Jlmiror £riftsd)f (Sdurant w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken N.V. HOTEL ITTMANN Hooge opbrengst omzetbelasting No. 6113 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 17 JUNI 1937 18e Jaargang ie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de nummers, welke nog vóór 1 Juli ver schijnen, GRATIS. De Administratie DE KABINETSFORMATIE Nieuwe conferenties De voorzitter van de Katholieke Twee- Gistermorgen werd een aanvang gemaakt met het transport naar Dordrecht van de montagebrug. welke dienst heeft gedaan bij den bouw van de Waalbrug te Nijmegen. Deze montagebrug wordt de eerste overspanning van de nieuwe ver- keersbrug bij Dordrecht. De montagebrug passeert .de brug bij Zaltbommel abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per posl 2.35 4- portokosten Per week0.18 1 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/* CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgt»» VALKENBURG (L.) HOTEL VONCKEN BONDSHOTEL A.N.W.B. Garage vrij. Pension prijs Hoofdseizoen Fl. 3.50. Voor en Na Fl. 3.00. Telefoon 72 Vraagt prospectus NUNSPEET niet meer aan dien drukken verkeersweg. Pensionprijs tot. 15 Juli 4.50 p. P- de Kamerfractie, Mr. Goseling, heeft de plaats van bestemming. Maar toen het deze kon zien en er nog slechts en kele minuten van was verwijderd, nam het plotseling een zwenking de Noord in. De oorzaak van deze schijnbaar dwaze koerswijziging ligt in het feit, dat het ge vaarte de Dordtsche spoorbrug niet kan pas- seeren, daar de doorvaart te smal is en dezo brug te laag is om, zooals bij andere brug gen onderweg gebeurde, er onder door te varen met volgepompte bakken. Er zit dus niets anders op, dat van het eene eind van de Merwestad naar het andere, te varen over Rotterdam. Tut nu toe vlotte reis 't Is te hopen dat deze reis even vlot ver loopt als tot nu toe het geval was. Om 7.15 uur vertrok men Woensdag van de Ooypol- der bij Nijmegen, waar deze brug dienst deed als montagebrug voor de Nijmeegsche brug. Om half negen voer men onder de spoor brug aldaar door, omstreeks 3 uur werd de brug bij Zaltbommel gepasseerd, en om 8 uur gisteravond arriveerde men in Boven-Har- dinxveld. In de vroegte is vandaar heden ochtend de reis voortgezet. De spoorbrug Baanvak werd gepasseerd en toen ging het via Dordrecht naar Rotterdam, om Vrijdag naar de verwachting is, de plaats van be stemming te bereiken. NIEUW RAADHUIS AANBESTEED Gister werd door B. en W. van A1 f e n a. d. R ij n aanbesteed het bouwen van een nieuw raadhuis. De laagste inschrijver was de heer J. v. d. Bijl te Zeist voor 141.000. De Rijksmiddelen in Mei Directe belastingen Wat de directe belastingen betreft is thans voor f 44.19 millioen op het kohier gebracht (v. j. 45,1 millioen. Hiervan neemt de in komstenbelasting f 23.6 millioen voor hair rekening (v. j. 24,7 millioen). De opleving zal zich hier pas la'er doen gelden. Voor de doodehandsbelasting was uit Mei 1.109 713 op het kohier gebracht (v. j. 1.045.132). De motorrijtuigenbelasting wordt voor Mei met 2.211.802 verantwoord. STRIJD TEGEN SPEELHOLEN IN DE RESIDENTIE TWEE SUCCESVOLLE INVALLEN Zeventien personen aangehouden .Vergadering van een reisvereeniging" De Haagsche politie heeft gisteravond onder leiding van commissaris W. Hol een inval gedaan in een speelhol in de Tweede Schuytstraat te Den Haag. Hier bevonden zich tien personen, onder wie een dame, die op vermoeden van hazardspel mee naar het hoofdbureau werden genomen. Een roulette, bank en papier werden