Eau de Cologne (BIS SHAG VI e KNOOP 1936 Dobbel ma tin lekker... man! Sihi-POMPEN VRIJDAG ii JUNI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland FRANKRIJKS INTERNE PROBLEMEN Blum's positie na een jaar volksfront Er is nu ruim een jaar voorbij sedert de Volksfront-regeering onder leiding van den socialistischen leider B 1 u nr aan het bewind kwam. Gemakkelijk heeft die regeering het niet gehad. Binnenslands niet, omdat men, in afwachting, dat «ij aan het bewind zou komen, stakingen proclameerde tegen de raadgevingen dor vakvoreenigingen in, en stakingen die door de wederrechtelijke fa- brioksbezetting het beginsel van den priva ten eigendom op bedenkelijke wijze aan tastten. De aan het bewind zijnde regeering liet de zaak gaan; het kabinet-Blum kreeg de volle portie om op te eten. Had zij do •wet ten volle gehandhaafd, dan was haar band met de communisten reeds verbroken, nog voordat deze in werking trad. Hand haafde zij de wet niet, dan kon zij rekenen op wantrouwen bij dat, zeer groote gedeelte van het Fransche volk, dat de spaarders van grooter of kleiner vermogen omvat, die ze ker den privaten eigendom niet aangetast willen zien. Zij heeft een soort middenweg verkozen, dien ze en dit kon niet. anders weinig elegant heeft bewandeld. Ze heeft niet de onwillige stakers uit de fabrieken gezet; ze heeft ook niet het gelijk dezer halve opstandelingen geproclameerd. Met ©en zoet lijntje heeft ze hen uit de fabrieken weg gekregen, en men mag aannemen, dat ze wel de noodige maatregelen heeft geno men om te voorkomen, dat ze de fabrieken weer binnenkomen. De aandacht van deze biivncnland- sche moeilijkheden werd door do bui- tenlandsche afgeleid. Spanje stond een paar maanden later in vuur en vlam, omdat men In Spanje, ^>0 min als in Frankrijk, de eigen wil der Volkafrontregeering vertrouwde en Moskou achter de besluiten dezer re geering veronderstelde. Waren niet Franco en de zijnen genoodzaakt ge weest om enkele weken vroeger toe te tasten dan voorzien was. wellicht was deze aanslag op de wettige macht in Spanje spoedig geslaagd. Nu ontke tende men een burgeroorlog, en een burgeroorlog waarvan terecht de inge wijden den langen duur vanaf den aanvang voorzagen. Frankrijk, d.w.z. het officieele Frankrijk moest eigenlijk sympathiek staan tegenover het zgn. wettig bewind in Spanje, thans de regeering van Valencia. Zij toch had de meerderheid in het Parlement, hoe zij die dan ook had verkregen; dogenen die zich daartegen verzetten, moesten als opstande lingen worden beschouwd. Deze regeering helpen was in den strikten zin van het vol kenrecht niet als een sohending der neutra liteit te beschouwen. Maar de lijnen van de internationale politiek en van het strikte volkenrecht loopen niet altijd evenwijdig. Zeker niet hier, want althans Italië be- Bchouwcte van den aanvang af Franco niet als een opstandeling, maar als een die de door de Volksfrontregeering in Spanje ge schonden rechten van het Spaansche volk tegen buitenlandsche inmenging wilde ver dedigen. Ideologie tegenover ideologie, maar in gevaarlijken \orai, in onmiddellijke na bijheid en in een geweldig verkoelde Fransch-Italiaansche nabuurschap! Ook hier was voor Blum en de zijnen do keuze niet gemakkelijk. Zij hebben, dank zij de Engel- sche medewerking, een non-interventie-poli tiek kunnen doorvoeren, die ongotwijfeld hun uiterste aanhangers heeft teleurgesteld, maar hen op de been heeft gehouden. Die uiterste aanhangers hebben maar al te zeer begrepen, dat er ook voor hen niet meer viel te b e rei k e n. Week op week, maand op maand, sukkelt ïiu de Volksfrontregeering in Frankrijk door. Zij heeft de verdere devaluatie doorge voerd, maar de economische voordeelen, die Frankrijk daaruit kon verkrijgen, reeds lang ter zijde gesteld door groote, te groote bud- getaire vrijgevigheid. Ook hier weer een controverse, die haar tot voordeel is, omdat de Fransche sociale Wetgeving inderdaad een gedeeltelijke ach terlijkheid vertoont die de vooruitstrevende maatregelen van Blums regeering aan