Jjlttvwt djr Qfoumnt Daqelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Franc los van het Goud abomumtntsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Fianco per post 2.35 portokosten Pt» weekai8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. m?t Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6125 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 1 JUL11937 18e Jaargang 3bbtrtrtttitpriffem Van I tot 3 regels U7 7 Elke regel meer 0.22'/ n gezond en Mededeel ingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer •YÏ-. 045 Voor bet bevragen aao 1 bureau wordf berekend 0.10 DE VERKEERSMINISTER De nieuwe minster van Waterstaat is van huis uit Roonsch-Katholiek. doch ge noot als dit voord hier past van kindsbeen af een 'rijzinnige opvoeding. Hij staat dan ook geieel „los van Rome" en van het Christelijl geloof. Nu doen zich in het algemeen bij Water staat geen princi/ieele vraagstukken voor; maar wij mogen .liet vergeten dat de heer Van Buuren ooi verkeersminister is on wanneer we aai vervoermiddelen denken dan denken we tivens aan Zondagsrust; óf, helaas, juister gezegd, aan Zondagsrustver storing en Zondagsarbeid voor velen. Het weekblad 'an de moderne, alias roode spoorwegmanner maakt zich daarover na tuurlijk niet orgerust, maar de redacteur vertelt, ietwat voorbarig, hoe de heer Van Buuren, die, mar uit zijn antecedenten valt af te leitfen, een bekwaam man zal zijn, bij nadere informatie „ons werd uit- geteekend als iemand met zeer groote zelf verzekerdheid, die weinig toegankelijk is voor adviezen eu meeningen van anderen. Indien deze teekening juist mocht zijn, zou dat niet zijn een minister van Waterstaat, zooals wij gaarne zouden willen en zooa's bij de uiterst moeilijke en veelzijdige be langentegenstellingen gewenscht zou zijn." Zeer waarschijnlijk zal de nieuwe minis ter weten wat tij wil en niet voor het eer ste het beste afgument op zij gaan; maar het zijn in de rsgel niet de knapste koppen, die overleg mei.anderen schuwen. Eigen wijsheid en domheid gaan niet zelden sa men, omdat mea deskundige critiek vreest. Wat dit betreft maken we ons dus geen zorg bij voorbaat; doch anders staat het met de Zondagsrust. Immers, principieel heeft minister Van Buuren geen enkel be zwaar tegen een versterkte Zondagsdienst, tegen goedkoops Zondagstreinen voor aller lei gelegenheden. Zaken zijn zaken en het eerste doel noet dan zijn vermindering, zoo mogelijk 'opheffing van het spoorweg tekort. In dat opzicht zou er dus reden voor .vrees kunnen zijn. Daar staat echter tegen ever, dat mffi niet alleen op grond van godsdienstige, maar ook uithoofde van ethisch-social» overwegingen beperking van Zondagsarbeid kan nastreven. Voorts mogen .wij met stelligheid verwachten, dat een kabinet onder Christelijke signatuuh, dat een kabinetsformateur van anti-revolutio naire beginselen aan dit onderwerp volle aandacht heeft besteed en het onderwerp met den nieuwen titularis principieel heeft „doorgesproken". En gelukkig behoeft een liberaal zich in Nederland niet te schamen als hij zich ten aanzien van bevordering der Zondagsrust naast Colijn zet. DE BROEDERS VAN JOZEF Wat ro°<Ie pers en liberaal Middelb. Crt. Kreeds eerder door ons geciteerd) in merk waardige overeenstemming over de anti these schreven, deed ons onwillekeurig denken aan de verklaring welke Jozefs broeders aflegden: „Wij zijn vroom". Voor een rechtsche coalitie is er thans geen enkel motief, aldus roode pers en Middelb. Crt. Wan;, zegt de eerste: „Men begrijpt in die kring niet of wil niet begrijpen dit deze aanmatiging (het .voeren van Christelijke