\LL/ Prot.-Chr. Reclasseeringsvereen. Perl0Sinas0Frambozen DINSDAG 29 JUNI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Symptomen van herstel en opleving De jeugdgevangenis te Zutphen kan worden opengesteld Tijdens de gisteren te Amsterdam gehouden achtste algemeene vergadering der Prot.-Chr. Reclasseeringsvereeniging werden de aftredende hoofdbestuursleden, de heeren J. N. van Munster en D. Noordam bij acclamatie herkozen. De middagvergadering werd door den voorzitter. Prof. Dr. H. Dooyeweerd, geopend met een rede, getiteld: „Klarende horizon" Terwijl naderhand gebleken was, dat de wereldcrisis, die zooveel aan verandering onderwierp, bij de vorige algemeene ver gadering reeds haar dieptepunt voorbij was. zijn thans eenige symptomen op te merken, welke wijzen op herstel en opleving. Deze gunstige symptomen vinden op politiek ter rein hun neerslag in betere perspectieven Prol. Pt. 71. Dooyeweerd voor de staatsinkomsten, met het gevolg, dat niet alleen stilstand kwam in de be zuinigingsmaatregelen, maar dat ook kon overgegaan worden tot uittrekking van be langrijke extra-bedragen op de justitie- begrooting van 1937. In dit verband dient herinnerd te worden aan de openstelling van de jeugdgevangenis te Zutphen en de voorgenomen uitbreiding der executiemoge lijkheden in de gevangenissen en huizen van bewaring. Spr. wees er vervolgens op, dat de reactie tegen de hypertrophic van de ii humanitaire opvoedingsgedachte in het strafrecht dieper wortelde dan in een voorbijgaande ontwrichting van de eco nomische verhoudingen. De goddelijke structuur van het rechtsleven eischt een evenwichtige harmoniseering der belangen van individu en gemeenschap. Het gevaar van zulke reacties is echter steeds, dat de weegschaal weer te ver naar de andere richting dreigt over te slaan en dat zij de tendenz tot repristi- na1;ie, tot een teruggrijpen naar de meer aan ons tegenwoordig cultuur beeld beantwoordende strafrechtelijke opvattingen in zich bergen. Verleden jaar heeft spr. reeds op enkele symptomen in deze richting gewezen cn ook thans wilde hij dit doen. Zoo wees hij o.m. op de toenemende propaganda voor castratie en sterilisatie als middel tot be strijding der criminaliteit. Op dit vraagstuk ging spr. dieper in. er daarbij op wijzende, dat de geheele gedach- tengang, welke aan die propaganda ten grondslag ligt, van onvervalscht naturalis- tischen huize is. Wil men in deze richting optreden, dan deinze men voor verdere consequenties niet terug, doch dat wordt juist geweigerd. Daarom is het dringend noodig, dat de Chr. wetenschapsbeschouwing het valsche uitgangspunt in de naturalistische eugene tica onthult en het niet laat bij een gewe tensprotest, maar den vijand op zijn eigen terrein aantast. De in uitzicht gestelde spoedige ope ning der jeugdgevangenis te Zutphen beteekent een belangrijke stap vooruit in de verbetering van ons straffen- stelsel. Spr. wees erop, dat In tegenstelling met het Belgische stelsel, volgens hetwelk alle veroordeelden tusschen 16 en 25 jaar vrij wel automatisch naar de „strafschool" gaan, ten onzent gedacht is aan een behoor lijke selectie der gevallen. Juist bij die se lectie zal de voorlichtingsdienst der reclas- seeringsinstellingen een belangrijke rol te vervullen krijgen. Sprekende over de werkkampen in het "plan-De Jongh, merkt Prof. Dooyeweerd op. dat deze eerst als tijdelijke crisis-instellin gen waren bedoeld, doch thans blijkt dui delijk, dat men er een permanent karakter aan wil geven. Hiertegen heeft de P.C.R.V. bezwaar, omdat dit zou beteekenen een per manente samenwerking op dit terrein, waarbij de grondslag een neutrale zou zijn. Onze principieele bezwaren wogen bij het hoofdbestuur het zwaarst, alhoewel ook de financieele bezwaren - niet zonder gewicht