ïlieume geitectje Courant DE KABINETSFORMATIE rwfB®, Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Ned. Mij voor Nijverheid en Handel EBERTO-schoenen PBNA PRINSES JULIANA abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4jq Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6121 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 26 JUNI 1937 18e Jaargang fbhertentiepriprn: Van t tot 5 regels U7'/i Elke regel meer032' .(gezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 EJke regel meer045 Joot bet bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 Moeilijk verloop met bevredigend slot Van lieverlede komt er meer klaar heid over het verloop der kabinets crisis en ten einde de weg vrjj te ma ken voor een behoorlijke samenwerking tusschen het kabinet, de regeerings- partijen en de oppositie veroorloven wij ons nog enkele opmerkingen te maken. Wjj prijzen ons gelukkig, dat wij gedu rende de formatie de grootste sober heid betracht, den formateur niet ge hinderd en de critici niet geprikkeld hebben; al moesten wij ons soms be dwingen om niet aan de discussie deel te nemen. Maar thans behoeven we dan ook geen enkel woord te herroepen; integendeel, wat we schreven wordt bevestigd. Wie de persstemmen raadpleegt, waarvan wij gisteren en eergisteren melding maakten, zal kunnen consta- ren, dat men thans ook van vrijzinnige zijde erkent Dr. Colijn onrecht aan te doen als men hem los wil maken van het anti-revolutionaire beginsel en pro gram. Doch, hoe dwaas dit ook was: men heeft het zoo voorgesteld. Van een positief Christelijk regeerbeleid, van een „leerstellig Christendom", zooals sommigen zeiden, wilde Dr. Colijn niets meer weten. Zij, die deze conclusie trokken berie pen zich op enkele zinnen uit de rede voeringen van den Minister-president in de Tweede en Eerste Kamer (13 November 1936 en 23 Februari 1937), doch het zinsverband zagen ze over het hoofd en waar het op aan kwam lieten ze vaak weg. Vandaar hun verzet tegen het woord „positief" vóór Christendom alsof Dr. Colijn ooit iets anders op het oog kon gehad hebben. Met minder dan een positieve belijdenis kunnen we niet toe; dan zouden we weer terechtkomen bij het „Christendom boven geloofsver deeldheid" uit de oude tijd. Echter, er waren aanwijzingen dat van vrijzinnige zijde 'n meer tegemoet komende houding tegenover een stellig Christelijk beleid waarschijnlijk was. CJit eigen kring kwam de erkenning, „dat de vrijzinnigen vaak te negatief stonden tegenover de practische toepas sing der christelijke beginselen inzake gezin, huwelijk, publieke eerbaarheid Colijn mee te gaan, maar dat Mr. Oud op een gegeven oogenblik de gewensch- te oplossing verhinderd heeft. Het is mogelijk, dat hij niet alleen tegen de grondslag van het nieuwe kabinet bezwaar had, maar ook tegen de uitgaven voor defensie mede in ver band met gedane beloften inzake staats pensioen voor ouden van dagen; mis schien ook tegen het uitsluiten van sociaal-democratenmaar hoofdzaak zal wel geweest zijn het principieele bezwaar. Men moet ook niet vergeten, dat het juist zijn partij was, die zich in verkiezingsdagen als principieel vrij zinnig heeft aangediend Blijkbaar is, toen Mr. Oud na Leeu warden feitelijk als candidaat afviel, pressie uitgeoefend op de heeren Van Lidth en de Graeff om zich met hem solidair te verklaren en toen was het onmogelijk de breede basis te behou den. Daarom schreven we Donderdag nadrukkelijk: „Het was hun fout, dat zij niet alleen de graag gegunde zetels begeerden, doch bovendien verlangden een duidelijke demonstratie van hun vrijzinnig-staatkundig beginsel en een zwijgen over de diepste levensvragen, zooals de Christelijke politiek deze aan de orde moet stellen." In dat stadium gekomen stonden er voor Dr. Colijn twee wegen openof te pogen een zuiver rechtsch kabinet te vormen, liefst met althans een tweetal ministers van vrijzinnigen huize; óf de opdracht neerleggen. We hebben reden om aan te nemen, dat het laatste ernstig door hem overn wogen is, doch dat hij daarvan ge zien de politieke constellatie ten slotte afzag. De ontleding daarvan kan