Bondsraad Chr. Bouwarbeiders Een goed examen Een blunder van Springer DINSDAG 22 JUNI 1937 In jaarvergadering bijeen De heer Mol als nieuwe penningmeester aangewezen 's-Gravenhage, 22 Juni Gietermiddag werd hier ter stede de jaarvergadering van den Bondsraad van de Chr. Bouwarbeidersbond voortgezet. Na de openingsrede van den voor zitter en de verslagen van secretaris en penningmeester waarvan we reeds het een en ander meedeelden gewaagde de voorzitter van een stij ging van het ledental in het tweede kwartaal van 1937, in tegenstelling met het eerste kwartaal van dit jaar, toen een achteruitgang moest worden geconstateerd. Naar aanleiding van het jaarverslag van den secretaris, zoomede van de rodactie en van het beleid van het be stuur, werden enkele opmerkingen gemaakt door de heeren v. d. Bent uit Katwijk-Zee, Schreuder uit Amsterdam en Dubois uit Middel burg, welke reep. door de heeren T e r w e y (voorzitter), Schaalsma (secretaris) en De Hoog (penning meester) werden beantwoord. Vervolgens bracht de penningmeester, die voor de laatste maal zijn jaarverslag had uitgebracht, dank voor de ondervonden medewerking, waarna de begrooting weri) vastgesteld. Deze sluit met een bed.rag van 259.070, waarbij de ontvangst aan contri buties is geraamd op twee ton Daarbij werd enkele opmerkingen ge maakt door de heeren Dekker (Hilver sum), Wessels (Leiden), H iet brink (Haarlem). De Jager (Scheveningen), Bakker (Amsterdam), Van Os (Breuke len) en Otte (Enschedé). De heeren Schreuder (Amsterdam), Otte (Enschedé) en Veening (Velp) worden daarop benoemd in de controle commissie, terwijl tot plaatsvervangers werden aangewezen de heeren v. d. B e n t (Katwijk), Roode (Leeuwarden) en K o ren (Alphen). Tot redacteur van „De Op bouw" werd bij acclamatie de heer Schaal sma (Utrecht) herkozen. Bestuursvoorstellen Tot de verschillende bestuursvoorstellen, 'die hierna in behandeling kwamen, behoor de er een, waarin geadviseerd werd een in 1933 genomen besluit inzake tijdelijke uit breiding van 't Centraal bestuur in te trek ken, en dat bestuur, na 't met pensioen gaan van voorz. en penningmeester, uit niet meer dan 7 leden te doen bestaan. Van diverse kanten ondervond dit voorstel bestrijding, doch ten slotte werd het toch aangenomen. Hiermee werd dus vastgesteld, dat straks de nieuwe voorzitter en penningmeester uit het zeven leden omvattend Centraal Bestuur zullen wordJen gekozen. Met aig. stemmen werd toen de heer G. Mol (Utrecht) aangewezen om in 1938 den heer De Hoog als penningmeester op te volgen. Hierna kwamen tien voorstellen aan de orde inzake wijziging van het huish. regle ment, het reglement betreffende werksta king en uitsluiting, het reglement betreffen de uitkeering bij ziekte, invaliditeit en aan oude bondsleden, alsook een voorstel in zake wijziging dier oontributieregeling. In dit verband waren voorstellen ingediend door Amsterdam, Amersfoort, Rozenburg, Zeist en Pemis. De voorzitter gaf de noo- dige toelichting tot al die voorstellen, waarna 14 sprekers uit de vergadering aan de discussie deelnamen. De penningmees ter verdedigde deze voorstellen langdurig, waarna de vergadering ze allen aanvaard de, behoudens dat, bedoelende om van de werklooze leden 1/7 van de Bondscontributie te heffen. In verband hiermee besloot het Centraal Bestuur zich nader te beraden over de versohMende ter zake inediende .amendementen. Om half zes werd de vergadering ge schorst om te 7 uur wee' geopend te worden. Contributie werkloozen Na heropening bracht het Centraal Bestuur een nieuw voorstel in stem ming, dat als een compromis van de genoemde amendementen moest wor den beschouwd. Het nieuwe voorstel behelsde van de werklooze leden in- plaats van 1/7 slechts 1/10 der Bonds