De roofoverval te Geysteren Eischen in de Patria-affaire DE VERLOI WOENSDAG 16 JUNI 1937 DERDE BUAD PAG. g Behandeling voor de Roermondsche rechtbank Vier verdachten staan terecht Tegen allen negen jaar gevangenisstraf geëischt In den avond van 19 Januari 1936 werd te Geysteren (L.) een laffe en wreedaardige overval gepleegd op den pastoor Litjens, die tengevolge daarvan het leven verloor. Vier mannen lokten toen, men zal het zich nog herinneren, pastoor Lit- jèris in de tuin van de pastorie, waar zij hem ernstig miehandelden en ver volgens naar binnen sleepten. Daar werd de man gekneveld en tenslotte werd hem zoodanig een doek voor den mond gebonden, dat hij door verstik- king om het leven kwam. De vier lafaards haalden vervolgens het heele huis overhoop om zich onrechtmatig geld toe te eigenen, waarin ze niet slaagden Na langdurig onderzoek is de politie er in geslaagd een viertal verdach ten op te sporen, die zich heden voor de Roermondsche rechtbank te ver antwoorden hebben. Deze vcerdachten zijn: W. J. P. Janssen, chauffeur te Belfeld, 'A. Dut. oppenrtan te Venlo, M. H. Hen- d r i k x, koopman te Venlo en P. J. H. Janssen, zonder beroep. De verdachten W. Janssen en M. Hendrikx zijn gestationeerd in de strafgevangenis te Roermond waar zij een straf moeten uit ritten van 1 y2 jaar voor een diefstal in de stoomzuivél fabriek te Baarlo. De verdachte J. Janssen gestationeerd in het huis van bewaring te Roermond, werd in den loop van 1936 veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens kippendiefstal te Kessel. welke straf in Mei jl. was uitge zeten. Nadien is hij preventief ingesloten .wegens de zaak te Geysteren. Verdachte A. Dut is sinds 22 Juni 1936 'eveneens preventief ingesloten en stond bij de justitie niet ongunstig bekend. Er zijn negen getuigen gedagvaard. Ver dediger van M. Hendrikx is Mr. P. Tripels, Roermond, terwijl Wim en Jan Janssen en Dut verdedigd worden door Mr. E. Daub, Venlo. De behandeling Even voor tien uur komen de getuigen binnen. Voorts liggen op de tafel der rech ters de stille getuigen: een regenjas, een pet, ren trui, een overjas, een paar schoenen, een boord met bef, een hoed, een roode en een witte doek, waaraan bloed kleeft, en een doos met gipsafdrukken. Om tien uur komt de rechtbank binnen en oven later worden de verdachten binnenge leid. De verdachten verhoord Als eerste wordt verhoord Alb'. Dut. Hij doet een eenvoudig verhaal, dat vrijwel overeenkomt met zijn verklaringen voor den rechter-commissaris. Dan wordt Hendrikx verhoord, die slechts ten deele de feiten toegeeft en tracht zich schoon te wasschen. Jan Janssen handhaaft zijn reeds eer der gedane bekentenis. Gedurende het verhoor van dezen ver dachte wordt Dut even weggeleid. De jonge man blijkt sterk onder den indruk van het gebeurde en beeft over het geheele lichaam. Nadat hij even in de frissohe lucht is ge bracht, wordt hij weer binnengeleid. Nadat Jan nog een en ander heeft moe ten vertellen ever de reis naar Venlo, wordt do laatste verdachte Wimke Janssen gehoord. Volgens dezen zou Jan met het plan voor den dag zijn gekomen om naar den pastoor te gaan. Desgevraagd verklaart Dut, dat zij alle vier met den pastoor bezig zijn geweest. Na dat Wim den pastoor mond en neus heeft dichtgehouden. Toen zij vertrokken, is Wim nog even gaan kijken hoe het met den pastoor was en vloekte toen hij zag, dat de doek er zoo „lomp"' voorzat, waardoor be halve de mond ook de neus was afgesloten. Het gezicht van den pastoor was blauw, maar hij meende, dat hij nog leefde. Hiermede was het verhoor van de vier veraachten geëindigd en werd de zitting ge schorst tot den namiddac. Lof voor opperwachtmeester Janssen In de namiddagzitting werden negen ge- tuisen gehoord. De eerste getuige, Dr. J. P. L.