AKAZET Fransche regeering behaalt meerderheid Bilbao nog niet veroverd Het Derde Rijk heeft landbouw grond noodig WOENSDAG 16 JUNI 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland BLUM HOUDT STAND Op gezette tijden pleegt de egaliteit van het politieke leven in Frankrijk te worden afgewisseld door een crisis van betrekkelijk vèrdragende strekking. Maar steeds als de nood hoog is treedt Blum naar voren, om bij de strijdende groepen tusschenbeide te komen en het verlossende woord te spre ken. Dat is het geval geweest bij de stakin gen en de daaruit voortvloeiende onlusten; dat is bij herhaling het geval geweest als het buitenlands-che aangelegenheden betrof. En zoo ook was het weer het geval, nu de Jlegeering zich tot de Kamer heeft 'gewend om toestemming te vragen wegens enkele financieele uitgaven, die ertoe moesten leiden, dat bepaalde belastingen aan ver hooging niet konden ontkomen. Bij deze gelegenheid heeft het het kan miet worden ontkend weer even gespan nen. De Fransche regeering van het volks front moge eensgezind zijn tegenover het buitenland, ten aanzien van binnenland sche kwesties is zij slechts een eenheid van deelen. Eenerzijds immers zijn daar de radicaal- socialisten, die reeds lang bezig zijn om on rust in eigen gemoederen te bezweren en morrende stemmen tot zwijgen te brengen iWat men onder radicaal-socialisten moet verstaan is voor een niet-Franschman moei lijk te omschrijven. Ten deele kunnen ze worden vergeleken met onze vrijzinnig- democraten. De richting kenmerkt zich door zeer democratische opvattingen. Anderzijds lieten in het volksfront de communisten zich niet onbetuigd. Welis waar hebben zij opzettelijk geen zitting wil len nemen in de Regeering, maar met hun .72 zetels kunnen zij, als het hun overigens meeloopt, in de Kamer een sleutelpositie innemen, die hun de macht geeft, in elk geval een voortdurende dreiging te vormen voor den bestaan van het drievoudig ver bond. Van hun beteekenisvolle positie schij nen de heeren zich bij voortduur bewust te zijn, gezien de wijze, waarop zij in hun pers het kabinet-Blum bejegenen, gezien weder om hun manier vam optreden tijdens de thans weer achter ons liggende financieele .crisis. Van de radicaal-socialisten heeft men 'ditmaal blijkbaar weinig last gehad. Wel moesten enkele verzoenende woorden tegen over bepaalde leden van de fractie worden gesproken, maar overigens was er geen kwaad aan de lucht. Eenigp<zins anders stond het met de com munisten. Dezen meenden geen uiting te moeten geven aan goed- of afkeuring, doch zich .van stemming te onthouden. En te midden van al deze beslommeringen heeft Blum weer de vaak ondankbare rol ge speeld van reddende engeL Te redden was er wel een en ander. In Ue eerste plaats natuurlijk het kabinet. Dit staat nu wel vrij veilig. Het land kan het weer even uitzingen en dus kan de regee ring voortgaan met allerhande maatrege len, die de kiezers kunnen betooveren, te treffen. Daarbij komt, dat de eenheid van de partijen van het volksfront misschien niet al te hecht mag zijn, daartegenover staat dat de andere (partijen niet vermo gen, een combinatie te vormen, aan welke een bestaan van enkele maanden, voor Frankrijk reeds vrij lang, kan worden ver zekerd. In de tweede plaats zal deze overwinning fvan Blum niet nalaten, indruk te maken op het buitenland. Het staatscrediet zal er mis schien eenigszins door stijgen. In elk geval as de franc, hoe veel ook reeds in waarde gedaald, voorloopig veilig gesteld. De beslissing is gevallen met merkwaar dige snelheid. In een avond- en nachtzit ting van de Kamer heeft men de geheele aangelegenheid besproken. En men heeft aan de beraadslagingen slechts een einde gemaakt om tot steïhming over te gaan, een stemming, die tenslotte aan de Regee ring een nog vrij groote meerderheid ver