De economische toekomst van onze land- en tuinbouw GRONINGEN" Huisbrand- en Industriekolen A. BERGHOUT POKON kuns,25e:: DRAATUURTJE DINSDAG 6 JULI 19S7 No. S9U Jaarvergadering van de Chr. Boeren- en Tuindersbond Nadat gisteravond een Huishoudelijke vergadering werd gehouden, waarin de voor zitter en secretaris herkozen werden, kwam heden de Christelijke Boeren- en T.uinoers- bond in Alg. Vergadering te Haarlem bijeen, onder leiding van oen voorzitter Prof. Dr. P. A. Diepenhorst Zooals we dat gewoon zijn op de vergade ringen van de C.B T.B. waren uit alle deelen van het land de leden opgekomen om te genieten van wat sprekers van naam over de landbouwaangelegenheden zouden heb ben te zeggen en om weer eens gezamenlijk een gedeelte van het land te bekijken. Want oer gewoonte getrouw is ook nu de tweede dag weer bestemd voor een excursie. Ditmaal door de Haarlemmermeer, de IJpolders, en de duinstreek. Het was vanmorgen al vroeg een blij be groeten van oude kennissen die elkaar in korter of in langer tijd niet hadden gezien, een vluchtig bespreken van een of ander groot of klein belang, een informeeren naar elkanders gezondheia en die van wederzijd- sche familieleden en kennissen. We hoorden voor de zooveelste maal, dat de boeren en tuinders „gezond maar arm" zijn. Van elke uitspraak het eerste deel daoelijk als een waarheid kon worden aangemerkt Het tweede gedeelte zou nader onderzocht moe ten worden. Als het spreekwoord: „Schijn bedriegt" waar is Mn ook dit gedeelte op waarheid gegrond zijn. In tegenstelling met de meeste boeren ver gaderingen kenmerken zich de jaarverga deringen van de C.B.T.B. door het algeheel rookverbod. Zoo ook deze. Voor velen wel een hard gelag en toch is het de ervaring leert het te doen. Aan het geroezemoes van stemmen kwam om 11 uur een einde door een paar hamer- tikken van den voorzitter. Allen zetten zich om na de gewone opening te luisteren naar het openingswoord van den voorzitter. Prof. Dr. P. A. Diepenhorst, waarop we nader terugkomen. Hierna was het woord aan Dr A. A. van R h ij n, secretaris-generaal van de departe menten Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij, die een referaat hield over: Spreker behandelde zijn onderwerp aan de hand van het volgende resumé: Het doel van de landbouwcri sismaatregelen was om den Ne- derlandschen land- en tuin bouw in den cri sistijd voor den ondergang te be waren. Terwijl dit doel is bereikt, kan niet werden ontkend, dat de bezwaren zich sterk deden ge voelen. De positie van den akkerbouw is verbeterd al is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er nog weder een terug val zal volgen) en heeft een afbouw van een aantal crisismaatregelen in den akkerbouw mogelijk gemaakt. De maatregelen ten op zichte van tarwe zullen niet kunnen weg vallen zoolang de prijs der tarwe dienten gevolge tot onder den richtprijs zou dalen. De positie van de veehouderij is nog moeilijk. Weliswaar is de prijs van het rundvee in den laatsten tijd tot een bevredigend peil gerezen, maar de prijs van de melk is nog laag. De toenemende melkstroom is niet een gevolg van de toename van den invoer van eiwitrijk krachtvoer, maar een gevolg vooreerst van het feit, dat de teeltbeperking nog slechts in de jeug dige jaargangen van het rundvee heeft doorgewerkt, vervolgens van het feit, dat de landbouwers hun koeien meer aanhouden en tenslotte van het feit, dat scherper wordt geselecteerd en ra- tioneeler wordt gevoederd. Scherpere selectie en