STADSNIEUWS SUPERIEUR £SComv& WOENSDAG 16 JUNI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Feestelijke optocht .van Leidens jeugd De plannen van de contact-commissie uit (le verschillende Leideche vereerugingcn op nationalen grondslag hebben thans vaste re n vorm aangenomen. Op den jaardag van Prins Bernhard, 29 Juni a.s., za) een op tocht gehouden worden voor kinderen 8 tot 15 jaar met versierde voertuigen den meest uiteenloopenden aard (poppen wagens, autopeds, vliegende Hollander^, baby-auto's, fietsen, sportkarren en andere voertuigen, als bokkenwagens, enz.). Docli ook jeugdgroepen, o.a. van schoolklassen en van vereenigingen (met of zonder tuigen) zullen in den optocht welkom zijn, natuurlijk getooid met groen en bloemen Een aantal prijzen wordt uitgeloofd kinderen en voor groepen, die met de mooiste en de meest oorspronkelijke of ka rakteristieke versieringen voor den dag ko men. Natuurlijk gaan muziekcorpsen inert' in den stoet. Aan het einde van den tocht wordt allen deelneemsters en deelnemers een versnapering aangeboden Reeds kwamen vele aanvragen voor deel neming, ook van vereenigingen (gymnas- tickvereen., padvindersvereen., Princevlag. r.o.) in. Zooals de advertentie, voorkomend in dit blad, meedeelt, moeten de aanmel dingen geschieden op Zaterdag a.s. in het Gebouw van 't Nut, Steenschuur. tusschcn 2 en 4 uur. Het inleggeld (dat moet worden meegebracht) bedraagt 10 cents per per soon. De route, evenals de plaats van opstelling on van ontbinding van den stoet, wordt na der bekend gemaakt. Het uur van vertrek zal zes uur zijn; het tijdstip van opstelling half zes. De tocht zal niet later dan om half acht beëindigd zijn. Voor het verschaffen van eventueele ge- wenschte nadere inlichtingen stellen zich de leden van het optochtcomité, dr. J. V Wicherink, Roodenburgersraat 18, en mej. Toos v. Santen, Cronesteynkade 4, gaarne beschikbaar. iVoordrachtsavond Toonkunst Zaterdag 19 Juni a.s., des avonds acht uur, zal in de Muziekschool der Maatschap pij voor Toonkunst aan den Nieuwen Rijn 19 een voordrachtsavond worden gegeven door leerlingen der Muziekschool, met dewerking van het Dameskoor en het Kamerorkest der school. Uitgevoerd zullen worden composities van Bach, Vivaldi. Mozart. Schubert, Dvo rak, Roger, Wolf, Debussy, Hindemith, Toch cn Badings. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND HANDELSREGISTER Nieuwe Inschrijving. No. 6952. 11 Juni. N.V. Leidsohe Lompen-, Metalen- en Zakken handel. Leiden, Pr. Hendrikplein 8. (Ned. Staatscrt. 7 Juni 1937. Bijvoegsel nr. 788). Dir. F. P. Kluivers, Leiden. Maat schappelijk kap.: f 10.000, waarvan ge plaatst en gestort: f 4000. No. 695L 11 Juni. Vereenigde Amster- damsche Melk-Inriohtingen (V.A.M.I.). (f.). Leiden, Mauritsstraat 15. Hoofdzetel: Amsterdam, Prinsengracht ,737—745. Wijziging. No. 6931. 11 Juni. A. C. F. van Luyk. (f). Leiden, 2e Binnenvestgracht 4. Hoofdzetel: Amsterdam, Carillonstr. 3hs. Slagers-installatie bureau. Het hoofdkantoor is verplaatst van Am sterdam, naar Leiden, 2e Binnenvestgr.. 4. No. 6709. 11 Juni. J. Booy Mz., firma Afar. Booy en Zonen, Alphen aan den Rijn, Jaagpad 4. Handelskweekerij. De zaak is verplaatst naar: Boskoop, Zij de weg 125. No. 5918. 11 Juni. A. de Haas, Leiden, van Bemmelen3traat 15, Manufacturenhan- del. Uittr. Venn.: A. de Haas Jr. No. 292. 14 Juni. Stokhuvzen's Vruch tensap en Jamfabriek N.V., Alphen aan den Rijn, Wilhelminastraat 34. Overl. Comm.: A. Pannevis, dd. 5 Mei 1937 No. 515. 14 Juni. A. Pannevis, Alpthen aan den Rijn, Emmalaan 38, Scheepsbouw. Overl.: A. Pannevis, Alphen aan den Rijn dd. 5 Mei 1937. De volmacht van C Panne vis is ingetrokken. No. 3131. 14 Juni H. F. van Weeren, Leiden, Levendaal 39. Loonslachter, vleesch verkooper, veelhandelaar en slager. Het bedrijf is thans: vleeschhouwerij en spekslagerij engros en detail. No. 699. 14 Juni. Naamlooze Vennoot- shap „Rijksdorp" Maatschappij tot exploita tie van onroerende goederen. Leiden, Hooge Morse h weg 148. De statuten zijn gewijzigd. No. 979. 