Jlimure gnhscift (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Spaansch schip te Vlissingen in beslag genomen De tol, die het verkeer eischte rïla/a Sbontienuntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6128 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 55936 MAANDAG 5 JULI 1937 18e Jaargang Hbbtrtetttitpriptn: Van I tot 5 regel* 1.177» Elke regel meer 0.22't» ngezonden MededeeJIngen van 1—5 regels 230 Elke regel meerQ43 Voor bet bevragen aan 'I bureau V wordf berekend «.•-••••••/ 0.10 DE JOHANNITER-ORDE Prins Bernhard als ridder geïnstalleerd Zaterdagmiddag is op het kasteel Doorwerth Z.K.H. Prins Bernhard geïnstalleerd als ridder van de Johanni- ter-Orde. De Johanniter-Or'de is waarschijnlijk ge sticht in de twaalfde eeuw. Zij bestond aan vankelijk uit Pelgrims die naar Jeruzalem waren getrokken, doch later voor de opdrin gende Islam moesten wijken. In 1530 vesMg- de de Orde zich op Malta, waar zij zich tot de Fransche revolutie wist te handhaven Intusschen had zich tijdens de Hervorming de Balije Brandenburg afgescheiden en was overgegaan tot hert Protestantisme. In 1811 werd deze opgeheven, om in 1852 weer in eere te worden hersteld. Thans bestaat de 'Johanniter-Orde nog in Duitschland, Polen, Hongarije, Zweden en Nederland en zet zij de eeuwenoude traditie voort van ridderlijke, barmhartigheid, die veel tot uitdrukking komt op het gebied van ziekenverpleging en -yerzorging. Van het Historische Kas'eel Doorwerth, <ïe zetel van de Commenderij, waar j.l. Za terdag de plechtigheid plaats vond, wap perde feestelijk de Johannitervlag, naast de nationale en de Doorwertsche kleuren. Tusschen half elf en half twaalf kwamen de ridders der Johanni'er-Orde op het kas teel aan. Zij waren alle in 't zwart gekleed, met het ridderkruis op de borst. Te half twaalf arriveerde Prins Bernhard, Vergezeld van zijn particulieren secretaris ïhr. Mr. C. Dedel. Beiden waren gekleed In de uniform der blauwe huzaren. Na de begroeting begaf men zich onmid 'dellijk naar de vergaderzaal der Orde, waar de wnd. commendator Mr. W. J. Baron van Lynden de installatie uitsprak en Prins Bernhard het eereteeken der Orde overhandigde. Na de installatie van den Prins volgde die ,Van vijf rechtsridders, drie eereridders en een ridder-inspectant. De commendator herdacht vervolgens wijlen W. C. baron Röell van Hazerswoude. Tot nieuw convents lid werd gekozen generaal Jhr. E. van Holten. Telegrammen werden gezonden aan H. M. 'de Koningin, eerelid van de orde, aan H.K.H. Prinses Juliana en aan den hcogen pro'ee- tor van de orde. Na de plechtigheid was er een noenmaal, waaraan ongeveer 100 ridders deelnamen. NEDERLAND HEEFT VOORRANGSWEGEN Het succes verzekerd 1 Een transparant voor auto's Een zeer belangrijke datum in de geschil» ilenis van het Nedjerlandsohe wegverkeer is gepasseerd. Sinds gister bezit ons land voor rangswegen! Wederom wordt dus een schrede voor .waarts gezet in de richting van het ideaal: veilig verkeer. Na dJe jaarlij ksohe verkeers- dagen, die thans weer achter den rug zijn, is 't alsof de kroon op deze pro pagan da-actie wordt gezet door de invoering van de voor rangswegen, waardoor de man achter het stuur een gevoel van grooter veiligheid heeft. De eerste dag der voorrangswegen viel op een Zondag en daardoor beschikken wij op het moment dat wij dit schrijven uiteraard over zeer weinig gegevens om trent de vraag, hoe het publiek op deze nieuwigheid heeft gereageerd. Ver zmllen we echter de plank niet mis slaan, als we veronderstellen, dat „het suc ces bij voorbaat verzekerd is". Zeker, er