zoo noodig later gegeven worden; nu merken we slechts op, dat men dan ge staan had voor een uitgestrekt veld van onmogelijkheden. Gezien ook algemeen gestelde opdracht tot vorming van een niet nader omschreven kabinet werd toen een andere oplos sing gezocht en vrij spoedig gevonden. Een oplossing, welke wjj van harte toe juichen, omdat het nieuwe kabinet in het regeeringsprogram nu weer een positief Christelijke klank kan doen hooren. Richtlijnen voor Economische Politiek Rede Prof. Mr. P. Lieftinck Prins Bernhard toegejuicht Op de vergadering van de Nederlandsche Mij voor Nijverheid en Handel welke gister te Haarlem werd gehouden, werd beslo ten een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin en Prinses Juliana. Na de openingsrede van ir. Plate heeft de leider van de Nederlandsche handelsmissie in Zuid-Amerika een causerie gehouden over de door de missie bereikte resultaten, hebben hierover een èn andermaal onze lezers uitvoerig ingelicht, waarom we thans met deze korte vermelding volstaan. Na de rede van Jhr van Karnebeek heeft de heer J. Gelderman een rede gehou den over „Richtlijen voor onze economi politiek", waarin hij aandrong op geleide- enz." E11 ook persoonlijke uitlatingen lijke afschaffing der crisismaatregelen, wezen er op, dat de waardij der Chris- *33.^ telijke beginselen m steeds bieeder kling overige genoodigden en de leden van het hooger dan voorheen werd aangeslagen, hoofdbestuur der maatschappij, te voet van de gemeentelijke concertzaal in de Lange Begijnestraat, naar restaurant Brinkman aan de Groote Markt, waar de lunch werd gebruikt. Een groote menigte belangstellenden zich langs den korten weg geschaard juichte den Prins. die. zonder jas en met den hoed in de hand. met de overige heeren meewandelde, hartelijk toe. Rede van ProL Lieftinck Hedenmorgen werd de vergadering van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel voortgezet Prof. Mr P. Lieftinck. hoog leeraar aan de Nederlandsche handelshoo- geschool te Rotterdam, hield een rede over „Richtlijnen voor economische politiek". Na een overzicht gegeven te hebben van de problemen der hedendaagsche economi sche ontwikkeling, betoogde spr., da» het de fout is èn van de ongeduldige „hervormers" èn van degenen, die de bemoeiingen van den staat binnen de oude grenzen willen terug dringen. dat zij hun vertrouwen hebben verpand aan dogmatisch sluitende systemen, die zij op het economisch leven in al zijn gevarieerdheid onder alle omstandigheden willen toepassen met veronachtzaming van deze waarheid, dat <le goede functioneering van elk maatschappelijk organisatiesysteem aan de vervulling van bepaalde voorwaarden Heeft Dr. Colijn aan dit verschijnsel te groote waarde toegekend toen hij vrijzinnige voormannen raadpleegde over zijn regeeringsprogram, dat onge twijfeld wees in de richting van het anti-revolutionaire stembusprogram Wij drukken ons opzettelijk zoo uit, want gelijk we reeds eenige dagen ge leden opmerktende kabinetsforma teur, handelend namens de Kroon en niet namens eenige partij, voerde be sprekingen met personen en had geen contact metpolitieke partijen; terwijl deze partijen geen contact met elkaar hadden. Daarom kunnen we ook niet spreken van een coalitiekabinet, al zul len de toegetreden ministers wel reden hebben te vermoeden, dat hun fracties steun aan het nieuwe kabinet zullen verleenen. Doch wanneer zoo de positie is, wan neer dus nogmaals gezegd de for mateur een door hem opgesteld pro gram aan zijn toekomstige medewer kers voorlegt, dan valt toch te verwach ten dat daarin zijn positief Christelijke belijdenis tot uitdrukking zal komen, gezien ook het onmiskenbare feit, dat de Christelijke groepen een sterke meerde9heid in de Kamer vormen. Indien men hierbij nu let op wat de liberale pers schrijft over de houding der liberale ministers, maar ook op het opzienbarende optreden van Mr. Oud en zijn medeleiders van de vrijz.