De Calvinistische jeugd in Arfis van het binnenhof ----- Moderne Psychologie en Practische Hulpverleening gemengd nieuws DONDERDAG 10 JUNI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Toogdag van den Bond voor Gereform. Jeugdorganisalie Ruim llOOO knapen meisjes bijeen. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den Bond voor Geref. Jeugdorganisatie is gister te Amster dam in den tuin van Artis een toog- dag gehouden om ddt feest met de le den der Geref. Knapen- en Meisjes vergaderingen te vieren. Uit alle oorden des lands waxen de kna pen en meisjes samengekomen, meer dan 11.000, die met hun leiders en leidsters in breede kringen rondom de muziektent wa ren geschaard. Er heersehte op dezen welgeslaagden toog- dag een opgewekte, vroolijke stemming. Reeds voor den aanvang van de herdenkings samenkomst in de morgenuren zong de blijde jeugd haar Bonds- en nationale liedei-en, bij welken massazang het Christelijk Politie- muziekkorps „Crescendo", van Amsterdam, de noodige leiding gaf. Toen te 11 uur het bestuur van den Bond met de sprekers en vertegenwoordigers van bevriende organisaties binnen den omhein den kring bij de spreekplaats verscheen, weerklonken de daverende jubelkreten van deze massale jeugdsamenkomst. Wij merkten op naast den Bondsvoorzitter, den heer Joh. C. Francken, den seci-etaris-penmingmees- ter van den Bond, den heer M. Grashoff; verder o.m., behalve de hierna te noemen sprekei-s, Prof. Dr. G. Ch. A alders, den heer J. E. Kok uit Noordwijk en Ds. B. A. Knoppers. De Bondsvoorzitter liet het herdenkings uur, dat even over twaalven werd beëindigd, aanvangen met den gemeenschappelijken zang van Psalm 75 1 en 4, tijdens welk zin gen Z. Exc. Minister Mr. J. A. de Wilde bij de spreekplaats aankwam. Openingsrede Joh. C. Francken Jongens en meisjes, aldus ving de heer Francken zijn openingsrede aan, dit is jullie dag en de dag van de leiders en leid stere. Wij gedenken op dezen toogdag, op dezen landdag de weldaden des Heeren, die deze Bond stichtte toen geen van jullie er nog was. Op dezen dag gedenken wij wat God door den Bond heeft geschonken aan de kinderen van het Verbond. Zij zullen dat nog niet in vollen rijkdom en liefde verstaan, maar in hun hart leeft toch de liefde voor den Hei land en spr. hoopte, dat zij door Gods genade zullen leeren zeggen: „Ja, Heere, Gij zijt mijn God. U wil ik dienen". Dan zal het ook in hun leven tot daden komen, tot onderzoek van hetgeen de God des Verbonds ook tot hen zegt. En zoo zullen zij in volle diepte leeren verstaan het werk van den Bond voor Geref. Jeugdorganisatie, en van de Geref. Jonge- lings- en Meisjesvereendgdngen, waarin zij straks' zullen overgaan. Spr. besloot met groeten tot hen, die dezen dag niet kunnen bijwonen en door de radio deze vergadering beluisteren, en sprak een bijzonder woord van welkom tot Minister de .Wildle voor zijn komst. (Applaus). De heer Grashoff huldigde hierna den Bondsvoorzitter voor de organisatie van dezen toogdag, waarmee de jongelui door een drie werf hoera instemden. Nadat door de jongelui het toogdaglied was gezongen, trad als eerste spreker op minister de Wilde, die een korte toespraak hield over Het sein op veilig Nadat Z. Exc. aan zijn vreugde over deze samenkomst had uiting gegeven, zei de Mi- dat bij het aanschouwen van de fleu- schare de gedachte bij hem opkwam: komt er van hen allen terecht? Niemand kan daarop een antwoord geven. God alleen dat. want Hij beschikt over aller lot. Groote idealen leven in uw hart, aldus spr.: dat hoort ook zoo, want wat is een jeugd zonder idealen en een leven zonder doel? Het is goed, dat in uw jeugd het hart sneller klopt, maar, zei spr., verlies nooit uit het oog de werkelijkheid, die soms hard is. Idealisme en werkelijkheidszin kunnen sa mengaan, als het leven beheerscht wordt door goede