zullen altijd neg: wel weggebruikers over blijven, die zich het begip „voorra-ngswegen" pas gaan realiseenen, als ze er daadwerke lijk mee te maken krijgen. En het zijn juist deze mensohen, die gevaar opleveren voor den medeweggebruiker, die zich reeds lang te voren op de hoogte heeft gesteld. Voorloo- pig blijft dan ook voorzichtigheid op de .voorrangswegen geboden! Nieuwe regels hebben eerst eenigen tijd noodig om in te burgeren. Oppassen blijft daarom de bood schap. Overigens zijn de organisaties op het gebied van,het wegverkeer druk doende he" publiek grondig op de hoogte te stellen. Zoo heeft b.v. de A.N.W.B. thans weer een transparant voor automobilisten laten ver vaardigen, bestemd om op de voorruit van de auto te worden geplaatst, waarop de drie nieuwe borden, waarmee de voorrangs wegen worden aangeduid, in kleuren staan afgebeeld met de verklarende waarschu wing er onder. 'Onder de afbeelding van het waarschu wingsbord met den rooden, naar beneden jvijzenden driehoek staat: „Pas opl „U nadert een voorranigswegl (Voorrang verleenen, zoowel aan het van links als aan luert van rechts komende verkeer)." Het onderschrift bij het vierkante oranje bord met witten rand (één dei' punten na»r beneden wijzend) luidt: „Dit bord geeft aan, dat u op een voor- rangsweg rijdt". (Afstandspalen hebben bovendien oranje koppen"). Onder het derde waarschuwingsbord, roode driehoek met zwarte streep in het midden en de woorden: „Einde Voorrang" staat als verklaring: „Dit bord beteekenit: U nadert het einde van den voorrangsweg verderop geldt de oude regel: „Rechts gaat voor". De A.N.W.B. beeft deze transparanten op groote schaal laten aanmaken en stelt die gratis beschikbaar voor belanghebben den. Aan de bureaux van den A.N.W.B. te Den Haag, Amsterdam, en de bijkantoren te Arahem, Maastricht, Breda en Enschedé kunnen ze gratis worden afgehaald. We twijfelen er niet aan of de voorrangs- wegien zullen straks in hooge mate den Weggebruiker een gevoel van veiligheid ge ven. Het gaat er alleen maar om even aan het nieuwe begrip te wennen en er mee re kening te houden. Is het weggebruikend publiek eenmaau zóóver, dan loopt de rest van zelf en.bert succes is yeraekerdl Op het kasteel Doorwerth nabij Arnhem werd Z.K.H. Prins Bernhard geïnstalleerd als lid van de Johanniter Orde. Na afloop van de installatie-plechtigheid verlaat de Prins het kasteel. Lading juweelen en sieraden ïfi* Wie is de eigenaar „Wij", zegt de Baskische regeering Zaterdagnacht is door den offi cier van justitie te Middelburg in beslag genomen het Engelschestoom- schip „Thorpeholl", welk schip op de rcede van Vlissingen lag en een lading in had van kisten met waar degel d en juweelen, welke door het linksche front der Spanjaarden in beslag waren genomen in particuliere banken in Bilbao, voordat deze stad door de troe pen van Franco was ingenomen. In deze banken waren ook Engelsche en Fransche belangen vertegenwoordigd. Deze schatten waren in drie schepen geladen, welke schepen hebben zee gekozen met onbekende bestemming. Twee dezer schepen zijn intusschen in de haven van Larocherre, in Frankrijk, in beslag genomen, doch het derde schip, namelijk het onder Engelsche vlag varende Spaansche schip „Thor- pehol", heeft kans gezien te ontsnap pen en kwam Vrijdagmiddag aan op de reede van Vlissingen, alzoo op ter ritoriaal gebied. Hier wachtte het schip op orders, waar heen het ae schatten moest vervoeren. In tusschen waren de bewegingen van het schip goed nagegaan, met het gevolg, dat Vrijdagavond op het bureau van politie te Vlissingen een