- Hu 1st uit Leiden, die de sectie op het lijk heeft verricht, concludeerde, dat de pas toor door verstikking; om het leven moet zijn gekomen. Vervolgens werd gehoord de opperwacht meester Janssen van Galen. Aan het einde van dit verhoor dankte de president den wachtmeester voor de groote nauwge zetheid, waarmede deze de zaak heeft be handeld. Het verhoor van den koster Verstegen en de huishoudster, mej. Hermans, bracht cinig nieuws aan het licht De landbouwer G. v a n B r a c h t uit Cuyck en M. W o 11 e r s uit Wansum, vervolgens gehoord, vertelden op den bewusten avond de vier mannen per fiets uit de richting Getisteren te hebben zien komen. De land bouwersknecht J. M i n t e n uit Grubben- vorst was 's avonds eveneens vier fietsers tegengekomen. De achtste getuige P. Janssen uit Horst, had op den avond van 19 Januari die personen op de fiets zien passeeren. De laatste getuige P. S c h m i t z, chauf feur te Horst, vertelde, dat op dien Zondag- ond Janssen met een kapotte fiets bij hem was gekomen. Met een taxi van get. J. naar Venlo gereden, onderweg haal de hij een paar fietsers in. Requisitoir In zyn requisitoir schilderde het O. M. nog eens de situatie ter plaatse. Volgens het O. M. moet er geen on derscheid gemaakt worden tusschen een groep, die het geweld wilde en een groep, die hét niet wilde. Vanaf het moment, dat Dut den pastoor greep, stemden allen in met het geweld. Want niemand hield op. Wat de dag vaarding betreft, wees spr. er op, dat ten laste moest worden gelegd art. 312, waarvoor de maximumstraf 15 jaar is. De officier, mr. R i e t e r, eischte vervolgens tegen alle vier verdachten een gevangenisstraf van ne gen jaar. De verdediger, mr. E. Daub, pleitte voor de beide Janssens en Dut clemen tie. terwijl mr. P. T r i p e 1 s voor verd. Hendriks clementie vroeg. **- Uitspraak over veertien dagen. Inval in een speelhol Zeven arrestaties De politie te IJmuiden heeft onder lei ding van den commissaris een inval gedaan in een perceel aan het Velserduinplein aldaar. Reeds lang bestond het vermoeden, dat een aantal personen daar aan hazardspel deel nam, waarbij soms vrij belangrijke bedra gen omgingen. Nadat de politie zich toegang had ver schaft, werden in een kleine kamer op do eerste verdieping zeven personen aangetrof- ten, zittende om een tafel, waarop nog eenig speelmateriaal lag. Alle aanwezigen werden overgebracht naar hot poll'ieburcau aan den Engelmundersweg. Verschillende hun ner legden een volledige bekentenis af en eenige werden daarna vrij gelaten. De ove rigen. waaronder de organisator, zijn in 't hoofdbureau ingesloten. Bij de. huiszoeking in het perceel zijn nog eenige flesschen. met sterken drank en een aantél ledige bicrflé» flesschen in beslag genomen. Alles, ook het speelmateriaal is in beslag genom.en. VAN WAGEN GEVALLEN EN GEDOOD Maandagmiddag is de 48-jarige gehuwde arbeider G. H. van H., wonende te D r o g- teropslagen bij Zuidwoi.de (Dr.) bij het opladen van hooi van den wagen ge- allen. De man is vrijwel direct overledert. EEN VELDWACHTER AANGEREDEN De brigadier der rijksveldwacht te W ij k i9 nabij de brug onder de gemeente Havelte door een zeswieligen vrachtauto van de firma Boerema en Zuidema te Hoogkerk aangere den, toen hij op zijn motorrijwiel in de rich ting Ruinerwold reed. Den politieman werd bij de aanrijdng het linker-onderbeen versplin terd. Hij liep verder een ernstige hoofdwonde op. Hij is overgebracht naar het Diaconessen- huis te Meppel. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN Door de rijkspolitie is op den weg NijmegenGennep, ter hoogte van k, een groote vrachtauto aangehouden, welke later smokkelwaar bleek te bevatten. De chauffeur van den wagen, zekere T. van G., uit Amsterdam, reed met slechts één licht op den weg. De politie sommeerde hem te stoppen, waaraan hij geen gevolg gaf en met vol gas doorreed. De rijkspolitie ging vervolgens den wagen achterna en slaagde er in de auto aan te houden. Bij onderzoek werd een partij van 10.000 pak jes sigarettenpapier in den wagen gevon den, terwijl zich ook machine-onderdeelen in de auto bevonden. De chauffeur heeft tijdens het onderzoek i oen wagen, kans gezien te ontkomen. De vrachtauto werd in beslag genomen en naar Gennep getransporteerd. EEN SENSATIONEEL AVONTUUR Een ontmoeting met drie tijgers Een bloedbad voorkomen Verleden week heeft zich op de on derneming „Marijke" ter Oostkust van Sumatra een sensationeel avontuur voorgedaan, dat gelukkig goed is afge- loopen, doch aanvankelijk in een vree- selijk bloedbad dreigde te eindigen. De kebonbewoners werden namelijk plotseling door enkele tijgers belaagd en het scheelde niet veel of de admi nistrateur was als gevolg van zijn doortastend optreden door een tijgerin aangevallen. De administrateur der onderneming, de heer J. L. Mtlller, ontving enkele gasten uit Meóan. Men zou een tocht door de kebon maken en twee auto's stonden daartoe ge reed. Juist toen het gezelschap echter wilde vertrekken, kwam het bericht, dat in een tijgerval op den rand der onderneming prooi was gevangen. Men begrijpt aldus de Deli Crt. dat dit avontuur dé gasten nog aanlokkelijker scheen en ijlings ging men naar de val, die enkoio dagen tevoren met behulp van boom stammen was ingericht, doch dien men zonder lokaas had gelaten omdat er toch geen tijgers meer in de buurt kwamen. Ter plaatse gekomen bleek de kooi geslo ten te zijn en dus moest er zich een tijger in bevinden. Men hoorde echter niets en terwijl het gezelschap op een tien a twin tigtal meters afstand bleef, ging de heer Muller vooruit om tusschen de omheining der kooi te kijken wat er zich binnen be vond. Intusschen groeide het aantal belangstel lenden en onder meer waren ook de assis tenten, de heeren M. W. Berrevoets en H. D. Fonteni, met hun geweren nadergekomen; alsmede talrijke Inheemsche tappers, die in de omgeving werkzaam bleken. Terwijl de heer Müller in de kooi gluur de, sprong plotseling uit de rimboe een for sche tijgerin te voorschijn, die gelukkig den administrateur niet in de gaten had. Het „publiek" op een tiental meters afstand hief een afgrijselijk gegil en gekrijsch aan en het bleek, dat de tijgerin hierdoor in haar be doelingen Werd gestuit Zij stokte plotse ling en sprong toen onder hevig gebrul weer terug in de rimboe, de aanwezigen doode- lijk verschrikt achterlatend. Met behulp van veel lawaai en ketel muziek hielden oe trappers en gasten ver volgens de tijgerin, die telkenmale weer naar de kooi wilde komen, op een afstand en zoo kreeg men gelegenheid door de spïj- van de val een zich daarin bevinden den tijger neer te schieten. De jagers verwonderden er zich over, dat het zoo'n enorm exemplaar was en derhalye hoot men nog een tweede keer. alvorens het valluik te openen. Dit bleek maar goed ook, want daarna constateerde men in de kooi niet alleen een grooten tijger, doch bovendien nog een kleine tijgerin. De geheele geschiedenis had zich betrek kelijk snel afgespeeld en zooals uit het bo venstaande blijkt vielen er geen slacht offers, zoodat men met recht van een won derbaarlijk goeean afloop kan spreken. Een paar woestelingen Kommiezen te lijf'gegaan Door revolverschot gekalmeerd De gebroeders Van der B. uit Pop pel, die Zondagavond dronken aan de grens onder G o i r 1 e kwamen, zochten daar, naar de „Tel.'1 meldt, ruzie met de koramiezen. Die liep zoo hoog, dat de broeders een der kontmiezen op den grond wierpenJ en herti in het zand trachtten te doen stikken. De kom mies worstelde zich los. Toen de woestelin gen door gingen met vechten trokken de kommiezen hun revolver. Waarechuwings- schoten werden met een spotlach beantwoord de twee broeders vielen opnieuw aan, zoo dat de kommiezen gedwongen werden hun wapens te richten. De jongste werd in het dij beert getroffen. Intusschen was de politie te Goirle gewaar