rationeeler voeding leiden tot een lageren kostprijs per liter melk. Wordt voldoende in deze rich ting doorgewerkt en blijft de wereld- prijs der zuivelproducten zich in stij gende lijn bewegen, dan zal de zuivel- steun geleidelijk kunnen worden ver minderd. Het is gewenscht bij handelspolitieke be sprekingen met het buitenland in het bij zonder over tuinbouwproducten naar een zoodanige verruiming van den uitvoer te streven, dat de 9teun aan den tuinbouw ge leidelijk zal kunnen worden verminderd. De land'bouwcrisismaatregelen moeten, zoodra de prijsverhoudingen dit mogelijk maken, worden gelicpiideerd. Dit beteekent evenwel niet, dat de Overheid haar econo mische bemoeienis met den land- en tuin bouw kan gaan beperken tot het terrein van vroeger. Daan-oor is de structuur van de wereldhuishouding te zeer veranderd. Deze gewijzigde structuur heeft de noodzakelijkheid ge bracht, dat de Overheid, ter ont wikkeling van de organisato rische verhoudingen in den land- en tuinbouw, consolidee- rend en stimuleerend optreedt, opdat aan bedrijfsorganen, die uit'den land- en tuinbouw zelf opkomen, een deel van de taak der Overheid, onder haar toe zicht, kan worden toever trouwd. A. Het terrein van uitvoering van Overheidsmaatregelen. Door het stellen van regelen ten aanzien van de kwaliteit van het product, de ver pakking van het product, enz. moet nog veel meer worden gedaan, waarbij be drijfsorganen bij de uitvoering een taak hebben. B. Het terrein van de productie. De reguleerende krachten van vraag en aanbod zijn door velschillende oorzaken niet meer in staat het gewenschte even wicht tusschen voortbrenging en verbruik te brengen. Onder voorwaarde, dat met de noodige geleidelijkheid en omzichtig heid wordt gehandeld, zouden de be drijfsorganen onder controle der Over heid, zich op dit terrein moeten kunnen gaan bewegen. C. Het terrein van den uitvoer. Landen, die hun land- en tuinbouw be schermen, nemen onder het motto van „dumping" maatregelen tegen den uit voer van Nederlandsche land- en tuin bouwproducten, indien deze uitvoer tegen te lage prijzen plaats vindt. Landen, die een centrale inkoop van buitenlandsche producten bevorderen (Duitschland, Italië Rusland) kunnen de Nederlandsche ex porteurs tegen elkaar uitspelen, indien deze, wat betreft den prijs, geen contract met elkaar houden. In dez« beide geval len kan een bedrijfsorgaan nuttig werk verrichten door ten opzichte van het bui tenland prijsregelend op te treden. D. Het terrein der handelspolitiek. Het is van het grootste belang, dat het internationaal ruilverkeer, door afbraak der handelsbelemmeringen, zooveel mo gelijk wordt bevorderd. Nederland zal voor onderhandelingen zijn handelspoli tiek arsenaal moeten gereedhouden en benutten, teneinde met andere landen tot speciale overeenkomsten te komen, waar binnen het handelsverkeer zich kan ont wikkelen. Voor de uitvoering van een en ander moet de Overheid het nationale productie-apparaat kunnen beïnvloeden en daarbij kunnen bedrijfsorganen mede werking verleenen. In de middagvergadering werd dit referaat in algemeene bespreking gegeven, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. Z-Exc. Dr. H. C o 1 ij n, die inmiddels ter vergadering was gekomen, sprak een slot woord. Groenten en Fruitteelt gewassen Stand op 28 Juni Volgens overzicht in de Staatscourant kan over de stand van de groenten en fruitteelt gewassen op 28 Juni 1.1. het volgende mede gedeeld worden: Over het algemeen was de weersgesteld