llieuwrr £eited)C (üóurant DE AFTAPPING VAN HET MAASWATER Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending450 Bij dagelijksche zending5£0 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 6123 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 DINSDAG 29 JUNM937 18e Jaargang ftfotrtmtirprfjjnr. Van I tot 5 regels U71/» Elke regel meer 0.22'It Ingezonden Mededeelingeu van 1-5 regels 230 Elke regel meer<145 Voor bet ucviagen aan 't bureau V wordt bergend 0.10 AFGEWEZEN VORDERING De beslissing welke het Permanente Hof fran Internationale Justitie gisteren heelt genomen in het proces over het Maaswater tusschen Nederland en België heeft twee kanten. Eerst een zakelijk-economische en daarnaast een intemationaal-juridische zijde. .Wat het eerste betreft is de uitspraak .voor ons land onbevredigend en teleurstel lend. .Waarover het geschil liep is niet in enke le woorden te zeggen. Zakelijk was het voornaamste punt, dat .Volgens Nederlandsche opvatting België ten behoeve van zijn kanalen, inzonderheid het 'Albert-kanaal, zooveel water van de Maa: zou aftappen, dat de bevaarbaarheid van deze rivier er onder zou lijden en dat zulks in strijd zou zijn met het tractaat van 1863. waarbij een bepaalde voedingsgeul bij Maas. .tricht is aangewezen. Nederland vorderde 'deswege, dat het Permanente Hof dit België zou verbieden. Het Hof heeft deze eisch afgewezen op verschillende gronden; want inwilliging .van deze vordering zou juridische ongelijk heid scheppen: immers, als België slechts gebruik mag maken van de aanwezige voe dingsgeul, dan moet Nederland zich ook aa ndeze bepaling houden. Maar Nederland heeft dat niet gedaan en zelf bij Borgharen een aftapping ten behoeve van het Juliana- kanaal gegraven. Bovendien maakt België slechts gebruik .van een sluis bij Neerhaeren en hiertegen zou alleen bezwaar bestaan, wanneer deze wijze overmatig veel water aan Maas onttrokken werd. Het Hof wees daar mee af de Belgische stelling, dat het een ongelimiteerd gebruik van de sluis mag maken om de Zuid-Willemsvaart van water te voorzien. Het schijnt dus, dat noch Nederland, noch België in 't gelijk wordt gesteld; maar in feite is het toch zoo, det Nederland de lijdende partij wordt, want de toestand blijft, zooals deze tengevolge van de Belgi sche kunstwerken is geworden; België kan mits met mate vrijelijk over het Maaswater, dat door de sluizen vloeit, be schikken. Daar komt nog bij, dat de contróle, waar op Nederland recht meepde te hebben, is afgewezen. Deze controle, zoo schreef on ze Minister van Buitenlandsche Zaken in dertijd, hebben wij in 1863 ten koste van .veel opoffering verkregen en nu wordt ze ons feitelijk ontnomen. Dat is juridisch een leelijke tegenvaller. Intusschen is er aan deze kwestie toch een mooie kant, n.l. deze, dat ze niet uit gemaakt is met wapengeweld, maar door internationale rechtspaak. Hier. mee hebben zoowel Belgi' al; Nederl-uid getoond, dat het hun ernst is als ze spre ken over vermindex-ing van bewaoening en afkeer van oorlog. Zij brachten een econo mische kwestie voor het Internationale Hof en ze onderwerpen zich aan de uitspraak, ongeacht wie aan het kortste eind trekt Alleen op deze wijze kunnen goede inter nationale verhoudingen gehandhaafd wor den. MERKWAARDIGE OVEREENSTEMMING Het valt niet te ontkennen: de vorming van een zuiver rechtsch kabinet met hoog stens een tweetal vrijzinnige vakministers schuift de oude antithese-gedachte weer naar voren. En nu is het