schuwd pn spoedig waren de gemeente-veld wachter en twee rijksveldwachters per auto ter plaatse. De woestelingen waren gevlucht de politie vond hen op eenigen afstand in het veld. Bij hun arrestatie verzette zich de oudste opnieuw, doch spoedig werd hij overmand. Beiden werden naar 't gemeentehuis te Goir le gebracht. Ze werden daar door dr. Daniels verbonden en de jongste werd naar het zie kenhuis te Tilburg gebracht, terwijl de oud ste in hechtenis werd gehouden. AAN BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN Gistrmiddag Is ln het St. Antonius gast huis te Helmond overleden de 34-jarige motorrijder J. Hermes uit Mierlo-Hout, aie Zondagavond te Weert met zijn motor was geslipt en zwaar gewond werd opgeno men. Het slachtoffer was ongehuwd. Tegen L. twee, tegen H. acht maanden gevangenisstraf Mr. Schadee door de de verdediging gehoord Een boekhoudkundig debat De Rotterdamsche rechtbank heeft gister voortgezet de behandeling van de zaak tegen de directeuren J. H. en dr. R. L. van de Patria-verzekering Maatschappij niet te verwarren met de Levensverzekeringsmaat schappij Patria die zich wegens valsch- heid in geschrifte en bedrieglijke bankbreuk te verantwoorden hebben. De zitting ving aan met het hooren van den van de zijde der verdediging opgeroepen getuige, mr. A. Schadee, die zijn compag non, mr. N a u t a, als juridisch adviseur de Patria had opgevolgd, toen deze met cantie was gegaan. Mr. F. Kokosky stelt aan mr. Schadee eenige vragen, waarop getuige antwoordt even voor het tijdstip waarop mr. Nauta met verlof was gegaan, in de zaak te zijn betrok ken. Op verzoek van mr. Nauta heeft ge tuige een onderhoud gehad met Tester, waarna hij de door mr. Nauta opgestelde eischen bij de overname van de aandeelen nog nader heeft toegelicht. Op 19 Juni heeft getuige kennis gekregen van onregelmatigheden, die door verdachte zouden zijn gepleegd. Getuige zegt verder op de vragen van mr. Kokosky, dat hij ook Sourdis vluchtig ontmoet heeft. Getuige wist, dat de overname van de aandeelen Patria slechts belang had, voor de buitenlandsche groep tezamen met de aandeelen Anglo Ma rine. Er was echter gevaar dat de Zwitser- sche groep die A. M. aandeelen zou verwer ven en daarom had verdachte H. optie op die aandeelen genomen. Getuige zegt, dat de zaak zoo gesteld moet worden, dat men wist, dat de aandeelen A. M. zouden worden aangekocht, maar men wist niet welk bedrag daarvoor besteed zou worden. Wijze van overdracht der aandeelen De wijze waarop de overdracht van aan deelen aan de buitenlandsche groep zou plaats hebben is vastgelegd in de instructie, die aan den trustee, mr. Struycken is ver strekt. Daarin is wel neergelegd dat de be taling in Nederlandsch geld moest plaats hebben maar daaronder verstaat getuige niet, dat bankbiljetten op tafel gelegd moesten worden. Op 22 Juli is een samenkomst van commis sarissen gehouden, waarin een schorsings- brief voor den directeur H. werd opgemaakt, nu men de overname van de aandeelen als afgesprongen beschouwde. Op 26 Juli is ge tuige naar Londen gereisd, nadat hij den dag tevoren een telefonisch onderhoud heeft ge had met notaris Butaye, die zich te Londen bevindt. Op de conferentie, die getuige heeft gehad met Tester en mr. Struycken, is ter sprake gekomen, dat bedragen van 342.000 en 90.000 bij notaris Butaye zouden worden gedeponeerd. Toen de onderhandelingen vastgeloopen waren heeft getuige den schorsingsbrief aan den directeur H. overhandigd maar denzelf den avond is deze weer ingetrokken. Een oplichtersbrief Mr. Kokosky: Was u niet ongerust ge maakt door den brief van Frost en Co., waarin met zooveel woorden werd gezegd, om niet weer met juridische chicanes te ko men en gewezen werd op het gevaar voor afspringen der overeenkomst, wanneer niet dadelijk werd toegeslagen? Dat was een ech te oplichtersbrief. Getuige heeft zich daardoor