H ANDELen nijverheid Stofzuiger Centrale HAGEMAN VOOR BETERE AARDAPPELEN VAN DER VLIST adverteert in deze rubriek ZATERDAG 19 3 UNI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Stadsnieuws Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland Bezwaar tegen de landbouwordeningswet 1937 De leden van de Kamer van Koophandel kwamen gistermiddag in openbare vergade ring bijeen. Na opening door den voorzitter, den heer ten Cate Brouwer en vaststelling der notulen, waren de ingekomen stukken aan de orde. Hieronder bevond zich een schrijven van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, inhoudende dat de door de Kamer gevraag de verlaging van porti voor drukwerk .voorshands niet wordt overwogen. Aan de Chr. Middenstandsver. te Noord- wijk wordt ten behoeve van een aldaar te houden algemeene winkelweek een subsid.j verleend van f 10. Op verzoek van de Ver. van Haring- handelaren te Katwijk werd bij de directie der Ned. Spoorwegen aangedrongen op een snellere vervoersmogelijkheid van haring. Vervolgens was aan de orde de vaststel ling van een adres inzake Voorontwerp Landbouwordeningswet 1937 aan den Minis ter van Landbouw en Visscherij. Hieraan is het volgende ontleend: Reeds aanstonds meent de Kamer te moe ten opmerken, dat zij zeer ernstige bezwa ren tegen dit Voorontwerp heeft. De be- ewaren der Kamer zijn dan ook vele en van .velerlei aard. Ten eerste poogt dit Voorontwerp de orga nisatie van den Landbouwcrisisdienst op een moment, dat er uitzicht is od afschaffing van een of meer of minder groot gedeelte, die maatregelen te consolideeren. en dat Zonder van de gelegenheid gebruik te maken om de belangen van handel en nijverheid heter dan thans te beschermen. Ten tweede acht de Kamer het beginsel 'der decentralisatie, van hetwelk het Voor ontwerp zoo in bijzondere mate uitgaat, teneinde aan het bedijfsleven grooten in vloed op de crisismaatregelen te verschaffen niet het middel om de bezwaren van handel cn nijverheid te ondervangen. De Kamer meent voorts de aandacht te moeten vestigen op haar voornaamste be zwaar tegen de tegenwoordige Landbouw- crisiswet 1933, een bewaar dat ook door h« Voorontwerp niet wordt weggenomen, zelfs integendeel wordt geaccentueerd. Dit bezwaa betreft de nagenoeg volslagen rechteloosheid van de talloozen die econo misch gedwongen worden, op straffe van het niet meer mogen uitoefenen van hun bedrijf om zich aan de landbouwcrisis maatregelen te onderwerpen. Aangezien de Kamer van oordeel is, dat in de richting van decentralisatie van wet geving zonder meer, zeker geen bevredigende oplossing zal zijn te verkrijgen, vraagt de Kamer zich af of de rechten van het be drijfsleven niet beter tot hun gelding zou den kunnen komen, indien zouden worden ingesteld, door de Regeering te erkennen, doch verder van de Regeering onafhanke lijke bureaux, op te j-ichten door die groepen uit het bedrijfsleven, die groote belangen hebben bij de landbouwcrisiswetgeving. Wanneer de verschillende schakeeringen in den landbouw zoowel als. in den handel en bij de verwerking van landlbouwproduc- ten alle gelijkelijk in de gelegenheid gesteld zouden worden om een dergelijke erkenning aan te vragen, zouden de organisaties van het geheele bedrijsleven ingeschakeld kun nen komen. Tevens zou de strijd over de vraag welke organisaties afgevaardigden raar de raden zouden mogen aanwijzen en zoo ja hoeveel, niet of in veel mindere mate aan de orde komen. Aan deze bureaux zouden door de wet groote bevoegdheden van controle en toezicht moeten worden toegekend. Tegen dergelijke eroote bevoegd heden kunnen te minder bezwaren rijzen, nu in het voorontwerp werd voorgesteld, dat de bedrijfsraden zelf de geheele zeggen schap over den landbouwcrisisdienst zouden ontvangen. Controle en toezicht gaat, althans formeel, veel minder ver, doch