14 Juni. Motorboot Katwijk I, Katwijk aan Zee, Stengelinstraat 6, Binnen scheepvaart. Uittr.: Corn, van Zuilen Sr., dd. 1 Juni '37. Uittr.: onderdir.: A. van Zuilen, dd. 1 Juni 1937. De procuratie van C. van Zuilen Mzn., is ingetrokken dd. 1 Juni 1937. N. Dir.: G. van Zuilen, Katwijk aan Zee. N. Onderdirecteur: C. van Zuilen Czn., en C. van Zuilen Azn., Katwijk. No. 980. 14 Juni. Motorboot Katwijk II. Katwijk aan den Rijn, Voorstraat 48. Binnen sdheepvaart. Uittr.: Onderdir.: A. van Zuilen, dd. 1 Jyni 1937. De prouratie van C. van Zuilen Mzn., is ingetrokken, dd. 1 Juni 1937. No. 1423. 14 Juni. Motorboot Katwijk III Katwijk aan Zee, Stengelinstraat 6. Uittr.: Dir. A. van Zuilen, Katwijk aan den Rijn, dd. 1 Juni 1937. Uittr.: Onderdir.: C. van Zuilen, dd. 1 Juni 1937. De procuratie van C. van Zuilen Mzn. is ingetrokken, dd. 1 Juni 1937. N. Dir.: G. van Zuilen. Katwijk aan Zee. N. Onderdir.: C. van Zuilen Czn., Katwijk aan Zee en C. van Zuilen Azn., Katwijk aan den Rijn. Opheffing. No. 4291. 12 Juni. J. J. Lager- berg. Leiden, Wasstraat 13. Boter- en kaas handel. GEBR. TEIXEIRA DE MATTOS 446 Heerengracht, Amsterdam OPGERICHT 1852 BANKIERS ALLE BEURSZAKEN - Safe-Inrichting ADMINISTRATIE VAN VERMOGENS Tel.: 33782 35957 32789 Intercommunaal: R 0311 Telegramadr.; TE X AT OS Kantteekeningen bij het Raadsverslag Onze tijd lijdt aan gewichtigdoenerij. Er is onbegrijpelijk veel gewichtig gepraat in de wereld. Alle mogelijke vergaderingen worden tot in het oneindige gerekt met praten, praten, praten, veelal stuntelig onbeholpen, zonder dat er een schepsel of een belang mee gebaat is. Het lijkt er dik wijls verbazend veel op of men met een soort sport te doen heeft, wedstrijdsport dan. waarbij ieder deelnemer zijn beste beentje voorzet om van vrienden en familie de erkenning te krijgen, dat hij het er niet zoo slecht afgebracht heeft. Het is de meest onsympathieke soort die wij kennen. Mogen wij het heel voorzichtig uitdrukken en zeggen dat ook de Leidsche raad aan ge wichtigdoenerij niet heeleinaal vreemd is. Immers dn kenmerkendste eigenschap van gewichtigdoenerij is dat zij hol en voos is. De Leidsche raad heeft gisteren een heele middag zoek gebracht met het praten over weinig meer dan een formaliteit en wanneer men nagaat op welke wijze de zaak, dip gisteren is besproken en die verband hield met de personeelsafvloeiing bij de Licht fabrieken. in de laatste maanden is opge schroefd. dan is men geneigd uit wrevel te zeggen: Groot.fi menschen moesten zich toch verstandiger gedragen. In de voor-vorige raadsvergadering was er een interpellatie-v. d. Voort over die perso neelsafvloeiing. welke interpellatie in die vergadering door B. en W. nog niet kon worden beantwoord, hoewel de s.d raads leden zeiden geen uitstel te kunnen dulden, geen dag en geen uur. In de volgende raads zitting kwam het antwoord en de s.d.a.p. verzochten eerstuitstel en dwongen het daarna met een voorstel van orde af. omdat zij het antwoord niet konden overzien. Dc zaak was echter zoo dringend, dat zij, fei behandeling ervan, den dag nadat het uit stel bepleit was een buitengewone raads zitting aanvroegen. Die raadszitting hebben we gisteren ge had. En nu moet niemand denken, dat het ging over de ontslagen "bij de Lichtfabrieken zelf. Daartoe had de raad reeds bij de be grooting zijn toestemming gegeven en de s.d.a.p. had daaraan zonder verzet mee gedaan. Het ging ditmaal uitsluitend over de vraag of niet voor het ontslag aan de Lichtfabrieken een (niet voor dit speciale geval, maar) algemeene afvloeiingsregeling in 't leven had kunnen worden geroepen. De afvloeiing was thans geschied volgens objectieve maatstaven met toepassing van de Rijksregeling en men was het er vrijwel over eens dat ook wanneer de gemeente tijdig een eigen regeling in het leven ge roepen had, de ontslagen op precies dezelf de wijze zouden hebben plaats gehad als thans Het spreekt vanzelf, dat het G.O. niet kon worden gehoord over de ontslagen van het personeel bij de Lichtfabrieken omdat het daardoor op de stoel van B. en