Jlietnue £riïtsdjr (Éottriui t «CM Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Tweede Rotterdammer Marsch HEDEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Lusse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6112 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 16 JUNI 1937 18e Jaargang abbertcirtirprijjen: Van I tot 5 regels LI7'/» Gke regel meer 0.227» thgezonden Mededeel ingeo van 1-5 regels 230 EJke regel meer (U5 Voor bet bevragen aan 1 bureau V wordt berekend 0.10 Zij, die zich thans op ons blad abonneer en, ontvangen de tot 1 Juli ver schijnende nummers gratis HOOP OP ZEGEN Gisteravond heeft Prinses Juliana op even eenvoudige als kiesche wijze mede- deeling gedaan van de blijde verwachting, welke in haar hart en in het hart van haar naaste omgeving leeft. Een onkiesche pers had hiervan eenige weken geleden reeds een nieuwsbericht gemaakt, doch het gros der Nederlandsche bladen weet evenzeer te zwijgen als te spreken, wan neer zulks gewenscht is en wachtte gedul dig af, tot de aanstaande moeder zelf het oogenblik der bekendmaking gekomen achtte. Deze mededeeling mocht natuurlijk niet te lang uitblijven, want wanneer in het Koninklijk gezin hoop op kinderzegen gekoesterd mag worden, dan leeft heel ons Nederlandsche volk daarin mee en het woordeke „heel" mag in deze dagen met bijzondere nadruk uitgesproken wor den. Anderzijds echter is het moederschap in hope zulk een teere en innige zaak, dat zelfs de schijn van banaliteit te allen tijde geweerd moest worden: de woordkeus van de Prinses was zóó delicaat, dat uit sluitend de aandacht viel op het verblij dende van het feit en zoo heeft zij ons volk geleerd zich met haar te verheugen. Maar dit is dan ook 'n reden om God hartelijk dank te zeggen voor de belofte, dat wij met grond hopen mogen op uit bouw van het Oranjehuis, op voortzetting van de dierbare linie van ons stamhuis. Want dat is de groote nationale be- teekenis van het nieuws, dat in alle Ne derlandsche gezinnen met vreugde ont vangen en besproken is. Met Oranje de toekomst tegen! dat leeft inzonderheid in deze dagen in aller hart. Men kan zich moeilijk een Nederlander 'denken, die een 'andere regeeringsvorm zou begeeren dan zulk één, waar Oranje aan het hoofd staat. De verwachting, dat zulks zoo blij ven zal, heeft God opnieuw gewekt en daarvoor danken wij Hem. Daarnaast echter gaat ons gebed op of Hij alles ten goede leiden wil: eer iets van ons begon te leven, is alles in Zijn boek geschreven en daarom van Zijn Vaderzorg afhankelijk. En voorts: teleurgestelde hoop krenkt het hart; thans niet slechts van weinigen, maar van gansch een volk. Zij er daarom gebed of God in Zijn gunst de blijde verwachting tot verheugende werkelijkheid wil doen uitgroeien. Zijn zegen zij met onze Prinses en haar huis. De Koningin in Huis ten Bosch H.M. de Koningin, die gistermiddag met klein gevolg te half twee per auto van Het Loo naar de Residentie is vertrokken, is te 4.10 uur ten Paleize Huis ton Bosch aangekomen. Prins Bernhard in Metropole Palace Engelsche kroningsfilm vertoond Z K.H. Prins Bernhard heeft gistermid dag, vergezeld van zijn secretaris, Jhr. D e d e 1, een bezoek gebracht aan het bios cooptheater Metropole Palace te Den Haag. -Het gold hier een speciale voorstel ling, waarin aan Z.K.H. de in natuurlijke kleuren opgenomen Engelsche Kronings film werd vertoond. De Prins vond deze film zóó mooi, dat hij.aan den directeur eigenaar van het theater, den heer A. G. ,van Tol, verzocht, de film persoonlijk te willen vertoonen voor de Prinses in het Paleis te Soestdijk. Bovendien werden voor den Prins nog vertoond