beginselen. Die beginselen vormen de rails, waarover uw leven loopt. Voorwaarts wilt gij, de drang naar de toekomst leeft in uw hart, en heer- vindt Z. Exc. het, dat de knapen en meis hun jeugd reeds deelnemen aan het vereenigingsleven. Houdt die begin selen vart. Laat uw levenstrein loopen over de rails der beginselen, die vader en moeder u leerde. Dan komt gij in Gods kracht alles te boven, want met Zijn hulp staat dan het sein op veilig. Drie hoera's brachten de jongelui op mi- de Wilde uit, en de voorzitter stelde voor een paar huldetelegrammen te ver een naar de Koningin, waarin H. M. zegen toegebeden werd, en een naar Prinselijk echtpaar, waarin de jongens zeiden zich te verheugen in 'beider en bezit. Mevr. C. H. van AlkemadeKwak- lstein sprak hierna over in uniform zal, begon spreekster, alleen mij rioh- tot de meisjes (hoera's bij de jongens) de jongens zullen dan wel nieuwsgierig naar de lessen voor de meisjes, eeds kleine jongens, ging spr. voort, koes voorliefde voor den uniform, veelmeer als zij nog jong zijn, want dan ze de gewichtigheden van een uni- niet. Er komt echter een tijd, dat een beter de rangen in de militaire we- dan menige jongen (hilariteit). Dat met de jaren dus. (Gelach). Geref. meisjes vragen zich nu en dan waarom hebben wij nu geen aparte jurk flatteuze muts, zooals wij die vaak ons zien trekken? spr., vormen jullie geen herkend wordt onder duizen- gedoopte jongens en meisjes, is, vormt de Calvinistische en him onderecheidingstee- het onzichtbare teeken des Doops, je, nog onwetend, reeds geplaatst onder Jezus' banier, merkteeken stempelt u tot Konings tot een geestelijke élite, en dit tee- kan wel worden gescheurd of bezoedeld, nimmer uitgeweekt, want deze onder is eeuwig, geestelijke uniform stelt hooge eischen Rein en ongeschonden moet gij, meisjes, die bewaren. Gezin, Kerk, school, catechisatie, meisjesvergadering werken allen eendrachtig hiertoe samen, en jullie moet al jong besef fen dat een zachtmoedige en stille geest kos telijk is voor God. Hierdoor wordt uw leven beheerscht door het beginsel, dat ook af straalt van uw gelaatstrekken. Daarom, besloot spr., wij laten ons niet door uiterlijk vertoon misleiden, maar vol gen het voorbeeld van de groote werkers in Gods Koninkrijk, die slechts strijden met geestelijke wapenen. Prof. Dr. J. Waterink, sprekende over „Om toch", lichtte de beteekenis van deze in sommige streken bekende uitdrukking toe door te wijzen op de Amsterdamsche dialoog: „Waar om? Wel, daarom!" Want jongens en meisjes, als men u vraagt, waarom je het Geref. be ginsel Idefhebt, dan weten jullie nog niet precies wat je overtuiging is, maar wel ver blijden wij allen er ons ook vandaag in dat we één Heiland hebben. We weten heel goed en voelen ook wel de liefde voor den Heere Jezus en voor Zijn Kerk; het is alleen moei lijk om op de juiste wijze tot uitdrukking te brengen wat je voelt. Dat we hier samen zijn, geeft groote vreugde, en zoo zeker van je zaak kan je zijn, omdat je hart spreekt. Maar, jongens en meisjes, ging spr. voort, jullie moeten verder komen. Later dient gij wèl precies te weten waarom gij strijdt voor Jezus en Zijn Kerk. Bewust moeten we ons allen worden van onze geestelijke schatten en daarom behooren we nu reeds te begin nen met het onderzoek van het Woord Gods, van de historie, van de beginselen, waarin vader en moeder ons zijn voorgegaan. Deze beginselen zijn het, die de glorie van Neder land uitmaken. Wat hebben wij het nu gemakkelijk, als we denken aan den strijd van onze ouders en onze voorouders. Weest er dankbaar voor, en dat willen jullie ook wel, want je wilt jonge Calvinisten blijven, die uit liefde voor God hun hart hebben verpand aan de zaak van Jezus Christus. De glorie van dezen dag is, dat we onder het regiment van onze geliefde Koningin in volle vrijheid