contributie te heffen (met een mini mam van 4 cent per week) en van de werklooze jongeren 3 cent per week. Dit voorstel werd met 19 tegen 13 stemmen aangenomen. Onder de tegenstemmers waren er meerdere, die zich principieel tegen het heffen van contributie van werkloozen kantten. De acht volgende punten der agenda had den allen betrekking op een voorstel van het Centraal Bestuur betreffende de afdeelings- ïnkomsten, welk voorstel werd aangenomen, evenals het voorstel om uit de afdeelingen een controlecommissie voor afdeelingsuit- gaven te benoemen. Verder werd aangeno men een voorstel van het Centraal Bestuur om in het vervolg meer dan 20 der Bonds- gelden in hypotheken te mogen beleggen. Draagt Elkanders Lasten" Aan de orde kwamen daarne enkele voor stellen van de afdeelingen inzake het T.B.C.- fonds „Draagt Elkanders Lasten". Voor zoo ver deze voorstellen inhielden als N.C.B. in zijn geheel toe te treden tot D.E.L. werden ze verworpen. Een voorstel Leiden werd aangenomen en luidde als volgt: De afdeelingen, waarvan alle leden deelnemer zijn van D.E.L., uit gaande van het C.N.V., kunnen deze bij drage van 2 cent per lid per week voldoen tegelijk met de bondscontributie. Hierna kwamen verschillende voorstellen betreffende de werkloozenkas aan de orde. Aangenomen werd een voorstel om de uit- keeringsduur voor het tweede halfjaar weer op 25 dagen te stellen. Verder werd een voor stel aangenomen om aan schilders, door weersomstandigheden werkloos, uitkeering w. k. te verstrekken. Een ander voorstel, in houdend machtiging te verleenen aan het Centraal Bestuur om tijdelijk de uitkeering te verminderen, werd eveneens aangeno men. De overige voorstellen werden afgewe- Vergaderlng van heden Hierna werd de vergadering geschorst tot heden (Dinsdag) morgen 9 uur, om nog enkele resteerende voorstellen te behande len. Het eenige wat hiervan werd aange nomen was nog van slechts ondergeschikt belang, t.w. het schrappen van eenige alinea's die niet meer ter zake doen in de reglementen bij herdruk. Tenslotte hield de 2e scret-aris, de heer Th. Palma een referaat over: „Onze taak voor de jonge bouwarbeiders". Wij ontleenen daaraan het volgende: Referaat Th. Palma 1. De behartiging van de positie der jonge arbeiders stelden reeds de Gilden zich tot taak. Echter is ons omtrent de regeling van hun rechtspositie en de regeling der oplei ding weinig bekend. 2. Hoewel onze vakorganisatie nooit een oojïïe kan zijn van wat de Gilden waren, kan toch veel wat in hun werkzaamheid was opgenomen, door ons, meer in overeen stemming met de eischen van dezen tijd, worden overgenomen. Hiertoe behoort ook de regeling van de positie der jonge arbeiders. 3 Tot dit terein behoort ook het regelen van de vakopleiding, welke niet naar de be hoefte door de school kan worden verstrekt, gezien nog niet in voldoende mate van de opleiding aan de school gebruik wordt ge maakt en ook niet kan worden gebruik ge maakt, wegens onvoldoende plaatsings mogelijkheid. 4 Eveneens behoort hiertoe de regeling van het aantal, dat jaarlijks tot het vak toe treedt, alsook een billijke distributie van de toegelatenen over de verschillende onderne mingen. Zulks op grond, dat regelloosheid' hier leidt tot exploitatie van de jonge menschen, tot schade van henzelf, de volslagen arbei ders in de toekomst van het bedrijfsleven. 5. Verder behoort hiertoe de regeling van de rechtspositie der jonge arbeiders, welke in sommige contracten nog te beperkt is ge- Tegeld terwijl in andere contracten elke re geling ontbreekt De bepaling van de loonen in deze rechts positie moet verband houden met de be staande opleiding. 