in beslag genomen. Nadat der politie ter oore was gekomen, dat er in een perceel in de Tweede Schuyt straat eenige bijeenkomsten waren gehou den van personen aie' in het dagelijksch le ven geen geregelden omgang met elkaar hadden, rees het vermoeden, dat men hier te doen had met een gelegenheid voor gokken. Toen dan ook gisteravond weer een aantal personen zich daar had verzameld, werd besloten, hiernaar een nader onaerzoek in te stellen en onder leiding van commissaris Hol wpni pon invul ir. 1 Voek U voor ean prettig en dankbaar beroep 7 Volg dan onze leerzame, schriftelijke cursus KINDERJUFFROUW, CINDERVERZORGSTFR ur»ti« hulp bi) tolliclUH* Vraoy zonder verplichting Inlichtingen bij A.S.S.O, Nieuwe Plein 31. Arnhem Van I tol 5 regels U7'/i Elke regel meer f 022'l» Ingezonden Mededeel ingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer 0l43 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Rijksmiddelen hebben, voor zoover de niet-directe belastingen betreft, in Mei 35.000.103 opgebracht, of 4.291.465 meer dan een jaar geleden. In de eerste vijf maanden van 1937 was de opbrengst 168.704.630 of 22.978.300 meer. Het uitvoerverbod van goud is met in* gang van heden opgeheven. Voortzetting van de jaarvergadering van het Nederlandsch Bijbelgenootschap* Te Kampen is heden de Theologische! Schooldag der Geref. Kerken gehouden* Heden is in de Ridderzaal in Den Haag het 17de Internationaal Landbouwcon* gres geopend. De dertiende partij in de wedstrijd om' het Wereldkampioenschap Dammen is door Springer gewonnen. Verschenen is het verslag van de Alge* meene Rekenkamer over 1936. Het lid der Tweede Kamer, de heer Krijger, heeft nogmaals vragen gesteld over de radio-uitzending van de Bond van' J.V. op G.G. De Haagsche politie heeft een overval in twee speelholen gedaan, waarbij zeven* tien personen gearresteerd zijn. Bijzonderheden over den burgeroorlog in Spanje. In Rusland hadden weer arrestaties plaats. Vijf millioen Japanneezen zullen emi- greeren naar Mandsjoekwo. VACANTI E! Binnenkort worden de koffers gepakt! 't Wordt vacantietijd! Ziet vooraf na, of PALTHE niet 't een en ander kan opfris- schen. Een costuum oppersen, een japonnetje of een jaskraag ontvlekken of chemisch reinigen, 'n verschoten kleedingstuk plaat selijk bijverven. Laat PALTHE Uw zomer- kleeding in orde maken! Dat is goedkoop.* en prima werk! PALTHE FABRIEK TE SNEEK (Fr.' VOOR SLECHTS l'/2 CENT noodlg om deze annonce uitgeknipt In open envelop alt drukwerk aan ont op te een den, ontvangt U uitvoerige brochures over het HERSTEL VAN UW HAARGROEI v.rmul* Uw *,»m .n tdr., i. achter*)* (RoflJ an*alopp« an adraraaari aam Dr. H. NANNING't Pktm. F.brkk N.V.. OEN HAAG Intern. Landbouwcongres Heden geopend Heden vangt te Den Haag het 17de In ternationale Landbouwcongers aan. De opening vond hedenmorgen plaats in de Ridderzaal in tegenwoordigheid van vele hoo ge autoriteiten, leden van het corps diplo- tique en ministers. Kort voor tien uur arriveerde de verte genwoordiger van H. M. de Koningin, Mr. M. J. baron van Lynden, opperkamerheer van H. M. de Koningin, die ontvangen werd door den voorzitter van het organisatie comité Dr. A. G. A. Ridder van Rappard, terwijl alle aanwezigen zich van hun zetel verhieven toen hij werd binnengeleid. Even later werd de aankomst van Prins Bernhard aangekondigd. Optöeuw verhie ven alle aanwezigen zich van hun plaatsen toen de Prins, die vergezeld was van zijr» adjudant Jhr. Ir. Röell, es van zijn secre taris, Jhr. Dedel, door de