radlOj) Valencia's voorsteden gebombardeerd D E V E O 03 DINSDAG 6 JULI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland VAN ZEELAND OP DE THUISREIS Besprekingen te Londen Gistermorgen is de Belgische minister- President Van Zeeland, die op thuisreis is uit de Ver. Staten, in Southampton aan gekomen, vanwaar hij naar Londen is ver trokken. In den avond heeft hij een bespre king gehad met Chamberlain enEden, in een der zalen van het Lagerhuis. Er werd van gedachten gewisseld over de indrukken, welke de Belgische premier ir Amerika heef4 opgedaan en men kwam tot overeenstemming over de nieaiwe maatrege len, welke thans, met kans op succes, kun nen worden ondernomen, om het doel te be reiken van Van Zeelands enquête. „Ik ben", aldus verklaarde de heer Van Zeeland aan de pers, „uit de Vereenigde Staten teruggekeerd met een nieuwen kijk op de internationale aangelegenheden en met nieuwe inlichtingen. Thans kom ik naar Londen* om mijn taak vóórt te zetten, co wanneer ik een bezoek aan de leden der Britsche regeering heb gebracht, zal ik mijn gevolgtrekkingen kunnen maken". Geen wereld-conferentie? Intusschen is in het Lagerhuis aan de regeering de vraag gesteld, of het oogenblik thans niet was gekomen om, in overleg met president Roosevelt, de bijeenrocping .van een economische wereldconferentie vojr te stellen. Neville Chamberlain antwoordde Het is een oppervlakkige zienswijze, als men veronderstelt, dat het mogelijk zou zijn d» wereldproblemen tot een oplossing te bren gen eenvoudig door een wereldcongres bij een te roepen. Om met succes 'bekroond te worden, moet een dergclij'ke conferentie al lernauwkeurigst worden voorbereid. Sir Archibald Sinclair, de leider der liberale oppositie, vroeg den premier, of hij het artikel uit de „Revue Foreign Affair»" gelezen had. waarin de economische advi seur van het staatsdepartement opmerkte, dat de groote belemmering voor een accoord moest worden gezien in het preferentieel systeem der Ottowa-verdragen. „Ik heb dat artikel niet gezien", antwoord de Neville Chamberlain, „maar ik ben het niet eens met den schrijver ervan". Toen Lansbury daarop opnieuw do kwestie der internationale conferentie te berde bracht, wees de premier op Eiiigelauds wil tot samenwerking op internationaal eco nomisch gebied. „Het monetaire accoord met Amerika en Frankrijk en de aan Van Zeeliand opgedra gen economische zending zijn daarvan dui delijke bewijzen". Hongerstaking van Oostenrijksche nazi's Zij wilden amnestie De Oostenrijksche regeering heeft te Ber lijn met kracht geprotesteerd tegen onjuiste beriohtgeving voor de Duitsche microfoon anzake een hongerstaking van Oostenrijksche nationaal-socialisten, die in het concentra tiekamp van Garsten in Opper-Oostenrijk opgesloten zijn. Deze voedselweigering heeft twee dagen geduurd en was afgekondigd op grond van de weigering der autoriteiten, de gevange nen te doen vallen onder de amnestie. Het gaat hier hoofdzakelijk om terroris ten, die aanslagen of moorden gepleegd hebben. De Oostenrijksche regeering heeft last ge geven alle dagbladen, die de Duitsche radio berichten bedrukken, in beslag te nemen. In Duitschland was nl. 