DONDERDAG JULI 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 Binnenland NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN De heeren Rutgers van Rozenburg en J. Algera benoemd 10.0' 4.0' De Voorzitter van het centraal stembureau Jieeft als opvolger van minister Slotemaker de Bruine tot lid van de Tweede Kamer ana benoemd verklaard den heer mr. J. W. H. :cla- Rutgers van Rozenburg te Bilt- kest hoven, en als opvolger van minister Colijn den heer J. Algera te Leeuwarden, r d< Als opvolgers van de Ministers De Wilde cn Van Dijk zullen thans als Tweede Kamerleden benoemd worden verklaard de erie heeren G. Baas K.zn., wethouder van Am- me pterdam en H. Botierweg, wethouder [van Utrecht. 1.3( Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg jwerd 1 September 1874 te Amsterdam gebo- una ren. Na het gymnasium te hebben doorloo- ftle- Pen> studeerde hij in de rechten aan de pl.) universiteit te Utrecht. Na in 1899 te zijn gepromoveerd, was hij tot 1902 advocaat en procureur in Den Haag, welk beroep hij iem. .vervolgens tot 1911 te Utrecht uitoefende. 3.0( Hij was toen lid van de gczondheidscom- jon. missie voor Baarn c.a. Van 19071916 was 7.0C hij wethouder van Baarn, in welk laatste jaar hij tot burgemeester van deze ge meente werd benoemd. Hij trad als zoo- er danig in 1923 af. Van 19221926 en van Or 1929—1937 was hij reeds lid van de Tweede Kamer. Sinds 1926 is hij ook lid van de Prov. Staten van Utrecht. Mr. J. ALGERA Mr. J. Algera werd 28 Maart 1902 te iWirdum (Fr.) geboren. In 1920 behaalde hij het einddiploma H.B.S. te Leeuwardev> en in datzelfde jaar reeds volgde zijn be er xioèming tot tweede klerk ter provinciale griffie van Friesland. In oie functie werkte 7.3C hij aan de Provinciale Bibliotheek, v tsch hij geleidelijk aan de verschillende rangen rtet doorliep. Intussohen studeerde hij naarstig, deed Staatsexamen B en later doctoraal examen rechtsgeleerdheid aan de Universiteit te Groningen. Voorts is Mr. Algera sedert 1927 ang re^rve-officier oer veldartillerie, oor- In het vereenigingsleven te Leeuwarden had Mr. Algera wel een zeer werkzaam aandeel. Hij is bestuurslid van tal van ^Chr. vereenigingen, o.a. van de Chr. ^Kweekschool voor Onderwijzers en Onder en' wijzeressen, de Chr. Industrie- en Nijver- ano- heidsschool, de Ohr. Openbare Leeszaal en win- Bibliotheek en de Vereeniging voor Chr. Belangen. Op politiek gebied is Mr. Algera sinds lang geen onbekende. Hij was actief lid van de Kiesvereeniging „Neaerland en jj1"* Oranje en van de Propagandaclub „W. C. 6-20 van Munster" te Leeuwarden, tenvijl hij sest sinds 1936 optrad als secretaris van het Prov. Comité van A.R. Kiesverecnigingen jn Friesland. In 1935 werd de heer Algera en afgevaardigd naar de gemeenteraad ang. Leeuwarden. Verdere beneemingen Zoodra de benoemingen van de heeren G. Baas K.zn. en H. B o 11 e r w e g officieel st' zijn, hopen we ook .van hen een levens- bericht te plaatsen. Jubilcum-Adr. C. Lenglceek Wz. De bij de lezers van ons blad welbekende Architect, de heer Adr. C. Lengkeek iW.zn., herdenkt heden (1 Juli) het feit, dat. bij voor vijf en twintig jaar zijn functie van inspecteur bij de Rotterdam- sche Bouwpolitie heeft neergelegd om zich zelf standig als archi tect te vestigen. De succesvolle arbeid die de heer Lengkeek van 1912—1937 heeft verricht is zeker waard ver meld te worden. j Onder zijn be kwame leiding zijn te Rotter dam en in diver ge plaatsen van ons land verscheidene groote en kleinere bouwwerken tot stand gebracht, w.o. groote bakkerijcomplexen, winkels, woningen, villa's, meerdere Geref. kerken, scholen, fabrieken en niet te verge iten de belangrijke uitbreidingen aan het Ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam. Ook voor Hillegersberg is de heer Leng keek niet zonder beteekenis geweest, daar hij mede de stoot heft gegeven tot de ge weldige groei van deze plaats. Een groot 'deel van het mooie Emmalaan-kwartier is idoor hem ontworpen en tot stand gebracht. Wij wenschen den jubilaris nog vele jaren (Van zegenrijke arbeid toe. Als bekend, heeft 'de heer Lengkeek vóór eenigen tijd zijn [woonplaats verlegd naar Bilthoven. Het „Ar chitectenbureau Lengkeek", waarin thans fcok is opgenomen de zoon, de heer W. Lengkeek, bleef gevestigd te Hillegersberg. jp NED.