^ivexmt (JTourant DE WARE DEMOCRATIE Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Gratis lezen tot 1 Juli a*s* flPOLli PRINSES JULIANA abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bi] dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/« ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 6109 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 12 JUNI 1937 ,18e Jaargang §irt)ertrntteprtj?tn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ihgezonden Mededeelinget» van 1—5 regels 230 Elke regel meer0-45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 Heeft een Christelijke grondslag noodig Wij hebben in een vorig artikel de beweging „Eenheid door Democratie" de volle maat gegeven. De goede invloed van deze actie hebben we geenszins ont kend en voor het nobele streven hadden we respect. Toch hebben wü van meetaf onze menschen vermaand er niet aan mee te doen en het verheugde ons, dat slechts enkele vertegenwoordigers van positief Christelijke partijen voor deze heterogene massa optreden. Trouwens, meer dan eens bleek, dat het niet altijd even gemakkelijk was om de eenheid door de democratie te bevorderen, om dat het begrip democratie geestelijk van aard is en dus met de diepste levensbeginselen contact moet hebben. Wü zyn het volkomen eens met Mi nister Oud, die als deugd der ware democratie roemde de erkenning van het recht der minderheden en haar taak om den mensch behulpzaam te zijn te kunnen leven overeenkomstig zün god delü'ke bestemming. Dat was schoon gezegd, maar wü voegden er de vorige week aan toe: „Dit alles wil echter niet zeggen, dat er nu principieele overeenstemming heerscht over het beginsel der demo cratie en dat wü genoeg zouden hebben aan de door Mr. Oud gegeven verkla ring. Wü kunnen er als we 't zoo zeggen mogen vrede mee hebben, maar bevredigen doet zü niet. Want de democratie, waarvan hier sprake is, rust niet op de eenig ware basis: het Woord van God." Toen wü dat schreven had Minister Oud zün opvallende rede in Friesland nog niet gehouden, doch wat hü daar zei heeft nadrukkelü'k bevestigd hoe scherp de principieele tegenstelling is. Want wel sprak de Minister over de goddelü'ke bestemming van den mensch, maar dat hü daaronder iets anders ver staat dan de Christgeloovigen heeft hij in Friesland duidelü'k laten blü'ken: hü is wel onder de indruk gekomen van de invloed der Christelü'ke beginselen ook op de staatkunde, maar verwerpt ze voor zich zelf en zün partüdie is en blijft en zal blüven tot elke prijs vrij zinnig democratisch. Zoo is het ook in de verkiezingslectuur dezer partü uit gesproken, waar telkens weer met ronde woorden is gezegd: op godsdien stig gebied hangen wü de vrü zinnige beginselen aan. Wat wil dat anders zeggen dan dit: vergis u niet, wü gaan niet op de lü'n der Christelü'ke partü'en over, die de Bü'bel als hoogste richtsnoer beschou wen voor het leven in staat en maat- schappüGods Woord heeft voor ons geen normatieve beteekenis; de men- schelü'ke rede heeft aan zich zelf genoeg. Nu zal men zeggen: maar de minis ter sprak toch over de goddelü'ke be stemming van den mensch en dat klinkt vroom. Volkomen juist; we hebben in onze jeugd onder leiding van ongeloo- vige openbare onderwü'zers ook vrome versjes gezongen over deugd, Opper wezen en Voorzienigheid, zelfs over Jezus den Kindervriend; maar van Jezus, den gekruisigde, den Zaligmaker hoofden we niet: dat was beneden de menschelü'ke waardigheid. En wanneer nu door vrijzinnigen ge sproken wordt over „de goddelü'ké be stemming van den mensch", dan zeggen wü niet, dat zulks een leeg woord en Üdel gebaar is; maar er is geenszins mee bedoeld, dat men overeenkomstig de Schrift zal leven ter eere Gods en dat men zich bü al zü'n denken en doen zal laten leiden door Gods Woord. In dien een vrü zinnige dat erkende, zou hü ophouden vrijzinnig te zün en zich bü de