schafte. Het aangenomen ontwerp geeft aan de Regeering volmachten, om zelfstandig min of meer vérstrekkende geldelijke beslissin gen te nemen. In hoeverre deze delegatie van macht in overeenstemming is te bren gen met hetgeen de Fransche grondwet voorschrijft inzake de bevoegdheden van 't parlement, kan worden betwijfeld. In Ame rika zou 't Hooggerechtshof zich misschien niet onbetuigd laten. Maar Blum zit intus- schen weer behoorlijk vast in het zadel, en dat is in deze omstandigheden voor Frank rijk wellicht nog de beste oplossing. Het zal wel goeddeels aan zijn bemid deling te danken zijn, dat de communisten .tenslotte toch hebben voorgestemd. Na de nederlaag Crisis in de Rex-partij De voorzitter van de Rexistische kamer fractie, Pierre Daye, heeft zijn ontslag in gediend. Degrelle heeft dit ontslag aan vaard en Legros aangewezen om hem te vervangen. In Rexistische kringen ver klaart men, dat Daye zijn ontslag heeft ge nomen, teneinde Degrelle volledige vrijheid te laten om de Rexistische parlementsfrac- tie te reorganiseeren. AIR FRANCE EN LUFTHANSA De Air France heeft medegedeeld, dat. de eerste versnelde dienst ParijsFrankfort BerlijnKeulenParijs door samenwerking van de Air France met de Duitsche Luft hansa tot stand is gekomen. De mogelijk heid is thans geschapen, dat een vliegtuig, dat 's ochtends uit Berlijn of Parijs ver- okt, daar 's avonds weer terugkeert De leider van den katholieken Wind horstbond te Dantzig, Ernst Riedel, is gis- teren wegens beleediging der N.S.D.A.P. en belasteren van de crimineele politie van Dantzig veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Machtigingswet door de Kamer aangenomen De houding der partijen De Kamer heeft het wetsontwerp tot het verleenen van volmachten aan de regeering met 346 tegen 247 stemmen aangenomen. De juiste tekst van het ontwerp, dat de regeering aan de Kamer heeft voorge legd, luidt als volgt: De regeering wordt gemachtigd tot 31 Juli 1937 bij decreet, besproken in den ministerraad, de noodzakelijke maatre gelen te nemen tot herstel van de open bare financiën en tot bescherming van de spaargelden en het openbaar crediet. Deze decreten zullen binnen 3 maan den worden voorgelegd aan het parle ment ter bekrachtiging, of in ieder geval in de eerste vergadering van de 'buiten gewone zitting van 1937. Gistermiddag om tien minuten voor vier werd de zitting van de Kamer geopend. In de Kamer heerschte geen bijzondere op winding en zelfs geen onrust, toen de mi nister van Financiën, Vincent Auriol, on middellijk na de opening van de vergade- rin., het wetsontwerp, dat de regeering verstrekkende financieele volmachten geeft, indiende en met het verzoek om een onmid dellijke behandeling. Het wetsontwerp werd naar de financieele commissie verwezen. Auriol verzocht onderbreking van de verga dering tot zij de financieele voorstellen in behandeling kon nemen. Een voorstel van den afgevaardigde Marcel Heraud om de zitting tot Donderdag te verdagen, werd ver worpen met 350 tegen 230 stemmen. In de nachtzitting van de Kamer zei de minister van financiën: „Wij zijn voorne mens met vastberadenheid gebruik te ma ken van de volmachten, die wij u vragen om te strijden tegen de aanvallen die niet uit hel buitenland, maar uit Parijs komen". Ruim vijftig milliard francs zijn naar het buitenland gebracht- De regeering wil het openbare crediet verdedigen en vervolgens opbouwen. Er moet een snelle beslissing ge nomen worden en voor dit werk vraagt de regeering liet vertrouwen van de Kamer. De linksch onafhankelijke afgevaardigde, de Chappedelaine, acht het ontwerp in strijd met den geesrt van de grondwet. Het parlement heeft nie<t het recht, afstand te doen van zijn bevoegdheden. Uiteenzetting van de regeering Ter motiveering van het verzoek om vol machten, heeft de regeering een uiteenzet