de non-interventie besprekingen de spaansche burgeroorlog op zoek naar miss earhart Met ons Reisbureau „Libertas" op stap REISKALENDER Telef. 224<?0 G/ro 279855 Van Zeelands economische peilingen WOENSDAG 7 JULI 1937 EERSTE BUAD PAG. s Buitenland '„DE VOLKENBOND DER KOOPLIEDEN" L Congres van de Int. Kamer van Koophandel te Berlijn De resultaten voor Nederland i (Van onzen Duitschen correspondent) P Gedurende acht dagen heeft de Kroll- bpera te Berlijn in het teeken gestaan van liet Congres der Internationale Kamer van Koophandel, waaraan door rond 40 landen werd deelgenomen. Nu het Congres ten ein- 'de snoedt, zitten wij in hotel Esplanade in gesprek met onzen landgenoot, den heer C r o n e. Voorzitter van de Kamer van Koop handel te Amsterdam en we willen graag .weten, welk positief resultaat de besprekin gen voor ons land hebben trehad. „Op deze vraag is 't antwoord heel moei lijk te geven. Want ongetwijfeld is aldus de heer Crone het effect voor ons land belangrijker in moreel dan in commercieel opzicht. Een moeilijk probleem was b.v. dat ,van de bescherming van den industrieelen eigendom. Is een internationale bescherming van de (geografische oorsprongsaanduiding moge lijk? Bij voorbeeld bii onze Edammer kaas? Die komt weliswaar voor een belangrijk deel uit Alkmaar, maar ze is dan toch tot een wereldbegrip geworden, waaraan spe ciaal Edam zijn roem te danken heeft. Tii- dens onze aanwezigheid te Berlijn hebben we overal „Edamer Kase" gezien cn gegeten, die hoegenaamd niets met Nederland uit staande heeft en komt men b.v. naar Dene marken. dan krijgt men daar ook al Edam mer kaas te etfip. maar men ls althans eei- liik genoeg, er het bijvoeglijk naamwoord „Deensche" voor te zetten. Men weet dan precies, waar men aan toe is. Wij Neder landers zijn op dit terrein nogal gemakke lijk en toegeeflijk. Voor ons is derhalve het gebruik maken van onze speciale typeering nog lang geen casus belli! „Tijdens de besprekingen aldus ging de heer Crone voort is men veeal zoo tewerk gegaan: was de meerderheid vóór 'n be paald voorstel, dan werd het aangenomen. De landen, die het dan met het voorstel ge heel of gedeeltelijk niet eens waren, onthiel den zich van stemmen. Belangriik was bii al zulke besprekingen, dat de kwesties be handeld en van verschillenden kant beke ken werden. In Nederlandsche vakkringen was men de meening toegedaan, dat er niet genoeg verschil is gemaakt tusschen de geografische en de practische waarde der soortnamen. Maar al zulke geschillen zul len verder behandeld worden op het bureau van de Internationale Kamer van Koophan- 'del. dat te Parijs gevestigd i». Men is er werkelijk op uit, de be lemmeringen, welke een logisch ge volg waren van den oorlog, definitief uit den weg te ruimen. Zoo kan dit congres worden begroet als de offi cieels oprichting van een „Volken bond der Kooplieden". Algemeen hoort men het beleid prijzen van den president van het congres, den heer iFentener van Vlissingen. tewiil de mone taire politiek onder leiding van mr. R. Mees in Peliandeling genomen werd. Hoewel men in Duitsohe handelskringen niet overmatig tevreden bleek te zijn. over liet „Verstandnis", dat de andere landen aan de moeilijkheden, welke de handel in het Derde Rijk doormaakt, tegemoetibrengt, heeft men in officieel© kringen alles gedaan wat men kon. om den buitenlandschen gas ten het verblijf te Berlijn zoo aangenaam mogelijk te maken. Het avondfeest, dat door dr. Goebbels op de „Pfauenissel" bij Potsdam georganiseed was. deed aan de sprookjes uit de Duizend-en-één-nacht denken. Voorts had dr. Schacht in het Berlijnsche Slot der Hohenzollern een thee gearrangeerd en zoo is er geen dag voorbijgegaan zonder de een of andere verrassing. Voor ons was het een bijzonder genoegen. 