een film van de plechtigheden bij het huwelijk van het Prinselijk Paar en e e n van het jongste bezoek aan Amsterdam. Loting Dienstplicht Op 28 Juni a.s. De loting ter bepaling van den ingeschre vene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt om tot gewoon dienstplichtige te worden bestemd, geschiedt in het openbaar voor de lichting 1939 op Maandag 28 Juni 1937, des namiddags 2 uur, te 's-Graven- hage, in de „Rolzaal", Binnenhof 8. Benoemd zijn in de commissie, bedoeld in art. 10 tweede lid, der dienstplichtwet voor het houden van de loting voor de lichting 1939: tot lid, tevens voorzitter, mr. R. W. J. C. de Menthon Bake, raadsheer in den Hoogen Raad, te 's-Gravenhage; tot lid, te vens plaatsvervangend voorzitter, M. Bel- z e r, luitenant-generaal, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, te 's-Gravenhage; tot lid, Th. Sanders, lid van de Algemeene Rekenkamer, oud-directeur van de Staats loterij, te 's-Gravenhage. Dr PHILIPS NAAR INDIfi? BATAVIA, 15 Juni. Aneta ven Dr Philips, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, in het begin van 1938 reis naar Nederlandsch-Iniö zal maken, De Prinses doet verheugende mededeeling Dank van het Vorstelijk Paar aan Amsterdam Toespraken per radio vanuit Paleis Soestdijk Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben gisteravond om half negen vanuit het Paleis Soestdijk over de beide omroepzenders elk in een korte rede hun dank betuigd voor de zeer hartelijke ontvangst door de Amsteraamsche bevolking tijdens het bezoek aan de hoofdstad. Naar men ziet heeft H.K.H. Prinses Juliana van deze gelegenheid gebruik willen maken het Nederlandsche volk persoonlijk in kennis te stellen van een te verwachten zeer heuglijke gebeurtenis. Wij laten de beide redevoeringen hier woordelijk volgen. Rede Prinses Juliana „Ingezetenen van Amsterdam, en gij allen, die wij dezer dagen te Amsterdam ontmoet hebben, „Wij beleefden zoojuist in de hoofdstad onvergetelijke dagen, die naar hun aard met onze bruidsdagen alleen te vergelijken zijn, en hiervoor wil ik u thans mijn dank komen brengen. Wij voelden ons overstelpt door de breede stroomen van hartelijkheid, die van alle kanten op ons toekwamen. Het was te ontroerend om onder woorden te kunnen brengen, om, te midden van een versiering, die zulk een licht en fleurig karakter aan de stad gaf, u in zoo grooten getale bijeen te zien. „Hartelijk dank aan den Burgemeester en het overige Gemeente bestuur, zoomede aan het algemeen feestcomité onder -voorzitter schap van Mr. Trip en aan de politie voor haar werkzaamheden bierbij, voor het tot uitvoering brengen van zulk een programma, als wat ons in de afgeloopen week iederen dag opnieuw aange boden werd, en dat steeds weer de feestvreugde in andere, tref fend schoone banen wist te leiden. Nooit had iets mij kunnen weerhouden alle deelen van het pro gramma mee te maken, waren het niet op zichzelf verheugende gezondheidsredenen geweest, die u zeker wilt verstaan en billijken. „Grootsch en diep is de indruk, die wij van deze dagen mede- nemen en het is mij een voorrecht geweest u dit persoonlijk te hebben kunnen zeggen." Rede Prins Bernhard „Ook ik wilde gaarne mijn persoonlijke gevoelens mondeling op deze, door de moderne techniek zoo gelukkig mogelijk geworden, wijze tot uitdrukking brengen. „Het is niet alleen mijn dank, dien ik de hoofdstad wil betuigen, maar ook wil ik uiting geven aan mijn diepe ontroering over de groote liefde en hartelijkheid, welke de geheele bevolking, groot en klein, oud en jong, ons iederen dag opnieuw bewezen heeft. „Bij onze aankomst sprak burgemeester, Dr. de Vlugt, over