LAATSTE NIEUWS DE VONDELHERDENKING MAANDAG 12 JULI 1937 TWEEDE BITAD PAG. 7 NOORDWIJK AAN ZEE JAN VAN KAN GEHULDIGD Een gouden ridder van de kast. Te midden van ontelbare prachtige bloemstukken, ja haast bedolven onder de meest uitgezochte kinderen van onze Flora, troonde de redder Jan van Kan en zijn echtgenoote Vrijdagmiddag in de gereserveerde zaal van „Seinpost", tijdens een receptie, aangeboden door de Noord- en Zuid-Hollandsche Red dings-Maatschappii. Als eerste spreker voerde de directeur Idezer Mij., de heer Tegelenburg, hof woord, die liet uitkomen, welk een groote verdien sten in dezen eenvoudigen man schuilen, on Jiem tenslotte met een fraaie prisma-kijker mot de inscriptie „Hulde en dank", 1887 1937', te bclop.nen. Hierna is gesproken door den burgemees ter, door Dr. Hermanides en door den boots man Jan v, d. Niev, die namens de geheele bemanning van de reddingboot een fraai .weerglas aanbood. Jan van Kan dankte en wilde deze ge legenheid niet voorbij laten gaan, zonder pok aan zijn vroegere bemanningen, waar van versaheidenen in den strijd met den 'dood hun leven lieten, woorden van groote erkentelijkheid te wilden, evenals aan de vier voorgaande bootslui van de boot, die in dien tijd zijn superieuren waren.. Verder is nog door enkele anderen hulde (gdtoachv aan den kranigen redder, lnzon- derhei door een kleindochter van hem, die idat op leuke wijze in versvorm deed. Dit maakte op de vele aanwezigen een diepen indruk. Des avonds bracht de „Echo der Duinen' onder een geweldige publieke belangstel ling op het feestelijk versierde pleintje voor Van Kan's woonhuis een serenade. [Vermelden we nog dat de jubilaris ook tal van schriftelijke en telegrafische geluk- wienschen mocht' ontvangen. iLISSE JUBILEERENDE KISTENFABRIEK Op 12 Juli a.s. aal het 12% jaar geleden zijn. dat de N. V. Lissesche kistenfabriek weed opgericht. In dit korte tijdsbestek beeft de kranige directeur, de heer Zwet sloot, dit bedrijf zoodanig weten te leiden, dat reeds enkele malen tot een belangrijke (Uitbreiding kon worden overgegaan. Van de bij de oprichting aanwezige c anlssarissen vervullen twee als zoodanig nog hun functie, n.L de heeren C. v. d. Veld, te Lisse en Schrijnemakers te Over- ven. terwijl de heer John v. d. Berg uit Wassenaar ia die kwalitiet naderhand werd gekozeD. OUDE WETERING OPENING F ORTINLEV ENS MIDDELEN- FABRIEK Zaterdagmiddag vond in het voormalige stationsgebouw alhier de opening plaats van een nieuw bedrijf van den heer Ir. Rijsdijk, genaamd de Fortinlevensmiddelenfabriek. Behalve het kantoorpersoneel der Muskator fabriek waren bij deze opening tegenwoor dig eenige hoofdvertegenwoordigers van dc veevoederfabriek Muskartor en een klein aantal genoodigden. De Burgemeester van Alkemade had bericht van verhindering ge- Bonden De heer Rijsdijk hield een korte inleiding, Waarbij hij naar voren bracht de uitstekende kwaliteiten van zijn Fortinproducten. Hij bracht vervolgens dank aan zijn staf van medewerkers en hoopte dat zijn producten binnen o faienlbaren tijd door he*, geheele Nederlandsche volk zouden worden gebruikt, waardoor de fabriek dusdanige orders zou mogen noteerem, dat weldra tot uitbreiding moest worden Overgegaan. Nadat de Fortiinmarsch door een ensemble onder leiding van den heer Kriek was ten gehoore gebracht, gaf de heer Bijlsma een- causerie over de verschillende Fortinproduc ten en werden de genoodigden in de gele genheid gesteld met een en ander met hulp van, Fortin bereid kennis te maken. De ge serveerde gerechten lieten zich voortreffelijk smaken. Na een rondgang door het gebouw, waarbij de heer Rijsdijk explicaties gaf, en een bezichtiging van die Muskatorfabriek werd de officieele opening besloten. Wij wenschen den heer Rijsdijk met zijn