merkwaardig, dat men in heel de vrijzinnige pers hiertegen opponeert, maar tegelijkertijd toegeeft, dat er vroeger althans motieven waren voer rechtsche coalitie-vorming. Zoowel in de roode als in de liberale pers kan men dit lezen. Ronduit verklaart Het Volk: „De rechtsche coalitie heeft in de geschie denis ongetwijfeld haar taak gehad. Tegen over de geestelijke aanmatiging van een oppermachtige liberale burgerij trad zij in het veld en zij wist voor de beginselen en cischen van het .rechtsche volksdeel" de gelijkberechtiging te venverven." In gelijke geest spreekt ook de zeer libo rale Middelb. Crt „Dit is dan de oude scheidslijn rechts links, die, al is zij theoretisch immer foutief geweest, niettemin wij erkennen hét wegens de vroeger al te sterk ratio nalistische inslag van het geestesleven aan wat dan tot de linkerzijde gerekend werd, practisch inderdaad toen eenige reden van bestaan gehad heeft." Wij zijn dankbaar voor die erkenning, al komt zij weer veel te laat, zooals ook het geval was met de vrijheid van onderwijs. De rechtmatigheid om niet te zeggen heerlijkheid daarvan werd toegegeven toen.... de rechterzijde sterk genoeg was ze te nemen. Daarom kunnen we helaas ook zoo weinig waarde hechten aan deze, op zich zelf belangrijke ommezwaai in de heoordeeling; vooral omdat de erkenning slechts de inleiding vormt tot de stellingen, dat de rechterzijde thans even hooghartig en onverdraagzaam is als het liberalisme in het verleden was; en voorts, dat de anti these nu heelemaal afgedaan heeft Beide bladen zijn het ook in dat opzicht met elkaar eens. Treffende merkwaardigheid. Uitspraak van het Permanente Hot van Intern. Justitie Inzake het geschil tusschen Nederland en België Geen van beide partijen krijgt gelijk Gistermiddag halfvijf heeft het Permanente Hof van Internationale Justitie onder groote belangstelling uitspraak gedaan in de zaak tus schen Nederland en België betref fende de aftapping van Maas water. Wat de principale vordering be treft door de Nederlandsche regee ring ingesteld, heeft het hof met 10 stemmen tegen 3 de verschillende conclusies van de memorie van de Nederlandsche regeering verwor pen. Wat de reconventioneele vorde ring betreft door de Belgische regee ring ingesteld, heeft het Hof met de zelfde stemmenverhouding de con clusies der Belgische regeering ver worpen. Aan het arrest van het Hof zij'n de individueele meeningen toege voegd van verschillende rechters, die zich met de uitspraak niet kunnen vereenigen. In de eerste plaats van den heer Anzi- lotti, in de tweede plaats van de heeren Altamira en jhr. Van Eysinga, in de derde plaats van Sir Cecil Hurst, vice-president va nhet hof (betreffende de reconventio neele vordering van België) en van prof. De Visscher (eveneens betreffende de recon ventioneele vordering van België). Eindelijk heeft rechter Hudson, ofschoon zich met het arrest vereenigende, daaraan eenige opmerkingen toegevoegd. De Nederlandsche vordering Aan het arrest van het Hof, dat door den President, den heer Guerro, werd voor gelezen, ontleenen wij het volgende: De Nederlandsche regeering had in de eerste plaats het hof verzocht te willen be slissen, dat de aanleg door België van wer ken, welke de voeding mogelijk maken van een kanaal, beneden Maastricht gelegen, door water, dat op een andere plaats dan te Maastricht uit de Maas wordt geput, in strijd is met het verdrag van 12 Mei 1863. De strekking van deze vordering van Ne- HOTEL „NAEFF" V E L P (Geld.) BEKEND RESTAURANT Modem Ingericht Auto-Garage TENNISBAAN - Prachtige Tuin Matige Prijzen Telefoon 3152 en 3153 B. BEIJER DOMBURG Hotel de L'Europe Tel. 1 Het Huis waar U zich thuis gevoelt Mod. comfort Badkamers Voor- en naseizoen L- Hoogseizoen 5.