6. Het maken van ontwerpen voor vakop leiding en leerlingregelingen behoort in de eerste plaats tot de taak van de bedrijfs- raden. De vakorganisaties dienen bij de on derhandelingen te streven naar opname van deze regelingen in de collectieve arbeids overeenkomst 7. De collectieve arbeidsovereenkomsten behooren te bevatten een leerlingregeling, een regeling van de rechtspositie der jonge arbeiders, alsmede de bepaling, dat de voor schriften in een ingevolge de C A O bestaan de regeling der vakopleiding door leden van partijen verplicht moeten worden nageko men. 8. Hoewel zeer geleidelijk moet worden ge streefd naar verwezenlijking van wat in het belang der jonge arbeiders tot stand be hoort te komen, zal reeds spoedig moeten worden begonnen met het propageeren van de regeling hunner rechtspositie. Hiermede kwam het einde der jaarverga dering welke werd afgesloten met een ex cursie door Den Haag en omgeving. VALKENBURG (L.) Hotel-Pens. „PRINS BERNHARD", Houth. Villaweg 9, Telefoon 179. Aangen. rustig en bill, verbl. In Hotel Prins Bemhard besteedt men aan de Gasten de uiterste zorgen. Onjuiste verkiezingsmethode Hoe Mr. Boon zijn zetel poogde te redden Bij de Kamerverkiezing op 26 Mei heeft zich in den Haag het merkwaardig schouw spel vertoond, dat een paar honderd kiezers binnen de daarvoor bij de wet vastgestelde termijn, zich hadden laten overschrijven naar de aangrenzende gemeente Rijswijk, schrijft de Vrijz. Democraat. De bedoeling zat daarbij voor om door middel van voorkeurstemmen de kiezing te bevorderen van Mr. Boon, die nummer twee stond op de lijst-Bierema in de kieskring Dordrecht, waaronder Rijswijk ressorteert, welke stemmen den onttrokken aan de lijst-Wendelaar. dd welke laa'. te lijst Mr. Boon niet kwam. Hoe ver men met deze actie ging, moge men afleiden uit het feit. dat door twee dames een bezoek is gebracht aan een Haagsch gesticht voor oude lieden, waar de verpleegden bewogen zijn zich oveneens naar Rijswijk voor hetzelfde doel te laten overschrijven. Deze oudjes zijn dan ook op de stemmingsdag per autobus afge haald om in Rijswijk hun stemplicht te vervullen. De feiten waren ook ons ter oore gekomen n zij wekten in narlementaire kringen groote verontwaardiging. Wij voelden er echter niet voor om tot publicatie over te gaan. Nu de V r ij z.-D emocraat het doet onderstrepen we de laatste alinea in het stukje: „Wij denken er niet aan eenige instantie m de Vrijheidsbond voor een en ander aansprakelijk te stellen, maar wel rijst de vraag of het niet od de weg van het bestuur van deze partij ligt terzake een onderzoek in te stellen." Het stemmenverlies der liberalen Kwam niet aan Dr. Colijn ten goede Van liberale zijde wordt beweerd, dat de Anti-Rev. partij 3 zetels aan liberale kiezers te danken heeft. Daar zal wel iets, maar niet veel van waar zijn. Want. schrijft eeo inzender in het Dagblad van Noord Brabant en Zeeland: De Vrijheidsbond is een partij die het hoofdzakelijk van de oudere kiezers heb ben moet; omdat de jonge, de nieuwe kiezers, zoo goed als allen naar de andere partijen gaan. Het ligt dus voor de hand. dat er sinds 1933 heel wat van de liberale kiezers het tijdelijke met het eeuwige verwisselden. Dit verschijnsel verklaart evenwel niet het enorme verlies van thans. Dit wordt pas duidelijk wanneer men de uitslag van de Statenstembus van 1935 bekijkt. In 1935 kon de trekkracht van dr. Colijn zich niet doen gevoelen, omdat deze geen candidaat was. Toch kreeg de Vrijheidsbond toen een nederlaag te in- casseeren die de debacle van 26 Mei i.l. evenaart Voor ons ligt de offic. uitslag van tien provincies (Gelderland stemde later) en daaruit blijkt, dat van de 50 zetels welke de Vrijheidsbond in die tien provincies bezette, er in 1935 niet minder dan 21 verloren gingen, ofwel 42 pet Nu verloren zij 3 van de 7 Kamerzetels, wat ook ruim 42 