Chr. Politieambtenaren bijeen Na vechtpartij door dolksteek gedood rec\m PIJPLOOZE ORGELS 1 w WOENSDAG 7 JULI 1937 DERDE BLAD PAG. 5 Behandeling van verschillende huishoudelijke zaken De verantwoordelijkheid voor het orgaan LUNTEREN, 7 Juli 1937. f' Gisteren werd de algemeene verga dering van den bond van Christelijke Politieambtenaren voortgezet. Bij den aanvang heeft de voorzitter, de heer B. ReecLer, nog in het bijzonder welkom geheeten de heeren W. de Jong, afgevaardigde van het Chr. Nat. Vakverbond en D. de Ridder, lid van het permanent comité voor Chr, overheidspersoneel. Een woord van dank werd gericht tot de directie van „De Rotterdammer", die gedu rende het congres zorg draagt voor toezen ding van kranten. De goede verhouding tus- schen den bond en de pers wordt zeer op prijs gesteld. Daarna werd behandeld het beleid van de redactie van het orgaan „De Christelijke Politieambtenaar". Het woord is daarbij ge- ivoerd door de heeren C. Visser van Rot terdam, G. van Netten van Utrecht. J. C. van den Berg van Amsterdam, G. de |R i d d e r van Hillegersberg, H. Visser rvan Ede, H. van D ij k van Haarlem, M. IB r a u n s van Den Haag, W. B o u m a en .enkele leden van het hoofdbestuur. Van verschillende zijden werd aan de re- (dactie lof toegezwaaid voor de verzorging [van het blad. Deze goede verzorging heeft 'de aandacht getrokken van buitenstaan ders en superieuren. Aangedrongen werd od [uitbreiding van de technische rubriek. Aan 'de plaatselijke vergadering moet niet teveel plaatsruimte worden gegeven. Ook werd de .wensch uitgesproken, om den vrijgestelde itot eindredacteur te benoemen, aangezien deze onafhankelijker staat tegenover autori teiten. Gevraagd werd, waarom niet steeds een meditatie was opgenomen. De voorzitter zegde in zijn beantwoording [van de opmerkingen toe, dat voortaan enkele voorname wetten, koninklijke besluiten en arresten in het orgaan zullen worden ver meld. Bij plaatselijke verslagen dient naar kortheid te worden gestreefd en naar alge meenheid van strekking. De opmerking in zake de verantwoordelijkheid van den eind redacteur kon de voorzitter in het algemeen niet aanvaarden. De heer H. Molenaar prees het in den Voorzitter, dat deze op het orgaan een eigen cachet had gedrukt. De heer J. H a r t o g wees erop, dat het orgaan gemeensohappe- lijk bezit is, zoodat men gezamenlijk de ver ing antwoordelijkheid voor den inhoud te dra- gen krijgt. In dit verband wees de bonds- secretaris, Mr. A. H. van de Veen, erop, dat bij de redactie het belang van de orga- l'er, tnisatie en haar leden op den voorgrond ïlet moet staan. Bij besprekingen is een goede le*4 Verhouding tot superieuren een eerste ver- cischte. Tenslotte drong de voorzitter erop djs aan. hem toch vooral uit de plaatselijke af- deelingen belangrijke mededeelingen aan de [redactie te zenden. anl J)0 heer W. de Jong aan het woord De heer W. de Jong, afgevaardigde van thet Chr. Nat. Vakverbond, als zoodanig het woord verkrijgend, memoreerde, dat hij aan wezig was in t\vee kwaliteiten, te weten als fccre-lid van den bond' en als vertegenwoor diger van het vakverbond. Moeilijke jaren liggen achter ons, 'doch evenzeer zijn groote zegeningen ondervon den. Hetgeen in het buitenland voorviel, tbewijst wel, wat het gemis van een sterke christelijke vakbeweging beteekent. En met name in ons land. is het bezit ervan wel Iduidelijk gebleken. jj Thans staan we voor nieuwe moeï- lijkheden. Ook thans moet de organi se* satie een eenheid zijn, gegrond op een vast beginsel. Nu de tijd' weer aan- breekt, waarin we de vraag mogen 1 stellen, of de waardeering voor ons dagelijksch werk, geldelijk gezien, wel evenredig is aan den arbeid, kan alleen succes worden verwacht van een organisatie ,die langs een vast plan kan optreden. 