Hem mogen dienen. Nog eenige jaren, dan zijn jullie goed onderlegde dienaren en dienaressen van Koning Jezus, aan Wiens naam en zaak we ons leven wijden. Deze dag, waarop we eendrachtig trouw beloofd hebben aan Zijn dienst, zal als een feestdag in onze herinnering blijven. Dr. Colijn komt niet De voorzitter zei nu, dat iedereen had ge dacht, dat Dr. Colijn hier ook een woord zou spreken (applaus), maar, zei de heer Francken, Dr. Colijn komt niet (betuigingen van spijt). Daarom zullen wij naar Dr. Colijn gaan (applaus). Hierna werd besloten een telegram naar Dr. Colijn te verzenden, waarin de 11.000 jongens en meisjes o.m. uitspreken: „Wij groeten u, en missen u zeer, maar begrijpen dat u zoutit gekomen zijn als u hadrt gekund. Wij hebben u lief om uw persoon en om Gods wil en wenschen, dat u ons volk nog vele jaren tot rijken zegen moogt zijn". Met het Wilhelmus werd de landdag be slaten, waarna de onderscheidene groepen een eigen kant uitgingen. Men bleef in Artis, andere groepen maakten uitstapjes in den omtrek, terwijl velen in de middaguren de Kon. Familie toejuichten op Haar rondrit door Amsterdam-Oost. Belangrijke gift voor het A.S.I.B. Mevrouw A. C. de Jonge—van Weassenaer eere-presidente van het A.S.I.B. (algemeen steunfonds voor inheemsche behoeftigen) te Voorst, heeft ten behoeve van het A.S.I.B. een gift van f 2000 ontvangen van de Ned. Ind. Gas Maatschappij. WANKLANKEN De grocie drukte in verband met het Ko ninklijk bezoek maakt de hoofdstad tot een welkom operatie-terrein voor zakkenrollers. Bij de politie zijn gisteren dan ook ver scheidene aangiften binnengekomen van menschen, die in de drukte het slachtoffer van zakkenrollerij waren geworden. De Koninklijke Familie bracht gistermid dag een bezoek aan de openluchtschool in het Oosterpak te Amsterdam. Tijdens de rondwandeling door de openuchtscho ol, waar de hooge bezoekers werden ron dgeleid door wethouder Boekman en het hoofd der school. Eerste en Tweede Kamer 42 Senatoren en 98 Tweede Kamerleden zijn gisteren in volle rechten gesteld. Van de Eerste Kamerleden ontbreken nog de heer S. v. d. Bergh (lib.) die in het bui tenland vertoeft, Dr. de Vlugt en Mr. Krop man, die door het bezoek van H.M. de Ko ningin aan de hoofdstad gebonden waren en Prof v. Embden, die ongesteld is evenals de .heer v. Voorst tot Voorst (r.k.). De anti-rev. heer Nauta heeft zijn geloofs brieven nog niet .ingezonden, terwijl er voorts een vacature Serrarens (r.k.) is en ook de plaats van volksgenoot de Marchant et d'Ansembourg nog niet vervuld is. De verschillende stemmingen brachten geen verrassingen in de commissies. Slechts gunden de drie aanwezige N.S.B.-ers zich 't kinderlijk genoegen om telkens weer op el kaar te stemmen. Ze kwamen uit de urn afwisselend met twee en een stem of wel met ieder een stem. Fractieleider v. Vessem zet de nieuwe aera onder den man. dun hij in het afgeloopen zittingsjaar niet meer wilde zien, wel op grootsche wijze in! Overigens zij nog aangeteekend, dat de regeling van de aftreding zóó uitviel, dat de noordelijke en zuidelijke groep het eerst, in 1940, zullen aftreden. De Kamer is voor onbepaalden tijd huis toe vertrokken. Van de 100 Tweede Kamerleden konden er 98 worden geïnstalleerd. Of eigenlijk 97. Want de iipresïdênt 'had réeds Dinsdagmor gen in handen van H.M. de Koningin de vereischté eeden afgelegd. Verhinderd was. R.K. heer Stampei; van den N.S.B.-er Rost van Tonningen waren de geloofsbrieven nog niet ingekomen. Eeden wei'den afgelegd door alle leden van rechts, door de liberalen v. Lidth de Jeu de. Wendelaar en Dr. Vos, door de vrijz.- dem. Mr. Oud en Ebels. de soc. dem. v. d. Goes van Naters en Faber, de beide S G.P.- ers en den C.D.U.