W. zou hetb- ben plaats genomen en ook de meest demo cratische gemeente dat niet toelaten kan. Het ging uitsluitend hierover: Had men niet in overleg met het G.O. een algemeene gemeentelijke afvloeiingsregeling, vóór de ontslagen, tot stand kunnen brengen. Daar valt natuurlijk een oogenblik over te praten, maar als men er van overtuigd is, dat de zaak zelve daarmee in het geheel niet ver andert en als men dan bovendien nog weet, B. en W. van zulk een regeling niet af- keerig zijn en dat zij er wel spoedig zal komen, dan houdt men al spoedig zijn mond en dan zorgt men er zeker voor dat de zaak van alle agitatie vreemd blijft. De s.d.a.p. denkt daar anders over. Ze heeft zich met heldenmoed in het vuur ge worpen en met het bliksemend zwaard in de vuist het recht van de vakorganisaties tegen elke snoode aanval verdedigd. Voelt men niets voor humor in die kringen? En heeft men wel eens gehoord van Don Quichotte en zijn vermaarde windmolens? Op een middag als deze moeten wij altijd denken aan de reclame-affiches van de s.d. a.p. met de bekende machtige arbeiders gestalte, de gespierde arm geheven, de lip pen vastberaden op elkaar geklemd, de voe ten stevig op de aarde geplant. Wat moet die kerel er wel van denken, wanneer het viertal v. d. Voort, Sohüller, van Eek, Hes- sing gedurende een lange middag, die. zij geforceerd gekregen hebben, een thea'trale strijd strijden over een formaliteit. Zelfs wethouder Verwey kon daar niet :er glimlachen. Hij wees op het ernstige gevaar ja, deze vechtpartij was nog niet eens ongevaarlijk dat door uitstel de be- grootingspositie der gemeente werd be dreigd en hij had maar liefst dat de motie die op uitstel aanstuurde, ingetrokken werd Maar als zij niet ingetrokken werd zou hijer vóór stemmen. Toen men hem op het vreemdsoortige in zijn houding atten deerde, sprak hij de woorden: ik verkoop de vakorganisatie niet voor een schotel linzen- moes. Hij moest zich er uit redden en dan zegt men wel eens zulke dingen, maar wij hopen hartelijk dat hij er zelf inwendig om heeft kunnen glimlachen. Het slot was dat de uitstel-motie-van der Voort werd aangenomen. Waarmee er waar schijnlijk niets verandert, omdat B. en W. de motie eenvoudig naast zich neer zullen lpggen. Maar intusschen is weer gebleken dat de personeels-belangen laten wij er nog eens de nadruk op leggen, dat de s.d.a.p rich tegen het ontslag in 't geheel niet heeft verzet bij de socialisten in goede handen zijn. O z UITVOERING IN „ENDEGEEST" Gisteravond gaf de Ghr. Muziekvereen. „Athalia" in de Centrale Ontspanningstaal van Endegeest voor patiënten- der Gestich ten een welgeslaagde uitvoering PLANTSOENCONCERT Donderdag 17 Juni a.s., 's avonds 8 uur precies, zal do R.K. Muziekvereeniging „Perosi" onder leiding van den heer S. J. J. H. Theelen het derde concert van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare Ver eenigingen in het Plantsoen (Musis Sa crum) verzorgen. Programma I. Koning Voetbal Marsch W. Schotemeyer 2. „Lustspiel" Ouverture Keler Bela. 3. „Theresen" Wals C. Faust 4. Lippe Detmold I. Siede 5. Une Source d'automne aux Ardennes A. Govaert. Pauze Colonel Bogey Marsch K. J. Alford 7. Les Dragons de Villars J. Wettermulghe 8. K. L. M. Marsch W. Schotemeyer 9. Feestmarsch J. v. d. Glas. AANGEHOUDEN Door de politie alhier is aangehouden de 43-jarige varensgezel J. S., gedomicilieerd alhier, die gesignaleerd stond voor twee .veken hechtenisstraf en een boete van f 6, ^s. 2 dagen hechtenis, Kantoor: MORSCHSINGEL IA aan elke auto in zijn prijsklasse daarboven is de FORD V-8. En de beste Service ter wereld. Vraagt prospectus en demonstratie! en ver daarbij N.V. „HET MOTORHUIS" Off. Ford Dealer, Tel. 2135 36 Griezelige geluiden in den nacht Geheimzinnig verhaal met een nuchter slot In een meisjesstudentenhuis in de binnen stad werden in den laatsten tijd de gemoe deren verontrust, doordat telkens in het nachtelijk uur geheimzinnige cn griezelige geluiden werden gehoord, die blijkbaar in het belendende perceel hun oorsprong von den. Het leek opja, waar