jJliruuir jCritedj t(üouriml Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Statenvertaling KONINKLIJKE FAMILIE UIT AMSTERDAM VERTROKKEN HOLLANDER 3t)onncmentsprija: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/« ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Sbbertttrtitprtjjcn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer032'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer0-45 No. 6111 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 15 JUNI 1937 18e Jaargang Voor het bevragen a V wordt berekend 0.10 Zij, die zich thans op ons blad abonneiren, ontvangen de tot 1 Juli ver schijnende nummers gratis De rdenking van het 300-jarig be staat n den Nederlandschen Staten bijbel valt in een tijdperk, dat de reli gieuze èn de nationale beteekenis van dit monumentale werk bijzonder accen tueert. Al overschatten wij niet de ten- denz naar verhoogde belangstelling in geestelijke en eeuwige dingen, welke in onze dagen valt waar te nemen, zij tee kent zich tè duidelijk af, dan dat men haar alle waarde zou mogen ontzeggen. Anderzijds is de bevoorrechte positie der Kerk in ons land in onderscheiding van die in andere landen niet los te denken van den eeuwenlangen invloed, welke het bezit en het gebruik van den eenheids-bijbel heeft gehad op de struc tuur van ons volksleven. Voor het besef van onzen tijd doet het vreemd aan, dat een bijbelvertaling in de 17e eeuw niet alleen grootendeels bekostigd, maar ook officieel gesanc- tionneerd werd door de landsoverheid. Maar hierin was dan ook de bijzondere waarde, van den Statenbijbel gewaar borgd. Eenerzijds kon hij de onder mijning van het provincialisme bevor deren en dusdoende een kostelijke bij drage leveren tot het bereiken van de nationale eenheid, waaraan in dien tijd ook in cultureel en geestelijk opzicht zoo grootelijks behoefte was. En ander zijds heeft de Statenvertaling haar groote waardij bewezen voor de bevor dering van de eenheid in de schrijf taal. Zoo geraakten allengs de geheele omgangstaal en de literatuur doortrok ken van de eigenaardigheden van het Bijbelsch spraakgebruik. En wie zou durven ontkennen dat de Nederland- sche taal er rijker door geworden is in beeldende kracht? Met het vooropstellen van deze voor ons volk heilzame gevolgen van wat in .1637 als een grootsche daad van gel bekwaamheid en volharding voltooid werd, hebben we echter niet de voor naamste beteekenis van de Statenver taling aangewezen. Die toch ligt op het terrein der bijzondere openbaring en heeft inzonderheid op het leven der Kerk betrekking gehad. Tot op de Dordtsche Synode van 1618—1619 was de Nederlandsche Bijbel overgeleverd aan de eerzucht van geleerden en de belangenstrijd van uitgevers. Aan de hieruit ontstaande onvruchtbare ver snippering van krachten een einde ge maakt te hebben, is een der eerste ver diensten van de vroede mannen, die zich, onder kennelijke leiding des Gees- tes, gezet hadden tot de vertaling van het Woord Gods naar hoogste eischen yan inhoud en vorm. De voltooiing van dezep eerbied wek- kenden arbeid, van 16251634 ge duurd hebbende, en in 1637 bekroond zijnde met de aanbieding van het eer ste exemplaar aan de Sta ten-Generaal op 17 September, stelde Holland in de rij der eenheids-bijbelvertalingen niet vooraan; de Duitsche Lutherbijbel was reeds in 1534, de Engelsche Authorised Version in 1611 gereed gekomen. Dat Holland pas een kwarteeuw na Enge land kwam, is te wijten geweest aan de schromelijke verdeeldheid, eenerzijds op theologisch gebied, anderzijds door het nog niet tot nationale eenheid bonden meervoud der zeven provinciën. Aan Prins Maurits komt de eer toe, den weg te hebben geëffend tot de Natio nale Synode van 1618/19, die op haar beurt weer de stimulans gewekt heeft tot den in eenheid krachtigen arbeid der bijbelvertaling. Dat in 300 jaren tijds geen nieuwe Bijbelvertaling is ontstaan, bedoeld als een vervanging van den Statenbijbel, is een zoowel in historisch als letterkun dig opzicht buitengewoon krachtig be wijs van de innerlijke waarde van het werk der zes hoogbegaafde mannen, die in 1625 de eerste schreden