conferentie werd gehouden tusschen den officier van justitie te Mid delburg, baron Van der Feltz, en den com missaris van politie te Vlissingen, den heer Gasinjet, terwijl mede aanwezig waren een Fransche advocaat, ter verdediging van de belangen van de banken van Bilbao, die ter zijde werd gestaan door een Nederlandschen collega, mr. Van der Beke Callenfels. Bij deze conferentie was voorts aanwezig de Britsche consul te Vlissingen, de heer De Bruine. Besloten werd beslag te leggen op de „Thorpeholl". Daar de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat het schip zich niet aan het Nederlandsche gezag zou onderwerpen, is door de justitie de hulp ingeroepen van de militaire autoriteiten, waarna de com mandant van de marine te Vlissingen. kapitein ter zeP Van der Stad, Hr. Ms. ,Brinio" ter beschikkiing steldo, onder com mando van den luitenant ter zee eerste klasse, Van Nieuwenhuizen. De officier van justitie, de commissaris van politie en de Britsche consul zijn daarop tegen middernacht met de zee-sleepboot „Goliath" naar het schip gevaren, aan boord waarvan geconfereerd is met den Engel- schen kapitein. Intusschen voer Hr. Ms. „Brinio" rond het schip, zoo nu en dan haar felle zoeklichten op het schip richtende voor eventueele ge vallen van tegenstand en ter beveiliging van de aan boord zijnde autoriteiten. Door deurwaarder is daarop beslag op het schip gelegd en is dit door twee sleepbooten onder begeleiding van de „Brinio" naar de buitenhaven te Vlissingen gesleept, waarna het schip Zaterdag vroeg naar een der binnenhavens is overgebracht. Het schip is aldaar onder strenge bewaking van de poli tie gesteld. Niemand van de bemanning, be staande uit Spanjaarden, mag het schip ver laten. Het gevolg van deze in beslagneming zal zijn, dat verscheidene procesen zullen wor den gevoerd over de vraag, wien de schat ten, welke het schip aan boord heeft, zal worden ter hand gesteld. Linksche Spaansche regee laat het er niet bij zitten De commissaris van politie te VI iv ;!>en de heer A. O. F. W. C. Gassinjet heeft zich Zaterdagmiddag opnieuw, vergezeld van de Men heeft beslag gelegd op 12 brow nings en circa 120 patronen, die zich in het bezit der bemanning bevonden. Het zal nog geruimen tijd vorderen, eer men gereed is met het nauwkeurig inventari seeren der in beslag genomen effecten, juweelen, goud, enz. Nu reeds staat echter vast, dat de waarde van een en ander tenminste f 1 millioen bedraagt. Het is zeer waarschijnlijk, dat de Nederlandsche regeering een protest van de zijde der linksche Spaansche regee ring zal bereiken. De internationale pers heeft groote be langstelling voor het gebeuren en talrijke verzoeken om inlichtingen van buitenland- sche bladen komen regelmatig bij de Neder landsche autoriteiten binnen. De bemanning blijft aan boord van de „Thorpe Hall" en niemand mag contact met het schip hebben, dat onder voortdu rende politiebewaking staat. De linksche regeering heeft inmiddels blijkbaar reeds besloten zich bij het in be slag nemen van de „Thorpe Hall" niet zon der meer neer te leggen en heeft mr Die- leman te Middelburg aangezocht om haai' belangen te behartigen. De effecten, kostbaarheden enz. bevinden zich nog steeds aan boord. De Nederlandsche advocaat, die de belan gen der Spaansche, Fransche en Engelsche banken behartigt, mr H. v d B e k e Cal lenfels te Vlissingen, heeft een en ander willen medenemen om het in een safe weg te sluiten. De inspecteur der douane heeft zich hiertegen echter verzet en wilde alleen toestemming geven, wanneer voor de in be slag genomen