-IND. SPOORWEG-MIJ iEmissie geslaagd Door aandeelhouders in 'dc Ned.-Incf. Spooifcveg-Mij is eeni zeer ruim 'gebruik g;- maakt van het voorkeursrecht op de toewij- zin# van de ter inschrijving aangeboden 3V2 Srocents obl. der maatschappij. Daardoor an de toewijzing op ter conversie aange boden W2 procerits obl. slechts uiterst klem Bijn. Oip de vrije inschrijvingen kan dus jiiets worden toegewezen. LUSTRUM-DISSONANTEN Een aantal studenten heeft 't 61e lustrum der Gem. Universiteit, te A' dam op zonder- 8 in ge wijze gevierd. Tijdens een feestmaal tijd in het Concertgebouw hebben velen hun ner samen ongeveer f S00 „laten zitten", bij 'de kellners n.l., zooals anderen zich weer Hoor aapjes-koetsiers zonder betaling heb ben laten rondtoeren. Het optreden van groepen studenten liet bij (verschillende gelegenheden zeer te wen- Bchen over. De politie moest er ecnige ma len aan (te pas komen. Het Gerechtshof te Arnhem veroordeelde igister den heer B. A. te Harderwijk tot f 10 boete plus een geringe schadeloosstelling en openbaarmaking van het vonnis, wegens beleediging van den heer H. C. in de ver gadering van Sonnevanck op 3 December 1936 te Amsterdam, KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK Beroepen: Te Arnhem vac-Dyckmees- ter), Joh. Gerritsen Jr. tie Zierikzee. Te Kattendljke (toez.), cand. C. de Ru te Sche- veningen. Aangenomen: Naar St. Michielsgestel, cand. S. L. Hoogebrink, hulppred. te Vorden, Bedankt: Voor Oude Tonge, T. H. Oos- tenbrug te Gouderak. Voor Wezep. C. B. Holland te Putten. GEREF. KERK TE LEIDEN De Kerkeraad der Geref. Kerk te Leiden ■vond, op zijn verzoek, cand. J. S. van den Bos, aldaar bereid in één der vacante wij ken, door het waarnemen van catechisaties en ziekenbezoek, eenige hulpdiensten te richten. DE CLASSICALE VERGADERINGEN Van de gisteren in den lande gehouden vergaderingen der classicale besturen der Ned. Herv. Kerk zijn uiteraard op dit oogen- blik nog niet alle verslagen ingekomen. Wij volstaan thans met de voorloopige mededee- lingen, dat de classen Goes en Kampen het voorstel betreffende verkiesbaarheid van vrouwelijke diakenen hebben worpen en de olasse Winschoten het heeft aangenomen. Te Goes zijn de voorstellen II, III en IV (wijkverdeeling, arbitrage-commis sie en em. predikanten lid van de weduwen- en weezenbeurs) aangenomen. Tot lid van het prov. kerkbestuur van Overijssel benoemde de classis Kampen Ds J. P. van Leusden te Steenwijk. Oxford Beweging en Ned. Herv. Kerk Een indrukwekkende dienst in de Domkerk te Utrecht In de Domkerk te Utrecht is gisteravond een buitengewone dienst gehouden welke ge organiseerd was door de „Nedi Herv. Kerke- raadscommissie tot versterking van het Ker kelijk leven". Aamfleiding tot deze dienst was de onlangs te Utrecht gehouden „tiendaagsche veldtocht" van de Oxford Groepsbeweging. Daarom luidde het motto voor deze bijzondere bijeen komst „Nederl. Hervormde Kerk en Oxford Beweging". Zelden heeft de Utr. Domkerk zooveel men schen bevat als gisteravond. Honderden moesten genoegen nemen met een staan plaats; zelfs de kerkportalen zaten stampvol en alle mogelijke plaatsen achter het groote koor, in de gangen enz. wanen benut. Drie predikanten der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht hebben in deze bijeenkomst het woord gevoerd. Achtereenvolgens spraken: Dr. J. F. Beerens over: „De schat der Kerk"; Ds. P. de Haas over: „De grondslag der Kerk" en tenslotte IDr. G. W. Oberman over: „De roep der Kerk". De toespraken werden afgewissefld met het zingen van Psalmen en Gezangen. Een groot aantal predikanten woonde den dienst bij. Een treffend moment was het, toen een der sprekers bijzonder de aandacht vestigde op den kerkstrijd in Duitschland en de broeders en zusters, die in dezen strijd staan, herdacht. Deze samenkomst liet een diepen indruk na bij de duizenden die op dezen