't nieuws verspreid, dat de voedselweigerende nazi's tot hun houding waren gedwongen door de zware lichamelijke folteringen, die zij hadden on- DE ZIGEUNERS KIEZEN EEN KONING In de omgeving van Warschau hebben zigeuners-, die van heinde en ver waren samengestroomd, zich een nieuwen koning gekozen en wel Janusz Kwiek, een broeder .van den vermoorden vorigen koning. Na de verkiezing werd de koning door 'drie orthodoxe geestelijken gekroond met de vergulde kroon, terwijl de koning plaats had genomen op een troon, welke was ge leend uit de requisieten van de opera. De verkiezing werd aangekondigd door 't afsteken van 21 voetzoekers. Op het oogenblik telt Polen ongeveer 100.000 zigeuners. De zigeuners mochten de stad Warschau niet binnenkomen en der halve werd de kroning buiten de muren der stad gevierd. De Spaansche burgeroorlog Wat gebeurt er met de „Tregastel" VALKENBURG (L.) Hotel-Pens. „PRINS BERNHARD", Houth. .Villaweg 9, Telefoon 179. Aangen. rustig en bill, verbl. In Hotel Prins Bernhard besteedt men aan de Gasten de uiterste zorgen. Radio-Nacional heeft meegedeeld, dat de opmarsch van de troepen van Franco aan het front van Santander nog wordt voortgezet. Sedert de val van Bilbao zijn de troepen opgerukt over een frontbreedte van vijftig kilometer met een gemiddelde diepte van vijftien kilometer, zoodat een terrein van ongeveer 750 vierkante kilo meter is bezet. Franco is thans meester van 34 provin ciale hoofdsteden in geheel Spaansch Ma rokko, Guinea, Fernando Po, Ifni en Rio de Oro. Nog slechts zestien provinciale hoofdste den zijn in handen van de regeering te Valencia. De ontruiming van Madrid Dr. J u n o d, de voorzitter van het inter nationale Roode Kruis, heeft besprekingen geopend met de regeering van Valencia en de Britsche diplomatieke en consulaire autoriteiten, inzake de evacuatie van de niet-strijders uit Madrid. Een der voorwaarden tot de ontruiming is, dat de vluchtelingen niet tot last komen van de mogendheid, welke ze opneemt en dat men kan rekenen op steun van familie en vrienden. Voor vierduizend personen, meest vrouwen en kinderen, is deze ver zekering ontvangen. Dr. Junod onderhandelt thans over het vervoer van Madrid naar Valencia, waai de Britsche regeering het hospitaalschip „Maine" ter beschikking heeft gesteld voor het vervoer naar Engeland. Voorsteden van Valencia gebombardeerd Gistermorgen in de vroegte werdén do voorsteden van Valencia hevig gebombar deerd door zes of zeven vliegtuigen. Het tijdstip van den luchtaanval was zóó gekozen, dat de vliegtuigen tengevolge van de schemering moeilijk waren te zien. An derzijds was het reeds zoo ver dag, dat tie schijnwerpers geen dienst meer konden doen. De hemel was bovendien bewolkt. De bevolking van Valencia verwachtte elk oogenblik, dat de bommenwerpers bo ven de stad zelf zouden verschijnen. Twee vliegtuigen slaagden inderdaad erin door het spervuur heen te breken. Zij wier pen echter geen bommen boven Valencia neer. Het aantal slachtoffers in de voorsteden is gering. Slechts twee personen werden gedood en een aantal anderen gewond. Britten terug naar Bilbao Volgens in diplomatieke kringen ontvan gen inlichtingen, heeft het Britsche perso neel van een groote ijzerexploitatiemaat- schappij, dat uit Bilbao was vertrokken, toen de troepen van generaal Franco de stad binnenrukten, van Franco machtiging gekregen "naar Bilbao terug te keeren. Do maatschappij zal dus haar exploitatie kun nen hervatten. Er hadden trouwens gedachtenwisselin- gen plaats gehad tusschen Pack, den commercieelen secretaris der Britsche am bassade te Hendaye en de rechtsche autori teiten. Deze gedacntenwisselingen zullen worden voortgezet, om de voorwaarden tc bepalen, waaronder de exploitatie en vooral de verkoop en export zullen kunnen worden voortgezet- Het opbrengen van de „Tregastel" Omtrent de aanhouding van het onder Fransche vlag varende schip „Tregastel", dat door den nationalistischen kruiser „Al- mirante Cervera" intusschen naar Bilbao zou zijn opgebracht, heeft de Quai d'Orsay een verklaring afgegeven, waarin gezegd wordt, dat een officieel onderzoek heeft uit gewezen, dat het