543 Be heer R. de Ridder aan het woord Deze maande eveneens aan. om bij het I streven naar verbeteringen in de salari- SI eering voorzichtigheid te betrachten. Het moge de christelijke vakbeweging een eere zijn, dat haar steeds nuchterheid is bijge bleven. Tegen de thans afgetreden regeering kan men critiek uitbrengen, doch men moet niet fvergeten, dat het aan haar te danken is, dat .we hier nog mogen vergaderen. Dat de toe stand zoo is als thans, is voor een aanmer kelijk deel ook te danken aan de 100.000 leden van het C. N. V. Wanneer nu een j kleine opleving merkbaar is, is het zaak, dat niet alle groepen tegelijk zich van de betere resultaten op finantieel gebied meester trachten te maken. Bedacht moet worden adt de vooruitgang niet steeds en terstond weer spiegeling kan vinden in de salarieering. De woorden van den heer De Ridder, even als die van den heer De Jong werden met applaus ontvangen. Daarop werd melding gemaakt van een telegram van dank van H. M. de Koningin. Toen ging men over tot een bespreking van de salariskwestie. In eerste instantie werd daarbij het woord gevoerd door de heeren G. Hoekstra van Overijssel. P W o u d a van Bloemendaal, M. B r a u n s van c.en Haag, M. van H i 11 e n van Leiden, C. M. v. d. Does van Voorburg, P. de Korte van Ridderkerk, A. Schouten v. d. Velde van Bussum. J. C. v. d. B e r g van Amsterdam, Th. te Brake van de vak groep van rijksveldwachters. Gesproken werd o.m. over de wijze, waar op de actie tot salarisverbetering gevoerd moet worden. De laatste spreker deelde mede, dat het salaris van een ongehuwd rijksveldwachter thans f S6.— per maand is en van een gehuwden f 97.—. Wil men dit corps behouden, dan is het noodig, dat hierin verandering komt. Gisteravond zijn de besprekingen over dit punt voortgezet. Enkele verkiezingen Aan het einde van de morgenvergadering is het resultaat van de stemming voor een viertal hoofdbestuursplaatsen meegedeeld. De heeren J. J. Wildschut van Mid- delstum, L. van der Veen van Drachten, H. E ij s e n g a te Zeist en J. P o r t e te Leeuwarden werden allen herkozen. De heer Eysenga had zijn toestemming zelfs op rijm gemaakt Het aftredend lid van de commissie van beheer van 't Ondersteuningsfonds, de heer A. van D ij k, van Rotterdam, werd herkozen. Hetzelfde was het geval met de geschillen commissie voor het bondsorgaan, bestaande uit de heeren M. S e p e r s te Leiden, A. Lak te Amsterdam en F. B o x e m te Rotterdam. Het congres heeft over het weer niet t4 klagen. Hoewel gisteren eenige regen viel, verhinderde zulks niet. dat allerlei spelen werden uitgevoerd. Ook waren er wedstrij den in voordragen en inproviseeren Aan tafel laat de stemming ook niets te wenschen over. De leiding is daar bij den heer J. Kooistra in uitstekende handen. NATIONAAL MIDDENSTANDS CONGRES TE ZWOLLE Openingsrede van den heer Ed G. Schürrman Geleidelijk zal tot belasting verlaging moeten worden overgegaan Te Zwolle is aangevangen het 34ste Nationaal' Middenstandscongres onder presidium van den heer Ed. G. Schürrman, Voorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond. In zijn openingswoord wees spr. er op, dat de Bond thans 35 jaar bestaat en de Zwolsche afdeeling haar zilveren feest viert. Dit dubbel jubileum valt in een periode van beginnende opleving. Enkele takken van van bedrijf hebben hiervan reeds geprofiteerd doch niet alle. Het zal er in de naaste toe komst om gaan met volle energie alle be lemmeringen en crisismaatregelen uit den weg te ruimen. In de eerste plaats moet 'er aldus spr. een wijziging komen in de con- tingenteeringspolitiek, omdat de handel zoo veel mogelijk vrij moet zijn de artikelen daar te koopen, waar zij het voordeeligst te krijgen zijn. Voorts is er geen reden meer voor nieuwe belastingen, want directe als indirecte staan aan den top. Geleidelijk zal tot verlaging moeten worden overgegaan. Ook schaffe men zoo spoedig mogelijk de onbillijke zakelijke belasting op het be drijf af. Een nieuwe regeering, vrij van vroegere