jUcuurr £ri Itsrig (£<mraut w f-iT-nrnfl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken VRIJHEID EN GEBONDENHEID DE KABINETSFORMATIE SCHIMMELPENNINC AMELAND-NES PRINSES JULIANA abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 135 Franco per post 135 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 450 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 6115 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 19 JUNI 1937 18e Jaargang 3&berttntirprij?tn: Van I tot 5 regels U7'/i Elke regel meer 0£2'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 130 EJke regel meer (145 /oor liet bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 ie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de nummers, welke nog vóór 1 Juli ver schijnen, GRATIS. De Administratie Ee.i pleidooi voor „ordening" in het bedrijfsleven Htet belangrijke geschrift dat onder de tijtel „Rapport van de Commissie inzake „Ordening van het Bedrijfs leven" uitgebracht werd aan he; Hoofdbestuur der Christelijk-Histori- sche Unie zal er ongetwijfeld toe mee werken om dit brandende vraags opnieuw onder veler aandacht en m wezen vooruit te brengen. Dit zal geschieden ondanks het feit, dat aan de beschouwingen der meer derheid een minderheidsnota is toe gevoegd, welke een geheel ander geluid doet hooren. Want ons voorloopig oor deel we moesten ons tot oppervlak kige lezing beperken luidt, dat de minderheid der commissie al te vaag blijft in haar critiek en althans geen woorden kon vinden om haar conclusie een concrete vorm te geven. Duidelijk spreekt dit op blz. 43, waai de minderheid aan de opvatting van Mr Loliman herinnert, die „voor dt staat als organisatie der maatschap pij geen taak aanwezig achtte ten aanzien van de bevordering van het algemeen volksbelang"; en daarop laat volgen: „Wjj deelen Lohmans mee ning, dat op dit terrein staat en over heid geen taak hebben, niet, maar het standpunt door de meerderheid ingeno men, deelen wij evenmin. Het aanvaar den van het algemeen belang als norm nadert in bedenkelijke mate het „Reeht ist was dem Volke nützt" der Duitsche nationaal-socialisten." Het is duidelijk, dat we op deze' wijze niet verder komenmen is het niet met Loliman eens, maar ook niet met de meerderheid. Dit standpunt kan juist zijn; maar wat wil men dan zelf? Doch bovendien doet de minderheid naar onze meening de meerderheid on recht aan met haar laatste bewering. Er is geen sprake van, dat de meerder heid recht wil noemen, wat voor het volk nuttig is. Wat die meerderheid voor oogen staat, heeft zij duidelijk omschreven op blz. 12 van het rapport. Zij bepleit daar aanvaarding van de ontwikkeling in de richting van meer gebondenheid, maar voegt er nadruk kelijk aan toe: „Dit beteekent niet, dat men op het gebied van de economie de vrijheid tegen de gebondenheid heeft in te rui len of dat men voortaan bezield moet zijn met het streven het economische leven, overal waar dat maar mogelijk is, te regelen en aan banden te leggen. Zelfs niet, dat men alle vormen van gebondenheid, die op dit oogenblik be staan, voor goed zou moeten hand haven. Het beteekent alleen, dat men het economisch vrijheidsbeginsel als richtsnoer voor het politieke handelen op economisch gebied prijsgeeft en die mate van gebondenheid aanvaardt, die onder de omstandigheden noodzakelijk is, zal het economische leven aan zijn doel kunnen beantwoorden." Er is geen sprake van, dat hier de objectieve rechtsnormen worden prijs gegeven. Ware dit zoo, dan zou men daardoor meteen de Christelijke begin selen als allesbeheerschende factor los laten en de meerderheid der commissie bouwt haar stellingen juist op deze grondslag en verwerpt daarmee elke nuttigheidspolitiek. Waarmee zij tevens voortspint aan de christelijk-histori- sche, we zijn geneigd te zeggen: de traditioneel-christelijke lijn, welke reeds door onze voormannen getrokken is. Een