- A. MEYER, Chef- kok BUSSUM - Pension HUIZE BEERENSTEIN Pracht ligging bij Bosch en Heide met schitterende Terrassen voor Theeën, Lunchen Dineeren Het le rangs Hnls v. h. GOOI Tennisbanen Noordwijk aan Zee Hotel Pension NOORDZEE FAMILIEHOTEL direct aan Zee Telefoon 27 - BILLIJKE PRIJZEN Hotel - Café - Rest. „SEINPOST" 't geheele jaar geopend. Telef. 430 Fam. VAN BEELE.N' HOTEL-PENSION HOLLANDER RUSTIGE GEDEELTE NOORD-BOULEVARD NOORDWIJK AAN ZEE derland is volgens het hof, niet met groote nauwkeurigheid uiteengezet, noch in den loop van de schriftelijke procedure, noch in den loop van de mondelinge debatten. Het hof kan de gegrondheid niet aan vaarden van een stelling, welke .het ka rakter van het verdrag van 1863 zou wijzigen en het kader, door de bewoor dingen zelve, welke de makers van dit verdrag hebben gebezigd, getrokken, belangrijk zou verruimen. Dit verdrag immers is blijkbaar een ac- coord, vrijelijk getroffen tusschen twee sta ten, die hun materieele belangen met elkaar trachtten te verzoenen, teneinde een feite- iijken toestand te verbeteren, veeleer dan dat zij daarbij een geschil van juridischeu aard omtrent aan weerszijden belaste rech ten zouden hebben trachten op te lossen. Om aan te nemen, zooals de agent der Nederlandsche regeering beweerde, dat het verdrag een ongelijken toestand tusschen de contracteerende partijen heeft geschapen, zou men in het verdrag nauwkeurige be woordingen van die strekking moeten vin den. De tekst nu van artikel 1 is niet vol doende om een dergelijke interpretatie te rechtvaardigen. Het hof stelt dan ook vast, dat geen der stukken door de Nederlandsche regeering geproduceerd tot staving van het beweerde controlerecht in strijd is met de oplossing, waartoe het hof is gekomen, en dat daaren tegen enkele daarvan die oplossing beves tigen. De voeding der kanalen beneden Maastricht In de tweede plaats had de Nederland sche regeering gevorderd dat het hof zou beslissen, dat de voeding van het Belgische gedeelte van de Zuid-Willemsvaart, van het Kempenkanaal, van de vertakking van dat kanaal naar Hasselt en van die naar het kamp van Beverloo, zoomede van het ka naal van Turnhout door de sluis van Neer haeren met water, elders dan te Maasticht uit de Maas geput, in strijd is met bedoeld verdrag van 1863. Het hof meent, dat noch de Neder landsche noch de Belgische stelling ten aanzien van deze aangelegenheid, in haar geheel kunnen worden aanvaard. Aanvaarding van de Belgische stelling, volgens welke geen enkele sluis, wanneer zij voor de scheepvaart dient en geen en kele hoeveelheid water, dat door die sluis loopt, wanneer ze aldus gebruikt wordt, een inbreuk kan vormen op art. 1, zou moge lijk maken het aanleggen van werken en het doen doorstroomen van water in zoo danige hoeveelheden, dat de bedoelingen iran het bedrag volkomen zouden worden verijdeld. Aan den anderen kant zou aanvaarding van de Nederlandsche stelling volgens welke alle water, dat in de Zuid-Willèms- i'aart door de sluis van Neerhaeren en niet door de voedingsgeul loopt, een inbreuk op art. 1 in zich zou sluiten en zulks zonder te letten op de gevolgen, welke de door strooming van water op de stroomsnelheid in de Zuid-Willemsvaart of