gezet hebben op het in meer dan één opzicht steile pad der Bijbelvertaling. Er is dan ook alle reden, om dankbaar dit feit te herdenken. Het Ned. Bijbelgenootschap was de aangewezen instelling, om aan die herdenking vorm te geven en het heeft dat met passende soberheid ge daan door een waardevol gedenkboek, een boeiende tentoonstelling en een plechtige viering in de Protestantsche cathedraal van 's lands hoofdstad. Ons volk, de Dietsche stam, ook Zuid- Af rika (dat sedert 1933 zijn eigen bijbel heeft), en Ned. Oost- en West- Indië gedenken met diepen eerbied de mannen, die door hun stoeren arbeid ën heiligen ijver ertoe hebben bijgedra- Aanbieding van gedenk penning en eerepenning Groote belangstelling bij het Centraal Station Dankwoord per radio door Prinses en Prins Het bezoek der Koninklijke Familie aan de hoofdstad is gisteren beëindigd. Vooraf heeft H. M. de Koningin in de middaguren ten Paleize ontvangen de leden van het Huldigingscomité, waarbij de voor zitter Mr. L. J. A. Trip, 't woord heeft ge voerd en elk der drie vorstelijke personen en op het Stationsplein vele duizenden be langstellenden om de Koninklijke Familie uitgeleide te doen. Terwijl de Koninklijke standaard van den paleiskoepel werd ingehaald, de muziek van het 5e regiment infanterie uit Amers foort het Wilhelmus speelde, waarbij het 7e regiment infanterie uit Harderwijk de eer bewijzen betoonde, verlieten H. M. de. Ko ningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard het Paleis. De menigte op den Dam juichte de vertrekkende Konink lijke Familie luide toe en de duizenden langs den weg deden dit eveneens. Het Ko ninklijk rijtuig werd vóór en achter ge escorteerd door huzaren. Tegen; vieren bereikte de eenvoudige cere- monieele stoet het Centraal Station, waar in de Koninklijke wachtkamer de. autori teiten het Vorstelijk Gezin opwachtten. Op het perron stonden matrozen in het gelid, terwijl de Marinekapel eerst de roffel sloeg en daarna het volkslied inzette, toen de Koninklijke Familie op het perron ver scheen, nadat H. M. de Koningin zich in de wachtkamer met de aanwezige autoriteiten had onderhouden. Het talrijke publiek op de perrons zong het Wilhelmus mee De Burgemeester van AmsterdamDr. W. de Vlugt. neemt afscheid van de Koninklijke familie bij haar vertrek uit de hoofdstad. een gouden gedenkpenning aangeboden. De voorzijde dezer penningen vertoont de Amsterdamsche stedemaagd, de keerzijde het Amsterdamsche wapen met den datum 8 Juni 1937. Het randschrift luidt: „Blijde inkomst in Amsterdam". Deze penningen zijn geslagen in de ateliers van Koninklijke Begeer. Het ontwerp is van M. Kutterink, die het ook heeft gemodelleerd. Rede Mr. Trip In zijn rede, waarin hij herinnerde aan de blijdschap der burgerij tijdens het Ko ninklijk bezoek, heeft Mr. Trip er op gewe zen. dat Amsterdam, middenpunt van Ne derlands bedrijfsleven, zetel van belangrijke takken van nijverheid, van handel, bank en geldwezen, van scheepvaart en talrijke in Ned.-Indië werkzame ondernemingen, bij uitstek moeilijke jaren heeft moeten door maken. In vol vertrouwen op Uwe Majesteit en Hare Regeering, aldus spr., hebben de be drijfsleiders niet gewanhoopt of versaagd. Dat thans dit bezoek mocht plaats vinden nu nationaal en internationaal een ver nieuwd en versterkt vertrouwen in Neder lands toekomst zich kenbaar maakt, is een reden te meer voor onvergetelijke vreugde en dankbaarheid voor de wijze, vooruit ziende en standvastige leiding, welke Uwe Majesteit en Hare Regeering onder Gods zegen aan land en volk van Nederland heeft gegeven. H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben ieder den gedenk penning aanvaard, waarbij de Koningin Haar waardeering heeft uitgesproken voor de organisatie der feesten. Eerepenning voor de Prinses De burgemeester, Dr. W. de Vlugt, heeft Prinses Juliana aangeboden in goud den penning, aan de schooljeugd vanwege het Gemeentebestuur op den huwelijksdag van het Prinselijk Paar geschonken. De Prinses heeft den bui-gemeester Haar dank betuigd voor dit geschenk en ver klaard het gaarne te aanvaarden. Het vertrek Tegen het uur van