den traditioneelen band, welke bestaat tusschen het Huis van Oranje en Amsterdam. Ik moet zeggen, dat deze 'raditie op de schoonste cn voor mij onvergetelijke wijze in deze laatste week bevestigd en voortgezet is. „Het moet mij nog eens van het hart, hoe overweldigd ik was, door het vreugdevolle medeleven der geheele bevolking en steeds zal ik alles doen wat in mijn macht is. om te bewijzen hoezeer ik het vertrouwen, dat ik daarin zie, op prijs stel. „Mag ik tenslotte nog den Burgemeester, het Gemeentebestuur, de Huldigingscommissie en de Politie, mijn buitengewoon hartelijken dank betuigen voor den velèn arbeid en de moeite, welke zij zich hebben getroost en hen van harte gelukwenschen met het groote succes hunner bemoeiingen." DORDRECHTS NIEUWE BURGEMEESTER Gistermiddag geïnstalleerd Gistel-middag is de heer J. B1 e e k e r, tot die tijd burgemeester van Opsterland, in gelijke functie geïnstalleerd te Dor drecht, in een spediaal daartoe belegde raadszitting. Hierbij waren o.ra. aanwezig de eohtgenoote en het gezin van den heer Bleeker. verschillende autoriteiten uit zijn vroegere gemeente en het ambtenarencorps voor zoover de dienst het toestond. De loco-burgemeester, wethouder J. San ders (s.d.). hield een toespraak, waarin hij o.m. wees op de bijzondere belangstel ling waarmee in een stad als Dordrecht, met haar bonte versoheidenheid van groepen van verschillende levensopvatting, is uitge zien naar de politieke richting van den nieuwen burgemeester. De benoeming brengt hier naast verheugenis bij de een, ook on voldaanheid bij den ander. Met tegemoet- tredende welwillendheid aanvaarden wij u, aldus spr., als burgemeester van onze oude Merwestad. Wij zullen u 6teunen bij uw arbeid naar de mate van onze krachten en -overtuiging. Nadat hem door den hfeer Sanders de ambtsketen was omgehangen, nam de heer Bleeker het woord om te zeggen, dat hij met vreugde, maar tegelijk met een zekere schroom zijn arbeid aanvangt, gezien de groote verantwoordelijkheid, die deze mee brengt. en die te zwaarder drukt naarmate de Hooge Regeering blijk gaf in spr. ver trouwen te stellen. Het is wel mogelijk, waarschijnlijk zelfs, eoo ging spr. verder, dat mijn inzicht in sommige, misschien meerdere opzichten, eenigszins zal blijken af te wijken van dat van mijn voorganger (den heer de Gaay Fortman, die a.r. was; red.) en dat zulks in de toekomst eenigermate tot uiting zal komen, doch dat zal niet kunnen geschieden voor ik beter georiënteerd zal zijn. Onpartijdig zal spr. zijn in het leiden der raadszittingen; meeningsverschillen kan hij goed verdragen. Het gezag zal hij met kracht handhaven. Uit volle overtuiging is spr. lid van de Vrijheidsbond, maar door partijbelangen zal hij zich nimmer laten leiden. Zeer zeker heeft volgens spr. bij zijn benoeming niet zijn politieke richting de doorslag gegeven, maar de verwachting die men van hem koestert. In vruchtbare samenwerking met de raad hoopt spr. de stadsbelangen te dienen, om te komen tot bloei van Dordrecht, in welks toekomst, aldus eindigde spr., i'k vertrouwen heb. Als oudste raadslid 9prak tenslotte de heer J. K. Ouborg (a.r.) woorden van geluk- wensoh met de benoeming, die moge blijken te zijn in het waarachtig belang der ge meente. Onbevangen zal de Raad u 'als zijn voorzitter tegemoet treden. God geve u ge wondheid en arbeidslust en zegene uw werk in Hollands oudste stad. Hierna maakten de heer en mevr Bleeker persoonlijk kennis eerst met de raadsleden en daarna met de hoofdambte naren. Hedenmiddag zou er gelegenheid worden geboden aan autoriteiten, vertegenwoordi gers van organisaties en aan particulieren, om