afspraken, staat op het punt haar taak aan te vangen. Die taak kan niet anders zijn dan ae bevordering der algemeene welvaart. Dat is ook onze taak! Het is dus onze plicht vast aaneengesloten en standsbewust onze billijke desiderata kenbaar te maken, waar zulks behoort Laat ons, zoo besloot spr. eensgezind de weg inslaan, welke opwaarts voert, de mid denstand op hooger peil moet brengen en de algemeene welvaart verhoogt. Na dit openingswoord werd de heer Schürrman gehuldigd, omdat hij 35 jaar be stuurslid is. Hem werd een presse-papier aangeboden benevens een vlag als herinne ring aan het 34ste congres te Zwolle. De kabel RotterdamDen Haag De bonden van fabrieksarbeiders ad rosse eren De Nederlandsche vereeniging van fa brieksarbeiders, de Ned. bond van christe lijke fabrieks- en transportarbeiders en de Ned. R.K. fabrieksarbeidersbond hebben het volgende telegram doen toekomen 'aan den minister-president, den minister van sociale zaken, den minister van handel, nijverheid en scheevaart, het college van Ged. Staten van Zuid-Holland en aan B. en W. der ge meente den Haag: „Besturen van vakvereenigingen onder- genoemd dringen beleefd aan wel te willen bewerkstellen, dat kabel lover antie dan HaagRotterdam worde gegund aan de Ned. kabelfabriek te Delft, opdat werkgele genheid behouden blijft. Zij durven met te meer klem aandringen, nu dc directie der Nederlandsche kabelfabriek volledige ga rantie aanbiedt en er geen verschil meer is nopens kwaliteit en prijs", (volgt ondertee- kening door besturen der vakbonden). Voorts heeft de directie van de N.V. Ned. Kabelfabriek een adres aan den Haagschen raad gezonden, waarin zij nogmaals aan dringt op nader overleg, dat ook in het be lang der gemeente kan zijn. Bevordering der Zondagsrust Onverzwakt protest noodzakelijk tegen de ondergraving van de Chr. grondslagen onzer samenleving Het Comité voor Zondagsrust van de Chr. organisaties in publioken en semi-publiekep dienst, secretariaat Kaapschepleiri 160, 's-Gravenhage, schrijft ons: We leven in een tijd van verflauwing der grenzen. Aan de Christelijke grondslagen van ons volksleven wordt gerukt en geschud, de fun damenten worden ondergraven. Een van die fundamenten is onze Zondag.. Wat een kostbaar bezit heeft God ons in dien dag geschonken. Maar dan cok moet die dag beantwoorden aan zijn bestemming. Alle menschelijke willekeur moet op dien dag contrabande zijn. Alleen wat God be lieft, domineert op den Zondag. Hoe is in aat opzicht het goud verdonkerd! Voor de wereld is de Zondag een dag van vermaak, waarbij er helaas niet op wordt gelet of anderen daardoor van hun Zon dagsrust worden beroofd. Al naarmate Gods ordinantiën minder op de consciëntie inwerken, zal ook het karak ter van den Zonaag worden miskend, totdat er van geen Christelijke Zondag meer sprake Tegen deze ontwrichting van de funda menten ga onverzwakt ons protest Het Comité voor Zondagsrust van de ohristelijke organisaties in publieken en semi-publieken dienst in Nederland wil van tijd tot tijd tot dit protest ODwekken. Het stelt zich tot taak de bevordering van de Zondagsrust. Maar het is er zich van bewust dat die taak gedragen moet worden door de mede werking van ons Christenvolk, dat in den Zondag eeren wil een kostbare gave Gods aan onze samenleving geschonken. Moge zijn arbeid door een krachtige -mede* werking worden gesteund. GEMENGD NIEUWS Fietser door auto gegrepen Op slag gedood Gistermiddag begaf de 40-jarige chauffeur W. H. Koopmans te Berlikum (Fr.) zich per rijwiel naar de zuivelfabriek aldaar even buiten de kom van het dorp gelegen. Bij de fabriek gekomen stak hij zijn lin kerhand uit, maar op hetzelfde oogenblik, stak hij ook den weg over,, niettegenstaande een mede-arbeider, die naast hem read, hem daarvoor waarschuwde. Het was voor den chauffeur van de achter hem rijdende vrachtauto, onmogelijk hem te ontwijken, alhoewel de chauffeur