nieuwe onderneming van harte succes toe. SASSENHEIM HOLLANDS BLOEMBOLLEN. KWEEKERS GENOOTSCHAP De afd. Sassenheim van het Holl. Bloem- Bollenkweekers Genootschap vergaderde ter behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering. De opkomst was matig. In zijn openingswoord releveerde de voor zitter, de heer G. Zandbergen, de moeilijk heden in het bedrijf vanaf 1932, waaruit de saneering is voortgekomen. Hij bezag de resultaten van de saneering en sprak zijn vertrouwen uit, dat de besprekingen zakelijk zullen zijn. Als afgevaardigden werden benoemd de heeren N. Lugtighcid en D. Ciggaar. Bij de door het hoofdbestuur gestelde .Vraag: Is het voor het bloembollenbedrijf nuttig, alle bedrijfsmaatregelen op te hef fen? zeide de heer G. Damnijs voor hand having te zijn. de saneering heeft nu veel offers gekost. Het is niet aanbevelenswaard om alles vrij te laten. Daardoor zou iemand die niets geofferd heeft, vrij kunnen telen. Hij bepleitte vrijwillige inlevering zonder Vergoeding. De heer J. A. 'A. v. d. Geest merkte op, dat 'de saneering het brood gekost heeft van de kleine kweekers en nu maakt men het hen nog moeilijker. Het surplus wordt geteeld in Noord-Holland. Spreker bestreed prof. Cleophas. Deze moet zich niet met de sa- peering bemoeien. De voorzitter deelde op een vraag mede, 'dat de 24 pet. heffing op tulpen niet geheel zal plaats hebben. De heer A. v. Dorp bestreed de opmerking Van den heer v. d. Geest. Ook de arbeiders moeten eien bestaan hebben. Prof. Cleophas beziet de zaak van de sociale zijde. Na langdurige bespreking werd met 10 'tegien 6 stemmen besloten zich tegen de sa neering uit te spreken. Bij de rondvraag werd gevraagd de beta ling vroeger te stellen. HET GASBEDRIJF IN 1936 Aan het verslag over 1936 ontleenen we. 'dat het verbruik in 1935 gedaald was tot onder dat van 1928. niettegenstaande de be volkingsaanwas ruim 28 pet. bedroeg. Het contract met Leiden liep eind 1936 af en daar met Lisse reeds in 1935 een voor- deeliger contract gesloten was. werd ten einde verdere terugloop, door de concurren tie met de petroleum, te voorkomen, beslo ten reeds van 1 Maart af een veel goedkoo- per tarief in te voeren, bestaande uit een vastrecht en een prijs van 3 cent per M3. Het hierdoor verwachte verlies ad 8000 zou uit de reserve betaald worden. Het ver lies was te laag geraamd. Het bedroeg 9695.80, wat met het verlies van 1935 ad j 1189.89 een totaal maakt van 10.880.69. Het doel der verlaging, n.l. meerder gas verbruik zal bereikt worden, hetgeen blijkt uit een meerder yerbruik van 13.85 pet In totaal werd in 1936 afgeleverd 460.372 M3. Over de rechtvaardigheid van het vast rechttarief hoort men klachten, maar men moet niet vergeten dat de z.g. grensgeval len onvermijdelijke onbillijkheden met zich medebrengen. Venvacht wordt dat de exploitatie in 1937 weer sluitend zal zijn. MULO-EXAMEN Voor het Mulo-diploma A slaagden de leerlingen van de „De Visserschool" J. Bergsma, M. Frijling, J. Kleijn, A. Koppier en J. H. Los. BENOEMING Tot vertegenwoordiger van den Raad vj Arbeid alhier is aangesteld de heer J. Roo- zen. CONCERT Donderdagavond geeft het Fanfarecorps „Cresoendo" een concert in de tent aan de Charbonlaan. OPBRENGST COLLECTE De speldjesdag ten bate van Herwonnen Levenskracht, Zaterdag alhier gehouden, heeft 104 opgebracht VOORSCHOTEN GROENTEN OVER DE STRAAT De groentekoopman J. V. alhier stond met zijn wagen tegen den tro.toirband voor den winkel van Zwetsloot l'oen uit de richting Leiden een vrachtauto naderde, bestuurd door ,W. O. uit Honseloarsd'ijk, die tegen den groentewagen reed. Deze werd ernstig besohadigd, terwijl de geheele inhoud over de straat verspreid werd. Doordat v. V. Vit - dig opzij sprong, kwam 'hij er zelf goed