met het nieuwe hoofd der gemeente ken nis te maken. Van een feestelijk inhalen van den nieuwen burgemeester, waartoe sommigen het initiatief wilden nemen, is op diens be slist verzoek afgezien. Wethouder Sanders hangt den nieuwen Burgemeester de ambtsketen om. Ministers Colijn en De Graeff bij de Koningin H. M. de Koningin heeft gisteravond in audiëntie ontvangen de ministers Dr. H. C o 1 ij n en Jhr. Mr. A C. D. de Graeff. De Fokker „Spin" vliegt weer Men zal zich herinneren, dat Fokker ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als vlieger, constructeur en piloot, het vorige jaar een toestel van zijn eerste type 1910— 1911 liet nabouwen. Doordat echter voor dat vliegtuig geen passende motor en schroef beschikbaar waren, moest tijdelijk een andere motor worden ingebouwd. Thans is het toestel uitgerust met een nieuwen Hirth-motor van 100 p.k. en gister heeft het toestel zijn eerste vlucht gemaakt. De be kende sportvlieger Hoekstra startte gister morgen te zes uur en maakte vier vluch ten van in totaal 60 minuten op een hoogtp van ca. 80 M. De lage bewolking was oor zaak, dat niet hooger werd geklommen. De vlieger was zeer tevreden over de gemaakte vlucht. 16 JUNI 1937 sluit de inschrijving voor den TWEEDEN ROTTERDAM- MER-MARSCH, op Zaterdag 26 Juni van Delft uit te houden. Wie nog niet heeft ingeschreven en toch van plan was het te doen, wachte nu niet langer. Inschrijvingen en giro-overboekin gen welke blijkens poststempel van daag zijn verzonden, vallen nog binnen den gestelden termijn. Het adres voor detachementen en vereenigin- gen is: D. DE ZWART Jr., Noord einde 65, DELFT. Stortingen en overboekingen op giro 232133 t. n. Chr. Gymn. Ver. „ExcelsiorDelft. BURGEMEESTERS JUBILEUM TE MIDDELHARNIS De heer Den Hollander op hartelijke wijze gehuldigd Toespraken en gelukwenschen Evenals in de zus tergemeente Sommelsdijk is ook te Middelharnis op hartelijke wijze het jubileum van Burgemeester den H o 11 a n der herdacht. In beide plaatsen waren de openbare gebouwen, gemeentelijke en provinciale kantore»1 met de nationale vlag getooid. Ook verschillende particulieren hadden d.it goede voorbeeld gevolgd. In de smaakvol versierde raadszaal waren de raads leden met hun dames aanwezig, toen de burgemeester met zijn familie door de beide wethouders werd binnengeleid. Op zeer hartelijks wijze sprak wethouder J. .Vroegindewei namens het gemeente bestuur woorden van gelukwensch. Wethouder Slis bood namens de raads leden een schitterend bloemstuk aan, waarna de heer J. van dör Meide, raadslid, een overzicht gaf van alle. wat in den loop der jaren door den burgemeester in stand is ge bracht. Spr. dankt den jubilaris voor al het werk door hem verricht, en wenscht hem toe dat God hem nog vele jaren zal sparen voor gezin en gemeente. De burgemeester verklaart het bui tengewoon op prijs te stellen op deze wijze met den raad bijeen te komen. Den gemeente secretaris, die een belangrijk deel heeft geha< in de voorbereiding van deze ontvangst, wordt oprechte hulde gebracht voor de wijze waarop de ontvangst geregeld is. Spr. doet het leed dat de heer Struik door ziekte ver hinderd is aanwezig te zijn. Den collega's bur gemeesters wordt dank gebracht voor hun aanwezigheid. Dank zij hun medewerking is op het eiland veel tot stand gekomen. Speciaal burgemees ter Nieborg, die als secretaris van verschil lende vereenigingen spr. terzijde stond, spr. dankbaar. De raad wordt dank gebracht De Stadt-Schanke Leidscheplein 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER DINER DINER 90 ct 1.15 1.40 ELK DINER EEN TOPPRESTATIES HOTEL HAMDORFF LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Zomertu<n Badhotel BAD BOEKELO (De Zee op de Heide) Temidden van bosch.heide zee en strand VRAAGT PROSPECTUS ZONGETOVER ONDER T LOVER OP WEELDKIG MOS IN HET BEEKHUIZER bos Breng Uw vacanlie door in HOTEL BEEKHUIZEN VELP Telefoon 3713 Fraai Prospectus op aanvrne»- Zelfde directie als Hotel Stameren Te Maarn Hotel Zilven Te Loenen VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Prinses Juliana en Prins Bernhard heb-, ben gisteravond voor de radio gesproken* Installatie van de nieuwe burgemeester van Dordrecht. De Patria-affaire voor de Rotterdam-i sche Rechtbank. Te Den Haag is gister het Internatio- naai Landbouwcongres geopend. De roofoverval te Geysteren is voor de Roermondsche rechtbank behandeld. Te gen alle verdachten is negen jaar ge vangenisstraf geëischt. Heden is te Amsterdam in een vergade ring van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap de totstandkoming van de Staten vertaling herdacht In Duitschland zijn verschillende pre dikanten gearresteerd. Het Fransche Kabinet heeft in de Kamer de overwinning behaald. Aan de strijd om Bilbao is nog geert einde gekomen. In Rusland zouden weer arrestaties hebben plaats gehad. OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN Schiedamschesingel 98 Rotterdam Telefoon 20400 (4 lijnen) AU de verfkwast I kon spreken I zou h,j zeggen geef my I Ripolm I Ik heb 't noch T op vergcefsch. noch op I half werk voorzint PELMANISME ls de wetenschappelijke training van Uw Geest Het Pelmanisme brengt U VOORUIT! - Vraag ons gratis boekje No. 20. Pelman Instituut Damrak 68 Amsterdam voor de medewerking. Bij de installatie zijn verschillende redevoeringen gehouden waarin samenwerking werd toegezegd maar nu pas kan spr. hierop antwoorden dat de aange name verstandhouding en samenwerking niets te wenschen heeft overgelaten. Als spr. een blik achterwaarts slaat is zijn hart vervuld met groote dankbaarheid jegens God. Zijn tekortkomingen, die spr. ook heeft, zijn door den raad gedragen, waarvoor spr. dankbaar is. In harmonie is samengewerkt met heb gemeentepersoneel Verder wordt dank ge bracht aan wethouder Vroegindewei en voor de woorden gericht tot zijn vrouw en kin deren, waarna hij eindigt met de wensch dab er weer een tijdperk van bloei mag aanbre ken voor de gemeente die hem lief is. Burgemeester Donkersloot spreekt hierna woorden van waardeering namens de stichting Drinkwaterleiding GoereeOver- flakkee. Burgemeester Vooys wenschte geluk na mens de vereeniging van burgemeesters en secretarissen. Voorts waren aanwezig de meeste burge meesters van het eiland, het bestuur der E.M.G.O. en Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee. Van de gelegenheid tot geluk wenschen is door heel veel ingezetenen ge bruik gemaakt. Officieele Berichten onderscheidingen aid is tot officier In de orde dorkruls der orde van verdienste van Öostënr'üW RIJKSWATERSTAAT rd z(jn tot administratief ambtenaar a den Rijkswaterstaat- ln vasten. ------ admlni-stratlef-ambtenaar 2e kl. H. •Goedhardt te 's-Gravenhage, J. H. Mesters te Maastricht, J. H. v. d. S(jde te Zwolle en L* w'«kerke te Terneuzen. alsmede de bureel- ambtenaren G. J. Bessem te Arnhem en E. do Bruijnc te Leeuwarden. kl. vai Voelt U voor een interessant en artistiek beroep Volg can onze goede en goedkope, schriftelijke opleiding tot RECLAME-TEKENAAR EN ONTWERPER V'M, (.««ilenKeid.brtjifllftfleA. Da ..k Ux ur, fttnW p,„ goerf* toekomjl bieden. Gr*tia hulp bij wlliciUtie Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A.S.S.O, Nieuwe Plein 3L Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1