vaardbaar maakte voor talloozen, die ver Van het communisme verwijderd staan. Ze ker van de radicalen, de machtigste eroep in het parlement, nog altijd, zij het niet zon der moeite bijeengehouden. Wanneer Blum de radicalen van zich af stoot, is de Volksfrontregeering onmogelijk geworden. Maar de radicalen weten heel goed, dat zij dan voor bijkans onoplosbare moeilijkheden staan, want het is de vraag of F1 a n d i n en de zijnen, om van Tar. dieu e.a. geheel niet te spreken, wel met hen willen samenwerken. Een kabinet om ver werpen is zoo moeilijk niet, maar een nieuw kabinet vormen is heel wat anders. Het kabinet-Blum stoot velen af, maar het kan regeeren; het behoeft niet bij elk voorstel te schipperen en te plooien. Wanneer Blum door de radicalen wordt omver geworpen, zul len doze in het uiteindelijke moeten schikken en plooien, en men zal een opeenvolging van kabinetten krijgen, die den onwil tegen het parlementa risme weer hoogtij zal doen vieren. Het zou dan wel eens kunnen ziim. dat 6 Februari 1934 zich herhaalde, in ver moedelijk veel scherper vorm. De bonden hebben door het toepassen van een on-Fransch middel weinig bereikt; de radicalen wenschen niet in GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW 1 Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Hendel In het onmiddellijke bereik van de patiënte altijd "47//'-Eau de Cologne I Voor een verfrissching met '4711' zal :ij dankbaar zijn. Een paar druppels op het gloeiende voorhoofd, wat '47/r in de ziekenkamer gesprenkeld dat beteekent een weldaad en werkt heerlijk opwekkend. hun kaart te spelen en daardoor de macht der bonden te doen opleven. Zoo ziet men, dat in Frankrijk een forache oplossing van de moeilijkheden, die aanwe zig zijn, niet gemakkelijk is te verkrijgen. Er is geen politieke eenheid op dit oogen- blik, en niemand die het ontkent Maar ook niemand, die niet weet, dat, zou men op grond van deze niet-eenheid Frankrijk ern stig aantasten, die eenhefd in een minimum an tijd zou zijn hersteld. Duitschland weet, evengoed als Italië, dat indien het een stap deed om de Fransche belangen, direct of in direct ernstig aan te tasten, het in Frankrijks en zeer zeker in Engelands kaart zou spelen. In Engelands kaart daarom omdat men te Londen oneenigheid in het Fransche binnen huis "niet zonder zorg gadeslaat Men heeft reeds moeite genoeg om een internationale uitbarsting als resultante van den Spaan- schen brand te voorkomen. Gesteld eens, dat werkelijk jn Frankrijk brand uitbrak, dan de grens der Pyreneeën wel eens kun nen worden overschreden, dan zouden boven dien tegenover Frankrijk factoren in het spel kunnen komen, die elk, thans geldend evenwicht op het Europeesch vasteland ia gevaar zouden brengen. Geheimzinnig gebeuren op Braziliaansch schip Twee passagiers onderweg verdwenenl Twee passagiers van het Braziliaansche mailschip „Raul Soares", Pedro Peroni en de Roemeensche dr. D a d i a n i. die beiden op weg waren naar de wereldjamboree in Nederland, zijn op geheimzinnige wijze ver dwenen. Pedro Peroni verdween reeds op 6 Juni J.l. toen het schip zich in de nabijheid van de Portugeesche kust bevond en blijkens een bericht uit de ..Intransigeant" is thans ook dr. Dadiani. toen het schip te Le Havre lag, tijdens de drukte van het laden en los sen verdwenen. De politie heeft nog geen spoor van hem kunnen vinden. De „Intransigeant" voegt hieraan nog toe, dat dr. Dadiani in het bezit was van een passagebiljet naar Hamburg en dat zijn on verwacht besluit, om het schip te verlaten, door niets wordt gemotiveerd. De kapitein van het schip herinnert zich. dat bij het vertrek uit Porto Allegro een schuldeiseher van Peroni aan boord kwam en een aanzienlijke som geld opeischte, waarop Peroni een schuldbekentenis tee- kende. Dr. Dadiani had na aankomst van het schip in Le Havre den bijstand ingeroepen an den Roemeenschen consul en een ad vocaat Van belang In dit verband is wellicht nog het feit, dat zich onder de passagiers van de „Raul Soares" een Duitsch meisje bevond en dat Peroni