Het hoofdbestuur stelt thans pogingen in het werk, voor zoover bij de afdeelingen de behoefte aan bijzondere maatregelen irt het belang van jeugdige ledigheidsmisdadigers blijkt, daarin binnen het kader van haar eigen reclasseeringsarbeid te voorzien. Aan het slot van zijn rede enkele opmer kingen makend, welke meer in het bijzon der met de interne werkwijze der vereeni- ging verband houden, wees spr. op de kri tiek, welke in den laatsten tijd is geoefend op het vrij\\illigersstelsel in den voorlich- tingdienst. Een individueel geval in een der afdeelingen heeft fouten aan het licht gebracht, die de Ver. geenszins heeft willen verdoezelen. Aan alle afdeelingen is het waarschuwingssein gegeven en dit heeft, waar noodig, geleid tot verbetering van de werkwijze in den voorlichtingsarbeid. Vervolgens handelde mejuffrouw Mr. F. T. Lindeboom over „Toestanden onder het Russisch strafstelsel". Op dit referaat, waarvan we gisteren reeds verslag gaven, volgde eenige bespreking. Zoo vroeg de heer*K. Brants uit Haar lem, hoe men te denken heeft over de be- teekenissen, die door de beklaagden in de Russische processen worden afgelegd. Mej. Mr. Lindeboom was van oordeel, dat deze te verklaren zijn, hetzij uit vooraf gaande folteringen, hetzij uit voorafgaande .afspraak tusschen regeering en beklaagde, waarbij de laatste alle schuld op zich neemt tegenover binnen- en buitenland. Van beide gevallen werden voorbeelden gegeven. Een exempel van afspraak is misschien het geval-Radek, die ook de verantwoordelijk heid op zich nam van de sabotage-gevallcn, waarvan hij persoonlijk niets afwist Het is zeer wel mogelijk, dat aan Radek gratie wordt verleend. Iemand uit de vergadering wist mee te deelen, dat volgens berichten dit juist zou zijn gebeurd. Hierdoor werd dus de theorie van mej. Mr. Lindeboom wel duidelijk be vestigd. Daarna sprak nog de heer H. Konij nenberg over: „Openstelling der Jeugdgevangenis". Hij zette aan de hand van het regeerings- ontwerp uiteen, dat bij deze jeugdgevange nis zoowel aan de gedachte van classifica tie, als aan die van progressie vorm wordt gegeven. Bij de straf zit hier vooral de op voedingsgedachte voor, hetgeen nader blijkt uit de leeftijdsgrenzen (18—23 jaar) en de straftermijnen (1—3 jaar). In de jeugdgevangenis te Zutphen zijn woonvertrekken, geen kijkgaten maar ven sters. Frissche kleuren verhelderen de cel. Ook zijn er uitgestrekte terreinen voor ar beid in de open lucht en voor recreatie. Toen de voorzitter de sprekers had dank gezegd, sloot hij, nadat de heer J. Thierry in dankzegging was voorgegaan, de vergadering. Deze werd tevens bijge woond door den heer S. L. Veenstra, inspec teur van de reclasseering en vertegenwoor diger van den minister van justitie. MAKEN VAN WEGVERHARDINGEN Gisteren werd door de gemeente S n e e k aanbesteed het maken van wegverhardin gen op de Prins Hendrikkade, de Jouster- kade en den Oppenhuizerweg in de ge meente Sneek. met bijkomende werken. Werkfondswerk) De hoogste inschrijfster was de N. V. Ge- ruischlooze Weg te Heemstede voor f79.300. De laagste inschrijver G. Versteeg te Groningen voor f 63.460. AANKOMST NEDERLAND EXPRESS De N. V. Stoomvaart Mij. „Nederland" meldt dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het m.s. „Chris- tiaan Huygens" Woensdagmorgen 30 Juni om 10.20 van Genua zal vertrekken. Aan komst Donderdagmorgen 1 Juli om 7.18 te Zevenaar 8.14 te Arnhem, 9.00 te Utrecht C.S., 10.00 te Den Haag S.S.. 9.46 te Amster dam W.P., 10.02 te Amsterdam C.S. en om 10.33 te Rotterdam (Maas). Gistermiddag vond de loting voor den dienstplicht plaats in de Rolzaal op het Bin nenhof. De loting geschiedde in tegenwoordigheid van Z.Exc. den Minister van DefensieC. van Dijk. In gezelschap van den heer T. W. Oosterhof