vertrek, dat te kwart voor vier van het paleis af plaats had, ver zamelden zich op den Dam, op het Damrak gen, dat Nederland door deze drie eeuwen heen een geestelijk bestand heeft kunnen handhaven, dat tot op dezen dag de schoonste en sterkste zjjV van volkskracht mag heeten God geve, dat ons volk zijn Bijbel blfive omklemmen, niet als een dood voorwerp, maar als een levend bezit, dat, evenals de Statenvertaling met vezelen van taalkundige saamhoorig- heid samengegroeid is met ons volk, tot gelding brengt wat alleen een volk ver- hoogen kan: de gerechtigheid, die uit het Woord is. juichte de vorstelijke personen toe. H. M., vergezeld van Prinses Juliana en Prins Bernhard en eenige marine- en militaire autoriteiten, inspecteerde de eerewacht der matrozen. Bij het wegrijden van den extra-trein naar Baai*n om 7 minuten over vieren weerklon ken de hoera's en drong het eerste der 35 saluutschoten van de „Gelderland" tot de perrons door. Het Koninklijk bezoek, zoo welgeslaagd, was hiermee afgeloopen. Vorstelijke familie te Baarn Precies op tijd te 4.50 uur stoomde de koninklijke trein met den standaard op de locomotief, het station Baarn binnen. De trein stopte voor de Koninklijke wacht kamer op het eerste perron. Nadat eerst een gedeelte van het gevolg was uitgestapt, verscheen H.M. de Koningin, in het grijs gekleed, vervolgens de prinses, in 't blauw en als laatste van de Koninklijke familie Prins Bernhard in de huzaren uniform. Na enkele oogenblikken in de wachtkamer te hebben vertoefd, begaf het gezelschap zich naar het stationsplein, hier werd het vor stelijk gezin door duizenden belangstellenden begroet. De Koningin begaf zich vervolgens met een hofdame in een voor haar gereedstaande- auto. Bij het vertrek wuifde zij haar kinde ren hartelijk toe. Prinses Juliana en Prins Bernhard bleven nog even onder de luifel van de wachtkamer staan. Na van enkele leden van het gevolg afscheid te hebben ge nomen, stapten zij in een auto om zich naar het paleis Soestdijk te begeven. In het paleis Soestdijk werd het Prinselijk Paar verwelkomd door den intendant van het paleis, Jhr. J. A. de Jonge van Zwijns- bergen. H.M. de Koningin is rechtstreeks naar het Loo vertrokken en daar om zes uur per auto aangekomen. Een telegram van H.M. de Koningin „Teruggekeerd op het Loo wensch Ik U, mijnheer de burgemeester, nogmaals de verzekering te geven mijner vreugde en groote voldoe ning, getuigd te hebben mogen zijn van de blijde inkomste mijner kin deren in de hoofdstad des rijks en van alles wat hun in de afgeloopen dagen van de zijde van Amster dams burgerij is ten deel gevallen en U mijn warmen dank te herhalen voor de zoozeer uit het hart geko men ontvangst, welke ook mij is bereid". PRINSELIJK PAAR VOOR DE RADIO Hedenavond om half negen Wfj vernemen, dat het in het voor nemen van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard ligt, zich heden avond per radio tot de bevolking van Amsterdam te richten, naar aan leiding van het gister geëindigde offi- cieele bezoek aan Amsterdam. De redevoeringen zullen te 8.30 over de beide zenders worden uitgezonden. Dr. COLIJN CONFEREERT Wie worden er minister? Dr. Colijn heeft gister de Kamerle den de heeren Ch. J. I. M. Weiter en mr. M. P. L. Steenberghe ont vangen. Men zal zich herinneren dat de heer Weiter Minister van Koloniën is ge weest in het Ministerie-Colljn dat het bewind voerde van 1925 tot 1926. De heer Welter is een der nieuwgekozen R.K. Kamerleden. Chr. Banketbakkersbond Te Zwolle opgericht In een. vergadering gehouden in „Eigen Geibouw", onder leiding van den heer J; Bakker uit Groningen, voor zitter van den Bond van Chr, Bakkers- patroons in Nederland, is definitief be sloten tot oprichting van den „Christe- Jijken Banketbakkersbond". Reeds lang was aan een Chr. Bond voor banketbakkers behoefte gevoeld en vooral door het ijveren voor den Zondagsarbeid door de neutrale organisaties, voelden een aantal pereonen zich in deze organisaties nift meer op hun plaats. De opgerichte Bond is zelfstandig doch nauw verbonden aan den Bond van Chr. Bakkerspati-oons. In deze vergadei'ing