3n het Haus der Presse te mogen luisteren naar professor van Loon. die een vooral voor de Nederlandsche kolonie te Berlijn leerzame voordracht hield over „Nederland tijdens en na de crisis'., waarbii de nadruk Werd gelegd op de herleving van handel en nijverheid onder het voortreffelijk beleid onzer tegenwoordige regeering. Tenslotte vermelden wij noe een thee ln 'de Rauchstrasse en een noenmaal, aange- !bod en door de Deutsch-Niederlandische Ge- sellschaft „zu Ehren der hollandischen Teil- nehmer" op de terrassen van den Zoölogi- schen Garten, waaraan door H. M.'s gezant. Ridder van Rappard en door vrijwel alle iNederlandsche congreshezoekers is deelge nomen- Typhus teistert ïstanSoel 1 Te ïstanboel (Constantinopel) heerscht een ernstige typhus-epidemie, die onder de bevolking groote ongerustheid heeft gewekt. De laatste drie weken hebben zich niet minder dan 270 gevallen voorgedaan. De autoriteiten stellen alles in het werk om uitbreiding der epidemie tegen te gaan. Reeds zijn 120.000 mensc-hen gevaccineerd en binnen een week zal de geheele bevolking yan ïstanboel behandeld zijn. Het gebrek aan voldoende gezuiverd water 'is. naar men gelooft, de voornaamste oorzaak ,van de epidemie. Ofschoon het niets onge woons is. dat zich in den zomer te ïstanboel gevallen van typhus voordoen, is in jaren niet zulk een ernstige epidemie voorgeko men als die. welke men thans meemaakt. Onderwijs voor de Egyptische jeugd Tn de begrooting van het Egyptische mi nisterie van onderwijs is een post opgeno men voor den bouw van 200 nieuwe lagere scholen voor verplicht onderwijs. Het parle ment heeft hieraan reeds goedkeuring ge hecht. Deze maatregel maakt deel uit van een vijfjarenplan, dat door de regeering is afge kondigd om onderwijs voor alle lagen der bevolking mogelijk te maken. Dit plan be schouwt men als een rechtstreekse!) gevolg van debatten in het parlement, waarbij naar ivoren gebracht werd, dat 8S pet. van de in- boorlingenbevolking nog analfabeet was. De aanwas der Duitsche vloot De „Berliner Boersenzeitung" brengt een 'deskundig artikel over de uitbreiding der Duitsche vloot. Daarin wordt gezegd, dat de vlootsterkte. toegestaan bij het verdrag met Engeland in zes jaar bereikt zal zijn. Dan zal men beschikken over vijf slagsche pen van 26.000 en 35.000 ton, 3 gepantserde schepen van de „Deutsohland"-klasse, 2 vliegtuigmoederschepen, 14 kruisers, 40 tor- peóobootjagers en torpedobooten en een aantal duikbooten tot een tonnage van 23.000 ton. Vrijdag plenaire zitting der commissie Is er kans op een compromis In het Lagerhuis heeft Eden ver klaard, dat, naar hij meende, de voltal lige vergadering der niet-inmengings- commissie op Vrijdag a.s. zou plaats vinden. De politiek van de Britsche regeering, zoo voegde hij hieraan toe, blijft zooals die uiteengezet is door den Britschen Vertegenwordiger in de ver- gadering van't sub-comité op Vrijdag j.l. Op de vraag van Attlee, of het niet mogelijk was, dat de niet-inmengingscom- missie vlugger werkte, antwoordde Eden: „Wij hebben onze houding te kennen gege ven. Wij hebben verklaard, dat wij bereid