kan voor de be langhebbenden veel effectiever zijn, dan de zeggenschap zelve. Dit is naar de meening der Kamer hier inderdaad het geval, nu Uwe Excellentie, ten aanzien van deze zeg genschap, uit hoofde van de tegenstrijdig heid der vele belangen, in zoo hooge mate de eindbeslissing aan zich moet houden en een juiste en rechtvaardige behartiging van de vele tegengestelde belangen toch niet in deize raden tot haar recht kan komen. Eerst indien het (bedrijfsleven door middel van bevoegde organen, volledig op de hoogte ls van het doen en laten van den landbouw crisisdienst, iets wat bij decentralisatie zonder meer nog zeer de vraag zal zijn, zal het bedrijfsleven kunnen voorkomen, dat de landbouwcrisisdienst zelve en eveneens het ambtenarenapparaat te veel uitbreiding zou ondergaan. Eerst dan kan aan de hand van de feiten veel beter dan thans worden aan getoond, dat een bepaalde landbouwcrisis dienst zal kunnen worden ingekrompen of opgeheven en eerst dan kunnen de door den dienst getroffen maatregelen met voldoende kennis van zaken door het bedrijfsleven be oordeeld worden. De instelling dezer Bureaux voor Controle en Toezicht, zal op den duur de tallooee adviescommissies kunnen vervangen en daardoor tot vereenvoudiging van den land bouwcrisisdienst kunneji bijdragen. Van het grootste belang moet het echter worden ge acht, indien de Instelling van deze bureaux gecompleteerd zou kunnen worden door een regelipg, waardoor bij verschil van meening tusschen een of meer der Bureaux en den Landbouwcrisisdienst, de eindbeslissing zou kunnen worden ingeroepen van het Col legium, te vormen dooi de drie bovenge noemde Ministers. Dit beroep zou echter niet mogen worden ingesteld, tenzij de Minister die het Bureau jieeft erkend, daartoe zijn bewilliging zou hebben gegeven en van oordeel zou zijn, dat het punt in kwestie op voldoende wijze door het Bureau zou zijn voorbereid. Bij verwezenlijking dezer denkbeelden zal er ook geen bezwaar meer bestaan om de besturen der Landbouwcrisiscentrales te doen benoemen door het bedrijfsleven, mits echter vaststaat dat dan ook handel en nijverheid op voldoende wijze in het dage- lijksch bestuur vertegenwoordigd zijn. Het adres, dat vergezeld gnat van een zeer Uitvoerige nota. werd conform vastgesteld. Aan het Leidsche gemeentebestuur werd een antwoord opgesteld, betreffende ziin schrijven inzake eventueele prijsverhooein- pen van levensmiddelen en andere ver- bruiksartikelen. Wij komen daarop nader terug. Hierna werd vastgesteld het antwoord op éen schrijven van den ministpr van Handel Nijverheid en Scheepvaart, inzake economi sche voorlichting, waarin de Kamer haar volledige medewerking toezegde, In antwoord op een schrijven van dezelfde minister inzake kalender-hervorming vastgesteld, dat de Kamer een dusdanigo hervorming ontraadt. Op voorstel van het Bureau werd besloten om aan liet werkcomité uit de Commissie voor een meer werk-actie alhier een sub sidie toe te kennen van f 100.en aan Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht een sub sidie van f 165.tot vorming van een fonds ter bestrijding van kosten van kleine proef nemingen. 1 Op verzoek van het gemeentebestuur van Leiden werd de heer D. Parmentier aan gewezen als vertegenwoodiger der Kamer in een commissie, welke dat gemeentebestuur van advies moet dienen terzake van bet ventersvraagstuk. Als leden der Bevrachtingscommissie wer den herbenoemd de heeren P. Boot Jr., J F. Hamen, J. A. van Herwaarden. A. van Nood en A. van Leeuwen en als plaatsver vangende leden de heeren N. C. F. v. Ginkel. P. A. Wernink Jr., N. Parlevliet en Lovink. Bij de rondvraag informeerde de heer v d. Hoek hoe het staat met de kwestie der firma D. Boot versus het gemeentebestuur van Alphen aan den Riin. De Voorzitter antwoordde hierop, dat de Kamer terzake een rapport