Christelü'ke volksgroepen voegen, die wenschen te leven naar het godde- lük bevel; ook al moeten z\j dagelü'ks de versplintering en verdeeldheid der Christenen betreuren en eigen tekort komingen en zonden, ook in de gewone dingen van den dag, belü'den. Wü moeten dit gedurig herhalen om dat men telkens weer de Christenen verwü't, dat zü zich verheffen op de heiligheid van hun beginsel en omge keerd de Christelü'ke belü'denis aan- sprakelü'k stelt voor de fouten der be- lüders. Op die wü'ze kan men met veel schü'n van recht het samengaan der Christelüke groepen veroordeelen, doch intusschen zich principieel vergissen. Natuurlü'k is voor samenwerking zoowel principieele als praktische over eenstemming noodig; doch wanneer de laatste ontbreekt is daarmede d*. onmogelü'kheid der eerste nog niet aan getoond. Dit geldt zoowel voor het al gemeen regeeringsbeleid als bü'v. ten aanzien van de democratie. Het is zeer wel mogelük dat over de toepassing der democratische beginse len tusschen de verschillende groepen der rechterzü'de verschil van gevoelen bestaat, zoodat een deel schü'nbaar dichter bü de vrijzinnigen dan bü zün geestverwanten staat, terwü'l er toch in wezen overeenstemming heerscht. Wü verheugen er ons ten zeerste over, dat het mogelük bleek een breede phalanx van ons volk te vereenigen als weermacht tegen een dictatuur, welke als een monster met twee aangezichten op ons afkwamhet doet ons goed, dat de klassenstrü'dtheorie nergens meer gepredikt en het recht der minderheden algemeen erkend werd; doch daaruit volgt geenszins dat men zoo de ware democratie gegrepen heeft. De ware democratie bestaat hierin, dat alle menschen gelü'k en gelü'kwaar- dig zü'n voor God, en dat die volstrekte afhankelü'kheid van Hem tot gehoor zaamheid aan Zü'n wetten voor het leven verplicht, zoodat de verhoudingen niet volgens menschelük inzicht maar naar goddelü'ke ordening worden be paald. In Eenheid door Democratie kan die tegenstelling niet tot haar recht komen daarom zü'n ook de verdedigers van deze actie niet vrü in hun optreden en maken de positieve beliiders van het Christendom, die aan deze beweging meedoen dezelfde fout als Schriftgeloo- vigen, die de principieele tegenstellin gen op politiek gebied uit het oog ver liezen en innige samenwerking met vrijzinnigen niet beschouwen als opge drongen en afgedwongen door de tü'ds- omstandigheden of politieke verhou dingen, maar als heerlü'k ideaal. Deze liberalistisch-vrü'zinnige be schouwing kan echter de onze niet zü'n. Wü kunnen en mogen onze geestelü'ke afstamming niet verloochenen. De opleving in Nederland Stijgende Citroënverkoopen Gedurende de eerste 5 maanden van 1937 het aantal verkochte Citroën-wagens Er zijn altijd menschen, die achteraan komen. Men vindt ze ook onder het Christelijk volksgedeelte. Wie dat zijn? Dezulken, die zich als buit laten meevoeren door kranten, welke niet thuis behooren in een Christelijk gezin. Op politiek terrein wenschen ze, dat met hen wordt gerekend. En met rechtMaar in het eigen huis geven ze vrij spel aan lectuur, welke niet uitgaat van hun levensbeginsel. Hier valt werk te verrichten voor onze agenten en onze lezers. Vooral nu, vóór den aanvang van een nieuw kwartaal. Wie zich heden abonneert ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers gratis. Nieuwe abonnés kunt U aan ons Bureau opgeven, waarbij U gebruik kunt maken van het inteekenbiljet, hetwelk U elders in ons blad aantreft. DE ADMINISTRATIE DE KABINETSFORMATIE Voor het einde van de volgende week geen oplossing te verwachten Het A.N.P. meldt: Wij hebben getracht van dr. Colijn inlichtingen te verkrijgen omtrent den stand der kabinets formatie. Deze was niet bereid, bij den huidigen stand van zaken eenige zakelijke mededeeling te verstrekken. Wel uitte hij de ver zuchting, hierbij blijkbaar op de Pers doelende, dat er zooveel mede-formateurs waren, die