niet opgejaagd gevoeld. Mr. Kokosky: Was het niet de bedoeling dat mr. Struycken naar Antwerpen zou gaan? Getuige: Ik heb dat voorgesteld, maar men was er verontwaardigd over. Mr. Kokosky: Gaf u dat niet te denken? Getuige: Neen. Er waren gunstige informa ties over notaris Butaye. Mr. Kokosky: Maar u week toch plotseling af van het advies van mr. Nauta, dat in Ne- Maandagmiddag is de voltallige Raad van Groesbeek weer bijeengekomen. Door den Burgemeester was voor de derde maal een gemeenteraadsvergadering uitge schreven. De béide eerste malen staakten de Raadsleden en kwamen niet. Door 't volgens wettelijk voorschrift ont breken van de rondvraag was er geen gele genheid tot heftige discussies. De Burgemeester deelde mede een vol gend maal te zullen voorstellen het regle ment van orde te wijzigen in dezen zin, dat verplicht wordt gesteld den Gemeenteraad eenmaal in de zes weken bijeen te roepen. derlandsch geld gestort zou worden? Getuige zegt, dat hij na zijn terugkeer uit Londen de beslissing aan commissarissen heeft overgelaten. Wat er met de chèque ge beurd is, weet getuige niet. Het pakket aandeelen A. M., dat hij nog steeds onder zich had, heeft getuige aan dr. L. overhan digd. Getuige zegt nog dat de regeling was on der verantwordelijkheid van den trustee, mr. Struycken. De president doet vervolgens medededee- ling van een aantal schriftelijke stukken, waarop de verdachten nadere toelichting geven. Bij voorlezing komt een brief ter sprake, die dr. L. geschreven heeft, waarin hij in zeer krachtige termen mr. Schadee een som matie had gegeven. D r. L. zegt dat hij dezen brief slechts ge schreven heeft naar een dictaat van dr. Tes ter. Zelf heeft verdachte er niet veel van begrepen, want hij kreeg slechts enkele frag menten te hooren. De president: Ach dr. L., het is toch zoo zielig! Verdachte: Het is moeilijk u duidelijk te maken welke rol ik te spelen had. Ik had alleen te schrijven, wat Tester mij dicteerde. Ik had een heel ondergeschikte plaats en was 'onderworpen aan een krachtige persoonlijk heid. Nadat nog enkele stukken zijn voorgelezen wordt de zitting geschorst. De ihiddagzitting In de middagzitting werden weer tal van brieven voorgelezen, welke zich in het dos sier bevonden. Er ontstaat een langdurige discussie tusschen de raadslieden van beide verdachten en de accountant Brok: een boek houdkundig debat, waarin de rechtbank zich slechts zelden mengt en een groot deel van den middag vergt. Tenslotte gaat de president nogmaals met de verdachten het verloop der dingen na welke geleid hebben tot de debacle van de „Patria", waarbij zij het tenlaste gelegde ontkennen. Tenslotte nam de officier van Justitie, mr. E. D. H. Schutter, requisitoir. Spr. be handelt alleen het ergste ten laste gelegde, niet het subsidiair ten laste gelegde. Spr. her innert er aan dat 't toch ook wel eigenaardig is, dat twee ondergeschikte employé's het ge vaarlijke van de destijds aangegane transac ties met buitenlandsche" groepen hebben be grepen, terwijl de directie en commissaris sen hier niets dan goeds inzagen. De zeker heid, dat de crediteuren betaald zouden wor den, liep terug tot niets, hetgeen hierop neer komt, dat men met handen en voeten gebon den was aan die buitenlandsche groepen. De valschheid in geschrifte acht de officier bewezen, te meer daar verdachte H. door mi'. Nauta reeds gewaarschuwd was. Wat de verdachte dr. L. betreft, meent mr. Schutter, dat hij het geheel met verdachte H. eens was, wat de aandeelen en chèque be treft. Hij was ook stroman en kreeg voor zijn werk de bewuste 1000 als belooning. In dit alles speelde Tester een groote rol. Medeplichtigheid achtte de officier dan ook bewezen. Daar beide verdachten zich tijdens hun bedrieglijke practijken hadden laten lei den door juristen, zag de officier een reden om hen niet zoo zwaar te straffen als men gewoon is te doen in zulke gevallen. Daarom .eischte hij tegen verdachte H. adht maanden en tegen verdachte L. twee maan den gevangenisstraf. De zitting wordt hierna tot hedenochtend verdaagd. DONDERDAG 17 JUNI HILVERSUM I 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoon- muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramo- foonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest, en Gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkles. 2.55 Gramofoonplaten. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Orgelspel. 6.15 Gramofoonplaten. 6.45 Enkrateia-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Re portage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS- Berichten. 8.15 Kamerorkest Ars Nova et Antiqua, en soliste. 9.00 „Voorkomen is beter dan genezen", causerie. 9.30 Ver volg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM H 301 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwij ding. 1015 Gramofoonplaten. 10.30 Om roeporkest. 11.00 Opening 17de Intern. Landbouwcongres. 12.00 Omroeporkest en solist. 1.00 Gramofoonplaten. 1,15 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 „Frankrijk in de 17de eeuw", causerie. 2,30 Orgelspel, ensemble J. Kroon, en Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Ensemble J. Kroon. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 6.30 Sport- p.-aatje. 7.00 Orgelconcert en zang. 7.40 Literaire causerie. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen 8.15 Omroeporkest, en so listen. 9.00 Reportage. 9.15 Vervolg con cert. 10.00 AVRO-Dansorkest. 11.00 Be richten ANP. Hierna tot 12.00 Gramofoon platen. DROITWICH 1500 M. 3.35 Orkest Margate. 6.20 Berichten. 7.00 Orkest. 7.50 Orkest. 9.20 Berichten. 10.20 Kerkdienst. 10.40 Piano. RADIO PARIS 1648 M. 4.05 Zang. 7.23 Gra- mofoon. 8.05 Zang. 8.50 Nationaal Orkest. KEULEN 456 M. 10.20 Volksliederen. 2.35 Concert. 4.35 Bergisch Landesorkest. 5.50 Koorconcert. 8.30 Omroeporkest. BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 M.: 12.20 Gra- mofoon. 12.50 Kleinorkest. 5.20 Omroep orkest. 6.50 en 7.23 Gramofoon. 8.20 Orkest. 484 M.: 12.20 Gramofoon. 12.50 Salon orkest. 1.30 Kleinorkest. 7.35 Gramofoon. 8.20 Omroeporkest. 2SfcRÊME een weldaad pj voor Uw huid INBRAAK TE ENSCHEDE In de villa „Het Lokhorst" van den heer G. Jannink te Enschede is ingebroken. De dader(s) hebben kans gezien een bedrag van 300 te ontvreemden. Het tafelzilver bleef onaangeroerd'. Tot nu toe heeft de politie nog geen spoor van de inbrekers kunnen ontdekken. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER door G. TH. E0TMAN '(Nadruk verboden 59. Ondertusschen wist vriend Jim Weer wat nieuws t' ontdekken: Een siphon 1), gevuld met nat, Komt zijn aandacht trekken; Krachtig zuigt hij met zijn snuit Aan de lange looien tuit, - Maar geen simpel dropje Vloeit er in zijn kropje. x) Spuitflesch. 60. Plots'ling denkt hij: als ik eens Op dit ding ging drukken? Moog'lijk dat het drinken dan Beter zal gelukken! Met de spuitflesch op zijn schoot En de trekker in zijn poot, Steekt hij 't looien tuitje Gauw weer in zijn snuitje.' (Wordt vervolgd). 'Feuilleton Het oude baasje keek met een ongeduldig gezicht om den hoek van de keukendeur. „Ben je nog niet klaar?" vroeg hij aan zijn Vrouw, een klein oud wijfje met een nog erger gebogen rug dan de zijne niet zon der trots vertelden zij vaak, dat zij samen al honderdvijftig jaar oud waren. Zij red derde nog maar steeds door terwijl zacht aan de schemer reeds begon te vallen. „Vergeet je niet, dat het Zaterdag is, moet 'je nou je booschappen ook nog doen? Het begint te sneeuwe, en met die vorst nog in den grond kan het akelig glad worde, en as jij daar dan in het donker nog deur moet" zeurde hij. ,,'t Is haast gedaan", antwoordde de stem uit het kleine keukentje; „als ik die strop niet had gehad vanmiddag, dat de melkpan omviel, dan was ik al klaar geweest, maar nou was de vloer zoo'n werk. 