heeft ingediend, waarop verder niets is vernomen. De heer v. d. Hoek heeft den indruk, dat de inhoud van dat rapport niet zoodanig is geweest als de Alphensche middenstand wel gaarne had gewenscht. De voorzitter zegt, dat het rapport in volkomen objectieven vorm is uitgebracht Het Bureau heeft niet anders gedaan dan het besluit van de Kamer uitvoeren, waar aan de heer v. d. >Toek zelf zijn $tem gaf. Hierna ging de Kamer over in huishoude lijke vergadering. Vereeniging voor Nationale Veiligheid Leidsch Comité opgericht Donderdag j.l. werd in een bijeenkomst in een der zalen van „In den Vergulden Turk" het dezer dagen opgericht Leidsche Comité als onderdeel van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid door den voorzitter van het Hoofdbestuur, Prof. Dr. J. E. de Quay, uit Tilburg, geinstaJleerd. Na een openingswoord van den voor- loopigen voorzitter, Prof. Mr. J. M. van Bem in elen. hield Prof. de Quay een korte rede. waarin hij uiteenzette hoe de vereeniging, die thans over het geheele land haar comité*s heeft, is gegroeid uit de z.g. „actie der Zuidelijke burgemeesters", die in 1933 tegenover de Regeering uiting gaven aan hun bezorgdheid voor de landsverdediging. Spr. legde den nadruk erop, dat het doel niet is: „militaristische actie", waarvoor trouwens niemand in ons land voelen zou, maar objectieve en deskundige voorlichting over de strategische positie van ons Rijk in Europa en andere werelddeelen, en de eischen die in verband daarmede in dezen gevaarlijken tijd aan de Rijksverdediging moeten worden gesteld. Met deze voor lichting wil de Vereeniging werken onder het volk, óók in die kringen waarin tot dus verre weinig of geen aandacht aan dit vraagstuk werd besteed. In hoofdzaak wil zij dit doel bereiken door de verspreiding van vlugschriften die voor ieder begrijpelijk zijn en door het houden van voorlichtende v ergaderingen, z. m. in samenwerking met reeds bestaande organisaties Spr. herinnert eraan hoe de vereeniging ook oprichtte 'het „Luchtverdedigingsfonds" waarvoor reeds een landelijke inzameling wordt gehouden en dat tot doel heeft de opleiding van piloten, die een reserve voor den militairen vliegdienst zullen kunnen vormen. Na de verkiezing van een definitief be stuur, waarin gekozen werden de heeren Prof. Mr. J. M. van Bemmelen (voorzitter). Mr. C P. de Vries (ondervoorzitter, Mr. Dr. N. G. Geelkerken (secretaris), E. W Wichers Rollandet (penningmeester) en Rector L. A, J. M. Beune kon de voorzitter de verheugen de mededeeling doen dat de burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen het eere- oorzitterschap had aanvaard In het comité hebben verder zitting de heeren P. de Booy te Voorschoten, notaris J. Fuhri-Snethlage, J. Geytenbeek. burge meester jy J. van Gerrevink te Oegstgepst N. C F. van Ginkel, Ds. J. W. Groot Enze- rink, D. Gijsherti Hodenpijl, Dr. A. J. Kors, Luit Kol. b.d. M. van Mens. J. H. Nijhuis. H. M. Simonis, Jhr. N. J. Westpalm van Hoorn van Burgh en H. P. H. Würtz. Uitvoerig werd besproken het werkplan oor het komend seizoen, waarna een com missie werd gevormd voor de versterking der geldmiddelen waarin zitting namen de heeren Wichers Rollandet, Sncthlage en Kors. Naar school Wij vestigen de aandacht op de in di4. nummer voorkomende advertentie van de scholen aan de Hooglandsche Kerkgracht staande onder het bestuur van de Ger*f School vereeniging alhier. Met 1 September e.k. begint de nieuwe cursus weer voor beide scholen, 't K. B. voor den toela+irogsleeftijd veranderde: kinderen, die vóór 1 October a.s. 6 jaar zijn, kunnen nu met 1 September naar school. Voor 't U.L.O. kwam geen veranda ring. Met het oog op een goede indeeling dei- klassen is 't wel zeer gewenscht, om spoa dig de nieuwe leerlingen aan de betrokken hoofden op te geven. Zie voorts de advertentie. Het adres voor