heid in de laatste weken van Mei en de eerste weken van Juni gunstig voor de ont wikkeling der groenten en fruitteeltgewas sen. De gunstige invloed, welke van deze weersgesteldheid uitging, werd eenigermate verstoord door het koude en natte weer in de derde week dezer maand, ten gevolge waarvan de stand der groententeeltgewassen een weinig achteruitging. In de laatste dagen is echter herstel ingetreden en is over het algemeen de stand dezer gewassen sinds de vorige berichtgeving verbeterd. Wat ae fruitteeltgewassen betreft, zijn de vooruitzichten voor het fruit onder glas en het klein-fruit gunstig. Peren, pruimen en kersen zullen echter een slechten tot ma tigen oogst opleveren, terwijl, wat de appelen betreft, geenszins die oogst verkregen zal worden, welke de rijke bloei aanvankelijk deed verwachten. Dooreejigenomen staan de fruitteeltgewas sen er echter beter voor dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar. A n d ij vi e vertoont ten gevolge van het warme weer in Juni het verschijnsel van doorschieten. De stand van dit gewas is in het westen en midden oes lands goed. elders matig tot slecht S 1 a staat er, dooreengenomen, goed voor. Bloemkool heeft zich ongelijk ontwik kelt; in Limburg. de Venen en op de Zuid- hollandsche eilanden zijn de vooruitzichten matig, elders goed. Roode, witte, savoye en spits kool vertoonen een goeden stand. Peen ontwikkelt zich goed Erwten en peulen onderwonden schade door de verandering der weersge steldheid in de derde week van Juni. In de Venen is de stand matig, elders goed. Snijboonen. Het onder glas geteelde product is iets achteruitgegaan; op de Zuid hollandsche eilanden zijn de verwachtingen slecht in de Venen en het Westland matig, elders goed. Het vollegrondsproduct staat er echter goed voor. Stok- en stamprincesseboonen en pronkboonen vertoonen een dusda nige ontwikkeling, dat daarvan een goed# oogst verwacht kan worden. Tuinboonen hebben te kampen met het veelvuldig optreden van luis. De stand van dit gewas is over het algemeen matig. Augurken ontwikkelen zich matig tot goed. Komkommers en meloenen geven matige vooruitzichten in het Westland en de Venen; elders kunnen de verwachtingen goed worden genoemd. Koudetomaten. De groei der „koude" tomaten is eenigszins vertraagd; in het Westland is de stand matig, op de Zuidhol landsche eilanden matig tot goed en elders goed. Stooktomaten staan er in het West- land en Delfland matig tot goed voor; elders wordt een goede oogst verwacht. Aardbei en. Hoewel bij sommige varië teiten, o.a. De Dutsch Evern, nogal rot in de vruchten voorkojnt, zullen de aardbeien toch een goeden tot zeer goeden oogst geven. Vroege aardappelen. De verwach tingen ten aanzien van den oogst zijn goed tot zeer goed. Appelen. De oogstvooruitzichten zijn over het algemeen genomen matig tot goed; in de verschillende gebieden loopt de stand nogal uitéén. Schoone van Boskoop (goud- reinette) staat er in de Bommelerwaard, de IJsselstreek en od de Zuidhollandsche eilanden matig voor; elders zijn de oogst- verwachtingen goed. Bellefleurs vertoonen een goeden stand, terwijl Present van En geland in de IJsselstreek een zeer goeden oogst belooft. Ten aanzien van de ster appelen. zijn de vooruitzichten slecht tot matig. Peren. De stand der peren blijkt sinds de vorige berichtgeving weinig gewijzigd te zijn en valt erg tegen; men verwacht alge meen een matigen tot slechten oogst. Stoof peren beloven daarentegen een goeden oogst. Pruimen