pet. is. Men ziet de merkwaardige overeenstem ming tusschen 1935 en 19371 De conclusie ligt voor de hand, dat het zelfde gevolg eenzelfde oQrzaak moet hebben. Die oorzaak is ongetwijfeld het naar voren komen van de N.S.B. geweest Die beweging en niet dr. Colijn slokte 'n groot deel der liberale stemmen op! „Lamme Consul" opgespoord Aan de Justitie uitgeleverd De „lamheid" van een berucht postwisselvervalscher Kort geleden is een zekere die Vr., die den bijnaam van „lamme consul" draagt, door de Amsterdamsche recht bank bij verstek tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens een grootsch opgezette postwisselverval- sching. Deze internationale oplichter, die eenigen tijd kans heeft gezien uit de handen van de politie te blijven, is gister als resultaat van het opsporings werk der Amsterdamsche recherche, van Brussel naar Nederland overge bracht en aan de justitie uitgeleverd. Zooals men zich herinnert, was de Vr. indertijd in Parijs gearresteerd. Hij sin leerde daar een verlamming, zoodat hij een ziekenhuis werd opgenomen en v pleegd. Hij speelde zijn rol zoo voortreffelijk, dat de doctoren en verpleegsters en stellig van overtuigd waren, met een zwaren zieke te doen te hebben. De bewaking werd blijk baar niet al te ernstig opgevat en hiervan maakte de Vr. gebruik om over muren schuttingen uit het Parijsche ziekenhuis spoorloos te verdwijnen. Korten tijd later dook hij weer op in Brus sel. Daar had hij zich doen opnemen in ziekenhuis. Blijkbaar vond hij dit een veilige schuilplaats. De Amsterdamsche rechercheurs de Boer en van Dijk wisten hem echter te vinden en opnieuw werd hij gearresteerd. De Vr. behield echter zijn „verlamming" en een Belgisch arts, die hem onderzooht, was van meening, dat hij ziek was. Ook toen de tijd van vertrek naar Neder- GEMENGD NIEUWS Hevig onweer boven Goor Boven Goor ontlastte zich Zondagmiddag omstreeks half drie een onweer, dat lang durig aanhield. Precies zeven minuten voor vier werd de toren der Ned. Hervormde Kerk door het hemelvuur getroffen. Hierdoor wer den een stuk van een der wijzerplaten ge slagen en de wijzers verbogen. Een der zwa re steenen gewichten van het uurwerk was naar beneden gevallen en had schade aan gericht, In het dak van den grafkelder der Ripperda's, welke aan den toren gebouwd is, sloeg een gat, hier werd een oogenblik na den inslag ook een begin van brand ont dekt, welke gelukkig spoedig met eenige emmers water gebluscht kon worden. Ook een groot aantal leien van kerk en toren werden vernield. Waarschijnlijk door den luchtdruk waren in de kerk zelf stukken uit het plafond ge vallen. De antenne van de Goorsche Radio centrale, welke aan den toren was bevestigd, werd vernield. Bij den radiocentralehouder raakte een drietal toestellen defect, zoodat de aangeslotenen enkele uren zonder radio zaten. De schade is nogal aanzienlijk. land was aangebroken, bleef de Vr. „lam". is dan ook per ziekenauto naar Amster dam vervoerd en daar Maandagmiddag voor den rechtercommissaris geleid. Deze zal twee Nederlandsche hoogleeraren aanwijzen om hem te onderzoeken en wetenschappelijk vast stellen of hij thans simuleert of dat hij inder daad lijdende is aan tijdelijk-- verlamming. De Vr. is tegen het veroordeelende vonnis van de rechtbank in verzet gekomen, zoodat de vacantie zijn zaak opnieuw zal wor den behandeld. Het rapport van de genees- heeren zal dan tevens worden uitgebracht. Een schipper heeft gistermiddag in het Buiten-IJ het lijk drijvende gevonden van den man. die daar Donderdag j.l. bij het zwemmen is verdronken. De schipper heeft het lijk aan wal go- bracht, vanwaar het door den Geneeskundi gen Dienst naar het Binnengasthuis te Amsterdam is vervoerd. ONRECHTMATIG STEUN GETROKKEN Door de