September ls: Hoogland sche Kerkgracht 20a. GOUDEN DOCTORAAT Zondag 27 Juni a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat Dr. K. A. F. Doelen, arts te Til burg. aan de Leidsche Universiteit promo- eerde tot doctor in de Geneeskunde. Mr. P. J. IDENBURG NAAR ZUID-AFRIKA Mr. P. J. Idenburg, secretaris van Cura toren der Rijksuniversiteit tc Leiden, die, zooals wij mededeelden een bezoek aan Zuid-Afrika zal brengen, ter versterking van de betrekkingen tusschen Nederland er» de Unie od universitair en in het algemeen op wetenschappelijk gebied, heeft heden zijn reis aangevangen. Te Londen heeft hij ree ls terder met Generaal Hertzog en andere vooraanstaande Zuid-Afrikaansche persoon lijkheden inleidende besprekingen gevoerd. KJ HiGGVcJJerge Hij dacht, dat koken op gas duur was. Maar nu ze 't een maand geprobeerd hebben, valt 't zoo mee, dat ze het gas niet meer mis» sen willen, 't Is ook zoo'n gemak I Kook dus op gas De toestand van Ds. H. Thomas Ds H. Thomas, Geref. predikant alhier, heeft gistermorgen in het Diaco- nessvnhuis een ernstige operatie onder gaan tijoens en na welke zijn toestand zeer critiek moest worden geheeten. Later op den dag js een verbetering in getreden, die zich in den nacht heeft voortgezet, zoodat vanmorgen, hoewel de patiënt zich nog zeer zwak gevoelt, met groote dankbaarheid een duidelijke verbetering mocht worden geconsta teerd. Het Groene Kruis Vergadering van de afdeeling Leiden In de bestuurskamer van het gebouw Pieterskerkgracht 9 had onder leiding van den voorzitter, dr. H. M. J. Boonacker de ledenvergadering plaats van het Groene Kruis. Aan de orde waren het verslag en de re kening over 1936. De samenstelling van het bestuur bleef ongewijzigd. Het ledental, dat door de tijdsomstandig heden in de laatste jaren niet onbelangrijk terugliep, verminderde in 19.% met 23. Er werden 96 nieuwe leden ingeschreven en 119 leden algeschreven. De vereeniging telde op 31 December 1936: 1029 leden. Aan het uitvoerig verslag van den secre taris, den heer H. Filippo W.Fzn. kunnen wij het navolgende ontleenen: Door aankoop van vele nieuwe artikelen werd gezorgd, dat het magazijn der verple- gingsartikelen goed op peil bleef. Een aan tal artikelen dat onbruikbaar geworden was of een minder ooglijk aanzien kreeg, werd verwijderd. Er werden 8S2 artikelen aan 761 personen uitgeleend, waaronder ook aan vele Boerhaave leden. De wijkverpleegsters, zuster E. Evelein en zuster E. Huy, bleven haar taak met toe wijding vervullen. In het geheel werden door de wijkverpleegsters 4455 bezoeken ter verleening van hulp aau Groene Kruisleden gebracht. De ontsmetting van de terugontvangen magazijn-artikelen was. zooals gebruikelijk, toevertrouwd aan de zusters. Dat de vereeniging belangrijk werk voor hare leden verricht blijkt wel uit de cijfers en uit de overlegde staten van de magazijn administratie. In het verslag werd nog een woord van weemoedige hulde gebracht aan de nagedachtenis van mej. Octavia Par mentier die in het najaar van 1936 overleed vele jaren als lid der kascommissie op zoo sympathieke wijze het Groene Kruis heeft willen helpen. Met het Groeen Kruis Leiderdorp werd overeengekomen de Roomburgerwetering als grens van de werkgebieden vast te stel len. Een overeenkomstige poging om ten opzjehte van het werkgebied aan den Rijns- burgerweg een voor Leiden aannemelijke schikking met het Groene Kruis in Oegst- geest te treffen, mocht niet slagen. Dit werd betreurd omdat nu in enkele straten zoowel het Groene Kruis Leiden als dat van Oegst- ïest werkzaam i*. De financieele resultaten geven reden tot tevredenheid. De waarde van den magazijn- voorraad werd tot f 200 afgeschreven; de koerswinst op effecten ad f 981.24 werd naar de rekening reserve-koersverschillen overgebracht. Het koersverlies van 1935 ad f 1142 is daarmee