-er v. Houten. Zijn fractie genoot Posthuma legde met de overige leden van links de verklaringen en belofte af. Het opmaken, van de nominatie voor het voorzitterschap kon weinig verrassingen brengen. Mr. Aalberse werd met vrijwel al- gemeene stemmen nummer één. De heer v. Dijk, die een uitmuntend tweede voorzitter is, verkreeg ook nu weer de tweede plaats, hoewel de soc.-dem. nog steeds meenen daarop recht te hebben en daarom hun stemmen op den heer Drees uitbrachten, die echter met overgroote meerderheid op de derde plaats gebracht werd. Vrijdagmiddag 1 uur vergadert de Kamer opnieuw. De president zal dan zijn ambt aanvaar den; verder zullen enkele huishoudelijke aangelegenheden moeten worden geregeld Levensmiddelen en kleeding voor werkloozen Eerste zitting der Contact-Commissie Vanwege het departement van sociale za ken wordt medegedeeld, dat de eerste zit ting is gehouden der door den minister van Sociale Zaken ingestelde contact-commissie terzake vah.de verstrekking van levensmid delen en kleeding aan werkloozen en arm lastigen. in welke commissie, naast de de partementen van sociale zaken, handel, nij verheid én landbouw elk met 1 Lid, zijn ver tegenwoordigd de middenstartdsraad met 3 leden, de raad voor het grootwinkelbedrijf in Nederland met 1 lid en de Coöp Groot- handelsvereeniging „De handelskamer" met 1 li.!. De comftaissia is ingesteld teneinde met betrekking tot de inschakeling van den han del en vevschil lende andere met de distri butie van gO;dkoópe levensmiddelen en de verstrekking van zgn. B-steun in natura aan werkloozen en c.q. armlastigen samem hangende onderwerpen, gezamenlijk over leg te plegen. Met betrekking tot aangelegenheden, val lende binnen den werkkring der commissie, behooren de grootwinkelbedrijven zich té wenden tot Mr. G. A. J. M. Mutsaerts Hee- rengracht -388, Amsterdam, de Coöperaties tot den beer.W. Dijkstra, Viei-havenstraat 40 Botterdam en het zelfstandig kleinbedrijf tot Mr. F. J. H. Bach. Mauritskade 23, 's-Gra venhage. \r--i Vreemdelingenverkeer Congres te Zandvoort De algemeene vergadering vaST* dé "Algf Ned. Vereeniging voorVreettidelingen ver keer werd te Zandvoort gehouden ónder, presidium vpn Jiafon. C. R T. Krayenhoff. Uitvoerig werd gediscussieerd over de be handeling van het ontwenp-fitatuten. in over leg niet dé.fi règeëringsconunissax'is der 'A. N. V. V. vastgesteld. Het ontwerp werd aan genomen met 232 tegen 27 stemmen. In de middagvergadering deelde de voor zitter mede. dat de heer T. H. de Meester te Bus&um iiu het -dagelijkscb bestuur was ge kozen. Voorts werden in het hoofdbestuur gekozen de -heer Mr. J. Milius te Utrecht, (vac. J. Th. W. J.. Vermolen te Medemblik), de. heer J. Lamsvejci te Apeldoorn, (vac. J. van de Garde te Lochem), de heer gen.-ma- joor L C A. van de Kasteele te Den Haag, (vac. Mr.. E. Menten te Den Haag) en Jos Grolla te Valkenburg, (vac. J. Dorren tc Valkenburg). De middagzitting was hoofdzakelijk ge wijd aan de behandeling van verechillende huishoudelijke zaken. Besloten werd het congres volgend jaar te Oisterwijk en in 1939 te Leeuwarden te houden. POLITIE Interessant weekend te Groesbeek Van de Ned. Centrale voor Practische W er kv er ruiming en Hulpverleening Referaten van Ds. Vunderink en Prof. Gasimir Gedurende het afgeloopen weekend hield die Ned. Centrale voor Practische Werkver ruiming en Hulpverleening haar jaarlijksche conferentie, op haar tehuis voor heeren, de groote prachtig gelegen villa „Ooster-Meer- wyk" te Groesbeek. Zooals elk jaar, liet het programma duidelijk uitkomen, hoezeer er naar gestreefd wordt om aan die moderne psychologie de plaats te geven, die haar naast alle andere middelen tot hulpverlee ning toekomt. Zaterdagavond gaf de heer G. van R o e k e 1, voorzitter der P. H. het woord aan Ds G. W. G. Vunderink (Zeist), om te spreken over „Menschenkennis". Spr. ging uit van het leed van het niet-begrepen- zijn. Intuïtutie en ervaring zijn in het alge