Nederlandsch Bijbelgenootschap VIRULY - GOUDA swsijiiaiasM De Maastunnel wordt aangepakt WOENSDAG 16 JUNI 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 Algemeene vergadering te Amsterdam Herdenking Statenvertaling Het Nederlandsch Bijbelgenootschap heeft vandaag te Amsterdam zijn •J^smeene vergadering gehouden, naar oude traditie in de Doopsgezinde Kerk aan het Singel. Vanavond wordt ter gelegenheid van het derde eeuwfeest der Statenverta ling een herdenkingssamenkomst in de Nieuwe Kerk gehouden, die door de N.C.R.V. per radio wordt uitgezonden. Begroetingsavond In het Bijbelhuis, de zetel van den arbeid van het genootschap, aan de Heerengracht, kwam een groot deel der afgevaardigden met tal van genoodigden gisteravond bijeen. Deze samenkomst werd te dezer plaatse gehouden om de bezoekers van de algemeene vergadering te kunnen ontvangen in het grootendeels gerestaureerde Bijbelhuis. De entree in dit vermaarde koopmanshuis uit de gouden eeuw maakt een meer royalen indruk. Zoowel in de gang als in de winkel is het interieur aantrekkelijker geworden. In de l ng zijn donkere deuren gesloopt en is een vrij doorzicht verkregen. In den winkel is de gewone houten vloer vervangen door een ingelegde dito met rubber matten. Licht be hangsel en lichte verf geven dit werkvertrek een vriendelijker karakter. Door het rijk gebeeldhouwde trappenhuis gaande, hebben wij een blik kunnen werpen in de magazijnen, geschraagd door zware eikenhouten balken. De fraaie groote vergaderzaal met het kostbare geschilderde plafond is nagenoeg onveranderd gebleven. In deze zaal verzamelden zich gisteravond de bezoekers der algemeene vergadering van vandaag, waarbij zich ditmaal ook eenige buitenlandsche gasten voegden. Een dames comité serveerde thee en inmiddels hebben de aanwezigen de veranderingen in het Bij belhuis bezichtigd. W elkomstwoorden Te ruim half negen vereenigden de aan wezigen zich weder in de groote vergader zaal, waar de voorzitter van het Bijbelge nootschap, Prof. Mr. P. Scholten, allen een hartelijk welkom toeriep in dit on-offi- cieele, speciaal voor gezellig onderling keer bedoelde samenzijn. Speciaal heette hij welkom de afgevaar digden der buitenlandsche Bijbelgenootschap pen, waarop door deze afgevaardigden, de heeren Pastor Jehle (Wurtembergsch Bij belgenootschap), Mr. Haig (Britsch en Buitenl. Bijbelgen.), L. Koren (Noorsch Bijbelgen.), Haase (Deensch Bijbelgen.), Pastor Fohrmann en Pastor Jung (Ber- gische Bijbelgen.) korte toespraken werden gehouden. Prof. Scholten dankte elk der sprekers en men bleef nog geruimen tijd gezellig bijeen. DE ALGEMEENE VERGADERING Om 10 uur vanmorgen opende de voorzit ter, Prof. Mr. P. Scholten., de algemeene vergadering met een woord van welkom. Openingsrede voorzitter Terugblikkend op het jaar sinds de vorige algemeene vergadering verloopen, herdenkt spr. allereerst mevrouw A. E. D. Swellen- g r b e 1N o r e 1, de echtgenoote van den taalgeleerde, Dr. J. L. Swellengrebel, in Juli van het vorig jaar naar Indië ver trokken, waar zij met haar man diens moei lijke taak als onze taalgeleerde op Bali met zulk een toewijding op zich had genomen, thans reeds van hem door den dood geschei den. Hij herinnert daarna aan de benoeming yan Dr. Kraemer tot hoogleeraar te Leiden. Wij verheugen ons over deze be noeming, omdat wij meenen, dat Dr. Kraemer thans van deze post het werk het best zal kunnen dienen, waaraan hij zijn leven gegeven heeft, dat der verkondiging van Gods Woord aan de wereld. De banden met het Bijbelge nootschap zullen niet worden verbro ken, het N.G.B. verwacht nog veel van zijn arbeid en zijn medeleven. In de eerste tijden zal deze met name aan de Maleische vertaling van den bijbel ten goede komen. In het aan personen gewijde deel van zijn toespraak herinnert hij ten slotte aan het afscheid van