politiek) onverara- gelijk is voor de talrijke aanhangers van andere politieke stroomingen, die hun leven en hun optreden voor de publieke zaak gedragen weten door christelijke be ginselen." Op gelijke wijze spreekt zich de Middelh. Crt uit: „Wie niet verblind is, wie zien wil en 'dan voldoende op de hoogte is van het geestesleven in de kringen die links van de vroegere scheidslijn liggen, die zal een voudig niet meer kunnen ontkennen, dat het trekken van deze scheidslijn, nu, in 1937. dwaasheid is niet alleen, maar on rechtvaardig tegenover die „linksche" staatsburgers is ook," en „onrechtvaardig tegenover de, op hun wijze oprecht, zij het dan niet rechtzinnig, geloovige linksche Christenen, is hee! dit rechtsche coalitie- gedoe zeker". Op grond van doze citaten kan men niet anders concludeeren dan dat nu. in 1937, schier alle partijen in ons vaderland bereid zouden zijn tot het voeren van een Christe lijke politiek; tot erkenning, dat de grond waarheden van hel Christendom een hechte basis voor regeerbeleid kunnen zijn. Echter, bij de Kabinetsformatie is daar van, om het zacht te zeggen, ni e ts ge bleken; eer het tegendeel. Het program van 'den Kabinetsformateur is door heel de vrijzinnigheid afgewezen. De S.D.A.P. heeft het wel niet rechtstreeks en direct kunnen 'doen, maar zij zou zeker één lijn met vrij zinnig-democraten en liberalen getrokken hebben. Hoe dat te verklaren? Ligt het hieraan, <lat de rechterzijde, „eenmaal aan de macht gekomen, in geestelijke hoogmoed niets tonder doet voor het zoo fel bestreden libe ralisme en het monopolie van Christelijke (politiek voor zioh opeischt"? Dit wordt wel beweerd. Maar de Middelb. Crt. gaf in haar eigen artikel daarvan Het vraagstuk der vaste lasten Nog niet opgelost De Ned. Bond van Huis- en Grondeigena ren en bouwondernemers hield 'n openbare vergadering, waarin de bondsvoorzitter, de lieer S. J. M o o k, sprak over het onder- erp: „Het vaagstuk der vaste lasten ten aanzien van het onroerend goed door de muntcorreclie allerminst opgelost". Spr. wees er op, dat hei, vraagstuk dei- vaste lasten weinig belangstelling meer heeftf Niet te ontkennen valt echter, dat oor het onroerend goed er nog steeds geen normaal evenwicht is tusschen exploitatie- baten en -lasten. De huren zijn daartoe te laag en de overheids- en indirecte lasten te weinig verlaagd Weliswaar mag worden venvacht, dat de uiteindelijke huurdaling minder groot zal' zijn, maar vooralsnog moet in versoheidene gevallen op verdere huurdaling worden ge rekend. - Naar sprekers overtuiging hebben de eigenaren onder de huidige omstandighe den zeer zeker het moreele recht te eischen. dat de plaats gehad' hebbende verhoogingen van overheidslasten op korten termijn on gedaan worden gemaakt' Daarnaast moet het redelijk en billijk worden geacht, dat bovendien verlagingen orden loegepast in evenredigheid tot de plaats gehad hebbende huu»dalingen Ook ten aanzien van de erfpaolits- Lasten behoort een regeling te worden getroffen. Het ware wenschelijk den erfpachters een 50-jarige 4 pet. annuï- teitsleening te verstrekken tot het be drag van de koopsom, verminderd met de reeds 'betaalde opstalvêrgoedingen, welke vergoedingen rnet inmiddels ge kweekte rente natuurlijk bii verkoop die nen te worden gerestitueerd. Bij het uitblijven van huurprijsstajgingen en uitschakeling van de mogelijkheid tot herwaardeering van hoofdsommen is z.i. een drastische hypotheekrenteverlaging de eeni ge mogelijkheid tot saneering. Spr. besloot met den wensch dat onze nieuwe regeering aan dit probleem de noo- dige aandacht zal willen schenken