nog ver naar links uithaalde. De wielrijder werd door het rechterpor tier gegrepen en tegen den grond geslingerd waarbij hij een zware schedelbasisfractuur opliep en bijna op slag gedood werd. Het slachtoffer was ongehuwd en kostwinner van zijn oude moeder. Winkelier in de Oleanderstraat het slachtoffer Moordaanslag door een werklooze Een wraakneming? Rotterdam. Woensdag. In de enkele jaren geleden zoo beruchte Oleanderstraat aan den Linker-Maasoever heeft zich gister avond een drama afgespeeld, dat aan de 41-jarige melkhandelaar P. J. B e r b e n, wonende aldaar, het le ven gekost heeft. Sinds eenigen tijd heerschte er reeds een gespannen verhouding tusschen het slachtoffer en de 47-jarige werklooze J. V. Gisteravond, even voor half acht, is nu J. V. in de winkel van Berben aan de Oleanderstraat binnengeko men, er ontstond een woordenwisse ling, die spoedig ontaardde in een vechtpartij en tenslotte heeft V. zijn tegenstander drie steken met een mes toegebracht. Aan de hierdoor ontstane verwondingen is Berben kort na het gebeurde overleden. De dader is spoedig gegrepen en ingesloten in het bureau Sandeling- plein. Het schijnt wel vast te staan, dat er hier sprake is van een wraak oefening. Wat de oorzaak is geweest van de gespan nen verhouding tusschen Berben en J. V. is niet met zekerheid te zeggen. Naar liet schijnt J. V., die steuntrekker ;s, aan Berben een bedrag van 13.80 schuldig, dat hij niet wilde of niet kon voldoen. Daarover waren reeds verscheiden malen woorden gevallen en gistermiddag heeft Berben volgens getui genverklaringen In een frulthal aan de Dordt schelaan tegen V. gezegd.' „Ik zal jou wel krijgen", hierbij waarschijnlijk doelende op de schuld van 13.80. Voorts is er sprake dal Berben oorzaak zou geweest zijn van feit, dat V. last had gekregen met de uitkee- ring van het steunbedrag. „Ik ga er een overhoop steken" Gisteravond omstreeks 7 uur heeft men de -dader nog voor de winkel van Berben, aan de Oleanderstraat 60, hoek Lavendelstraat, zien staan, hetgeen de familie Eerben al niet erg vertrouwde. Toen eenigen tijd later de man evenwel weer verdwenen bleek te zijn, is een 16-jarige zoon des huizes, die eerst in verband met de veiligheid van zijn vader was thuisgebleven, toch maar de deur uitge gaan, niet vermoedende welk een onheil zijn "vader .boven het hoofd hing. J. V. was echter blijkbaar niet ver weg gegaan, want een der buurtbewoners had van V. omstreeks die tijd toen hij hem vuur voor zijn sigaret gegeven had, de opmerking te hooren gekregen: „Ik ga er een overhoop steken" Aan dat voornemen heeft de onver laat ook gevolg gegeven: nauwelijks was de 16-jarige zoon van Berben de deur uit, of V. stapte de winkel bin nen, deed netjes de deur achter zich dicht en begon een twistgesprek met den winkelier. Van woorden kwam het tot daden en spoedig waren de twee in een gevecht gewikkeld, waarbij V. tenslotte een pas gekocht dolkmes te voorschijn haalde, waarmee hij Berben ren aantal steken toebracht. De ernstig getroffene wist nog naar de keuken te strompelen, waar hij ineen zeeg. De dader verliet daarop de winkel, waarbij een oudere zoon van B. hem nog een melk- flesch naar het hoofd slingerde en de echt- genoote van het slachtoffer, die op het la waai was komen toeloopen, snelde naar bui ten, luidkeels om hulp roepende. Enkele E.H.b.O.