slechts tot vertroebeling van de zaak aan leiding gaven, door allerlei contro versen naar voren te brengen. De eenige concrete mededee ling, die wij van den formateur konden loskrijgen, had betrekking op den tijdsduur. Voor het einde der volgende week was geen op lossing te verwachten. Weer een conferentie met Mr. Goseling Gistermiddag heeft de Kabinets-fonna- teur Dr. H. Colijn opnieuw een onder houd gehad met Mr. C. Goseling, voorzitter van de R.K. Kamerfractie op het departement van Koloniën. De A.N.W.B. De heer Edo Berpsma, de voorzitter van den A.N.W.B., is vorige Zondag 75 jaar ge worden. Hij meent, dat nu zoo langzamerhand de lijd gekomen is om de leiding van den A. N. W. B. aan jongere krachten over te laten. Naar hij mededeelde, is hij voornemens het voorzitterschap van den A.N.W.B., dat hij zoo langen tijd bekleed heeft, neer te leggen. ALS JONGENS VECHTEN Tusschen twee jongelieden van 20 en 17 jaar is het gister op de pont van den Val- kenweg te Amsterdam tot een vechtpar tij gekomen, waarbij de jongste door den ander vrij ernstig werd mishandeld. De 20-jarige is door de politie aangehouden. Het Koninklijk Bezoek aan Amsterdam Prins Bèrnhard toont levendige belangstelling H.M. bezoekt het landelijk gedeelte der hoofdstad Een prachtige rit In de ochtenduren van gister, terwijl H. M. de Koningin en Prinses Juliana ten Pa- leize bleven, heeft Prins Bernhard zijn be langstelling getoond voor militaire aangele genheden en voor de gemeente telefoon, waarbij tevens de werking der vprkeerssie- nalen Z. K. H. werd Bezoeken van Prins Bernhard Van half tien tot tien uur heeft de Prins in de cavaleriekazerne aan de Sarpathistraat vertoefd en daar het bezienswaardige in oogensohouw genomen. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Telefooncentrale Zuid in de Teniersstraat. Hier heeft de directeur der Gemeentetele foon, Ir. G. C. Snijders, den Bezoeker voorgelicht over de werking van het auto matisch systeem, waarbij aansloot een uit eenzetting van de werking der verkeerssig- nalen door commissaris Bakker, chef van de verkeerspolitie. Vooral dit belangrijke onderdeel der verkeersregeling interesseerde Z. K. H., waarom daarna in het bureau van de Verkeerspolitie aan den Overtoom een en ander den Prins nader werd uitgelegd. Aan de practische toepassing der verkeers lichten heeft de Prins toen verklaard zelf wel eens te willen medewerken, hetgeen ge schiedde op het Leidscheplein bij Hirsch. Daar ter plaatse werd de automatische rege ling uitgeschakeld, hetgeen ook gebeurt bij het passeeren van den Koninklijken stoet. Een handschakelaar wordt in dit geval ge bruikt en dit deed Prins Bernhard gistermor gen tegen twaalven nu bij Hirsch, gadegesla gen door een groot publiek, dat.... staan bleef toen de Prins het verkeerssignaal op groen, dus op veilig zette! Aller aandacht was gericht op den Prins. Eerst het geroep: „Groen! Doorrijden!" bracht het verkeer weer in beweging. Het publiek juichte den Prins toe, die tegenover commissaris Bakker verklaarde, dat het stelsel der verkeerssigna- len zoozeer zijn belangstelling heeft opge wekt, dat hij het grondig wil leeren kennen. Omstreeks 1 uur begon Z. K. H. hierop aan de model-inspectie van de wacht op den Dam vóór het Paleis. Dit militaire schouw spel, waarbij infanteristen en matrozen el kander aflosten, trok sterk de aandacht. Dc autorit door Noord Te drie uur reed H. M. de Koningin uit voor een auto-rit naar Noord, het minst sterk bevolkte deel van Amsterdam, waar de belangstelling voor het bezoek intussohen groot was. Het Prinselijk Paar nam geen deel aan dezen tocht. Aan de De Ruyterkade, waar de brandweer aangetreden stond, de alarmsignalen werk ten en de ladderwagen halverwege naar bui ten gereden was, reden de auto's de gemeen tepont op, die het gezelschap vervoerde naar den overkant van het IJ. Op het breede wa ter lagen