vertoonen een ongelijken stand, welke in Limburg en op de Zuidhol landsche eilanden slecht, in de Lijmers, de IJsselstreek, West-Friesland en Zeeland matig en in Zuid-Gelaerland en Utrecht goed is. Krozen zijn mislukt De variëteit Reine Victoria vormt een gunstige uitzon dering en belooft een goeden tot zeer goeden oogst te zullen leveren. Kersen. Ten aanzien van de laatbloeien- de variëteiten zijn de verwachtingen alom matig tot slecht. Kruisbessen staan er goed tot zeer goed voor, met uitzondering voor de Zuid hollandsche eilanden, waar men een mati gen oogst verwacht. Roode en zwarte bessen zullen een goeden tot zeer goeden oogst geven; op de Zuidhollandsche eilanden is de stand der zwarte bessen echter matig. Frambozen. Ook ten aanzien van dit gewas verwacht men een goeden tot zeer goeden oogst, behoudens in de Bommeler- en Tielerwaard, waar de vooruitzichten matig zijn. Druiven. Zoowel de stook- als de koude druiven staan er goed tot zeer goed voor; de stand is sinds de vorige berichtgeving ver beterd Perziken. Omtrent den oogst der per ziken zijn de verwachtingen dezelfde als die der druiven. Landbouwbelangen Door de dagelij ksahe besturen der Ürie Centrale Landbouworganisaties zijn op de laatst gehouden vergadering verschillende landbouwaangelegenheden besproken. Mén was algemeen van oordeel, dat de richtprijs voor groene erwten te laag ie, vooral daar het deel van den oogst, dat van prima kwaliteit is en ƒ9.25 haalt, gering is. Men zou dezen prijs gaarne als middenprije zien vastgesteld. De wijzigingen bij de memorie van ant woord im de voorgestelde regeling der ruilverkaveling aangebracht, von den algemeen waardeering; de regeering is hiervoor dank gebracht. De bepaling, dat de verkoopwaarde van onroerende goaderen geldt voor de ver mogerasbelasting is zeer onvoordeelig voor den land- en tuinbouw, die enkel b> lang heeft bij de gebruikswaarde. Men za! nogmaals stappen doen om een billijker regeling te verkrijgen. Men zal pogingen doen om over den In voer va-a Deensch vee zekerheid tc verkrijgen en dan de stappen te doen, dio door den ernst van het feit ïouden worden voorgeschreven. Men zal den minister vragen op de be groeting van 1938 een hooger bedrag uit tc trekken in verband met een uitbreiding vara het aantal lagere land- en tuinbouw scholen en de tb.c.-bestrijóing van het rundvee. Ira verband met. de samenvoeging van de departementen van landbouw en visscherij en het departement vara nijverheid en scheepvaart tot één departement van eco nomieche zaken, is besloten den minister raad te verzoeken, het departement van landbouw en visscherij te laten voortbestaan, zij het onder denzelfden minister, die het departement van handel, nijverheid en scheepvaart bestuurt. Er werd een studiecommissie ingesteld, bestaande uit vertegenwoordigers der C.L.O. en van den F.N.Z., die op korten termijn de vóór- en de nacficelen van de opheffing van k alverenbeperking zal bestudeeren. Men zal de regeerimg verzoeken alsnog drie veehouders te benoemen in de com missie. onlangs in gesteld om na te gaan, of van overheidswege voorschriften kunnen worden gegeven om bij her- en nieuwbouw van stallen het gevaar van brand en van het verbranden van landbouwhuis dieren te beperken en de hygiënische huis vesting en melkwinning te bevorderen. Deze practici ontbreken nl. geheel in deze commissie. Internationaal Congres van Landbouwindustrieën Reeds meer dan duizend deelnemers Voor het vijfde internationale technische en chemische congres van landbouwindus trieën, dat de volgende week in Schevenin- gen wordt gehouden, heeft zich heden de duizendste deelnemer laten inschrijven. Aangezien in de komende dagen nog tal van inschrijvingen verwacht kunnen worden zal het aantal deelnemers derhalve aanzienlijk boven de duizend komen. Het congres wordt Maandag 12 Juli a.s. des morgens te half elf in de Kurzaal te Scheveningen door den Minister van Econ. Zaken, mir. M. P. L. Steenberg he, ge opend. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centraal Bureau) Voerartikelen Tegen bet midden van de weck rijn de maiaprijzen weer verder gaan stijgen in sympathie met Noord-Amerika en Canada. De laatste dagen der week brachten ons verdere verhoogingen. Het slot was dus vast, mede veroorzaakt door vrij belangrijke aankoopen voor Duitsche rekening. Van daag is er, op lager afgekomen Engelsche noteeringen, een eenigszins mildere stem ming. Zuid-Afrika biedt thans ook mals aan van zijn nieuwen oogst, doch alleen de witte soorten en daarvan het liefst nog de min dere kwaliteiten. Gerst is zeer vast en schaarsch. Haver eveneens vaster gestemd. De koekenmarkt is over het algemeen iets vaster gestemd, terwijl er thans ook eenige kooplust begint te komen. De goed- koope tweede handsoh partijen Amerik. lijnkoeken zijn geruimd, zoodat de prijzen thans vrijwel gelijk zijn aan de inlandsche voorslag lijnkoeken. Inl. grondnoten- en cocoskoek onveranderd, terwijl Java cocos- koek iets hooger genoteerd wordt Overige koeksoorten en schroot onveranderd in prijs. Meststoffen Stikstofmeststoffen. Op '1 Juli is het nieuwe stikstofseizoen begonnen. De producenten zijn op dien dag met de prijzen voor het nieuwe seizoen uitgekomen. Deze prijzen gelden voor leveringen van partijen, minstens 200 ton naar één bestemming franco vóór de wal, behalve voor het arti kel kalkstikstof, hetwelk alleen boordvrij invoerhavens door die producenten wordt genoteerd. Eeti vergelijking met de prijzen van vorig jaar toont, dat de beginprijzen 25 30 cent hooger liggen, uitgenomen bij het artikel kalkstikstof, dat 55 ct hooger begint. Chili- salpeter wordt niet meer in korrelproduct geleverd, enkel in kristalvorm, gemalen. Kalksalpete in 50 kg. papieren balen ligt Voor de eerste maal is in de Wieringermeerpolder de groote Centrale paarden- keuring op Vrijdag 1.1. gehouden en wel te Slootdorp GLAS p«r kist 64 ruiten 61.6 X 38 cm a 6.50 86 ruiten 69.5 X 48.6 cm a 64S0 47 ruiten 69.S X 38 cm a 6.50 94 ruiten 38 X 29.6 cm a 6.50 120 ruiten 32.6 X 38 cm a Q4SO 21 ruiten 141 X 73 cm a 16.50 Dubbeldik glas Kist gratis Niet franco v. d. BURGH's Glashandel TKI,F.FOON 15 MAASLAND (Z.H.) H.H. EIERVERZENDERS Wanneer U in alle richtingen hebt geprobeerd een goed afzetgebied voor Uw eieren te vinden, en niet naar wensch zijt geslaagd, probeert het dan eens bij DE ROTTERDAMSCHE VEILING ROTTERDAM Teleloon 13649 Warmoe ziersstraat S 3739 Recht van controle voor H.H. Zenders Directe afrekening na iedere veiling Th. W. POOLMAN, Dir.-Veilingmeester GOUDA TELEFOON 2502 Hennetjes en Haantjes m. 5 d. tt(J zicht. Pluimveehouders, koopt uw hennen bij eon vertrouwd adres. "W. Legh. 9 wk f 1.06 p. st., 11 wk f 1.16 p. st., 13 wk fl.25 p. st.; 16 wk f 1.40 p. st.; Rh. Isl. Reds 10 wk f 1.10 p. st.; 12 wk f 1.20 p. st; 16 wk f 1.35 p. st.; Patrijs legh. 9 wk f l.io p. st, 11 wk f 1.20 P. st., 15 wk f 1.40 p. st. Zend. remb. verp. vrij v.af 26 st. franco station. HOENDERPARK, G ASSELT, Geerweg S Telefoon 6SO Veenendanl Alg. Onderl. Maatsch. t. Verzekering van Paarden en Rundvee. Catharijnesingel 75 UTRECHT TELEFOON 12138 Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden, tegen lage onderlinge of vaste (premie RESERVE: f 165.901.1L w Deskundige vertegenw. gevraagd! P. DE VOGEL Pzn. TELEF. 