af. De schade aan groenten, fruit en wagen was aanzienlijk. Zij zal echter door O. worden vergoed. Door de politie werd pro ce3-verbaal opgemaakt. EEN NIEUW ORGEL In overleg met de commissie voor het orgelfonds is door den Raad der Geref. Kerk -besloten tot aankoop van een nieuw kerkorgel. Door de firma Valcks en Verkou teren te Rotterdam, zal een pneumatisch orgel gebouwd worden met 19 sprekende stemmen. De bouw zal plaats hebben onder toezicht van de vereeniging van organisten bij de Geref. Kerken. Het geld is bijeen gebracht door een legaat van f 500, hev geld uit bet verjaringsfonds en verder door het inzamelen met busjes, door kinderen uit de gemeente. Het orgel zal in het laatst van December gereed ziijn. MOTOR ONTVREEMD Door G. B. te Leiden is aangifte gedaan van diefstal, althans vermissing van buitenboord-motor van 33 P.K., in den nacht van 9 op 10, of van 10 op 11 Juli van uit de Jachthaven „Allemansgeest". De motor had een waarde van f 175 GRATIS RIJWIEL-BELASTINGMERK Ingezetenen der gemeente Voorschoten die in aanmerking komen voor een koste loos rijwiel belastingmerk kunnen tot het aanvragen daartoe zich persoonlijk vervoe gen aan het stempellokaal aan de Voor straat, alwaar een ambtenaar der belastin gen zitting zal houden op de navolgende dagen: Donderdag 15, Vrijdag 16. Dinsdag 20, Donderdag 22 en Maandag 26 Juli 1937, telkens des namiddags van 6—8 uur. VAN WIE? Gevonden voorwerpen: Een portemonnaie een opkoopersvergunning, een B.K.S. sleutel Inlichtingen op het politiebureau tusschen 9 en 10 uur v.m. Kunst en Letteren LAND- EN TUINBOUW Emigratie naar Zuid-Amerika Rapport van de studiecommissie der Friesche Geref. Kolonlsatievereen. De vorige week kwam de Friesche Geref. Kolonisatievereeniging bijeen. Op deze ver gadering werd rapport uitgebracht door de heeren H. Y t s m a en ds. H. Zandber gen, die in opdracht van de vere'eniging een onderzoek instelden naar de mogelijk heid van emigratie en kolonisatie in Ar gentinië en Brazilië en daartoe een studie reis van drie maand ennaar genoemde ge bieden hebben gemaakt De voorzitter, de heer A1 g r a, merkte in zijn openingswoord op, dat er voor zeer veel Friesche kinderen geen brood meer in Friseland is. Bijzonder geldt dit het platte land. De vereeniging wil daarom emigratie en kolonisatie bevorderen. Hoofddoel is ko lonies van gelijkgezinden te vormen. In Argentinië is reeds een Gereformeerde nederzetting, en een daar gevormde Ver eeniging wil ons helpen. De taakverdeeling is voorloopig aldus: de Vereeniging hier te lande selecteert en bevordert de uitzending; de vereeniging in Argentinië neemt de em' gratie daar 't eerste jaar onder haar hoede. Het ideaal daarbij is, dat met Neder- landsch kapitaal complexen grond zullen worden aangekocht, waarop zich een Ne derlandsche kolonie kan vestigen. De commissie bracht na de openingsrede rapport uit De vraag of Argentinië een goed land is voor Nederlanders, durft zij in het alge meen, zij het met voorzichtigheid bevesti gend te beantwoorden. Haar indruk is, dat er voor flinke, arbeidzame personen een redelijke kans Ten aanzien van de eischen, welke aan de emigranten moeten worden gesteld, stelt de commissie vast, dat zij allereerst land bouwer in den vollen zin des woords moeten ijn. De kolonist moet ij'ver en energie be< zitten en ook een groot aanpassings- vermogenen, want Argentinië is geen Holland. Tevens moeten er voldoende middelen zijn om een bedrijf te beginnen en een jaar te leven. Voor een bedrijf van 250 H.A., wat als het meest ideale wordt beschouwd, is pl.m. 15.000 peso's (een peso is 0.56) noo- dig. Voor 5 h 600 H.A. 22.000 peso's. Wat de kansen in Brazilië betreft, is commissie van meening, dat emigranten die aan de verschillende vereischten