Ze krijgt een gevoel van schaamte om haar angst en kleinheid, vergeleken bij de sterke kalmte van haar weldoenster. Tegenover deze onbewogen stam is ze een gekrookt riet. maar daartoe hebben haar ook de stormvlagen bovenmatig gestriemd. Ze drinkt van de melk, die haar wordt voorgezet. Een koude rilling vaart door haar leden, ondanks de verwarmende drank. Haar hand. die de kroes houdt, beeft licht. „Is Jan Brouwer thuis, vrouw Liesbeth?" De aangesprokene weet nu dat het oogenblik gekomen is* Ze zet zich tegenover Maayke. tot luisteren bereid. „Neen." zegt ze. „Brouwer is gisteren naar Axel vertrok"-* ken om een bezoek te brengen aan „De Druiventros", en te zien hoe onze zoon het maakt. Morgenavond komt hij pas terug" „Morgenavond," zegt vrouw De Grave langzaam, „morgen avondmaar dan is het te laat." „Waarom is het dan te laat?" informeert Liesbeth. Maayke antwoordt niet dadelijk. Haar gedachten draaïert rond: Eerst zonder hoop, zonder uitzicht. Dan een lichtpunt; Victor met het mooie plan. Hubrecht Dhulle. de redder. Maar Adriaan Geerolf dooft alle vreugde. Daarna het tweede lichtpunt: Jan Brouwer. Die zal precies zeggen hoe het moet* Maar Jan Brouwer is er niet. Weer zonder hoop, zondec uitzicht [(Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2