opbrengen van de „Tre gastel" geschied is binnen de Spaansche territoriale wateren. Frankrijk heeft daar om geen officieele houvast, om tegen de opbrenging te kunnen protesteeren. De regeering zal zich niettemin met de nationalistische autoriteiten in Bilbao in verbinding stellen, om vrijlating van het schip te verkrijgen. Men vreest echter, dat de desbetreffende onderhandelingen niet bizonder vlot zullen verloopen, daar de aangelegenheid gecompliceerd wordt door de volgende omstandigheid: Aan boord van de „Tregastel" bevindt zich een lading levensmiddelen, die de Fransche communisten aan de communis ten van Santander geschonken hadden. Zelfs in Fransche kringen acht men het evenwel niet héél zeker, of zich aan boord ook nog niet minder onschuldige dingen dan levensmiddelen bevinden. De „Tregastel" behoort toe aan een eerst kort geleden in het handelsregister inge schreven reederij, die den naam „Compag nie France Navigation" draagt. Zij schijnt door de communisten in het leven te zijn geroepen enkel en alleen met het doel, blokkadebrekcrs, voor het meerendecl v gere Spaansche schepen, onder Fransche vlag te laten varen. Zoodra de schepen door de reederij zijn overgenomen, worden zij omgedoopt en krijgen zij Fransche of Bre- tonsche namen. De beide Fransche oorlogsschepen, die uitgezonden waren, om de „Tregastel" hulp te verleenen, zijn intusschen onverrichter zake naar St. Jean de Luz teruggekeerd. Zij deelden mede, dat zij de „Tregastel" niet meer gezien hadden. Klaarblijkelijk was het schip reeds in een nationalistische ha ven gebracht. In buitenlandsche kringen verluidt, dat de lading van de „Tregastel" onverwijld zal worden doorzocht en dat het schip, indien zich werkelijk alleen levensmiddelen aan boord zouden bevinden, zijn. reis zou mogen voortzetten. Ingeval de Fransche communis ten echter tegelijk met de voedingsmiddelen ook wapens en munitie aan boord zouden hebben gesmokkeld, zouden zoowel de la ding als het schip worden vastgehouden Bovendien zou dan aan het niet-inmengings- comité te Londen rapport worden uitge bracht over schending van de non-interven- tieovereenkomst door een Fransch schip. De Quai d'Orsay heeft nog verklaard, dat zich den 3en Juli te Bordeaux een neutrale waarnemer aan boord van de „Tregastel" heeft begeven. Eden over Spanje De ongerustheid over den toestand in Spanje is tot uiting gekomen in he: aantal vragen, die gistermiddag in het Lagerhuis óver dit vraagstuk gesteld zijn. Eden gaf een kort overzicht en besloot met te zeggen, dat het vraagstuk van het terugtrekken der vrijwilligers nog altijd in handen van het bureau der niet-inmengingscommissie be rust. De Britsche regeering hoopt, dat dit punt weidra verder in behandeling kan wor den genomen. Op andere vragen antwoordde Eden, dat de toestand der patrouilleering ter zee zoo spoedig mogelijk verbeterd moet worden. Voor zoover Eden weet bevindt zich geen enkel Duitsch oorlogsschip in de Middei- landsche Zee. De bres aan de oostkust is nog niet opgevuld, doch elders functionneert het toezicht volledig. Het is niet juist aan ie nemen, dat de Portugeesche grens open ligt De Portugeesche regeering heeft zich niet tegen het Fransch-Britsche voorstel verzet. Eden kon niet zeggen, op welken dag de commissie voor de met-inmenging in voltal lige zitting zal bijeenkomen, omdat die da tum in overleg met de andere regeeringen wordt vastgesteld. STAAT PALESTINA VOOR EEN OPSTAND? Mandaatregeering trekt troepen samen Met het oog op de aanstaande publica tie van het rapport der koninklijke commissie, volgens hetwelk Palestina verdeeld zou moeten worden in een Jood- sche en een Arabische zóne en