jA i L BAD MUNSTER AM STEIN ZATüRDAG 3 JULI 1937 DERDE BLAD PAG. 9 Kapitein Gitz van de „Sarkani" vertelt In het gezicht van de „Java" opgebracht Drie dagen in de hutten opgesloten Waarom werd convooi geweigerd Rotterdam, Zaterdag Het is een raadselachtige historie, die zich rondom de „Sarkani" heeft afge speeld Men wist, dat het schip, na ge weigerd convooi van de „Java", door een Spaansche nationalistische kanonneer boot was aangehouden en opgebracht naar Ceuta, dat daar de lading was ge lost en dat er zoo nu en dan door fami- I lieleden van de bemanning wel eens brieven werden ontvangen. Wat er nu eigenlijk gebeurd was en hoe de beman ning, bestaande uit. 22 Nederlanders, 1 Pool en 1 witte Rus, onder bevel van j kapitein J. A. Gitz uit Scheveningen, het maakte, daar was niet achter te komen en vaak fantastische geruchten deden de ronde. Hoewel het schip reeds gistermorgen in alle vroegte aan boei 24 voor de WaaLhaven meerde, bleef de geheimzin nigheid daar niemand aan boord werd toegelaten en de bemanning uiets mocht zeggen. Eerst 's middags om drie uur is de sluier opgelicht, toen kapitein Gitz ten kantore van het Nederlandsch Be vrachtingskantoor aan de Kortenaer- straat, in tegenwoordigheid van een der procuratiehouders, zijn wedervaren aan een aantal journalisten mocht vertel len. Gelijk we gisteren in een deel onzer editie nog konden melden, ljleek toen, dat de bemanning weer in haar geheel en in goeden welstand was terugge- keerd. Men weet, dat de „Sarkani" door bemid deling van het Nederlandsch Bevrachtings kantoor een lading levensmiddelen van de Handelsmaatschappij S. Gokkes zou ver voeren, welke lading, bestaande uit erwten, (boonen, tarwe, koffie en vischconserven, bestemd was voor de regeeringstroepen m Spanje. Kapitein Gitz vertelde nu, dat hij enkele dagen voor het vertrek persoonlijk naar het departement van Defensie was ge weest om convooi aan te vragen. In de meening, dat het convooi verkregen zou worden, is men toen gaan laden en op 8 April vertrok de „Sarkani" van Rotterdam piet bestemming naar Alicante. Aanvanke lijk verliep de reis vlot en toen men Gibral tar naderde verzocht de kapitein telegra fisch aan de „Java" het schip te con- voveeren. Op order van den minister van 'X>clensie werd dit evenwel geweigerd. „Dank U voor Uw mededeeling" Reeds den volgenden dag 's morgens dm half zes, werd toen de „Sarkani" door de Inationalistisdhe kanonneerboot „Canelejes' tusschen Tarifa en Europaipunt gedwongen ■te stoppen. Een officier kwam aan boord ONS FEUILLETON Korte inhoud van het voorgaande Men schreef September 1564. I Tiet oezin van Jan de Grave de molenaar tam Lamswaarde Zeeuwsch-Vlaanderen tal weldra vermeerderd worden en heel graag zouden hij en zijn vrouw hun kind goor een voorqanqer der „nije leere" laten doopen. Een vriend raadt hen aan noq vóór Ide qeboorte van het kind naar Antwerpen te gaan. Daar is een Christelijke gemeente, die ender bepaalde voorwaarden haar bijeen komsten maa houden. Omstreeks dezelfde tijd keert Willem Tab- baart. een vroegere knecht van de Grave, veer terug naar de woning van zijn moeder. Tlij vindt haar arm en hongerig en besluit ie trachten voor haar een schaap machtig ie worden. Maar nog vóór hij zijn plan kan 'uitroeren wordt hij gegrepen^ in de gevan genis qeworpen en daar aan de vreeselijke rnartelinq va., het