vergelijking kan dit eenigszins duidelijk maken. Zij die voor een Christelijke staat kunde ijveren, houden vast aan de be ginselen gezag en vrijheid, zooals deze in Gods Woord gepredikt worden. Maar zij ontveinzen zich niet. dat de verhou ding tusschen deze twee moeilijk zoo te formuleeren is. dat elk misverstand ook in de eigen groep uitgesloten wordt. Zeer verhelderende beschouwin gen heeft met name Mr Lohman hier over geschreven, doch niemand zal ont kennen, dat er zich in de toepassing nog steeds moeilijkheden voordoen. Geldt niet hetzelfde van het vraag stuk: gebondenheid en vrijheid voor het economisch en sociale leven en in de verhouding van deze twee tot de staat en de overheidsmacht? En is het niet merkwaardig, dat Lohman, wiens leiding we gaarne aanvaarden op het staatkundig terrein, ten aanzien van het laatste vraagstuk zelfs geen instem ming vindt bij diegenen van zijn naaste geestverwanten, van wie men haast zou mogen verwachten, dat zij ook op sociaal-economisch gebied zijn volgelin gen zouden zijn. Daartegenover staat echter het standpunt der meerderheid, dat de overheid niet over het maatschappelijk leven mag heerschen zooals het nationaal-socialisme wil doch dat zij tusschen de verschillende levens terreinen het recht heeft te hestellen, zooals Dr Kuyper het kernachtig en juist uitdrukte. Dit veronderstelt im mers, dat er een objectief recht is, maar dat de maatschappij en het be drijfsleven het niet zonder overheids- sanctie kunnen stellen om dit recht tot gelding te brengen. Ziedaar, zeer in 't algemeen gezegd, waarom wij het standpunt der meer derheid ten volle aanvaarden en de ver schijning van dit rapport, dat nadere bespreking verdient, toejuichen. Wjj betreuren het, dat een belangrijke strooming in de Christelijk-Historische Unie hiertegen ingaat; belangrijk, mis schien niet wat het aantal betreft, maar door de kwaliteit en het gezag van het drietal, dat de minderheidsnota onderteekende. Wij betreuren dat, omdat het meer derheidsrapport rijke beloften van mo gelijke samenwerking tusschen de pro- testantsch-christelijke partijen inhoudt en tot verdieping van ons aller over tuiging kan medewerken. Het is schoon, wanneer vrijzinnigen spreken van ,,'s menschen goddelijke bestemming"; maar wie deze losmaakt van de Schrift, moet falen. God is een God van orde en naar ordening mits goed verstaan wil len wij streven met alle medebelijders, in gebondenheid aan Gods Woord en Wet. Nederland Waakzaam Het Moderamen van het Centraal Comité van Antirevolutionaire Kieswireen. ver- zoel.t ons plaatsing van de hiervoigende mededeel ing: In verband met ©en tweetal circulaires met betrekking tot het voornemen, zoo ©enigszins mogelijk, de uitgave van het pro pagandablad „Nederland Waakzaam" te be stendigen, welke circulaires bereids aan de besturen der centrale en plaatselijke kies- vereenigingien werdien toegezonden, werd in de vorige week besloten het nummer dat naar den regel der 14-daagscbe uitgave moest verschijnen, in een verkleinde oplage toe te zenden aan de adressen, welke vo «r- handen waren van de expeditie gedurende verkiezingsweken. Als maatstaf voor de- toezending werd genomen 1/20 deel van de aantallen der laatst verschenen verkie zingsnummers. Tot dezen maatregel werd besloten, om dat in antwoord op de bovenvermelde cir culaires van ondcirsoheidene kiesvereeni- gingen het verzeek inkwam een aantal exemplaren te ontvangen ter verspreiding, bepaaldelijk met het oog op de wenscht- lijkhedd om daarmede als propagandamate riaal te werken. Het werd toen aanbevelenswaardig ge acht, een zoodanige zending algemeen te doen geschieden. Hiermede is dus de ont vangst der pakketten, voor wie dat niet be grepen, verklaard. De bedoeling is alzoo, dat de kiesvereeni- gingen daarmede allereerst zullen werken, ten einde tie verkrijgien wat in de circulaire als basis voor de voortgezette uitgave werd gesteld, terwijl