eenige schepen gepavoiseeid, ook een drietal versierde zeebooten in het Ju- liana-dok. Ternauwernood in Noord aan den Valken- weg gearriveerd, werd H. M. begroet door honderden ateliermeisjes in het wit, en later op den rit door de Meeuwenlaan door groote groepen van leerlingen der bijzondere scho len. De tocht ging nu verder door het meer landelijke gebied. Eerst langs den smallen Nieuwendammerdijk door het zich versteed- schende Nieuwendam, waar de Chr. Oranje- vereeniging bij de Geref. Kerk stond opge steld met tal van vlaggen. Daarna door het meer landelijke Schellingwoude lang»; het IJselmeer. Het werd een lange, hoewel interessante rit tot aan de grens van dit door Amster dammers weinig bezochte deel van de hoofd stad. Nu geen overvolle straten en dicht be zette huizen met kijkers. Het landelijk schoon boeide langs eenzame hofsteden en in wijde verten. Slechts weinigen bevonden zich daar op de door de zon geblakerde landwegen, waar aan weerszijden het vee loom in de weide lag en de hooioppers wacht ten op nijvere handen. Intusschen had men hier in de kom der vroegere dorpen huis aan huis de vlag uit gestoken, en de bewoners stonden er gemoe delijk voor, H. M. eerbiedig groetend of, waar zich hier en daar groepen vormden, de Vorstelijke Vrouwe hartelijk toejuichend. Over het aan den zeedijk liggende Burger dam, langs een midden tusschen de weilan den aan den weg opgestelde groep vlaggende en juichende schoolkinderen, ging het aan op het versierde Ransdorp, het pittores ke dorp in deze streek. Hier stond bij den eerbiedwaardigen ouden toren opgesteld de Wilhelmina-vereeniging, opgericht in r het Kroningsjaar. Bloemen werden hier geboden, het Wilhelmus weerklonk en tus schen de enthousiaste dorpelingen di maar niet aan kunnen wennen dat zij Am sterdammers zijn reed H. M. verder. De stoet was reeds eenige smalle sloot- bruggen gepasseerd, maar het bruggetje, dat de Koningin over moest om Zunderdorp te bereiken, gaf eenige moeilijkheid. Voor hondekar was het breed genoeg, maar groote auto's van Hare Majesteit hadden moeite er behoorlijk overheen te komen. Onder het glunder toekijken der landbou wers ging het echter, hoewel met eenige traging, want de auto der Koningin, die vlot over het bruggetje de gouw naar Zunder dorp inwipte, reed honderden meters voor uit. Bij Zunderdorp was alles evenwel weer het reine. Daar stond tusschen de versierin gen in weer een Oranjevereeniging opgesteld, die H. M. met de overige bevolking spontaan met den zang van het volkslied begroette. Ds. Gerth van Wijk, de Herv. predikant, bood bloemen aan. Daarna werd over een half dozijn grappige bruggetjes het laatste gedeelte van den tocht door de landelijke omgeving genomen. Hier en daar een vlaggende hofstede, langzamer hand weer wat meer menschen. De stoet na derde het ten onrechte beruchte Blauwe Zand, waar de Koningin tusschen dichte rijen jubelende en Oranje-dragende r schen doorreed. In het meer steedsche deel van Noord werd H. M. een grootsche vlag- genhulde gebracht in het Patrimonium kwartier bij de Bethlehemskerk. Tegen half vijf keerde de Koningin op den weer stamp vollen Dam terug, waar de mariniers het Wilhelmus bliezen en het publiek jubelde en juichte. Een uurtje later bracht H. M., weder on der groote belangstelling, een bezoek aan d< schilderijententoonstelling in Arti et Ami- citiae aan het Rokin, welk gebouw de Ko ningin door de drukke, smaakvol gedeco reerde Kalverstraat bereikte. Ie DRUK reeds UITVERKOCHT 2 e DRUK in VOORBEREIDING DE LEVENSROMAN VAN Dr. H. COLIJN door RUDOLF VAN REEST 288 bladzijden, 70 foto's - Geb. 3.90 Bestel eén exemplaar bij uw boekhandelaar Uitg. BOSCH KEUNING te BAARN De kosten van het levensonderhoud Indexcijfer in Mei iets gestegen Het Amsterdamsche indexcijfer der kos ten van het levensonderhoud voor arbei dersgezinnen bedroeg in Mei 1937 (op dc basis van het