De Spaansche burgeroorlog „Systematische provocatie van het bolsjewisme" DINSDAG 22 JUNI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland DE FRANSCHE KABINETSCRISIS Chautemps plannen In een bijeenkomst van de radicaal- socialistische Kamerfractie heeft Chau temps uiteengceet, dat hij zou trachten een ministerie te vormen, dat uitgaat van hetzelfde programma als de vorige xegeering. Op financieel gebied scheen het hem mo gelijk aan te sturen op een oplossing, die neer door liberalisme dan door dwang is ge ïnspireerd, daarbij rekening houdend met den wil van de Kamer, een eind te maken aan het optreden van hen, die een offensief tegen de spaarders en de valuta zijn begon nen. Hij was van meening, dat alle voor deelen. die het laatste jaar door de volks massa's zijn verworven, moeten blijven be staan en dat de atmosfeer van de „pauze" eveneens moet voortduren. Chautemps stelt zich voor, een regeering van verzoening, orde, arbeid en discipline te vormen, binnen de grenzen van de volksfrontmeerderheid. Steun van Blum De afgetreden minister-president, Leon Blum, heeft in een vergadering van de socia listische fractie uiteengezet, waarom de r*- geering is afgetreden. Hij werd met gejuich in de vergadering ontvangen. Na zijn uiteen zetting spoorde Blum de fractie aan, Chau temps te steunen. Overleg met enkele p—tijen Gisteren heeft Chautemps overleg gepleegd met afgevaardigden van enkele partijen. Toen de communisten Duclos en CittOJi hem verlieten, verklaarden zij: „Wij hebben Chautemps gezegd: dat slechts één regee ring mogelijk is: een regeering van het Volksfront steunend op het programma van het front". De socialistische fractie van de Kamer heeft een communiqué gepubliceerd, waar in wordt gezegd, dat de socialistische Ka merfractie haar vertrouwen in Blum he- nieuwt, krachtiger dan ooit. De fractie is vastbesloten, voor zoover het van haar af hangt, alles te doen om de meerderheid van he'. Volksfront te bewaren en het program ma hiervan te verwezenlijken. BOTSING TUSSCHEN BETOOGERS EN POLITIE Te Parijs zijn, na een vergadering van de socialistische partij in het Lunapark, onge veer drieduizend he*oogers in optocht naar de Avenue de la Grande Armée getrokken. De politie trachtte verscheiden malen her ui'een te drijven, maar de ma-nifestanlen slaagden er in op de Place 1' Etoile weer hijeen te komen en de Champs Elysées af te dalen. Zij stuitten hier op een afzetting van mobiele garde en een ernstige vecht partij ontstond. Tenslotte werden zij uiteea- gejaagd. Engeland en Oslo Op een vraag in het Lagerhuis, of hij etappen had genomen om de Nederland se h e regeering zijn dankbaarheid te be tuigen, dat zij de voordeelen van de Oslo- staten inzake een vrijer invoerregeling ook tot Engeland had uitgebreid, antwoordde de president van de Board of Trade, Stan ley, dat hij tot nu toe hiertoe nog geen ge legenheid had gehad. De president nam evenwel met vreug de deze gelegenheid te baat om uit drukking te geven aan de waardeering van de Britsche regeering ten aanzien van de regeeringen van Nederland en België. Hij stelde voor een afschrift van dit antwoord te zenden aan de beide regeeringen. Zesjarenplan De ministerraad van Italië heeft een zes jarenplan aangenomen voor de ontwikke ling van Oost-Afrika, voor een totaal De- drag van twaalf milliard lire. De Staat zal, gedurende zes jaar, jaarlijks een milliard lire bijdragen, ten einde het evenwicht van .de Afrikaansche begrooting te verzekeren. In het plan wordt het systeem van een vrije concurrentie in de petroleumindustrie gehandhaafd. Geen enkel monopolie zal bier worden geschapen. Verder omvat het plan het aanleggen van wegen, de organisatie van in- en uitvoer, het bouwen van huizen, 'de katoenbouw, de bescherming van de fauna met regeling van de jacht enz. Aanslag op keizer Poe Ji Het blad „Sin Wen Pao" bericht uit Har bin. dat op 13 Juni j.l. een aanslag is ge pleegd op den keizer van Mandsjoekwo, Poe Ji. De keizer bleef evenwel ongedeerd. Van