-leden kwamen ijlings te hulp en verleenden het zeer zwaargewonde slachtoffer eerste hulp. Spoedig arriveerde de G.GD., die '-erben naar het ziekenhuis aan de Coolsingel vervoerde. Onderweg is de man evenwel reeds aan de'bekomen ver wondingen overleden. Hij had onder andere een wond in de linkerbovenarm en een aan de linkerschouder bekomen. Dader veegde kalm z'n mes af De heer F. B. Jansen uit de Oleanderstraat, die tegenover de winkel van het slachtoffer woont, zag, voor z'n raam zittende, V. uit het magazijn komen met het mes in de hand. IJlings rende de heer J. naar buiten en hij hoorde V., terwijl deze doodkalm z'n mes afveegde, tegen enkele omstanders opmer ken: „Dat is de tweede maal dat je me ver raden hebt bij de steun, maar nou ben je er geweest". Vervolgens wandelde V. heel ge woon weg, of er niets gebeurd was De heer J. stelde aan een buurman, die ook was toegesneld, voor om den dader te grij pen, doch deze man bedankte voor de eer. Een andere buurman, de heer W. Gruts, die juist op de fiets aankwam, wist den dader mes te ontnemen en liep hem daarop achterna. In de Millinxstraat heeft hij V., die onder den invloed van sterken drank scheen te verkeeren, staande gehouden, waarop deze ook den heer Gruts nog te lijf wilde gaan. Gelukkig zijn daar geen ongelukken van ge komen, want inmiddels snelde de politie toe, die V. aanhield en overbracht naar de politie post aan de Zwartewaalstraat. Vandaar is V. naar het bureau Sandelingplein gebracht, waar hij werd ingesloten. De man vertoonde niet de minste agitatie. Onder leiding van commissaris J. A. Kok heeft de politie onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. De Spaansche schat Tegenbeslag op lading van de „Thorpehall* Naar wij vernemen zal door een deurwaarder een tegenbeslag worden gelegd op de waardevolle lading van het s-s- „Thorpehall". Dit beslag ge schiedt in opdracht van de Spaansche regeering. Gistermiddag is door eenige experts in opdracht van de belanghebbenden het schip grondig doorzocht, teneinde na te gaan. of er zich soms nog meer goederen van waarde aan boord be vonden. Dit onderzoek moet echter geen enkel resultaat hebben opgeleverd. DRIE WONINGEN AFGEBRAND In de Hasseltstraat te Tilburg is een blok van drie arbeiderswoningen tot den grond toe afgebrand. De huisjes waren met riet gedekt, zoodat het vuur zich snel kon uitbreiden. Er was geen tijd meer om de inboedels in veilig heid te brengen. De bewoners, de families B., H. en van S. waren niet voor brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. UIT OOST-INDIE Marineleiding te Soerabaja Enkele belangrijke mutaties De „Ind. Ct" kan uit goede bron mede deel en. dat binnenkort in de Marineleiding tè Soerabaja. enkele belangrijke mutaties zullen plaats hebben. De eskader-commandant, de kapitein-ter zee C. E. L* Helfrich. zal met buitenlandsch verlof vertrekken. Als zijn vermoedelijke op- DONDERDAG 8 JULI HILVERSUM I. 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.30 Residentie-strijkkwartet. In de pauze: declamatie. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. 1.30 Orgelspel en zang. 4.00 Zic- kenhalfuur. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.45 Voor rijwieltoeristen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Omroeporkest en solist. 9.00 Reportage, 9.30 Omroeporkest en soliste. 11.00 Berichten ANP. HILVERSUM n. 301 RL 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NC RV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-or- kest en gramofoonplaten. 2.00 Handwerk- cursus. 3.00 Orgelspel. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Solistenconcert. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartcauserie. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Arn- hemsche Orkestvereeniging. 9.30 Vervolg concert (Om 10.05 berichten ANP), 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonpla ten. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. .12.05 BBC-Wels or kest en soliste. 1.50 Golf-reportage. 2.05 Strij'ksextet. 2.50 Declamatie. 3.35 Stede lijk orkest Bournemouth en soliste. 6.40 'Boekbespreking. 7.00 BBC-Harmonie or kest. 10.20 Kerkdienst. 10.40 Literair-mu- zikaal programma. 11.20 M. Winnick en zijn orkest. RADIO-PARIS 1648 M. 12.50 Orkest. 4.0j Zang. 7.35 Zang. 7.50 Pianovoordracht. 8.05 Zang. 8.50 Kwartet en solist. KEULEN 456 M. 8.50 Het Bergische Landes- orkest. 10.20 Volksliederenconcert. 2.35 Gevarieerd concert. 