directie van Maatschappelijk Hulpbetoon en van het Gemeentelijk Bureau voor Werkloozensteun te 's-G raven hage werd namens de gemeente aangifte gedaan van het onrechtmatig steun trekken In twaalf gevallen tot een totaal bedrag van pl.m. 520. doet Ge, als Ge rustig kunt nadenken, zonder angst-gevoel, zonder gejaagdheid, zonder hoofdpijn. Neem daarvoor 'n „AKKERTJE". Zoo'n metalen lakdoosje met S stuks voor slechts 20 cent is voor U bijzonder geschikt. Overal verkrijgbaar. Dammen HIJ VERLIEST DAARDOOR DE ZESTIENDE PARTIJ Zijn achterstand thans precair De heer J. C. Godeïroy, loco-burgemeester van Breukelen, deed gister den ope ningszet van de zestiende partij van den wedstrijd om het wereldkampioenschap dam men, welke in hotel „Het Statenwapen" te Breukelen voor een vrij talrijk publiek werd gespeeld. De parij verliep als volgt: Wit: B. Springer. Zwart: M. Raichenbach. 34—29 opening 1. 34—29 17—22; 2. 32-28 11—17 3. 37—32 6—11; 4. 41—37 1—6; 5. 46—41 20—25; 6. 39— 34 19—23; 7. 28X19 14X23; 8. 32—38 Herneemt onmiddellijk het centrum. Door de bezetting van veld 29 zijn op het stuk op 25 geen combinatiemogelijkheden. 823X32 9. 37 X28 16-21. Een zet, die in dit spelgenre altijd be langrijk blijft. Uit het verdere verloop blijkt duidelijk, dat het zwart nu geenszins te doen is om het ontwijken van combinatie mogelijkheden, althans wit wordt de gele- genheio geboden om met 3126 een belang rijke variant in te leiden. Wit gaat hier niet op in, waarschijnlijk rekening ermede houdende, dat na 31—27 sterk 21—27 volgt. 10. 41—37 11—16; 11. 37—32 21—27; 12. 32X21 17X37; 13. 42X31 10-14; 14. 28X17 12X21; 15. 31—26 7—12; 16. 26X17 12X21. De door wit gekozen voortzetting heeft tot een flinken stukkenruil geleid, zonder wit voordeel te hebben gebracht, zelfs zijn links en op het centrum wel wat te veel stukken uit den strijd genomen. 17. 33—28 5—10; 18. 29—23 Springer komt los Hij heeft zwart in het onzekere gelaten omtrent zijn plannen en opent nu, zonder dat men het voorafgaande als een voorloo- per van den thans volgenden aanval kan beschouwen, een offensief op zwarts cen trum. Men kan hoogstens zeggen, dat ae Nederlander met het niet in onmiddellijke ontwikkeling brengen van zijn rechtervleu gel de steunbasis van den aanval wilde vormen om de stukken aldaar als rugge steun te kunnen gebruiken. Wanneer Raichenbach het offensief niet in de kiem smoort, komen daar sensationeele gevolgen van 1818X29; 19. 34X23 13—19; 20. 35—30 25X34; 21. 40X29 8—12 22. 44—39 9—13; 23. 36—31 21—26; 24 31—27 4—9: 50—44 De directe bezetting van veld 22 is te vroegtijdig. Zwart maakt nu een omtrek kende beweging met 2427; 26. 48—42 7—11; 27. 47—41 12—17. Zwart begint nu te combineeren. Er dreigt 17—22, een dreiging waaraan wit nog met 2822 kan ontkomen. Er volgt echter: 27—22 17—21; 29. 42—37?? 21—27; 30. 22X31 1318; 31. 23X12 11—17; 32. 12X21 16X47. Een blunder dus, die wit in een verloren stelling brengt, ook al tracht wit er nog ?ts van te maken, het baat niet meer. 33. 39—33 19—24; 34. 29X20 15X24 Dreigt nu 2429. 35. 23—23 19—15; 36. 44—39 47—36 37. 33— i 14—19; 38. 23X14 9X20; 39. 39—34 39-31. Forceert nu snel de winst 40. 37—32 31—48; 41. 43—39 24—29. Wit geeft od. Falen op een blunder Een onbelangrijke partij. Onbelangrijk door wits falen wederom op 'n blunder. Ook al diende men Springers offensief niet te onderschatten. Hij had een behoorlijke stel ling en door Raichenbachs dreigingen on dermijnd volgde reeds kort na de poging tot het forceeren van het spel door den titel houder een ineenstorting van het reeds op gebouwde door het overzien van den sim- pelen slag naar dam. Al met al: Springers achterstand is nu weer precair en er zijn nog slechts negen partijen te spelen. De stand is: Raichenbach 16 4 10 2 18 Springer 16 2 10 4 14 zeventiende partij wordt Woens dag in Amsterdam gespeeld in het Vic toria Hotel. WOENSDAG 23 JUNI HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, ge wijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoon» muziek. 