op de bevaar baarheid van de gemeenschappelijke Maas zou kunnen hebben, ermede gelijk staan, dat men de doeleinden, waarvoor het ver drag gesloten is, terzijde stelde. Het hof vindt in de stukken, welke hein zijn overgelegd, geen reden om aan te ne- t, dat het water, dat door de sluis van Neerhaeren stroomt, in de Zuid-Willems vaart een overmatigen stroom zou hebben geschapen, of de hoeveelheid water van de Maas zoodanig zou hebben uitgeput, dat daardoor schade werd toegebracht aan de scheepvaart op die rivier. In dit verband behandelt het hof nog den aanleg door de Nederlandsche regeering van de sluis van Bosscheveldt- Wat deze sluis betreft, is evenmin eenig bewijs ge leverd, dat haar gebruik hetzij in de Zuid- Willemsvaart hetzij in de Maas. gevolgen heeft veroorzaakt, die onvereenigbaar zou den zijn met het doel van het verdrag van *"83. Het hof neemt niet aan, dat het normale gebruik van de sluis van Neerhaeren onver eenigbaar is met het verdrag. Ook meent het hof, dat er geen aanleiding is om deze sluis ongunstiger te behandelen dan de Nederlandsche sluis van Bosscheveldt. Aanleg van het Albert-kanaal De derde vordering van de Nederlandsche regeering strekte om het hof te dpen uit maken, dat de voorgenomen voeding door België van een gedeelte van het kanaal van Hasselt door water, elders dan te Maastricht uit de Maas geput, in strijd zal zijn met het rdrag. i Het hof heeft noch- in de Nederlandsche argumentatie noch in den tekst van liet verdrag van 1863 iets opgemerkt, dat strek ken kan om hetzij aan Nederland, hetzij aan België te verbieden, om zoodanig ge bruik als zij goedvinden te maken van de kanalen aan het verdrag onderworpen, wanneer het gaat om kanalen, die gelegen resp. óp het gebied van Nederland of van België, daar niet buiten komen. Ten aanzien van zulke kanalen heeft elk van beide staten de vrijheid om op zijn eigen gebied werkzaam zijnde, die kanalen te wijzigen, te vergrooten, te vervormen, tb dempen en zelfs het watervolume ervan te vergrooten door nieuwen toevoer, mits daar bij slechts geen inbreuk wordt gemaakt op het putten van water uit de voedingsgeui, of op de hoeveelheid water, welke deze moet afleveren om aan de Zuid Willemsvaart zoowel haar peil van den waterspiegel verzekeren als de gemiddelde snelheid van haar stroom. Onverschillig waar het water, dat het oude kanaal van Hasselt voedt, afkomstig is, is het aan België niet verboden, van dat kanaal het gebruik te maken, dat België goed vindt, dat kanaal te vervormen en er practisch een gedeelte ervan op te heffen door het min of meer te doen verdwijnen in het nieuwe Albertkanaal, dat zijn eigen voeding heeft. Waar het hof tot' de meening is geko men, dat de critiek op verschillende punten door de Nederlandsche regee ring geoefend op de handelwijze van de Belgische regeering niet gerechtvaar digd is, kan het slechts de «ancties, wel ke de Nederlandsche regeering het hof verzoekt uit te spreken tegen de Bel gische regeering, verwerpen zonder dat het ze heeft te waardeeren. Reconventioneele vordering van België Vervölgëns behandelt het hof de reconven tioneele vordering door de Belgische regee ring ingesteld.' Volgens het hof vindt men in het ver drag geen enkele bepaling, welke Neder land verbiedt, zonder toestemming van Bel gië de waterhoogte in de Maas te Maas tricht te wijzigen, wanneer daaruit geener lei inbreuk voortvloeit noch op het putten van water door de voedingsgeul, noch op de hoeveelheid water, welke