meen onvoldoende om elkaar werkelijk te verstaan. Spr. schetste in groobe trekken de pogingen die gedaan zijn om door middel van groepeeringen op grond van psychologi sche verschillen tot grondiger keixnis van het menschelijk karakter te komen. Zoo worden aangestipt de oude temperamentenleer van Hippocrates en Galenus, de schema's van Wundt, Hijmans, Jung en Kretschner. Ernstig waarschuwend voor dilettantisme van ondes- kundigen wijst spr. erop, dat tenslotte ieder mensch door de geheimzinnige werking van het onderbewuste een raadselachtig wezen is. In dat onderbewuste werken verschillende „Triebe": volgens Freud is de voornaamste de sexueele drift, volgens Adler de wil tot macht. Spr. wijst echter ook op het zoeken naar het Goddelijke als algemeen-mensche- lijke eigenschap. Daarnaast wordt het ziele- leven bepaald door erfelijke aanleg en per soonlijke levenservaring. Met verschillende voorbeelden licht spr. nu toe, hoe er veel waarheid is in het woord: „Tout savoir c'est tout pardonner." Zondagmorgen kwam men samen in het kleine kerkje van de gemeente Groesbeek, waar de pastor loci, Ds J. A. Visscher, secretaris der P. H., een dienst leidde, spre kende over Joh. 16 33. 'sAvonds sprak Prof. R. Casimir over „Het onderbewuste en de droom". Behalve de bekende onderscheiding van bewust en onderbewust zieleteven kent men vier lagen of niv-eaux: de instinctieve, de aanschouwelijke, de systematische en de ab stracte laag. In de droom is het bewustzijn vervlakt; er zijn weinig remmende voorstel lingen, zoodat de beelden eenerzijds elkander zeer snel opvolgen, anderzijds vaak een on gemotiveerde nadruk verkrijgen. Ook is in de droom de synthese verstoord, daar de aanschouwingsvormen van ruimte en tijd vrijwel ontbreken. Ook de categorieën van identiteit (mijnheer X is niet mijnheer Y) en causaliteit worden verwaarloosd. In de droom ovenveegt het visueelè en het emotioneele: motorie en wil zijn ver zwakt. Angstdroomen komen veel voor. In de droom vallen wij terug op een lager niveau; van het abstracte tot het aanschou welijke, tot het stadium van het kind of van het zuiver zinnelijke. Kern van de droom is altijd het ik; het dagelijksche leven vei-schaft de materie. De droom bewaart de eenheid van persoon en omgeving. Deze nieuwe op vatting lacht spreker nader toe; wanneer men na een dx-oom wakker wordt, is er altijd een oogerublik van half-bewustzijn, waarin de droom „abklinkt" en plaats maakt voor het besef van het dagleven. Zoowel in de droom als in het dagleven zijn we ons be wust van ons ik, dat in een omgeving ge plaatst is. De persoon blijft dus identiek, doordat de droom de schakel vormt tusschen de identiteit van gisteren en die van heden. Zou de droom niet bestaan, dan moest men iedere morgen opnieuw als het ware ge schapen worden. Na de parapsychologische beschouwing even aangestipt te hebben, noemde spr. de droom: een symbolische uiting van wenschen en verlangens. Tenslotte wees spr. erop, dat de dxoomstudie bemoeilijkt wordt doordat we slechts geselecteerd, bewerkt materiaal hebben, en ook niet voldoende van de oor zakelijke of begeleidende physische' of phy- siologische elementen op de hoogte zijn. Ook dagdroomen en phantasieproducten benade ren eenigszins het wezen van de droom Het onderwerp voor Maandagmorgen luidde: .Minderwaardigheidscomplex en religie", en wend ingeleid door Ds C. Riemers (Bxxssum). Spr. gaf eerst uitvoerig weer, welke plaats de leer van het minderwaardigheidscomplex in de individual-psychologie (Adler en Künkel) inneemt. Met vele voorbeelden lichtte -hij toe, hoe het minderwaardigheids gevoel zich meestal vormt in de vroegste kindheid, en steeds als tegenpool heeft het streven om zich te doen gelden. Gebrek aan gemeenschapsgevoel gaat hiermee onafschei delijk samen. In de religie liggen de meest waardevolle