overigens een eventueel res tant kan wordlen gebruikt voor gratis-ver spreiding aan adressen, waar het nuttig 'ordt geoordeeld. Deze pakketten werden dus kosteloos ont vangen. Het Centraal Comité zal trachten middelen te vindien om nog enkele num mers op gelijken voet gratis beschikbaar te stellen in de verwachting, dat de kiesver- eeniigingen harerzijds dan ook alle krachten zuilen inspannen om ervoor te zorgen, dat in het najaar de basis bereikt is, waaroD de instandhouding van het orgaan als ver zekerd kan worden aangenomen. ONVERKLAARBAAR ONGEVAL Gisteravond omstreeks 10 uur is op den Weteringschans te Amsterdam een meisje van naar schatting 18 jaar, komende uit de richting van het Leidscheplein per fiets tegen een stilstaande auto gereden. In bewustelooze toestand werd het meisje bij een dokter in de nabijheid binnengedragen, die het noodig oordeelde, dat zij naar een ziekenhuis zou worden overgebracht In het Onze Lieve Vrouwegasthuis is zij ter verpleging opgenomen. Het merkwaardige is, dat het meisje na tot bewustzijn te zijn gekomen in het geheel niet kon verklaren tengevolge waarvan zij tegen de auto was opgereden. Naar een zuiver rechtsch kabinet? Zoo langzamerhand komt er eenige tèe- kening in de politieke situatie. Vergissen we ons niet, dan zijn op dit oogenblik nog twee oplossingen mogelijk: óf Dr Colijn neemt die opdracht tot kabinetsformatie niet aan; óf hij vormt een zuiver rechtsch kabinet, waarin geen enkel man van links zitting neemt, omdat de een voor, de amdier na be dankt heeft. We mogen hierbij in herinnering bren gen, wat wij op 1 Juni, dus onmiddellijk nadat de Koningin Dr Colijn had uitgenoo- digd een kabinet te vormen, schreven; Wanneer een behoorlijke brug gebouwd is tusschen de R.K fractie en Dr Colijn is de zaak in orde. De mogelijkheid daartoe is naar onze meening aanwezig. Men heeft in het verleden meer tegen stellingen geconstrueerd, dan er werkelijk aanwezig waren. Men hing te veel aan een stelsel en zag de praktische zij Je der welvaartspolitiek, welke het kabinet-Colijn voerde, over het hoofd. Het zal moeite kosten dit te erkennen, maar het zal elke dag gemakkelijker vallen. En wanneer men minder let op de for- nTuleering dan oP de pereonen en het werkprogram, dan zal men het onder scheid tusschen een zuiver rechtsch en een kabinet op breede basis ook niet op de spits drijven. Want zelfs Dr Kuyper had er geen bezwaar tegen in een zuiver coalitie-kabinet een minister van vrijzin nigen huize ón te nemen. Drie dingen schoven we hierin naar vo ren: van een coalitie-kabinet in de oude zin des woords kan geen sprake meer zijn; wel echter van een zuiver rechtsch kabinet, waarin men om der tijden nood ook eenige vrijzinnige ministers opneemt. De roode pers verstond onze bedoeling volkomen en schreef de eene dag, dat wij bezig waren een brug te slaan voor de roomsoh-katholieken en de andere dag: „dat vrijzinnigen ook wel mogen meedoen". Dat laatste was iets schamper gezegd, maar overigens wel juist. De situatie was nl. nd de verkiezingen met 56 0ude „coalltie- genooten" iets anders dan vóór 26 Mei, toen de drie reahtsohe fracties 52 leden telden. Later hebben we vooral de laatste ge dachte een en andermaal nader uitgewerkt Alles wijst er thans op, dat Dr Colijn gepoogd heeft een oplossing in de door ons ontwikkelde richting te vinden. In zijn Eerste Kamerrede van 23 Febr. heeft de Minister-president zich volkomen duidelijk uitgesproken. „Samenwerking tus schen personen in een Kabinet is alleen mogelijk indien allen bereid zijn de grond- Blagen onzer Christelijke volkscultuur te erkennen, die willen handhaven en. deze opvatting ook op staatkundig terrein tot uiting willen brengen," zoo luidde zijn-ver klaring. Hij voegde daaraan toe, dat er thans meer bereidheid scheen te zijn om zoo te regeeren dan in het verleden; immers de waarde van het Christendom ook voor de staatkunde