Dr. N. A. C. Slotemaker de Bruine als zendingscónsul, wenscht dezen kracht in zijn nieuwen belangrijken werkkring. In zijn rede vroeg Prof. Scholten voor twee dingen de aandacht. In het binnenland de uitbreiding van het genootschap, in het buitenland de samenwerking met het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap op Java, waarvan wij destijds mededeelingen hebben Referaat Dr. H. Kraemer In de middagvergadering heeft Dr. H. Kraemer gesproken over het onderwerp: „Wat zit er achter het werk van een afge vaardigde van het Nederl. Bijbelgenoot schap?" Het ambt van afgevaardigde of zendeling- taalgeleerde van het Ned. Bijbelgenootschap is, aldus spr., eenig in zijn soort, zoowel om de functie zelf als om het feit, dat deze functie wordt verricht namens een Bijbel genootschap. Niet alleen en niet zoozeer, om dat het het oudste voorbeeld is van het ge bruik van experts in de zending, maar om dat het werk van den afgevaardigde, echt Protestantsch, geconcentreerd is om den Biibel. Men kan in de geschiedenis van het afge vaardigdeschap eenige perioden onderschei den. De eerste periode is die, waarin de blik geheel gericht is op taalstudie en Bijbelver taling. In de tweede periode vonden taalstudie, Bijbelvertaling en zending elkaar als een ondeelbare eenheid. In dit verband wijst spr op Dr. A d r i a n i. Rij werd de apostel van de noodzaak van gedegen taalkennis voor verrichten van diep gaand zendingswerk. Hij was het ook, die in de Ned. zendingswereld de stelling, dat Bij belvertaling een vrucht en niet een voorsta dium der zendingswerkzaamheid moet zijn, tot een axioma verhief. Thans zijn wij in een derde periode getre den, al bevinden wij ons terecht gedeeltelijk ook nog in de tweede periode van eenheid van taalstudie, Bijbelvertaling en zendings werkzaamheid. Zending en wetenschap heb ben thans met een geheel andere wereld te maken dan 40 jaar geleden. Het alles beheerschende feit van thans is, dat de invloed van Europa langzamerhand zoo heeft doorgewerkt, dat alle volken van het Oosten, zon der eenige uitzondering, als gevolg van dien invloed in groote gisting en over gang verkeeren. Als een bewijs hoezeer de wetenschap der volkenkunde deze gistende wereld niet alleen als een lastige spelbreekster van haar studiën beschouwt, mag gelden, dat er een invloed rijke school is, die als een van haar voorwer pen van onderzoek het veranderingsproces zelf beschouwt. De taak van den „taalman" Al deze factoren nu brengen belangrijke wijziging in de opvatting van de taak van den afgevaardigde van het Bijbelgenootschap. Taalstudie en Bijbelvertaling blijven na tuurlijk een zeer belangrijk element in zijn werk. De uitsluitende nadruk, die vroeger viel op het feit, dat hij „taalman" was, wordt echter belangrijk gewijzigd. De zending ziet thans veel scherper dan vroeger, dat het niet haar taak is om ge- isoleerde gemeenten uit een volk te vormen, maar om gemeenten en een kerk te doen groeien in levend contact en wisselwerking met een veranderende wereld. Deze situatie stelt den afgevaardigde, op grond van zijn opleiding in de kennis van talen, godsdiensten en ethnologie en van zijn innige verbondenheid met de zending voor den eisch om de fundamenteele en ingewik kelde problemen der zending door zijn kennis en voorlichting tot klaarheid te brengen, om zoo aldus besloot spr. het volksleven en het groeiende Christendom op construc tieve wijze te versterken. Herdenking der Statenvertaling in de Nieuwe Kerk Door de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam In de Nieuwe Kerk te Amsterdam is gisteravond een samenkomst vanwege de Ned. Herv. Gemeente aldaar gehouden ter herdenking van het derde eeuwfeest der Statenvertaling. De eerste spreker, Dr G. Oorthuys, legde ten grondslag zijner rede Handelingen 2:11, „Wij hooren ze in onze eigen taal de