leek het op? Het was een krassen en kraken. Hc-t waren voetstappen. Het was knarse-tanden. Men kon er van alles van maken. De angst sloeg de meisjes om het hart als 's nachts de ge luiden begonnen. Zij konden er niet van slapen en zaten, ir.n de dekens opgetrok ken tot de kin, te staren in de richting, van waaruit de geheimzinnige spookgeluiden kwamen. Dat kon zoo natuurlijk niet lan ger duren. Het heele .huis kwam er van in een nerveuze onrust en op een goeden nacht loen de spookgeluiden weer begonnen, be sloot men de politie in den arm te nemen. Deze was onmiddellijk bereid de geplaagde studenten te hulp te snellen. Een recher cheur werd in het huis op post gezet maar dien nacht hield het spook zich verder stil. Was het de manhafte aanwezigheid van dc-n politieman te weten gekomen? Den volgenden nacht evenwel, toen de rechercheur opnieuw zijn wachtpost ,'nad betrokken, had hij meer succes. Spoedig na zijn komst begon het sinistere geluid en on middellijk stelde de rechercheur een onde-- zoek in. Het spijt ons. dat we thans dit ver baal zoo nuchter af moeten breken. Uit het onderzoek bleek, dat de buren een kees hondje hadden en dat dit beestje de on hebbelijke gewoonte had 's nachts aan zijn hokje te krabbelen. De rest kan men zich wel voorstellen. Een glimlachende politieman. En van schaamte blozende meisjes. Slechte competitie-inzet van De Zijl Nederlagen van le en 2e zevental De Zijl heeft gisteravond de competitie slecht ingezet door heide wedstrijden te verliezen. Het gure „zomerweer" was voor velen geen reden om thuis te blijven en zoo moes ten allen in bijna voordurenden regen eerst een nederlaag van het tweede, daarna een van het eerste zevental aanschouwen. De Zijl IID.W.R. II 2—5 De Zijl-reserven speelden in de volgende opstelling: Versluis. Hasselbach, v. Weizen, Stouten. Key, Lepelaar, v. Egmond. Het begin was voor de Leidenaars veel belovend. Reeds de eerste aanval had suc ces, toen Key den hal toegespeeld kreeg en hij met een hard söhot den keeper verras te (1—0). Nadat dezelfde speler vervolgens over doel had geschoten maakte de mid- voor der Haarlemmers gelijk (1—1). Toen was het hek van den dam en door drie goede doelpunten had D.W.R. hij de rust een 41 voorsprong. Onmiddellijk na de rust. werd de stand op 15 gebracht. Daar na kreeg de Zijl een goede kans om den achterstand te verkleinen, toen Key een strafworp kreeg toegewezen. Hij richtte eohter verixizend slecht en via 's keepers handen werd het schot door de paal ge keerd. Toch was het uit met den doelpun- tenregen cler gasten en Lepelaar slaagde er in den eindstand op 2—5 te brengen. De Zijl—R.Z.C. 2—7 Hetzelfde gebrek, dat de reserven in hun spel lieten zien, openbaarde zich ook bij de spelers van het eerste zevental: ongeoefend heid speelt in den aanvang van het seizoen steeds een groote rol. De opstelling der Leidenaars was als olgt; Kloots K. Kraijenbrink Hasselbach Blansjaar G'eeve D. Kraaijenbrink Lut Reeds onmiddelLijk na den aanvang trok ken do Rotterdammers ten aanval en Reg- ter opende de score (01). Spoedig daar na kwam liet gevaar van den anderen kant en keeper Kloots zag zich voor de tweede maal gepasseerd (02). Opnieuw spanden de Leidenaars al hun krachten in en Lut slaagde erin den achterstand te verkleinen (12). De hoop leefde nog weer even op, maar de onstuimige wijze, waarop de Rot terdammers telkens weer ten aanval trok ken deed alle verwachtingen teniet. De gasten wisten nog voor de rust den stand op 15 te brengen. Onmiddellijk na de hervatting was de stand 16. Uit een keurigen doorslagbal van D. Kraaijenbrink, toen Lut hem den bal fraai toegespeeld had. werd de achterstand opnieuw verkleind (26).De Rotterdammers scoorden nog éénmaal en zoo kwam het einde met 27. COLLECTE VOOR CHR. JEUGDHULP WENSCHEN OMTRENT INLIJVING Ingeschrevenen voor den dienstplicht voor do lichting 1938, die hun wcnsch omtrent inlijving in geval van bestemming tot ge woon dienstplichtige niet reeds bij do keu ring of bij een andere gelegenheid hebben opgegeven, of die iets anders zouden wen- schen dan zij te voren hebben medegedeeld, kunnen vóór 10 Juli a.s. hun verlangen, liefst schriftelijk, opgeven aan den comman dant van het Indeelingsdistrict ,,'sGraven- hage" te 's-Gravenhage. BEGIN VAN BRAND Gistermiddag te 3.50 uur is een begin van brand uitgebroken in de rijwielwerkplaats van J. v. L., Oude Rijn 170. doordat een benzinelamp in brand vloog. Het vuur werd door omwonenden met zand gebluscht. Een deur verbrandde en eenige ruiten sprongen De politie-brandweer behoefde geen diens* te doen. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: A H 94 J: C J Koning 2 goh. vr. 74 1, UIT DEN OMTREK \LPHEN a.d. RIJN DE AANBESTEDING VAN 'T RAADHUIS Hedenmorgen werd in de trouwzaal der gemeente door B. en W. in het openbaar aanbesteed de bouw \ian het nieuwe Raad huis. Er waren 58 inschrijvingen, waarvan één blanco. De hoogste was W. v. d. Helm, Alphen a. d. Rijn, niet f 200.750; de laagste was G. v. d. Bijl, Zeist, met f 141.000. WATERPOLO. A.Z.C. dat vorige week de competitie voor de 3e klas K.N.Z.B. zoo mooi inzette, moest Maandagavond in Den Haag met een 4—3 nederlaag tegen H.Z.C. genoegen nemen Eerst namen de Hagenaars de leiding, doch v. d. Velde zorgde spoedig voor de ge lijkmaker. Toch wist H.Z.C. weer de leiding te nemen, maar ook nu maakte A.Z.C gelijk door Jongeleen. Rust 2—2. Na de rust ging de strijd gelijk op. H.Z.C was het gelukkigste daar zij tweemaal wist le doelpunten tegenover A.Z.C., eenmaal door Thim. Een gelijk spel had de verhouding beter weer gegeven. SCHAKEN. De Alphensche Söhaakclub speelde te Leiden een vriendschappelijke wedstrijd te gen Tavino. Er werd aan 15 borden gespeeld. Hiervan werden er door de A.S.C. 11 gewonnen, 1 gelijk gespeeld en 3 verloren. Het resultaat was dus 11 Yx—^Yz voor de Alphenaars. HAZERSWOUDE BEGIN VAN BRAND Bij den heer P. op het dorp alhier ont stond een begin van brand doordat de vlam van een petroleumstel in 't reservoir kwam. De huisgenooten slaagden erin met de hulp .van buren de brand te blusschen, zoodat erger werd voorkomen. BIJTIJDS GERED Het 11-jarig zoontje van den heer J. de V. in het Westeinde geraakte, doordat hij zich te ver aan den waterkant begaf, te water. De heer P. van Amsterdam, van den Rijn dijk, die op dat moment met zijn rijwiel passeerde, begaf zich gekleed te water en mocht het genoegen smaken den knaap weer behouden op den vasten wal te bren- WATERLEIDING GESPRONGEN Door overbelasting van den weg met ma- iteriaal voor het nieuw aan te leggen weg- vak op de provinciale weg, geraakte door de sterke druk de hoofdbuis van de water leiding defect, waardoor het water op een drietal plaatsen naar boven schoot, zoodat veel water verloren ging. Door spoedig ont boden personeel werd de leiding weer her steld. HILLEGOM Dinsdagavond vergaderde de plaatselijke, afdeeling van de Algem. Vereen, voor Bloem bollencultuur in Hotel Sistermans. De be langstelling was buitengewoon groot. De voorzitter wijst er in zijn openingswoord op dat thans weer het wel en wee van de sa neering besproken zal worden. Dit is een ernstige zaak, en hij hoopt dan ook dat het besluit dat genomen zal worden vruchten zal dragen voor ons aller welzijn. Vervol gens deelt hij nog mede dat het contingent voor Duitschland met 30 pCt. is verhoogd. Hierna brengt hij nog dank aan oud-bur gemeester Mr. D. F. Pont (niet aanwezig) voor het vele werk dat hij tijdens zijn ambtsperiode heeft gedaan voor ons vak. De onreëele bloembollenhandel heeft hij met kracht bestreden; hij was de initiatiefnemer voor de beplanting van de Koninklijke tuinen te Soestdijk enz. Hij spreekt dan ook de wensch uit dat het hem in de toe komst met vrouw en kinderen goed moge gaan. Spr. hoopt dat ook de nieuw be noemde Burgemeester mede zal leven met het vak. Hierna worden de notulen gelezen en brengt de Penningmeester zijn Jaarverslag uit. Hieruit blijkt dat het bezit van de ver- eeniging op 1 Januari 1937 f 1187.93 bedroeg. De voorzitter brengt dank voor het vele werk dat hij voor de vereeniging heeft ge daan. De