peil der prijzen vóór den oorlog 100) 136.2 tegen 136.0 in April j.L en 132.0 in September 1936, de maand der devaluatie. Het is derhalve 0.1 pCt. hooger dan in April 1937 en 3.2 pCt. hooger dan in Sep tember 1936. Voor de voeding alleen is de stijging 0.4 pCt. sedc-rt April 1937 «n 4.1 pCt. sedert September 1936. Kuyper-tentoonstelling op komst Wie verschaft materiaal? Naar wij vernemen zal ter gelegenheid van de Kuyper-herdenking in October a.s. ook een Kuyper-tentoonstelling worden ge organiseerd. In het tentoonstellingscomjté hebben zitting genomen prof. mr. V. H. Rut gers, mej. M. Parmentier, mr. G. A. Die penhorst, prof. dr. A. Goslinga en D. Gros heide. Materiaal is er, dank zij de mede werking van de familie Kuyper, de Dr. A. Kuyper-stichting en de Bibliotheek der V.U., genoeg voorhanden. Toch is aanvulling gewenscht Een krach tig beroep wordt daarom gedaan op allen, die in het bezit zijn van brieven of andere stukken, portretten, foto's, prenten en cu riosa (merkwaardigheden), welke recht streeks op dr. Kuyper betrekking hebben. Op dit „rechtstreeks" wordt de nadruk gelegd; terzijde gelaten moet worden al wat b.v. meer de A.R. partij, de V.U. of den kerke- lijken strijd, dan hemzelven betreft Na tuurlijk zullen ook wel aandacht worden geschonken aan Kuypers geschriften, maar aangezien deze zoo goed als alle met weinig moeite te verkrijgen zijn, tenzij iemand rariora (uiterst zeldzame werken of druk ken) zou kunnen verschaffen. Wel wordt prijs gesteld op geschriften over en tegen hem Het is evenwel niet de bedoeling, da', men, hetgeen men in bruikleen zou willen geven, dadelijk sturen zal. Het is beter, cat men den heer D. Grosheide, Amsteldijk 35, Am sterdam-Zuid, doe weten, wat men tijdelijk zou willen afstaan. Men hoort dan later wel wat geschikt wordt geacht en wanneer en waarheen het verzonden moet worden. Boekhouddiploma „MERCURIUS" De heer J. Bleeker. die 15 Juni a.s. zal geïnstalleerd worden tot Burgemeester van Dordrecht, nam gistermiddag afscheid als Burgemeester van Opsterland. De Burgemeester tijdens zijn afscheidsrede. vanBOMMEL SCHOEN VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen en het ZONDAGSBLAD Het Koninklijk Bezoek aan Amsterdam. Gistermiddag heeft de Tweede Kamer vergaderd. Sterke stijging van de export van boter n kaas naar Duitschland. De tiende partij om het wereldkam pioenschap Dammen is geëindigd met remise. Financieel Weekoverzicht. In Moskou zijft maarschalk Toechats- jewski en zeven mede-beklaagden wegens landverraad tot den kogel veroordeeld. De rechtschen melden den „ijzeren gor del" rond Bilbao te hebben bezet. In Frankrijk heeft men in een bosch de lijken gevonden van twee Italiaansche journalisten. Van Zeeland is naar de Ver. Staten vertrokken. N.V. 6R0NINGSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven a 99V2 (Koers van omwisseling 99% U kunt deze 2 man worden! Hoe-staat het echter~mel Uw theoretische; ontwikkeling? P B N A. het Nederlandsche Technicum, Arnhem, geelt reeds bijna 25 jaar met groot succes schriftelijke cursussen op het gebied van BOUWKUNDE. WATERBOUW. KUNDE. WERKTUIGBOUWKUNDE. EIEC- TROTECHNIEK en CHEMIE. Zend deze als" afzender aan" P°B N A - A RN H EM 84) Wij 2 U schildert met pleizie RipohnPrachtige kleurenGoed dekkend1 Fraaie glansEn het meeste pleiner hebt U Ripolin achteraf Want Ripohn trgalor de beste Inkverf der wereld. VALKENBURG (L.) Hotel „FRANSSEN" Het bekende Hotel ter plaatse Bondshotel A.N.W.B.- KN.A.C. Telefoon 3C LIFT 80 Kamers met k, en w. str. water. Prachttnin Pensionprijs 3% gld. VRAAGT PROSPECTUS VALKENBURG (L.) Tel. 8 Modernste Hotel ter plaatse AMELAND- HOTEL PENSION HOFKER TELEFOON No. 2 (dag en nacht). Oudste, mooist gelegen familie-hotel van het eiland. Stroomend water. Eigen rijpaarden. Pensionprijs aolw, V.af 230. Vraagt prosp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1