avond bij vernieuwing vernomen hebben wat Christus in de Kerk geschonken heeft. Kerk en Staat in Duitschland De positie der Protestantsche Kerk Ingrijpende besluiten De rijksminister voor de Kerkelijke aange legenheden heeft voor de ten uitvoerlegging van de wet tot bescherming van de Duitsche Evangelische Kerk twee verordeningen uit gevaardigd. De eerste bepaalt, dat bij de kanselarij de Duitsche Evangelische Kerk en bij de be- stuursautoriteiten der Duitsche Evangelische Landskerken een financieele afdeeling wordt ingesteld, welke het vermogen der kerken moet beheeren. Zij zal de begrooting en dé belas ting, welke de leden moeten betalen, vaststellen. Zij is den Staat verant woording schuldig over de wijze, waar op de subsidies en de opbrengsten der kerkelijke belastingen zijn besteed. De tweede verordening betreft het decreet van den rijkskanselier, inzake de bijeenroe ping van dte constitueerende generale synode. Zij bepaalt o.m.: 1. Het is veitboden kerkgebouwen voor verkiezingsdoeleinden te gebrui ken. 2. Voor de verkiezingsdag zal zijn! vastgesteld, is het verboden openbare bijeenkomsten te houden tot voorbe- rfcw'ing der kerkelijke verkiezingen, evenals het vervaardigen en versprei den van pamfletten, welke op verkie zingen betrekking hebben. FEEST EN STRIJD. Uit de geschrif ten van Mr A. DE GRAAF, 1867 17 Mei 1937. Amsterdam, H. J. Paris. Naar aanleiding van don zeventigsten ver jaardag van mr de Graaf, op 17 Mei j.l. had den zich enkele ipersonen. met name mr H. de Bie, mej. E. de Clercq, A. J. da Costa, mej. J. C. Crommelin, mr J. Everts, N H dc Graaf, jhr M. G T. van Lennep en mej. C Thierry, tot een commissie vcreenigd, om de belangrijkste uitingen van mr de Graaf over tal van onderwerpen, waarop zijn veel zijdige belangstelling zich richtte, in boek vorm te doen verschijnen. In een feestelijke bijeenkomst te Utrecht is dit boek dan ook aan den auteur aange boden. Deze zeide in zijn dankwoord, dat men wel zeer diep gepeild moet hebben, om van iemand een wensch te vervullen, waar van het bestaan ipas duidelijk werd op het moment van de vervulling. De titel is ontleend aan de volgende uiting van den auteur: „Feest en strijd zijn inderdaad de twee polen van het leven en al zien wij als het einddoel niet den strijd en zelfs niet't feest, maar een door ons niet te bevatten syn these, in dit leven kunnen wij geen van beiden en kan het één het andere niet mis- De commissie merkt in haar voorwoord daarover op: „Feest en strijdis daarmede niet ge typeerd de man, die gelijkelijk het rijke en volle leven als een genadegave Gods weet te waardeeren en met warm gemoed, vuri- gen geest en onverzettelijke volharding een edelen strijd heef» gestreden tegen al wat de ontplooiing van een leven overeenkomstig Gods bedoelen in den weg staat?" Men hoeft de indeeling van het boek maar op te slaan, om te beseffen, hoe juist dit is gezien. In het eerste hoofdstuk is „De Inspecteur' van den Centraal Bond van Inwendige Zending en Chr. Philantropiscbe Inrichtin gen aan het woord. Dan komen „De Wer ken?" aan de beurt. Hoofdstuk 3 draagt tot opschrift: „Het verloren zoeken", ..Het weggedrevene weder brengen", „Het gebrokene verbinden", „Het kranke sterken". Hoofdstuk 4, 5 en 6 handelen achtereen' volgens over „Bewogen jeugd". „De Weg ter bevrijding" en „Levensbeschadiging en Le vensontplooiing". Hoofdstuk 7 bevat enkele Portretten. Hoe moeilijk de keuze was voor de Com missie bewijst tenslotte de opgenomen Bi bliografie van geschriften, brochures of ar tikelen van den heer De Graaf, die compact gedrukt in twee kolommen iper bldz., ruim 10 pagina's beslaat. In „Portretten" wordt aandacht gevraagd voor H M. de Koninging-Moeder, dr Nico Adriani, den talenkenner der Zending, den musicus Alphons Diepenbrock, den directeur der Rijks-Academie voor Beeldende Kunsten A. J. der Kinderen, mr F E Posthumus Meyes, de drie gebroeders Pierson, Pastor F. von Bodelschwingh, G. Velthuysen Jr en de dames Swellengrebel, Dudok van Heel, Maclaine Pont. Men ziet de verscheidenheid. Als we nu. om nog een groep