leden van de or ganisatie-commissie werd binnengeleid. De Prins, die gekleed was in een zwart jacquet en een witte bloem in het knoopsgat droeg, nam plaats naast den vertegenwoordiger van de Koningin, tegenover de onder den troonhemel opgestelde bestuurstafel. Na het welkomstwoord van den voorzit ter van het organisatie comité Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, sprak de voorzitter van het congers M a r t i n u s de V o- g u het openingswoord uit Nog voerden het woord Z.Exc. Dr* Deckers, minister van landbouw, en Z Ex. Dr. H. C o 1 ij n als minister-president van Nederland. De treinramp bij Woerden Tegen machinist in hooger beroep drie weken hechtenis geëlscht De advocaat-generaal Mr. Dr. D. Rei- lingh, eischte tegen den machinist S die heaen in hooger beroep terechtstond voor het Amsterdamsche gerechtshof, wegens schuld aan het spoorwegongeluk bij Woerden, bevestiging van het von nis der rechtbank, doch veroordeeling tot drie weken hechtenis in plaats van drie weken gevangenisstraf. RECHTER EN MENSCH De officier van justitie te Roermond, Mr. Rieter, die negen jaar gevangenisstm eischte tegen elk der moordenaars van pastoor Litjens te Geysteren heeft een in drukwekkend requisitoir gehouden dat zoo- ,wel den mensch als den rechter eert. Zooals men weet lokten, nu reeds veer tien maanden geleden, vier struikroovers den reeds bejaarden pastoor uit zijn woning door misleidend hulpgeroep en toen de pastoor, getrouw aan zijn roeping bij het .viertal kwam werd hij op beestachtige wijze .vermoord. Getuigen waren er niet; koster noch dienstbode hadden bijstand durven verleenen; slechts aan de speurzin van de politie en het taaie geduld van de justitie is het te danken, dat de moord tot ophel dering werd gebracht en een misdadig viertal eenige jaren onschadelijk kan den gemaakt. Hierop legde Mr. Rieter volle nadruk; op ontroerende wijze teekende hij de misdaad in scherpe bewoordingen veroordeelde hij de zonde; en hij liet duidelijk doorscheme ren, dat hij gaarne zwaarder straf had ge- feischt, indien de wet hem daartoe gelegen heid gat De officier sprak echter niet alleen als rechter, die geroepen is het kwaad te wre ken. maar ook als mensch. Hij hield, af gedacht van de specifiek Roomsch-Katho lieke inslag, een waarlijk Christelijk be toog. Misdaad moet zonde genoemd wor den en vraagt straf; maar die straf behoeft niet alleen vergelding te zijn, zij dient ook om den gestrafte tot betering des levens te brengen. En voorts: de zonde leeft in het hart, maar de boosheid kan door de omge ving zoowel aangewakkerd als getemperd jvorden in haar ontplooiing. Op al deze factoren legde de officier de volle nadruk. Hij wist in de twee grootste der vier booswichten nog een aanknoo- pingspunt te vinden om hen mogelijk tot inkeer en berouw t« brengen. Indien zij, ■zoo sprak hij, niet in een misdadig milieu hadden verkeerd^ zouden zij nuttige leden der maatschappij geworden kunnen zijn. Echter, „zij zijn nog niet verloren. BeidcD blinken uit door een zeer schoone trek; zij hebben een intense moederliefde en zoolang die er is, is er hoop en goeds in mannen". Schijnbaar onverschillig hadden de ver dachten naar het lange en vaak bewogen requisitoir geluisterd; nu snikten ze als kinderen. Wel een bewijs hoezeer de offl cier de juiste snaar getroffen had. Moederliefde kan wonderen doen. Zij heeft menigmaal afzwervende kinderen voor totale ondergang behoed. Zij is een gave Gods, waarvoor wij niet dankbaar ge noeg kunnen zijn. Het is