f. chef 7de afd. Dep. van Defensie 'rechtsl komt de Minister aan de Rolzaal aan. Het Kabinet-Colijn Het spreekt vanzelf, dat baron Van Wijn bergen, die onvermoeid gepleit heeft voor Christelijk Kabinet, uitermate dank baar is. nu Dr Colijn zoo gelukkig slaagde. Na 1925, zoo schrijft hij in de Maas bode, hadden wij geen Christelijk Kabi net: thans verheugen we ons weer in dit oorrecht. En wel om karakter, de lei- in g en de samenstelling van het Kabinet. Wegens karakter. Het thans opgetreden Christelijk Kabi net zal de Christelijke vaan wijder kun nen ontplooien, een feit van belang, niet slechts voor eigen land. Te midden van een op menige plaats naar het heiden dom afzakkend Europa, zal het, naar wij hopen, van weldadige invloed ook elders wezen te ontwaren, dat Neder land door de daad toont onwrikbaar vast te willen houden aan het Christen dom. De wetenschap nu, dat de leiding van het Kabinet is toevertrouwd aan een man. die aan groote bekendheid met internationale verhoudingen een zoo rij ke ervaring paart, die bovendien kan bogen op zoovele persoonlijke relaties is in de huidige omstandigheden in bij zondere mate geruststellend. Daar is meer. Gelijk dat in vroegere perioden het geval was, zal ook nu in niet geringe mate het Christelijk karakter van het Kabinet afhankelijk zijn van den persoon van den premier. Had men te dezen op zichte nog geruststellende verklaringen noodig, dan zoude men die in ruime mate in tal van uitlatingen in de laat ste maanden hebben kunnen vernemen. Tenslotte wegens de samenstelling. Want het komt niet. in de eerste plaats op het program, maar op de personen aan: Aangenomen moet worden, dat de for mateur bij de keuze zijner ministers zich mede heeft laten leiden door de be kende woorden uit zijn Deputatenrede, terwijl, voor zoover we ons tot oordeelen nevoegd mogen rekenen en dat geldt uit de aard der zaak in bijzondere mate voor onze katholieke Ministers we met volkomen gerustheid meenen te mogen aannemen, dat het Kabinet, gelet op zijn samenstelling, zal geven, wat van een Christelijk Kabinet in de hui dige tijd mag en moet worden verwacht Daarom besluit de schrijver met de bede: God. tot Wiens eere in de eerste plaats het nieuwe Kabinet zijn taak gaat aan vangen, moge schenken Zijn rijkste, mildste zegen, op de arbeid, die land en volk tot heil moge strekken. De stembus en het Kabinet Dr. J. R. Beversluis publiceert in De Telegraaf een artikel, waarin hij op komt tegen de voorstelling van dit blad, dat het niet edelmoedig van de partijlei ders was Dr Colijn geen Kabinet op breede basis te laten formeeren. Het kon niet an ders, meent Dr Beversluis, en het had met al of geen edelmoedigheid niets te maken. Het is eenvoudig een uitvloeisel van het evenredige kiesstelsel, waaraan ons parle mentaire systeem muurvast zit. „Relatieve geboorte-aanwas is voor deze uitslag van sterker werking dan de wervende kracht van de propageering van beginselen en programma's." Als men in dit systeem een andere uitslag had gewild, dan had men geen niet-antirevolutionairen moeten advi- seeren op de antirevolutionaire lijst te «temmen. Officieele Berichten BURGEMEESTERS Aan M. P. W. v. Hout is eervol ontslag verleend als burgemeester van Helmond. Aan J. M. v. Roosmalen is eervol ont slag verleend als burgemeester van Uitgeest ONDERSCHEIDINGEN de S.S. In Ned.