te doen, nagaan, hoe de inhoud van hoofdstuk 3 zich uitstrekt tot de verpleging van weezen, van oudere meisjes, van jongens, over het kampeeren van jongens en meisjes uit de gestichten, over kinderzorg en ouderzorg, zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind, verpleging van zieken, van zwakzin nigen, van lichamelijk-gebrekkigen, van ouden van dagen, en handelt over ontsla gen gevangenen, landloopers en bedelaars, dan begrijpt men, hoezeer de belangstelling verdeeld is over alle groepen van hulp behoevenden. We mogen toch dit overzicht niet beslui ten, zonder te reppen over „De houding van de Overheid tegenover de prostitutie", een voordracht, gehouden voor den Bond van Inspecteurs bij de Amsterdamsche Politie. Maar niet alleen in Holland is geluisterd naar de meening van den heer De Graaf over dit belangrijke onderwerp. De beschoU' wingen of verslagen over de congressen te Madrid Brussel, Londen, Graz. Straatsburg. Berlijn," Buda-Pest, die alle door den heer De Graaf zijn bezocht, geven nog geen vol ledige indruk van de beteekenis van het internationale optreden van onzen landge noot. Zijn meening beheerschte vaak de dis eussies totaal. Wij herinneren ons. hoe in 1933 in Berlijn vertegenwoordigers van diverse landen zich niet konden losmaken van wat eenmaal door mr de Graaf was opgemerkt. Kennismaking met dezen bundel bevelen wij hartelijk aan. ONDERWIJS EN OPVOEDING UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM Leerstoel vergelijkende physiologie De raad van beheer van den bij zonderen leerstoel in de vergelijkende physiologie van wege het Genootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde heeft dr. J ten Cate tot hoogleeraar voor den bijzon- deren leerstoel in de vergelijkende physiolo gie aan de universiteit van Amsterdam be noemd. ONDER WIJSBENOEMINGEN Doetinchem. Gymnasium. Tot leeraar natuur- en scheikunde: de heer H. Hoek. Tot leeraar biologie: dé heer P. Vermeu len, beide tijdiel. leeraar aMaar. Voorburg. Van Wassenaar-Hoffman- schooL Tot le onderwijzer: de heer R. Al- bers, le onderw. Chr. school te Moordrecht. E. VAN PIJKEREN t Te Zeist is, gelijk we reeds kort meld' den, in den ouderdom van 60 jaar plotseling overleden de heer E. v. Pijkeren, rustend hoofd der Chr. school te Monster. De overledene was als onderwijzer werk zaam te Elburg, Weesp en Tiel en als hoofd 13jaar te Krimpen a. d. Lek en daarna 14 jaar te Monster. 1 Oct. 1936 ging hij met pensioen wegens het bereiken van den 60- jarigen leeftijd. De heer v. Pijkeren, die j.l. Maandagavond zijn tuin aan het besproeien was, werd plot seling onwel en viel dood ter aaTde. Zijn echtgenoote, die van dit plotseling verschei den getuige was, werd daardoor dermate aangegrepen dat zij een half uur later even eens overleed. De stoffelijke ovenschotten van den heer en mevrouw v. Pijkeren zullen Vrijdagmiddag op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats te Zeist wordfen tera ardebes teld Examens Academische Exameai Apeldoorn. Theol. School der Vrije Evang. Gemeiente. Gesl.: Theologie: cand.ex.. de heeren G. v. Bruggen. J. Enter Jr, T. H. Penndngj C. Zülf tra. Leiden. Gesl.: Rechten: doet ex.. de heeren C. J. A. Matthes en J. H. van de Dijk. Theologie: voorber. kerk. ex.. mej. J._ cïer. L. J. v. Apeldoorn, J. v. d. Hoeve, R. Turfboer en C. H PU Utrecht. Gesl.: Rechten ren D. J. Stuer. L. H. J. v. 1 Rechtswetenschap: doet. e: taveï. G. Receveur. de heer S. W. Theologie: propaed .ex., de heer G. den Boej: kerkel. voorb. ex.. S. v. Swinderen; cand.ex., de Emmerzaal. skunde: cand.ex., de dames King Nlo Khouw en H. M. E. Neusser: de heeren "W. J. Quarles var» Ufford. A. Aanen. J. G. Koppers. J. F. Hansen. D. M. Blankhart: doet. ex. 2e ged.. ej. R. J. v. Soest: de heeren N. G. M. Orie. W. isbinder, A. H. v. Ravesteyn. A. H. v. Lldt de ude. J. G F.. Betihe. W. J. Simon. K. X ICarstr- Gem Univ. Oesl.: Geneeskun de; art-sex.. Jkvr. M. u. j. Mackey, Den Haas: de heeren W. F. v. Eek. Den Haag: H. A. v. iregt, Epe: G. J. B. v. Swelm. Nijmegen: le ged.. mej. I. H. Tollenaar, Den Hel der: de heer L. Burema, Loppcnsum: doet. ex.. ies G. Slagman en H. W. J. Lucas: de A. Rossi, A. F. T. Vonck. P. SJoukee. A M. Hagemeijer en A. W. F. v. Rijn. i. LaJidbouwhoogêschool. Gesl. :d. Bosch bouw: ingcn.ex.. de hei La er. geb. te H J. P. J. M. Voi b. te Papendrecht; D. E. Buitenzorg; J. Haan. geb. 