groote werken Gods spreken." Weinig denken we er over na, aldus spr., welk een voorrecht het is de Bijbel in onze eigen taal, in onze moedertaal, te mogen lezen en te hooren ver-kondigen. God heeft zijn belofte van den Pinksterdag waar gemaakt: in 700 talen wordt de Bijbel aan de mensch- heid gebracht. Na een historisch overzicht van de v geschiedenis der Statenvertaling, deed spr. de opwekking uitgaan Gods Woord thuis niet ongelezen te laten, en hij vermaande tot bid dend en aandachtig Schriftonderzoek. Toespraak Dr. W. A. Hoek Dr W. A. Hoek, de tweede spreker, las eenige verzen uit 2 Corinthe 5 van vers 17 af en zeide zich diep beschaamd te voelen tegenover den geweldigen rijkdom van den Bijbel, want deze bevat alles wat de men- schen noodig hebben voor hun zaligheid. Spr. lichtte dit met eenige voorbeelden uit den Bijbel toe, en zeide tot de overtuiging te zijn gekomen, dat deze te groot voor de men- schen is. Spr. vToeg zich af of de menschen niet in den Bijbel kunnen verdwalen, want naast het Bijbelgebruik staat het misbruik. De Room- sche kerk heeft dit gevaar ook gezien en onthoudt het volk den Bijbel, maar de Her vormers hebben den Bijbel tot volksboek maakt en spr. noemde dit een geweldige daad. De Bijbelvertaling is een daad tegenover Rome geweest. De bedoeling van den terug gegeven Bijbel was datt Christus huisvriend zou worden. Spr. betreurde, dat de Bijbel zoo zeer gevaar loopt uit breede kringen van ons volk te verdwijnen. Het eigen lijke van den Bijbel is voor een groot deel van ons volk verborgen, en daar om zei spr. schuld te gevoelen tegen over den Bijbel. Het is vanavond ook de avond van onze schuld en onize boete. Toch zeggen wij, besloot spr., met Luther: „Gods Woord houdt stand in eeuwigheid". Als sprekers traden voorts op Prof. A n e m a en Prof. A a 1 d e r s van Groningen. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Eek en Wiel, cand. J. Hoogenkamp, hulppred. te Utrecht. Te Wijngaarden, cand. L. Brasser te Huizen. Bedankt: Voor Assen (Evang.), Dr E. Emmen te Breda. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Groningen, H. W. H. van Andel te Rotterdam en F. Guillaume te Klundert. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Grand Rapids (N.Am.), H. Ligtenberg te Lisse. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST Cand. F. P ij 1 m a n Jr. is door de Classis Amsterdam der Geref. Kerken na praepara- toir examen toegelaten om te staan naar het ambt van dienaar des Woords. Hij zal gaarne des Zondags de Kerken dienen en een even tueel beroep terstond in overweging nemen. Zijn adres is: le Helmersstraat 94, Amster- dam-W., Telef. 84540. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE Polsbroek-Genemuiden Zondag 27 Juni hoopt Ds. T. v. d. H e e afscheid te nemen van de Ned. Herv. Ge meente van Polsbroek en Vlist, terwijl hij VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN Vertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen. VERWA^MINGS- MY. SCHIEDAM KERKVERWARMING Electrische keukeninstallaties voor ziekenhuizen, sanatoria, gestichten, enz. Economisch Hygiënisch SIEMENS Nederl. Siemens Mij. N V Den Haag Alle soorten zeep Reinigingsmiddelen N.V. MACHINEFABRIEK J.&H.W.VANDER PLOEG APELDOORN PASTEURISEER. EN KOOKKETELS IN ROESTVRIJ STAAL. OOK VOOR GROOTKEUKENBEDRIJF ETC. ETC. De Lange Jonker Vriezenveen Lingeriefabriek Damast-linnen en katoenen goederen Levering direct aan particulieren Voor instellingen speciale prijzen Offertes op aanvraag TECHNISCH INSTALLATIE-BUREAU MEEGDENBURG ROTTERDAM. Oostzeedijk 156, Tel. 52338 CENTRALE VERWARMING 0LIEST00K-INRICHTINGEN BROCHURE GRATIS OP AANVRAAG Zondag 4 Juli zich aan de Ned. Herv. Ge meente van Genemuiden hoopt te verbinden. Het afscheid te Polsbroek is bepaald op 's avonds 7 uur 30, de intree in Genemuiden op 7 