'k Ben toch ook geen twintig jaar meer". „Daarom moest je ook niet meer zoo ploe- 'teren 't Is al lang schoon genoeg", bromde hij weer en ging dan naar binnen, om nog geen vijf minuten later weer zijn hoofd door de keukendeur te steken „Ben je nou nog nie klaar? Laat het ver- "der maar zoo'n beetje zitte mens, en kom binnen, ik krijg zoo'n trek in me bakkie koffie mot. je nog veul?" „Nee, alleen de aanrecht en 'de goot steen „Maar veel booschappe? ken je die niet REN BRIEF 'aten tot Maandag?" „Nee, alleen maar de kruidenier; je wil toch morge wel je suiker in je koffie hebbe? En hou me nou niet telkens zoo op". Wat onverstaanbaars brommend, schoof hij het kleine zindelijke kamertje weer in. Dat was nu hun heel lange huwelijksleven door, het eenige gekibbel geweest: hij kon zijn vrouw niet goed zien werken, wanneer hij zelf niets te doen had, maar een vuil of onordelijk huisje zou hij nog minder verdra. gen; daarom was het zoo onredelijk van hem, wat hij zelf wel besefte. Nu duurde het maar drie minuten meer, eer zijn hoofd weer om de keukendeur verscheen en hij be gon: „Waarom heb-ie die hooschappen nou gisteren niet vast gedaan?" „Da's ook wat! Toen was het geld er toch nog niet? 't Val me toch nog mee van die goeje jonge, dat ie nou weer stuurde, terwijl hij zelf werkeloos is; ik maak me wel 's zor gen dat ie zoo ontevreden wordt, nou met al die poletiek overal". ..Mens dat is zoo erg niet, een beetje op spelen dat doe je zoo gauw als ie nog zoo'n jonge kerel bent. Als 't mijn vroeger 's tegen liep, dacht ik ook wel soms, dat de heele wereld maar liever veranderen moest, maar zoodra je weer een goed loon had. was het over" „Maar hij schrijf toch, zeg je. dat hij niet meer weet of de regeering het wel bij 't rechte end het, en of hij niet 'n beetie an- ders stemmen zal".*) „Nöu ja, dat is zoo'n uitval van 'm, ken je dan je eigen jonge nog zoo slecht? Hij had altijd zoo'n hoog woord, maar als het er op aankwam, zal hij zijn plicht doen, dat weet ik zeker. Maar hij denkt natuurlijk ook: te gen mijn eigen ouwers kan 'k gerust m'n hart uitstorten, dat lucht weer 'n beetje op. Als jij dan ook maar zpo wijs ben om d'r met geen buren over té kwebbelen hoor". „1-Ieb ie ooitl" kwam ze verontwaardigd, „aso'f jij je niet veel eer verpraten zal, tegen wie moet ik nu over politiek beginnen. En ga nou asjeblief maar gauw me keuken uit, want zóó kom ik heelemaal niet klaar; 'k wou dat ik jou vanmorge maar de boo schappen had laten meeibrengen, toen je naar de pos ging". Hij was al reeds het dorpeltje over als 'n weggejaagde kwajongen, maar kwam nu dadelijk terug. „Ja, daar zeg ie zoo "wat, laat mijn de booschappe maar doen, 'k zal op me klom pen gaan, 't is erge natte sneeuw, glad ken 't nog niet weze, dan heb 'k wat te doen. Hoeveel moet je hebben?" „Een half pondjie suiker en een pakkie margerine,. ze weet welke, want die met de kedoos „Ja. dat weet ik al, hoeveel geld?" „Neem maar twee kwartjes mee, dan krijg je nog terug, en as je weerom ben, zit ik al te wachte met je bakkie koffie." „Ja, da's goed, Je ben 'n best wijf hoor. geef me maar 'n zoen." „Malle, vooruit schiet op". Maar zij Deze schets werd eenige dagen vóór de laatste Kamerverkiezing geschreven. deed het toch. „Ja zeker, bromde hij, want al ls *t nou maar twee straten ver, ik ga toch uit, d'r kan toch wat gebeuren Er „gebeurde" niets: veilig kwam hij bij het kruidenierswinkeltje aan, waar hij op dat oogenblik de eenige kooper was, en dus gauw geholpen werd. „Geld bij de visch", prees de kruideniersvrouw tevreden, „dat gaat bij jullie altijd nog goed." „Ja, wij hebben geen klagen gelukkig. De ouderdomsrente, en dan onze jonge, die heb gelukkig altijd nog wel wat voor z'n ouwers over." „En altijd nog werk? ja dan hoéf Ie niet te kankere „Werk? och, wel 