juweelen, goud, enz. een zeer belangrijke som aan invoerrechten zou wor den voldaan. De vertegenwoordiger der ban en is echter blijkbaar op het oogenblik niet in staat het geëischte bedrag te storten, zoodat de kostbaarheden zich nog steeds onder strenge bewaking aan boord be vinden Ook een Nederlander onder de opvarenden Uit het nader onderzoek is gebleken, dat het schip met vijftig vluchtelingen uit Bil bao was vertrokken. Deze zijn in Frankrijk, in La Falise, de voorhaven van La Rochelle, van boord gagaan. Tot de vluchtelingen be hoorde ook een der Baskische ministers eti zijn familie. Men vermoedt dat te La Falise een gedeelte van de waardevolle lading het schip verlaten heeft. Van de bemanning maakt ook een Neder lander deel uit, een 57-jarige hofmeester uit Rotterdam, die zes maanden geleden met hetzelfde schip van Rotterdam naar Bilbao was vertrokken. De bemanning bestond toen uit nog eenige Nederlanders, een aantal Arabieren en een Engelschman. Men had van Bilbao uit verschillende reizen naar Alicante en Valencia en terug gemaakt. Even voor «den val van Bilbao is de kost bare lading aan boord gebracht, vermoede lijk met militaire vrachtauto's. Het schip had zich te la Falise spoedig uit de voeten gemaakt, toen bleek, dat de Fransche poli tie de beide andere schepen in beslag had genomen. De politie zorgt er streng voor, dat de Spaansche opvarenden niet in aanraking komen met den wal. Aan den hofmeester is echter verlof gegeven het schip te ver laten huiswaarts te keeren, doch de man wenschte van dit recht geen gebruik te ma ken en bleef aan boord. Zooals men weet is het voorloopige beslag van zuiver civielen aard en houden de po litiemaatregelen uitsluitend verhand met de bepalingen der vreemdelingenwet Op een nadere beslissing van de rechtbank wordt gewacht Ernstig ongeval te Voorhout Doodelijke ongelukken te Gouda en Heusden •Het aantal verkeersongelukken is •dit week-end gelukkig minder groot geweest dan doorgaans het geval is. Toch was ook nu de tol nog weer hoog: iemand der militaire politie te Heusden werd bij een motor-ongeval gedood. Te Gouda verloor een vrouw het leven op een onbewaakte over weg, te Voorhout gaf een chauffeur met noodlottige gevolgen vol gas in plaats van te remmen enzoovoorts Motorrijder gedood, passagiers zwaar gewond Zaterdagmiddag is op den provincialen weg MeijelAsten bij het gehuoht Heus den een ernstig ongeluk gebeurd. Een onderofficier van de militaire politie uit Helmond reed met zijn motor in de rich ting van Asten. Zijn echtgenoote zat op de duo. Plotseling kwam een vrachtauto, bestuurd door E. uit St Oedenrode, uit een linkerzijweg. Vermoedelijk heeft de motor rijder de auto te laat opgemerkt. In volle vaart reed hij tegen de voorzijde van de vrachtauto aan. De motorrijder werd op slag gedood. De duorijdster vloog door de voor ruit van de vrachtauto. Zij is in zorgwek kende toestand naar een ziekenhuis te Hel mond vervoerd. Wielrijdster op kruispunt aangereden Zaterdagavond heeft op het kruispunt Capelle aan de IJsselHillegersberg, van den rijksweg RotterdamGouda, een ern stig auto ongeluk plaats gehad. Mej. B. Benninks uit de Speelmanstraat te Rotterdam, wilde het kruispunt per rijwiel oversteken. Hierbij werd zij gegre pen door een luxe auto. bestuurd door dr Mever uit Schiedam. Mei. Benninks is in zorgwekkenden toestand naar een der Rot- terdarasche ziekenhuizen vervoerd. Op spoorwegovergang gedood Zaterdagmiddag is op den spoorwegover gang Karnemelksloot bij Gouda, aan de spoorlijn Schoonhoven—Gouda, de 57-jarige vrouw T. v der Bijl—v. Zwienen, uit