zgn. „scherp examen" nndeworpen. Het kina van Jan de Grave werd te Ant werpen qedoopt en dankbaar keerde lij \eeniqe tijd later in Lamswaarde teruq. Hij tal weer an 'f werk gaan en zijn leven zal (iveer zijn vredig en kalm als voorheen. (Zie vervolg hieronder.) om te informeeren naar de aard van de lading en de plaats van bestemming en verdween daarna weer. Onmiddellijk werd toen naar de „Java" getelegrafeerd om assistentie, doch men kreeg ten antwoord: „Dank U voor Uw mededeeling!" De Spaansche officier kwam weer aan boord en gaf order op te stoomen naar Ceuta waar de lading gevisiteerd zou worden. Terwijl de „Sarkani" aldus in het bereik van de kanonnen van het oorlogsschip ge dwongen was dit bevel op te volgen, kwam de „Java", die twee schepen begeleidde, in zicht op twee Engelsche mijlen afstand. Kapitein Gitz liet onmiddellijk telegrafee- ren, dat men de „Java" kon zien en vroeg nogmaals dringend assistentie. Toen men dwars van de „Java" was, werd gesalueerd met de vlag, de Nederlandsche kruiser be antwoordde deze groet en telegrafeerde ver volgens, dat ook de reederij reeds om con vooi gevraagd had, doch dat men ingevolge bevel van den minister van Defensie geen convooi mócht verleenen. Zoo werd de „Sarkani" onder de oopen van Hollandsche marine-mannen opge bracht naar Ceuta Gevangen in eigen huis Daar aangekomen werd de geheele be manning drie dagen lang in de hutten op gesloten. terwijl een gewapende macht het dek bewaakte. In dien tijd werd ieder aan een streng verhoor onderworpen en daarna kon men zich weer vrij bewegen, mits men zich niet aan wal begaf. Drie weken gingen zoo voorbij, zonder dat er iets Gebeurde. Toen ook deze drie weken voorbij waren, kreeg men toestemming aan land te gaan en spoedig daarna werd de lading gelost. Ieder lid der bemanning kreeg van de Franco-regeering per dag 3.25 peseta uitbe taald, zoodat men van dit geld tenminste de y.oorraad levensmiddelen kon aanvullen en geen gebrek leed. Of de lading verbeurd verklaard zal worden, valt nog niet te zeggen. De reeders hebben aan de Nederlandsche regeering verzocht, de noodige stappen te doen om de i beslag genomen lading terug te krijgen. Of dat lukken zal Overigens zeide de kapitein, dat men over de behandeling in Ceuta niet te klagen had. Het was de bemanning toegestaan om te schrijven en ook wel om brieven te ont- angen Alleen kon het wel eens gebeuren, iat een brief 20 dagen onderweg was Tijdens het verblijf in Ceufa is de Neder landsche gezant te Tanger nog aan boord geweest om van de toestand kennis te nemen. Het verlossende bericht Geheel onverwacht kwam op Maandag 21 Juni het bericht dat de „Sarkani" kon vertrekken, zij het zonder de lading. Er verscheen een loods aan boord en 's mid dags omstreeks vier uur- werden de kabels losgegooid, om zoo gauw mogelijk de ha ven uit te stoomen. De scheepspapieren en een onmisbaar on derdeel van de radio-installatie,- de „von ken brug", kreeg men niet terug. Spoedig was Tanger bereikt, waar men eenigen tijd bleef liggen. Bij den Nederland- schcjj gezant aldaar kon kapitein Gitz het journaal en de vonkenbrug terughalen, de rest van de papieren bleef zoek en het zal de vraag zijn, of ze nog wel eens ooit te rechtkomen. Donderdag j.l. kwam via den consul het bericht van den minister van buitenlandsche zaken, dat de „Sarkani" zonder