4.20 Lippische Lan- destheater orkest. 5.20 Blaasconcert. 7.20 Mannenkoor en solisten. 9.20 Rob. Gadens Orkest. 10.5010.20 Landesorkest Gouw Baden, Boerenkapel en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Salon orkest. 5.20, 6.50 en 7.23 Gramofoonpla ten. 8.20 „Der fidele Bauer", operette. 484 M.: 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon orkest. 5.20 Salonorkest. 7.05 Zang. 8.20 Omroeporkest en solisten. 10.30 Piano en Cello. HAMMOND ORGELS N.V. Keizersgracht 684 AMSTERDAM (C.) VRAAGTTOEZENDING VAN PROSPECTI volger wordt genoemd de kapitein-ter-zee G< W. Stoove. De marine-comimandant, de kapitein-ter zee R. P. van de Wetering de Rooy, zal in November a.s. vertrekken. Hij zal worden opgevolgd door den kapitein-ter-zee A. C. van de Sande Lacoste, die thans het bevel voert over den „De Ruyter" Als commandant van den „De Ruyter" zat vermoedelijk worden aangewezen de kapi tein-luitenant-ter-zee K. W. F. M. Doorman. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER door G. TH. ROTMAN '(Nadruk verboden] 77. Na een zwerftocht van een uur Vinden zij een bootje, 't Ligt op 't droge, in het gras Aan den kant van 't slootje. „Wacht, we gaan naar d' overzij, Naar die gindsche boerderij, Help me eens een handje!" Zegt Papa tot Jantje. 78. Maar de boot viel in 't gebruik Niet zoo bijster mede: Hij was lekker dan een zeef Een schoot naar beneden! „Wat is dat een flauwe streek!" Roept Papa, als krijt zoo bleek, Ja, ons tweetal staat er Tot den nek in 't water! (Wordt vervolgd)] ■La.'-- £5 jOOOR JAN VANSBATENBURG. In gestrekte houding luistert hij naar het gerekt, eentonig kjezang. Zijn oogen strak op de grauwe zoldering gericht, peinst hij er over of hij een belachelijke dwaasheid, dan wel een ontzaglijk wonder meemaakt. Hij kent ze wel, die ketters. Hij heeft ze meermalen ont- inoet, en vaak plezier gehad in hun gedurfde taal, in hun Vrijmoedige kritiek. Hij hield ze voor goddelooze spotters in het begin, en die ontdekking schrikte hem- niet af. Maar bij Verdere kennismaking zijn hem de oogen opengegaan. Hij [Weet nu: de kern van die groep onrustigen zijn vrómen. Geen ppstandigen, geen rebellen zijn het en hij heeft spoedig be grepen dat hij met heel zijn haat tegen kerk en geestelijken, jtoch bij hèn niet thuishoorde. Zijn ze niet zachtmoedige vol gelingen en haat hij niet alle gehoorzaamheid? 't Is stil ge worden in de cel van De Grave. De lippen van Willem Tab- baart krullen zich spottend. Nli zal deze vroolijke martelaar Wel bidden, denkt hij. 1 Hij herinnert zich de gebeden uit zijn kinderjaren, tot de Tieiligen en de gebenedi; -Ie Maagd. Hoe vroeg reeds had hij pe pagelat;en! Hij denkt aan het biechten, dat hij lang had volgehouden, had móeten volhouden, maar dat hij, wijl bij hem gedwongen huichelarij, verfoeid had. En toch heeft hij in zijn ellendig leven wel het verlangen gekend naar een eerlijke biecht. O, om te kunnen belijden aan iemand die het begrijpt, al het opstandige woelen dat bijwijlen als een golf in je omhoog slaat, dat je woest maakt en bang voor jezelf, voor de donkere diepten, waaruit dat alles opweltl Biechten! Ha, wat zouden ze niet te weten komen! Zijn haat tegen een slavenleven, zooals zijn vader dat gekend had, en waar om hij soms medelijden met den ouden man had, en hem soms had kunnen slaan; zijn liefde tot het vrije, ongebonden zwer versbestaan en tegelijkertijd zijn verlangen naar een oude moeder, die hij had laten verhongeren: de felle begeerte naar bezit, zooals hij alles wel kapot zou kunnen maken, om zijn zin door te zetten en ook de verachting van zichzelf om zijn lafheid. Want wat heeft hij gedaan, wat bereikt? Deinsde hij niet steeds terug, als 't er op aankwam? Hoe kan hij tegelij kertijd een braaf burger zijn en zich toch gevangen weten in een daemonische greep? Zoo is het oordeel over zichzelf verward, wisselend en tegenstrijdig. Het mat hem af, dat