ting opgesteld van hetgeen zij in het afge^ loopen jaar tot stand heeft gebracht. Zij wijst hierbij op het financieel herstel en de economische ontwikkeling van het land. De sociale wetten hebben kalmte gebracht en de consumptie is gestegen. Verder heeft de aanpassing van de munt het contact tus- schen de Fransche markt en de buitenland- sche markten hersteld. In het derde gedeelte van de uiteenzet ting verklaart de regeering de wijze, waarop zij de staatsfinanciën wil regelen. Eerst wijst zij op het mislukken van handelwijzen der speculanten en de deserteurs van de franc. De speculatie is gebroken en de kapitaal- vlucht heeft opgehouden. Doch het. herstel eischt voortdurende zorg. Sedert 5 Maart heeft de regeering belangrijke bezuinigingen ingevoerd op de opembare uitgaven, terwijl do inkomsten zijn gestegen. Thans moet met kracht en voorzichtig heid. geleidelijk het evenwicht tusschen in komsten en uitgaven worden hersteld, waar bij rekening moet worden gehouden met do noodzakelijke aanpassing aan nieuwe om standigheden en de r.ormale ontwikkeling van het economisch leven. Er zullen geen maatregelen worden genomen welke de on misbare levensbehoeften treffen of welke da productie zullen vertragen. Mcdedeeeling van Auriol De minister van financiën, Vincent Auriol, heeft meegedeeld, dat in het regeeringsont- werp geen sprake is van verhooging dei- successierechten, noch van een vermeerde ring van de rechten op suiker en benzine. De regeering heeft volgens Auriol apoedbe- handeïing van de ontwerpen verzocht en plotseling vond zij tegenover zich een spe culatief offensief, zooals het land ook gezien heeft in 1924, 1926. Mei 1935 en Mei 1936. In deze omstandigheden clc ontwerpen aan een langdurig debat te onderwerpen zou gevaar lijk zijn. Minister Auriol wees er nogmaals op, dat een einde moet worden gemaakt aan de speculatie, welke zich kenmerkt door e*n voortdurende hausse van do prolongatie. Dit is te minder noodzakelijk nu de deposito's bii de spaarkassen sedert Januari steeds zijn toegenomen. De financieele commissie der Kamer heeft met 22 tegen 16 stemmen en 6 onthoudingen (5 communisten en 1 radicaal-socialist) be sloten gunstig rapport uit te brengen over het wetsontwerp. Hoe de partijen stemmen De communistische Kamerfractie en het centraal comité der oartij hebben een mo*ie aangenomen, die er op schijnt te wijzen, dat de communisten zich van stemming over het wetsontwerp willen onthouden. De radicaal-soeioJistischc fractie heeft met ontwerp. Het stabilisatiefonds De „Temps" bericht, dat Paul Bauddin en Charles Rist, die 5 Maart j.l. hebben toege stemd om tezamen met Labeyrie, den gou verneur van de Fransche Bank, en Jacques Rueff, den directeur van de fondsbeweging, een commissie te vormen, ten einde het stabilisatiefonds te beheeren en de wissel markt te controleeren, den minister van fi nanciën een brief hebben gezonden, waarin zij hem mededeelden, dat zij hun functie neerleggen. De stakingen in Amerika Toestand onveranderd In den stakingstoestand is nog niet veel veranderd. President Roosevelt heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat, wan neer de Republic Steel Company bereid is, een mondeling collectief contract aan te gaan. zij ook bereid zou moeten zijn, een schriftelijk collectief contract te aanvaar den. Bij een botsing tusschen de politie en posters voor de fabriek van de Bethlehem Steel Corporation te Johnstown zijn zeven menschen gewond. Twee hunnci verkeeren in ernstigen toestand. Er werden verschei dene schoten gelost. De menigte was gewa pend met knuppels en steenen, terwijl de politie van traangas gebruik maakte. Vierduizend arbeiders der scheepswerven hebben Maandag het werk neergelegd, na dat Zaterdag evenveel werklieden in sta king waren gegaan. Op de zestien werven, die door de