grootendeels opgeheven. Een be drag van f 750 werd op algemeene reserve gebracht terwijl f 18.47 naar nieuwe reke ning werd overgeboekt. De contributies wa ren f 78 hooger dan over 1935 en de ontvan gen vergoeding wegens zusterhulp bleef f28 beneden het cijfer van dat jaar. Aan den in de najaarsvergadering 1936 geuiten wensch werd bereids uitvoering ge geven. Het magazijn is nu telefonisch te bereiken en de leden kunnen in gevallen waarin dit noodig is de verplegingsartikelen zonder extra kosten thuis bezorgd krijgen. Het bestuur meent dat door deze voor de veréeniging vrij kostbare, maatregel de be langen der leden zullen worden gediend. Uit het schriftelijk rapport van de kas commissie voor 1936, die gevormd werd door de heeren Ds. S. Groeneveld, dr. Bruins Slot en N. A. de Boer, bleek dat alle boeken in de beste orde walen bevonden. De vergadering verleende décharge aan de penningmeesteresse mej. F. A. Ie Poole voor het gevoerde beheer. De voorzitter bracht tenslotte den secre taris en de penningmeesteresse dank voor hunne werkzaamheden. WIELRIJDERS RECHTS HOUDEN! Gistermiddag omstreeks 1 uur kwam een rachtauto, bestuurd door W. J. V., uit Utrecht, over de Wilhelminabrug. Een wiel rijder week naar links uit en het gevolg was. dat de vrachtauto, door de noodzake lijke plotselinge zwenking, om den wielrij der te ontwijken, tegen een kwadrant van de brug aanreed. De brug werd niet ernstig, de vrachtauto zwaar gehavend. De bestuur der van de auto brak zijn rechter midden handsbeentje en werd naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd door den E.H.D.. terwijl de naast hem zittende P. J. v. W., uit Zuile«. snijwonden aan het hrofd bekwam, doch ter plaatse kon worden verbonden. De vrachtauto moest worden weggesleept, HET NIEUWE BRANDWEERMATERIAAL DOOR DE RAAD BEZICHTIGD Demonstratie van de politie-brandweer Verbeteringen over de heele linie De Leidsche politie-brandweer werkt nu al vele maanden. De brandweer kazerne op het terrein van de voormalige Sint Petruskerk (die door brand werd verwoest) is reeds geruimen tijd in ge bruik. Er werd allerlei nieuw materiaal aan geschaft, waarvan de nieuwe motorspuit de autodraailadder, de draagbare baby- motorspuit en het luchtschuimkanon de voornaamste stukken waren. Dit alles kwam niet gelijik, maar dikwijls maanden na elkaar en daarom heeft men het tijdstip afgewacht, waar op de geheele reorganisatie gereed zou zijn en al het materiaal, dat voorloopig aangeschaft zou worden, gearriveerd was, om aan de inwerkingstelling een cenigszins officieele tint te geven. Daartoe waren gistermiddag de raads leden en de leden van de commissie, die indertijd de reorganisatie hebben voorbereid naar de (brandweerkazerne genood, waar een bezichtiging van het materiaal zou plaats hebben gevolgd door een demonstratie met dat materiaal. De burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, sprak een kort welkomstwoord, waarna de commissaris van politie even eens de aanweeigen een oogenblik toesprak waarbij hij er op wees, dat het ongetwijfeld de gemeenteraad zal interesseeren op welke wijze de door zijn collega gevoteerde gelden zijn besteed en op welke wijze de politie- brandweermannen met het materiaal weten om te gaan. De gemeenteraad heeft weliswaar bijkans meer belangstelling gehad voor het doode materiaal dan voor het levende (hier werd er onder de aanwezigen gemeesmuild), maar spr. hoopte in elk geval dat de raad den in druk zal krijgen, dat het geld, dat besteed wordt niet in het water is gegooid. De technische leider van de brandweer, inspecteur Couzy, gaf daarna een technische uiteenzetting van de werking der brandweer en van de werking van het materiaal. Wij behoeven daarvan niet veel meer te zeggen, omdat wij suocessievelijk daarover reeds voldoende hebben medegedeeld. Geheel nieuw was