peinzen en peilen en de begrippen en gedachten vervagen en zwerven weg. De pijn begint weer te steken, venijnig en menigvuldig, en zijn geplaagd hoofd wordt bevangen doo.r duizelingen, niettegenstaande zijn lig gende houding. Dan komt in hem op een onverklaarbaar energiek verzet tegen deze aftakeling, tegen dit langzaam breken van zijn weerstand. Hij heft zich op, met bovenmenschelijke kracht, met uiterste inspanning. Op de knieën kruipt hij, tastend naar steun om zich verder op te richten. Eindelijk staat hij rechtop, onbe weeglijk, secondenlang. Maar als hij een poging doet om te loopen, wankelt hij en valt met een plof op de vloer terug. Zijn hoofd bonst tegen de brits en hij zinkt weg in een leege, zwarte nacht. Hoe lang dit geduurd heeft, weet hij niet, maar hij komt tot bewustzijn in volslagen duisternis. Hij voelt zich stijf en heeft zware pijnen in het hoofd. Voorzichtig probeert hij zich te bewegen, waarbij blijkt dat de pijn dragelijk is. Toch kost het hem nog moeite op zijn harde slaapstee te klimmen. Maar als hij het hoofd heeft neergelegd op de houten rand, valt hij na korten tijd in slaap. Zijn ononderbroken rust duurt tot middernacht. Bij zijn ontwaken voelt hij zich verkwikt. Hij weet niet welk uur van de nacht het is, maar het is hem of hij dagen geslapen heeft. De wond aan zijn hoofd hindert hem niet en ,de pijn in zijn gewrichten is beter uit te houden. Hij gaat overeind zitten, met zijn rug tegen de muur, en schuift de deken weg. Wonderbaar frisch en helder bevindt hij zich nu. Met on gewone klaarheid geeft hij zich rekenschap van zijn toestand, t Is of de nacht hem alles met verscherpte helderheid doet zien. Van één ding is hij zeker: het lot dat hem wacht, is niet af te wenden. Lang reeds heeft hij dit bittere einde ver moed, maar nu bekent hij het zichzelf rechtuit en het is met alle zelfbedrog gedaan. Hij is een dief in de oogen van zijn rechters. Hij is immers degene die reeds maandenlang de streek onveilig maakt? Dus zal hij worden opgehangen. Als een schok vaart hem deze zekerheid door de leden. Hardop zegt hij: „Ik moet sterven'', en hij huivert bij de klank van zijn stem. Waarom toch? Is het leven hem zooveel waard? Moet hij, berooide vagebond, niet veeleer blij zijn dat hij nu is gekomen aan het einde? Het einde maar is dit het einde wel. Zoo duikt uit zijn onderbewustzijn de gedachte op aart God, met Wien hij te doen heeft nu. God is altijd ver ge weest in zijn leven, oneindig ver. Hij heeft Hem vaag ver moed achter een dichte haag van geestelijken, achter 'kloos ters en kerken, achter een hemel vol heiligen, daarachter, ver daarachter, hoog en ongenaakbaar. Maar met de dood voor oogen wordt alles anders. Dan vallen de schellen van je oogen. Dan weet je wat je nooit hebt geleerd, plotseling met ontwijfelbare zekerheid. Zoo ervaart Willem Tabbaart, dat God vlak bij hem is, hier, in deze donkere cel, vlak bij hem, den verloren schooier, den opstandige, en Hij vraagt: Wat hebt ge gedaan met uw leven, met Mijn geschenk? De voortgejaagde zwerver heft afwerend de hand. nu hif tot stilstaan en omzien gedwongen wordt. De afgelegde weg is een kromme, scheeve lijn, een diep gekerfd, onuitwischbaar spoor. De wijdopen oogen, tijdens het gaan moedwillig dicht geknepen. zien met schrik de grillige afwijkingen. Hoe heeft hij het alles willen dwingen naar eigen zin en lust! Hoe heeft hij zijn plicht verzaakt, zijn kracht verspild, zijn tijd vermorst! Hoe heeft hij. als honger en dorst hem plaagden, in morrend zelfbeklag de diepste oorzaak van zijn rampzalig dolen voor zichzelf verborgen! Voor zijn geest doemt het beeld van zijn moeder op. die hij als een hinderlijke belemmering vereenzaamd achterliet, maar die hem toch in haar sterke liefde een thuiskomst bleef. Hij heeft haar opgeofferd aan zijn zelfzucht en is zijn eigen weg gegaan. '(Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9