werd in steeds breeder kring erkend. Echter deze poging is mislukt en de rede, welke Minister Oud te Leeuwarden gehou den heeft, schijnt daaraan niet vreemd te zijn. Diens afwijzende houding is sindsdien door alle vrijzinnige candidaten voor het ministersambt nagevolgd. De vraag rijst, wat nu geschieden zal. De mogelijkheid is er, dat Dr Colijn, niet kun nende bereiken, wat hij zich voorgesteld en met groote volharding nagestreefd heeft de opdracht terug geeft aan de Koningin. Daarop zou dan ongetwijfeld volgen de uit- noodiging aan Mr Goseling of een ander roomsch-katiholiek leider om een kabinet te vormen. Het 's ®eer twijfelachtig, dat die poging zou slagen. De reden daarvoor be hoeven we hier niet uiteen te zetten. Maar ondertusschen zou week na week verloopen met onderiiandeling. En hoewel zulks thans niet zoo erg zou zijn als in 1935, is het niet aanbevelenswaardig. Daarom achten wij het niet uitgesloten, dat Dr Colijn, zijns ondanks, zal overgaan tot de vorming van een zuiver rechtsch kabinet, waarin geen enkel vrijzin- j nig man zitting heeft. Dat deze solutie teleurstellend zou zijn 'oor den formateur en niet bevorderlijk aan de politieke verdraagzaamheid, behoeven w*> na het bovenstaande niet nader aan te too- Maar het gaat thans over de mogelijk heden om de regeeringscrisis, tot oplossing te brengen. Een onderhoud met Mr. Patijn H. M. Gezant te Brussel Gistermiddag heeft 4e kabinetsforma teur Dr H. Colijn een langdurig onder houd gehad met Mr J. A. N. P a t ij n Hr Ms gezant te Brussel. Tijdens dit onderhoud zou den heer Patijn een portefeuille zijn aangeboden in het te vormen nieuwe kabinet. De heer Patijn heeft het ^nbod in beraad genomen doch aangenomen wordt, dat het ant woord afwijzend zal zijn. Gisteravond heeft Dr Colijn te zijnen huize geconfe reerd met Minister de Wilde en den heer J. Schouten, voorzitter van de A.R. Tweede Kamerfractie. Gistermiddag had te Brielle de installatie plaats van dort nieuwen Burgemeester, den heer J. A. Collette. De nieuwe burgemeester wordt aan de grens der gemeente toegesproken door Mr. L. Trouw (links), rechts de echtgenoote v. d. heer Collette. fcfc. FIJN, jg, oie jr KEN IK BURGEMEESTER COLLETTE GE-INSTALLEERD Bevolking van Den Briel op de been Zanghulde van de schoolkinderen De oude Geuzenstad d e n B r i e 1 heeft gister eens flink de bloemetjes buiten gezet, en wel ter gelegenheid van de plechtige installatie van den nieuwen Burgemeester, de heer J. A. Collette. In het oude historische stadje hadden tal van burgers de driekleur uitgestoken. Om half drie 's middags verdrongen zich reeds tal van menschen bij de Kaaipoort om de „blij.de incomste" van den Burgemeester mee te maken. Het geduld der wachtende menigte werd niet lang op de proef gesteld: plotseling naderden een tiental auto's, uit de voorste waarvan de heer Collette en zijn ge zin stapte. Als voorzitter van het Comité van Ont vangst sprak Mr. Trouw een woord van welkom. De dochter van den loco-Burgemeester, den heer Moll, bood aan mevrouw Collette een mooie bouquet anjers aan. Met de muziek voorop werd daarna een rondgang door den Briel gemaakt. Op het Raadhuis vond vervolgens de in stallatievergadering plaats, welke ook werd bijgewoond door een 50-tal personen uit Katwijk, de vorige woonplaats van den nieuw benoemden Burgemeester. De loco-Burgemeester, de heer Moll las, na de opening der vergadering het benoe mingsbesluit voor, waarna hij in een korte toespraak er op wees dat de heer Collette uit een Brielsche familie stamt. Zijn vader immers, luitenant Collette was indertijd gar nizoenscommandant van den Bnel. Spr. hoopt dat de samenwerking prettig zal zijn en bidt hem Gods zegen toe. Hierna werd de nieuwe Burgemeester den ambtsketen omgehangen, waarna deze het presidium overnam. De heer Collette hield vervolgens zijn installatierede. Spr. zeide zich zeer gelukkig te gevoelen aan het hoofd te