heeren Ed. Veldh. van Zanten, R. van Til en B de VVreede werden aange zocht om de hoeken te controleeren. Thans wordt overgegaan tot behandeling van de beschrijvingsbrief voor de a.s. Algemeene vergadering. De vraag voor of tegen saneering komt thans in behandeling. De voorzitter dringt aan op beperking van de redevoeringen, en geeft iedere spreker tweemaal tien minuten de gelegenheid, doch alleen om nieuwe ge zichtspunten naar voren te brengen. De heer W. Murk wijst op de groote ernst van deze vraag. Het is de laatste kans die men krijgt om het vak in vrijheid voort te zet ten. Wat betreft het Minimumprijzenstel sel zal spr. niet veel zeggen. De Bond van Bloembollenhandelarcn heeft reeds voorge steld deze regeling op te heffen. Dit is vol gens spr. een bewijs dat de zon voor de anti-saneerders doorbreekt (Applaus). Teelt regeling alleen is onbestaanbaar, dat is on verstandig en ook onrechtvaardig. Op pa pier is zooiets wel te doen, maar de prak tij lts is toch anders. Zie slechts naar het slechte Tulpengewas van dit jaar. Het is een debacle. Vervolgens wijst hij nog op de uitbreiding van de culturen in Engeland die schrikbarend is. Het laaste jaar is het met 3600 bunder uitgebreid. Niet de uitbre' djpg in eigen land vreest hij. Want al gaat men in Noord-Brabant Friesland cn Gro ningen telen, dan blijft alles nog in eigen land. Hollanders komen er daar door aan het werk. Zijn advies is dan ook, stemt de ongelukkige saneringsmaatregelen af. De heer B. Rijnveld verklaart zich open lijk tegen de Saneering. Hij ziet het vak thans overgeleverd niet aan vakgenootin, maar aan politieke partijen. Men hecht meer waarde aan de Contactcommissie dan aan Bloembollencultuur. De yoorz. deelt mede dat het Bestuur der afdeelinj adviseert om tegen de huidige sanceringsmaatrcgc len te stemmen, doch voor behoud van Teeltregeling. Hierna leest hij de verschillende motieven voor dit advies voor, die in hoofdzaak hierop neer komen, dat de financieele toestanden beter zijn; de ex port met V/s millioen gulden is toegeno men; er dit jaar geen surplus zal zijn en dat de registratie die thans reeds geschied is, zoovec-l gekost heeft dat het zonde zou zijn om dit werk als nutteloos te gaan be schouwen. De heer Murk komt terug op de 24 Ct. inhouding. Volgens de voorzitter wordt dit niet ingehouden als er geen sur plus is. maa,- de heer Murk denkt hier an ders over. Dit wordt ingehouden voor de achterstand en voor de ambtenaren De heer 't Mannetje wijst op dc opleving in de ex port. Als wij zoo door gaan, komen wij weer eer. jaar achter de markt aan. Vol gens de heer Bijnveld moet vraag en aan bod de markt regelen. Nadat de voorzitter de verschillende sprekers had beantwoord werd tot stemming overgegaan De uitslag hiervan was: tegen elke saneeringsmaatregen 155 stemmen. Voor saneering 67 stemmen en 6 blanco. Tot afgevaardigden naar de Algem. Verg. werden benoemd de heeren W. Murk en B. Rijnveld. Als secundi c'e heeren C. Bol en D E. Nieuwen huis. In de rondvraag deelt de heer Murk mede dat 7.00 juist bericht is binnengekomen dat de Afdeeling Haarlem Sassenheim en Haar lemmermeer ook tegen de saneeringsmaru- regelen zullen ©temimen. Mr. D. F. Pont die inmiddels ter vergadering is gekomen en van de toespraak van den voorzitter hoord heeft brengt dank voor de gesproken woorden van waardeering. De heer Rijnveld wijst nogmaals op het gevaar van de con tactcommissie daar die in den Haag te veel invloed krijgt terwijl de vakgenooten op zij worden gedrongen. De afgevaardigden en het bestuur zullen bij het II. B. deze zaak ter sprake brengen. De heer Roozen vraagt nog iets betreffende de verdeeling van het meerdere contingent voor Duitschland waar voor de voorzatter heart naar den voorzit ter van het Crisisuitvoerbureau verwijst. Hierna sluiting. STAND DER WERKLOOSHEID Bij de Gemeentelijke arbeidsbeurs ston den per 14 Juni 342 werkloozen ingeschre ven tegen 506 op dezelfde datum van het vorige jaar. KATWIJK AAN ZEE PREDIKBEURT. Hedenavond om half adht hoopt in „Casa Cara" voor