-Indlë terdam. Toegekend ls de aan de Orde T. Vleeming te Rot- ;rbonden eeremedallle. In zll' orssen te Eindhoven; J L de Maagd aan M C de Rooi) KONINKLIJKE BIBLIOTHEEK Aan dr P. C. Molhutjsen is eervol ontslag verleend als bibliothecaris van de Kon. Biblio theek. HU is benoemd tot raad-adviseur voor het Bibliotheek- en Leeszaalwezen. Be\orderd is tot bibliothecaris van de Kon. Bibliotheek: dr L Brummel, conservator met den persoonl. titel van onder-directeur bjj die Instelling. TOEGEPASTE METROLOGIE Benoemd zün tot gedelegeerden der Nederl. Regeering bij het Intern. Congies voor toege paste metroiogie, hetwelk van 35 Juli a.s. te ParUs zal worden gehouden, de heeren C. H J Lamme en H. B. Moes, beiden te Den Haag. HOOGE RAAD VAN ARBEID Eervol ontslag is verleend aan ir W. H. Leeuwen te Delft als pl.v.v. lid van den Hoo- g-en Raad van Arbeid. Als zoodanig is benoemd de heer S. H. Stoffel aldaar. SCHAKEN Het tournooi te Kemeri Reshevski en Flohr winnen beiden Flohr—Rellstab 1—0; Reshevski—Feigin 10; Tartakower—Landau afgebr.; Osols— Mikcnas afgebr.; StahlbergAljechin afge broken; BoeoekApschenek */2V2I Petrov Steiner afgebroken; KeresBerg 10; Ha- senfussFine afgebroken. De partij uit de negende ronde tusschen Tartakower en Aljechin werd heden voort gezet en eindigde in remise. Voorts won Petrov zijn partij met zwart spelend van Berg uit de tiende ronde. De stand na de elfde ronde luidt: 1. Reshevski 9y2 P-", 2. Flohr 8 p.; 3. Petrov 7Vo p.; 4. Aljechin 7 p. plus een afgebroken partij; 5. Keres 7 p.; 6. Steiner 6V2 P- Plu7s twee afgebroken partijen; 7. Apschenek 6V2 p.; 8. Tartakower 5V2 p. plus twee afgebro ken partijen; 9. Fine 5 p. plus een afgebro ken partij; 10. Stahlberg 4V2 P- plus twee afgebroken partijen; 11 en 12 Boeoek en Berg 4 punten; 13. Mikenas 3% p. plus twee afgebroken partijen; 11 en 15 Osols en Rell stab 3 p. plus een afgebroken partij-, 16. Landau 2V2 P- plus een afgebroken partij; 17. Feigin 2V2 p.; IS. Hasenfuss IV2 P- Plus twee afgebroken partijen. Als U Uzelf, de kinderen en Uw gasten 'n genoegen wilt doen, schenkt dan een van Hero's beroemde dranken: Perl, Sinas of Frambozen. U geeft hun dan niet alleen 'n heerlijke verfrissching, U laat ze gezondheid drinken, want Hero-Perl, Sinas of Frambozen is zuiver vruchtensap, zonder eenige chemische toevoeging. Vandaar die verrukkelijke, volle vruchtensmaak. Niets wat zoo verfrischt als 'n glas Hero-Perl, Sinas of Frambozen. GEMENGD NIEUWS Brandstichting te Haarlem De „medewerkers" pleegden verraad... In Aug. 1935 is in de Voortingstraat te Haarlem een huis, waarin een depót van een chemische wasscherij gevestigd was, gedeeltelijk uitgebrand. De bewoner T., vertoefde tijdens den brand met zijn vrouw in een bioscoop. Thans is aan het licht gekomen, dat T. zelf de brand gesticht heeft. Hij had tevoren een afspraak gemaakt met twee beruchte Haar lemmers v. A. en K., die reeds meermalen met de justitie in aanraking zijn geweest en die op het oogenhlik ook in voorarrest zitten in verband met een aantal te Haar lem gepleegde inbraken. Van A. en K. zou den zevenhonderd gulden krijgen van de verzekeringssom. Er werd twaalf honderd gulden tiitgekeerd doch de beide mannen ontvingen slechts ieder 25 gulden. Van het restant kocht T. een auto en maakte daar mee een reisje naar Duitschland. Bij zijn terugkeer drongen Van A. en K. opnieuw op betaling aan en trachtten T. toen zij hem op een avond ontmoetten in het Spaarne te duwen. T. wist dit echter te voorkomen door opnieuw vijfentwintig gulden aan de mannen te geven. Toen K. en Van A. eenige weken geleden werden gearresteerd, onder verdenking betrokken te zijn geweest bij een aantal Inbraken, hebben zij bij hun verhoor ook over den brand in de Voortingstraat gesproken, met het gevolg, dat T werd gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Ook is de bakker W. B. aangehouden, die met deze brandstic.htingszaak op de hoogte was en die ook een deel van de verzeke ringssom zou krijgen. Onze rijwiel rond rit door Nederland Van 1 Juni tot 1 October kunt U een prachtige vacantie hebben, door onze rijwielrondrit af te leggen. Deze door onze vijf samenwerkende dagbladen uitgeschreven tocht voert langs de mooiste en meest onbekende gedeelten van Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. Inleggeld 1.50, waarvoor men ont vangt: 1. een boekje dat de geheele tocht beschrijft en vele bijzonderheden vertelt van de plaatsen die U op deze reis passeert. 