uur. Prof. dr. F. W. GROSHEIDE Het zal dit jaar 25 jaar geleden zijn dat prof. dr. F. W. Grosheide, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, optrad als voorzitter van de Geref. Zondagsschoolvereeniging „Jachin". Allen die den hoogleeraar van nabij in dit werk hebben mogen gadeslaan weten hoezeer de belangen van de Zondagsschool hem na aan het hart liggen. Op de e.v. jaarvergade ring van „Jachin", die 4 Aug. as. te Zaan dam zal worden gehouden, zal Prof. Gros heide worden gehuldigd. Dr J. TEN KATE Dr J. ten Kate, die was benoemd tot Miss. Arts voor den medischen dienst te Solo en na volbrachte speciale studie voor Chirurg reeds het komende najaar naar Indië hoopte te vertrekken, heeft zich genoodzaakt gezien van zijn benoeming ontheffing te vragen in verband met den gezondheidstoestand van zijn echtgenoote. Ds J. W. F. WARNERS f In den ouderdom van slechts 32 jaar is na een langdurig lijden nog onverwachts over leden ds J. W. F. Warners, predikant bij de Ned. Herv. Gem. van Schiermonnik oog. GIFTEN EN LEGATEN De Ned. Protestantenbond ont ving voor zijn crisiswerk (uitzending van vrouwen en kinderen naar vacantieverblij- ven) een gift van duizend gulden. Kerk en Staat in Duitschland Na een betrekkelijk langen tijd van stil stand, is thans weer beweging gekomen in de gespannen verhouding tusschen Kerk en Staat. Volgens een Times-bericht uit Berlijn is Dr J a k o b y. de Evangelische predikant van de groote Kaiser Wilhelm Gedachtnis- Kirche in West-Berlijn, een leidende figuur in de confessioneele beweging en voorzitter van de regionale synode, gearresteerd onder beschuldiging van aanspor ng tot ongehoor zaamheid aan de wet. De arrestatie schijnt niet door de geheime, maar door de gewone politie te zijn geschied, met een behoorlijk bevel tot inhechtenisneming. Dr Jakoby is dikwijls in de nationaal- socialistische pers aangevallen, niet alleen wegens zijn aandeel bij den tegenstand van de confessioneele beweging, maar ook omdat hij een joodschen grootvader heeft gehad. In 1935 kreeg hij huis-arrest om hem te beletten met Kerstmis en Nieuwjaar te prediken. Behalve dr Jakoby zijn ook dr Niesel en dr von Levetzof in arrest genomen. De bekende Dr Niemöller van Dahlem, is vier uur lang door de politie aan een verhoor enderworpen. Er is reden om te gelooven, dat ar Moeller ook uit Dahlem, eveneens in arrest is genomen. De gearresteerde predi kanten zijn ondervraagd over hun houding tegenover de autoriteiten van den staat. Blijkens een Reuter-bericht is Dr Niemöller door de Gestapo bij zijn verhoor ondervraagd over een resolutie, die onderteekend zou zijn door de oppositie van den broederraad der kerk met het doel, openlijk de namen bekend te maken van allen, die formeel uit de kerk zijn getreden. PSALMBERIJMING EN KERKVERBAND In het korte verslag der vergadering van den kerkeraad der Geref. Kerk te Palem- bang op Sumatra gehouden, op 6 April j.l., komt de volgende mededeeling voor: „De in gebruikneming van den psalmbundel van Ds. Hasper met ingang van 4 April j.l. wordt kort besproken". In de Heraut stelt Ds, C. Lindeboom van Amsterdam naar aanlei ding van dit bericht de vraag: „Gaat dat zoo maar? Is de invoering van een nieuwe psalm berijming een zaak alleen van ven plaatse lijke kerk of van het kerkverband?" KERKELIJKE PERS Het „Kerkblad 'oor de Gereformeerde kerken van Haarlem en omstreken", zal 26 Juni as. 25 jaar bestaan. CHR. VERZORGING VAN ZENUWLIJDERS De algemeene vergadering De algemeene vergadering van de Ver- eeniging tot Christelijke Verzorging van Ze nuwlijders in Nederland, waarvan het Chr. Sanatorium te Zeist uitgaat, zal Vrijdag 18 Juni as. 1114 uur worden gehouden in hotel Hermitage te Zeist onder presidium van Mr G. A. Diepenhorst. In de namiddag-vergadering, die om 214 uur aanvangt, zal Prof. Dr. W. J. Aalder: te Groningen refereeren