de drie daders werd er een gegrepen. DE BROUCKèRE AFGETREDEN De voorzitter van de Socialistische Arbei- 'ders Internationale, De Brouckère, heeft zijn ontslag ingediend bij het centraal uit voerend comité. Dit ontslag is een gevolg van meenings- verschillen ten aanzien van dpn Spaan- schen burgeroorlog. ONRUST IN CHINEESCH TURKESTAN Volgens berichten van den Britschen con sul te Kasjgar in Chineesch Turkestan, hebben muitende troepen een aanval op Kasjgar ondernomen. In de geheele pro vincie dreigt burgeroorlog uit te breken. BALLON TOT DALEN GEDWONGEN Naar Tsjecho-Slowaaksche bladen melden hebben Tsjecho Slowaaksche vliegtuigen gistermiddag den Duitschen ballon „Chem nitz 10" in de nabijheid van Praag gedwon gen te landen. De ballon was bemand met twee perso nen. die bij hun verhoor mededeelden, dat zij aan een wedvlucht van Brussel uit deelnamen. Wat doet ge liever I DUUR WONEN In een hnnrhnls en Uw leven lang huur betalen? ol GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch in 20 jaar het 4 bals geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN of he! RENTEBEDRAG GEBRUI KEN om uw schold af te lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V. B 0 U W K A S „R 0 H Y P" SPUISTRAAT 219/221 AMSTERDAM (O.). Na den val van Bilbao Ontroering onder de Basken In Baskische kringen in Madrid heeft het bericht van den val van Bilbao hevige ontroering gewekt- Men legt er den nadruk op den wil van alle Bas- ken, zich aaneen to sluiten tegenover de binnendringers. Om. verklaart men: „Men jaagt ons naar het Westen uit ons land, wij zullen er uit het Oosten weer binnengaan. Laat men ons toe staan Jaca en Navarre te gaan aanval- Wat Franco gewonnen heeft Het offensief van de rechtschen in het Baskenland, dat heeft, geleid tot het bezet ten van Bilbao, heeft de troepen van Fran co een terrein van ongeveer 225 vierkante kilometer doen innemen. Van Oost naar West zijn de troepen opgerukt van Vergaia naar Bilbao, een afstand van ongeveer 45 K.M., en van het Zuidt-n naar het Noorden zijn zij vijftig K.M. voortgerukt, n.l. van Villa Real naar Kaap Machichaco. Tijdens dit offensief maakten de rechtschen onge veer achttienduizend krijgsgevangenen. „Te strijden tot de overwinning" De Spaansche regeering heeft een mani fest uitgegeven, dat ten doel heeft het ge heele Spaansche volk op de hoogte te bren gen van de gebeurtenissen bij Bilbao. In dit manifest wordt eerst de lof uitgespro ken van het Baskischo volk en de verzeke ring gegeven, dat de regeering der repu bliek meer dan ooit vastbesloten is te strij den tot de overwinning. ROODBOEK OVER SPANJE De Duitsche anti-komintern" publiceert een roodboek over Spanje, waarvan de be doeling is, aan de hand van 233 afbeeldin gen en documenten, de Sovjet-Russische inmenging in Spanje aan te toonen. Hei boek zou o.a. het origineel bevatten van het door de komintern opgestelde plan voor den opstand in Spanje. DAAR KOMEN DE SCHUTTERS Gistermfcfaag zijn zeshonderd man van de Iersche brigade, welke onder O'Duffy in Spanje aan de zijde vhd Franco hebben ge streden, te Dublin reiuggekeerd. FRANCO ANTWOORDT NIET Minister Eden heelt in antwoord op een in het Engelsche Lagerhuis gestelde vraag medegedeeld, dat van de rechtsche Spaan sche autoriteiten nog geen antwoord was binnengekomen op bet door de Britsche re geering ingediende protest, naar aanleiding van het op een mijn loopen van den tor pedojager „Hunter" Er worden thans stap pen ondernomen om het antwoord te be spoedigen. BOMBARDEMENT VAN GUERNICA In het Engelsche Lagerhuis zijn Eden vragen gesteld naar aanleiding van het van Britsche zijde geopperde denkbeeld, een onderzoek in te stellen naar het bom bardement van Guernica. Naar de minister in zijn antwoord zeide, betreurt de Britsche regeering het, dat niet alle betrokken re geeringen haar meening deelden wat be treft de waarde van een dergelijk onder zoek, zelfs indien dit zich hetgeen de Britsche regeering bereid is te aanvaarden zou uitstrekken tot