zijn ieder ander rechtvaardig en billijk voorstel te bestudeeren. Onder deze om standigheden meen ik, dat een weinig tijd voor de overweging van de ernstige pro blemen waar het om gaat, zelfs nuttig kan blijken te zijn". Op een vraag omtrent de transporten naar Spanje over zee, antwoordde Eden, dat de leemte in het controle-systeem in het voordeel is van de Valencia-regeering en niet van de nationalisten. Wat voorts de Portugeesche grens betreft, zeide de minister, zijn de decreten, die wer den uitgevaardigd voor de toepassing van het contróle-plan, nog steeds van kracht, en ik heb geen enkele reden om te veronder stellen, dat deze grens zal geschonden wor den. Ik wil ook nog opmerken, dat zulk een schending zelfs voor generaal Franco van geen nut zou zijn". Te Rome wordt, algemeen aangenomen, dat Italië in de eerstvolgende bijeenkomst van de non-interventie-commissie zooveel mogelijk van het Duitsch-Italiaansche plan zal trachten te redden. In diplomatieke kringen schijnt men overtuigd te zijn van den steun van Portugal en Hongarije en de Italiaansche en DuiLsche diplomaten doen pogingen te Boekarest om ook de mede werking van Roemenië te verkrijgen. Het schijnt niet, zoo zegt men, dat er te reke nen valt op meer dan 5 stemmen, maar men acht het mogelijk, dat deze oppositie het Engelsch-Fransche plan ten val kan brengen en een compromis tengevolge kan hebben, waarbij rekening gehouden wordt met het standpunt van de autoritaire sta ten- Over het algemeen is men in Fransche kringen te Londen van meening, dat 't uur nog niet gekomen is, om te trachten een compromis-formule uit te werken. De Fransch-Britsche voorstellen en het Duitsch Italiaansche plan zullen Vrijdag aan de non-interventie-commissie worden voorgelegd. De leden van de commissie, die niet aan de controle deelnemen, zullen dan gelegenheid hebben, hun zienswijze uiteen te zetten. Veel zal afhangen van de vraag of de algemeene opinie het Duitsch-Italiaan sche plan gunstig gezind is, of, zooais men waarschijnlijker acht, de Fransch-Britsche voonstellen. Intusschen verwacht men a.s. Vrijdag geenerlei dramatische gebeurtenis. Die dag zal veeleer het begin beteekenen van voort gezette discussies op de basis van de in de vorig week uiteengezette zienswijzen. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Algemeen Burger-Ziekenfonds Opgericht April 1902 - Telefoon 117970 's-Gravenhage, L. Copes v. Cattenburgh 80 Afd. Ziektekostenverzekering Nieuwe wijze van verzekering tegen de kosten van ziekte, zfekenhulsverpleging en operatie. Geheele particuliere behan deling met vrije keuze van artsen, apothekers, specialisten en ziekenhuizen. PROESPECTIJS OP AANVRAGE Vertegenwoordigers (sters) gevraagd. Amerika tot medewerking bereid „Geen preciese voorstellen...." In de „Intransigeant" wordt een Inter view afgedrukt van den medewerker van dit blad, A. de Gobart, met den Bel gischen minister-president v. Zeeland verleend te Londen voor Van Zeeland's vertrek naar Brussel. „Ik breng geen preciese voorstellen mede. Ik ben belast met mondelinge mededeelingen van den president der Vereenigde Staten. Ik ga thans de en quête, welke men mij heeft willen pp- dragen, voortzetten. Ik heb den zeer duidelijken indruk, dat de Amerikanen bereid zijn, van nu af hun rol te gaan spelen in de Europeesche aangelegen heden, mits Europa er het zijne toe wil bijdragen. Mijn enquête zal nu in Europa worden voortgezet, want, ik moge