een Brit sche mandaat-zóne, worden zeer om vangrijke strijdkrachten in Palestina samengetrokken. Reeds zijn de noodige proclamaties in het Engelsch, Hebreeuwsch en Arabisch gedrukt, voor het geval onlusten de af kondiging van den staat van beleg nood zakelijk zouden maken. Onder commando van generaal Dill zijn reeds SOOO man Britsche troepen geconcen treerd en bovendien 3300 man politie, voor het meerendeel Arabieren. Nieuwe Britsche troepen arriveeren nog dagelijks uit Egvnie. Door nieuwe recruteering zijn de grens troepen onlangs van 1200 op 2200 man ge bracht. Voorts beschikken de autoriteiten nog over verscheiden burgerwachten, die eventueel gemobiliseerd kiinnen worden. Intusschen heeft de Arabische opperste raad uit tactische overwegingen zich zelf ontbonden, om de regeering de mogelijkheid te ontnemen de verantwoordelijkheid voor eventueele onlusten op deze Arabische or ganisatie af te schuiven. Aangenomen wordt, dat als het tot onlus ten mocht komen, deze zullen uitgroeien tot een spontanen opstand van de Arabische massa. Ofschoon de oneenigheid onder de Ara bieren de regeering ten goede komt, wordt de toestand toch in alle opzichten zeer moei lijk geacht. DE ONZEKERHEID OMTRENT MISS EARHART Haar vermoedelijke positie is bekend Is haar toestel aan het zinken Het marine-station te Honoloeloe heeft een radio-telegram ontvangen van de „Itasca", meldend, dat Amelia Ear- hart zich op een afstand van 2S1 mij len Noordelijk van het eiland Howland bevindt. De „Itasca" zet in volle vaart thans koers naar de aangegeven positie. I-lavas seint uit San Francisco: Er schijnt inderdaad gegronde hoop te be st aan*, dat men de vermiste aviatrice nog zal kunnen redden. Volgens de berichten van den radiopost der Pan American Airways is liet thans zeker, dat de opgevangen seinen afkomstig zijn van het toestel van Amelia Ear hart. De radiopost van Honoloeloe heeft n.l. aan de aviatrice het verzoek geseind de golf viermaal te onderbreken, ten teeken, dat zij de seinen gehoord had. Eenige minuten la ter ving het radiostation van Honoloeloe het „verbroken" sein vnr malen op met dezelfde frequentie als die van het toestel van Amelia Earhart. Voorts bevond Honoloeloe, dat de seinen afkomstig waren van een bepaald punt in de Zuidzee. Vastgesteld werd, dat het toe stel zich moet bevinden op een lijn gelegen op ongeveer 200 mijl ten Oosten van het eiland Howland. In deze streek liggen honderden riffen in de Zuidzee, hetgeen een landing dus kan hebben vergemakkelijkt. Het seinen houdt aan .;ii Men gelooft nu, dat een onderzoek ten Oosten yan Howland zal leiden tot terug vinden van Amelia Earhart en haar met gezel. Alle officieren verklaren, dat nie mand anders dan Amelia Earhart de „ver broken seinen" zou kunnen geven. Ook een andere zender op Baker-eiland, ongeveer 300 mijlen van Howland verwij derd, meldt, dat hij de seinen van het. ver miste vliegtuig duidelijk heeft gehoord. Aan het Britsche vrachtschip „Moorby", dat zich op negentig mijlen afstand bevindt van de plaats, waar men vermoedt, dat Amelia Earhart met haar machine is ge daald, is opdracht gegeven, in allerijl der waarts te stoomen. Ook de „Associated Press" verneemt, uit Los Angelos, hoopvolle berichten: Het radio station te Honoloeloe heeft te 14 uur G.M.T. drie lange teekens opgevangen op de golf lengte van het zendtoestel van Amelia Ear hart. Paul Manïz, de technische raadsman van de aviatrice heeft medegedeeld, dat de zender der Pan American Aairways op Ha waii miss Earhart verzocht had, drie lange teekens te seinen, indien zij zich op den vasten grond bevond. Even later werden de teekens gehoord. Men heeft dus goede