mogen staan van een gemeente met zulk een rijke his torie. Spr. hoopt zijn ambt op ernstige en onpartijdige wijze te vervullen en hoopt daarbij op aller medewerking. Het oudste Raadslid, de heer v. d. Wal- 1 e n sprak hierna eenige treffende woorden Deze wees er op dat de eerste drie letters van den naam Collette overeenkomen met die van onzen Minister-President. Het laatste gedeelte van uw naam, aldus spr., is de naam van uw grootvader, de heer Lette, die hier Burgemeester was voor den heer Egten van Wissekerke. We hopen dat u de staats manskunst en wijsheid van dr. Colijn moogt bezitten en het liefdevolle hart van Burge meester Lette, dan zoo besloot spr. leeft u in vreugde voor u zelf, voor den Briel en voor uw gezin. (Applaus). Hierna spraken nog de heeren v. d. Ban, de gemeente-secretaris namens het perso neel, de heer Egten v. Wissekerke. oud-Burgemeester van den Briel, die den nieuwen Burgemeester de raad gaf de repu tatie van den Briel hoog te houden, D.s Hooikaas namens de vier kerkelijke ver eenigingen van den Briel, de Burgemees t e r en de gemeente-secretaris van Katwijk, de heer van Tongeren. Ook werd een woord van gelukwensch gesproken namens staatsraad Schokking. Burgemeester Collette sprak ontroerd woorden van dank, waarna de vergadei'ing werd gesloten. In de Burgemeesterskamer volgde een drukbezochte receptie, waarna op de markt een zanghulde plaats vond van alle school kinderen. Natuurlijk werd ook het „In Naam van Oranje" ten gehoore gebracht! 's Avonds vond in de Raadszaal een receptie plaats voor de besturen van alle vereeni gangen, waarna de muziek een serenade bracht. Tenslotte dient vermeld, dat dezen dag ook het carillon van den toren werd be speeld. hetgeen aan de installatie een bij zonder feestelijk karakter gaf. De stads beiaardier de heer De Klerk was daartoe ondanks zijn hoogen ouderdom en tegen het advies van den dokter in. den toren heklom men om toch maar het schoone geluid der klokken te laten hooren. Inderdaad: den Briel heeft op onvergete lijke wijze den nieuwen Burgemeester inge haalcL ZIEKTEBESTRIJDING BIJ BLOEMBOLGEWASSEN Wetsontwerp ingediend Ingediend is een wetsontwerp houdende bepalingen ter voorkoming en bestrijding van ziekten van bloembolgewassen en bloembollen. Er bestaan op het oogenblik geen wettelij ke voorschriften, welke de bestrijding der bloembollenziekten zelf tot voorwerp heib- ben. Veel meer beperken de thans geldende voorschriften zich tot een verbod tot het verrichten van bepaalde handelingen met door ziekte aangetaste bloembollen. De rechtstreeksche bestrijding van bloembollen- ziekten is tot hedpn een werkzaamheid van particulieren aard gebleven. Hierdoor wan reeds een niet onbelangrijke venbetering van net algemeene gezondheidspeil der Neder- jandsche hyacinthen- en narcissencultuur bereikt, vooral sedert door den Plantenziek tenfcundigen dienst de keuringen van ge noemde instellingen ook bij de afgifte van uibvoercertificaten door dezen dienst werden betrokken. Door bijzondere omstandigheden hebben eenter in de laatste jaren doze vrijwillige keu ringen veel van haar beteeken is inge- Doet. Doordat n.l. in dien tijd tengevolge va? ye internationale economische ont wrichting de uitvoer van bloembollen in «sterke mate is verminderd, blijkt er voor belangnjke partijen bloembollen geen be hoefte meer te bestaan tot het verkrijgen van een uibvoercertificaat, zoodat aan die vrijwillige keuringen de drijfveer van het eigenbelang in vele gevallen is ontnomen. Aldus kon het geschieden, dat een aantal fcloembollenkweekers zich er op ging toe leggen hun bloembollen niet voor den uit voer maar voor de bloemenproductie te te len, tengevolge waarvan niet onaanzienlijke hoeveelheden bloembollen aan de vrijwillige veld keu ringen werdén onttrokken. Dat hier mede een ernstige bedreiging gepaard gaat voor de gezondheid van het Nederlandsche bolgewas, behoeft geen