voor ons de auto draailadder, die voor de geheel ver ouderde magyrus-ladder, die op een der motorspuiten was gemonteerd en zeer onpractisch was, in de plaats is ge komen. Het oprichten van de oude ladder nam op zijn minst 7 minuten in be slag, het oprichten van de auto-draai- ladder, hetgeen geheel met motorkracht geschiedt, duurt.28 seconden. De ladder kan ook voor niet te groote lasten als kraan worden gebruikt, hetgeen goed te pas kan komen bij het lichten van auto's uit het water, indien menschen in dip auto's zijn achtergebleven. Deze auto-draailadder, die soepel in alle richtingen draait en in een minimum van tijd in de hoogte schiet tot meer dan 20 M. had bij de, na de bezichtiging volgende, demonstratie, dan ook groote belangstelling. Bij die demonstratie werd in de eerste plaats een brandje gebluscht in de oefen toren. Het uitrukken van de brandweer was daarbij waarschijnlijk het meest interessant. Het alarm De brand wordt op het politiebureau ge meld. De man, die de melding aanneemt drukt op de alarmknop, die tegelijkertijd in werking komt in het poli tie-bureau, in de brandweer-kazerne en in de woningen van den inspecteur en van de hoofdagenten. Bij de druk op de alarmknop gaat. ook de deur van de kazerne open en wordt ('s avonds) daar het licht opgestoken. Alles is er op be rekend dat het uitrukken zoo spoedig moge lijk plaats kan vinden. Door het trekken aan een staaldraad gaan de kazernedeuren open en ook de opening van de poort naar de straat kost geen seconde tijd. De spuit wordt bemand met 6 man, die allen hun taak hebben al naar het nummer van hun zitplaats. No. 1 en 2 zijn de redders, die zich er van moeten vergewissen of er zich nog menschen in het brandende perceel be vinden en deze eventueel te redden. No. 3 blijft bij den bevel voeder om direct nader bericht te kunnen geven over den aard van den brand aan het bureau. No. 4 en 5 zor gen dat de pomp water krijgt en no. 6 is de man van de eerste straal. Dit zijn de eerste werkzaamheden. Zoo spoedig mogelijk wordt natuurlijk het personeel gecompleteerd. Interessante oefeningen Het bhisschen van het vuur in den toren had een vlug verloop en daarna hadden nog verschillende andere demonstraties plaats, zooals oefeningen met de reddingladders die van zeer licht materiaal zijn en waarmede de brandweermannen zoowel zichzelf als be- ■oners in veiligheid kunnen brengen; voorts oefeningen met de reddingslijnen die dezelf de diensten kunnen bewijzen en oefeningen met het luchtschuimkanon en het springzeil. Vooral deze laatste oefeningen waren zeer interessant. Het luchtschuimkanon dat aangewend wordt bij benzine-bran- den enz. en dat op de motorspuit werkt, spuit het schuim, dat door middel van een schuimvormende vloeistof in het kanon wordt gemaakt, als 'n sneeuwitte massa op het bedreigde punt De toren die bespoten werd kreeg er in minder dan geen tijd een wintersch aanzien door. De oefening met het springzeil was vooral daarom zoo interessant, om dat ook een der raadsleden, de heer Soliüller, de sprong naar beneden waag de en onder luid applaus heelhuids in het zeil terecht kwam. De aanwezigen werden daarna naar het terrein van de Gemeentereiniging gebracht. r een demonstratie werd gegeven met het volledig materiaal: de twee oude motor spuiten. de nieuwe motorspuit en de baby spuit. die met elkaar twintig sterke stralen produceerden. De burgemeester sprak tenslotte een woord van dank voor het hooggewaardeer de schou\yspel van dezen middag. Hij roemde de resultaten, die in korten tijd zijn bereikt en huldigde behalve den commis saris van politie en inspecteur Couzy ook de agenten, die zoo fraai tegen de moeilijk heden van hun nieuwe laak blijken te zijn opgewassen. A.R. PROPAGANDACLUB PARAAT In een der zalen van Toonkunst werd gis teravond een vergadering van de A.R. Pro