cuoot orüm vXou/iMn VAN RIJN S ^MOSTERD WEKELIJKSCHE BIJLAGE HANDWERKEN KNIPPATROON DAM-BOOD 854 m.44 K&G „EN FA" 18 Vrouwen in het land der duizend meren De „Lotta-Svard"-beweging Zweden is in ons land vrij goed bpkend, hetgeen voor een zeker niet gering deel te danken is aan die prachtige romans van Selma Lagerlöf, welke hier zulk een wijde verspreiding hebben gevonden. Maar van liet land der duizend meren, van Finland, dat ruw aangeduid tusschen Selma's vader land en Rusland is gelegen, hoort men over het algemeen maar bitter weinig verhalen. iWij weten ervan, dat het een land is met een zeer uitgestrekt merengebied, zoo gril lig gevormd en ingesneden, dat het kan worden genoemd een feeërieke doolhof van water, 's Zomers moet het er heel mooi fcijn, gelijk wij ook wel vernamen van ken nissen, die het voor hun genoegen bereis den; 's winters is het er echter bar, en doet rich terdege gevoelen, dat men zich aan den top van Europa bevindt. De Finnen zijn een volk van landbouwers, veetelers en boschbouwers, maar aan het bosch, dat on geveer de helft van hun vaderlijk erfdeel beslaat, ontleenen zij toch wel zeer overwe gend hun bestaan. Merkwaardig overigens zal menigeen het vinden, dat er in Finland een deugdelijke volksontwikkeling bestaat; practisch gesproken kent het land geen an alfabeten. Misschien mag dit mede een vrucht der hervorming worden genoemd. De leer van Luther vond er ruimen ingang; de Luthersche confessie speelt de allesbeheer- schende rol in het Finsche religieuse leven; de protestantsche bijbeloverzetting heeft een mijlpaal beteekent zoowel voor de landstaal als voor de vorming van de literatuur. Finland heeft meer dan een eeuw onder Russisch juk gezucht; het reikhalsde ernaar zich daarvan te bevrijden, zoodra zich slechts een gelegenheid voordeed. Toen de Wereldoorlog geheel Europa deed schudden, ontwaakte ook onder de Finnen het besef, dat het uur vam handeling voor hen weldra zou kunnen slaan. Zij begonnen, aanvanke lijk onder allerlei bedekte vormen, organi saties van jonge mannen te vormen, die zich gereed hielden, de wapenen op te vatten op het eerste sein van hun aanvoerders. Het land was door de Russen stelselmatig van alle defensiemiddelen ontbloot, doch daar door liet men zich niet terughouden. Door smokkelen wist men zich het hoogstnoodige jaren van strijd de Finsche staat te grond- yesten. De Finsche mannen en jongelingen kamp ten met de wapens in de vuist, doch zij stre den niet alleen. Ook de vrouwen en meisjes wel te verschaffen, en was de bewapening ook verre van modern, waar het legergeweer ontbrak hing men zich de jachtbuks dan maar over den schouder, of stak men in den gordel een koppel pistolen. De Russische revolutie van 1917 deed het machtige tsarenrijk als een enorme wrak- hoop ineenstorten. Als hij tooverslag verre zen toen de troepen der Finsche vrijheids strijders uit den grond; zij wisten in tvvee .waren aan hun rijde, al weerden deze zich met andere, meer vrouwelijke middelen. Zij .verzorgden de zieken en gewonden, besteed den hun aandacht aan de vraagstukken van voeding, dekking en ravitailleering; kortom, zij waren als men het zoo mag uitdrukken de moeders der armee. Zoo zag in de dagen, dat Finland zijn moeilijke geboorteworste ling doormaakte, ook de zoogenaamde „Lotta Svard" beweging het eerste levenslicht. Lotta Svard is een heldhaftige vrouwenfi guur uit de Finsche poëzie, en als zooda nig namen de Finsche vrouwen en meisjes haar, toen aan niets meer behoefte was dar .vastberadenheid en moed tot het offer, ten voorbeeld. Zij stichtten, naast de Finsche burgerwacht, waarin haar broeders en vader^ hun plicht deden, haar eigen nationalisti sche organisatie, en hebben deze weten op te voeren tot een zoo hoog peil, dat de aan duiding „Lotta's" een volks- en eerenaam