Gouda, door den van Schoonhoven komenden tram trein, welke te 17.18 Gouda moet binnen komen. gegrepen. De vrouw, die hardhoo rend is, heeft de waarschuwingen van den sein wachter, die, zopals steeds, met een roode vlag op den overgang aanwezig was, niet gehoord. De vrouw is zwaar gewond opgenomen en kort na aankomst in een ziekenhuis t verleden. Gas gegeven inplaats van geremd 1 Zaterdagavond omstreeks kwart over negen, ts onder Voorhout een ern stig auto-ongeluk voorgevallen, dat zijn oorzaak vond in het feit, dat de bestuur» der op de verkeerde pedaal trapte en in plaats van te remmen, gas gaf. Een 4-persoons Citroen gemerkt G 47828. thuisbehoorende te Amsterdam, bezet met zes personen, kwam op dat oogenblik van Sassenhoim in de richting Noordwijk ge reden. Bij de driesprong in de Teylinger- laan beging de autobestuurder zijn vergis sing. met het gevolg, dat de wagen kantelde en aan de overzijde tegen de betonnen kade- wand botste en vervolgen» in een sloot reed. Goud eigendom van de Baskische regeering Een vertegenwoordiger der Baskische «e- geering zond ons het volgende De in beslag genomen lading van de „Thorpehall". o.a. bestaande uit juweelen en goud, is het eigendom van de Baskische regeering. De wettig? grondslag van dit eigendom berust op het op volkomen nor male en legale wijze tot stand gekomen re geeringsdecreet van 3 Mei j.l. Dit decreet hehelst de verplichting, voor alle Spaan sche onderdanen der Baskische regeering, de zich in hun bezit bevindende juweelen en goudswaarden in te leveren, waarna hen door de regeering de tegenwaarde dezer goederen in peseta's is uitbetaald. Op deze wijze is de Baskische regeering in het bezit der Zaterdag j.l. in beslag ge nomen voorwerpen gekomen. Deze maat regelen zijn wettelijk en moreel verant woord door het feit, dat tengevolge van den oorlogstoestand, die de regeering is opge drongen, een nijpend gebrek aan deviezen is ontstaan juist op het moment dat de behoefte aan buitenlandsche betalingsmid delen sterk is toegenomen. Een groot ge deelte der Baskische. bevolking bevindt zich namelijk in het buitenland tengevolge der evacuatie en het is de Baskische regeering. die zich verplicht heeft voor het financieel onderhoud van haar onderdanen aldaar zorg te dragen. Buitenlanders zijn vrijgesteld van de in het decreet opgenomen bepalingen. Het zijn dus slechts Baskische onderdanen, die zich uiteraard hebben te houden aan de wettig tot stand gekomen maatregelen van hun regeering. die haar wettigheid ontleent aan een in vrijheid gekozen parlement, aan de grondwet en aan de Spaansche regeering. Eén der inzittenden slaagde er in uit de auto te komen Toegesnelde voorbijgangers brachlen de vijf overige inzittenden op het droge. Zij waren deerlijk toegetakeld. Vier van hen waren bewusteloos. Per particu liere auto heeft men hen naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Daar bleek, dat het ongeval nog vrij goed was afgeloopen. De geneesheer verklaarde, dat drie of vier leden van het gezelschap gister het ziekenhuis zouden kunnen ver laten. De overigen zullen nog in observatie moeten blijven. De bestuurder F. P., uit Amsterdam, is vermoedelijk door de inzittenden afgeleid, waardoor hem het waarschuwingsbord op 200 meter yoor de driesprong is ontgaan. Overigens ligt het voor de hand, dat een vier persoons Citroën-wagen geen behoor lijke plaats aan zes personen biedt. De wagen wordt vandaag uit de sloot ge haald. Wielrijdster steekt plotseling over Drie ernstig gewonden Gisteravond om zes uur is op den rijksweg ter hoogte van de Wasbeekerlaan