elementen voor de genezing:het geloof in de verzoening met God, die in Christus tot stand is gebracht, verzoent den mensch ook met het leven, en leert hem de dingen anders, „zakelijker" zien. Hij leert zichzelf beschouwen als een onmisbaar stukje in Gods legplaat. Het laatste nummer van het programma was een lezing met lichtbeelden van Ds Visscher over: „Beeltenissen van Christus door alle eeuwen." Aan de hand van een schoone verzameling illustratief materiaal werd aangetoond, hoe het geestelijk stempel, dat een bepaalde pe riode in de wereldgeschiedenis draagt, zich ook zet od de voorstelling die de kunst van die periode geschapen heeft van Christus. In de Christusfiguur spiegelt de „geest der eeuw" zich af. Hierna werd de conferentie, die zeer ge slaagd mag genoemd worden, door den voor zitter gesloten. Postwissel-vervalscher aangehouden De Eindhovensche politie heeft aangehouden de 18-jarige P. van den D. uit Tilburg, op het oogenblik dat deze op het postkantoor te Eind hoven een postwissel van f 1900 trachtte te Het onderzoek bracht aan het licht, dat de jongeman de postwissel zelf had uitgeschre ven en verzonden aan een gefingeerd persoon te Tilburg, die hij Drielsman had genoemd. Hij had op den achterkant van den postwissel zich zelf gemachtigd het geld in ontvangst te nemen. Op het bijkantoor te Goirle, v hij den kantoorhouder kende, was h geslaagd om, toen deze even afwezig met enkele stempels het stuk een schyn van echtheid te geven. Toen van den D. zich in Eindhoven aan loket vervoegde, stond een rechercheur klaar, die van den D. in hechtenis nam, toen deze de uitbetaalde f 1900 by zich wilde steken. De jongeman, die een bekentenis heeft af gelegd, is naar Den Bosch overgebracht, waar hij ter beschikking van de justitie zal worden gesteld. Verduistering van 7000. Tegen verdachte 12 maanden geëischt Vóór de Almelosche Rechtbank zijn eenige geruchtmakende verduisteringen behandeld De eerste was gepleegd door den notaris- Merk P. G. uit Hengelo, die bij notaris. Mr. Janssen de Ltmpéps over een viertal jaren geld bad achtergehouden. ï>it had hij cevcns tgedaaïr.bij den voorganger van Mr. de Lim- pens, notaris Nieuwenhuis, te Oldenzaal in totaal 'xeeft G. een f 7000 gulden verduis terd. De controle wes zeer slecht. De cisch luidde twaalf maan den-gevange nisstraf. waarvan zes maanden voorwaar- delijk. Voorts stond terecht de winkelchef B. P. uit Almelo, die als beheerder van een schoe nenmagazijn eener groote Nederlandsche fabriek voor ca. f 1000 had verduisterd. Hij was naar Antwerpen gevlucht, doch werd daar gepakt en uitgeleverd. De eisch was negen maanden gevangenisstraf, waarvan viër maanden vooxivaardelijk. Postambtenaar verdacht van verduistering Op 8 Februari 1936 kreeg de adjunot-direc- van het Amsterdamsche Hoofdpostkan toor, de heer S. J., van Gelder, een onderge- teekenden brief toegestuurd: „Telt u de kas van L. eens na. Er is een flink tekort." Onmiddellijkk stelde de heer v. Gelder onderzoek in. De controle wees uit dat ar een bedrag van bijna f 3000,aan zegels ont brak. De Justitie werd in de zaak gemengd er deze stelde tegen den loketambtenaar, der assistent der posteryen C. J. L. een vervol ging in wegens verduistering. De adjunct-directeur van het postkantoor- was van meening dat diefstal al schynyk was. De officier van justitie, mr. De Muinck Keizer achtte de mogelijkheid van diefstal vokomen onbestaanbaar. Naar spr.'s meening kan slechte deze verdachte de zegels hebben weggenomen. Hij was de eenige, die trommels kon komen. Spr. is er van overtuigd, dat de man, die hardnekkig volhoudt, dat hy onschuldig is, het berag ten nadeele van den staat heeft duister-d. De Officier vorderde tenslotte genisstraf van acht maanden. De verdediger, Mr. A. H. van der Biesen pleitte vryspraak. Vonnis 23 Juni. ROFFELRIJMEN EEN HEERLIJK