2. Na afloop van de tocht in October een aardige herinneringsmedaille Opgave zoo spoedig mogelijk aan het bureau van dit blad of aan ons Reis bureau ,,LIBERTAS", Goudsche Singel 105, R'dam, Tel. 22490, Giro 279855 Zich teveel opgewonden Huisheer overleden na woordenwisseling Zaterdagmorgen ontdekte men, dat hij Den Bosch, aan de Zuid-Willemsvaart, persoon lag, die geen enkel teeken van leven meer gaf. De politie werd gewaar schuwd en het onderzoek bracht aan het licht, dat de man een zekere B. v. Z., uit Berlikum was, die tengevolge van een hart verlamming was overleden. Volgens eenige omwoners was v. Z. naar P. A. aan de Zuid-Willemsvaart gegaan om de huishuur te innen. De vrouw van A beweerde, dat die reeds betaald was en er ontstond een hoogloopende twist. Toen v. Z tenslotte op zijn fiets wilde stappen, viel hij neer en overleed enkele uren later. HUIS AFGEBRAND TE BEEK Twee kinderen op het nippertje gered In het winkelhuis van den heer W. Hoes te Beek, bij Nijmegen, heeft een hevige brand gewoed. De bewoners waren afwezig. De brand werd ontdekt door eenige voor bijrijdende automobilisten Dezen waar schuwden onmiddellijk de brandweer en de politie. Het huis brandde zoo goed als ge heel uit en kreeg groote waterschade. Twee chauffeurs wisten op het laatste oogenblik nog twee kinderen uit het brandende huis te halen. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. SLECHTE KERSENOOGST Een kersenboomgaard in de omgeving van Schoonhoven, is verpacht voor. één, zegge één tientje. Een jaar geleden werd dezelfde boomgaard verpacht voor drie honderd pop. Schrille tegenstelling! We zullen dit jaar weinig kersen eten! G JDE MENSCHEN TE SLIE^RECHT VAN SPAARPENNINGEN BEROOFD Vonnis tegen dader in hooger beroep bevestigd Voor het Haagsche Gerechtshof werd twee weken geleden de strafzaak behan deld tegen den 41-jarigen rijwielhersteller H. L. B. fe Rotterdam, die wegens diefstal met inbraak door de Rechtbank te Dor drecht veroordeeld was tot vier jaar gevan genisstraf. B. werd verdacht een inbraak gepleegd te hebben in de woning van twee oude menschen aan de Hugo de Grootstraat te Sliedrecht, waarbij een bedrag van f 1000 aan contanten en f 6000 aan effecten werd gestolen. Het Hof gisteren arrest wijzend, bevestig de het vonnis van de Dordtsche Rechtbank. Een tweede verdachte in deze zaak, mej. F. M. J. N., werd door de Rechtbank wegsns het voordeel trekken uit gestolen geld, ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Het Hof bevestigde ook dit vonnis, doch legde vier maanden voorwaardelijk op met een proeftijd van drie jaar. WOENSDAG 30 JUNI HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitrending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Zangvereeniging „Eere zij God". 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Kwintetconcert. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Sopraan en piano. 3.45 Orgelspel. 4.40 Gelukwen schen. 5.00 Kinderuur. 6.30 Causerie over het Binnenaanvaringsreglement en stoom machines. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouw- halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Voordracht en zang door leerlingen van de A. W. F. Idenburg-school te Rotterdam. 9.20 Gra mofoonmuziek. 9.40 Kinderzangspel „Goudi haartje en de Trobadour". 10.45 Gymnas tiekles. 11.00 Berichten ANP. Hierna: Schriftleziift. HILVERSUM H 301 M. VARA-Ultzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Kwakzal verij", reportage, gramofoonmuziek en causerie over de „Cing-Sing"-gevangenis. 