zij moet leve ren, noch op de strooming van de Zuid- Willemsvaart. Ook verwerpt het hof de conclusie van de Belgische regeering, dat de Nederlandsche regeering door de stuw van Borgharen de bevaarbaarheid van de Maas beneden Maastricht in haar gemeenschappelijk ge deelte zou hebben aangerand Ook de Belgische conclusie, welke be trekking heeft op het Julianakanaal, wordt door het hof verworpen. Daaromtrent over weegt het hof, dat de ligging van de ver- dragsvoedingsplaats op den linkeroever van de Maas het feitelijk onmogelijk maakt, om het Juliana-kanaal, dat op den rechteroever gelegen is, te beschouwen als onderworpen voor zijn voeding aan dezelfde bepaling als de kanalen op den linkeroever gelegen. Schuur afgebrartf te Alblasserdam Negenjarige jongen bijna omgekomen (Van onzen correspondent). !f aan dagmiddag om half vier brak brand uit in een schuur staande achter de woning van D. van Vuuren, in de Kerkstraat alhier. Al heel spoedig sloegen de vlammen er ui*, en tot aller schrik bemerkte men op het hulpgeroep, dat het 9-jarige zoontje van D. V. in de schuur zat opgesloten. De 19-jarige J. Erkelens klom op de schuur en maakte een gat in het dak, waar door hij de jongen, die reeds geheel in brand stond en inmiddels naar boven was geklom men, doorheen haalde. Een reiziger, L. W. Versteeg, van Zuilen, aldaar in de buurt, spoedde zich naar de plaats des onheils en verleende tesamen met den heer J. J. Jongkindt eerste hulp, terwijl zij daarna assistentie verleenden aan Dr. T. A Hooftman, die inmiddels te hulp was gesneld. Met ernstige brandwonden aan hoofd, ar men en beenen werd het ventje op advies \an Dr. Hooftman vervoerd naar het .zieken huis te Dordrecht, 's Avonds was de toe stand van het slachtoffer redelijk wel. zoo dat gehoopt mag worden, dat het leven zal behouden blijven. De oorzaak van den brand is geheel onbe kend. Met een slang op de waterleiding werd de brand gebluscht en bleef beperkt bij de schuur. De eigenaar was niet verzc kerd tegen brandschade. SPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT Bestuurder gedood Gistermiddag omstreeks vier uur is in een tuin te Princenhage een sport- vliegtuig, bestuurd door den heer J. Hommels, over den kop geslagen. De bestuurder kwam hierbij om het leven. Het sportvliegtuig, dat verongelukte, was een Koolhoven-toestel van het type F. K. 11. De bestuurder, een 22-jarige leerling van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amstp.r dam, J. Hommels was vroeg in den middag vertrokken voor een vlucht naar Eindhoven, waar hij om 15.20 uur landde. Van hier steeg Hommels korten tijd later op voor de terugreis. Hij besloot via Princen hage, waar familie van den jongeman in het St. Luciagesticht verblijf houdt, terug te keeren. Boven het. gesticht gekomen, cirkelde Hommels eenige malen in het rond, waarbij mj vlak boven de inrichting vloog. Alvorens de tocht voort te zetten, ging hij hooger vliegen. Plotseling echter scheen er iets aan den motor te haperen. Het toestel daalde snel, nog even gelukte het den be stuurder iets te stijgen, doch kort daarop s*ortte het toestel neer. Het kwam tereqht in de tuinderij van den kweeker Van Haperen in de Heilaanstraat. De staart van het vliegtuig werd totaal var brijzeld, terwijl de bestuurder ernstige ven wondingen opliep. Kort na het ongeluk is hij ter plaatse overleden. Per brancard is het stoffelijk overschot naar het lijkenhuisje van hetf, St, Luciage sticht overgebracht. Het toestel, waarmede