beweging getroffen werden, zijn vierduizend arbeiders onder bescherming van een bijzondere politie aan het werk ge bleven. Te Parijs wordt het elfde wereld- petroleumcongres gehouden, benevens het twaalfde congres der internationale federa tie van vereenigingen van auteurs en com ponisten. In België wordt onder de caféhouders gestaakt. De staking is te Brussel niet al gemeen. De restaurants zijn nog open. In de provincie schijnt daarentegen de staking in de groote steden wel algemeen te zijn Te Gent en Antwerpen echter is de staking op een mislukking uitgeloopen. ROTTERDAM! Nieuwe Binnenweg 160, TeleL 37033 Zwaanshals 374 DEN HAAG: Colambnsstraat 2) heek Snezkade. HAARLEM: Schoterweg f Telefoon 16659 HILVERSUM: Veerstraaf 50 Telefoon 6819 Nederlandsche gezant bij Delbos De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Delbos, heeft gisteren achtereenvol gens de-n Britsclien ambassadeur. Sir Eric Phipps, den Nederlandschen geaant, Jhr. Dr. J. Loudon, en den president der rcpulbliek Libanon, Edde, ontvangen. Uit Rusland „Met ijzer en staal" In Rusland worden in werkplaatsen, fa brieken, kolchozen en sowchozen meetings gehouden, waar gesproken wordt over een voorstel der spoorwegarbeiders tot het uit geven van een defensieleening. Resoluties worden daarbij aangenomen, waarin gezegd wordt, dat iedere duim gronds met ijzer en staal verdedigd zal worden. De leening zou 170 millioen groot zijn. Nieuwe arrestaties Het Poolsche telegraafagentschap ver neemt uit Moskou, dat volgens inlichtingen van particuliere zijde den laatsten tijd nog de volgende personen gearresteerd zijn: Generaal Lewandofski, commandant van het Kaukasische militaire district; generaal Gorbatsjof, plaatsvervan gend commandant van het militaire district Moskou; generaal H a e c k e r, chef van de afdee- ling buitenland van het volkscommissariaat van Oorlog; Kresty nski, voormalig ambassadeur te Berlijn en plaatsvervangend volkscommis saris van Buitenlandsche Zaken (hij was onlangs naar Justitie overgeplaatst; Karachan, voormalig volkscommissaris van Justitie en oudgezant in China, Turkije en Polen; Rosenberg, plaatsvervangend secreta ris-generaal van den Volkenbond en Sovjet gezant te Madrid; Stern, chef van de Westersche afdeeling in het volkscommissariaat van Buitenland sffhe Zaken; Cu k ierman h, chef van de afdeeling ■voor het Verre Oosten in het volkscommis sariaat van Buitenlandsche Zaken; Joerenef, jarenlang Sovjet-ambassa deur te Tokio; M i r o n o f, plaatsvervangend chef van de persaf dee ling van het volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken; E 1 j a w a. plaatsvervangend volkscommis saris voor de lichte industrie en voormalig plaatsvervangend voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Transkaukasi- sche republiek. Er zouden trouwens nog meer arrestanten zijn. wier namen nog niet bekend zijn. Officieel wordt te Moskou medegedeeld, dat Rosengolz ontheven is van zijn functie als volkscommissaris voor den Buitenlandscheu Handel, in verband met zijn overplaatsing naar een „anderen werkkring", die echter niet genoemd wordt Naar verluidt, zijn Rozenberg en Yoerenef niet gearresteerd. Coloded, voorzitter van den raad van volkscommissarissen van Wit-Rusland, is niet herkozen, nadat hij zijn ambt 15 jaar lang had bekleed. De Russische ambassadeur te Berlijn heeft zijn standplaats verlaten. LIJK VAN WICHMAN GEVONDEN? Uit Danzig wordt vernomen, dat in een bosch bij de stad een lijk is gevonden. Men vermoedt, dat dit het stoffelijk overschot is van den socialistischen afgevaardigde Wichman» die sedert 25 Mei, den dag. dat hij door de politie werd gearresteerd, ver mist wordt. Het lijk is evenwel nog niet herkend. Onbeschrijfelijke toestanden in de stad Bevolking tot overgave uitgenoodigd Bilbao ia no- altijd niet ingenomen. Het