53 BERKEL Z.-H. J. COSTER Zonen ALLE HULPSTOFFEN VOOR DE <1 ZUIVELBEREIDING UW ADRES voor de behandeling van Uw BOEKHOUDING en BELASTINGZAKEN Is Belastingconsulent Lid N. L v. B. Kantoor Kerkstraat 3,Tel. no. 62 en 63i BERKEL EN RODENRIJS 20 cent beneden de 100 kg. j'ute balen ligt gewone jute balen van de kalkammonsal- peter zijn 20 cent lager dan de geprepa reerde balen. De nieuwe prijzen hebben op de markt voor direct leverbare waar nog slecihts wei nig invloed uitgeoefend. De orders voor! Juli-levering worden door de producenten tot 20 Juli ingewacht en het is natuurlijk duidelijk, dat er de eerste weken nog geen nieuwe aanvoeren in het binnenland aan wezig zijn. Voor zoover er vraag is naar stikstof voor directe levering moeten de houders aardig wat hooger dan de nieuwe ren en deze oude voorraden komen aan de houdes aardig wat hooger dan de nieuwe begm-nqteeringen, zoodat men de iprijzen nog dicht bij het oude niveau houdt. Thomasmeel. Zooals wij vorige week reeds opmerkten, is de thomasmeelmarkt iets overladen. Waren het aanvankelijk al leen afladingen der vroege maanden, die de markt drukten, thans hoort men ook op de verdere maanden lagere noteeringen. De onzekerheid van de Fransohe valuta werkt even zeer als een factor voor een zwakkere stemming. Superfosfaat. De toestand is nog on veranderd. De Nederlandsche producenten laten nog niet van zich hooren; in België echter noteert men reeds prijzen, die lager liggen dan de tot heden in ons land gang bare. b,, d. bloem- en ...d-rnkel, 40 C Per Wat ik hoorde en zag, las en dacht; op reis en thuis Net had ik hierboven gezet het volgnum mer, en zou ik mijn praatje beginnen of een collega citeerde een gedeelte van het weer bericht, dat juist binnenkwam: later koeler. Moet ge juist een verkoudheid hebben opge daan, omdat ge bet durfdet bestaan zonder regenjas van huis te gaan en dus kletsnat en door en door koud werd tengevolge van Noordenwind en regen. Toch is over het algemeen de invloed van vele regenbuien en koude dagen op de groei der gewassen niet zoo groot als men zou geneigd te denken. Natuurlijk is er verschil. Er zijn er die in uw tuin veel last hebben van de weersgesteldheid, maar er zijn er ook, die niet het minst eenige ongunstige invloed laten zien. Alleen de tomaten op de volle grond schijnen over het algemeen wat achter te zijn, terwijl ook op vele plaat sen de erwten en peulen van de koude en de regen na 13 Juni schade ondervonden. Maar meer schade ondervinden de tuin ders van de maatregelen in Duitschland waardoor de DE HOLLANDSCHE KOM KOMMER IN DUITSCHLAND DE PISANG IS. Moet ge begrijpen, daar wordt even be paald. dat met het oog op de hooge produc tiekosten f wat u zegt, Michiel!) van de kom kommerteelt een groothandelverkoopprijs van 30 pfennig voor Hollandsohe kom kommers „passend" geacht wordt (passend zegt U, Michiel? o, zoo. ja, ja. passend). Dat beteekent dus dat de kleinhandel min stens 30 cent voor een komkommertje moet vragen. Natuurlijk zullen er niet veel huis- wouwen zijn, die nu een komkommersla klaar maken, die anders in deze tijd van het jaar er zoo goed ingaat Dertig cent voor een komkommer voor de Duitsche vrouw!!! Men