hoop dat de aviatrice op land is gedaald en in goeden welstand verkeert. Nieuwe onzekerheid Tusschen deze gunstige berichten door seint Reuter uit Honoloeloe, dat het toestel van Amelia Earhart zinken de zou zijn. Officials van de Amerikaansche ma rine te Honoloeloe hebben n.l. brokstuk ken opgevangen van een radiogram, dat naar zij meenen afkomstig is van Amelia Earhart. Zij lezen er uit, dat het toestel zich bevindt op 281 mijl ten Noorden van Howland en dat het vlieg tuig langzaam zinkt, hetgeen Amelia Earhart dwingt op te houden met het zenden van radiogrammen. Dit laatste bericht is opgevangen om 2 u. 30 G.M.T. Sommigen leiden er uit af, dat het toestel der aviatrice door den stroom is meege sleurd, of dat het op het rif, waar het daal de door golfslagen wordt bedreigd. In avia- teurskringen is men dan ook van oordeel, dat het vliegtuig het niet lang meer hou den zal. Uit Tokio is bericht ontvangen,, dat Hi- rota, de minister van buitenlandsche za ken van Japan, den Japanschen ambassa deur in de Vereenigde Staten opdracht heeft gegeven, het departement van marine ervan in kennis te stellen, dat d^ Japansclie schepen, die zich in de Zuidzee bevinden, zullen deelnemen aan het onderzoek naar Amelia Earhart. Ook de Japansche marine is gereed, mede te werken aan het opsporen der aviatrice. De koning en de koningin van Groot-Bi it- tannië vertoeven momenteel met hun doch tertjes te Edinburgh, voor hun kroningsbe- zoelc. NV Timmprfahripk VI1TC" Kr.: j. kastelein j.Pzn. Ilili I lllllllGl luUIIBA ,,TIUO Westdam 2, WOERDEN, Tel. 119 VERZUIM NIET alvorens U afsluit 00K ONS PRIJS aan te vragen. DE TRANSATLANTISCHE VLUCHTEN BEGONNEN De „Caledonia" en de „Clipper III" beide gestart Gisteravond heeft de reusachtige Vlieg- boot „Caledonia", van de Imperial Airways, de monding verlaten van de rivier de Shan non (Ierland), om te trachten de eerste transatlantische commerciëele vlucht te vol brengen. Een aanzienlijke menigte had zich op de kust verzameld, om de vliegers een voor spoed igen tocht loe te weuschen. De Valera kwam de bemanning persoon lijk begroeten. De menigte wachtte met spanning op het oogenblik waarop de machtige motoren van de vliegboot zouden worden aangeslagen. Voor het vertrek verklaarde kapitein W i 1- c o c k s o n, de commandcint van de „Caled.v nia" tegenover de pers. dat de weersomstan digheden zeer gunstig waren, ondanks kleir.' regenbuien boven de westkust van Ierland. Inmiddels wordt uit Botwoods vernomen, dat de Amerikaansche vliegboot „Clipper III". met rnim 10.000 liter benzine aan boord, om 22 uur 10 Britsche tijd naar Ierland is nert rokken. De „Clipper III" is een machine van de Pan-American Airways. Als allés goed gaat zullen de heide vliegbooten elkander onder weg kruisen en heden hun verschillende bestemmingen bereiken, n.l. Foynes (Ier land) en Botwood (New-Foundland). De thans ondernomen proefvluchten dienen ter voorbereiding van een geregelden luchtpost en passagiersdienst tusschen Londen en New-York. Voordat echter passagiers ver voerd kunnen worden, moeten nog de noo dige toebereidselen worden getroffen. Daar om zullen dezen zomer de te maken vluch ten het karakter van proefnemingen dragen on wanneer dan de noodige ervaring is opge daan. zal de maildienst worden geopend. Er zal dus nog wel eenige tijd verstrijken voordat passagiers kunnen worden vervoerd. Naar ontwapening van de lucht Ver. Staten maken plannen In officieuse kringen te Washington wordt vernomen, dat Amerikaansche diplo maten zich bezig houden met plannen tot luchtontwapening. Zij zouden o.a. trachten, de Geneefsche teksten, waarin het verboden wordt, plaatsen zonder