heerlijk, dat. daar op ook in de rechtszaal gewezen wordt. Het recht moet zijn beloop en de straf haar lijdend voorwerp hebben; maar de genade laat zelfs de grootste boosdoeners niet los. En haar hulpmiddel is vaak liefde van en liefde voor moeder. De Onderwijsraad Technische herziening der Onderwijswetten In het pas verschenen verslag van da werkzaamheden van den Onderwijsraad ge durende 1936—1937 wordt o.m. medegedeeld, dat de Onderwijsraad, de wenschelijkheid van een in de eerste plaats technische her ziening der verschillende onderwijswetten erkennende, op 28 Februari j.L heeft be sloten de voorbereiding van deze herziening ter hand te nemen, van oordeel zijnde, dat het geschikte oogenblik om daarmede een begin te maken was aangebroken. De Raad overwoog daarbij, dat, nu ten opzichte van de financieele maatregelen althans eenige stabiliteit scheen te zijn bereikt, de be denking, dat voor een dergelijke verbete ring der wetgeving in onderling verband geen voldoende vaste basis aanwezig was, niet meer zooveel gewicht in de schaal behoeft te werpen als eenigen tijd te voren; en voorts, dart, wanneer de Ondierwijsraad zou wachten totdat hij van de Regeering een bepaalde opdracht zou ontvangen, de kans bestaat door gebrek aan tijd werk te moeten afleveren, dat niet genoeg kan worden overwogen. De Raad besloot hierbij eenzelfde werkwijze toe te passen als bij de adviezen over het, ontwerp-Grondslagen wet en het Bezuinigingsontwerp gevolgd is. VERBETERING VAN VEESTALLEN Er is een commissie ingesteld die zal on derzoeken, of het wensohelijk en mogelijk is. dat van overheidswege voor nieuw- of verbouw van gebouwen, bestemd voor het onderbrengen van vee, voorschriften worden gegeven, welke beoogen: a. beperking van brandgevaar; b. beperking van gevaar van verbranding der daarin gehuisveste dieren: c. waarborgen te geven voor een hygiëni sche huisvesting der dieren; d. bevordering van een hygiënische melkwinning. Een en ander met inachtneming van het economisch mogelijke. Verder na te gaan of voor reeds bestaande gebouwen, die voor de eerste maal voor on derbrenging van vee in gebruik worden genomen, aan de overheid de bevoegdheid moet worden gegeven, die gebouwen al of niet. af te keuren. OPHEFFING GOUDUITVOERVERBOD Met ingang van heden De Nedorlandsche Bank N.V. te Am sterdam deelt mede dat zij, daartoe gemachtigd door den Minister van Fi nanciën, onder de gegeven omstandig heden bereid is onbeperkt ontheffing te verleenen van het verbod van uitvoer van gonden munt en gonden muntmate- riaal, vervat in het K. B. van 26 Sept. 1936, no. 52, waaraan wettelijke grond slag werd verleend bij de wet van 30 Sept. 1936, staatsblad no. 101. Aanvragen om ontheffing als boven bedoeld behooren schriftelijk te worden ingediend bij de hoofdbank van de Ne. derlandsche Bank, afdeeling secretarie, onder opgave van de soort, het bruto gewicht en het fijngewicht van het goud waarvoor ontheffing van het uit voerverbod wordt verlangd, alsmede van het adres waaraan en de verpakking waaronder men bedoeld goud wenscht te verzenden. In zijn radio-rede tot het Nederlandsche volk heeft de Minister-President op 28 Sep tember van het vorig jaar het goud uitvoerverbod gemotiveerd. Handhaving van den gouden standaard zo uonder de toenmalige omstandigheden een niet te verantwoorden verzwakking van den goudvoorraad ten gevolge hebben gehad. Om dit te voorkomen werd een goud uitvoerverbod uitgevaardigd, terwijl het Egalisatiefonds werd ingesteld om onge- wenschte fluctuaties