werd het bestuur als volgt samengesteld: voorzitter de heer Ald- drik Bol ten te Groningen; secretaris de heer Kolstein te Bilthoven, die ook seci-etaris is van den Bond van Ghr. Bakkei'spatroons; penningmeester de heer G. Youstra te Apel doorn; algemeen adjunct de heer Chris J. Lindeboom te Zwolle. Tpt den opgerichten Bond zijn reeds leden toegetreden in verschillende deelen van het land woonachtig. Een reglement werd vastgesteld. Di de voorbereidende vergadering benoemde propaganda-commissie blijft werkzaam. BUSSUM - Pension HUIZE BEERENSTEIN Pracht ligging bij Bosch en Heide met schitterende Terrassen voor Theeën, Lunchen Dineeren Het le rangs Huis v. h> GOOI Tennisbanen Pension ..HUIS TER DUIN" Tel. 3 (dag en nacht) Bondshotel A.N.W.B Het meest bezochte huis ter plaatse. Schitte rend gelegen in de duinen, vlak bij zee. Alle modern comfort. Uitstekende keuken en verzorging. Vrij zeebad. Vrij garage gasten. Vóórseiz. tot 15 Juli 3.— tot 3.50 p.d.p.p. Wij zenden gaarne onze geïll prosp Noordwijk aan Zee Hotel Pension NOORDZEE FAMILIEHOTEL direct aan Zee Telefoon 27 - BILLIJKE PRIJZEN Hotel - Café - Rest. „SEINPOST" 't geheele jaar geopend. Telef. 430 Fam. VAN BEELEN HOTEL-PENSION RUSTIGE GEDEELTE NOORD-BOULEVARD NOORDWIJK AAN ZEE DOMBURG Hotel de L'Europe Tel. 1 Het Huis waar U zich thuis gevoelt Mod, comfort Badkamers Voor- en naseizoen L- Hoogseizoen 5.- A. MEYER. Chef- kok HOTEL „NAEFF" V E L P (Geld.) BEKEND RESTAURANT Modern Ingericht Auto-Garage TENNISBAAN Prachtige Tuin Matige Prijzen Telefoon 3152 en 3153 B BEIJER. Bestel vandaag DE LEVENSROMAN VAN Dr. H. COLIJN door RUDOLF VAN REEST 288 bladz., 70 foto's - Geb. 3.90 Overal in den boekhandel verkrijgbaar. Uitg. BOSCH KEUNING te BAARN OPENING VAN DE VOLKSRAAD De economische samenwerking tusschen Nederlandsch-Indië en het Moederland is verstevigd Men is f 13.000.000 op de schuld ingeloopen In de rede, waarmede de Gouverneur-Ge neraal den Volksraad heeft geopend, heeft hij een beschouwing gege-ven van den eco- nomischen toestand. Deze is in het afgeloo pen zittingsjaar aanmerkelijk verbeter 1. Toch is er reden voor de vraag zeide hij of van een duurzame wending in de we reldconjunctuur mag gesproken en of Ne- derlandsoh-Indië aan den aanvang staat van een langere peiïode van wezenlijke bloei. Voor Java blijft het welslagen van de oogst der voedi n-g s g e-w- a s se n een be lang van die eerste orde. Deze oogst was in in het jaar 1936 zeer gunstig, ook de voor uitzichten voor' 1937 geven'reden tot op timisme. Aangaande de economische samen werking tussohen Nederlandsóh-Indië en het moederland is sedert de gedachtewis seling in de vorige hoofdzitting de aandacht in hoofdzaak op versteviging en vervolma king daarvan gerioht geweest. Hier ver dient de bereidheid genoemd te worden van het moederland om jaarlijks een aan zienlijke hoeveelheid Java suiker af te no men. In de komende jaren zal mien bedacht moeben zijn op opheffing van wette lijke voorzieningeik, die weliswaar in de achter ons liggende jaren het bedrijfs leven voor volledige ontwrichting hebben behoed, dooh tevens de economische ont wikkeling aan banden leggen. Ten aanzien van de landsfinancië merkte spreker op, dat in 1936 de financiën beantwoord hebben aan gunstiger verwach tingen. Blijkens de voorloopige uitkomsten sluit de geheele dienst-1936 met een over schot van f 26.400.000. Voor een beoordeeling van den stand van zaken is dit cijfer echter niet zonder meer bruikbaar, aangezien dit cijfer voor een bedrag van f 36.400.000 gun stig beïnvloed werd door het -netto-provenu van het per 1 Januari 1937 nagenoeg geheel vervallen bijzonder uitvoerecht op bevoi kingsrubber en voor rond f 2.000.000 ongun stig door de defensie- en welvaartsuitga ven, waarvan Nederland de financiering op zich -nam. Bij uitschakeling van deze facto ren blijkt er dus een tekort te bestaan op den geheelen dienst van rond f 8.000.000. Dit tekort wil zeggen, dat het niet al leen mogelijk was om het jaar 1936 af te sluiten zonder 6Chuldtoeneming, doch dat daarenboven ruim f 13.000.000 op de schuld kon worden ingeloopen, daar aan