's wél, en wel 's niét; net as ieder ander hè. Maar bepaald kankere, nee dat heit ie nooit gedaan, 's Even opspe len, en dan 'n oogenblik later alles weer goed vinden, de moed blijft 'r bij ons al tijd nogal lang in." „Dan ben je gelukkiger dan wij hier", zuchtte de vrouw. „De een is al heftiger dan de ander. En dan tegengestelde partijen die mekaar overtuigen willen, wat natuur lijk nooit lukt. Je wordt er suf van als Je daar maar altijd tusschen zit Weet je, wat mijn man zegt? Dat de een door de ander bestaat, omdat iedere actie weer reactie wekt, en dat daarom wie rood stemt. Mus- sert helpt en wie Mussert stemt, doet rood weer hard groeien. Ze zijn allebei buiten kanten. ze zijn de tegengewichten die Je eerst op de schaal zet, om de stroopkan te wegen, maar wat je hebhen moet, dat ls, wat binnenin de kan komt" »Als je dan ook maar zorgt dat dat er In blijft en niet Je heele kan over de vloer rolt zooas bij ons vanmiddag is gebeurd", zei het oude baasje leuk hiermee meteen van de politiek af en de winkeldeur uitstappend. Toch voelde hij 'n vage ontevredenheid over zichzelf, omdat hij wel besefte, dat hij nu juist dat had verklapt, wat zijn vrouw voor geen geld zich zou hebben laten ontvallen, want wie had er nu met hun huishoudelijke ongelukjes te maken? Maar gelijk weer keerde zijn stemming, toen de kruideniers, vrouw hem terugriep met een: „Moet je niet 'n paar balletjes meeneme voor je vrouw, voor den Zondag?" en goedhartig deed ze het snoepje in een klein papiertje, dat hij in zijn zak stopte. Blij als een kind liep hij nu naar huis. waar zijn „bakkie koffie" klaar zou zijn. Een best wijf had ie toch: op 'r ouwen dag nog zoo zindelijk en bedrijvig as zestig jaar te rug. Ja ze hadden het toch maar best sa men. bromden wel 's een beetie tegen el kaar maar dat hoorde er immers bij, als je zoo oud werd. trouwens hijzelf had daar al tijd wel 'n handje van gehad, had de jonge van heen geërfd, want nou die brief van morgen, waarin hij de regeering er de schuld van gaf. dat hij nu al weken zonder werk wasmorgen zou ie er misschien zelf van opkijken als hij het dan nog kon overlezen. Oud mannetje raakte zóó In zijn gedach ten verzonken, dat hij niet veel meer op den weg lette. De straat was wel nat. maar met de gladdigheid viel het best mee, vond hij, totdater was een plasje water den vo- rigen nacht bevroren, schooljongens hadden daar een glijbaantje van gemaakt, en, hoe wel daar nu al 'n half uurtje natte sneeuw op viel, was het toch nog wel zóó glad ge bleven, dat een slecht-uitkijkend, stijf oud mannetje erover uitgleed; de twee pakjes rolden uit zijn hand, de zware suikerzak die dadelijk stuk sprong toen hij den grond raakte, bleef onder hem liggen, maar de door zijn lichaamswarmte week geworden margarine duikelde het trottoir af, 'n paar meters verder Een forsche jongen van 'n jaar of vijftien liep juist op een flinken draf voorbij langs den stoeprand. Hij kon niet op hetzelfde mo ment stoppen, en waagde geen uitwijken naar linkshoe kon hij ook vermoeden dat, terwijl een paar meters van 'm van daan een oud mannetje omver viel. dat weeke pakje net onder zijn hollende voet zou terechtkomennatuurlijk viel hij. Lang uit, met zijn wijduitgestrekte handen voor zich, schoof hij over hee asfalt Een taxi kwam een seconde later In de zelfde richting langs, wès al vaart gaan verminderen, week ook nog iets naar links, maar toch ging een der banden, wel niet met het volle gewicht, maar met den zij rand over de pink van 's jongens linker hand. j Wéér komen ze toch altijd vandaan, r.elfs hij hondenweer en in een stille straat, de menschen. die er steeds dadelijk hij zijn, als er eens „wat gebeurt". In een oogenblik was het heele geval omringd door kijkers en raadgevers. Men hielp het oude baasje het eerst overeind. Wordt vervolfjd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9