in de wisselkoersen te voorkomen. Men kent de verdere geschiede nis: Sinds de depreciatie is het vertrouwen in den Nederlandschen gulden volledig weergekeerd en in plaats van een weg- yloeienden goudstroom is het gele metaal in ongekende hoeveelheden in de kelders van de Nederlandsche Bank opgeslagen- Blijkens de laatste weekstaat, die van ƒ1. Maandag, was de goudvoorraad van onze circulatiebank gestegen tot 1.2 milliard. Op 26 September 1936 was de voorraad 669 millioen, zoodat sindsdien de voorraad bij na is verdubbeld. Onder deze omstandigheden acht de Ne derlandsche Bank het blijkbaar niet nood zakelijk het gouduitvoerverbod langer te handhaven en wordt er weer gelegenheid tot export gegeven. Particulieren, die hun goud naar het bui tenland wenschen te verplaatsen, krijgen daartoe weer de bevoegdheid, mits zij een schriftelijke aanvrage om ontheffing van dit verbod indienen bij het hoofdkantoor van de Nederlandsche Bank, onder opgave van de soort, het bruto- en fijn-gewicht van het goud, alsmede het adres waaraan en verpakking waaronder men dit goud wil verzenden. De straffe hand kan dus thans van het particuliere goudbezit worden weggetrok ken. Het heden hiervan merkbare gevolg was een geleidelijke aanpassing van den binnenlandschen goudprijs aan het inter nationale niveau, waardoor o.a. de prijs van gouden tientjes welke gister nog f 12.12 was, heden tot 12,20 opliep. LA.> t>JBOUWCOOPERATIES Gisteren is te Scheveningen de jaarlijksche vergadering gehouden van de speciale com- Le voor de landbouwcoöperaties, waa onderwerpen van de sectie van de landbouw coöperaties van het internationale landbouw congres behandeld werden. Deze onderwer pen luiden: de landbouwcoöperaties in een geordend economisch stelsel: de internatio nale samenwerking der coöperaties op het gebied van propaganda en voorlichting en de aanpassing van het landbouwcrediet aan de bijzondere behoeften van den landbouw en de landbouwcoöperatie. HOTEL „NAEFF" V E L P (Geld.) BEKEND RESTAURANT Modern ingericht Aufo-Garage TENNISBAAN Prachtige Tuin Matige Prijzen Telefoon 3152 en 3153 B. BEIJER. gister wederom een onderhoud gehad met Dr. Colijn. Ook minister van Lidt de Jeude en oud-minister Steenberghe hebben gisterenmiddag opnieqw een bezoek gebracht aan den Minister-Presi dent. Voorts heelt gister de Katholieke Tweede Kamerfractie een vergadering gehouden. Het „Volk" teekent bij dit beritfhit het vol gende aan: „Ons bei-eiken aanwijzingen, die er op dul den. dat de vergadering, die de katholieke Tweede Kamerfractie heeft gehouden, ge wijd is geweest aan een bespreking van een nader door Dr. Colijn geformuleerde om schrijving van het karakter van het door hem te vormen kabinet, met welke nadere omschrijving de vrijzinnige ministers ac coord zouden kunnen gaan. Indien de katholieken instemming met de thans gekozen formuleering mochten te ken nen geven, ware een kabinet te verwachten van gelijksoortige samenstelling als het te genwoordige. Dit behoeft niet te beteekenen, dat in geval van een toestemmend antwoord der katho lieken aan den kabinetsformateur, alle leden van het demissionnaire kabinet in 't nieuwe ministerie zouden zitting nemen. Het heeft bijvoorbeeld de aandacht getrok ken. dart minister Slotemaker de Bruine als nieuw-gekozen Kamerlid de benoeming van onder-voorzitter eener afdeeling der Kamer heeft aanvaard. I« parlementaire kringen wordt hieruit afgeleid, dat hij zelf vermoede lijk niet verwacht minister te zullen blijven". BRUGTRANSPORT NAAR DORDRECHT