'e Buitenzorg: J. A. Harten geb. te Menado: J. M. K. J. Hou ben. geb. te Breda; O. F. Doorzitten Stukloopen, Zonnebrand!. PLIFE OI "WitenGeêT Beide in doonn vin 30 en 60 cl. i Oldenbarnevelt- «Umnuslum. Gesl. voor A de dames M. Dros, A M. J. Jans+n en A L. E. Weber; de heeren H. G. A Baake. J. v. Galen Last J. F. B. v. Hasselt Amsterdam Gerot Gymnasium. Gesl. 'oor C. v. Proosdij, A Sikkel en mej. M. Woltjer. Na verl. tx. voor A: J. C. Weisz en G. M. Win- -. voor B: C. M. Graafatal. Lyceum, llt.-econ. afd. Gesl. M. J. Klpp, M. H. Langelaar, S. A. L. M< Pilenson, E. H. Porthelne. E. W. Ran, A M. Rlt- zema, B. v. Vollenhoven, de heeren P. C. Buy- A _J. v. Daan. A. A den Hartog, L. G. n Haag. 2e Openb. Gymnasium. Gesl. v. ij. H. B. v. d. Goot, A. Meyjes, A. Pfeiffer; B: D. W. v. d. Berg, M. A. Hijman, mej. M. Ch. Nadhenluis. K. P. Wegener. Ned. Lyceum. Afd. Gymnasium. Getal, voor B de dames A H. ZUlat Houokgeest; de heoren R. Salm c 1 f t. Gymnasium. Geel. Kooy, M. Noach Verkennls; de heei F. Vos. >ordrecht. Ohr. H.B.S. Gesl. voor B: A. Devellng, L. Klootwijk. J. v. Wijngaarden. T. ïan. G. RldUer, E. Eland. D. J. Vreoken, Maarten. F. v. d. Ven. M. Scheurwater. A. Arbou-w, B. Stegeman. A. Kooiker. N. v. d. Sluys. elaar. J. DIcke, A. Klip; de dames L M. Brouwer. C. Vlot cn M. Stevense. ersum. Chr. Lyceum in het Gooi. Gesl. de heeren A. C. v. Dam en M. Stelnz, Hilversum: H. Wletske. Baarn. en. Geref. Gymnasium. Gesl. voor A: E. Brands. IJselmuiden; O. N. Oosterhof. Kim- H. Post. Urk: S. de Waard. Kampen: J. v. 't Oever. Kampen; H. C. Stork, Zwolle; R. H. Troep, Kampen. .elden, Stedelijk Gymnasium. Gesl. voor A heeren J. H. C. Kern en C. H. Ovenduin, Lei- J. v. Santbrink, Voorschoten; P. C. Velt- n. Wassenaar; de dames B. v. Krimpen en P. Smits, Leiden. >t ter dam. Gymn. Erasmlanum. Gest A de heeren R. A Beider en P. J. Dorsman. i Dodteweerd. Arnhem. .drecht. Gem. Kweekschool voor Nutt hand-w. Gesl. de dames: N. Bergwerf. A Leen- ders. M. Collee L. de Mey en B. Wepster. Ohr. Kweekschool. Gesl. de heeren B. GoudHaari. RlddetrkerkJ. Groen en J. Groe ier*. Dordrecht: W. K. van Hartingsveldt W-Helvoet en P. D. Heemskerk, Numans- d<>Le euwarden. Vrije Chr. Kweekschool. Gesl. nutt. hand-w. de dames: A Volhand. J. J. de Vries. W. T. Wijngaarden. Rijkskweekschool v. nutt. handw. Geel. de tames: E. Koster. IJzendiJke. C. F. Kraaymes, n C. M. de Visser, A arden burg; C. Rlemens, Soh ondljke en K. J. Vercouteren. Retranche- _lle. Herv. Kweekschool. Gesl. de da mes: J. H. J. Allon. Kampen: S. Hekman. Den Hulst N. van der Linde. Ambt-Vollenhove: H. vn.n der Hoeven, Harden/berg; J. Llndenhovlus, Hellen doorn: J. A Lemmers, Steenwijk: G. Bloemert. Zwollerkerspel: J. ter Beeke, G. G. Loggens en A Mas zen, Zwolle: de heeren: R, d. Belt, J. H. van Eunen. B. Kuipers. J. Pr en O. Sierksma, Ka.ipen: B. van Benth. Ambt-Vollenhove; W. Bruinink. HairderwU M. J. Harlnk. NHverdal: H. van der Kolk. Ge- nemulden; G. Teunls, Amersfoort; W. Bello. Zwolle. Machinisten. Den Haag. Gesl. voor het voorl. dipl. de heeren J. J. Bilok, Roosendaal; H. Opschoor, Schiedam: N. H. Boeschaart. Rot terdam: W. Roelofs, Vliaslngen; L vi len. 