andere incidenten van soortgelijken aard. Eden antwoordde niet op de vraag van een afgevaardigde, die vroeg, of het niet veelbeteekenend is, dat de regeeringen van Portugal en Italië zich tegen het denkbeeld verzetten en dat Duitschland niet geant woord heeft. DE ONTPLOFFING OP DE „JAIME F» 176 slachtoffers? Naar de Evening News uit Gibraltar meldt, zijn bij de ontploffing, die on langs aan boord van het tot de strijd krachten der Spaansche regeering be- hoorende slagschip „Jaime I" heeft plaatsgehad, niet, zocals de Spaansche regeering heeft medegedeeld, achttien, doch in totaal 176 personen om het leven gekomen. De ontploffing is door onvoorzichtigheid van een arbeider in de munitiebergplaats veroorzaakt. Er zou geen hoop meer be staan, het schip ooit weder in dienst te kunnen stellen. Ook Reuter verneemt, blijkens een bericht uit Gibraltar, dat de ontploffing aan boord van de Jaime I" veel ernstiger is geweest dan de regeering het heeft doen voorkomen. Behalve 176 dooden, zouden er ruim 200 ge wonden zijn, waarvan de meesten er erg aan toe zijn. Omtrent de oorzaak verneemt Reuter, dat arbeiders in de nabijheid van een granaat soldeerwerk verrichtten. Bezoek van Von Neurath aan Londen uitgesteld In verband met den toestand in Spanje Den Britschen ambassadeur te Ber lijn is gisteren medegedeeld, dat het voorgenomen bezoek van von Neurath aan Londen uitgesteld moet worden. Als reden hiervoor werd opgegeven de toestand in Spanje, die niet toelaat, dat de minister van buitenlandsche zaken niet te Berlijn aanwezig is. Het besluit van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, von Neurath, nog geen bezoek aan Londen te brengen, heeft in de Britsche hoofdstad groote teleur, stelling gewekt Er zal wel eenige tijd over heengaan, voordat zich weer een gunstige gelegenheid voordoet om te spreken over den oorlog in Spanje of over de wijzen om tol een Euro- peesche regeling te geraken. Het bezoek van von Neurath moet men dan ook als voor onbepaalden tijil uitgesteld beschou- Het incident met de „Leipzig" Omtrent den duikbootenaanval op de krui ser „Leipzig" wordt nog medegedeeld, dat in den middag van den lSen Juni een tor pedo in de richting van de „Leipzig" werd afgeschoten, hetgeen door middel van de onder-waterluisterapparaten en door neming van de bellenbaan duidelijk kon worden geconstateerd. Het schip veranderde als afweermanoeu- vre onmiddellijk van koers in de richting van deze bellenbaan. Toen over de plaats werd gevaren, waar de torpedo moet zijn gelanceerd, heeft men op drie plaatsen een harden slag tegen de buitenhuid van het schip gehoord, alsof een metalen voorwerp van voren naar achteren langs den scheepswand schuurde. Een op 20 dezer ingesteld duiker-onder zoek bracht aan het licht, dat de buiten wand van de „Leipzig" een deuk met een doorsnede van ongeveer 15 c.m. vertoonde. Men acht daardoor bewezen, dat de kruiser of wel in aanraking is gekomen met den opbouw van een onderzeeboot, of geraakt is door een niet tot ontploffing pedo, die afgegleden is. Samenspreking over het incident Conflict over „Leipzig" ernstiger dan het voorgaande Maatregelen en besluiten thans onder gemeenschappelijk overleg (Van onzen Duitschen correspondent) „De Führer is om twaalf uur 's nachts per vliegmachine van Godesberg aan den Rijn naar Berlijn teruggekeerd". Zoo kon men in de Duitsche eenheidspers van Zaterdag en Zondag lezen en uit de plaats, welke men aan dit Inricht heeft gegeven, valt zelfs voor den niets kwaads vermoedenden buiten staander af te leiden, dat er iets gaande is. Met enorme dikke letters wordt dan na der bekend gemaakt, dat er een tweede aanval op den Duitschen kruiser ..Leipzig' heeft plaats gevonden en natuurlijk hebben de Spaanse „bolsjewisten" alles op hun ge weten. „Het feit, dat het schip onder de Spaan sche aanvallen niets geleden heeft, doet niets af aan het feit, dat de roode troepen in Spanje de oorlogsschepen, die zeecontrole moeten uitoefenen, als hun vijanden be