te gaan de heer Schoondertjeek van Ede. BENOEMD In plaats van mej. Hamerslag, die het onderwijs wegens huwelijk gaat verlaten, is benoemd tot onderwijzeres aan de vierde Herv. school alhier, mej. E. Frölich, onder wijzeres aan de Centrale sohool, Varkevisser straat. LEIDSCHENDAM „JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK" De gehouden inzameling voor „Jong Holland snakt naar werk" heeft opgebracht f 117.90 (vorig jaar f 166). Jeugdige werkloozen van 17 tot 25 jaar kun nen zich doorloopend opgeven voor plaatsing in een werkkamp bij den secretaris van het plaatselijk comité, Tedingerstraat 9. VOOR DE RECLASSEEKÏNG De speldjesdag ten bate van de Reclassee- ring heeft opgebracht f 108.85 (v.j. f 106.55), BOERENWAGEN AANGEREDEN Zaterdagmiddag werd de veehouder v. d. S., die met een boerenwagen op weg was om hooi uit zijn land te halen, door een bestuurder van een zeswielige vee-auto nabij den overweg van de electrische spoor aangereden. Door den schok viel de veehouder van den bok, waardoor hy eenige ontvellingen en schram men opliep aan armen en beenen, evenals zijn broeder, die naast hem op den bok was gezeten. Het paard sloeg na de aanryding op hol, doch kon een eind verder worden gegrepen. Volgens ooggetuigen is de bestuurder van de vee-auto bij het voorbyryden niet vol doende naar links uitgeweken. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. BURGERLIJKE STAND VAN VEUR BEVALLEN: A M v d Meer—v d Hoeve d: G A v d VoortKouwenhoven z; S W Kouwenho- ven—Hendriks z. OVERLEDEN: C G Valentin 65 J. BURGERLIJKE STAND VAN STOMPWIJK ONDERTROUWD: B v Veen en J H Lelieveld J A Pleterse en C M Belt; P J v Deurzen en M LISSE MOOIE ONDERSCHEIDING Op de groote Internationale Tentoonstel ling van Voedings- en Genotmiddelen te Den Haag, behaalde onze plaatsgenoot de heer Adr Mosseveld, slager alhier, een len prijs in de afdeeling wonst en vleeschwaren. Er waren 200 binnen- en buitenlandsche deelnemers, dus wel een mooi succes! PREDIKBEURTEN Woensdag 7.30 uur Oud Geref. Gem. Ds. W. Baay van Tholen. Donderdag 2.30 uur, Geref. Gem. Ds. H Ligtenberg. BUITENGEWONE VERGADERING. Protestantsch Ziekenhuisverpleglngsfonds Wij vernemen, dat een buitengewone le denvergadering is uitgeschreven door het bestuur van het Protestantsch Ziekenhuis verpleglngsfonds tegen Donderdag 17 Juni a.s. des avonds om S.30 uur. Er zullen dien avond zeer belangrijke voorstellen aan de orde komen inzake de financiën der vereeniging. BLOEMBOLLENCULTUUR LISSERBROEK De afd. Lisserbroek van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur hield Dinsdag avond een ledenvergadering in de zaal van den heer A. Faas. De vergadering was flink bezocht. De heer B. Berbee ojiende met een kort woord deze vergadering en sprak den wensch uit dat de beslissing van heden avond in het belang van het geheele blocm- bollenvak zon zijn. De secretaris, de heer J. M. de Graaf, las de notulen welke onder dank werden vast gesteld. Vervolgens werd dp beschrijvingsbrief in behandeling genomen. Aan de orde kwamen de bekende saneeringsvragen over het nl of niet gewenscht achten van handhaving der saneringsmaatregelen De uitslag was. dat de stemmen staakten, zoodat de afgevaar digden op de Algemeene vergadering blaneo zullen stemmen. De vraag werd nu aan de orde gesteld of dc afgevaardigden bij handhaving der sa- RADIO DISTRIBUTIE 12.20 Keulen. 13.20 Brussel VI.. 14.20 Keulen", 15.20 ParUs R.. 10.35 Londen Reg., plm. 17.05 Keulen, plm. 19.20 Brusse VI., 19.50 Londen *Reg. 20.35 Keulen. 21.20 Brussel Fr., 22.20 Brussel VI.. 22.30 Rome ot dlv.. 23.20 Keulen Programma IV; 8.— Brussel VI.. 9.20 dlver- sen. 10.35 Droitwleii, 11.35 Londen Reg., plm., 12.35 Droltwich. 14.25 Londen Reg„ 15.20 Dorlt wlch. 18.20 diversen, plm. 18.49 Brussel Fr., 19.20 Droltwich, 22.45 Londen Reg., 23.35 Droits wich. DONDERDAG 17 JUNI Prog-amma III: 8.— Keulen, 10.5n Par«a R, 12.35 Brussel VI., 14.20 Parijs R., 15.20 diversen. 15.35 Londen -Reg.. 16.20 Deutschl.s.. 17.20 Brus sel Fr.. 17.50 Keulen, 19.50 Londen Reg., 20.20 Keulen. 