er nogmaals op wijzen: al breng ik van mijn reis belang rijke elementen tot aanmoediging en in lichtingen mee, ik kan natuurlijk niet ver klaren, dat ik ook reeds conclusies mee breng". De interviewer wees er den premier op, dat gezegd wordt dat Van Zeeland don Amerikanen crediet heeft gevraagd. Van Zeeland antwoordde: ,.Men zegt zoo veelhet praatje over die credieten is slechts een dwaling te meer. Europa heeft het Amerikaansche geld niet noodig. Wat wij noodig hebben is vertrouwenonder ling vertrouwen tusschen de Europeesche staten en het inboezemen van vertrouwen aan de landen buiten Europa. Vertrouwen; dat zou rijkdom zijn". „Men zegt", hernam de interviewer, „dat Amerikanen tegenstanders zijn van tarief muren?" „Dat is zoo", bevestigde Van Zeeland. „Uit alle verklaringen, die ik in dc Vereenigde Staten heb gekregen blijkt, dat men aan de overzijde tegenstander is van handelsbe- NVv.h. J. GILTAY&ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEF. 4991 BRAND OP DE PARIJSCHE TENTOONSTELLING Het Vredes-paviljoen bedreigd Gistermorgen is brand ontstaan in het in aanbouw zijnde Vredespaviljoen op de Pa- rijsche tentoonstelling. Dit paviljoen is op gericht op het Trocaderoplein rond een centrale vredeszuil en zou den 9den Juli a.s. worden geopend. In een mededeeling van het organisatie comité van het paviljoen word* gezegd, dat „er reden is. om aan te nemen, dat er kwaad willigheid in het spel is". Het vuur brak uit in een der lokalen van het paviljoen, waar een groot aantal leege kisten opeengestapeld lagen. De oorzaak heeft men nog niet kunnen vaststellen. Intusschen kon het vuur bijna onmiddel lijk door de arbeiders, die bij den bouw van het paviljoen werkzaam zijn worden ge- bluscht. Men is vol lof over de arbeiders die met grooten heldenmoed het vuur dat hun werk dreigde te verwoesten in zijn haard aantast ten en aldus voorkwamen, dat d<* brand naar de stellages oversloeg waardoor wellicht de heele bouw in de vlammen zou zijn opge gaan. De transatlantische proefvluchten De prestaties der vlfegbooten De Britsche vliegboot „Caledonia" heef1 het transatlantische traject afgelegd in 15 uur en 28 minuten, terwijl de Pan American „Clipper" over dezen afstand in tegengestel de richting 12 uur em 20 minunten hecit gedaan. De „Caledonia" heeft ongeveer een afsrtand afgelegd van 3.184 KM. en de „Clipper" 3.136 KM. De gemiddelde uursnelheden bedroe gen resp. 211 en 250 K.M. De „Caledonia" heeft vrijwel voortdurend te kampen gehad met een tegenwind, die een snelheid van ca. 40 K.M. per uur had. De beide vliegbooten hebben van tijd tot tijd door zware wolken en regenbuien moe ten vliegen. Gedurende.den geheelen tocht hebben zij in voortdurend draadloos contact met haar bases gestaan. Ofschoon de „Caledonia" een installatie voor draadlooze telefonie aan boord had, onderhield zij de verbinding voortdurend met morseteekens en onder het vliegen is zij met verscheidene passeerende schepen in contact geweest. Er is niet getracht, de vlucht met bijzon dere groote snelheid ce volbrengen. De vluch ten waren zuiver als proefnemingen bedoeld. De „Caledonia" had voldoende brandstof aan boord voor een vlucht van 4800 K.M. Toen de „Caledonia" bijna het eindpunt van de reis genaderd was, geraakte zij in een dichten mist en daarom werd den ge zagvoerder aangeraden niet te dalen vóór half 12 (Britsche zomertijd). Om 11 uur kon de vliegboot echter op het water neerstrijken