Van Nijmegen via Rotterdam naar de Merwestad Een omweg van 70 KM. Op enkele honderden meters afstand van de plaaits van bestemming is het 110-meter- lange bruggeivaarte. dat onderweg is van Nijmegen naar de nieuwe pijlers naast de Dordtsche spoorbrug, hedenmorgen half ne gen een omweg begonnen van circa 70 K.M., via Rotterdam en de bruggen bij Spijkenis-^e en BarendrechL Het wil Dordrecht blijkbaar per se via z'n waterweg naar zee bereiken, wat den Dordtenaren niet anders dan sym- kan zijn. Overigens ®at er iets komisch in het gevaL Pleohtstatig kwam 't indrukwek kende transport van Boven-Hardinxveld, waar het de nacht had doorgebracht, de rivier af, naar Dordrecht, regelrecht naar Wederom betere cijfers over de geheele linie Na vijf maanden raming met f 13 millioen overschreden In opgaande lijn De verbetering welke sinds de depre ciatie valt op te merken in de opbrengst der Rijksmiddelen, blijft aanhouden. De maand Mei komt weer met mooie cij fers voor den dag. Minister Oud zal hij aanblijven? kan tevreden zijn! De opbrengst over Mei van de zooge naamde „Overige middelen" bedraagt 35.000.104.— tegen v. J. 30.708.639.—. De maandelfjksche raming bedraagt 31.143.750.zoodat deze met bijna 4 millioen Is overschreden! De eerste 5 maanden van '37 hebben 168.704.631. opgeleverd tegen v. j. 145.726.328. of 23 millioen meer. De raming voor vijf maanden, welke 157.718.750.be draagt, werd met 13 millioen over schreden. De middelenstaat over Mei komt met een heel mooi opbrengst cijfer voor de omzet belasting voor den dag. Dit middel haalde bijna 7 millioen hetgeen Wt millioen hooger is dan een jaar geleden en, voor zoover wij weten, het hoogste opbrenst- cijfer is sinds de invoering van deze hef fing. De maandelijksche raming werd zelfs met 1,7 millioen overschreden. In de op brengst over Mei zijn uiteraard een groot aantal aanslagen over het eeiste kwartaal verrekend, maar uit de cijfers blijkt toch el, dat er in den handel levendige zaken *ijn gedaan. In hoeverre de hooge opbrengst over Mei zal worden bestendigd, dient na tuurlijk afgewacht te worden. Men mag emen, dat de handel in het eerste kwartaal sterk geanticipeerd heeft op een verdere prijsstijging waardoor de ontvang sten wellicht een wat kunstmatig karakter hebben gekregen. De omzetbelasting heeft echter sinds de depreciatie vrijwel regelmatig de raming gehaald en er is geen reden om te twijfelen, dat zij dat in de komende maanden niet zal doen. Daarvoor is de opleving in ons land reeds te ver gevorderd. Alleen stelle men geen overdreven verwachtingen. Over vrijwel de geheele linie zijn verder de ontvangsten in Mei verbeterd. Opvallend is daarbij, dat de meerdere opbrengst zeer gelijkmatig over, de diverse posten is verdeeld. De grootste sprong maakten de invoerrechten, die stegen van 7.5 millioen in Mei 1936 tot 8,3 millioen thans, het geen natuurlijk een gevolg is van or^e sterk verbeterde handelsbeweging. Dit blijkt ook uit het statistiekrecht, dat met 230.000.in Mei de raming en de op brengst van vorig jaar met een ton over schreed. Op de uitvoerrechten volgen de zegel- en registratierechten die respect. 1,78 millioen (v. j. 1,16 millioen) en 1,41 millioen (v. j. 876,228.