22.20 Brussel VI.. 22.30 Boedapest of dlv Programma IV: 8.Brussel VI.. 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg., 15.35 Droltwich, 18.20 diver sen. 18.40 Brussel Fr.. 19— Droltwich. 23 Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Juni a.s. waargenomen door, de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9. tel. 807; E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 2S tel 3553 en J. Doedens, Wilhelminapl. 8, Oegstgeest, telef. 274. •t- Amsterdam Keizersgracht 573-575 tfEDEDIANDSamfcm. /MAATSCHAPPIJ QPöEfifCHT 1657 AZfeBankzakew A//pZffprtemeto\ neering vóór de handhaving der minimum prijzen zidh zullen uitspreken. Deze vraag werd bevestigend beantwoord. Na rondvraag volgde sluiting. NOORDWIJK CONCERT Morgen (Donderdag) avond te half negen zal het fanfarecorps „Excelsior" een concert geven op het Lindenplein. Bij gebrek aan een muziektent zal op het Lindenplein een podium worden geplaatst. Bereids is de toe stemming voor een en ander van den Burs gemeester verkregen. ARBEIDSBEURS Aan het einde der vorige week waren bij1 de gemeentelijke arbeidsbeurs 434 werk zoekenden ingeschreven (14 dagen geleden 448). Hiervan zijn 249 landarbeiders, 16 losse arbeiders, 45 vissöhers, 19 timmerlieden, 4 metselaars, 18 opperlieden, 1 schilder. 6 stu- cadoors. 7 chauffeurs, 1 reiziger, 1 schipper, 2 hakkers, 1 typograaf, 1 smid, 1 schoen maker en 62 jongens. BOUWEN. Naar wij vernemen hébben B. en W. aart den heer G. Vogelaar, aannemer alhier, ver gunning verleend voor het bouwen van vijf woonhuizen aan de Douzastraat. SASSENHEIM Dinsdagavond half 9 vergaderde de afd, Sassenheim der Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur ter bespreking van de door het Hoofdbestuur gestelde vraag: Acht de algemeene vergadering het gewenscht, dat bedrijfstnaatregelen voor het bloembollen vak in 1937/38 worden gehandhaafd? De voorzitter, de heer G. Vlasveld Jr., deelde in zijn openingswoord o.m. mede dat de dreigende contingenteering in Zweden niet doorgaat. Over het gewas deelde hij mede, dat de vroege tulpen slecht waren, de hyacinten en narcissen, uitgezonderd en kele Bicolarsoorten goed. Tot afgevaardigden werden benoemd do heeren G. Vlasveld Jr. en L. van Leeuwen Jr. De voorzitter deelde mede, dat de mee ning van het bestuur der plaatselijke af deeling als volgt is: Afschaffing der mini- mumprijzen, fondsvorming tot opkooping van surplus. Spr. wijst er op, dat, gezien de vraag van het H. B. iedere volbloed anti saneerder „neen'' moet antwoorden, en een ieder die nog een of andere maatregel wil „ja". De heeren D. Zandbergen en J. Kap- teyn bestrijden de saneering, eveneens do heer Jan Rotteveel, die meende dat de voor standers hun meening vormen uit angst; voor verschillende, nog niet genomen, maat regelen. De heer P. Krouwel meen* dat de sanee ring thans voldoende effect heeft gehad, deze kan nu wel worden opgeruimd. Do voorzitter bestrijdt de verschillende anti- saneerders. De heer T. Vos meent, waar het bestuur voorstelt de helft van het saneeringsgebouw af te breken, de bloembollenkweekers zich maar bij de Wereld-jamboree moeten aan sluiten en in „vrijheid gaan kampeeren". De heer George van Reisen is voor sanee ring. De heer A. Frijlink poneert duidelijk de stelling dat een ieder die voor stemt, straks, na de stemming, zal kunnen zeggen, welke maatregelen hij wenscht. Hij stelt do relame van de anti-saneerders aan de kaak; Volgens hen zou hij een drie maal gronte- oppervlakte, drie maal zoo veel worden' uitgevoerd. De uitslag der stemming is 58 voor en G2 gen. zoodat de afdeeling Sassenheim haar 10 stemmen a.s. Maandag tegen het behou den van bedriifsmaatregelen zal uitbrengen.- De vergadering verliep hierna. MOLENAAR FLOBIS SCHOUTENPOLDER Aan den heer J. Berkhout is met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend als mole naar van de Floris Schoutenpolder, welke functie hij 55 jaar heeft vervuld. Tot op volger is benoemd zijn zoon de heer A- Berkhout.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6