en zoo noodig maatregelen zal treffen, waarbij de aste Lasten, zoowel de publiekrechtelijke als de privaatrechtelijke, eveneens zullen worden aangepast. Motie aangenomen Na een korte gedaehtcnwisseling werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De Nederlandsche bond enz., overwegen de. dat het vraagstuk der vaste lasten ten aanzien van het onroerend goed door de muntcorrectie allerminst is opgelost, draagt het bestuur op de regeering te verzoeken aan liet problem der vaste' lasten de roo- dige aandacht te willen blijven schenken en maatregelen te treffen, waardoor de vas te lasten, zoowel pubLiekreohtelijke als pri vaatrechtelijke, zullen worden verlaagd". De graanrestitutie Ook derivaten en afvallen vallen er onder Eventueele navordering bij heffings- verhooging mogelijk Werd tot dusver de restitutie bij verlaag de monopolieheffing alleen uitgekeerd op onverwerkte voorraden graan (geen deri vaten) over eenigen tijd zal volgens het Alg. Handelsbl. een nieuwe regeling tot stand komen, waarbij ook op de voorraden derivaten restitutie zal worden verleend, wanneer de monopolieheffingen worden verlaagd of afgeschaft. Doch bovendien zal worden bepaald, dat omgekeerd de Akkerbouwcentrale heffing kan navorderen, wanneer de monopolie- prijsverschillen worden verhoogd. Tenslotte zal worden bepaald, dat alle ongeveer 5000 bij de Akkerbouwcentrale ingeschreven handelaren, importeurs, fa brikanten en molenaren een „garantie-over eenkomst" met de Akkerbouwcentrale moe ten sluiten, waarin een en ander precies is gestipuleerd. Er zullen afzonderlijke o eenkomsten komen voor rogge cn ro_ derivaten (meel. bloem en afvallen), maïs en maïsmeel, gerst en producten daarvan; tarwe en tanve-derivaten. Degenen, die zulk een contract niet wen- schen aan te gaan, behoeven bij heffings- verhooging géén afstand te doen van hun voordeel, doch bij verlaging der heffingen kunnen zij dan ook geen aanspraak maken op restitutie. De contractant is verplicht zóódanig boek te houden, dat zijn voorradenfop elk oogen- blik op eenvoudige wijze zijn vast te stel len, zulks ter beoordeeling van de Akker bouwcentrale. Tevens moet hij na afloop van iedere week en uiterlijk op een door de Centrale te bepalen dag aan haar toezen den een nader vast te stellen model-opgave van zijn voorraden op Maandag te nul uur. Gaat de verandering van d monopolie- prijsverschillen in op een ander tijdstip dan Maandagochtend, dan is de contractant ver plicht, een tusschentijdsche opgave in te zenden. Ingetrokken De Minister van Landlbouw a_ i. hefeft met ingang van 1 Juli 1937 de consumptie-gar- nalenbesohikking 1936 II ingetrokken. wellicht ongewild een tegenspraak door „de oude scheidslijn" te omschrijven als de tegenstelling tugschen „diegenen, die mee- nen dat do mensch alleen de maat aller dingen is, en dat er geen boven dien mensch uitgaande, dus hoogere geestelijke en zedelijke waarden zöuden bestaan, en de anderen, die meenen dat deze hoogere waarden een zeer wezenlijk, ja allesbclieer- schend en allesoverheerschend bestaan hebben". Ons dunkt zoo, dat er in deze antithese nog geen enkele wijziging is gekomen; maar ook, dat zij, die de Schrift aanvaar den, voorzoover het hun belieft, de anderen, die zich geheel aan Gods Woord willen onderwerpen, toch bezwaarlijk van geeste lijke hoovaardij kunnen beschuldigen. ONGEVAL MET DE AUTO VAN DR COLIJN De wagen reed te Maassluis bijna te water De inzittenden konden de auto gemakkelijk verlaten Minister-president Dr. H. Colijn en de minister yan Defensie, de heer J. J. C. van Dijk, die gisteravond de bidstond ter gelegenheid