pagandaclub „Paraat" gehouden, waar als spreker optrad de heer J. J. Stljec, inet het onderwerp „Koloniale politiek". Er was ook van niét-leden flinke belang stelling voor dezen avond en met zeer veel genoegen werd geluisterd naar de heldere en wel doorwrochte inleiding van den heer Siljée. In een betrekkelijk kort bestek had hij op uitnemende wij-ze een overzicht gege ven va-n de historie van onze koloniën en van de verschillende denkbeelden over het bezitten en in bezit nemen van koloniën. Ook kreeg zijn gehoor een uiteenzetting van de inrichting van het Indische bestuur en de verhouding tot het moederland. E-:n belangwekkende discussie ontspon zich over de hoofdvragen van Koloniale politiek. Met genoegen kan de zich steeds uitbrei dende actieve propagan-daclub op deze avond terugzien. GESLIPT EN GEVALLEN Gistermiddaig omstreeks half 2 kwam de 14-jarige wielrijdster T. G., uit Leiderdorp, op de Haarlemmerstraat te vallen, doordat ze met haar rijwiel op de tramrails slipte. Met een hoofdwonde werd zij naar het Aca 1 Ziekenhuis vervoerd, waar ze werd verbon den en weer huiswaarts kon keeren. Geveilde perceelen Ten overstaan van Notaris H. M. Mar- kusse te Leiden. Het huis en erf Zuidlsingel 33 in bod f 1500. kooper de heer S. P. van Kins q.q. tc Leiden voor f 1.620. Huis en erf Oranjegracht 37, in bod f 1.675, kooper de heer C. F. de Kier q.q. te Leiden voor f 1.675. Huis en erf Caeciliastraat 69, in bod f520; kooper de heer J. J. G. de Cler q.q. te Lei den voor f 268. Het bouwterrein aan den Hoogen Rijn dijk, in bod 1 3.000 en het huis en erf Oranjegracht 137, in bod f 900, zijn niet ge gund. Ten overstaan van notaris A. A. van Haaften te Leiden. Heerenhuis met tuin Groenhovenstraat 2.. in bod f 4.700; kooper de heer Th. Fon tein q.q. te Leiden- voor f 5.100. Winkelhuis en erf Levendaal 165, in bod f 2.050; kooper de heer T. Bceuwkes q.q. te Leiden voor f 2.110. Huis en erf le Haverstraat 8, in bod f 100; verkocht aan den heer L. Prins te Leiden. Heerenhuis met tuin Jan van Goyenkade 16 is niet gegund. De werkloosheid De dagstaat van 17 Juni van den Gemeen telijken Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, behan gers 17, betonvlechters 11, betonwerkers 60, fundeeringswerkers 1, glazenmakers 1, gla- zenwasschers 8, granietwerkers 10, grond werker s89, beiers 2, metselaars 104, opperlie den 99, schilders 68, straatmakers 9, hulp- straatmakers 14, stucadoors, witters 49, tim merlieden 1S2, uitvoerders 8, voegers 18, on gesch. bouwarb. 8. Totaal 761. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompensor teerders 9, vellenblooters 7, steenfabr.anb. 102, zeepfabr.arb. 5, ongesch. fabr.arb. 61. To taal 201. o_ Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 87, rei RADIO DISTRIBUTIE ZONDAG 20 JUNI Programma III: 8 30 ParUs B.. 9.— Brussel Fr., 10.55 Keulen, plm. 11.40 Parijs R., 12.50 Brussel VI.. plm. 13.30 Keulen. 14.50 Brussel Fr., 15.20 Keulen, plm. 17.20 Parijs R., 20.20 Keu len. 22.20 Brussel VI.. 22-30 Brusel Fr. Programma IV: 8.30 Brussel VI.. 12.50 Drolt- wlch. 14.20 Brussel Fr.. 14.40 Droitwich, 16.20 Londen Reg.. 16.50 Droitwich, 17.20 Londen R., 18.35 Droitwich, 21.05 diversen, 21.25 Droltwicn, plm. 23.Keulen. MAANDAG 21 JUNI Programma III: 8 Keulen. 11.05 Droitwich. 12.0 Brussel VI.. 14.2-0 Parijs R.. 14.50 Droitwich, 15.55 Deutschl.s.. 16.05 Parijs R.. 16.20 Keulen. 17.20 PartJs -R., 18.20 Londen Reg.. 19.20 Brussel VI., 19.50 Parijs R.. 20.20 Brusel Fr.. 21.20 Lon den Reg., 22 20 Brussel VI.. 22.30 Brussel Fr., plm. 22.40 Boedapest of diversen. Programma IV: 8.— Brussel VI., 9.20 diversen. 10.35 Londen Reg., 13.05 Droitwich. 14.20 Lon den Reg.. 17.05 Droitwich. 1S.20 diversen. 