ge .worden is. Nauwelijks was de vrijheidsoorlog tenein de en had men gelegenheid, de vrijwillige burgenvachten beter te organiseeren of men begon eveneens met de vrouwein-organisa tie, die zich in heel korten tijd over het gan- sche land uitbreidde. Tegenwoordig is er schier geen enkele plaatselijke burgerwacht, MOEDERS MOLE NAAR's KINDERMEEL Het aangewezen voedsel voor Uw lieveling! die niet een Lotta-Svard-afdeeling naast zich heeft. De leden daarvan dragen jurken van delfde soort stof vervaardigd als de uniform der burgenvacht, zoodat met hand having van het specifiek vrouwelijke toch ook naar het uiterlijk de saamhoorigheid en samenwerking tusschen beide organisaties duidelijk blijkt. De Lotta-Svard-beweging bestaat uit vier verschillende groepengezondheidsdienst; ravitailleeringsdienst; kleedingsdienst en collecte-afdeeling. De leden van den gezondheidsdienst ont vangen haar opleiding op speciale cursussen alwaar zij onderricht worden door hoofdver pleegsters, die op de gewone manier haar diploma verwierven. Na voltooide africh ting rust op haar eveneens de taak, voor de sanitaire middelen te zorgen, die bij het ver plegen van gewonden en zieken onontbeer lijk zijn. In een bepaald district van Finland heeft men, om eens een voorbeeld ter ver duidelijking aan te voeren, 31 plaatselijke sanitaire Lotta-groepen, en elk dezer groe pen is niet alleen in staat, twaalf bedden te leveren met volledig beddegoed en kleedij voor de ipatienten, doch tevens om een mili taire ambulance te voorzien van een volle li- ge uitrusting! Bovendien zorgen de Lotta's ervoor, dat elke burgerwachtsman een pakje verbandmiddelen vooor eerste hulp heeft, ter aanvulling van zijn uitrusting. De sanitaire Lotta's hebben niet alleen haar 'nut met het oog op een eventueelen oorlog,de Finnen houden nog immer de bolsjewiki ai-gwanend in het oog, doch ook voor gevallen van epidemische ziekten. In een bepaalde streek, wij halen maar op nieuw een voorbeeld aan, brak slaapziekte uit. De Lotta's waren actief en richtten da delijk het schoolgebouw als hospitaal in. waarheen men de zieken kon samenbren gen, en behoorlijk verzorgen. De ravitailleeringsdienst der Lotta's staat steeds voor de burgerwacht ter beschikking en dankbaar maakt men daarvan gebruik, zoo dikwijls er feesten op komst zijn, manoeu vres of marschen over grooten afstand. Lot ta's van deze diensttak maken zich boven dien verdienstelijk bij het vervaardigen van allerlei üitrustings- en kleedingsstukkcn. Een bepaalde groep houdt er zelfs een naai-atelier op na, waar de Lotta's onder bekwame leiding uniformen voor de bur gerwachtsleden maken, geheel tegen kos- t en den prijs. Het is voorgekomen, dat de burgerwachtleiding een groot aantal rug zakken noodig had; de ijverige handen der Lotta's vervaardigden ze bij duizenden en duizenden in zeer korten tijd. ~~De Lotta's der collecte-afdeeling toonen zich onvermoeibaar waar het erom gaat, de noodige fondsen voor de instandhouding van het burgerwachtwerk bijeen te bren gen. Zij organiseeren weldadigheidsbazars, loterijen, soirées, verkoopen burgerwacht emblemen en hebben zelfs haar eigen tijd schrift, dat tegen Kerstmis verschijnt en zoo grif van de hand gaat, dat het een be langrijke bron van inkomsten mag worden genoemd. Lotta's ook zijn het, die bij do groote oefeningen de veldkeukens verzor gen, beter dan een man .het zou kunnen. De „Lotta-Svard"-bewcging wordt nog steeds verder uitgebouwd. Doctoren hebben de betere opleiding der verpleegsters ter hand genomen; bekwame onderwijskrachten houden lezingen over allerlei algemeene cultureele onderwerpen; door sport en spe! draagt men ertoe bij, dat ook de lichaams cultuur tot zijn récht komt. De Lotta-Svard uit den Finschen vrij heidsstrijd geboren, zou men kunnen noe men de Finsche vrouwelijke