militaire beteekenis te bombardeeren, in een nieuwen vorm te gieten. Een accoord. krachtens hetwelk de bewa pening der bombardementsvliegtuigen ge demonteerd zou worden, zou daaraan .i den toegevoegd. Diplomatieke kringen, die totdusver strenge geheimhouding over deze ontwer pen betracht hadden, geven thans toe. dat zij er het eerst met Van Zeeland over gesproken hebben. Het is voornamelijk Norman Davis, die, na zijn Europeesche reis, aan dit vraag stuk alle aandacht gewijd heeft. De terreur in Sovjet-Rusland Volgent berichten in het te Moskou ver schijnende blad ..Het économisch leven" zijn als „volksvijanden en parasieten" thans weer gearresteerd de volkscommissarissen van Financiën en Econ. Zaken van de Tar- taarsche republiek, Magdejeff en Ganejeff. Verder de volkscommissaris van Finan ciën van de bondsrepubliek Kasakstan, Jazvno, zoomede de chef van het financieel beheer van het Noord-Kaukasisch gebied, Noedga. Een blad te Khabarowsk meldt, dat op 27 Juni te Wladiwostok 22 personen als „Trotz. kiisten. spionnen voor Japan en spoorweg- saboteurs" zijn doodgeschoten. In de geheele provincie zijn sedert Mei 107 menschen terechtgesteld. STEUNKOUSEN WASCHBAAR EN LUCHTIG Alleen-verkoop: Wester-Apotheek VLo, Deveo-Depót "-jrCw. Fa. C. Roosen Zn. 1 Elders wende men zich tot de fabrikante Fa. D. VAN OORT te Baarn. WOENSDAG 7 JULI HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m.. VPRO 11.00—11.30, RVU, 6.30—700 RVU, 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek, 9.30 Keuken praatje, 10.00 Morgenwijding, 10.20 „Mo- lody Circle" en causerie over de bouw van de Maastunnel (gr.pl.), 11.00 Hoe moet ik mijn zuigeling verzorgen? cause rie. 12.00—1.45 VARA-Orkest. 2.00 „Fan tasia", 3.30 Voor de kinderen, 5.30 „De Flierefluiters" en solist. 6.30 Dag en nacht op onze planeten, causerie. 7.00 Zang. 7.30 Vrijzinnige Protestanten in Gronin gen, causerie. 8.07 Berichten ANP. 8.15 VARA-Orkest. 9.15 Sopraan, viool, tenor en orgel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Orkest. 10.45 „Fantasia". HILVERSUM n. 301 M. NCRV-Ultzendlng. 6.307.00 Onderwijsfonds v. de Scheep vaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, ge wijde muziek (gr.pl.), 8.30 Gramofoon muziek. 9.30 Gelukwensóhen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Ensemble Van der Horst (Om 12.00 Berichten en gramofoonmu ziek). 1.30 Gramofoonmuziek. 2:00 Orgel spel. 3.00 Chr. lectuur. 3.45 Chr. Muziek gezelschap „De Bazuin". 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuur. 6.30 Causerie over het Binnenaanvaringsreglement en stoomma chines. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouw- halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Russisch Gemengd koor en orgel. 9.45 De sfeer in huis, causerie. 10.15 Berichten ANP. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.20 Welsh-orkest en solist. 1.50 Orkest, 2.35 Kwintet. 3.50 Pianovoordracht. 4.20 Kerk dienst. 5.20 Cricketreportage. 6.40 Repor tage. 7.10 Hoorn en piano. 8.00 „Breeding the Racehorse", dialoog. 9.05 Walsen-pro- graimma. 9.40 Protest, causerie. 10.45 De clamatie. 11.05 Trio. KEULEN 456 M. 12.20 Fabrieksorkest. 1.35 Omroepkleinorkest en solisten. 2.35 Geva rieerd concert. 4.50 Orkest. 10.50 Solis tenconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30 Salon orkest, 5.20 Salonorkest, 8.20 Kleinorkest. 9.35 Omroepsymphonie-orkest. 484 M.: 12.50 Salonorkest. 5.25 Eloward's orkest. 6.35 Pianovoordracht. 7.05 Gramo- foonmuz. 