9.30 Gehikwenschen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Ensemble Van der Horst, 12.00 Berichten. 12.30 Vervolg concert, 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Sopraan en piano. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Orgelspel, 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuur. 6.30 Cau serie over het Binnenaanvairingsreglement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.IS, Landbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. 8.15 De Amhemsche Orkest- vereeniging en solist. 9.00 Angst en vrees in het kinderleven, causerie. 9.30 Concert (Om 10.00 Berichten ANP). 10.25 Gra mofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.09 12.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schrift lezing. HILVERSUM H 301 M. VARA-Uitzending, 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keuken praatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Les Ménéüriers", declamatie en causerie. 12.15 „Les Ménétriers". 12.451.45 VARA- Orkest. 2.00 Cello, piano en gramofoon muziek. 3.00 Voor de kinderen. 6.00 Or gelspel. 6.30 Viool en piano. 7.00 Zang, 7.30 Vrijzinnig Protestanten in Nederland1, causerie. 8.07 Berichten ANP, VARA- Varia. 8.15 „Fantasia". 9.00 Concert monv| solisten, vrouwenkoor „Vox Jubilans" en het VAR A-Theaterorkest. 9.40 Vasthouden en doorzetten, causerie. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest en solist, DROITWICH 1500 M. 11.05 OrgelspeL 12.0$ Orkest. 1.05 Orkest. 3.10 CWS-Orkest. 4.20. Vesper. 6.40 Fransohe causerie. 7.00 Orkest, 7.30 Muzikale causerie. 8.20 BBC-Orkest, 9.40 „I protest", causerie. 11.00 Kwintet, RADIO PARIS 1648 M. 12.20 en 12.50 Hel Adison-orkest. 1.35 Zang. 2.05 Orkestcon cert. 3.50 Pianovoordracht. 4.05 Zang, 5.20 Derveaux-orkest. 7.50 Zang. 8.03 Vioolvoordracht. 8.50 Orkestconcert. 9.2Q Stafmuziek. 10.5011.05 Gramofoon muziek. KEULEN 456 M. 12.20 Orkest van de Ge meentetram. 1.35 Omroepkleinorkest. 2.33 Gevarieerd concert 4.50 Concert-orkest, 6.35 Kamerkoor. 8.30 Omroeporkest, Boe- renkapel, SA.-orkest en solisten. 10.59 Sopraan en cembalo. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Salon orkest. 7.20 en 8.20 Gramofoonmuziek, 9.35 Omroepsymphonie-orkest en solisten, 484 M.: 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon- orkest. 5.25 Orkest. 6.35 Omroeporkest, 8.20 Omroepsymphonie-orkest en solisten, 9.20 Salonorkest Schaken HET WERELDKAMPIOENSCHAP Initiatiefvoorstel van K.N.S.B. en A.V.R.O. Volgend jaar een tournooi in Nederland? Aangezien reeds meermalen is gebleken, in schaakkringen, oat de tegenwoordige procedure om te geraken tot aanwijzing van den nieuwen uitdager voor een wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken, niet wordt bewonderd, heeft de Kon. Nederl. Schaakbond, op initiatief van de A.V.R.O.. bij den Wereldschaakbond het volgenae voorstel ingediend, met verzoek daaraan goedkeuring te verleenen. In 1938 zal door de A.V.R.O. een tournooi met dubbele ronden worden gehouden, waaraan de sterkste schaakmeesters ter we reld kunnen deelnemen, te weten: ae verlie zer van de revanchematch EuweAljechin, Botwinnik, Capablanca, Fine, Flohr, Keres, Reshevski en eventueel een achtste mees ter, nader aan te wijzen. De winnaar van dit A.V.R.O.