den 6den Juni zijn vriend d Dadiani verliet, zeggende, dat hij den avond in liet gezelschap van dit meisje zou gaan doorbrengen. Sindsdien heeft men niets meer van Pe roni gehoord. De oorzaak der „Hindenburg"-catastrofe Blijkt niet vast te stellen De Duitsche commissie van onderzoek naar de oorzaak van de „Hindenburg"- ramp, heeft bij het Duitsche ministerie van luchtvaart haar rapport ingediend. Uit dit rapport blijkt, dat de volgende punten zijn besproken als mogelijke oor zaken van de ramp: breuk van een propel ler, spatten van vonken uit een motor, elec- trische ontlading in de atmosfeer, het ont staan van een electrische vonk tusschen twee deelen van het luchtschip door een verschil in spanning tengevolge van een defect aan de electrische leidingen aan boord, slechte kwaliteit van het omhulsel, overtreding van de veiligheidsmaatregelen, cn zoo voort. Tot nu toe kon echter nog geen dezer punten worden aangewezen als de werke lijke oorzaak van de ramp. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Franco's troepen krijgen opnieuw versterkingen Weder anarchistische onlusten Van de Fransch-Spaansche grens wordt gemeld, dat de luchtmacht der nationalisten van de gunstige weersomstandigheden heeft geprofiteerd, om een bezoek te brengen aan eenige vliegvelden der rooden. Bij Alberibia en Qrsales wierpen zij tal rijke bommen, zoodat deze vliegvelden er in een oogwenk uitzagen als doorploegde vel den en het opstijgen of landen van toestellen natuurlijk onmogelijk was. Beide vliegvelden zijn nabij Santander ge legen en de bevolking dier stad is zeer onder den indruk van dezen nationalistisehen aan val en het falen der regeeringsvliegtuigen bij deze gelegenheid. Zonder vliegvelden In de omgeving is thans Santandar aan de ge nade van Franco's luchtmacht overgegeven. Aan de fronten van Madrid en Bilbao ont vangen de rechtsche strijdkrachten nog steeds nieuwe versterkingen. Dertig duizend man, Marokkanen en Spaansche recruten, worden thans over de beide fronten verdeeld. Deze reoruten zijn eenige maanden lang in Marokko zorgvuldig in de krijgskunst onder wezen. Salamanca is voornemens, het offensief tegen Bilbao zoo spoedig mogelijk tot een goed einde te brengen. Met den val van deze stad zou Franco veertig duizend man vrij krijgen voor andere fronten. Een Calvo-Sotelo-dag De gemeenteraad van Salamanca heeft be sloten op 13 Juli, den verjaardag van den moord op Calvo Sotelo, als „Calvo Sotelo- dag" te doen vieren. Op dien dag zullen de leden van den ge meenteraad de kinderen bijeen roepen en hun het leven en den dood van den „eersten burger van het nieuwe Spanje" uiteenzetten. Botsingen te Barcelona Volgens te Perpignan ontvangen berichten zouden er tusschen anarchistische stormtroe pen en een politie-afdeeling te Barcelona opnieuw bloedige botsingen hebben plaats gehad, waarbij vijf anarchisten en drie po- litie-mannen het leven lieten. Een dementi uit Madrid maakt melding van „gefantaseerde berichten over een anar- chistischen opstand in Almeria", maar spreekt de berichten over nieuwe onlusten in de Catalaansche hoofdstad niet tegen. Oorlog tot het bitter einde! Op de suggestie van een mogelijke diplo matieke bemiddeling tusschen de elkander in Spanje bestrijdende partijen moet gene raal Franco hebben geantwoord met een zeer beslist „neen". Naar de „Intransigeant" nog meldt, ver klaarde een officier van Franco's generalen staf, „dat de oorlog in Spanje thans geen burgeroorlog meer is maar een internationale oorlog tusschen het Spaansche nationalisme en het bolschewistische internationalisme. De oorlog moet voortduren tot een dier beide in Spanje vernie tigd is". Het Fransch-Duitsche handelsverdrag De Duitsch-Fransche economische bespre kingen, welke de uitwerking van den defi nitieven tekst van het nieuwe handelsver drag ten dool hebben, worden actief voort gezet Hoewel men in bevoegde kringen ver wacht. dat de onderhandelingen nog vóór het einde dezer maand beëindigd zullen worden, kan nog geen datum worden ge noemd. waarop de officieele