schouwen en behandelen". Het ligt voor de hand, dat wij deze alar- meerende berichten met de vereischte kalm te in ontvangst hebben genomen. We zijn er namelijk aan gewend geraakt, officieele berichten tegengesproken te zien, die dan later toch weer juist bleken te zijn. Pas Dinsdag j.l. werd ons door de Duitsche ra dio meegedeeld, dat de „Leipzig" naar den kelder was gegaan en het gehoorzaam toe luisterend publiek was onder den indruk van deze nieuwe jobstijding. Maar laat in den avond verscheen er een dementi van het Duitsche Nieuws-Bureau, waaruit bleek, dat alles puik in orde was en natuurlijk was Duitschland ten offer gevallen aan een on juist bericht van het een of andere b u i- tenlandsch nieuwsbureau! Totdat ten slotte toegegeven moest worden, dat er wel degelijk iets niet in orde is, dat de kruiser „Leipzig" ten tweeden male met torpedo's is beschotenHet ligt voor de hand, dat door dezen zonderling aandoenden gang van zaken een zekere ongerustheid en onzeker heid ontstaat, dat men zich gaat afvragen: wat is nu wèl en wat is nu niet waar? Meer politiek dan kunst Dr. Goebbels schijnt het gevaar eener zoo wisselvallige berichtgeving erkend te hebben, want in zijn groote rede, welke hij Zaterdag avond te Worms hield tot besluit van een „Reichstheaterwoche" sprak hij opmerke lijk veel meer over politiek dan over kunst. Hij zeide onder meer: .In Moskou zetelt de wereldvijand, die de eer, de veiligheid en het voortbestaan van alle cultuurstaten op infame en geweten- looze wijze bedreigt. Niets bewijst de juist heid en noodzakelijkheid van den strijd te gen het bolsjewisme beter dan de voortdu rende pogingen, het anti-bolsjewistische we reldblok DuitschlandItaliëJapan te on dermijnen". En natuurlijk legde dr. Goebbels er den nadruk op, dat Duitschland zich ook deze tweede provocatie niet zal laten welgevallen. Men verwacht van de niet-inmengings commissie te Lon den een besluit, hetwelk voor Berlijn een absolute satisfactie beteekent. Dr. Goebbels besloot zijn rede aldus: „Wij willen geen volk van droomers en fantasten, van dichters en denkers zijn, maar een wereldnatie wordenl" Wanneer wij in oils opschrift over „Syste matische provocatie van het bolsjewisme" spreken, dan is dit merkwaardig genoeg niet een citaat uit de Duitsche, maar uit de Fransche pers. De Parijsche correspon dent van het nog altijd veelgelezen „Ber liner Tageblatt" geeft namelijk in de krant var Zondag een kort overzicht van de op- dding, welke deze nieuwe Spaansche attaque op het Duitsche oorlogschip „Leip zig" heeft teweeg gebracht, noemt in dit verband ook de verslagenheid in radicale kringen over de monsterprocessen en voort durende arrestaties, welke de oneenigheid in den Sovjet-staat bewijzen en trekt daar uit de eind-conclusie, dat men zelfs in ra dicale Fransche kringen begint te erkennen, dat het in dezen om „systematische provo catie" gaat. Een nieuwe brutaliteit Ook de „Montagspost" van gister houdt zich uitvoerig met dit nieuwe conflict DuitschlandSpanje bezig en stelt vast, dat Moskou's antwoord „een nieuwe bruta liteit" beteekent. Maisky, de Sovjet-Russi- sische gezant te Londen, is Zaterdag op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken bij Eden verschenen, om aan den voorzitter van de niet-inmengings-commissie een nota te overhandigen. ïn deze nota wordt door hem verklaard, dat het optreden van de niet- inmengings-rommissie, die Sovjet-Rusland heeft uitgeschakeld, oorspronkelijk niet door de commissie was voorgenomen, zoodat dit optreden niet gemotiveerd genoemd kan worden. „Deze methode kan beschouwd wor den als een precedent, waardoor het voort bestaan der commissie in gevaar kan ko men". Met deze laatste woorden wordt waar schijnlijk bedoeld dat Sovjet-Rusland zich uit de niet-inmengingscommissie denkt te rug te trekken. Tenslotte citeeren wij nog den Berlijn- schen correspondent van de „Popoio di Roma", die er op wijst, dat in dit geval met protesten weinig bereikt kan worden. Hij acht