en 13 minuten later lag 't toestel gemeerd. Duizenden personen waren ter plaatse om de piloten te verwelkomen. Een sovjet-admiraal in arrest? Te Wladiwostock gaan geruchten, dat ad miraal Victrof, opperbevelhebber van de Sovjet-vloot in oen Pacific, zou zijn gearres teerd. Tegelijkertijd zouden wederom talrijke leiders van het roode leger, speciaal luite nants en officieren, in hechtenis zijn geno men. Verder wordt gemeld, dat Petro, de chef van het artillerie-departement van de Sibe rische legerafdeeling en B o 1 i a n s k i, lei der van het politieke departement, te Chaba- rovsk zijn gearresteerd en naar Moskou overgebracht. 1 lemmeringen, tariefmuren, contingeutee- ringen". „Maar Frankrijk zal een geweldige finan- cieele inspanning moeten ondernemen, om zich in veiligheid te stellen. Iloe zal dit land de tariefmuren kunnen opheffen?" 4' an Zeeland aarzelde geen oogenblik „De moeilijkheid is slechts schijnbaar. Wat mij betreft, ben ik van meening, dat een devaluatie onmiddellijk een vermeerdering van het globale bedrag der geïnde douane rechten geeft Dus vindt het land ten slotte een aanvulling op de ontvangsten, die dan misschien in staat zal stellen tot verminde ringen van zekere douanerechten en van de rechten voor zekere artikelen, hetgeen den ruilhandel zou aanwakkeren. Men moet dat niet uit het oog verliezen". „Maar de contingenteeringen?" „Laten wij do dingen niet door elkaar halen", antwoordde Van Zeeland. „Con tingenteeringen behooren tot de binnen- landsche politiek". In zijn verdere verklaringen sprak Van Zeeland o.m. nog over den nieuwen Fran- schen minister van Financiën, Bonnet, wiens moedige houding hij prees. „Ik ken hem al sedert Stresa", zeide de premier. „Te Washington heb ik hem den eenen dae als ambassadeur en den volgen den dag als minister ontmoet. Frankrijk heeft in hem, wat men kan noemen een groot financier op den strijdpost in de Rue de Rivoli. Wat in de Rue de Rivoli ge beuren zal, is thans van belang voor de geheele wereld". Zijn verklaringen tenslotte samenvattend, herhaalde de Belgische minister-president: „Ik heb in mijn bagage gocn enkele conventie, geen enkel opgemaakt ont werp, geen enkele nieuwe afspraak. Ik breng echter groote aanmoedigingen voor de mannen van goeden wil in het oude Europa. Zeiler, wat gedaan moet worden, zal moeilijk zijn. De Amerika nen zouden een vrijen handel, een vrije munt en een vrije productie willen zien. In één woord: wij zouden er toe moeten kunnen komen, aan 't nieuwe Amerika te laten zien, dat het oude Europa in de plaats van de toebereidselen voor een wereldoorlog de instrumenten voor een wereldvrede stelt". Een Britsch schip getorpedeerd Franco wil als oorlogvoerende partij erkend worden De generale staf van het centrale Valencia- lcger heeft meegedeeld, dat gisteren bij het aanbreken van den dag een offensief is in gezet, waarbij de luchtmacht de eerste linie en de achterhoede der nationalisten heeft ge bombardeerd. Ook de opslagplaatsen van benzine te Navalcarnero zijn onder vuur ge nomen. De infanterie, gesteund door de vliegtuigen, heeft het drop Brunete, ten Wes ten vam Madrid, genomen. Onder meer zijn drie officieren der opstandelingen gevangen. In het communiqué van het rechtsche hoofdkwartier wordt met betrekking tot het front van Biscaye medegedeeld, dat de op- marsch der rechtsche troepen aan de grens van de provincies Biscaye en Santandor wordt voortgezet O.a. werd het