-tournooi zal het recht verkrijgen na de revanche-match EuweAljechin, den wereldkampioen scha- ken tot een match om den titel uit te dagen. De A.V.R.O. deed in verband met boven* staand voonstel de toezegging samen te zul- len werken met den K.N.S.B. om het spelen! van Q6 nieuwe match om het wereldkam pioenschap in Nederland mogelijk te maken; Het tournooi te Kemeri APSCHENEK HEEFT DE LEIDING Fine verliest tweemaal De vijfde dag van het internationaal schaaktournooi te Kemeri heeft enkele» groote verrassingen gebracht Dr. Tartako- wer sloeg, met wit spelend, Fine; terwijl Landau van Aljechin verloor. De afgebroken; partij uit de vierde ronde tusschen Fine era Reshevski werd door den Amerikaanschem kampioen van zijn landgenoot gewonnen. Ook de afgebroken partij tusschen Aljechin! en Mikenas werd vooitgezet en door der! vroegeren wereldkampioen verloren. Ap- schenek heeft thans de leiding met 4 punten uit 5 partijen. De resultaten waren: Vijfde ronde. MikenasRellstab afgebro ken; Landau-Aljechin 01; Feigin-Apsche- nek 01; FlohrSteiner Reshevski— Berg Yr—y2; Tartakower—Fine 10; Ozols— Hasenfuss 10; Sta hl bergKeres afgebro ken; BoeoekPetrov 01. De stand na de vijfde ronde luidt: 1. Apschenek 4 punten; 2. Reshevski 3*4 p.| plus een afgebroken partij; 3 en 4 Tarta kower en Flohr 3% p.; 5. Petrov 3 p.; 6 ent 7 Steiner en Aljechin 2*4 p. plus een afge broken partij; 8. en 9. Ozëls en Berg 2% p.J 10. Keres 2 p. plus een afgebroken partij"; 11, Fine 2 p.; 12. Rellstab iy2 p. plus twee af gebroken partijen; 13 en 14 Feigin en Boe oek iy2 p. plus een afgebroken partij; 15 eiï 16 Mikenas en Hasenfuss 1 p. plus een af gebroken partij; 17. Stahlberg y2 p. plus twee afgebroken partijen; 18, Landau p. (i Een stille middag in September 1564. Het ruige peerd, gespannen voor de plompe boerenkar, hett traag de kop omhoog. Dan rekt en buigt het de hals ver om laag naar links, en staart onverschillig naar de bewegelijke witte en bruine kippenlijfjes, met de bedachtzaam stappende pootjes en onophoudelijk pikkende snavels. Nu keert het z n kop weer naar voren, omlaag, en wacht. De lucht is heet en blauw. Alleen ver in *t Noordwesten, boven de Groot-Heinsdijkpolder, drijft een groote, witte wolk als een kolossale ijsberg, statig, langzaam. Van verspreide hoeven komen verre geluiden. Een kanjer van een hond blaft bij tusschenpoozen. Ergens kraait een haan. Stil. met z'n vier naakte armen, staat daar de molen van Lamswaarde. met zijn stevige schoren rustend op de vier ge metselde steunpunten. Rustig en vast rijst hij boven het huis en de schuren. De molen van Ja; De Grave staat op een prachtig punt. Aan de groote weg van Hulst naar Walsoorden, waar drie dijken samenkomen. Naar alle kanten wijkt het wijde pol derlandschap tot de verre einder. Een man komt om de hoek van een schuur vandaan en loopt op de wagen toe. Een korte, stevige gestalte, met een verweerde kop tusschen hoekige schouders. Hij draagt een wambuis van grof laken. De broek, die tot aan de knie reikt, is van dezelfde stof. Een paar zwarte kousen omsluiten zijn gespierde beenen. Zijn schoenen hebben een plompe vorm. Geen gespen, geen hozen. Jan De Grave, de molenaar van Lamswaarde, is een eenvoudig mensch. Toch is hij een welgesteld man. Maar in het algemeen heeft de soberheid in kleeding nog niet plaats gemaakt voor de grootschheid en zwier, die een goede twintig jaar later de tijd zal kenmerken. De Grave trekt zijn muts. die achter op zijn hoofd gescho ven staat, wat recht, en klimt op de bok. 