over: „De geeste lijke oefeningen van Ignatius". KUNST EN LETTEREN Mij. der Nederl. Letterkunde Vandaag is te Leiden de algemeene ver gadering gehouden van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. Prof. Dr. G. G. Kloeke hield de openingsrede, waarin hij sprak over de toenemende behoefte aan oen beschaafde en zuivere uitspraak, vooral ten gevolge van de ontwikkeling van de radio. Velen bepleiten zelfs een norm voor de uit spraak. Hier gelden geen „democratische" overwegingen, want een kleine minderheid wil haar uitspraak als de „juiste" opdringen. Spr. eindigde aldus: „door een andere aan dacht-concentratie in ons taahvetenschappe lijk denken kan het gevaar van een fetisch- Het minste tandbederf, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 et. Doos Ï0 et IVOROL dienst van het ,.a-b" (d.w.z. dat de norm in de letters zou zijn tc zoeken. Red.) nog bijtijds gekeerd worden". De commissie van voordracht inzake de Dr. Wijnaendts Franckenprijs-1937 had op de nominatie geplaatst een boek van Dr. Maris van der Ze ij de „Hadewijch" en van Mevr. R o m e i n-V erschoor „Vrouwen spiegel". Dit laatste werd ter bekroning voor gedragen. tot gewone leden: W. Bay, Dr. J. van Belonje, Dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, D. A. M. Binnendijk, F. A. Borde- wijk, Dr. W. C. Braat, Dr. H. Brugmans, Dr. H. E. Buiskool, J. R. T. Campert, Mr. J. H. Donner, Henriëtte van Eyck, B. van Eyssel- steyn. Dr. H. T. Fokker, Dr. P. H. G. van Gilse, Chr. de Graaff, S. H. Hamburger, (Herman de Man), A. M. M. J. Hammacher, Dr. K. H. Heeroma, Mr. R. Houwink, Dr. J. H. Kernkamp, W. E. Keuning (Willem de Mérode), Jef Last, Dr. O. Noordenbos .L. Po lak, Dr. H. J. Pos, Prof. K. R. Post, Dr. W. van Ravenstevn, 0. van Regteren Altena, Prof. B. J. O. Schriecke, B. van den Sigten- horst Meijer, Kir. H. F. Wijnman; tot buitengewone leden: Dr. A. A Hackel te Berlijn en Dr. Karl Jaberg te Bern. De eed in het Friesch In het maandblad Yn tis eigen Tae! deelt dr. G. A. Wumkes, de bekende Friescne schrijver en taalstrijder, mee, dat hij on langs voor den rechter werd gedaagd om te getuigen in de zaak van een ingezetene van Huizum, die in een stemming van brooddronkenheid bij hem (dr. W.) eon venster had ingeworpen. Dit bracht d*n heer Wumkes tot ernstig nadenken over zijn houding voor de rechtbank. Voor hem lag het zwaartepunt in den eed. De eed is namelijk naar christelijke overtuiging een sacrale daad. Gods heilige naam wordt aangeroepen. „Ik had be zwaar aldus schrijft dr. W. de eeJs formule in het Nederlandsch over te ne men. Want ligt niet de geheele inzet van onzen Frieschen strijd verankerd in het beginsel, de volkstaal de wijding te geven van het allerhoogste? Gebed, woordverkon diging, sacrament, ©eredienst, is dat alles wiet uit. God? Is de volkstaal niet Zijn gave? Eischen eerbied voor God. voor den eed en voor eigen taal niet den Frieschen vorm? Dat 6tond onverwrikbaar voor mij vast Mijn hart zei daar ja op. En in die overtuiging ging ik naar de rechtzaal." Dr. Wumkes vertelt dan verder, dat de president hem vorzocht, bij de eedzwering de HoTlandsche woorden na te zeggen. De heer Wumkes sprak de formule uit in het Friesch: „Sa wierliken helpe mij God AI- machtich". De griffier mr. K. Dorama zag zeer verwonderd op, maar overigens ge- beurd-» er niets. De eed in Frieschen vorm die weliswaar vrij veel op den Nedur- landschen vorm lijkt, maar in klankop zicht nog al afwijkt was aanvaard. De heer Wumkes heeft toon het geval zelf in het Nederlandsch verteld. Hij teekenf daarbij nog het volgende aan. „Als de eed in Friesche woorden wie' was aanvaard, dan had ik don eed op nieuw moeten afleggen en bij weigering om de formule in het Nederlandsch uit te Hoogste stand te Valentia 772.5. Laagste tand te Stensele 757.9. Stand vanmorgen halftwaalf 