voldoen, in Brazilië voor zichzelf en hun kin deren toekomst hebben; ook voor flin ke arbeiders schijnt haar de kans van slagen vrij groot te zijn. Ook flinke boeren zouden in de Neder landsche kolonie te Carembehy nuttig werkzaam kunnen zijn. Na behandeling van dit rapport heeft de heer J. Verkuyl van Tres Arroyos in Argentinië, een causerie gehouden over het leven In de Nederlandsche kolonie aldaar., Grootsche hulde aan den prins der Nederlandsche dichters De plannen omtrent de Vondel-her denking beginnen vaster vorm aan te nemen. In een persconferentie ten Stadhuize met het Amsterdamsche Comité voor deze herdenking heeft de voorzitter, wethouder Boekman, ons nadere mededeelingen gedaan. In d>ize vergadering was ook aanwezig Prof. Molkenboer. hoogleeraar aan de K.K. bniversiteut te Nijmegen, voorzitter van het Nationale Vondelcomité, die hel initiatief tot die herdenking van den prins der Ncuerlandeche didders heeft genomen. De preciese herinneringsdatum is 17 No vember, en op die dag conoentreert zich de kern der plechtigheden. Heit voorloopig programma, dat het Am sterdamsche Comité heeft opgemaakt, ver meldt voor die diag in de eerste plaats d e onthulling van een gedenksteen in de Effectenbeurs, en wed aan de achter zijde in de Warmoesstraat. Daar ter plaatse heeft n.l. Vondels huis gestaan. De opdTaoht tot vervaardiging van deze gedenksteen heeft de beeldhouwster Mej. Ru eter, oDtvangen. Bij deze onthulling in de morgenuren sluit aan een krans leg ging bij het graf van Vondel in de Nieuwe Kerk. Deze plechtigheid zal geschieden door dien bur gemeester, die daarbij voornemens is een herdenkingsrede uit te 6preken. Passende muziek zal dan ten gehoore worden gebracht. 's Middags verzamelt vooral de school jeugd zich bij het standbeeld van Vondel in het Vondelpark. Aan dit stand beeld wordt reeds eenige tijd door de jon gere werkloozen, onder leiding van liet Comité Practisch Werken, speciale zorg be steed. Een bijzonderheid van hetgeen die mid dag gebeuren zal is. dat de bekende letter kundige Dr K. J. L. A 1 b e r d i n g k T h ij m (Lodewijk van Deijssel) het woord hoopt te voeren. Hij toch is in zijn jeugd tegenwoor dig geweest bij de onthulling van het Von del-standbeeld in het jaar 1868. Het is ver der de bedoeling ter plaatse een specialP hulde van de Amsterdamsche jeugd l' omandseeren. In het Koloniaal Instituut vindt dan des avonds de feestelijke herdenking plaats. Ook hier treedt een spreker op. Het zal een weemoedig oogenblik zijn, als voor de eerste maal wordt voorgedragen het ge legenheidsgedicht, hetwelk Prof. Albert Verweij nog vóór zijn dood heeft kunnen maken. Deze groote letterkundige toch was naar het eenstemmig oordeel, hiervoor de aangewezene. Het was het laatste, gedicht van Verweij. De Stadsdrukke.rij zal de uit gave hiervan fraai verzorgen. In samenwerking met het Nationale Co mité wordt een driedaagsch Vondel congres gehouden in het gebouw van de Gemeente-Universiteit. De juiste dagen zijn nog niet vastgesteld, doch in ieder geval is 17 November één der congresdagen. Het congres is gewijd aan Vondelstudie en wordt tegen een lage toegangsprijs open gesteld voor kenners en beoefenaars van taal en letterkunde, waarbij men ook denkt aan den beschaafden leek. Ieder dus, die zich voor Vondels werken interesseert, za! er bij kunnen zijn en aan het debat deel nemen. De te behandelen onderwerpen zijn: Von dels plaats in de Europeesche cultuur; Von del en Zuid-Nederland (door een Vlaming,; Vondel als dramatisch dichter; het klassi- ci9me van Vondel; het dichterlijke in Von del; waardeering van Vondel. Aan de avond, van 18 November wordt in het Concertgebouw een concert gegeven,, onder leiding van Prof. Dr Willem Men gelberg. Medewerking verleenen