onderteekening van het nieuwe verdrag zal plaats vinden. In dezelfde kringen is men ervan overtuigd dat de Duitsche rijksminister van economi sche zaken. dr. Schacht, bij deze gele genheid persoonlijk naar Parijs zal komen, om aldus te kennen te geven, van hoeveel belang dit verdrag is. DE CONTROLE ROND SPANJE Te Londen is overeenstemming bereikt Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat tusschen de vier mogend heden, die met de controle rond Spanje zijn belast, thans algehcele overeen stemming is bereikt zoodat do terug keer van Duitschland en Italië in de Londensche commissie verzekerd is. Het accoord ie gebaseerd op de door Londen gedane vooretellen, welke, zoo als men weet inhouden de instelling van een veiiigheidszóne, nonagressie- waarborgen van de beide oorlogvoeren den in Spanje, en ten derde indien een patrouilleerend oorlogsschip andermaal mocht worden aangevallen, overleg tus schen de vier controleerende mogend heden op de plok zelf van den aanval. Hedenmiddag om 3 uur zullen de verte genwoordigers dor vier mogendheden sa menkomen op hot Foreign Office. Alsdan zullen de bepalingen, waarmede men de veiligheid der contróle-vloten hoopt te ver zekeren, in definitieve formuleering wor den opgesteld, waarna ze door de Britsclie regoorlng aan do beide Spaansche partijen zullen worden voorgelegd. Een Fransch voorstel, om neutrale waar nemers te plaatsen op do oorlogsschepen, welke met de contróle zijn belast, is door de Britsche regeering gunstig ontvangen. Dat ook Ilallë en Duitschland ermede ac coord zouden gaan wordt niet gemeld. De verwachting bestaat, dat de verschil lende voorstellen eveneens door de strijden de Spaansche partijen zullen worden aan vaard. Van de zijde van Salamanca ver wacht men geenerlei moeilijkheden. Wel licht ochter zal Valencia waarborgen eischen tegen een herhaling van bombar dementen, als dat van Almeria. De Londensche niet-inmcngingscommis- sie zal natuurlijk ook van de getroffen overeenkomst ln kennis worden gesteld, waarna, zoo zich lntusschen geen moeilijk heden voordoen, Duitschland cn Italië hun plaatsen weer ln genoemde commissie zul len innemen. Krijgt Franco steun uit Brussel? Politie verricht huiszoekingen De Brusselsche polltic heeft een huiszoe king verricht in het gebouw van den anti- communistischen bond .Actie en bescha ving'' en in 't gebouw der Belglsch-Spaan- sche vriendschappen, alsmede bij majoor Eugène Delannoy, den geestelijken vader van deze beide groepeeringen. Het doel der huiszoekingen was te zoe ken naar bewijzen, dat deze organisaties generaal Franco steunen. „Actie cn beschaving" heeft talrijke am bulances naar Spanje gezonden, doch deze organisatie ontkent, dat haar zendingen in strijd met de wet zijn geweest. Verstijfd door rheumatische pijnen Kruschen gaf haar „Nieuw Leven". „Vijf jaar geleden was mijn moeder ver stijfd door rheumatische pijnen. Soms kon zij zich in bed niet omkeeren. Zij had alle vertrouwen in medicijnen verloren, doch op ons aanraden probeerde zij Kruschen Salts, en kan zij zich nu weer even gemakkelijk bewegen als voor zij ziek werd. Zij kreeg door Kruschen (zij is nu bijna 70 jaar) werkelijk een „nieuw leven". Mevr. K. J. P. De oorzaak van rheumatische pijnen ligt meestal in een overmaat van urinezuur in het lichaam, dat ontstaat door opgehoopte afvalstoffen, welke in het lichaam achter blijven. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen geregeld worden verwijderd cn dc oorzaak van Uw pijnen verdwijnt. Ge zult U een ander mensch voelen, levenslustig en energiek. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten h 0.40 0.75 en 1.60 per flacon. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels My. A'dam, voorkomt. Is Stalin ongesteld? De „Wiener Zeitung" bericht, dat profes sor Eppinger van de medische faculteit der Weensche universiteit, die kort geleden te Moskou verbleef, weer uit Weenen is vertrokken. Hoewel hij zeide naar Roemenië te gaan vermoedt men, dat h£i door S t a 1J n naar Moskou is geroepen. De geruchten, dat de gezondheidstoestand van den Russischen dictator tc wenschen zou overlaten, duiken derhalve opnieuw op! Botsingen aan de Syrische grens In het dorp Karbyaz. aan de grens tus schen Syrië en het sandjak Alexandrette, zijn aanhangers van Syrië en aanhanger» van Turkije in botsing gekomen. Acht personen werden gewond, waarvan één ernstig. In het sandjak zelf blijft het kalm; men is hier verontwaardigd over de berichten over ongeregeldheden, welke geheel onge grond zijn. De hooge commissaris heeft in de Syrische en Libaneesche bladen deze ge ruchten tegengesproken. DE STATIONSBRAND TE HALLE De directie der Duitsche Rijksspoorwegen te Halle heeft medegedeeld, dat tengevolge van d«>n stationsbranil negen arbeiders van ©em nachtploeg worden vermist Vast 3taat reeds, dat vijf hunner om het leven zijn ge komen. Verder zijn een viertal personen ge wond: 120 geladen en 45 ledige goederenws gons werden door het, vuur vernield, bene vens 4 vrachauto's en 400 ton goederen. Men acht het niet buitengesloten dat de brand zou zijn ontstaan door het springen van een zuurstof-cylinder, die door dc warm te een verhoogde inwendige druk heeft ge kregen. De staking ih de electrische centrale van de Consumers Power Company, die do ge- heele industrie van Flint (Ver. St.) lam legde, Is geëindigd, nadat de arbitrage-voor stellen dnor de arbeiders waren aanvaard. In auto's keerden de arbeiders naar hun werkplaatsen terug. In den loop van Woens dagavond werd de stroomlevcring in Flint en omstreken geleidelik hersteld. AMERIKA BESTELT BOMMENWERPERS Naar Reuter te Washington verneemt heeft het Amerikaansche departement van oorlog bij de Douglas vllegtulgenfabriek 177 dragen. Het is de grootste order van vliegtuigen welke ooit in vredestijd is geplaatst. Kort Nieuws Uit Moskou wordt gemeld, dat Maria Hivnisha Ulyanova. Lenins zuster, sterven de is. In geheel Italië wordt zooveel mogelijk ijzer verzameld. De officieele partij-instau ties hebben hiertoe opdracht gekregen. Reeds zijn de ijzeren hekken, welke rond parken, zooals het park van villa Borghese, stonden verdwenen, evenals de hekken rond het mi nisterie van financiën. De Belgische senaat heeft de behande ling voortgezet van het amnestie-ontwerp, dat door de Kamer reeds is aangenomen De regeering verwacht, dat het ontwerp in den Senaat een geringe meerderheid zal verwerven. De Vlaamsche rechterzijde heef*, besloten zijn leden vrij te laten in het uit- brengen van hun stem. De socialisten zullen de regeering steunen, evenals een zeker aantal katholicktn. Een vrouw, moeder van twee kinderen, te Smyrna, die door een slaapziekte was aangetast, heeft vier jflren geslapen. Zij werd al dien tijd kunstmatig gevoed met melk en citroensap. Gisteren eindelijk werd zij plotseling wak ker en bfleek een uitstekende gezondheid te genieten. Helden wasgoed en niet duun ZOWEL PER K.G. ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonnement» prijzen. Beleefd aaubevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" NEDERHOEST DEN BERG wordt WEE J&f U flist cüufi. Vraaqt Uw rijwielhandelaar Toechatsjefski en anderen staan terecht Talrijke beschuldigingen Officieel wordt medegedeeld, dat het voor onderzoek tegen Toechatsjefski, Jak'r, Oeborewitsj, Kork, Eideman, Feldman, Pri makof en Poet na, die op verschillende tijd stippen in hechtenis genomen waren, voi toold Is. De gearresteerden worden beschul digd van schending van hun militairen plicht (eed), verraad van het vaderlanl, van de volken der Sovjot-Unie, van de Sov jet-arbeiders en van het roode leger. Alle beklaagden hebbon bekend aan alle ten laat* gelegde feilt en schuldig te zijn. Heden staan de beschuldigden terecht voor een speciaal college van het hoogga rechtshof der Sovjet-Unie dat de zaak met gesloten deuren zal behandelen. POLEN RANDEN DUITSCHE BOEREN AAN In het dorp Scherpingen, hetwelk grenst aan 't gebied dep vrije stad Danzig, zijn vijf boeren, die lid zijn van do „Jong Duitsche Partij" door een groot aantal Polen over vallen en zwaar mishandeld. Zij vluchDeri over de