schijnt, dat de troepen van Franco voortgaan) de omgeving van de stad te „zuiveren". De dreiging wordt intus- schen steeds grooter, aangezien bergen bezet zijn, die de oppervlakte van Bilbao beheerschen en derhalve beschieting mogelijk maken. Madrid heeft geleerd, hoe meedoogenloos de komende dagen kunnen worden. Om zes uur gisterenmiddag heeft de generale staf van het rechtsche leger te kennen gegeven, dat de in het buitenland verspreide geruchten over inneming bij verrassing van Egona en over een binnen- .rukken van de rechtschen in Bilbao voor barig zijn. Hetzelfde werd gezegd van de bezetting van Deusto. De rechtsche troepen hebben zich mees ter gemaakt van den berg Arch an da, welke het centrum van Bilbao beheerscht Generaal Franco, die van nabij de operar ties in het Baskenland volgt, heeft ver klaard zeer tevreden te zijn over zijn troe pen. De rechtsche troepen hebben de oude ..ijzeren gordel" gezuiverd. De verdedigers gaven zich over. Ongeveer vijfduizend man werd krijgsgevangen gemaakt, en een groo te hoeveelheid materiaal viel den recht schen in handen. Een ooggetuige, die te Saint Jean de Luz is aangekomen, heeft den correspondent van Reuter verklaard, dat een onbeschrijfe lijke toestand te Bilbao heerscht, doch de stad houdt stand. Den geheelen dag vlie gen toestellen van de rechtschen op geringe hoogte boven Bilbao, in de breede straten mitrailleurvuur openend en handgranaten werpend in de nauwe straten, waardoor vele slachtoffers vallen. De stad staat ver der bloot aan geweer- en mitrailleurvuur van de Archanda-hoogten. De weg naar Castro Urdiales en Santan der wordt onophoudelijk door zware bom menwerpers bestookt. Op verscheidene plaatsen is de weg geheel vernield, zoodat een eventueele terugtocht van Bilbao op Santander onmogelijk is. Bezorgdheid voor verwoesting van Bilbao De Britsche regeering heeft verzocht, tegenover de rechtsche autoriteiten uit drukking te geven van haar verwachting en overtuiging, dat de bedreiging, Bilbao te verwoesten, niet ten uitvoer zal worden ge legd. Groot-Britfannië blijft voortgaan met ter zeer, buiten de driemijlszöne, bescherming te verleenen aan schepen, welke behulp zaam zijn hij de evacuatie van vluchtelin gen uit Bilbao, mits deze vluchtelingen vrouwen, kinderen, grijsaards of gijzelaars zijn. Geen andere categorie zal worden toe gelaten. De Britsche consul te Bilbao, Stevenson. Is te St Jean de Luz aangekomen. De con sul van hetzelfde land te Santander heeft opdracht ontvangen te vertrekken. Rechtsche vliegtuigen, hebben, hoven Bilbao duizenden strooibiljetten uitgewor pen, waarin de bevolking van de Baskische hoofdstad wordt uitgenoodigd zich over te geven. In deze biljetten wordt er op gewezen, dat Bilbao elk oogenblik onder het geweervuur der rechtschen kan komen te liggen, en dat de nuttelooze tegenstand slechts zou kunnen leiden tot verwoesting van het ge bied. Dengenen, die geen misdaad hebben be dreven en zich overgeven zal niets worden gedaan „Gij zijt", zoo wordt dan verder ge zegd. ,,op laaghartige wijze verraden door uw leiders, die u aan hun lage hartstoch ten hebben opgeofferd. Gij hebt van onze rechtvaardigheid niets te vreezen, slechts zij zullen voor hun verraad boeten. Laat geen oogenblik verloren gaan, want als de strijd eenmaal begonnen is, is het moeilijk hem te staken". Britsch Lagerhuis bespreekt den toestand 1. dat de verdediging van Bilbao door de Baskische regeering nog steeds verzekerd is: 2. dat de evacuatie der vluchtelingen voortduurt, en dat 4.400 vluchtelingen Zon dag Bilbao onder bescherming van de Brit sche marine hebben- verlaten, met bestem ming- naar een Fransche haven; 3 dat van de Baskische regeering een bericht is ontvangen, waarin wordt verzocht zocht de bescherming van de Britsche vloot te doen voortduren en het plan te kennen wordt