scheepspapieren kon varen, in den avond van dien dag nog vertrok het schip naar Rotterdam, waar het gistermorgen, zooals gemeld, is aangekomen. Tot zoover het verhaal van kapitein Gitz. Waarom convooi geweigerd? De geheimzinnigheid rondom de „Sar kani" is' dus nu wel voor het grootste deel opgeheven. Blijft alleen de vraag, waarom het convooi, ondanks herhaald verzoek, ge weigerd is. De betrokkenen beweren met groote stelligheid niet te weten waarom be geleiding niet toegestaan wérd. Deze bewe ring geheel voor hun rekening latend, lijkt het ons toch in het algemeen gewenscht, dat hiervan een verklaring gegeven wordt van regeeringsziide Er is over de ..Sar kani" te vppI tp doen geweest. om de zaak thans als afgedaan te beschouwen. Waar schijnlijk 6taat men aan regeeringszijde in het volste recht, doch voor het publiek is een en ander niet duidelijk. im^ÉhsPh OKL. MHÜTMbTjjl GEMENGD NIEUWS De rupsen te Amsterdam Ze hebben zich ingekapseld De rupsenplaag te Amsterdam is volgens het „Hbld" ten einide, doch verdelgd zijn de diertjes niet. Vele duizenden hebben do dood gevonden in de grachten en als slacht offers van de derrs-spuit, doch het mee- rendeel heeft zich ingekapseld. Ondertus- schen ziet men de kaal gevreten hoornen hier cn daar ophieuw uitloopen; blijkbaar hebben zij van de vraat weinig schade ondervonden. Vele particulieren hebben tot dusverre reeds gehoor gegeven aan de oproep van B en W„ om zooveel mogelijk de cocons aan de gevels te vernietigen, teneinde het ont poppen der bastaardsatijnvlinders te voor komen. Ook werkt een groote ploeg ge meente-arbeiders aan hp.t schoonmaken van de gevels der gemeente-gebouwen en du lantaarnpalen. De hoornen, die hier en daar. vol zitten met ingepopte rupsen, worden evenwel niet onderhanden genomen. Er if VRAAGT UW WINKELIER V.Z. PAP IN BLIK BETER DAN IN FLESSCHEN GEEN STATIEGELD NEEMT PROEF MET EEN BLIK V.Z. GORTEPAP of V.Z. BLOEMPAP Blijft geraimen tijd goed N.V. Vereenigde Zuivelbereiders Persoonsdam 18, ROTTERDAM, TeL 25030 blijkbaar geen beginnen aan. Er staan een vijfduizend loofboomen langs de grachten in do binnenstad; als die binnen twee weken ontdaan zouden moeten worden van da cocons zou daar een legertje van geoefende klimmers voor noodig zijn, hetgeen een zeer kostbare maatregel zou beteeken en. Als over een dag of tien de vlinders zich ontpoppen kunnen oen paar koude dagen er een stortbui meer diertjes vernietigen dan een paar honderd arbeiders in twee weken. Het is dus maar te hopen, dat het medio Juli een paar dagen langslecht weer is. De grachten zullen er dan in de komende zomer, redelijkerwijs gesproken, weer toon baar uitzienl Van een steiger gestort Drie arbeiders gewond Op het terrein van de glasfabriek Leerdam te Leerdam zijn gistermiddag drie werk lieden van een vijf meter boven den grond gelegen steiger gevallen. Een hunner, Broek man uit Rotterdam, kreeg inwendige kneu zingen en is in emstigen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Minder ernstig de arbeider Stek, eveneens uit Rotterdam, er aan toe, doch hij is eveneens in het zieken huis opgenomen. De derde, zekere Borg uit Leerdam, werd licht gewond en is na in het ziekenhuis behandeld te zijn, naar zijn wo ning vervoerd. Het ongeluk is waarschijnlijk toe te schrij ven aan een verkeerde constructie van steiger. De politie heeft een