FEEST De Bond voor Geref. Jeugd-Orga- nlsatie vierde gisteren met 11.00") leden en leiders zi)n zilveren feest Een deel van onze jeugd, de meisjes en de kna-pen, Had gisteren geen tijd behoorlijk uit te slapen: Er was in Amsterdam een tintiend jeugdfestijn Zooals er in ons land maar 0 zoo zelden zijn: De Bond voor G.J.O., met tivintigduizend leden, Sloeg bij de zilvren paal een blik in het verleden, Om blij en welgemoed de toekomst in te gaan. De hoofden opgericht, en achter Jezus aan. Elfduizend jongelui, voorzien van goed geleide, Genoten van 't geluk aan God hun lied te wijden, Te zingen van hun land, te hooren naar het woord Waarin tot werken en tot bidden werd gespoord. Hoe stralend gaf de zon daar blijk van haar presentie En hoe genoot de jeugd van Zijne Excellentie De Wilde, toen hij zei dat Artis 't. déze keer Won van het Binnenhof! Dat was een hooge eer. Het gaat vanzelf niet aan de speeches te bespreken Die vloeiden door 't gezang als frissche waterbeken. 't Was alles: goed en klaar, geknipt voor onze jeugd, Gewéld uit heldre bron en sprankelend van vreugd. Het was een heerlijk feest, om nimmer te vergeten En door de Radio een klop op het geweten Van héél ons Christenvolk, opdat het zou verstaan: Dé weg voor Neerlands jeugd is: achter Jezus aan! (Nadruk verboden) LEO LENS De zware repetities en examens zijn er. Houdt nu zenuwen en geest met Mijnhardt's Zenuwtabletten vol komen kalm en helder. Het maken der repe tities wordt lichter en het slagen zekerder. Buisjo 75 et Bij Apothekers en Drogisten. Op het kantje af..,. Hachelijk avontuur van twee hengelaars Th'-liét Buiten-IJ bij Schellingwoude zijn gistermiddag twee hengelaars op het nippertje aan den dood ontsnapt. De beide mannen, de Vries en Kelner, beidien om streeks 60 jaar, hadden gevischt en begaven zich per roeiboot in de richting van de Oranjesluizen. Op dat moment was evenwel die spuikolk in werking, hetgeen een sterke strooming deed ontstaan. Het bootje ging met een vaart door de spuikolk. De Vries sprong over boord en wist zich aan een hulpbrug vast te klampen. Door een agent van politie werd de man uit zijn benarde positie bevrijdi en aan wal gebracht. Inmiddels was de boot tegen de spuikolk geworpen, waardoor Kelner er uit sloeg en verder met de zuiging meeging. Door schip pers en sluispersoneel werden den man red dingsboeien en haken toegeworpen, doch hij slaagde er niet in ze te grijpen. Hij schreeuwde om hulp, hetgeen door hen gelaars in het Binnen-IJ werd gehoord. Zij roeiden onmiddellijk den man tegemoet en slaagden erin hem op te pikken. Na van droge kleeren te zijn voorzien, gingen de 60- jarigen, die zeer onder .den indruk van het avontuur waren, huiswaarts. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN Gisteravond te zes uur is te Amster dam een 14-jarige jongen, dde op zijn rij wiel met groote vaart over het Meerhuizen- plein reed en niet behoorlijk op het verkeer lette, tegen een auto gebotst. De knaap kwam te vallen en werd ernstig gewond. Hij is in het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis opgenomen. OPLICHTER AANGEHOUDEN Door de Amsterdamsche politie is aange houden en naar Rotterdam overgebracht de in het Algemeen Politieblad gesignaleerde 29-jarige J. A. A., gedomiliceerd te Ban doeng, die zich heeft uitgegeven als kunst schilder of als koopman, maar die er zijn werk van maakte, bij een groot aantal goed gesitueerden aan te kloppen onder voorwend sel, dat hij gelden inzamelt voor zijn terug reis. De man heeft in totaal zooveel geld verzameld, dat hij de reis naar Inddë wel eenige malen had kunnen maken. H. M. de Koningin bracht gisteren een bezoek aan het opleidingsschip ..Prinses Juliana dat aan de De Ruyterkadg te Amsterdam gemeerd ligt. De aankomst van, de Koningin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5