't Paard ontwaakt uit z'n geduldige dommel. Langzaam hobbelt de kar het erf af, de Bouwelsdijk op, in de richting van het gehucht Lamswaarde. In een sukkel drafje gaat het nu vooruit tusschen de nog groene weilan den. De weg is, dank zij het droge weer der laatste weken, vrij goed. Groote zonnebloemen prijken met hun open har ten aan beide zijden van den dijk. Hier en verderop wroeten grauwe varkens langs de drassige slootkant. Een luide vogel roep klinkt uit een groep boomen. vlak bij een hofstede. Een paar jongens buitelen in het veld. De Grave zet het paard wat aan. Na een vrij scherpe bocht ligt de weg voor hem als een rechte lijn. Een eind voor hem uit loopt een man. die uit de verte gezien, wel een bedelaar of zwerver schijnt, een van de velen, die in deze tijd het platteland onveilig maken. Als De Grave den slenteraar voorbijrijdt, kijkt hij schuin achter zich, om den man eens goed op te nemen. Plots houdt hij zijn paard in, want in den gewaanden zwerver herkent hij een vroegeren knecht, iemand uit de buurt, die al sinds twee jaren zijn oude moeder verlaten heeft, en naar vreemde streken getrokken is. „Hei, Willem!" klinkt het van de wagen, „jij hier op de dijk? Zou je niet een eind met me meerijden? Stap op. man!" De aangesprokene maakt even een beweging met de hand, als teeken van herkenning. Dan haalt hij met een paar haastige sprongen de wagen in, en. vlugger dan men het van hem verwachten zou, klimt hij er op. Hij waggelt naar voren en zet zich achter den voerman op de hooge zijkant van de kar. „Hoe ben je weer zoo in de buurt verzeild, Willem?" be gint De Grave het gesprek, terwijl hij een ruk aan de leid sels geeft, „ben je misschien op weg naar je moeder?" Willem Tabbaart heeft het hoofd van den vrager afgewend en kijkt over de uitgestrekte velden. Maar, begrijpende dat hij kwalijk kan blijven zwijgen, ziet hij weer voor zich en haalt onwillig de schouders op. „Wat zal ik je zeggen? 't Is overal slecht tegenwoordig. Op z'n tijd wordt ieder zwerver naar huis gedreven, is het niet door heimwee, dan is het door honger. Maar 't ouwe mensch zal 't nog niet veel breeder hebben dan vroeger." De laatste woorden worden niet zonder bitterheid gespro ken en De Grave ziet den man onderzoekend aan. Zijn ant woord is als een aanval met een scherp wapen. „Je hebt gelijk, 't is een harde tijd. voor iedereen bijna. Maar 't wordt dubbel tobben als een oud mensch door haar zoon aan haar lot wordt overgelaten." Een donkere blos kleurt de wangen van den schamelen passagier en hij werpt een snelle blik op den voerman. Dan maakt hij een nijdige beweging met het hoofd en bijt den ander toe: „De schuldigen in de oogen der menschen zijn niet altijd de schuldigen in de oogen van God." 1 De Grave voelt hoe dit felle verweer hem de mond snoerfl en hij antwoordt dus niet dadelijk. Nog versch ligt in zijn! geheugen, hoe men er hier een paar jaar geleden schande van gesproken heeft, dat een jonge, krachtige kerel zijn» oude, krom gewerkte moeder in de steek liet en op avontuuc uittrok. De Grave deelde destijds in de algemeene veront* waardiging en nu hij hem zoo onverwacht terugziet, heefö hij scherpe woorden gekozen, om hem aan zijn liefdelooze daad te herinneren. Maar het antwoord van z'n vroegeren! knecht legt hem het zwijgen op. Na eenige oogenblikken' zegt hij: „Je kunt wel weer op de molen komen, een paar maanderf* Ik kan je daar best gebruiken." Maar de man schudt het hoofd. „Dank je baas. Willem Tabbaart dient geen anderen heef! meer dan zichzelf. Waarom moet jij de molenaar zijn en ik' de knecht? Waarom is het niet andersom? Dat zou ik wel eens wilen weten. Kan je 't mij misschien zeggen?" De molenaar kijkt onthutst. Dat iemand in ernst zóó den* ken kan! Heeft Willem Tabbaart dat geleerd op z'n zwerf* tochten? Dan behoort hij zeker tot die gevaarlijke schooiers* die met rooven en plunderen aan de kost komen. De Grave is verontwaardigd over deze goddelooze taal en hij zoekt eeü antwoord. „God heeft armen en rijken gemaakt, dat staat in de BijbeL Wat wou jij daartegen inbrengen?" Willem Tabbaart lacht. Wordt vervolgd!

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8