onderzoek inge steld. DOODELIJKE AANRIJDING Gitsermiddag isteVenlo de 24-3 arbeider van B. uit Venlo bij het oversteken van den Tegelschen weg door een passeeren- de auto van den heer H. P. uit Tegelen ge grepen. De aangeredene bekwam een sche- delbasisfractuur en was op slag dood. Waar schijnlijk treft den bestuurder geen schuld. Od mijn reizen en wande lingen door Duitschland heeft menig heerlijk plekje n verrukking gebracht en is er niets mooiers dan een oogenblikje onverwacht te kunnen uitrusten op een toevallig ontdekt plekje dat door Moeder Natuur in over dadige mate haax bekoring verleend werd. Zelden zag ik een mooier punt dan die fantastische porfyrwanden, .die in het avondzonnetje een toover- achtig rood uitstralen. Met burchten gekroonde rotsen, wildrijke bosschen. zachte met druiven begroeide nel- lingen. enge dalen en een zachtjes voortstroomende ri- vullen dit imposante beeld aan. Hier heeft de Schepper bekoorlijkheid en majesteit wonderbaarlijk ver eenigd. Hij heeft het beval lige plaatsje, dat daar vreed zaam rust te midden van al die schoonheden, rijk ge zegend. Maar deze overvloed van natuurschoon was nog niet genoeg. Daarbij kwam nog dat aan den schoot der aarde geheimzinnige krach ten toevertrouwd werden, die thans reeds eeuwenlang de lijdende menschheid genezing aanbrengen. Zeer met recht neemt het Therm al-Sol-Radiumbad te Bad Münster am Stein, ge legen aan het riviertje de Nahe, onder de Duitsche badplaatsen met geneeskrachtige bron, een bevoorrechte plaats in. In het romantische dal van de Nahem, in gesloten door de met druivenranken om kranste glooiingen van de Rotenfelsen en de trotsche Porphyrwanden van Rheingrafen- stein en Gans, ligt het bevallige Thermal- Sol-Radium bad van Münster am Stein stil te droomen. Haar goeden naam heeft de badplaats te danken aan de sterke genees kracht van haar bronnen en haar moderne inrichting. De niet te vergelijken schoone ligging van de plaats is voor de gasten een PLOTSELING OVERGESTOKEN Gisteravond tegen half zeven had op den Leidschestraatweg bij de Marlotlaan te 's-Gra ven ha ge een aanrijding plaats tusschen een personenauto, bestuurd door den 47-jarigen L. V. uit Den Haag en een wielrijder, den 19-jarigen uit Amsterdam af- komstigen dienstplichtig soldaat van de treinafdeeldng der le artilleriebrigade C. J. K. Met een schedelbasisfractuur moest de sol daat door den geneesk. dienst naar het mili tair hospitaal worden vervoerd, waar hij echter korten tijd na aankomst aan de ge volgen is overleden. De vermoedelijke oorzaak van het ongeval is het plotseling oversteken door den wiel rijder. OUDE VROUW IN BRAND GERAAKT Gistermiddag is de zeventigjarige vrouw W. Regt in haar woning in de Dekkerstraat te Terneuzen, toen zij de kachel üit- 1 maakte, in brand geraakt. Met ernstige wonden, vooral aan voeten en gelaat, is zij per ziekenauto naar het zieken huis overgebracht. Een begin van brand, dat in het schuurtje, waar de kachel stond, ontstond, is door de buren gebluscht. Bad Münster am Stein. 