aflossing van vaste schuld id den gewonen dienst f 21.100.000 begrepen is. Voorts blijkt, dat de budgetaire positie, waarbij geen sohuldvermeerdering meer plaats vindt, geheel verkregen is binnen het kader van den gewonen diensL De buitengewone dienst zal weliswaar sluiten met een tekort van f 15.3 millioen, dooh hieronder is begi*epen f 25.5 millioen aan welvaarts- en defensie-uitgaven ten laste van Nedei'land zoodat feitelijk een ovei-schot op den buitengewonen dienst ver wacht wordt van f 10.2 millioen. Afzonderlijk verdient vermolding, dat aan winstreserveering op de Banka-tinwiu n i n g naar de voorloopige uitkomst ovei 1936 f 4.5 miMioen en naar verwacht wordt over 1937 f 14.5 millioen zal worden besteed. De regeering stelt zich voor, het aantal opcenten op de inkomstenbelasting met 20 te verlagen en het heffingspercentage van de loonbelastingen terug te brengen van 4 op 3. De regeering acht 't gewenscht de bestaan de gelijkheid om op de toegokende p en- si o e n e n een redelijke korting toe te pas sen. te bestendigen. Enkele maatregelen, die in de crisisjaren voor het onderwijs genomen zijn, zullen ongedaan gemaakt worden. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De Haagsche Raad heeft de aangele genheid van de levering van electrische stroom door Rotterdam behandeld. Opening van den Volksraad door den Gouverneur-Generaal. Ter gelegenheid van het jubileum van burgemeester Den Hollander is te Som- melsdijk een feestelijke raadsvergadering gehouden. Het Koninklijk Gezin heeft gister Am sterdam verlaten. De twaalfde partij in de wedstrijd om het wereldkampioenschap dammen is ge ëindigd met remise. De Minister heeft geantwoord op de vragen van den heer Drees inzake werk- 'etschaffing en steunverleening. De strijd om Bilbao duurt nog steeds voort. Men wil de stad „tot eiken prijs" verdedigen. In Rusland zouden nieuwe monster* processen hebben plaatsgehad. Mola's dood zou aan een anarchistisch piloot te wijten zijn. Frankrijk en Engeland gaan over tot verliooging en vernieuwing van belas tingen. De burgemeester van Den Briel De installatie van den nieuw benoemden Burgemeester van Briel le. den heer J. A. Collette zal naar men ons meldt niet heden plaats hebben maar op diens verzoek op Vrijdag 18 Juni a.s. Prachtige Buitenplaats D UIN R E L L 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwijkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee- Wij bezorgen Uwe verzekeringen niet alleen, doch verzorgen ze tevens. P. DE KEYZER ZONEN Makelaars ln Assurantiën ROTTERDAM, MOSSELTRAP 5 Telefoon 24294 (3 lijnen) „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM TeleL 43424 Telef. 28380 opslag - expeditie - controle HET ADRES voor: vakkundig vertrouwenswerk VRAAGT TARIEVEN1 CXUtj- ethVeinié Paulussen n.v-den haag Vijf uur het uur voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede N.V. ARNHEMSGHE HYPOTHEEKBANK VRIJWILLIGE CONVERSIE tot nader order van alle nog uitstaande 4V2 pandbrieven ln: 4 pandbrieven 4 100y4 of 3ya idem 99 De Directie. Mr. S. J van Zijst Mr. J. F. Versteeven, Vijzel op het hoofd Werkman gedood Gistermiddag omstreeks 4 uur is in 't Stadion te Amsterdam een vijzel wegende ongeveer 500 K.g., welke van een vijf meter hooge stelling moest wor den neergelaten, naar omlaag gevallen, doordat een der schakels van de ketting, waaraan de vijzel hing, brak. Een onge huwde 29-jarige werkman werd door het vallende gevaarte aan het hoofd getrof fen en op slag gedood. Zijn lijk is naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht. Muur ingestort Te Bernalda in Italië is een in aanbouw zijnde muur ingestort. Vier metselaars kwa men om het leven, vijf werden gewond. SCHOOLNIEUWS UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Ge.laagd. A.nvullings-doctolraal inljiscli Recht: de heer Mr. H. Campen, Den Haag. NoofUar TGeneeskunde- Mej. A. C. H. da Nooder. St. Laurens <Z), Degelijke, goedkope, schriftelijke oplei ding voor JOURNALIST, JOURNALISTE Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A.S.S.O.. Nieuwe Plein 31, Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1