't Zand. GEMENGD NIEUWS Zware brand in een manufacturenhandel Vanochtend om zeven uur werd brand ont dekt in de groote achter-magazijnen van de N.V. Manufacturenhandel J. C. Raming aan de Lange Brugstraat te Breda. De brand nam spoedig zulk een omvang aan., dat het achtergbouw. waarin zich een groote voorraad wollen dekens en andere artikelen bevond, spoedig in lichter laaie stond. Ook de beneden gelegen werkplaa s brandde geheel uit. Met de grootste inspanning kon de brand weer verhinderen, dat ook het hoofdgebouw vernield werd. De waterschade is bier ech ter zeer groot. De oorzaak van den brand is niet bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Muntautomaten is hazardspel Uitspraak van het Gerechtshof te Arnhem Alom in den lande is het gebruik van z.g.n. speelautomaten in eere gekomen, vooral in café's en sigarenwinkels. Men kent de han deling. De speler ontvangt tegen betaling van 5 cents een penning, en werpt deze in een daartoe bestemde gleuf van de speelkast, waarna een handle wordt overgehaald, welke eenige rollen in beweging brengt. De stand, waarin deze rollen ten opzichte van elkaar komen stil te staan, beslist of de speler een prijs krijgt of niet, en over de grootte dien prijs, bestaande in een wisselend aantal penningen. Het gebruik van deze automaten nam weldra zoo'n omvang, dat van een ciaal kwaad kon worden gesproken. De politie te Arnhem heeft tegen het gebruik van deze automaten eenige proces sen-verbaal opgemaakt, doch in afwachting van een verdere uitspraak werd van vesrder optreden afgezien. Thans heeft het Gerechtshof te Arnhem in hooger beroep arrest ge wezen in deze aangelegenheid en daar bij het gebruik van deee automaten onder het begrip „hazardspel" gebracht. Een automatenexploitant en een café houder werden beiden terzake van het misdrijf: het publiek ge'egenheid geven tot hazardspel, veroordeeld. Beiden werd een geldboete opgelegd, terwijl voorts de vernietiging van de inboslag genomen automaat werd gelast. Gistermiddag om een uur is de 32-jarige ongehuwde landbouwer Th. Singendonk na bij de Piasmolen tc St. .lansberg, onder een hooikar geraakt. De man kreeg de wie len over het lichaam. Met een ruggegraat- fractuur is hij zijn woning binnengedragen. De toestand van het slachtoffer is ernstig. Uit de A.R.-Partij Vijftien jaar Dr A. Kuyperstichting Een kort historisch overzicht In groote leemten voorzien Enkelijke belangrijke uitgaven op komst In het orgaan van de Dr. Abr. Kuyper stichting „A.R. Staatkunde" wordt het ver slag van deze instelling opgenomen over 1936. Een periode van 15 jaren is thans af gesloten, hetgeen aanleiding werd in het erslag een beknopte terugblik op dit eer ste stuk van de geschiedenis der stichting te werpen. We ontleenen aan het verslag de volgende bijzonderheden: De taak der Dr. A. Kuyperstichting heelt zich van het begin af gesplitst in een drie tal onderdeelen, t.w. den wetenschappe- lijken arbeid; den arbeid van meer pralc- tischen aard ter' voorlichting en advies; ca den propagandistischen arbeid. Bevordering van wetenschappelijken ar beid op het terrein van wijsbegeerte, ge schiedenis. recht, staat en economie op den grondslag der antirevolutionaire beginselen was van het begin af een van de doelein den der Dr. A. Kuyperstichting. In de afgeloopen vijftien jaren werd daar toe niet alleen een uitgebreide bibliotheek gesticht, onderhouden, uitgebreid en voor wetenschappelijke studiën beschikbaar ge steld; maar meer rechtstreeks werd door het verstrekken van studieopdrachten, het verleenen van studietoelagen en behulp zaam zijn bij wetenschappelijke onderzoe kingen in tal van gevallen wetenschappe lijke studie mogelijk gemaakt of gesteund. Voorts verschenen er tal van belangrijke geschriften onder auspiciën of met mede werking van de Dr. A. Kuyperstichting, waarvan met name het groote werk „Schrift en Historie", ter herdenking van het vijftig jarig bestaan der Antirevolutionaire Partij, met eere mag worden genoemd. In een groote leemte voorzien Het aantal adviezen, rapporten en andere nota's en brieven, tezamen vormend het meer praktisch deel van de werkzaamheden klom van jaar tot jaar. Vooral met betrek king tot de gemeentepolitiek wist het bu reau der Dr. A. Kuyperstichting hier te voorzien in een (niet alleen door de op richters der Stichting, maar ook reeds door wijlen Dr. A. Kuyper zelf gevoelde) leemte. En het is dan ook niet te verwonderen, dat met name dit deel van de taak der Stich ting veel waardeering, zelfs ook buiten de antirevolutionaire kringen, gevonden heeft. Het aantal nota's cn rapporten, welke m den loop der jaren werden samengesteld, bedroeg ruim honderd en vijftig. Het