van de samenkomst der Vrije Universiteit hadden bijgewoond, zijn te circa' kwart over elf bijna met hun auto in het water gereden; reeds hing het linkervoorwiel van den wagen boven het Goudsteenwater, doch geluk kig is het ongeval goed afgeloopen. Onder zeer groote belangstelling hadden Ie mi lijsters de Gereformeerde Noorderkerk erlate'n om zich huiswaarts te begeven en reden via de Goudsteensteeg naar den Goud steen. om zich daarna door het Westland naar Den Haag te begeven. De chauffeur kon door «ie groote mcnschenmenigte, wel ke uit de kerk kwam, het water, waarop de Goudsteensteeg uil komt, niet z-ien en reed recht door in plaats van rechtsaf te slaan. Op het laatste moment zag hij echter het water en wist door krachtig remmen erger te voorkomen. Dit nam echter niet weg, dat het linker voorwiel van de auto boven het water hing. Minister Colijn was de eerste die de auto verliet .en hij maande de menigte tot kalmte aan. Ook minister Van Dijk, mevrouw Colijn en mevrouw Van Dijk verlieten hierop de auto. Het was opmerkelijk, zooals de Minister President na het gebeurde zijn kalmte oe waarde. Het eerste wat hij deed was een sigaar opsteken. Van schrik of iets vandi-m aard was niets te bespeuren! Met vereende krachten kon het voertuig daarna wederom op den weg worden go- bracht. Door het ongeval waren de remmen astgeloopen, zoodat het gezelschap per tax' naar Den Haag moest vertrekken. Wij hadden nog een onderhoud met dan chauffeur Schnabel, die, zooals te begrijpen valt, het gebeurde zeer betreurde. Geduren de de zestien jaar. dat hij in dienst is bij den ministerpresident heeft hij nog nim mer een ongeval gehad. De straten waar door de auto reed, waren zeer smal en er werd slechts mot e.en snelheid van 4 a 5 K.M: gereden. De opdringende menschenmenigts belemmerde het uitzicht echter volkomen, waardoor het ongeval zich afspeelde. IN DE KUSSENS GESTIKT In de nacht is het half-jarig zoontje van den landbouwer P. J. Bonten te Grathem. in de kussens van zijn bedje gestikt. Toen Dr. Colijn aan het Jaarbeursgebouw uit zijn auto stapte verzochten eenige jongens om zijn handteekening, aan welk verzoek de minister-president lachend voldeed. Geheel rechts de heer Amelink. Slangenbeugel neergestort Heibaas zwaar gewond Gistermiddag is bij de bouw van het via duct over de Vliet te Leidschendam, aansluitende op de nieuwe rijksweg Den Haag-Gouda een ernstig ongeluk gebeurd. Tijdens het heien stortte plotseling een slan genbeugel. dit is een ijzeren beugel, waaraan bevestigd is de slang, welke de geperste lucht naar het heiblok voert, naar beneden. De daaronder staande veertigjarige hei baas Willem Hellewegen, wonende te Leid schendam, in dienst van de N.V. Beton Mij Christiani en Nielsen te Den Haag, kreeg het voorwerp/hetwelk zoo groot is als een wagenwiel, op het hoofd. Dokter van der Leeuw uit Voorburg, die spoedig ter plaatse was, achtte onmiddellijke overbrenging naar de St. Antoniushoeve noodzakelijk. De toestand van den getroffene was gisteravond zeer ernstig. MOTORRIJDER TEGEN BOOM Gistermiddag is op de Dingerweg te U it- huizen (Gr.) een motorfiets, bestuurd door den negentienjarigen J., tegen een boom gereden. Het ongeluk gebeurde door dat de jóngen de macht over het stuur ver loor. Hij is in zorgwekkenden toestand naar een der ziekenhuizen in Groningen ver voerd. Het bleek, dat het slachtoffer een schedelfractuur had opgeloopen, terwijl hij ook een arm en een been had gebroken. Ladder op het hoofd Vanmorgon omstreeks half elf wilde een glazenwasscher, die de glazen van het pand Broersvest 60 te Schiedam schoonmaak te, zijn