'Aan de Nahe welkome toegift. Jaarlijks zoeken en vin den duizenden verzachting en genezing van hun lijden door gebruik te maken van de zout- en radiumbaden, door benutting van het Inhalotorium of Emanatorium door toe passing van de instrumenten uit het heil- instituut enz. Zelfs gasten, die afzien van het gebruiken der geneesmiddelen, bewijzen hun gezondheid waardevolle diensten door een gedurig verblijf in het Kurpark, hetwelk door de beide aldaar aanwezige gradeer werken. reeds als een groot inhalatorium werkt. verdwijnen spoedig door VAN NEGEN METER HOOGTE GEVALLEN Gistermiddag was de zeventienjarige loop jongen A. K. Staal in een perceel aai Bloemstraat te Groningen bezig met het aanbrengen van een antennedraad buiten tegen een zolderkamertje. Plotseling verloor hij het evenwicht en viel van negen meter hoogte naar beneden. De jongen kreeg o.m. een bovenbeewbreuk en een bekkenfractuur en is in hoogst emstigen toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen over gebracht. VOLKSSANATORIUM TE HELLENDOORN Onder architectuur van den heer Jan Vixseboxse te Almelo, wordt Vrijdag 7 Juli a.s. aanbesteed de uitbreiding van het Volkssanatorium te Hellendoorn. Ter gelegenheid van de J. P. Coen-feesten te Hoorn trok een historische optocht door de stad; J. P. Coen in hoogst eigen persoon in den stoet. ZONDAG 4 JULI BLOEMEND AAL 245,9 M. Uitzending van Kerkdiensten uiit de Geref. Kerk. Voor ganger Ds Brussaard. 10 uur v.m. Tekst: Gal. 517. Vleesch en De overige programma's voor Zondag vindt in ons blad van Vrijdag MAANDAG 5 JULI HILVERSUM I 1875 M. Algem. Programma, verzorgd door de VARA. 10.0010.20 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 „Me lody Circle". 11.10 Declamatie. 11.30 Con cert. 12.00—1.45 „De Flierefluiters". 2.30 Zang, piano en gramofoonmuziek. 3.00 Declamatie. 4.00 „Les Ménétriers". 6.00 Orgelspel. 7.00 Pianoduetten. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.20 Vervolg pianoduetten. 7.30 „De Roodborstjes". 8.07 Berichten ANP. 8.15 VARA-Groot-orkest en solist, 10.00 Berichten ANP. 10.05 „Fantasia", 11.0012.00 Reportage wereldkampioen schap dammen. HILVERSUM n 301 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur, 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Sopraan en piano. 3.00 Causerie voor tuinliefhebbers. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Viool, cello en piano. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV-Orkest. 9.00 Hoe dieren sterven, causerie. 9.30 Concert m.m.v. solist (Om 10.00 Berich ten ANP). In de pauzes van het avond programma: Reportage Damwedstrijd. 10.45 Gymnastiekles. ll.Otf—12.00 Gramo foonmuziek. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 12.20 Orkest. 1.05 Or gelconcert. 1.35 Cricketreportage. 2.05 A! walk in the new forest, causerie. 2.20 Pianovoordracht. 2.50 Orkest. 3.50 Polo reportage. 4.50 Cello en piano. 5.20 Cri cketreportage. 5.35 Kwintet. 6.55 Orgel spel. 7.20 Orkest. 9.40 Buitenlandsch over zicht. 10.40 Viool en piano. RADIO PARIS 1648 M. 12.20 Orkest. In de pauze: Zang. 5.05 Pianovoordracht. 5.20 Orkestconcert. 7.23 Zang. 7.35 Vioolvoor dracht. 7.50 Zang. 8.05 Pianovoordracht. 9.00 Symphonieconcert uit Vibhy. KEULEN 456 M. 12.20 SA-Onkest. 1.35 Sym- phonie-orkest. 2.35 Schrammelmuziek. 5.50 Trioconcert. 7.05 Erich Börschels orkest. 9.20 Bielefelder kinderkoor en so listen. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.50 Om roeporkest. 1.30 Kleinorkest. 5.20 Omroep orkest. 8.23 Omroepsymphonie-orkest. 484 M.: 12.50 Kleinorkest. 1.30 Omroep orkest. 6.50 Zang. 7.05 Kwintetconcert. 8.20 Kleinorkest. 9.20 Hoorbericht. 