bergmassief van Castro Alen ingenomen. Aan het front van Leon hebben franco's troepen na omsingeling van den Somiedo- pas een bataljon Asturiërs volkomen in de pan gehakt. De vijand liet meer dan 300 dooden achter. Alle dertien stellingen, die het front van Somiedo vormden, konden door de rechtschen worden bezet Aan het front van Madrid werd een vijan delijke aanval op den weg bij de Casa del Campo afgeslagen, evenals een aanval nabij Cuesta de la Perdices. welke door veertien Russische tanks werd ingeleid. Ook een derde aanval, waaraan 16 Russi sche tanks deelnamen, sloegen de recht schen af. Britsch schip getorpedeerd? Het Bri'#che oorlogeschip „Penelope" zoekt in de Middellandsche zee naar de beman ning van een Britsch schip, dat getorpe deerd zou zijn. Met het zoeken werd begonnen na de ont vangst van een in het Engelsch gesteld te legram, dat om zeven over een gisternamid- dage de „Penelope" is toegezonden door tusschenkomst van de Spaansche autoritei ten in Barcelona en dat gevonden zou zijn in een klein bootje. Het telegram luidt als volgt: „Wij drijven af in een open sloep, na getorpedeerd te zijn door een onderzeeër van onbekende na tionaliteit op vijftig mijlen uit de kust ter hoogte van Barcelona. De kapitein is dood. Wij hebben geen roeiriemen. Zendt ons spoedig hulp. w.g. Robjohn". De naam van het schip, waarbij het boot je hoort, is niet te ontcijferen. De blokkade van Santander Twee oorlogsbodems der nationalisten ver hinderen het Britsche stoomschip „Gordo- nia". Santander binnen te loopen. De gezagvoerder van de „Gordonia", welk schip, naar men meent te weten, te Santan der vluchtelingen zou aan wal zetten, heeft deze mededeeling draadloos gedaan. De Britsche admiraliteit is tot nu toe evenwel zonder nieuws over dit incident. Een nota van Franco Generaal Franco heeft aan de mogendheden een nota gezonden, waarin hij verzoekt te worden erkend als oorlogvoerende partij, overeenkom stig de internationale regelen. De mogendheden, welke dit verzoek verwerpen, verklaarde Franco, moeten niet verbaasd zijn, wanneer zij zien, dat morgen onze economische politiek de deuren voor hen, die zich onze vijanden toonen, zal sluiten. EGYPTE STRIJDT TEGEN DE SPRINKHANEN In de Westelijke woestijngebieden van Egypte wordt thans vrijwel dag en nacht gewerkt aan de bestrijding van de sprink hanen.' tot welk doel reeds een grooter aan tal mannen en uitgebreider materiaal aan gevraagd zijn, aldus een mededeeling van Hamdi El Nasr Pasja, den minister van landbouw, in een kabinetsvergadering, waar hij een crediet van 10.000 bepleitte voor liet bestrijden van de plaag, voordat deze ernstiger afmetingen zou hebben aangeno men. De toestand blijft nog precair. Groote zwermen sprinkhanen zijn verschenen in het uitgestrekte gebied tusschen Solium aan de grens en Bahig op iets minder dan 15 mijl uit het midden van Alexandrië. Men verwacht, dat het gevraagde crediet van 10.000 verstrekt zal worden, ondanks het feit, dat nog slechts een maand geleden een even groot bedrag voor dit doel is uit getrokken. Kort Nieuws Een kudde hongerige wolven heeft een inval gedaan in de gemeente Baicoi, in Be3- sarabië. De roofdieren dooden 40 schapen en vijf paarden. Gemeenlijk heeft men der gelijke wolven-invasies alleen 's winters te duchten. In een officieel communiqué wordt me degedeeld dat op het oogenblik 25.000 arbei ders aan de voltooiing van zestig vliegvelden in geheel Italië werken. Het