sprak over „passend", is het niet? Nu kan de importeur de komkommers in ons land voor heel wat lagere prijs koopen. Hij mag ze evenwel niet lager verkooDen dan voor de prijs der Duitsche komkom mers. De winst mag echter niet meer dan 25 pet bedragen. Wat er meer aan veroiend wordt moet gestort worden in de kas van een of ander lichaam. Als ik me wel her inner in de kas voor de jams- en marme- ladenvoorraacisaktie. Wat dit nu weer is moet ge me niet vragen, 'k Heb wel eens marmelade in Duitschland gegeten, en praat er sedert die tijd liever niet meer over. Geef mij liever een komkommer voor de Hoi'and- sche prijs. Daar zitten ook nog vitaminen in. Levensstoffen. Die heb je noodig. Met name als men de graanrestituties zou willen narekenen. Dan heeft men levensstoffen noodig. Neem dus een komkommer als ge in de noodzaak mocht komen verkeeren de GRAANRESTITUTIES- EN NAVORDERINGSPUZZLE te moeten oplossen. Ge weet daar komt een nieuwe regeling voor, zoodat ook voor deri vaten restitutie gegeven zal worden. Of als de heffing oploopt een navordering kan ge- eischt worden door de crisiscentrale. Om nu eenig idee te krijgen hoe het uitgerekend zal worden geven we hier even (1!) weer ae berekening voor tarwe en tarwederivaten volgens het oijtwerp-contract. Het luidt1 houd je goed vast!): „De vergoeding, onderscheidenlijk betaling (navordering) is verschuldigd, indien de numerieke waarde van oen zeventerm: (nv. NV va. VA nv. BM bb. BB =t= am. AM =t= ab. AB ta TA). „positief, onderscheidenlijk negatief is, ln welk geval de vergoeding, resp. de bijbeta ling, uitgedrukt in guldens, gelijk gesteld wordt aan de numerieke waarde van den zeventerm. ,De waarden van d'e in het vorenstaande gebezigde, door hoofdletters aangeduide fac toren zijn als volgt: NV het aantal kilogrammen voorradige tarwe, gedeeld door 100. VA dito van Vita-tarwe. BM dito van tarwemeel B. BB dito van tarwebloem B. AM dito voor tarwemeel A. AB dito voor tarwebloem A. TA dito voor tarwe-afvallen. ,De waarden der overige, door kleine let ters aangeduide factoren blijken uit de vol gende formules; nv F—t". ta a'a". va V—V". U bb nv. (1—u) ta. am Y' nv. u. ab =t am (1u) ta. „De aanwijzers en van de hierboven gebezigde symbolen hebben de onderstaande beteekenis: is de waarde vóór de in artikel 1 bedoel de wijziging(en). is de waarde na de in art. 1 bedoelde wijzigingen. „De beteekenis der symbolen zélf is als volgt: t is het aantal guldens monopolieprijsver- schil per 100 kg tarwe a dito voor tarweafvallen. V is de prijs van 100 kg Vita-tarwe. Y is het prijsverschil in guldens tusschen 100 kg van het in artikel 1 sub lo. van het Crisistarwebesluit 1936 II bedoelde tarwe- mengsel en 100 kg. ingeklaarde buitenland sche tanve; deze waarde is gelijk aan M (V—T—t), waarin T voorstelt den prijs van 100 kg niet-ingeklaarde buitenlandsche tarwe ten tijde van de in art 1 bedoelde wijzi gingen). U is de bloemopbrengst van 1 kg. tarwe. „De waarde van M 0.98/ (1—0.02 m), waarin m aangeeft de hoeveelheid Vita- tarwe, welke 1 kg van het in artikel 1 sub lo. van het Crisis-Tarwebesluit 1936 II be doelde tarwemengsel moet bevatten: „De numerieke waarden van U en T worden door den Regeeringscammissaris voor den Akkerbouw vastgesteld." Nu mag je wiskundige knobbel zoo groot zijn als de rots van Gibraltar, ik geef het je te doen om dadelijk uit te rekenen wat ge als restitutie zult ontvangen als de mono polierechten verlaagd worden. Betrokkenen hebben een wiskundig