-demo- craten op een „gewestelijke" vergade ring te Leeuwarden om „heel ons volk te zeggen", dat zij onvervalscht „vrij zinnig" zijn en blijven; dan wordt de situatie vrij duidelijk. Immers blijkt dan, dat de ministers Van Lidth en de Graeff niet ongeneigd waren met Dr. Zij, die zich thans op mis blad abonneeren, onti 1 jen de tot 1 Juli ver schijnende nummers gratis Slechts indien men rekening wil houden met de eischen van het con crete geval, d.i. indien men het aan durft met een opportunistische economische politiek, kunhen de be langen der volkswelvaart voldoende tot hu recht komen. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat aan de economische doelmatigheid in elk onder deel en op elk moment het laatste woord moet worden gegeven. Om geen misverstand te wekken, moet het gezegde met de noo- dige bepalingen worden voorzien. In de eerste plaats behoort immers de economische politiek ondergeschikt te zijn aan de staatkundige, zedelijke en rechtsbe ginselen, die worden gehuldigd door Regee ring en volk. Voorts mogen de verschillende hoofdstukken van economische politiek niet van elkaar worden beschouwd. Het is onjuist de financieele politiek te veel te beschouwen als een apart domein, met de alsemeene economische politiek 6lechts zijdelings in verband staande. Integendeel kan de belastingpolitiek wel degelijk van invloed zijn op de conjunctuur en zullen een belastingverlaging in de hausse en een erhooging in de depressie beide de con junctuurbeweging extra stimuleeren. Gezien den economischcn toestand, waar in ons land zich momenteel bevindt en vooral gelet op de nog geringe investatie- bedrijvigheid. ?ou. naar hij meent, een con- juncluur-stimuleerende, financieele pol i - tiok voorshands nog het meest in aanmer king komen, al zal men er ten zeerste op bedacht moeten zijn, dat het tijdstip wel eens spoedig zou kunnen aanbreken, waar op een tegengestelde politiek eerder aan beveling gaat verdienen. Naast de financieele politiek geldt dit voor de monetaire politiek. Zoo mogelijk zelfs in nog sterkere mate. Hieruit volgt, dat de verantwoordelijkheid voor de mone taire politiek niet bij een particuliere in stelling kan berusten, maar, naar haar aard, bij de Regeering thuis behoort. Het is dan ook in beginfeel toe te juichen, dat sedert het verlaten van den gouden atari daard, en het instellen van het Egalisatie; fonds, de zorg voor de internationale pari teit aan de centrale bank onttrokken en in gelijfd is bij de algemeene economische politiek, direct onder het ressort van den Minister van Financiën. Prof. Lieftinck wijst er nog op, dat vooral de monetaire politiek en de handelspoli tiek goed op elkaar behooren te zijn afge stemd. Er is bijv. alles aan gelegen, dat het monetaire verschijnsel van de voort durende opwaartsche druk op den gulden en de enorme stijging van den goudvoor raad, op de juiste wijze wordt gehanteerd, nl. door verruiming van rlen invoer en door hervatting van rlen kapitaal export. Tenslotte wijst spr. er op, dat het niet in zijn bedoeling ligt een „long run policy" te veroordeelen. Spr. acht het gewenscht, dat de Re geering vooralsnog groote aandacht be steedt aan het handhaven en verbete ren van de buitcnlandsche handelsposi tie. waartoe zij een welgevuld arsenaal van handelspolitieke middelen niet zal kunnen ontberen. Voorts worde ook steun verleend aan alle pogingen tot verruiming van den we reldhandel in het algemeen, het internatio naal kapitaalverkeer en het toeristenver keer. De hoop, intusschen, dat langs dezen weg de welvaart en de werkgelegenheid in ons land zich voldoende zullen kunnen herstellen, is. naar spr. meent, niet ge grond. Een richting, die naar spr. meent, veel belooft, en ook n a t i o n aal kan worden ingeslagen, is bevordering van de industria- lisatie. Ten aanzien van een groep der meer gedifferentieerde industrie producten ontmoet het aanbod nog een vrij elastische vraag, zullen dus, wanneer de prijzen maar binnen het bereik van de menigte worden gebracht, groote afzetmogelijkheden zich kunnen ontwikkelen. Tè dezen aanzien past een voorzichtig, doch actief beleid. Desnoods trede de staat hier zelf als promotor op, zooals in de eerste helft van de vorige eeuw door onzen eersten koning geschied is. Zeldzaam voorbeeld van kerkbouw