het ongeluk ge beurde, is een vliegtuig van de Nationale Luchtvaartschool.. Een tragische bijzonderheid Tragisch vooral was dit ongeluk voor de a.s. schoonmoeder van den heer Hommels, die in het St. Lucia-gesticht ter verplegine was opgenomen en die met eigen oog en dit droevig voorval moest aanschouwen. Zij had n.l. Zondag een brief van haar aanstaan den schoonzoon ontvangen met de mededee- ling, dat deze Maandag met haar dochter zijn aanstaande vrouw boven het gesticht zou verschijnen, om haar vanuit de lucht een groet te brengen. Groote ontsteltenis ontstond bij het vernemen van dit bericht, daar men toen begon te vreezen, dat nog een tweede persoon zich in de verongelukte vliegmachine moest hebben bevonden. Ach teraf is echter gebleken, dat zulks niet, het geval was. De vermoedelijke oorzaak Gisteravond ongeveer 7 uur is een vlieg tuig der Nat Luchtvaartschool, bestuurd door den inspecteur Postma en waarin ge zeten waren de heer Van der Heijde, in specteur van den luchtvaartdienst van het Dep. van Waterstaat en de heer Mul, chef der Nat Luchtvaartschool, op de Molenhei de geland, waarna de inzittenden per auto naar de plaats van het ongeluk zijn vertrok ken, waar een onderzoek werd ingesteld. Verschillende ooggetuigen werden gehoord, waarna als vermoedelijke oorzaak van het ongeluk werd vastgesteld: te laag vliegen met te geringe snelheid. Het wrak werd hierna vrijgegeven. Gemeenteraad van Den Haag STROOMLEVERING DOOR ROTTERDAM GOEDGEKEURD (Van onzen Haagschen redacteur) Het voorstel in zake de stroomlevering door Rotterdam was, na de nader gevoerde onderhandelingen dermate verbeterd, dat de bezwaren bij den Raad vrijwel waren weg genomen. De beide moties, waarmede B. en W. naar Rotterdam waren gestuurd een van den heer v. d. Zee (levering naar behoefte) en van den heer Joëls (betaling vaste ver goeding per maand), werden dus met de noodige plichtplegingen en stekeligheden in getrokken. Het gewijzigd voorstel zou terstond z. h. s. kunnen zijn goedgekeurd, ware het niet, dat de onafhankelijke nationale heer Paans een spaak in het wiel had gestoken in verband met een ingekomen telegram van de Ned. Kabelfabriek te Delft, houdende verzoek in de gelegenheid te worden gesteld een aanbie ding te doen voor de levering van den hoog spanningskabel ter verbinding van het elec- trisoh bedrijf alhier met dat der gemeente Rotterdam. Het telegram wekte den indruk en ook de heer Paans alsof Nederlandsch fabri kaat zou zijn gepasseerd, nu de aanleg van den kabel zal worden opgedragen aan de A.E.G. te Berlijn. Een geheime vergadering werd noodig ge acht om deze zaak te bespreken. Twee uur nam zij in beslag. Na heropening bleek, dat voor den door het telegram gewekten indruk geen grond bestond. Delft had zich zelf uitgeschakeld, zoo was reeds tevoren opgemerkt door den burgemeester en den wethouder. De discussie in geheime zitting schijnt den Raad er volkomen van te hebben overtuigd, dat de gevallen beslissing aan het Neder landsch fabrikaat geen onrecht doet. De op dracht aan de A.E.G. is voor de gemeente- financiën verreweg het voordeeligst en oor de Ned. Kabelfabriek is het het beste het bij deze eene opmerking te laten. Z. h. s. gingen de voorstellen van B. en W. door. Alleen tegen den kabelaanleg ver klaarden zich de heeren Paans, v. Kesteren Beresteyn. Zij schenen niet op een ton netje gouds te zien! De overige punten der agenda geven geen stof tot nabetrachting. Het H T O.