burgerwacht. Zij heeft aan de vrouwen en meisjes van Finland den weg gewezen om zich nuttig te maken voor hun mooie vaderland, dat bij zijn opbouw alle krachten gebruiken kan. Het moet voor de Finnen een bezielende gedachte zijn, dat hun moeders en zusters in den strijd voor een krachtig georgani seerde natie zich trouw aan hun zijde be vinden. WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jonkerfransstraat 117, Tel. 51992 bij de Goudschesingel Schiedamscheweg 65, TeL 31774 naast Bervoets. ROTTERDAM Hoedje van Gora-zijde Men maakt eerst een patroontje van het bodempje op ware grootte. Het hoedje wordt van vaste steken ge haakt. We maken van de draad een rondje, haken in dat rondje 6 vaste steken en trek ken dan het draadje, dat is blijven han gen aan, tot het gaatje geheel gesloten is. Nu meerderen we iedere volgende toer zoo veel steken, dat het werk niet bolt, maar plat blijft liggen. Het platte gedeelte moet nu een middel lijn krijgen van 8 cm. Dan wordt het puntgedeelte eraan ge haakt volgens het knippatroon. Als nu het bodempje klaar is, haakt men zonder te meerderen 10 cm. in het rond. De onder rand van het hoedje heeft nu een wijdte van pl.m. 57 cm. Aan de achterzijde haakt men nu nog een verlengstuk, dat van de rand van het bodempje gemeten 18 cm lang is. Aan de voorkant van het hoedje wordt 24 cm vrij gelaten en dan begint men het verlengstuk te haken, telkens wordt er aan iedere kant 1 steek geminderd. De draad wordt telkens afgeknipt. Dus alleen heele- maal aan de achterkant bereikt het ver lengstuk de lengte van 18 cm. De afgeknipte draden worden aan de binnenkant ingestopt. Het bodempje wordt een beetje ingeduwd, zoodat er een randje ontstaat van 2 cm hoogte. Aan de voorrijde wordt het hoedje versierd met een speld, bloem of een kleine geplooide voile. Een vorstelijke garderobe Hoe Koningin Elizabeth en Maria Stuart concurreerden Koningin Elisabeth van Engeland legde tijdens haar regeering de basis voor de maoht van het Britsche wereldrijk. Haar wensch was, dat Iingelands grootheid af zou stralen op haar. Tallooze malen bracht ze haar persoonlijke wenschon en verlangens ten offer daarvoor. Historici vertellen van haar fanatieke spaarzaamheid, ja zelfs gie righeid, wanneer het om het staathuishou- den ging. Spreekwoordelijk daarentegen was haar verkwistendheid, wanneer het haar garderobe betrof. Men sprak in het buiten land over haar gewaden, juweelen en coif fures en het gebeurde zelfs wel, dat voor name reizigers, die Engelands hoofdstad be zochten, zich door Elisabeths kameniers haar garderobe lieten toonen. De konin klijke opperkamenier voerde een lijst van alle kleedingstukken en daarin stonden niet minder dan 2500 huis- en 1300 staats- gewaden en meer dan 100 pruiken opge- teekend. Het is bekend, dat Elisabeth een zwak had voor mooie handschoenen en ze beschikte dan ook over een reusachtig aan tal hiervan. Volgens de kronieken konden de hovelingen aan de manier, waarop de koningin haar handschoenen droeg, zien, in welke stemming ze verkeerde. Maria Stuart moest na de slag van Lang- side in den zomer van 15S6 vluchten. In rijcostuum was zij bij dien fatalen slag tegenwoordig geweest. In een dolle rit vluchtte ze door het moeras. Later schreef ze aan haar oom den kardinaal van Lotha ringen: „Als een uil heb ik drie dagen in dit land geleefd, zonder een vrouw, om mij te helpen". Bovendien leed ze honger en ge brek. Vanuit de abdij Dundrennan schreef ze om hulp aan Elisabeth, die haar niet lang te voren de boodschap had doen weten, dat „zij te allen tijde de koningin van Engeland als een vriendin kon beschouwen". In haar brief vraagt Maria haar nicht om kleeren, daar ze, behalve het rijcostuum, niets an ders meer bezit. Wat dit voor de jonge en mooie, aan het Fransche hof verwende vrouw