aantal menschen, dat tengevolge van ongelukken op den jongsten Amerikaan- schen onafhankelijkheidsdag om het leven is gekomen, is thans tot 563 gestegen. Dit is het hoogste totaal sedert acht Jaren. In de stad New York zijn bij het afsteken van vuurwerk niet minder dan 8-45 personen gewond. In Libve is thans het opperbevel over de land-, zee- en luchtstrijdkrachten ln één hand gebracht, n.l. van maarschalk B a 1 b o. Het Waalsche katholieke kamerlid B o- d a r t is door de Brusselsche rechtbank ver oordeeld tot een schadevergoeding van 10.000 frank, te betalen aan den katholieken Vlaam- schen oud-minister Sap. die tegen hem een proces wegens laster had aanhangig ge maakt. Dit is een gevolg van de bekende inciden ten. toen enkele maanden geleden door den heer Sap in de kamer werd geïnterpelleerd o\er onregelmatigheden, welke zich in de Nationale Bank van België zouden hebben afgespeeld in verband met de benoeming van den eersten minister Van Zeeland, voorheen vice-gouverneur van de Nationale Bank en van wien Sap in zijn interpellatie had ge zegd. dat zijn ontslag als vice-gouverneur niet regelmatig was gegeven en dat Van Zeeland r.og steeds zijn salaris voor deze functie ontving. Wegens deze interpellatie had Bodart den heer Sap voor lasteraar uitgescholden. Velerlei sensatie-nieuws blijkt ongegrond Opsporingswerk wordt krachtig voortgezet Naar de „Un. Press" uit San Francisco meldt, heeft zekere Charles Mc. Gill, een radio-amateur in Oakland, op de golflengte van miss Earharts zendappa- raa; den volgenden roep om hulp opge vangen: „Khaqq. S.O.S., S.O.S., S.O.S.; 281 ten Noorden van Howland. Kunnen het niet veel langer meer uithouden. Wij bevinden ons nog boven water, maar de motor zinkt in het water..." Putnam, de echtgenoot van de avia- trice, verklaarde, dat hij de authentici teit van deze boodschap niet ln twijfel trekt, maar de kustwacht staat er scep tisch tegenover. Intusschen wordt uit Washington gemeld, dat de opsporingspogingen nog krachtiger zullen worden voortgezet en dat de Amerl kaansche marine aan al haar radio-stations order heeft gegeven, onafgebroken te luiste ren naar eventueele signalen van de ver miste vliegster. Het Japansdke schip „Koshy". bij de Mars hall-eilanden, heeft van Tokio order gekre gen aan alle Japansche schepen in de buur te verzoeken aan de pogingen tot opsporing van miss Earhart deel te nemen. Vuursignalen een vergissing De gezagvoerder van de „Saranac". een schip van de Amerikaansche kustwacht, heeft verklaard, een bericht van de „Itasca" te hebben opgevangen, waarin wordt gezegd, dat de „Itasca" het vliegtuig van miss Ear hart heeft waargenomen en te hulp snelt In een ander bericht heette het dat de mijnenveger „Swan" het toestel der vermtste Een slechte gelaatskleur? Purol geeft een gezonde huid. aviatrice had waargenomen, maar dit ge rucht wordt, naar de „Un. Press" meldt door de kustwacht van San Francisco per tinent tegengesproken. Op een verzoek van genoemde kustwach aan de „Itasca" om nadere inlichtingen nc pens de vuursignalen, welke het vaartulj zou hebben waargenomen en welke, naa men dacht, van Amelia Earhart afkomstlf zouden zijn, heeft de kotter geantwoord, da hier waarschijnlijk een vergissing in ha spel is. De gesignaleerde lichtstrepen zouden vai meteoren afkomstig kunnen zijn, of door di warmte en lichtflikkeringen kunnen zijl veroorzaakt, aangezien men bij Howlani soortgelijke lichtverschijnselen