ladder verplaatsen, toen deze hem, waarschijnlijk door uitglijden, ontglipte. Het gevolg, was, dat de zware ladder over het trottotdr heen viel en in z'n val een juist passeerende vrouw trof. Het slaohtoffer kreeg de ladder op het hoofd en bleef be wusteloos liggen. Men heeft de vrouw, die hevig bloedde uit een gapende hoofdwonde, onmiddellijk naar de Dr. Noletstichting ver voerd. Behalve een zware hoofdwonde heeft ze waarschijnlijk een schedelbreuk bekomen. De toestand van het slaohtoffer, dat bij hel ontbreken van ee-nig' identiteitsbewijs heden morgen nog niet herkend was, is aeer zorg wekkend. De glazenwasscher, die eveneens op liet trottoir terecht kwam, brak een arm en ia, "na' fh 'het' Alg. Ziekenhuis verbond en te zijn, na$r huis. gebracht VAN TRAP GEVALLEN EN GEDOOD Te Nieuw- en St Joostland is 'de 17-jarige dochter van de familie R. W., dienstbode van de familie M. te Middel burg, in de ouderlijke woning van de trap gevallen en aan de bekomen verwondingen overleden. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Heden is te Rotterdam de 57ste alge-, meene vergadering gehouden van de Ver-* eeniging voor Hooger Onderwijs op Geref* grondslag. Gisteravond is te Maassluis een bidstond gehouden. Gisteravond is de Frans Hals Tentoon-! stelling te Haarlem geopend. De algemeene vergadering van het Chr. Nationaal Vakverbond te Utrecht, De auto, waarin de Ministers Colijn ert Van Dijk, met hun echtgenooten gezeten' waren, is gisteravond bijna te water ge reden. De graanrestitutie zal binnenkort oolc uitgebreid worden tot voorraden derivaten' en afvallen. Het Russisch'Japansche incident aart de Amoer-rivier. Fransche senaat verleent aan kabinet de financieele volmachten. Ook Portugal heeft besloten, voorloo* pig de Spaansche grens-controle te staken.? SNEEK (Ir.! Eerste decreten door de Fransche Kamer vastgesteld Om het behoud van het Monetaire Driehoeksaccoord Een verklaring van Sir John Simon De eerste Fransche decreten ter ver dediging van den franc zijn opgesteld. Besloten is de verhouding van den franc tot het goud prijs te geven. De franc zal voortaan niet meer aan strenge limites gebonden zijn, maar zal vrüer kunnen schommelen. Pas later zal het nieuwe goudgehalte van de franc worden vastgesteld. Voorts zal het voorschot van de Banque de France aan den staat worden verhoogd met een bedrag van frs. 15 milliard. In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir John Simon een verklaring afgelegd over de financieele moeilijkheden in Frankrijk. Hij zeide. dat Frankrijk bereid is verder samen te werken met Engeland en Amerika. Dit is ook, zeide Sir John Siomn, de oprechte wensch der Engelsche regee- ring. Men verwacht, dat Amerika bereid zal blijven tot samenwerking met Enge land en men is overtuigd dat Engeland de verhouding van den dollar tot het pond onverzwakt zal handhaven. Onmiddellijk nadat ook de Fransche Senaat de gevraagde volmachten aan de Regeering had verleend, werden de eerste decreten op gesteld, welke noodzakelijk zijn ter verdedi ging van de franc. De eerste maatregel waartoe werd overge gaan bestaat hierin, dat de bepalingen van de laatste monetaire wet geschrapt werden, welke n.l. het goudgehaltc van den franc hadden gebonden aan twee limites: 'n m mum van 49 milligram goud en een mini mum van 43 milligram. Voortaan zal de franc, aldus de desbetref fende berichten uit Parijs, niet meer zulke strenge limites gebonden zijn, maai het devies vrijer kunnen schommelen, waarin het voordeel besloten ligt, dat hierdoor de speculatie onzek.rder wordt. Vervolgens zal zich feitelijk een soort