beteekende, die bovendien nog op de vlucht was, zag zelfs de koningin van Engeland in. In een eerste opwelling van medelijden wilde ze dan ook opdracht geven Maria Stuart klee ren uit haar eigen garderobe te zenden, Toen ze echter zelf de kleeren. uit zou zoe ken. vond ze plotseling grillig als ze dat het toch niet noodig was haar a familieleden mooie kleeren te sturen, „op dat die zich er mee zouden kunnen tooien, om haar Elisabeths onderdanen 't hoofd op hol te brengen". Bovendien was ze van meening, dat een vrouw, die den koning van Frankrijk tot gemaal had gehad, niet in rijcostuum moest reizen. Tevergeefs pro beerde men er Elisabeth van te overtuigen, dat Maria ha-d moeten vluchten. Elisabeth verbeeldde zich, dat Maria de mannen het hoofd op hol wilde brengen en zij stuurde haar geen kleeren. Maria Stuart vroeg In een tweeden brief nogmaals kleeren te zenden. Eindelijk liet Elisabeth zich bewegen haar twee oude japonnen, gedragen schoenen cn een stuk fluweel te sturen. Eerst was Maria Stuart zeer verontwaardigd, dat ze de oude klee ren van haar nicht op moest dragen. Ze was echtereen handigg, kunstzinnige vrouw. Haar handwerken zijn beroemd en zoo ge lukte het haar met behulp van een gezel schapsdame mooie dingen te maken uit de oude rommel, die Elisabeth haar gegeven had. De Schotschc koningin was van bui tengewone schoonheid. De dichters van het Fransche hof prezen haar lieftalligeid om beurten. En zoo droeg deze mooie koningin haar oud-nieuwe kleeren met de haar aan geboren élégance. Spionnen, die Elisabeth overal had, berichtten de koningin, dat Maria kleeren van Fransche coupe droeg, die alles overtroffen, wat er ooit aan het Engelsche hof te zien was geweest. Dat was een slechte boodschap voor Elisabeth. Woe dend stuurde ze dadelijk een gezant naar Parijs, die den besten kleermaker naar Londen moest ontbieden. Maria Stuart en Elisabeth van Engeland waren twee buitengewone vrouwen en tegenspeelsters van groot formaat. Om veel heibben ze gestreden: het ging om kerken, kronen, landen, macht cnvereerders. Maar ook de kleedingstrijd heeft er het zijne toe bijgedragen de rivaliteit tusschen deze koningin, Eelisabeth, Queen of England en Mary, Queen of Scots, op te voeren tot een onverzoenlijke haat, die eindigde met den dood van Mary op het schavot. Deze aardige kazak kan men vervaardi gen van gebloemde zijde. Het model is zeer eenvoudig; van voren wordt het blousje gesloten met een vijftal knoopen. Benoo- digd materiaal: 4.50 meter van 70 cm breed te. Het patroon is verkrijgbaar in maat 44; bovenwijdte 102 cm.; taillewijdte 86 cm; heupwijdte 110 cm. Door het al of niet aan knippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ct plus 4 ct voor porto- en adminisitratiekosten. Dit patroon is te verkrijgen bij de Afdee- ling Knippatronen van de Uitg. Mij Do Mijl paal, Singel 91, Amsterdam-centrum. Toe zending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt par postwissel, in postzegels of wel per post giro: 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk 't nummer van Werk- en toiletsponsen worden gereinigd in een sterke zoutoplossing; dan enkele ma len in schoon water FRAMBOZENMARMELADE: 500 gr. fram bozen op stoom lauw warm maken, daarna door een paardeharen zeef wrijven, 375 gr. suiker met water koken tot een dikke stroop, die dik genoeg is als een druppel in koud water niet mcer uitvloeit. De frambozenmoes even in de suiker stroop mee laten koken cn de marmelade op de gewone manier van jam-maken, in de potjes doen. GECONFIJTE FRAMBOZEN: 500 gram frambozen, 375 gram suiker, halve liter water. De frambozen uitzoeken, schoonmaken en wasschen, daarna op een paardeharen zeef uitlekken. De suiker met heet water koken tot een dikke stroop, de frambozen even mee opkoken, de volgende dag en de dag daarop de bewerking herhalen. Dan de uitgekookte jampotjes er mee vullen en ze op de gewone manier afsluiten. FRAMBOZENLIMONADESIROOP: K.G. frambozen schoonmaken en verwarmen tot 't sap er is uitgetrokken. De massa door een zeef gieten en goed laten uitlekken. Het sap aanvullen met water tot 6V2 d.L'. 