te Sas- s e n h e i m een motorfiets, welke uit de richting Leiden kwam, in botsing gekomen met een wielrijdster, die zonder op het keer te letten plotseling den weg wilde o steken. Het gevolg was, dart behalve de wiel rijdster ook de bestuurder van het motor rijwiel en de dame. die op de duo zat, tegen den grond werden gesmakt, waar het drietal gewond liggen bleef. Dokter P. Ié Grand was spoedig aanwezig om de eerste hulp te ver leenen. De berijder van de motorfiets, zekere van L. uirt Leiden, was bewusteloos en had vermoedelijk een schedelbasisfractuur opge- loopen, terwijl zijn echtgenoote, die eveneens buiten kennis was, een sleutelbeen had ge broken. De wielrijdster, mej. van T. uit Hil- legom, was er met vrij ernstige huid- en schaafwonden afgekomen. Het echtpaar van L. is per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd en daar op genomen, terwijl mej. van T. naar hetDiaco- nessenhuis te Leiden is overgebracht. De motorfiets en het rijwiel zijn ernstig beschadigd. Tramwagen tegen touringcar Zaterdag is bij het smalle bruggetje in Broek in Waterland een motorwa gen van de N.Z.H.T.M. in botsing gekomen met een touringcar met vreemdelingen, die op weg naar Volendam. Een Engelsche dame was door een glas scherf onder het oog getroffen en verloor het bewustzijn. Dr. Parree uit Broek in Wa terland was direct ter plaatse en behandelde de dame die een bloeduitstorting had ge kregen Van de tram waren de koplampen vernield en er was een flinke deuk in de voorzijde gekomen. Ook de bus had vrij be langrijke schade gekregen. WEER TAL VAN VERDRINKINGSGEVALLEN Als het warm is, lokt het water Telkens weer eischt het slachtoffers Een dag, die warmer is dan de andere en weer verschijnt de droevige rubriek „verdrinkingsongevallen" in uitgebrei der vorm in het dagblad. Het is zoo verleidelijk, om bij groote warmte verkoeling te zoeken in onze Hollandsche wateren, maar het is zoo in-droevig, dat daarbij steeds maar weer menschen het leven moeten laten. Zoo hebben we vandaag weer een lange lijst te vermelden. De 22-jarige landbouwer Dapper is Zater dagmiddag bij het zwemmen in de Wete ring tij Herpen verdronken. Na eenige uren is zijn lijk opgehaald. Hij was kost winner van een talrijk gezin. Dat is het eerste bericht van de lange rij die we nog moeten melden. De kleeren waren er nog Zaterdagmiddag is in de gemeentelijke zweminrichting Blikkenburglaan te Zeist de 15-jarige B. J. v d Weert te Zeist ver dronken. Hij was daar met een ouderen broer gaan zwemmen. Deze laatste keerde naar huis terug. Toen na het eten de jongen nop niet thuis was, werd men ongerust. Een op de zwem plaats ingesteld onderzoek toonde aan. dat de kleeren van den vermiste nog aanwezig waren. Men is gaan duiken en na korten tijd werd in het diepe bassin het lijk van het slachtoffer gevonden. Het is naar het ziekenhuis overgebracht. Wie het langste onder kon blijven Zaterdagavond om half zeven waren en kele jongens in de Eerste Katendrechtsche haven te Rotterdam aan het zwemmen. Zij wilden zich reeds weer aankleeden, toen Voelt U voor een interessant en artistiek beroep 7 Volg dan onze goede en goedkope, schriftelijke opleiding tot RECLAME-TEKENAAR EN ONTWERPER Vrug te»r*denheldsbetulglng«n. Dtt »§k tun Mn flinke petionen een goede toekom* bieden. Gt.lU hulp bij lollicKetie en tesbglng Vraag zonder verplichting inlichtingen bij AS.S.O. Nieuwe Plein 31, Arnhem VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De algemeene vergadering van de Bond van Chr. Politie-ambtenaren is heden ge opend. Te Den Helder is de tweede