18.40 Keulen, plm. 19.Droitwich, 20.20 Londen Reg., 21— Droitwich. Agenda Dinsdag, 22 Juni. Prediker, 8 uur. Geref. Bon-d. Spr. Ds. J. H. Koster te MontfoorL Dinsdag, 22 Jnni. Voetbalterrein Rijns- burgische Boys 2.30 en 7.30 uur, Openlucht spel Beleg en Ontzet van Leiden. De Zondagsdienst dier huisartsen wordt morgen waargenomen door de dootoren Bruins Slot, P. v. Es, Lahr, Niemer en Starck. De Geneesk. Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door Dr. Varekamp, telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Juni as. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807; P. B. de Metz. Kamerl. Onnes], 28, tel 3553 en J. Doedens, Wilhelminapl. 8, Oegstgeest, telef. 274 De avond-, nacht- en Zondagsdfienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en niet Zondag 27 Juni a.s. waargenomen door do apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, tel. 552 em J. Doedens, Wil.helminapark 8, Oegst geest, tel. 274. zigers, colp. 45, winkelbedienden 32, étaleurs 4. incasseerders 14, musici 4, onderwijzers 9, overheidspersoneel 12, verplegers 4. Totaal 211. Hotel-café-pers.: huispersoneel 11. kellners 38, koks 5. Totaal 54. Houtbewerkers: beddenmakers 2, houtbe werkers 53, kistenmakers 5. kuipers 8, lijs tenmakers 4, mandenmakers 1, meubelstof feerders 12. meubelmakers 27. politoerders 3, ongesch. arbeiders 23. Totaal 138. Kleermakers: kleermakers 50, kappers 6, schoenmakers e»a. 13. Totaal 69 Land- en tuinarb.: bloemisten 23, landar beiders 28, tuinlieden 20, warmoeziers 8. on gesch. landarb. 4. Totaal 83 Metaalbewerkers: bankwerkers 105, blik- bewerkers 25, burgersmeden 40, electriciens 58, gasfitters 16, gasmetermakers 2, gereed schapmakers 3. instrumentmakers 4, iso- leerders 6, kettinggmeden 21, klinkers 10, ko perslagers 3, lab. bedienden 3, lasschers 8. loodgieters 43, machinisten 17. metaalboor- ders 8, metaaldraaiers 7, metaalslijpers 1, metaalzagers 2, monteurs 14, pianostemmers 3, ponsers 5. polijsters 1, rijwielherstellers 13, rijtuigschilders 2, scheepstimmerlieden 6, sto kers 22, tegenhouders 5, verw. monteurs ri, voorslaanders 4. voorwarmers 4. vulcani- seurs 1, vuurwerkers 8, wagenmakers 7, ijzer werkers 48, tzandspuiters 3, zandvormers 3, ongesch. arbeiders 45. Totaal 592. Sigarenmakers: sigarenmakers 18, sigaren stippers 1. Totaal 19. Technici, opz.: analysten 1, bedrijfsleiders RUBRIEK TEN DIENSTE VAN ONZE ABONNE'S UW ASSURANTIEKANTOOR lm. NOOMEN BREESTRAAT 10a, Tel. 302, na n. 2172 ATELIER JONKER BREESTRAAT 29 LEIDEN VOOR EEN BIJZONDER PORTRET Voor interieur- en indnstrleopnamen Voor ALLES op FOTOGEBIED FOTO EN KINO HANDEL HOOIGRACHT 51 Telef. 2945 VERKOOP INRUIL en REPARATIE VAN ALLE SOORTEN STOFZUIGERS Condities in overleg P. J. MAARTENSE HOOGSTRAAT 6 LEIDEN Juwelier - Goud en Zilver Horloges Telefoon 571 Gevestigd 1868 HERENMODE MOEDEN ♦*- MAATKLEDING. OREESTRAAT 90 Lijdt U aan BLOEDARMOEDE of ZENUW ZWAKTE? Gebruikt dan P. HAGENAAR's Medicinale Kruidenwijn en Zenuwdruppels. Wettig gedeponeerd. Lammenschansweg 60 - Telef. 2177 JOHN KAGER CENTRALE VERWARMING SANITAIRE INSTALLATIES DOELENSTEEG 9—11 LEIDEN Telefoon 2289 Postrekening 143937 Nieuwe Leidsche Begrafenis Vereeniging voor Leiden en Omstreken TeL 975. W. v. INGEN SCHENAU, Voorz. Belast zich met de zorg voor: BEGRAFE NISSEN en TRANSPORTEN, en alles wat daarop betrekking heeft, le klas uitvoering Billijke tarieven Inlichtingen voor lidmaatschap op aan vraag ten Uwent, of Kantoor: Hoogewoerd 84, Lelden, Telef. 975 Commissie van controle en aanbeveling: Mr. W. Aalbersberg, Oegstgeest; S. Th. Buijs; G. H. Pothuis,; B. de Witte; P. C G. A. Wijkmans, te Leiden. EXPERT TAXATEUR J. VAN ITERSON Gedlplom. en Beëedlgd MAKELAAR LEIDEN, TeleL 1772, OUDE SINGEL 190 TIMMERBEDRIJF BOUWKUNDIGE AANNEMER SPECIAAL ADRES voor SCHOONHEIDS MASSAGE MAISON „HENRY" BREESTRAAT 56a Telefoon 431 alléén HAARLEMMERSTRAAT 17 TeleL 315

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6