1 Kg. snuiker even laten meekoken, 30 gram ci troenzuur in water oplossen en koud bij het koude vruchtensap gieten. Het sap in uitge kookte flessohen doen en sluiten, HAVERMOUT MET KARNEMELK (6 ipers-.) y2 L. karnemelk, 1 ons havermout, thee lepel zout. Breng de karnemelk met het zout aan de kook, strooi er al roerende de havermout in, zet de pap heel laag op het vuur, of op een asbest plaatje en laat ze af en toe roerende een half uur koken. VERMICELLIPAP (6 pers.) V/2 liter melk', y2 ons basterdsuiker, theelepel zout, 2 ons vermicelli. Wasch de vermicelli, breek ze, week ze een paar uur in schoon koud water. Breng de melk met het zout aan de kook en strooi hierin de vermicelli, laat de pan drie kwar tier heel zachtjes koken en roer tenslotte de suiker er door. KERRYSOEP. y2 liter melk en water; of 1/8 liter room en 7/8 liter water; 3 bouil lonblokjes; 1 theelepel kerry en een uitje; 50 gram boter (Zy2 afgestreken eetlepels); 40 gram bloem (5 afgestreken eetlepels). Snipper het uitje zeer fijn en smoor het, met de kerry in de boter gaar. zonder het bruin te laten worden. Breng ondcrtusschen het water aan de kook, los er de bouillon blokjes in op en voeg de melk er aan toe (als men tenminste geen room gebruikt). Voeg, als het uitje gaar is, de bloem bij de boter; roer deze bestanddeelen tot een glad mengsel. Voeg daarna, bij kleine scheutjes tegelijk en onder goed roeren, de bouillon hieraan toe. Laat de soep even doorkoken om te binden, en voeg den room toe (als men geen melk gebruikt heeft.) Giet de soep door een zeef in de soepterrine. Presenteer bij de soep desgewenscht gebak ken dobbelsteentjes brood (in een klein ipannetje met wat boter lichtbruin ge ken). KAASPASTEITJES. Voor het deeg: 100 gr. (1 ons) bloem; 50 gram (1 y2 ons) boter; snuifje zout. Voor het vleesch: 100 gr. (1 ons) geraspte kaas, 1 ei, y2 d.L. room of melk. Vermeng de bloem met het zout en ver deel daarin (met behulp van twee messen) de boter tot zeer kleine stukjes. Kneed er, onder toevoeging van het water, een zeer stevjgen bal van, rol hem op een met wai bloem bestoven tafel tot een dunne lap en laat dien een half uurtje rusten. Klop intusschen het ei, roer er den room of de melk door en vorm er met de geraspte kaas een samenhangend geheel van. Smeer een tien- of twaalftal zandtaart- vormpjes met boter in, voer ze met het uit gerolde deeg en vul ze voor drievierde met het kaasmengsel. Laat de pasteitjes in een matig warmen oven gaar worden (onge veer een half uur); presenteer ze warm. CADEAU Knippatroon naar maat Of GRATIS Knippen, Rijgen,Passen door 1ste klas Coupeuse ALLËÈN: Weste Wagenstraat 64, ROTTERDAM Telefoon 10452 GROTE SORTERING: DAMES- EN HERENSTOFFEN. PELTERIJEN, enz. r r het gewenschte patroon en tevens naam en adres volledig op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de ver zending. Bovenstaand patroon is ook naar maat te verkrijgen; prijs wordt dan: 70 ets. Verder leveren we niet alleen patronen van het hier gepubliceerde model, doch van ieder gewenscht model. Toezending van een afbeelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende. Handige maniertjes Als men een wollen deken wil wasschen, moet men ze eerst flink uitkloppen. Voor iedere deken smelt men nu 1 pond keuken I zout en voegt hierbij zooveel koud water tot de deken onder staat. Hierin moet ze een etmaal weeken. Ze daarna uitschudden en net zoolang spoelen in koud water tot al het Zout verdwenen is. Kletsnat ophangen over dikke stok, nu eens in de