gegeven de evacuatie der vluchte lingen en gijzelaars te verhaasten, in ver houding van een gijzelaar tegen twintig vluchtelingen. Hulp van buiten De Italiaansche pers stelt de rol In het licht, welke de „Zwarte Pijlers", dat zijn de Italiaansche vrijwilligers, spelen bij de op marseh naar Bilbao. Zij hebben Derio bezet. Volgens de Ita liaansche correspondent zou dit punt een groote tactische waarde hebben. De „Zwarte Pijlers" zouden 6000 krijgsgevangenen heb ben gemaakt. Uit Moskou wordt gemeld, dat de tweede en derde Internationale hebben besloten een eenheidsfront te vormen, teneinde de Spaansche regeering te steunen. Afgevaar digden der beide internationales zullen zoo spoedig mogelijk te Genève bijeenkomen en een gemengde commissie zal een plan van actie opstellen. Bijeenkomst van Spaansche diplomaten De Spaansche regeering heeft haar bui tenlandsche vertegenwoordigers te Valencia samengeroepen, teneinde de bedoelingen en richtlijnen der regeeringspolitiek gezamen lijk aan een grondige bespreking te onder werpen. In verband met deze bijeenkomst is de Spaansche zaakgelastigde te Den Haag. de heer De Semprun y Gurrea gister naar Valencia vertrokken. Slachtoffers der luchtaanvallen Men publiceert cijfers van het aantal slachtoffers der luchtaanvallen in Basken land onder de burgerbevolking. Alleen in April zijn volgens deze cijfers 2965 burgers om het leven gekomen en 2451 gewond in 34 dorpen. Te Durango zijn 520 mensclien gedood, te Guernica 1654. Doorn weigert domein af te staan Een scherpe aanval op het huis „Hohenzollern" (Van onzen Duitschen correspondent) „Huize Doorn" weigert de afgave van grondbezit ten gunste van landbouw en veeteelt in 't Derde Rük. In een der laatste nummers van de „Nationaal-Socialistische Landpost" het orgaan van de boerenorganisatie van Rijksminister Darré, lezen we een vrij scherpen aanval op 't Huis Hohen zollern. Ons frappeert deze aanval te meer, daar men de laatste vier jaar waarschijnlijk niet zonder opzet zorg* vuldig alles vermeed, wat ook maar bij benadering in verband staat met den glanstijd van het keizerlijk bewind. Men beschouwt deze époche in de Duit sche geschiedenis klaarblijkelijk als afgedaan en in het Derde Rijk beperkt men zich bij voorkeur tot feiten, welke het volk van de practische beteekenis der nationaal-socialistische regeering moeten overtuigen. Op Initiatief van Rijksminister S e 1 d t e werd de over heel Duitschland gcorgani seerde „Stahlhelm". een uiteraard monar chistisch denkende en voelende vereeniging van frontsoldaten, waarbij onder meer een man als generaal Watter een leidende posi tie bekleedde, ontbonden. Vele frontsolda ten zullen dat minister Seldte in hun hart nooit vergeven, want de mannen van der Stalen Helm voelden zich minstens even belangrijk voor Duits^hlands wederopbouw als de S.A. en S.S., die in werkelijkheid nog nimmer de gruwelen van een oorlog aan den lijve hebben ervaren! Zelfs de herdenking van 's Keizers ge boortedag 27 Januari werd op initia tief van Rijksminister Hermann Goering onmogelijk gemaakt en de officierencluhs. die zulks met elkaar in de zalen van den Zoölogische Garten plachten te doen, moes ten zich allerlei hatelijke aanvallen van opgeschoten S.A.-mannen, die met stink bommen wierpen, laten welgevallen. Nog dit jaar zijn wi] er op den vroeger zoo his torischen nationalen 27sten Januari op uit gegaan, om vast te stellen, of wellicht in alle stilte 's Keizers verjaardag werd ge vierd, maar van „Heil Dir im Siogerkranz, Vater des Vaterlands. Heil Kaiser Dir!" vie. niets te vernemen Uit de publicatie in de „Landpost" kan worden afgeleid, dat men zich in officipele regecrincnskringen allerlei moeite getrcosf heeft, om van de familie Hohenzollern grondgebied te verkrijgen, dat dan in dienst gesteld zou worden van landbouw en vee