algemeene vergadering gehouden van de Christelijke Marinevereeniging. Het water en het verkeer hebben in de afgeloopen dagen weer slachtoffers gei eischt. Bij Voorhout zijn bij een ernstig auto ongeluk vijf personen gewond. Tegen de arrestatie van Ds. Niemöllef is gister geprotesteerd. Ook kardinaal Faulhaber heeft geprotesteerd tegen de arrestatie van een katholiek geestelijke. Het zoeken naar Amelia Earharï heeft nog geen resultaat opgeleverd. Een treinontsporing nabij Gent heeft twee personen zwaar en tien licht gei wond. Londen schijnt thans definitief besloten! Palestina tusschen Joden en Arabieren te verdeel en. In Rusland duren politieke arrestaties en terechtstellingen voort. VERBLENDSTEENEN IN ZEER FRAAIE KLEUREN N.V. Vereenlgde Nederlandsche Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN - TeL 3 en M een der knapen met eenige kameraadjes een weddenschap aanging, wie het langst onder water kon blijven. Dit is den 12-jari- gen A. Koster, gewoond hebbende aan den! Sumatraweg, noodlottig geworden. De jon gen bleef zoolang onder water, dat zijn kameraadjes ongerust werden. Hun vermoe den bleek bewaarheid geworden: Koster is niet meer boven gekomen. Men is ter plaatse aan het dreggen gegaan, aanvanke lijk zonder resultaat. Later op den avond het lijkJe door personeel van de Politie VI opgehaald. In Noord-Hollandsch Kanaal verdronken Zaterdagmiddag was het 14 jarige zoontje van de familie Hermans wonende in de Middenstraat te Den Helder aan het spelen op een met steenen beladen schuit, welke gelegen was in het Noord-Hollandsch kanaal nabij fort Oost-oever. Plotseling vieL hij overboord in het kanaal en verdween onmiddellijk onder water. De jongen kon niet zwemmen en ofschoon enkele personen te water gingen om hem te redden, mochten hun energieke pogingen helaas niet baten. De knaap verdronk jammerlijk. Drie-jarige knaap overreden en gedood Zaterdagmorgen is in het gehucht Hin gen onder de gemeente Echt het driejarig zoontje van den heer van Buggenum, toen het spelende den weg overstak tegen de pas- seerende auto van dr. W. uit Echt geloopen. Met een zware hersenschudding werd het kind in het St. Laurentius Ziekenhuis te Roermond opgenomen, waar het gistermor gen is overleden. Kinderen verdronken Zaterdagmiddag is te Amsterdam een jongetje van zeven jaar, wonende in de Albert Cuypsrtraat, bij het spelen tegenover de Paardestraat, in den Amstel gevallen. Het kind verdween terstond in de diepte. Het lijkje is door de politie na tien minu ten dreggen opgehaald en is naar het Bin nengasthuis overgebracht. Het kindje van dén veehouder A. v d W te Wartena (Fr.) dat ruim twee jaar oud was, is in de nabijheid van de ouderliike woning te water geraakt en verdronken. Eenige jaren geleden is op dezelfde nood lottige plaats een kind van den vorigen be woner verdronken. EEN BEROOVTNG GEëNSCENEERD In het geheimzinnige geval van den 18- jarigen G., die Woensdagnacht te Amers foort op het rijwielpad na-bij Birfchovea bewusteloos naast zijn fiets gevonden werd, is thans klaarheid gekomen. G., die zich aan vankelijk niets van het gebeurde kon her inneren en een belangrijk bedrag aan geld miste, heeft tenslotte bekend de beroovtng zelf geënsceneerd te hebben, door zich met een srteen voor het gelaat te slaan. Het ver miste bedrag aan geld had hij in den loop van den tijd bij zijn patroon H. te Amers foort ontvreemd. Tegen G. zal een vervolging wegens verduistering in dienstbetrekking ge pleegd, ingesteld worden. JU Pijp Tabak Tneonl* L««uwtrd*a mr

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1