lengte- dan eens in de b%redtc. Als de deken bijna droog is wordt ze beklopt met een rieten stokje; de deeken wordt dan weer mooi ruig. GEGEVENS DIE VOOR DE HUISVROUW GEMAKKELIJK ZIJN 1 glad afgestr. eetl. cacao weegt iy2 gram. 1 glad afgestr. eetl. havermout of bloem weegt 8 gram. glad afgestr. eetl. aardappelmeel, sago, maizena, of zout weegt 10 gram. 1 glad afgestr eetl. gort, witte of basterd suiker weegt 12 gram. 1 glad afgestr. eetl. griesmeel, rijst, weegt 15 gram. 1 glad afgestr. eetl. parelgort weegt 16 gram. 1 glad afgestr. eetl. rozijnen weegt 18 gram. id afgestr. eetl. vet of boler weegt 20 gr. 1 gaaf blad witte gelatine weegt ongeveer 2 gram. 1 gaaf blad roode gelatine weegt ongeveer iy2 gram. 1 gewoon klein theekopje heeft de inhoud van ongeveer 1 d.L. of maatje. 1 K.G. is 1000 gram. 1 pond is 500 gram, y% ipond 250 gram, 1 ons is 100 gram. Meubelen met pluche of andere stof over trokken reinigt men op de volgende wije.e: Men borstelt de meubelen eerst zoodanig af, dat ze niet stoffig meer zijn. Men neemt nu twee liter lauw water, doet hierbij een eetlepel spiritus en zooveel goede zachte vlokkenzeep, totdat men een vet schuim verkrijgt, dat minstens 15 cm hoog staat Met deze schuim reinigt men niet alleen het overtrek der stoelen, maar ook tapijten. Men doopt nu een schoone borstel in het schuim en wrijft hiermede héél vlug over het overtrek. Het gaat er om, dat men zóó weinig mogelijk water met het schuim mee krijgt en de stoel zoo droog mogelijk blijft. Dus onmiddellijk daarna met een droge doek het schuim afnemen- Met een doek, die in schoon, warm water is uitgewrongen, het stuk meubel net zoo lang afwrijven, tot dat alle zeepresten er uit verwijderd zijn en daarna mawrijven met een droge doek, totdat de stof droog is. Wie het handig dcet zal zien, dat op deze wijze de achterkant van een tapijt droog blijft en hetzelfde is het geval met een meubel, dat goed wordt bewerkt Zijn de meubelen droog en staan ze op een plaats waar men niet daffelijks verkeert, dan moeten ze tegen de mot be waard worden. Men koopt daarom een of ander mot-afwerend middel en spuit dit op het overtrek of strooit het tusschen de naden. Nauurlijk moet men dit den gehee- len zomer door voortdurend herhalen. Wanneer men vlekken heeft in plamt- aardige stoffen moet men eens probeeren om ze er met absolute alcohol uit te ver wijderen. Gekleurde leeren ceintuurs moeten gere geld onderhouden worden. Lakceintuurs be handelt men met een zacht doekje met sla olie; wildleer borstelt men met een borstel met gummi puntjes, zooals ook voor suède wordt gebruikt. Saffiaan en geitenleer wrijft men met tetra af, en behandelt men vervol gens met witte schoencrême. Men kan ver schillende leersoorten ook met rauwe melk afnemen. EEN HAARVERF, DIE PRACHTIG VEItl'T EN LANG HOUDT! INSTANTO VITE Is de volmaakte haarverf voor LATEXO ELASTIEK bestand tegen wasschen, koken en transpireeren Eenlg (»brik«me Wat zullen wij eten? HEERLIJKE gerechten van: WOUDA's ZELFRIJZEND BAKMEEL WOUDA's VLUGKOKENDE HAVERMOUT WOUDA's MAÏZENA WOUDA's ,,PUDDINA"de fijnste custard. Vraagt ons receptenbookje: ,,Hoe moet Ik bakken". Voor winkeliers bij: Fa. RIEM-VIS, Nwe Molstraat 10, Den Haag M. BOUWMEESTER, Lange Baanstraat 55, Botterdam. UW DAGELIJKSCH KOPJE KOFFIE UW DAGELIJKSCH KOPJE THEE maar allebei van N.V. Kanis Gunnlnk, Importeurs, Kampen STOOMWASSCHERIJTh.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52323 ROTTERDAM 4 FIJNGOED, onze SPECIALITEIT! HAVERMOUT VLUGKOKEND CENT PER PONDSPAK KT- KOR. PELLERIJ J9EZCUUÜS" - WORMERVEER. AJOUR EN BORDUU RIN RICHTING v.h. WESTERVELD—SPOOR FESTONNEEREN PLISSEEREN MONOGRAMMEN, ENZ. Middellandplein 4, Rotterdam Breidt Uw klantenkring uit Adverteert in VOOR ONZE VROUWEN Lj

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10