76S.2. WEER VERWACHTING Meest matige tot zwakke Westelijke tot Noordwestelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WE ER OVERZICHT Het warme gebied van hooge luchtdruk' in het O. trekt zich geleidelijk naar Finland en Rusland terug; dat op de oceaan breidde zich verder naar het N. uit en bedekt thans ook IJsland. Tusschen beide gebieden van hooge luchtdruk ligt het langgerekte strook vormige depressiegebied met minima in Zweden en in centraal-Europa. De inval van polaire luchtmassa's uit het N.W., die gister morgen tot onze kusten was genaderd, drong verder naar het Z. door en is thans genaderd tot de Alpen en de Riviera. De hooge Alpen toppen melden temperaturen onder het vriespunt en zware sneeuwval (Santis minus 2 graden met in de acht 42 mm. neerslag; Jungfraujoch met minus 8 graden, neerslag- hoeveelheid niet opgegeven). In Finland en de Baltische staten is het nog zeer warm en binnen de poolcirkel komen ochtendtempe- raturen van twintig graden C. voor. De voortschrijdende koude-inval ging hier en daar gepaard met zware regens, Weenen meldt 21 mm. Het is te verwachten, dat in ons land het weer aanvankelijk nog koel zal blij ven, echter met afnemende kans op regenbuien. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind hedenmorgen 850 uur aan alle posten: „Attentiesein neer." 17 JUNI Zonsopgang 4.39 uur, zonsondergang 9.22 uur Maan op nam. 2.10 uur, onder vm. 1.01 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 17 JUNI Van 'savonds 9.52 uur tot 's morgens 4.09 uur spreken, had ik kans geloopen gestraft te worden met een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden. Wij mogen den rech ter dan ook hulde brengen voor zijn breede wetsinterpretatie, die rekenschap hoüut met de persoonlijke, godsdienstige gezind heid. Voor den Frieschen strijd is dit (- <t niet zonder belanig. In de toekomst zal ci© sacrale handeling van den eed in het Friesch mogen geschieden". Het officieele begin van de werkzaamheden Een vlaggende stad en juichende sirenes Gister was het de dag waarnaar Rot terdam al zoo lang met spannend ver beiden heeft uitgezien. De vlaggende stad en het geloei der sirene verkondigde het tot ver in het rond: met den bouw van den tunnel onder de Nieuwe Maas is een aan vang gemaaktl Reeds vroeg was er in de stad te zien, dat er wat bijzonders aan de hand was: de vlaggen stonden op de tram, de vlaggen gin gen uit op het Stadhuis en 'op alle gemeen tegebouwen. handelshuizen en particuliere ondernemingen van anderen aard volgden en vooral naar de rivierzijde van de stad, waar immers de plechtigheid van de eerste ontgraving zou plaats vinden, nam het feest betoon toe. Ferd. Timmermans tinkelde op den Stad huistoren ,,'k Heb u lief, Rotterdam" en zelfs de zon brak in het middaguur door om de feestvreugde te verhoogen. Bij het Park Bij het Park staan alle dingen voor de plechtigheid der „eerste ontgraving ten be hoeve van de Maastunnel" gereed. Er is een tamelijk groote tribune getim merd, waarop zich de genoodigden vereeni gen, vóór de tribune staat een bevlagd spreekgestoelte. Tegen den achtergrond van het mooie Park, in het midden, waar eens het Ventilatiegebouw zal verrijzen, waait een groote vlag. Hier staat ook de rupskraan, waarmede straks de slcepemmer in werking zal wor den gebracht, die de eerste happen uit den Rechter Maasoever zal wegvreten en op de gereedstaande vrachtauto's zal storten. Honderden verdringen zich rondom het afgezette terrein, wanneer tegen drie uur de plechtigheid een aanvang neemt. Men ziet den Minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude en den Commissaris der Koningin jhr. mr. dr. H. A. van Karncbeek. De Burgemeester spreekt De Burgemeester zeide in zijn rede, dat hoewel men den oag niet moet prijzen vóór den avond, deze dag niet onopgemerkt mag voorbijgaan; het groote werk staat nu te worden aangevangen en dit mag tot blijd schap stemmen. Is men verheugd, dat Z.Exc. jhr. Van Lidth de Jeude aanwezig is. 