—) in het laatje brachten. De bedrijvigheid op de beurs neemt sterk af. De beursbelasting ga in Mei 4y2 ton, hetgeen toch nog bijna tweemaal zooveel is als een jaar geleden. De dividend- en tantièmebelasting bleef in opbrengst iets achter bij het vorige jaar. De goede maanden staan echter voor de deur! Merkwaardig is dat de couponbelas ting ditmaal de opbrengst van Mei 1936 met geheel haalde en met 418.000 zelfs 40.000 bij de raming achter bleef. Van de accijnzen heeft in Mei alleen hït zout een slecht figuur gemaakt. De opbrengst was n.l. 132.030 (v. j. 149.878). Doch voor het overige is er reden tot blijd schap. Zelfs het gedistilleerd en het bier heibben net er ditmaal goed afgebracht, al is de vooruitgang niet groot en zijn de goede ja ren nog lang niet weergekeerd. Er werd resp. ontvangen 2,34 millioen en 722.000 (v. j. 2,28 millioen e<n 615.000). De suiker accijns leverde 5 ton meer dan verleden jaar de tabak was meer bescheiden en liet het bij één ton. Op de wijnaccijns valt voor Mei geen peil te trekken, want hier wordt per kwartaal afgerekend. Voor 5 maanden is er in de ontvangsten vooruitgang te bespeuren, doch deze is in elk geval miniem. Tenslotte dient de geslachtsaccijns te worden vermeld. Ontvangen werd 637.897 (v. j. 521.130), waaraan de stijgende veeprijzen niet vreemd zullen zijn. De successierechten gaven in Mei noch winst noch verlies ten opzichte van vorig jaar. De raming werd evenwel met 2 ton overschreden. In de scheepvaart blijft het goed gaan. De loodsgelden weerspiegelen dit in een opbrengst van 60.090 (v. j. 45.333), terwijl slechts geraamd was 41.667. een post voor de deur geplaatst en bij het naderen van de politie wist deze den menschen nog te waarschu wen, maar de politie greep krachtig in, drong de woning binnen en wist de aanwe zigen tijdig te overrompelen, voordat zij ge. legenheid hadden gevonden de voor het gokken gebruikte voorwerpen te verbergen. Zoo kon de politie beslag leggen op een rou- lette op 300 fiches en op een geldsbedrag van oO gulden. De aanwezige tien personen, onder wie een dame, werden medegenomen naar het poli tiebureau, waar zij, na verhoord te zijn, weder op vrije voeten werden gesteld. Daar bij bleek dat een van hen nog twee geld boeten moest voldoen, welke hij voor zijn vrijlating heeft betaald. Als motief voos de bijeenkomsten werd opgegeven, dat het hier een reisvereeniging betrof, waarvan het clublokaal in het bewuste perceel was ge vestigd. Toen de politie den inval deed, zou juist de „(vergadering" zijn afgeloopen. Bij nader onderzoek bleek echter, dat deze „ver- eemgmg" eerst sedert 25 Mei j.l. bestaat en dat de meeste der aanwezige personen, die de „vergadering" bezochten eerst gisteren avond als lid waren ingeschreven. Nog een inval Voorts hoeft de politie in den afceloopen nacht om kwart over vier nog een inval ge daan in het perceel Bagijnestraat 12 te Den Haag waar in een pakhuis een 7-tal per sonen uit de onderwereld werd aangetrof fen die bezig waren te gokken met dobbel- steenen en speelkaarten. Reeds eengen tijd was de aandacht van de politie op deze ge legenheid gevestigd. Onder de aangehouden personen was er een die nog een boete had te betalen, welke hij voor zijn wederinvrijheidstelling na het verhoor op het politiebureau heeft voldaan De politie heeft met deze invallen dus weder een goeden slag geslagen in den strijd tegen de speelhoilen, welke naar wij vernamen, in een café in de Veenestraat worden voorbereid. DRIELING GEBOREN TE LEIDEN In de verloskundige kliniek van het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden heeft gis teren mejuffrouw De Bruin—Visser het le ven geschonken aan drie dochtertjes. De moeder en de kleintjes zijn welvarend. wet en net x>ezunnguigs>um.wei|j kcvuiku

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1