aan tal adviezen en voorlichtingsbrieven steeg tot 469 gedurende het afgeloopen jaar. Van groote beteekenis was ook de propa gandistische arbeid. Zulks niet zoozeer van wege het vrij groot aantal van de door üe Dr. A. Kuyperstichting uitgegeven propa gandageschriften en -geschriftjes en van wege den financieelen steun door de Dr. A. Kuyperstichting verstrekt aan het Centraal Comité van Antirevolutionaire Kiesverecni gingen en aan de plaatselijke pers in het belang der propaganda, maar vooral ook met het oog op de indirecte propaganda door lectuurverstrekking aan degenen, die deze lectuur voor het geven van voorlich ting in eigen kring noodig hadden. Het aantal van deze lectuur-dossiers is nog al tijd stijgende en klom in 1936 tot 2296 (v. j. 2183). En wellicht is geen enkele andere propagandistische arbeid op den duur meer vruchtdragend dan deze weinig opgemerkte doch niettemin door velen ten zeerste ge waardeerde indirecte propaganda. Ook in het jaar 1936 is op deze wijze het werk der Dr. A. Kuyperstichting weer voort gezet Bibliotheek en Archief In den loop van het jaar 1936 werden een groot aantal boeken, speciaal de oudere ge schriften, behoorende tot dat deel der biblio theek, hetwelk afkomstig is uit de boekerij van ür. A. Kuyper, voorzien van nieuwe banden of bandomslagen, teneinde verval te voorkomen. De restauratie van het Kuyperarchief werd nog niet ter hand genomen. Wel werd te dier zake met de beheerders van het ar chief overleg gepleegd. Doch dit overleg leverde geen resultaat op. Intusschen blijft deze zaak urgent. Het zou toejuiching verdienen, indien maatregelen werden getroffen tot het op sporen en copieeren van brieven van Dr. A. Kuyper, welke zich in particuliere en offi- cieelc verzamelingen bevinden en toevoe ging van die brieven of afschriften aan het archief. Want, gelijk bekend is, ontbreken de afschriften van Dr. Kuypers brieven thans nagenoeg geheel. En naar gelang de tijd voortschrijdt en de generatie, welke met Dr. Kuyper gecorrespondeerd heeft, verdwijnt, zal het steeds moeilijker worden om in deze richting vruchtbaar werk te doen. Als gewoonlijk werden ook dit jaar een aantal boekwerken aangeschaft en in de boekerij opgenomen, tenvijl de biblotheek verder uitbreiding onderging door toevoe ging van de verschillende jaargangen van periodieken en gratis toegezonden geschrif- Een geslaagde ontvluchtingspoging Uit een celauto ontsnapt Tijdens de korte rit van een celauto van het Paleis van Justitie aan de Korte Leid- schedwarsstraat naar het Huis van Bewa ring aan de Weteringschans, te Amster dam heeft een gevangene deze tijdelijke onvrijwillige verblijfplaats met de vrijheid verwisseld. De vluchteling een 22-jarige Amster dammer heeft daartoe den weg gekozen via het luikje in het dak van den wagen, door welke nauwe opening hij zich heeft heengewrongen, om zich daarna op straat te laten glijden. Een cn ander zonder dat het begeleidend personeel daarvan iets heeft bemerkt. Wel is dit het geval geweest met enkele bewoners van de Leidschegracht, die echter, aangezien de celauto te veel vaart had, niet meer bijtijds konden waarschuwen en er zich toe bepaalden hij de rijksveldwacht in het Paleis van Justitie mededeeling te doen van de geslaagde ontsnappingspoging. Te elf uur gisteravond was de vluchteling nos niet gevonden. ten. Aangeschaft werden in totaal 423 groo- tere en kleinere geschriften. Gelijk gewoonlijk, was het aantal aan vragen om advies en inlichtingen vooral gedurende de eerste en laatste maanden van het jaar vrij aanzienlijk. Wetenschappelijke studie De langdurige onderhandelingen inzake e voortzetting van de publicatie van ile correspondentie Mr. Groen van Prinsterer hebben tenslotte tot een zoodanig resultaat jevoerd, dat de voortzetting dezer uitgave niet alleen contractueel verzekerd is, maar dat bovendien de omvang van deze publi catie nog wat grooter zal worden dan aan vankelijk de bedoeling was. Naast het reeds verschenen eerste deel der brieven, bevattend de correspondentie tot omstreeks 1833, zal een afzonderlijk deel bestemd