12.001.45 VARA-Orkest en gramofoon muziek. 2.00 Viool en piano. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgel en zang. 6.30 Herzl- herdenking. 7.00 Zang. 7.30 Vrijzinnige Protestanten in Friesland, causerie. 8.07 Berichten ANP. 8.15 VARA-Groot-orkest. 9 50 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.20 BBC-Schotsch orkest. 1.05 Coventry Hip- podrome-orkest. 3.35 Carlton Hotel orkest. 5.05 Golf-reportage. 6.40 Fransche dialoog. 8.00 Muzikale causerie. 10.15 Inleiding volgende uitzending. 10.20 3de acte van de opera „Tristan und Isolde". RADIO PARIS 1648 M. 12.20 Andolfi-orkest en zang. 3.20 Zang. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Zang. 7.35 Pianovoordracht. 8.50 Na tionaal Orkest. KEULEN 456 M. 6.50 Westduitsch Kamer orkest. 12.20 Fabrieksorkest. 1.35 Omroep orkest. 4.50 SS-Orkest. 8.30 Omroepklein- orkest. 10.50 Trioconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30—2.20 Omroeporkest. 6.20 Trio. 8.20 Omroep- symphonie-orkest. 484 M.: 1.302.20 Gramofoonmuziek. 5.25 Elowards orkest. 7.05 Pianovoordracht. 7.20 Zang. 10.30 Pianovoordracht. VEREENIGING VOOR NATIONALE VEILIGHEID EN LUCHT VERDEDIGINGSFONDS Bij de Vereeniging voor Nationale Veilig heid is in November 1936 het plan gerijpt, om tot het stichten "an een Luchtverdedi- gingsfonds over te gaan. Groote en kleine bijdragen zouden aan een ieder gevraagd worden en als zoodanig zou het allereerst een symbolische daad zijn, waaruit de be reidheid sprak van het geheele volk, ora een offer te willen brengen, als het gaat om zijn grootste goed, h.l. zijn zelfstandigheid. Op de tweede plaats werd gezocht naar een object, waarbij een voor de weermacht hoog nuttig effect kon worden bereikt en waarbij men anderzijds niet direct het terrein van de Overheid betraxi. In overleg met het Departement van Defensie en met de Inspectie van de Mili taire Luchtvaart werden plannen voor de opleiding van vliegers uitgewerkt. Tevens werd contact gezocht met de bestaande burger-luchtvaart instanties. Het resultaat van deze besprekingen was, dat het Lucht- verdedigingsfonds zorg zou dragen voor d€> opleiding tot een bepaald vliegbrevet, zooa dat deze vliegers in geval van mobilisatie binnen korte tijd tot militair vlieger kun nen worden opgeleid. Het Luchtverdedigingsfonds zal in nauwo samenwerking met het Fokkerfonds jonge mannen voor een brevet M. gaan opleiden en de aldus gebrevateerde personen zullen zich moeten verbinden, om in geval van mobilisatie zich terstond bij de militaire vliegdiensten aan te melden. De eerste inzameling, welke ongeveer be gin Mei is ingezet, heeft reeds een bedrag van f 40.000 doen binnenkomen, zoodat met voldoening kan worden vastgesteld, dat het denkbeeld van de Vereeniging, om door Vrijwilllige bijdragen het opgroeiend go* slacht in staat te stellen om te leeren vliegen, heeft ingeslagen. Uit onze geschiedenis weten wij, dat toen men ter zee bedreigd werd, het geheele zee varende volk te wapen moest komen. Even zoo zal, wanneer men in de lucht wordt bedreigd, het geheele luchtvarende volk te wapen moeten komen, «iat wil dus zeggen, dat het geheele Nederlandsche volk de eigen potentieele kracht moet ontwikkelen, om die zoo mogelijk ten* dienste van zijn luchtmacht te kunnen stellen. Daarom wordt nogmaals een beroep gedaan or> e'1 medewerking. Men kan zijn bijdrage gireè* ren aan het adres der Vereeniging voor Nationale Veiligheid. J. de Wittlaan 8. 's-Gravenhage, Giro-rekening No. 287.177. Gisteren is het eerste stuk van de nieuwe verkeersbrug over de Oude Maas og Dordrecht op de pijlers gezet. Het enorme gevaarte wordt op de steunpunten ge plaatst na eerst op de drijvende pontons te zijn omhoog gevijzeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5