het Concertgebouw-orkest, het koor van Toon kunst en eenige solisten. Uitgevoerd wor- dlen composities oP teksten van Vondel, ge arrangeerd door vooraanstaande componis ten als Diepenbrock en Bernard Zweers. Het staat reeds vast, dat Vondels „Hymne op Amsterdam", gecomponeerd door Rudolf Mengelbe'r'g. zal worden uitgevoerdk. Op 13 November wordt een Vondel tentoonstelling geopend in het Am- sterdamsch Historisch Museum (in bet Waaggebouw op de Nieuwmarkt) of in het Museum Fodor aan de Keizersgracht Deze expositie zal, evenals de geheele Von del-herdenking, een waardig doch populair karakter dragen. Zij beoogt een beeld te geven van Amsterdam in Vónd-els tijd. De inzendingen, van portretten, teekeningen. handschriften, kaarten en afbeeldingen van Amsterdam, enz., zullen in hoofdzaak af komstig zijn van het Vondelmuseum; ver der van particulieren. De leiding berust bij Prof. Dr. H. Brug mans. Het is voorts de bedoeling bij deze expositie de jeugd te be trekken. In sterkere mate nog wordt aan de Jeugd gedacht bij de herdien king van Vondel o p de scholen. Het zwaartepunt hiervar. ligt bij toet U.L.O., M.O. en Voorb. H.O. Van de lagere scholen komen alleen de beide hoogste leerjaren in aanmerking. Het Co mité, waarin bijzonder en openbaar onder wijs vertegenwoordigd zijn, hoopt ook in dit opzicht op krachtige medewerking. Het plan is wedstrijden in declameeren op groo te schaal te organiseeren, waarbij vanzelf alleen gedichten van Vondel op het pro gramma staan. De eind wedstrijden zullen dan plaats vinden in openbare feestelijke bijeenkomsten, waar telkens een Vonde' kenner zal spreken en passende zang voor omlijsting dienen. In de Stadsschouwburg wordt de G ij s brecht-voor8telling ditmaal op de avond van de Tweede Kerstdag gegeven Het is de 300e maal dat de traditie gevolgd wordt. Vondel zelf heeft In 1637 gewild, dat dil stuk op deze avond zou worden opgevoerd Het was het eerste stuk In de toenmalige schouwburg. Tengevolge van tegenstand is het destijds 4 Januari geworden. Het is te betreuren, dat mrt de opvoering in dit jaar de Zon dag gemoeid is. Te hopen is dat het Co mité bij de uitvoering zijner plannen de Zondag geheel ontziet. Op 19 November laat het Comité in de Stadsschouwburg opvoeren het klassieke stuk Phaeton", bij de huidige generate bijna onbekend. Tenslotte wordt een gedenkboek uit gegeven. Met groote snelheid in sloot gereden Een ongeluk, dat goed atliep Men meldt ons uit Rotterdam: In den nacht van Zaterdag op Zondag is op dien Groenen Kruisweg een auto-onge luk gebeurd, dat gezien de omstandigheden, waaronder dit geschiedde, nog goed is af- geloopen. Omstreeks kwart voor drie reed een auto, waarin behalve de bestuurder, de 22-jarige N. A. Vaandrager, wonend aan de Char- loische Lagedijk, nog waren gezeten de 26- jarige P. J. Lampen, wonend aan den Smeetlandschedijk en de 18-jarige A. Groe- neweg, eveneens woonachtig aan den Char- Joische Lagedijk, komend uit Den Briel, met een flinke snelheid ongeveer 65 K.M. per uur in de richting Rotterdam. Ter hoogte van den Rijsdijk raakte de bestuur der de macht over zijn stuur kwijt, de auto reed tegen een langs den weg staand paaltje, waarop de wagen ongeveer 25 meter verder op zijn kant in een evenwijdig aan den weg loopende sloot terechtkwam. De drie inzittenden slaagden er in om zich uit de auto te werken, waarop twee juist passeerende inwoners van Oostvoome door handreiking hen op het droge hebben ge holpen. Twee van hen kwamen met den schrik en een nat pak vrij; Lampen had een flinke hoofdwond opgeloopen, in ver hand waarmede hij het bewustzijn verloor- Per auto van den geneeskundigen dienst i: MUNSTER, DE SCHOONE HOOFDSTAD VAN WESTFALEN De stad der duizend bloeiende tuinen Vooral in de voorjaars- en