10.05 Kleinorkest. WALDORP Hand- en Sledemodel N.V. WALDORP RADIO DEN HAAG An Irishman's Difficnltieswith tha Dutch Language, by Cuey-na-GaeL 9e druk. Rotterdam, A. Voorhoeve vJl J, M. Bredée. Ieder weet nu wel, dat de schrijver vaö dit boekje geweest is de onlangs overleden predikant der Schotsche gemeente te Rot terdam, Ds. J. Irwin Brown. Ieder die een oudere druk van dit werkje gelezen heelt, zal het gaarne in handen geven van het jongere geslacht en ook dat zal er weer van kunnen genieten. Deze 9e druk wordt als „vermeerderd" aangekondigd en is tevens van aantrekkelijke illustraties voorzien, die geteekiend zijn door Jaap Beekmaan. (11 Hij denkt terug aan zijn verblijf in Antwerpen. In een eenvoudige dienst heeft de predikant, Jean Taf fin, in de i kleine kerk op het Wapperplein, zijn kind gedoopt. Met iinnige blijdschap hebben de ouders dat zegenrijke uur door leefd, beseffende het genadige en zeldzame voorrecht. En in ide kring der broeders werd het eendrachtig samenzijn menig- Imaal tot een stil feest. Dit is voorbij. Slechts de herinnering is er nog. De gang jvan het leven dwong hem zijn zorgen en gedachten te wijden aan aardsche beslommeringen. Zijn vrouw wees hem op de toekomst, dat het zoo niet blijven kon. Niet altijd konden ze de gastvrijheid blijven genieten van de zoo gulle De jMoucheron, die het heele gezin zoo hartelijk en welwillend ontvangen en opgenomen had. Dus is De Grave teruggekeerd van Antwerpen en daarmee van de bergtop, waar hij, boven het woelige leven uit, de hemel zoozeer is nabij geweest. Nu, eenmaal omlaag, heeft het leven hem weer in zijn greep, en krachtig is in hem ont- 1 waakt de lust tot zijn arbeid, het heimwee naar de molen. ;naar de rustige omgeving en vertrouwde dingen van voor heen. De vorige avond is hij met de reiswagen in Hulst aan gekomen, heeft bij Gerrit Hendriks een onderkomen gevon den, en kon nauwelijks de dag afwachten om zijn bezit, dat hem in den vreemde haast verloren scheen, te heroveren. Zijn vrouw zal hem na eenige dagen met de kinderen volgen en samen zullen ze God danken. Die het hun zoo gemakkelijk gemaakt heeft. Van een zijweg rechts, uit de richting van de Groenstraat, komt een boerenwagen aanbolderen. Terwijl de wagen de Zandstraat indraait, in de richting van Lamswaarde, ont waart de voerman den eenzamen wandelaar. Hij houdt zijn paard in en De Grave bedenkt zich niet lang. Hij klimt op de bok en zet zich naast Anthoon Geerolf, den kleinen, mageren landman, met de scherpe gelaatstrekken en doordringende oogen. „Ik ben blij je weerom te zien. De Grave", begint hij, ,,'t leek er wel op of de molen niet weer op gang zou komen". „Ik kan hooren, dat je werk voor me hebt", lacht de mole naar, „nu, je bent het eerst aan de beurt, als de abt er ten minste niet tusschenkomt". „En waarom zou het welgedane kloosterhoofd met zijn gevulde buidel mij voorgaan?" valt Anthoon Geerolf uit. „Als ik nummer één ben, dan ben ik nummer één, uit!'