worden voor de bescheiden, terwijl le brieven van na 1S33 in drie deelen, elk an circa 700 bladzijden (aanvankelijk was gedacht aan twee deelen), worden opgeno men. De uitbreiding der publicatie zal vooral ten goede komen aan de correspondentie uit de laatste decenniën (18481876) van het staatkundig optreden van den antirevo lutionairen staatsman; hetgeen juist daarom van zoo groote beteekenis is, wijl in die periode het belangrijkst deel van den schoolstrijd, het ontstaan der coalitie en het opkomen van het moderne partijwezen ,-alt. Voorts is ook, dank zij den door d® Dr A. Kuyperstichting toegezegden steuu bereikt, dat de verschijning van het complete werk, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, binnen een niet al te groot aantal jaren verzekerd is en dat in den loop van 1937 de correspon dentie tusschen Mr Groen van Prinsterer en Dr A. Kuyper als afzonderlijke uit gave het licht zal zien. De studie betreffende de staats- en kerk leer van Thomas van Aquino, werd goed deels voltooid, zoodat eerlang het resultaat daarvan mag worden tcgemoetgezien. Het historisch onderzoek betreffende den staatkundigen en maatschappelijken in vloed van het Calvinisme in de 17e eeuw [moest echter worden onderbroken, omdat den leider van dit onderzoek tijdelijk de as sistentie ontviel welke hem tot dusver do noodige medewerking had verleend. Tijdschrift der Dr A. Kuyperstichting Het. tijdschrift der Dr A. Kuyperstichting verscheen als gewoonlijk van maand tot maand en. wat aangaat de driemaandelijki sche afleveringen, telkens aan het einde van een kwartaal. Het aantal betalende abonnementen bleef dalende. Het aantal dier abonnementen liep, voor wat betreft de kwartaaluitgave terug met per saldo 28, terwijl dc terug gang bij de maanduitgave 32 bedroeg. Eind 1936 was derhalve het aantal betaalde abon nement.en resp. 980 (maand-editie) en 36S (kwartaaleditie). Balang en exploitatierekening De balans-'en exploitatierekening per 31' Dec. 1936 van de Dr. A. Kuyperstichting maken een uitstekende indruk. Op de ha-i lans zijn het Kuyperhuis, Huis Dr. Kuyjier- straat 3. het meubilair en de Bibliotheek tot op 1.afgeschreven. Voorts is een reserve aanwezig van 66.114.bij een kapitaal van 1.002.572.De exploitatie- sluit over 1936 met een voordeelig saldo van f 6361.—. Aan interest werd ontvangen rekening van de Dr. A. Kuyperstichting 45514.—. Hoogste stand te Rochefort 770.L Laagste stand te Steiusele 749.7. Stand vanmorgen halftwaalf 763.0. WEERVERWACHTING Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk eenige regen, iets warmer. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie die gister ten N.W- v::u Schotland lag, trok in Z.O. richting naar do Noordzee en nam in diepte af. f3ij vormde de voorlooper van verdere minima die nade ren in een gebied van lage luchtdruk dat waarschijnlijk tot ver Z. op de oceaan reiki. Langs de Noordrand van het gebied van hooge luchtdruk op de 45ste breedtegraad worden warme luchtmassa's aangevoerd, die in Engeland en om de Noordzee de tempe ratuur deden 6tijgon. In centraal Europa is het nog koud. do afkoeling der laatste dagen drong thans Oostwaarts door tot in Polen cn de Bafti- sche staten. Od het N- deel der Noorsche kust. op IJs land en langst de O.-kust van Groenland waaien koude winden uit de Poolzee. Het weer is overal zwaar bewolkt tot betrokken. In Zwitserland en de Alpen komt echter op klaring. evenzoo in Z.-Frankrijk. De meeste regen viel thans in Zweden en N.-Scandinavië. In Duitschland en op dc Britsche eilanden viel geen regen van be teekenis. Te de. Bilt viel in de nacht 12 m.m. De vveerstoestand is thans weer stalion- nair geworden met Z.W. wind en betrokken r met nu en dan regen en met veel groote re vochtigheid dan de laatste dagen. THERMOME TERSTAND Stand vanmorgen halftwalf 17.2 C. 2 JULI Zonsopgang 4.44 uur, zonsondergang 9.23 uur Maan op nam. 12.44 uur, onder nam. 2.46 uu$ VOERTUIGEN MOETEN BUN LICHTEN OP HEBBEN f 2 JULI i Yan 's avonds 9.53. jiur tot 's morgens 4.15 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3