nader betoog. Voorat voor den uitvoer van narcissen zijn de consequenties daarvan niet onge vaarlijk te noemen wegens de veelvuldig voorkomende narcisvlieg, te meer nu de Vereen. Staten van Noord-Amerika in 1936 weder voor den invoer van Neder landsche narcissen zijn opengesteld. Daarnaast doen zich ook andere ziekten, zooals de rot- en schurftziekten der gla diolen, het aaltjesziek, de virusziekten en het geelziek der hyacinthen in die mate voor,, dat moeilijkheden bij den uit voer van bloembollen van daarmee be smette soorten niet zullen uitblijven. Maatregelen, waardoor de haarden der ziekten worden aangetast, kunnen niet meer worden gemist. Hiertoe zal het noodzakelijk zijn aan de thans door de bedrijfsgenooten onderling ge troffen voorzieningen een wettelijken, dwin- genden grondslag te verschaffen, waartoe dringende verzoeken van de betreffende or ganisaties den minister van Landbouw dan ook hebben bereikt. Bij nader hooren van de kringen der belanghebbenden bleek hem, dat ook andere, thans nog niet door parti- liere organisaties ingestelde, bestrijdings- acties noodig zullen zijn om den goeden nam van het Nederlandsche bloembolgewas ongerept te kunnen hamdhajven. Ter bereiking van de meest gewenschte regeling op dit punt zijn ampele besprekin gen gevoerd met een veelzijdig samengestel de commissie van vertegenwoordigers van het bloembollenvak. Het resultaat van dit overleg is neergelegd in dit ontwerp van wet, dat, eenmaal tot wet verheven, Neder land op het gebied van de wering en be strijding van bloembollenziekten aan de spits zal plaatsen. In artikel 9 is dp kern van de voorge stelde regeling gelegen. Het stelt den be trokkene voor het alternatief, zelf, de bestrijding van de zich openbarende ziekteverschijnelen ter hand te nemen met inachtneming van de daartoe door den minister te stellen voorschriften, of van het constateeren van die verschijn selen te bevocgder plaatse melding te maken. N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 3'/2 Pandbrieven a 99Vz (Koers van omwisseling 99% VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD Ingediend is een wetsontwerp houdende: bepalingen ter voorkoming en bestrijding van ziekten van bloembolgewassen eü bloembollen. Te Zeist is de jaarvergadering gehoiw den van de Vereen, tot Chr. Verzorging van Zenuwlijders. Voor de Arrondissementsrechtbank te; Dordrecht is de zaak van de inbraken ir£ de Alblasserwaard behandeld. Gister is de heer J. A. Collette ge ïnstalleerd als burgemeester van Den Briel De Haarlemsche politie heeft een tien-* tal personen verdacht van inbraken ge* arresteerd. Financieel Weekoverzicht. Inzake de financieele volmachten is eeü conflict tusschen de Fransche regeering en den Senaat zeer wel mogelijk. Bilbao wordt door de rechtsche troepen steeds dichter genaderd. Levensbijzonderheden omtrent den over* leden oud-president van Frankrijk, Gastod Doumergue. De minister-president van België, Vart Zeeland, is in Amerika aangekomen. De niet-inmengingscommissie voor Spanje is het eens geworden inzake een oproep aan de strijdende partijen. BETONHOUT KISTE NHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslaglaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstx. 343 TRirLEX - Vraagt prijs - LIJSTWERK HOTEL PENSION HOFKER TELEFOON No. 2 (dag en nacht). Oudste, mooist gelegen familie-hotel van het eiland. Stroomend water. Eigen rijpaarden. Penslonprijs volw. y.af 2.50. Vraagt prosp. VALKENBURG (L.) - Tel. 8 Modernste Hotel ter plaatse VALKENBURG (L.) Hotel „FRANSSEN" Het bekenae Hotel ter plaatse I Bondshotel A.N.W.B.K.NA.C. Telefoon 33 LIFT 80 Kamers met k, en w. str. water. Prachttuin Penslonprijs 3V2 gl<L VRAAGT PROSPECTUS Volg onze degelijke en goedkope, schriftelijke opleiding tot ETALEUR, ETALEUSE Vraag ronder verplichting Inlichtingen bij AS5.0. Nieuwe Plein 31, Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1