* Een rimpel groeft zich in zijn voorhoofd, zijn woorden klin ken norsch. Zonder antwoord af te wachten, gaat hij voort: „Wij arme landlieden, ploeteren in het zweet van ons aan schijn,' en als de oogst nauwelijks binnen is, komt een bode van het klooster manen om de verschuldigde pacht, wati bijna gelijk staat met de helft van het gewonnen koren. In het drukst van de tijd leggen ze beslag op je paard en wagen, want het verschuldigde moet aan het rijke klooster bezorgd worden en je moet, zoo noodig, nog andere karweitjes op knappen. Dat kunnen ze je wel niet verplichten, zooals vroe ger, maar wie durft er weigeren op gevaar af die voorname heeren tegen zich te krijgen? Ze hebben de macht! En dan kom je straks met het beetje, dat je overgehouden hebt bij den molenaar, en alweer komt het klooster er tusschen en zegt: ho, mannetje, wacht jij maar, al is het je beurt, eerst ik! Waarom? Dat komt er niet op aan, eerst ik en daarmee afgeloopen! Schandelijk onrecht is het!" Anthoon Geerolf is als het ploegijzer op zijn land. 't Gaat er recht door, als hij zijn meening zegt. „Ja", voert De Grave er weifelend en zwak tegen aan, „dat is nu eenmaal altijd het recht van het klooster geweest „Dat is altijd het onrecht van het klooster geweest, bedoel je. Ze spelen ddar de baas over alles wat je bezit, tot je ziel toe!'* Geerolf windt zich op. Toornig klinken zijn woorden en nijdig rukt hij aan de leidsels. Maar kort daarna klinkt het kalmer: „Jij kunt er niets aan doen, De Grave, dat weet ik natuur lijk wel. Ze dwingen jou ook, zooals ze iedereen dwingen en naar hun hand zetten. Maar onrecht is het, daar blijf ik bij". De Grave moet hem gelijk geven. Maar om de geprikkelde stemming van zijn metgezel te verdrijven, roert hij een ander onderwerp aan. „Weet je waar ik de laatste weken geweest ben, Geerolf? Is het hier in de buurt al bekend geworden?" De aangesprokene wendt het hoofd naar De Grave en ziet hem aan met eigenaardige blik. Dan zegt hij langzaam: „Ik heb het begrepen, man, maar Anthoon Geerolf spreekt over zulke dingen niet". „Maar de anderen? Hebben ze iets tegen je gezegd, heb ben ze geen toespelingen gemaakt?" Er is bij De Grave geen spanning om het antwoord. Hij heeft de vragen werktuigelijk gedaan, niet uit behoefte aan. geruststelling en zekerheid, die hij reeds heeft, Anthoon Geerolf schudt het hoofd. „Neen'', zegt hij dan, „ik heb niets vernomen. Maar waar om vraag je dat zoo? Heb je spijt van je ondoordachte daad?" De Grave glimlacht. „Het was een weloverwogen plan, Geerolf. En hoe zou ik spijt hebben, waar er zelfs geen gevaar dreigt". „Ik heb niet gezegd, dat er geen gevaar dreigt, De Grave, en ik kan me niet begrijpen, hoe je zooveel op 't spel hebt durven zetten, waar je toch weet dat de kerk de macht heeft en de gevolgen dus erg genoeg kunnen zijn. Maar mogelijk heb je gelijk en is er niets gaande. Als je nu maar zoo wijs bent je heel stil te houden en je laat je dan eens een keer bij de mis zien, nu, dan kan de zaak nog wel doodbloeden". De Grave geeft geen antwoord op deze raad en brengt het gesprek nogmaals op andere dingen, tot hij, bij het huis van Geerolf de wagen verlaat, om het laatste eind naar de molen te voet af te leggen. Dat is nu'niet ver meer. Onwillekeurig verhaast hij zijn: schreden en spoedig heeft hij het kruispunt bereikt. De aanblik van zijn grond, het huis, de schuren, de molen, wekken bij hem innige verheuging. Heviger dan tevoren ver langt hij naar de oude, rustige gang van het leven. Hij heeft het vaste voornemen zoo spoedig mogelijk aan het werk te gaan. De schade moet worden ingehaald, want ongetwijfeld hebben er meerderen tijdens zijn afwezigheid met ongeduld gewacht. (Wordt vervolgd)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9