-voorstel, waar een hartig woordje over gesproken schijnt te zullen wor den, werd opnieuw aangehouden tot over drie weken. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Het Permanente Hof van Internatio nale Justitie heeft in het proces over hef Maaswater zoowel de Nederl. vordering inzake 't Albertkanaal als den Belgischen; eisch inzake het Julianakanaal afgewezen* De achttiende algemeene vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond. Vergadering van de Prot. Chr. Reclas-t seeringsvereeniging te Amsterdam. Te Rotterdam is e#n aantal oplichtingen aan het licht gekomen. Duitschland en Italië verwerpen eeflt zuiver Fransch-Britsche contróle over de Spaansche kusten. De Fransche beurzen zullen tot nadet, order gesloten blijven. De nieuwe Fransche regeering zal vandaag voor het parlement verschijnen* &fv~Uetsu6 paulussen n.v-dem haag' Wij bezorgen Uwe verzekeringen niet alleen, doch verzorgen ze tevens. P, DE KE7ZER ZONEN Makelaars ln Assurantiën ROTTERDAM, MOSSELTRAP S Telefoon 24294 (3 lijnen) i ?ijf trar iet uur voor RUNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM Telet 43424 TeleL 28300 OPSLAG - EXPEDITIE - CONTROLE HET ADRES voor: vakkundig vertrouwenswerk VRAAGT TARIEVENI N.V. ARNHEMSCHE HYPOTHEEKBANK Verkrijgbaar 3% PANDBRIEVEN 100 Tot nader aankondiging, doch uiterlijk tot 1 Augustus a.s. bestaat nog gelegenheid tot: VRIJWILLIGE CONVERSIE van alle nog uitstaande 4% pandbrieven' in: 4 pandbrieven a'100% of 3% idem a 99% met behoud van 4% rento tot 1 November a.s. De Directie: Mr. S. J. VAN ZIJST. Mr. J. F. VERSTEEVEN, Prachtige Buitenplaats OUINRELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar. Ingang hek KatwUkscheweg Hoog ste duin van Z.-H, met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterend# wande, ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus, vertrek staatsspoor Oen Haag stopt bij den Ingang AMSTERDAM wijzigingen verordeningen marktwezen B. en W. stellen den Raad onderscheidene wijzigingen in de verordeningen betreffende het marktwezen voor. Deze wijzigingen heb ben betrekking op de Centrale markt, de brandstoffenmarkt, vischmarkt, dag- en week markten, w.o. de boom- en bloemmarkt. De wijzigingen beoogen den handel op de markten te vergemakkelijken, ook door ta riefsverlaging. Tevens .vorden de plaatsen der markten opnieuw vastgesteld. Wat de brandstoffen- markt betreft, hieronder wordt verstaan de gelegenheid om van af kolenschuiten in de grachten, brandstoffen te verkoopen, waar voor 49 grachten of deelen er van worden aangewezen. Voor algemeene dagmarkten stellen B. en W. voor te bestemmen: Albert Cuypstraat (gedeeltelijk), Dapperstraat en -plein, ten Katestraat (gedeeltelijk), Lindengracht, Nieuwmarkt, Waterlooplein en een deel van den Zwanenburgwal. Een en ander is een bestendiging van den bestaanden toestand, met dien verstande dat het Amstelveld als dagmarkt vervalt, alsook de Palmgracht, waar sedert onheugelijke tyden geen markt meer wordt gehouden. Algemeene weekmarkt is voortaan het Am stelveld, naast de bestaande Maandagsche markt op Noordermarkt en Westerstraat. Deze algemeene weekmarkten kunnen drie maal per week gehouden worden, de z.g. Uilenburgmarkt in de Jodenbuurt blyft alleen Zondags toegestaan. Verruim Uw blik in Uw eigen belang. Volg c degelijke, goedkope, schriftelijke cursus ALGEMENE ONTWIKKELING Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A.s.s.O. Nieuwe Plein 31. Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1