Oifer van 50.000 gulden in één week SCHEVENINGEN, 25 Juni. Zooals we reeds hebben gemeld is thans de bouw eener vierde Geref. Kerk te Scheveningen, die zal verrijzen aan de Tesselschestraat, gegund aan de firma A. J. Pot, aannemer te Den Haag voor de som van 57.777 plus 4.994 voor de kapspanten. Reeds eerder was men er in geslaagd voor dit doel een som van 30.000 bijeen te brengen In de afgeloopen week echter heeft het zich wel zeer zeldzame feit voorge daan, dat vanuit de gemeente alsnog 50.000 bijeen is gebracht, vVaarmee het bouwkapitaal tot 80.000 is ge stegen. Met dit bedrag is 't mogelijk niet alleen het kerkgebouw geheel te financieren, doch tevens nog een belangijk bedrag beschik baar te stellen voor het meubilair, het orgel daarbij inbegrepen. De kosten van den geheelen bouw zajn ge raamd op ruim 90.000, in verband waar mee de gemeente alsnog in de gelegenheid wordt gesteld door middel van een rond gang de kroon te zetten op dit waarlijk schoone voorbeeld van offerzin. Rijksarchief wordt uitgebreid 's-Gravenhage, 25 Juni. In het depót van het Algemeen Rijksarchief- gebouw is een zoo ernstig ruimtege brek, dat het sinds lang reeds niet meer mogelijk is om de oudere archie ven, die ingevolge de regelen van een goede archief verzorging voor opneming in dat depót in aanmerking behooren te komen, daarheen over te brengen. Uitbreiding van het bestaande depót dan wel stichting van een tweede gebouw elders, is eèn dringende eisch. Het eerste is voor de hand liggend en brengt uit een oog punt van exploitatie en personeelsbezetting, de geringste kosten met zich. Maar elke mo gelijkheid hiertoe ontbrak, totdat het gebouw van de voormalige H.B.S. aan het Bleijen- burg, eigendom der gemeente, beschikbaar kwam. Dit is gelegen onmiddellijk tegenover het Rijksarchiefgebouw en kan hieraan aan stonds toegevoegd worden. Het bestaande dienstgebouw voorgedeelte van het tegen woordige archiefgebouw komt dan tusschen twee depóts in te liggen; met het eene zal het rechtstreeks verbonden blijven, van het andere, het nieuwe, zal het slechts door een straatbreedte gescheiden zijn. Het schoolgebouw zal voor een aanzienlijk gedeelte in den toestand, waarin het thans - erkeert, als depötruimte kunnen worden in gebruik genomen en nog langen tijd als zoo danig kunnen blijven dienst doen. Op den duur biedt het met het bijbehoo- rende ruime terrein gelegenheid tot den bouw van een definitief tweede depótgebouw. Door zijn aankoop is een voor een lange reeks van jaren afdoende oplossing van het Haagsche Rijksarchiefvraagstuk gewaar borgd. De Minister van Onderwijs K. en W. heeft dan ook niet geaarzeld om, toen het mogelijk bleek het gebouw voor f 180.000 van de ge meente aan te koopen, hiertoe onder voor behoud van het toestaan van de gelden door de Staten-Generaal, te besluiten. Hij trekt dat bedrag thans op een aanvullingsbegroo- ting voor dat doel uit. Vemjcrdigd tolgwu jafeel atom flnno WIP, i. F. von BOMMEL MOERGESTEL U kunt deze 2 man worden! Hoi staat het echter met Uw theoretische» ontwikkeling 7 P B N A. het Nederlandsche Technicum, Arnhem, geelt reeds bijna 25 jaar met groot succes schriitelijke cursussen op het gebied van BOUWKUNDE. WATERBOUW. KUNDE, WERKTUIGBOUWKUNDE. ELEC- TROTECHNIEK en CHEMIE. Zend deze annonce in open couvert met Uw naam als afzender aan PBNA-ARNHEM 84. Wij zenden U gaarne gratis alle inlichtingen. Nieuwe burgemeester van Rijssen De heer J. Zeeuw geïnstalleerd Gistermiddag is de heer J. Z e e u w tot voor kort burgemeester van de gemeenten Noordeloos, Hoornaar en Hoogblokland ge- installeerd als burgemeester van de ge meente Rijssen De heer en me vrouw Zeeuw wer ten aan de grens der gemeente ver welkomd door de beide wethouders en den gemeente secretaris. Ook was een talrijk publiek van ..blijde incomste" getuige. In auto's trok men van daar naar het gemeen tehuis, waar een welkomstlied werd gezongen door de leerlin gen van alle scholen. Vervolgens vond een bijzondere raadsvergadering plaats, welke o.m. werd bijgewoond door den oud-burge meester den heer Knottenbelt en de burge meesters van