teelt. Op „Huize Doorn" schijnt men echter op deze aanvrage niet gunstig geantwoord te hebben, want 't orgaan van den „Reichs- bauernfifhrer" Darré. schrijft onder het sar* castisch opschrift „De „dank" van het voor* malige Koningshuis" het volgende: De „General verwal tun g" van het voor malig regeerend Koningshuis heeft dezer dagen te bevoegden plaatse een bericht in gediend, waarbij zij zich zich beroepen de op niet bestreden verdiensten van het: Huis Hohenzollern tegen eventueele wen- schen der Overheid kant. In dit bericht staat onder meer: „Zonder eenig begrip voor de buitenge woon groote offers van 't regeerend Huis voor het welzijn der gansche natie pro beerden de marxistische regeeringen met slechts op politiek, maar ook op econo misch gebied het Koninklijk Huis door onteigening te ontwortelen en t.en val to brengen. Gerechtig!)eidszin en een histo rische denkwijze van de meerderheid des volks voorkwamen weliswaar een alge heel e onteigening. Ook de 12 toenmalige nationaal-socialistische afgevaardigden in den Rijksdag zijn tegen het voorstel eener tegen bet recht ingaande onteigening van het Koninklijk Huis in het jaar 192li krachtdadig ingegaan. Zij kunnen hier voor aanspraak maken op de erkentelijk heid van het Koninklijk Huis." Het ligt voor de hand. dat de door Rijks minister Darré geleide „Reichsbauernstand" met dit afwijzend antwoord uit Doom verre van tevreden is. De „Generalverwaltung" van het Huis Hohenzollern moet zich dan ook het volgend antwoord laten welge vallen: „Het woord: „Zij kunnen hiervoor aan spraak maken op de erkentelijkheid van 't Koninklijk Huis" hebben wij ook in vroe gere tijden vaak te hooren gekregen. Maar de vraag ligt voor de hand. wanneer zal deze erkentelijkheid van het voormalige Koningshuis nu eens tot uiting komen?, Juist omdat indertijd mede door de stem men der nationaal-socialistische Rijksdag afgevaardigden de onvoorwaardelijke ont- eigeming van de hand gewezen werd, be staat er des te meer grond, nu eindelijk' eens door de vrijwillige afgave van Land een bijdrage te leveren voor de hervorming van het boerenbedrijf, een afgave, welke dan in overeenstemming dient te zijn met den omvang van het grondbezit van het voormalige Vorstenhuis, om zoodoende ook werkelijk als een bewijs van dankbaarheid gewaardeerd te worden. Het is niet voldoende, zich op vroegere verdiensten te beroepen want de Duitsche natie, iedere Duitsche familie, heeft zulke verdiensten. Thans komt het er oo aan, metterdaad een bewijs te leveren om de dank weer te geven, waarover in het bericht der „Generalverwaltung" zoo na drukkelijk wordt gesproken!" Met Rijksminister D a rré en vele ande ren zien ook wij met belangstelling het antwoord tegemoet, hetwelk door „Huis Doorn" op dit herhaald en dringend ver zoek zal worden gegeven! Reizende persoonlijkheden Von Neoiath naar Londen De Duitsche rijksminister van builen landsche zaken, von Ncurath, zal zich, in gevolge een officieele uitnoodiging van de Britsche regeering, op 23 dezer naar Londen begeven. Het is niet de bedoeling, onderhandelin gen te voeren, doch men kan verwachten, dat het bezoek aanleiding zal geven tot een gedachtenwisseling over de vraagstukken, welke de landen beide betreffen, Naar vernomen wordt, zullen de bespre kinden die von Neurath te Londen zal voe ren, voornamelijk gewijd zijn aan de moge lijkheid een nieuw Westelijk pact te sluiten ter vervanging van het Locarno-pact, en aan den toestand in Spanje. Naar verluidt, brengt de chef van den Duitschen generalen staf. generaal Beek een particulier bezoek aan Parijs. Het is mogelijk, dat hij tijdens zijn verblijf te Parijs gelegenheid zal hebben, den chef van den Franschen generalen staf, generaal Gamelin, een bezoek te brengen. Een kroonprins geboren SOFIA, 16 Juni. Koningin Joanna van Bulgarije