adviseur noodig. Als ze het zelf zullen "probeeren te doen zal het er in hun hoofd uitzien, als thans IN SPANJE, WAAR ZE THANS MET DE KALI VERLEGEN ZIJN Sedert de burgeroorlog is uitgebroken Is vrijwel alle uitvoer van Spaansche kalizou- ten gestaakt. Naar „The .Fertiliser" meldt, zijn sedert dien groote voorraden in Spanje gevormd en daar het Spaansche gouverne ment groote behoefte heeft aan geld om al lerlei noodzakelijke dingen te koopen, heeft het bepaald, dat er speciale maatregelen moeten worden genomen om den uitvoer van kalimeststoffen te bevorderen. Een voorstel is gedaan om de voornaam ste kalimijnen te nationaliseeren. Als dat het geval' wordt zie ik aankomen dat de Spaansche kali weer voor een prikje op de wereldmarkt zal komen, en de kali- prijzen weer met geweld zullen zakken, tot een niveau, waarop geen andere leverancier ze zal kunnen aanbieden. Vraag zal er in dat geval wel zijn, want kali behoort nu eenmaal tot de noodzake lijke meststoffen. Verwaarloozing er van zal niet ongestraft kunnen geschieden. Niet altijd is er vraag naar wat onmisbaar is in de volkshuishouding. Zoo is DE VRAAG NAAR NIEUWE AARDAPPELEN ONVOLDOENDE. Men koesterde de verwachting, dat de ver laging van de minimumprijs, die plaats had een goede invloed zou hebben op de uitvoer van nieuwe aardappelen. Maar zij die deze verwachting koesterden zijn bedrogen uitge komen. De verlaging van 3 gulden tot 2 gulden per baal bracht geen uitkomst. Dui zenden balen draaiden in West-Friesland en elders door. Duitschland' vraagt niet meer dan anders. Zwitserland nam nog totaal niets, uit Zuid-Amerika kwam nog geen vraag. In ons eigen land schijnt men nog niet od nieuwe aardappels gesteld te zijn, want ook hier is de vraag gering. In de Streek liggen reeds meer dan 60.000 balen ingekuild. Uit Duitschland komen weinig ge ruststellende berichten. Men wil zioh daar. zooals men weet, zooveel mogelijk zelf hel-, pen. En wat men niet kan halen van eigen bodem komt thans voor een groot deel uit Italië. Men heeft dat land noodig, voor do toekomst nog meer misschien. Niet zoozeer voor voedselvoorziening, doch meer voor, politieke oogmerken en ruilt nu aardappe len enz. tegen eventueel noodige steun. Als dat maar geen knollen voor citroenen zijn. Ruil van goederen tusschen landen onder elkaar is nog zoo kwaad niet. Maar het blijft altijd oppassen. Ons land koopt thans TURKSCH GRAAN TEGEN EEN SLEEPBOOT EN EEN VRACHT KARTON. De laatste tijd voerden we hier nog al waf Turksche rogge in. Daarvoor kreeg Turkije een Nederlandsche sleepboot en een vrachtje karton. De rogge is goed van kwaliteit voor- zoover het rogge is. Doch er zitten veel stee- nen in. Die hebben we hier genoeg en be hoeven dus niet uit Turkije gehaald te wor den om de molens hier te bederven. En als het geschoond wordt gaat de prijs weer om hoog en gaat het voordeel van de Turksche rogge verloren. Ook kan Turkijfi ons gerst leveren. Veel gerst. En in rail voor het uit voeren van openbare werken in Turkije door Nederlanders en het leveren van werktuigen. Wat de Turksche tarwe aangaat, waarvan hier monsters aankwamen, het blijkt, dat het harde tarwe is, die na menging met in landsche ons een goede tarwebloem kan ge ven overeenkomend met een mengsel van Nederlandsche met Manitohatarwe. Maar de kwaliteiten van de Turksche tarwe zijn zeer uiteenloopend. Men moet dus wel voorzich tig zijn met waren betrekken van vreemde afkomst. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8