8.20 Omroepsymphonie-orkest. Wat doet ge liever? DUUR WONEN In een huurhuis en Uw leven lang huur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch ln 20 ]aas het hols geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA* LEN of het RENTEBEDRAG GEBRUL KEN om uw schuld af te lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V. B0UWKAS „R0HYP" SPUISTRAAT 219/221 AMSTERDAM (O.). In Boekarest heeft momenteel een con ferentie plaats gehad tusschen de Roemeen' sche en Poolsche generale staven. De bespre kingen, die strikt geheim zijn, Bullen ver scheiden dagen duren. ECONOMIE EN FINANCIEN Nieuwe Leening Rotterdam In de gistermiddag gehouden ver gadering van den Gemeenteraad is z. h. s. aangenomen het voorstel van B. en W. tot het aangaan eener coai- versieleening. Het betreft hier de aan bieding van het bankiersconsortium, waardoor de mogelijkheid wordt ge opend om tot conversie in een 3y2 geldleening over te gaan van de 4Vfc geidleening van 19301 groot pro resto ƒ20.740.000. De aflossing zal geschie den in 50 jaren. Deze zomerzitting van den Raad was binnen een minuut afgeloopenl De baljuw zegt het op licht ontstemde toon. Het is duide lijk dat het hem niet bevalt, als de oorzaak van De Grave's gevangenneming beschouwd te worden. De Grave bemerkt die ontstemming. „Indien ge last ontvangen hebt mij gevangen te nemen, zoo zijt ge van de verantwoordelijkheid af, heer baljuw. Maar ik vermoed dat gij in uw ijver uzelve die opdracht hebt verstrekt. Als ik het mis heb, zeg het dan en ik zal u gaarne gel oo ven." Maar de baljuw, inplaats van De Grave's beschuldiging te neerleggen, laat zijn vriendelijke toon varen. „Je moet bij de hoofdzaak blijven, waar we 't over hadden, t Gaat over je halsstarrigheid, waarvan ik nog zeg. dat je ze op moet geven. Als je dat niet wilt, dan moet je de gevolgen maar dragen. Ik heb je gewaarschuwd." De heele weg duurt het gesprek, tot ze bij Hulst aan komen. Ze ontmoeten bekenden, maar deze kunnen niet zoo dadelijk vermoeden wat het beteekent, dat de molenaar .thans in gezelschap van den baljuw is. I Alleen de oude Gerrit Hendriks, die zich ook nu voor zijn woning bevindt, ziet met meewarig hoofdschudden het twee tal na, bevroedend het treurspel, dat hier ingezet word. Dan keert hij zich weer naar zijn werk en mompelt: „De molenaar en de baljuw! Dat gaat naar 't Steen, zoo zeker als ik Gerrit Hendriks heet". Met 't Steen bedoelt hij de gevangenis in Hulst. Het duurt niet lang of de baljuw en zijn gevangene zien de hooge, ster ke muren van dit sombere gebouw voor zich verrijzen. De zware klopper valt bonzend op de deur en beiden wachten, zwijgend nu, ieder vervuld van eigen gedachten. De deur wordt geopend door den bewaarder, een gedroch telijk mannetje, met onaantrekkelijk voorkomen. Het wonder lijke kereltje, dat al eens door een beroerte getroffen is, heeft een scheeve mond, waardoor het lijkt, of er altijd-door een grijns op zijn gezicht ligt. Zijn slimme kop vermoedt onmiddellijk hoe het zit. Dit is geen misdadiger, maar natuurlijk zoo'n eigenzinnige ketter, wiens onvoorzichtigheid hem leelijk te pas gekomen is. Nu, misdadiger of ketter, 't is hem om 't even en tenslotte is er wellicht weinig verschil. Met een onderdanige buiging voor Ghijselbrecht Rabat gaat hij opzij, om beiden door te laten. Maar de baljuw, die zijn paard bij de teugel houdt, kan het dier niet alleen laten en blijft bij den ingang staan. In een paar korte zinnen geeft hij zijn orders. De Grave moet in een behoorlijke cel worden ondergebracht en goed worden behandeld, in afwachting van nadere bevelen. Koen van Naarden geeft onderdanig de verzekering dat hij de op dracht begrepen heeft en haar getrouw zal uitvoeren. Als de baljuw vertrokken is, begint De Grave met zijn ge leider de tocht door de donkere gangen. Ze houden stil voor