exemplarische maatregelen noodzake lijk. „De groot-mogendheden moeten den categorischen imperatief van 't oogenblik op de juiste wijzp erkennen". Uit al deze uitlatingen valt af te leiden, dat het tweede conflict ernstiger moet wor den opgevat dan het eerste incident tus- schen Spanje en Duitschland, maar uit het feit, dat Duitschland ditmaal niet zelf standig tot tegenmaatregelen is overgegaan, mag worden afgeleid, dat de eerstvolgende maatregelen en besluiten onder gemeen schappelijk overleg genomen zullen worden. Een recente opname van den kruiser „Leipzig" tijdens eer. der laatste oefeningen van de Duitsche vloot% Leon Blum leest zijn besluit tot aftreden voor aan de verzamelde journalisten, als minister-president van Frankrijk. teren in het Engelsche Lagerhuis een be spreking gehad naar aanleiding van het in cident met de „Leipzig". De besprekingen hadden betrekking op den aard der maatregelen, die genomen kunnen worden. Op zekere punten werd overeenstemming bereikt, maar er ligt nog een vrij groote ruimte tusschen de ei6chen van Duitschland en de voornemens van Frankrijk en Enge land. Het standpunt der Spaansche regeeiring De Spaansche ambassade te Parijs heeft medegedeeld, dat de Spaansche regeering de Britsche regeering cr van in kennis heeft gesteld, dat zij bereid is het bezoek te ont vangen van een Britsche commissie van onderzoek. Deze zal kunnen vaststellen, dat op de data. waarop volgens de Duitsche regeering de „Leipzig" zou zij aangevallen, de duikboo- ten der Spaansche regeering zich in de ha ven bevonden. De buitenlanders in Spanje Engeland diep teleurgesteld over de resul taten van de niet-inmenglngscommissie In de ondercommissie voor de niet- inmenging heeft lord Plymouth een verklaring afgelegd, waarin hij uiteen zette. dat de regeering van Engeland diep teleurgesteld is over de resultaten, die tot dusver bereidt zijn De Britsche regeering betreurt hec, dat, ondanks de gesloten overeenkomst en ondanks de uitgebreide organisatie, wapenen en oor logsmateriaal aan beide kanten Spanje blijven bereiken. De Britsche regeering Is van meening, dat men niet kan toestaan, dat deze staat van zaken voortduurt, wanneer het bestaan van het, nietinmengingscomité gerechtvaar digd wil worden. Iedere regcering zou haar streven op eigen gebied moeten versterken, teneinde zeker te maken, dat de door haar aangegane verplichtingen strikt nagekomen worden. Daarnaast zouden alle regeeringen duide lijk moeten toonen, dut zij bereid zijn tot medewerking, teneinde zonder verwijl het oorspronkelijke doel, waarvoor het comité ingesteld is,- tot zijn recht te doen komen. Wanneer binnen korten tijd niet duide lijk blijkt, dat een zco-lanige medewerking gegeven zal worden, zal de Britsche regee ring zich gedwongen zien met dit feit reke ning te houden, wanneer zij opnieuw den toestand in studie zal nemen. De Britsche regeering is van meening, dat de aanwezigheid van een groot aan tal buitenlandsche onderdanen in Span- fe een der hoogst onbevredigende facto ren van den tegenwoordigen toestand vormt Een tot stand brengen van een snelle evacuatie zou voor de regeeringen het bes te bewijs leveren van hun bereidheid tot samenwerking en het beste middel vormen om de wereld te ovenuigen van hun uit gesproken wenschen lot oplegging van do nietinmenging. Na het afleggen van deze verklaring heeft lord Plymouth het comité zekere voorstel len der Britsche regeering voorgelegd, wel ke ten doel hebben de aanvaarde politiek van terugtrekken der vreemdelingen snelle en practische gevolgen te doen hebben. De Russische vertegenwoordiger verklaar de, dat de Sovjetregeering voorstelt, de evacuatie van buitenlandsche onderdanen onder controle te doen geschieden, de Ma rokkanen bij de evacuatie in te sluiten en de kosten der evacuatie om te slaan naar verhouding van het aantal gecvacueerden van ieder land. Nadat over de voorstellen van lord Ply mouth van gedachten was gewisseld, werd besloten, dat zij zullen worden voorgelegd aan alle aan de niet-mmenging deelnemen de regeeringen, met het verzoek spoedig een uiteenzetting te geven van haar stand punten ten aanzien van het evacuatieplan. DE VERONGELUKTE HIMALAJA-EXPEDITIE Van officieele zijde verneemt men, dat Dr. Luft de eenige overlevende der Duitsche Himalaja-expeditie is. Ook Karl Wien is om het leven gekomen. Kort Nieuws Tengevolge van hevige onweders zijn gis teren in de Vercenigde Staten verschillende plaatsen in het Zuid Oosten van Michigan van de buitenwereld afgesneden. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn zeven personen om het leven gekomen. Vier personen hebben te New-York een overval gepleegd op een gepantserde auto, waarmede zilverharen ter waarde van eenige tienduizenden dollars werden ver voord. De chauffeur en zijn metgezel wer den gekneveld en aan den kant van den weg neergelegd, waarna de roovers de in houd van de auto in hun eigen wagen over brachten en de vlucht namen. Het huwelijk tusschen prins Karei van Zweden en gravin von Rosen zal 6 Juli a.s. worden ingezegend. DE TOESTAND IN RUSLAND Nieuwe beschuldigingen De „Prawda" bericht, dat Kasimir Benek, volkscommissaris van Landibouw van Wit» Rusland, in het partijcongres van deze repu bliek een volksvijand is genoemd. Het blad „Rabotchi", dat te Minsk ver schijnt, voegde hieraan toe, dat ook de volks- commisaris van onderwijs, Anami Diakof* werd aangeklaagd. Dit blad bericht verder* dat Tsjerviakof, oud-pre6ident van het cen traal uitvoerend comité, die. naar verluidde, om familieredenen zelfmoord heeft ge pleegd, voor het congres oveneens werd aangeklaagd. Hij zou hebben samengewerkt met generaal Uborewitsj, welke tezamen met Toschatsjefski werd terechtgesteld. Voor het congres werd bovendien een groot aantal ambtenaren beschul digd van separatistische actie, Trotski- isme en sabotage, welke ten doel had het indu6trieele plan voor Wit-Rus- land in 1937 te doen mislukken. Zoo zou Wladimirski, oud-directeur van de spoorwegen, verscheidene ongelukken hebben georganiseerd, vooral tegen troepen transporten. De directeur van de houttrust, Rosin, zou fabrieken hebben verbrand, en de directeur van het vervoer op de rivieren. Go» lovaif, zou dit vervoer hebben doen ver lammen. In totaal werden veertien directeu ren en zestien onderdirecteuren ontmaskerd als contra-revolutionairen. Verder wordt uit Moskou vernomen, dat mevrouw Ziumbilova, commissaris van do sociale verzekeringen in de Krim, en eenigo anderen zijn gearresteerd omdat zij 413 dui zend roebel van de staatsgelden hebben ver duisterd. De Zwltsersche bondsraad heeft eeni crediet van ongeveer 5 millioen francs aan gevraagd, teneinde de troepen een aanvul lende opleiding te kunnen doen volgen. Bij een brand te Istamboel in Turkljd zijn dertig huizen in de stadswijk Besjik- tach in de asch gelegd. Verscheiden branii- wachts werden ernstig gewond Te Branesti nabij Boekarest is eert boerenwagen door een trein gegrepen. Vier personen verloren daarbij het leven, terwijl ook de beide paarden gedood werden. Op het Erie-meer in de Vereenigdd Staten is het jacht „Lasalle" van den mil- lionair Roosel More gezonken. De eigenaar* diens vrouw en beide dochters, alsmede vier andere personen zijn daarbij verdron ken. Onze rijwieli-ondrit door» Nederland Van 1 Juni tot 1 October* kunt U een prachtige vacantie hebben,) door onze rijwielrondrit af te leggen., Deze door onze vijf samenwerkende dagbladen uitgeschreven tocht voert langs de mooiste en meest onbekende gedeelten van Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. Inleggeld 1.50, waarvoor men ont vangt: 1. een boekje dat de geheele tocht beschrijft en vele bijzonderheden vertelt van de plaatsen die U op deze reis passeert. 2. Na afloop van de tocht in October een aardige herinneringsmedaille. Opgave zoo spoedig mogelijk aan het bureau van dit blad of aan ons Reis bureau ..LIBERTAS", Goudsche Singel 105, R'dam, Tel. 22490, Giro 279855

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2