Danzigsche grens. Een hunner, die in het Danzigsche ziekenhuis Is opgeno men. moet stervende zijn. GEMENGD NIEUWS DOODEUJK ARBEIDSONGEVAL Gistermiddag even over drie uur Is de heer J W. Valentijn, scheepsmaker te Ter Aar. toen hij met zijn beide zoons werk zaamheden verrichtte in zijn bedrijf, „Ge- rardus Majella" van een hoogte van drie meter naar beneden gestort De man kreeg een schedclbasisfractuur en was vrijwel op slag dood. De heer Valentijn, die 49 jaar oud Is laat zes kinderen achter. Bedrieglijke bankbreuk Men meldt ons uit Gorinchemt Te Hardinxveld is een geval van be- driegelijke bankbreuk aan het licht gekomen. Zaterdag J.l. is de K., wiens meubelzaak aan den Rivierdijk in staat van faillissement is, met zijn bediende gearresteerd. Zij wor den er van verdacht goederen uit een faillie ten boedel te hebben ontvreemd en deze bij verschillende bewoners te hebben onderge bracht. De politie ontdekte in een belendende wo ning, dat een gedeelte vloer was opengebro ken, om er de goederen te bergen. Verder er een dubbele zolder, waartus^chen ver schillende artikelen waren verstopt. In verband met deze bankbreuk zijn Don derdag nog gearresteerd van H. en diens zoon. Nog meer personen schijnen bij deze bankbreuk betrokken te zijn. Waarschijnlijk zullen er verdere arestaties volgen. Het politie-onderzoek duurt voort. TELEFOONKABEL GESTOORD Gistermorgen omstreeks acht uur heeft het personeel der P.T.T. te Haarlem een sto- ring ontdekt ln den districtskabel Haarlem- IJmuiden-Beverwijk. Men vermoedt, dat deze Is ontstaan na het onweer, dat 's nachts met heviger) regenval genaard ging, waarbij waarschijnlijk het water door een kleine beschadiging, tijdens werkzaamheden in den mantel van den ka bel aangebracht, den kabel is binnengedron gen en dezen daardoor buiten werking heeft gesteld. De plaats van de storing is gelegen tusschen Haarlem en Driehuis, vermoede lijk in Bloemendaal. Ten einde het verkeer zooveel mpgelijk te onderhouden heeft men een aantal reserve- verbindingen tot stand gebracht- VOOR DE PI JP. «frjtJ Valsch geld op de markt Tijdens de paardenmarkt te N u 01 a n »- dorp trachtte een tweetal personen valsche rijksdaalders uit te geven, bij voorkeur bij kleinere, bejaarde winkeliers. Zij kochten 1 voor een luttel bedrag, betaalden mot een rijksdaalder en ontvingen dan een bedui dend bedrag goed geld terug. Gelukkig werd de oplichting spoedig ontdekt en wist dc po litie spoedig de hand op de daders te leggen, die een bekentenis aflegden. Door instortenden muur gewond Donderdagmorgen omstreeks tien uur Is op het terrein Schoolholm, nabij het post» kantoor, te Groningen een oude muur ingestort. Twee arbeiders zijn door stukken steen getroffen en gewond. Eenige arbeiders waren bezig op het ter rein graafwerk te verrichten. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een oude achter muur ter breedte van vier en met een hoogte van drie en een halven meter Ingestort. Twee arbeiders, die in den bouwput vlak voor den muur aan het werk waren, wer den door vallend steen getroffen. De 80- jarige ongehuwde J. U. uit Groningen werd licht gewond. De 40-jarige .T. M.. wonende te Middelbert, kreeg ernstig letseL DOOR DE WARMTE BEVANGEN Gistermiddag te kwart over vijf is de 3f- jarige M. R., wonende in de Stieltjesstraat te Den Haag bij het grasmaaien In het Zuiderpark, door de warmte bevangen. De geneeskundige dienst heeft den man in zeer ernstigen toestand naar het zieken huis aan den Zuidwal vervoerd. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER 55. Vader, steeds op winst bedacht, Gaat zijn deuntje spelen En laat al de passagiers In de vreugde deelen. Jim, die dat gepiep niet mag, 'Vindt het maar een hard gelag; Zachtjes sluipt hij henen, Stiekum op z'n teenen. 56. En terwijl de passagiers Vaders kunst waardeeren, Zijn hun tafels onbeheerd, Evenals hun kleeren. Ach, daar vliegen hoed en pe' Voor de warmte afgezet Onder luid geschater Een voor een in 't water! .(Wordt vervolgd), j Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2