't doet leed, dat Minister dr. Colijn, die als Minis ter van Waterstaat in Maart 1935 den grond slag voor do medewerking van het Rijk heeft gelegd, op het laatste oogenblik ver hinderd was. Ook de naam van Minister Oud zal aan dit voor Rotterdam zoo hoogst belangrijke werk te allen tijde verbonden blijven. Spr. ging in korte trekken de oeverver bindingsvraagstukken van Rotterdam na, stond stil bij de bruggen, de y eerdie neten en het wagenveer en ten slotte bij de moeilijk heden bij de voorbereiding van de tunnel- verbinding ondervonden. Thans kan de ontgraving voor het werk beginnen en wordt dus de eigenlijke bouw- arbeid ingeluid. Binnenkort zal ook op den linker Maasoever worden begonnen, terwijl ook in het bouwdok aan de Heyschehaven en in de verschillende fabrieken de uitvoe ring van onderdeelen ter hand wordt geno men. Thans zal dan dit werk, dat zoowel wat betreft de bestemming als uit een oogpunt van ingenieurskunst zoo hoogst belangrijk is, aanvangen. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken, dat op dit werk zegen moge rusten, dat het tot eer moge strekken van de ontwerpers en de uitvoerders en dat het krachtig moge medewer ken tot vermeerdering van den bloei van Rotterdam, Nederlands nationale haven. Rede Ir. J. H. Telders Vervolgens beklom de president-commis saris van den N.V. Maastunnel-bouw ir. J. H. Telders het spreekgestoelte. Spr. zeide niet te vermoeden dat men van hem hier op dit oogenblik een groote rede zou verwachten. Toch wil hij namens de N.V. Maastunnelbouw op dit belangrijke oogenblik gaarne iets zeggen. De laatste maal, dat de burgemeester en spr. elkaar hebben ontmoet is geweest bij de ondertee- kening van het contract. Spr. had toen vol doende optimisme, om onder dat contrart zijn naam te zetten. Vier maanden zijn sinds dien verstreken en in dien tijd is zeer be langrijk werk gedaan. Sprekers aandeel in de vele technische kanten van het vraag stuk is heel gering. Daarom mag hij hier wel verklaren, dat hij het vaste vertrouwen heeft een vertrouwen, dat hij mede put uit wat hij in die vier maanden reeds beeft, mogen eonstateeren dat het mogelijk zal zijn, dit werk tot een zeer behoorlijk einde te brengen. Het contract laat de eer van het ontwerp gracieus aan de aanneemster, maar spr. weet, dat slechts hechte samenwerking tus schen aanneemster en den gemeentelijken Technischen dienst dit ontwerp hebben kunnen doen ontstaan. En diezelfde goede samenwerking zal noodig zijn. om het werk tot een goed einde te brengen. Wat hij in deze vier maanden van die samenwerking heeft kunnen zien. doet hem het volste ver trouwen hier in hebben. Sp. eindigde m"t de hoop uit te spreken, dat alle medewerkers later op de jaren waarin zij aan het tot stand komen van de tunnel onder de Maas hebben gearbeid zullen mogen terugzien, als op een tijd van hard werken, niaar rok, één waarin een mooie taak werd vei vuld. Het work begint Dan is het groote oogenblik aangebroken. De Burgemeester drukt op den knop. waar op de sirene, die in de huurt op een loods is opgesteld, begint te loeien, en terwijl dit signaal door alle booten in den omtrek wordt overgenomen, worden de motoren aan geslagen en begint de rupskraan de narde te ontgraven. De eerste werkzaamheden aan den Maas tunnelbouw zijn verricht. Over drie jaar zal, wanneer er geen tegenslag komt. de tunnel zoover zijn, dat we er door kunnen loopen en in 1941 volgt de glorieuse opening. sitSSSjKtl' Het groote moment: burgemeester Droogleever Fortugn drukt op een knop. waar- door een sirene het aanvangsein geeft. Links: Ir. J. H. Telders, president-com- missacis N.V» Maastunnelbouw*

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3