Wierden. Holten en Markelo. De loco-burgemeester, de heer J. J. ter Horst opende de vergadering, heette alle aanwezigen welkom en zeide. dat men den heer Zeeuw iemand gevonden heeft die Rijssen met krachtige handen rechtvaardig zal besturen, iemand, die niet kleinzielig is. In deze gemeente met 10.000 inwoners zal de burgemeester zijn werklust kunnen bot vieren. De nieuwe burgemeester bracht dank voor het vertrouwen in hem gesteld, bovenal echter dankte hij God voor de roeping tot dit vertrouwelijk ambt Spr. heeft zich tot taak gesteld een rechtvaardig en recht ge aard burgemeester te zijn. Hij doet daarbij een beroep op de medewerking van den raad. De heer H. Ligtenberg, oudste raads lid, hoopte op een vruchtbare samenwerking van den burgemeester met den raad in belang der gemeente. Daarna voerde nog het woord de gemeente secretaris, die den burgemeester namens alle ambtenaren welkom heette. Spr. hoopte voorts op een aangename samenwerking. Na mede namens zijn echtgenoote dank gebracht te hebben voor de aangename ont vangst, werden ververschingen aangeboden, •aar-na de burgemeester particulieren en vereenigingen in de gelegenheid stelde, met hem kennis te maken. Gistermorgen werd onder voorzitterschap van minister-president Dr. H. Colijnde eerste vergadering van het nieuwe kabinet gehouden. Op onze foto ziet men van links naar rechts de Excellenties Mr. J. A. de Wilde FinanciënJ. J. C. van Dijk (Defensie), Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine (Onderw.. K. en W.), H. van Boeyen (Binnenl. Zaken. Mr. Dr. Ir. J. A M. van Buuren (Waterstaat). Mr. C. M. J. F. Goseling (Justitie). Dr. H. Colijn Buitenlandsche Zaken a.i.). Ch. I. M. Weiter (Koloniën). Mr. M. P. L. Steenberghe (Econ. Zaken). Prof. Mr. Dr. C. P. M. Romme (Sociale Zaken). VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD De grondwetsherziening in de Tweede Kamer. Prof. Mr. P. Lieftinck heeft op de ver-s gadering van de Ned. Mij. voor Nijver-s heid en Handel een rede gehouden overf Richtlijnen voor Economische Politiek. Gister is de heer J. Zeeuw geïnstal-t leerd als burgemeester van Rijssen. Te Heerlen is de jaarvergadering ge-t houden van de Prot. Chr. Mijnwerkers-* bond. Te Zwolle is de jaarvergadering ge-i houden van de Vereeniging ter bevorder ring van Geref. Ziekenverzorging. Financieel Weekoverzicht Engeland en Frankrijk zullen het hiaat in de controle aan de Spaansche kust; aanvullen. In Zweden neemt de werkloosheid sterk af. In Frankrijk dreigt een algemeene slui-t ting van de hotels. Aan het Spaansche front van Aragon zouden onlusten zijn uitgebroken. VERMISTE MAN GEVONDEN Vanmorgen om zes uur werd door eeri fabrieksarbeider teNoordhorn in het Nieuwe Kanaal drijvende gevonden het lijki van den sinds Dinsdag jL vermisten 40- jarigen ongehuwden K V1 e d d e r, gewoond hebbende te Noordhonn, wiens fiets dien. dag bij het kanaal werd aangetroffen. Het lij-k is in beslag genomen. De ipolitiel stelt een onderzoek in. N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven 5 991/2 (Koers van omwisseling 99% Als de verjk icast kon spreken zou hij zeggengeef n Ripolin I Ik heb t noch rgeefsch. noch c half u BETONHOÜT KISTENHOUT Houthandel „AI.BLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslaglaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs - LIJSTWERK BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN J. M. VAN OSNABRUGGE KROOSWIJK (bij Oud-Beijerland)! Telef. O.-B'land 108 ASSURANTIES EFFECTEN VALKENBURG (L.) Tel. 8 Modernste Hotel ter plaatse VALKENBURG (L.) Hotel „FRANSSEN" Het bekende Hotel ter plaatse Bondshotel A.N.W.B—K N.A.C. Telefoon 33 LIFT 80 Kamers met k, en w. str. water* Prachttuin Pensionprijs 3Vi gld* VRAAGT PROSPECTUS Kies een vak, dat flinke personen een goede toe komst kan bieden. Volg onxe schriftelijke cursus ADMINISTRATEUR («oor Heren) PRIVE-SECRETARESSE (voor Dames) Lm In boekhouden, itenoflrelie en Nederland» hendeli- eorreipondentle. GreUi hulp bij loll-citeSe Vraag zonder verplichting inlichtingen bij AS.S.O, Nieuwe Plein 31, Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1