heef*, waar genomen". Alle pogingen om Amelia Eat hart terug te vinden, zijn totdus ver vruchteloos gebleven. Dail-verkiezingen in Ierland Ierland heeft verkiezingen voor ziji „dail", zijn volksvertegenwoordiging gehou den. Als eindresultaat daarvan werden d volgende cijfers verstrekt: De Valera-partij: 69 zetels; Cosgrave: 4 zetels; Labours: 13 zetels: Onafhankelijken 8 zetels. In de vorige kamer, die 150 zetels teldf hadden de Valera er 77, Cosgrave 53, de la bouns 8 en de onafhankelijken 12. Thans heeft De Valera-partij juist de heil van het totaal aantal zetels behaald. A.R.J.A. Jonge anti revolutionairen me» politiek Inzicht Het Juni-nummer van X.R.JA. deelt d uitslag mede van een stembusprijsvraaj uitgeschreven in het April-nummer. Hf resultaat was, dat drie prijzen moesten uil gereikt worden, want drie deelnemers hao den ongeveer dezelfde oplossing ingestuurc De eerste^prijs-winnaar had zelfs de 1 der A.R. en de 4 der N.S.B. goed. Er wa er nog één, die de A.R. 17 toegedacht hac maar verder stond die lijst achter bij di der winnaars. Het muist al wat van katten komt e: jonge anti-revolutionairen hebben blijkbaa een goede politieke neus. Maandblad Ned. Fabrikaat Keurige reclame voor Den Haag Het laatste nummer van het maandhlai Ned. Fabrikaat bevat onder mee eenige reclame-pagina's, waarbij S. en V de dienst van Stadsontwikkeling en Volk: huisvesting, medewerking heeft verleent Op een artikel over de Hofstad, haar ont staan en ontwikkeling, haar uitbreiding natuurschoon en nijverheid, volgen vie pagina's fotomontage van zoo intense kunsl zinnigheid als we zelden zagen. Achtereen volgens worden in beeld gebracht: de bin nenstad, het natuurschoon, het wonen ei de industrie. Vooral de tweede is een schil dering vol onvergelijkelijke schoonheid. Wie in de gelegenheid is neme kenni van dit extra-mooie nummer. Om uit te knippen en te bewaren. Datum van Reis Vertrek No. Naar Aantal dagen Kosten 19 Juli 2 Texel. Per spoor en rijwiel 3 ff 20.75 21 Juli 16 Parijs, per spoor 3 tf 33.75 24 Juli 21 Bad Harzburg. Verblijf aldaar 8 H 70. 27 Juli 6 Sauerland, per touringcar 3 M 28.50 31 Juli 18 Consdorf (Luxemburg). Ver blijf aldaar 8 ft 52.— 2 Aug 15 Parijs en Noord Frankrijk per 50.— touringcar 6 ft 3 Aug. 5 Ardennen, Grot van Han per touringcar 3 ff 25.60 9 Aug. 3 Valkenburg. Per trein en tou 24,75 ringcar 3 a 11 Aug. 12 Oostende, Canterbury (Enge land) per touringcar en boot 3 32.— 14 Aug. 20 Eifel. Voetreis met boottocht 8 ft 51.— 16 Aug. 7 Bergische land per touringcar 3 ft 28.25 16 Aug. 17 Parijs, Bretagne, Jersey (een der Normandische eilanden) per trein en boot 12 121.50 18 Aug. 8 Zuidelijke Ardennen en Lu xemburg. Per touringcar 4 t» 34,75 23 Aug. 13 Parijs en Versailles. Per spoor 4 ff 42.— 24 Aug. 5 Ardennen, Grot van Han, Per touringcar 3 H 25.60 25 Aug. 10 Lippe-Detmold en Teutobur- gerwoud. Per touringcar 4 tf 16.50 30 Aug. 4 Burg in 't Bergische Land. Per touringcar 2 ft 16.— 1 Sept. 9 Eifel, Moezel, Rijn. Per tou ringcar 4 ft 36.75 6 Sept. 14 Parijs en Noord Frankrijk. Per touringcar 6 ft 50.— Ons uitvoerig reisprogramma wordt U op aanvrage gaarne gratis toegezonde: door het bureau van dit blad of rechtstreeks: REIST MET „LIBERTAS" EN GI) REIST MET GEESTVERWANTEN DIT LAATSTE IS WEL VAN HET ALLERGROOTSTE BELANG. Men lette vooral op enkele nieuwe reizen, die nog niet in ons proqramnr vermeld staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2