heeft het leven geschonken aan een zoon. De koninklijke moeder en haar kind, de kroonprins, zijn wel. In het land heerscht groote vreugde. Kort Nieuws Te Alzaridjieh in het Midden-Euphraat gebied is een militair vliegtuig in dit ge bied omlaag geschoten, waarbij de beman ning om het leven kwam. Tijdens het red dingswerk bieven de aanvallers vuren en werd een officier gewond. Tengevolge van 'n botsing tusschen een trein en een vrachtauto, waarmede werk lieden vervoerd werden, zijn te Bagdad 13 personen om het leven gekomen, terwijl 3 ernstig gewond werden. Het Amerikaansche vrachtschip „Del Alba" uit New-Orleans is bij het vertrek uit de bocht van Rio de Janeiro op een rots geloopen. Tot dusverre is het nog niet ge lukt het schip, waarin voortdurend groote massa's water binnendringen, weer vlot te brengen. De koning van Italië heeft gisteren het hoofd der Koptische kerk in Abessinië, Aboena Kirillos, in particuliere audiëntie ontvangen. Eenige. honderden Mohammedanen hebben, bij Ala in de Indische provincie Poensjab, met speren, bijlen en messen een aanval gedaan op een groep sikhs, die een religieuze bijeenkomst hielden. De politie heeft, tot herstel van de orde van de vuurwapenen moeten gebruik ma ken. Drie personen werden gedood. Er zijn verscheidene gewonden. Turati, de vroegere secretaris-generaal der Fascistische partij, die in October 193? van de partijlijsten geschrapt was, is weer in de Fascistische partij opgenomen. Over twee of drie dagen zal hij naar Oost-Afrika vertrekken, waar hij een belangrijke post zal bekleeden. Op 48-jarigen leeftijd is te Washington de democratische afgevaardigde van Mas sachussets, William Connery. overleden. Als voorz. van de arbeidscommissie in 't congres heeft hij een belangrijke rol gespeeld bij de debatten over sociale aangelegenheden °n de JVagner-act. •C Zeker, daf moet gauw nog even verteld worden, ook al regent en stormt het. En als U dan verkouden wordt, vraag niet, hoe dat komt, maar neem direct Aspirin 07 n 2 tabl. 10 cU GEMENGD NIEUWS Opstapjongen uit tram gevallen In sloot geraakt en gestikt Een controleur van de Noord- en Zuid-Hol landsche Tram kwam gistermiddag toen hij in Broek in Waterland in de tram stapte, tot de ontdekking, dat de 18-Jarige opstap jongen C. E. van Batum, zich niet op zijn post bevond. Onmiddellijk werd aan een ongeluk gedacht. De controleur reed met de tram tot Amsterdam, waarna hij met een andere wagen de route Amsterdam-Volen- dam afging. Ter hoogte van Monnikendam ontdekte de man plotseling den jongen, die met het hoofd voorover in een sloot lag. Deze bleek inmiddels te zijn gestikt. Het stoffelijk overschot is naar het Binnengast huis te Amsterdam vervoerd. De politie heeft onder leiding van den bur gemeester van Broek in Waterland een uit voerig onderzoek ingesteld. Aan een der ijzeren palen langs de baan, waaraan de electrische geleidingen bevestigd zijn, werden hoofdharen van den jongen gevon- aen en tevens bloedsporen. De jongen heeft vermoedelijk het hoofd buiten het ba Icon gestoken, waarbij hij in aanraking is geko- nen met een paal en bewusteloos is gesla gen. Veertien meter verder werd het slacht offer van de tram in een sloot geslingerd waar men hem vond toen de levensgeesten reeds grweken waren. De notarisfraude te Gemert De Roermondsche rechtbank heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak van den 65 jarigen oud notaris te Gemert, A. F. J. V., tegen wien de officier van justitie op 1 Juni jl. zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest had geëischt wegens verduistering van een bedrag van f 5.000 teit nadeele van een tweetal cliënten. De recht bank veroordeelde den verdachte tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek yan preventieve heohtenis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2