zomermaanden is Munster wel een zeer bijzondere plaats. Men kan zich geen aangenamer reisdoel voor'den door het Duitsche land trekken- den tourist denken, dan een verblijf in zulk een stad, die oneindig veel bezienswaardig heden en eigenaardige overblijfselen uit haar groote, zoo vol afwisseling en voor ge heel Duitschland in verschillende tijden zoo invloedrijke historie, in een snel voortvlie- dende tijd als de onze heeft weten te bewa ren, die in menig opiicht nog een onver- valscht beeld van de belangrijkste bloeitij den der Duitsche architectuur vertoont en dit naast alle genoegens van het moderne leven voor de natuur in zoo overvloedige mate nog plaats heeft weten in te ruimen binnen haar voormalige muren en wallen. In Münster geniet men van het grootstads leven, van een rijk historisch verleden, van de veelzijdige hedendaagsohe cultuur en het meest afwisselende vertier, zoowel als van de stralende, verfrisschende, ongerepte, alles verjongende natuur. De „Stad der duizend bloeien de tuinen' zou men Münster thans wel kunnen noemen. Ondanks de steeds voort gaande stadsuitbreiding hebiben deze tuinen zich tot diep in de binnenstad weten te bandhaven. Men staat er iversteld van. wan neer men in vogelvlucht overziet wat tus- schen de dichte muren der binnenstad noe aan groen en tuinen verborgen ligt Zoo heeft Münster in alle lijden van haar ont wikkeling de natuurlijke longen van de groote stad in een meest gezonde hoeveelheid weten te bewaren. En dan voor de poorten der stad. daar spreiden de velden en de bosschen en de geheel ongerepte natuur zich in heel haar grootschheid uit Men zou wel honderd en duizendmaal hier iets van willen vasthou den. Geen mensch kan het echter beschrij ven hoe de wind het teere groen van de korenvelden streelt en de jonge zomer eèn symphonie van kleuren gecomponeerd heeft En dat alles onmildelliik voor de poorten van de stad! In wondervolle geslotenheiden rijke artikulatie. voor alles door de hoos oprijzende torens, ligt daar als een schil derij het panorama van de stad voor ons, wanneer wij slechts een klein wandelingetje naar buiten maken. Ondanks het feit dat in de laatste jaren de voorbeeldige woonwijken van Münster tot ver over de oude stadsgren zen vooruitgeschoven werden, bleef toch d e mooie geslotenheid van het stadsbeeld behouden. Wanneer men Münster zoo voor zich ziet dan kan men wanneer men in gedachten het Duitsche land doorkruist onder de mooie oude Duit sche stedekens, er niet licht één vinden, die hiermede te vergelijken is. Het waardige, ernstige en trotsche van zijn oude kerken en burgerzin, wordt in de zomermaanden prachtig met groen omrankt Ook in de door het maatschappelijk levero drukke stadswijken vindt men eigenlijk geen doode en zwarte plekken die zoo menige oude staa verknoeid hebben. En Münster is zich haar plicht, haar roep als woon- en tuinstad, als een plaats van steeds toenemend vreemdelingenverkeer te behouden en te vergrooten. thans meer dan ooit bewust Zooals vroegere generaties on vergankelijke monumenten van stedeschoon en merkwaardige tuinen nagelaten hebben, wordt ook nu voor do toekomst gedurig veel van blijvende waarde geschapen. Spoe dig zal de AA-See voltooid ziin. Vrijwel geen enkele stad kan in de zoo onmiddellijke om geving van haar drukke centrum een kunst matig meer van zulke afmetingen aanwij zen. welker omgeving zoo riik is aan villa parken. De geheele natuurlijke structuur van de stad Münster komt overeen met het ideaal dat men in het Duitsche Rijk aan een groote stad stelt Münster heeft zich dui zend jaar lang van alle onnatuurlijke en vreemde invloeden weten vrii te houden in tegenstelling met menige andere eveneens in historische tijden ontstane nederzetting, die door de overheersching