stabilisatie voltrek ken. Een nieuw decreet zal daarna het goud- gehalte van den franc vaststellen, waardoor de definitieve waarde van den franc bepaald zal worden. Dit laatste zal klaarblijkelijk afhankelijk zijn van de maatregelen, welke genomen zullen worden voor het verzekeren van het herstel der openbare financiën. Op deze wijze is ook Poimcaré in de jaren 1926 tot 1928 te werk gegaan. Een tweede maatregel is de goedkeuring van een overeenkomst met de Banque de France, volgens welke overeenkomst het voorschot aan den staat met een bedrag van frs. 15 milliard wordt verhoogd. Tenslotte wordt door een nieuw decreet het op 28 Juni j.l. ingevoerde moratorium inzake voorloopige opschorting van de beta- ting van handelsverplichtingen en andere commercieele transacties, welke in goud of vreemde munt moesten geschieden, weer op geheven. Een verklaring vai Sir John Simon In het Lagerhuis zijn gister aan den kan selier van de Engelsche schatkist een aantal vragen gesteld omtrent den toestand in Frankrijk. Hierop heeft hij de volgende ver klaring afgelegd: „De Fransche regeering heeft vèr-strek- kende volmachten gevraagd ten einde het hoofd te bieden aan den financieelen toe stand. Het is mij niet mogelijk de desbetref fende plannen in bijzonderheden te vermel den, voordat besloten is tot de maatregelen, die zullen worden genomen. Het is een alge meen bekend feit, dat de aanpassing van de frame in September 1936 niet voldoende was tot het verzekeren van een volkomen en duur zaam evenwicht tusschen den economischen toestand in Frankrijk en dien in Engeland en in Amerika j vereenkomstig de monetaire overeenkomst. Ik begrijp, dat de beoogde maatregelen der Fransche regeering w.o. de opheffing van de laagste en de hoogste goud- grens van den franc ten doel hebben het hoofd te bieden aan de moeilijkheden. Echter beeft de Fransche regeering de verzekering gegeven, dat het niet in de bedoeling ligt, voordeel van welken aard ook, te trekken uit dezen maat regel omtrent den franc en de Fransche regeering wenschte voort te gaan met de samenwerking met de Amerikaan- sche en Engelsche regeeringen. Dit is ook, aldus Simon, de wensch der Brit- sche regeering en ik blijf in nauw contact met den minister van financiën te Parijs en met het Amerikaanscbe departement van financiën met dit doel voor oogen. Om het behoud van het Monetair Accoord Nog heden wordt volgens berichten uit New York een gemeenschappelijke verkla ring verwacht van de regeeringen der V. S. van Engeland, waaruit zal blijken, dat de monetair? samenwerking tusschen de beide landen zal worden voortgezet. Het wordt een bemoedigend verschijnsel geacht, dat Frank rijk de wensch heeft te kennen gegeven de overeenkomst voort te zetten, zij het in ge- wijzigden of aanvullenden vorm. Tevens verwacht men, dat de Morgenthau, de staatssecretaris der schatkist een verkla ring zal afleggen tot het ophelderen der positie der Ver. Staten. Of België, Neder land en Zwitserland zullen blijven deel nemen aan de overeenkomst, is niet bekend, doch men meent, dat zij daartoe bereid zijn. Algemeen heerscht de overtuiging, dat En geland de verhouding tusschen het pond en den dollar zal handhaven, ondanks dat de franc thans op een lager peil staat en het feit, dat Engeland den terugslag van den toestand in Frankrijk ernstiger zal voélen dan Amerika. Volgens een later ontvangen bericht heeft Morgenthau verklaard, dat hij zich van elk commentaar op den mo- netairen toestand zou onthouden totdat Frankrijk de thans aan de orde zijnde wetgeving zal beginnen uit te voeren en totdat de schatkist die had bestu