een lage, maar zware deur, die toegang geeft tot de plaats waar de gevangene voorloopig zal verblijven. De zware sleu telbos rammelt, de deur wordt geopend. Koen van Naarden zwijgt en grijnst. Zijn magere hand wijst naar binnen. De Grave betreedt de cel, waarna de deur onmiddellijk achter hem gesloten wordt. De juichende dag, door hem met nieuwe moed begroet, gaat voor hem onder, voor zij nog ter helfte gekomen is. Maar het vooruitzicht is niet hopeloos, want grooter blijdschap dan een glorieerende zomerdag geven kan, wordt gesmaakt, als hooger licht doorbreekt binnen grauwe celwanden. HOOFDSTUK V Het is geen droom. Geen bange droom, waarin hij hopeloos worstelt tegen overmachtige beklemming, die hem tot stik- kenstoe benauwt, tot het ontwaken de ontspanning zal bren gen. De werkelijkheid, die Willem Tabbaart beleeft, heeft geen ontwaken. Roerloos ligt hij op zijn leger een uur lang. Hij kan zich niet bewegen. Hij durft het niet, want bij de geringste beweging doet elk deel van zijn lichaam, elke spier hem pijn. Zoo afgemarteld ligt hij dagen en nachten in zijn cel, de nagels gravend in het hout van de brits, om zich tot stilliggen te dwingen. En als hij het niet langer volhouden kan. wringt hij zich kreunend om en om, tot hij een houding vindt die de smarten dragelijker maakt, naar hij zich verbeeldt. Zijn hoofd klopt, de koorts gloeit in zijn oogen. Kan hij denken? Soms komen de gedachten omlijnd en klaar, soms vervaagt alles tot een groot, duister niets. Hoe heeft hij de bange oogenblikken, waarin de scherpe torture op hem werd toegepast, kunnen doorstaan? De vrees heeft hem sterk gemaakt, de vrees voor het afschuwelijke lot, dat den dief wacht: de strop. Maar zijn kloek verduren zal dat schikkelijk einde niet kunnen weren. Zijn rechters, de haas-; tigen, hebben de overtuiging van zijn schuld. Nu ligt de angst op de loer, de angst voor het onafwendbare, voor het onbe kende. De ongelukkige richt zich een weinig op, een zachte kreet slakend en steunend op zijn elleboog. Wat hoort hij toch? Wat is dat voor een geluid, dat tot zijn naar verblijf door dringt? Met een vloek zakt hij terug in zijn vorige houding. Hij sluit de oogen en lacht, ondanks zijn gruwelijke pijnen. Hoort hij niet zingen? Komt dat gezang niet uit de cel naast de zijne, waar zijn vroegere meester. De Grave, gevangen zit? Dit laatste weet hij zeker, want hij heeft met hem gespro ken. In het begin van zijn gevangenschap heeft hij dagenlang gewerkt, zijn vingers verwondend tot bloedenstoe. om een steen in de muur los te wringen, waardoor hij met den anderen gevangene zou kunnen spreken. Hij wist nauwelijks waarom hij zich zooveel moeite gaf, want het was hem toen nog on bekend wie daar gevangen zat. Hij had geroepen, plat op de grond liggend, in ongemakkelijke houding, de mond vlak bij de kleine opening. Zoo vonden ze elkaar als twee lotgenoo- ten, die, als kinderen van hun tijd, eenzelfde meedoogenlooze hardheid te verduren hadden. Nu hoort hij dezen man zingen. Duidelijk hoort hij het, hoewel hij de woorden niet kan verstaan. Dat komt er ook niet op aan. 't Zal wel een psalm of geestelijk lied zijn. Wat hij zingt, treft Willem Tabbaart niet. maar dèt hij zingt, binnen die vreeselijke gevangenismuren, met in 't eind een uiterst smartelijke dood voor oogen. Hoe is het mogelijk? Hij, Willem Tabbaart, kan wel vloeken, met gebalde vuist. O. het onrecht dat ze hem aandoen, het gruwelijk onrecht! Dit heeft hij ontdekt in zijn gedwongen eenzaamheid: een vuur brandt er in hem, een vlam van haat jegens God en mensch, die hem beiden dwars zitten. [(Wordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2