van de opko mende industrie tot een onnatuurlijk schep sel in het Duitsche vaderland geworden is. Men kan Münster als het tvpe van een Duit sche ..Grossstadt' der toekomst aanmerken. Hier vinden wij naast handel en nijverheid alles, wat het natuurlijk centrum van een der belangrijkste Duitsohe provinciën aan kultureele- en bestuursinstellingen kan aanwijzen. En bij dit natuurlijke centrum heeft zich in Münster ook een zeer bevoorrecht mid delpunt van ontsnannine. ontwikkeling en gezelligheid ontwikkeld. Het Münstersche hótelwezen blijft bii allen spreekwoordelijk in herinnering, die Münster ook slechts eenmaal oppervlakkig hebben leeren ken nen. Ook hier hebben wil weer de geluk kige en eezonde verbinding tussehen de door de traditie gegroeide op oude Miin- sterlandsche wijze ingerichte eenvoudige Het arbeidsconflict bij L. Smit Co. Samenspreking met den rijksbemiddelaar 's GRAVENHAGE, 12 Juli. De rijksbemid- delaar Prof. Mr Josephus Jitta heeft óe par tijen, betrokken bij het dreigend arbeidscon flict bij L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst te Rotterdam, opgeroepen voor een bespreking op Woensdagochtend a.s. te 10 uur ten departemente yan Sociale Zaken. Aanbesteding Amsterdam, 12 Juli. B. en W. van Amsterdam hebben aanbesteed het maken van een paalfundeering met bijbehoorende werken voor het hoofdbureau van politie aan de Marnixstraat, op een terrein van de voor malige groentemarkt. Ingekomen waren 41 biljetten. Laagste inschrijver was W. Bijl te Amsterdam met f 128.750. Dirigentenkwestie-U.S.O. opgelost Naar wij vernemen heeft het bestuur van het Utrechtsch Stedelijk Orkest, den heer Carl Schuricht aangezocht en bereid gevon den, tezamen met Willem van Otterloo het volgende jaar het orkest te leiden. De heer Schuricht zal het seizoen openen en voorts een groot deel der abonnements concerten en eenige volksconcerten dirigee- ren. Het bestuur heeft Prof. Willem Mengel berg bereid gevonden in April 1938 het sei zoen met eenige abonnementsconcerten te sluiten. De hooge metaalprijzen. 1000 K.G. koper gestolen Nog steeds zijn de menschen, die door de hooge metaalprijzen in de verleiding gebracht worden zich te vergrijpen aan andermans goed. Zoo is thans weer een 33-jarige hulp stoker van een brouwerij te Rotterdam in bewaring gesteld wegens verduistering van een aanzienlijke hoeveelheid koper. De man had gedurende de laatste maanden regelma tig uit het magazijn van de brouwerij waar hij werkte, koperen ijkplaatjes gestolen, die hij dan verkocht aan een opkooper. Vele kleintjes maakten hier een groote en tenslotte had de hulpstoker niet minder dan 1000 K.G. koper in de wacht gesleept. Toen kwamen zijn kwade practijken aan het licht, de po litie ging op onderzoek uit en wist het koper in beslag te nemen bij den opkooper. De hulpstoker werd in bewaring gesteld en zal voor den Officier van Justitie geleid worden. Dreigend arbeidsconflict 's GRAVENHAGE, 12 Juli. De rijksbemid delaar Mr. S. de Vries Czn., heeft inlichtin gen gevraagd inzake het dreigend arbeids conflict inhet bedrijf der N.V. Blikindu- strie „Zaanlandia" te Zaandam. (Kromme nie). DE BRAND TE LEEUWARDEN LEEUWARDEN, 12 Juli. In verband met den brand, welke gistermiodag in een sla gerij aan de Breedstraat woedde, zijn gister avond de bewoners C. de B. en zijn echtge- noote, die terugkwamen van een tochtje per motorbootje, door de politie aangehouden op vermoeden van brandstichting. hij naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel vervoerd, waar hij ter verpleging is op genomen. Het drietal keerde terug van de kennis is Den Briel. De bestuurder verklaarde, dat het ongeluk gebeurd was omdat hij door slaap was overmand. De auto is zwaar be schadigd. TWEE GEESTELIJKEN VEROORDEELD 1 LONDEN, 12 Juli. De Daily Telegraph ver neemt uit Keulen dat de Katholieke geeste lijke Roling, oud dertig jaar, veroordeeld is tot vier maanden gevangenisstraf, omdat bij in October jl. van den kansel gezegd heeft, dat een toestand als in Spanje ook in Duitschland zou kunnen ontstaan. In Frankenthal, in de Pfalz, is nog een geestelijke veroordeeld, tot acht maanden gevangenisstraf eveneens op grond van het feit, dat hij van den kansel ongeoorloof de opmerkingen had gemaakt. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK Te Neurenberg in Duitschland is in de nabijheid van Gemünden des nachts een autobus met 32 arbeiders door te groote snelheid in een scherj>en bocht over de kon geslagen. Alle 32 arbeiders werden gewond. Twee hunner bekwamen zoo ernstige ver wondingen, dat voor hun lven gevreesd wordt. De verdeeling van Palestina Een speciale correspondent van de „Dailv Telegraph" heeft een onderhoud gehad met Emir Abdulla van Transjordanië over het Britsche plan betreffende de verdeelirg van Palestina. Op desbetreffende vragen raf de Emir te kennen, dat hij de Arabieren den raad had gegeven, zich niet tegen de aanbe velingen te verzetten. Uiteraard, zoo ver klaarde hij verder, was hij teleurgesteld door de voorgestelde verdeeling, maar, mits er een aanpassing tot stand kwam op zekero punten, welke sterk ten nadeele zijn van do Arabieren, moest hij toch aanvaarding van het plan aanbevelen. De hittegolf in de Vereen. Staten Aantal dooden thans 300 NEW YORK, 12 Juli. (Havas). Volgens dc jongste statistieken hebben in totaal 300 menschen het leven verloren als gevolg van de hittegolf in Amerika. De massa-vergiftiging in Midden-Java DJOCJAKARTA, 12 Juli (Aneta-A.N.P.) Van het Laboratorium te Bandoeng werd bericht ontvangen, cat de opgezonden mon sters van cassave en goro (boontjes) die bij de massa-vergiftiging in beslag werden ge nomen, blauwzuur bevatten. Een onderzoek der maagdeelen van de slachtoffers leverde evenwel een negatief resultaat op. Wel staat vast, dat zich hier voedselvergiftiging heeft voorgedaan, doch overigens is hierin weinig aan het licht gekomen. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Verte Keulen 88.40 88.47 Lobltb 11.16 11.24 Nijmegen 8.7t 8.10 8t Andriea 3.S0 3.48 Arnhem 8. 6 8.83 Vreeswiik w 0.ro (>.17 Westervoort 9.38 9.44 Deventer 3.07 8.13 Kampen 0.09 -,0.13 Maastricht 40.98 41.' Relfeld 11.02 11.» J Venlo Uravealnls 4.84 4.78 Llth 0.30 0.47 Mnnbelm Malnz Bin gen Caub Coblenz Trier Keulen DuseJdorf Ruhrort Wesel Kmmerlk 2.18 2.21 IIIÏVNENLA NDS CH E WATERSTANDEN 12 JULI Waterdiepte op den Beneden-RBn. Lek ea Ueldersche IJeel overal meer dan 2 70 Meter. Minste waterd. Grave-Lidt 2.15 M. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 13 TULI Delfzijl 2.52 14.55 Hellevoetsl. 6.28 18.53 Terschelling 12.08 Willemstad 7.25 m.44 Harlingen 0.45 13.00 Bronwersh. 5.4" 18.05 Den Heidei 10.30 23.15 ZIerikzee 6.16 18.25 IJmaiden 6.2d 18.53 Weraeldlne» 6.39 »8.56 R. v. Holl. 5.41 18.14 Vllsslngen 4.5<> i7."4 Scheven1neen5.5l 18.24 Temeuzen 5.23 17.41 Rotterdam 8.02 20.04 Hans^eerl 618 18..5 hótelletjes waarin wij ook vele getuigenis sen van de tot heden in hooge eer gehou den. overal levende handwerkskunst bewon deren kunnen en de meest moderne plaat sen der samenlevine waarin de in alle tij den levendige, kunstzinnige ontwikkelings- drang der Münsteranen duidelijk uitgedrukt wordt. Evenals Münster er altijd een eer in stelde uit kultureele traditie oo het ge bied van tooneelspel. muziek, beeldende kunsten aan de wetenschap iets voorbeel digs te bieden, zoo ziet men ook uit haar hótelwezen. het heele uitgespoken pret'ic<* karakter van deze stad op allerlei gebied.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5