deerd. Fransche egalisatiefonds blijft bestaan De telegrammen welke gister werden ont vangen en betrekking hadden op het Fran sche egalisatiefonds, waren met elkander in tegenspraak. In het onzekere werd n.l. ge laten of het Fransche egalisatiefonds blijven voortbestaan. Dit laatste is thans zeker, nu de Ministerraad heeft besloten dat het egalisatiefonds zal blijven functioneeren. In de jongsv oebatten in het parlement is duidelijk uitgekomen, dat het egalisatiefonds nog over meer bronnen de beschikking heeft, bestaande uit edel metaalvoorraden, welke aan het fonds beschikbaar waren gesteld, maar de wet bepaalde, en deze clausule blijft ook nu van kracht, dat het fonds goud kon verkoopen ocZ afstaan aan de Banque de France. Deze bepaling zal dit organisme in staat stellen om zich weer te voorzien van nie kapitalen. Naar gelang de kapitaalsverschuivingen, welke zich in de toekomst zullen voordoen, zal het egalisatiefonds goud of deviezen de Banque de France koopen of aan deze instelling verkoopen, welke deviezen het fonds noodig zal hebben om den normalen gang van zaken op de wisselmarkt te garan deeren. Het koersverloop voor den franc Het koersverloop van den franc is gister zeer bewogen geweest Bij de opening wer den gistermorgen de Fransche francs afge daan tegen 7.65 7.75, doch reeds spoedig trad een tamelijk scherpe daling in en vonden transacties plaats tegen 7.30 a 7.40. waarna een herstel intrad en gehandeld werd tegen 7.45 7.55. HOTEL „NAEFF" V E L p (Geld.) BEKEND RESTAURANT, Modern Ingericht Auto-Garage TENNISBAAN - Prachtige Tuin Matige Prijzen Telefoon 3152 en 3153 B. BEI JEE. HOTEL „HOF VAN HOLLAND" HILVERSUM Telefoon 6113 Logies met ontbijt 2.50 a 3.— Volledig Pension p. d. 4.50 a 5.— PALTHE's EXTRA-SERVICE: 6 Japonnen bij PALTHE in behandeling gega- ven voor volledig chemisch reinigen, worden speciaal op pasvorm gecontroleerd en ver schoten en verbeten plaatsen gratis chemisch! bijgeverfd. Bij verf japonnen worden all a naden "op speciaJe wijze omnaaid ter yoor» koming van uitrafelen der stof. PALTHE BLOEDARHOEDE BLEEKZUCHT en alle daaruit voort vloeiende ZWAKTETOESTANDEN Dr. H. NANN ING'. HAEMOFERRIN (STAALH AEMATOCEEN) Uitstekend bloedvormend versterkingsmiddel. I 12.60 p. 1/1 (loch I 1.60 o. t/2 flateh r. H. KANNINCTs Am. Cke.TF.kri.k, *.V. DEN HAAC Man door trein overreden Op slag gedood Men meldt ons uit Rotterdam: De 33-jarige J. W. van Heerik, gewoond hebbende aan de Putsche Bocht, is gister avond omstreeks kwart over zes in de Ka- tendrechtschelaan onder de laatste wagon van een trein geraakt De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot is per genees kundige dienst naar het ziekenhuis aan de Coolsingel overgebracht. BOERDERIJ AFGEBRAND Door nog onbekende oorzaak is gistermid dag brand ontstaan in een der stallen, ge legen achter de boerderij van den landbou wer G. Engelhart te A 1 p h e n a. d. Maas. Het vuur sloeg naar de boerderij en de andere stallen over. Door de sterke wind aangewakkerd, dreigden de vlammen ook de naastgelegen perceelen te zullen aantasten, doch door het krachtige optreden van de plaatselijke brandweer konden deze worden gespaard. Boerderij met stallen brandden geheel af. In de stallen was een groote hoeveelheid hooi en stroo opgeslagen. Deze werd mede een prooi der vlammen. Een aantal landbouwwerktuigen ging verloren, evenals de inboedel. Boekhouddiploma „MERCURIUS" les tn boekhouden, handeiskww*. handelsrecht edminlstealtes* Gr»U. hulp (4 «SdMi. VriAg tonder verplichting inlichtingen bij AS3.0. Nieuwe Plein 31. Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1