Insïanffne DONDERDAG 10 JUNI 1937 EERSTE BLAD PAG. a de spaansche burgeroorlog Wolkbreuken belemmeren de krijgsverrichtingen Jsen interview met Franco Aan het Baskisc-he front werd gister de Btrijd ernstig belemmerd door wolkbreuken en er viel dan ook slechts eenige activiteit ,van de lichte artillerie waar te nemen. Volgens betrouwbare berichten van het 'Aaturische front bereiden daar thans de nationalisten onder commando van kapitein Aranda een groot offensief voor, waaraan o.m. de kort geleden uit Marokko gearri veerde troepen, een contingent van elf twaalf duizend man, zullen deelnemen. Bovendien zouden de nationalisten eerlang «de beschikking hebben over een honderd iduizend nieuwe re cru ten. Jfaar godsdienstvrede? Onder leiding van mgr. Beaupin is te Parijs een Fransch comité voor godsdienst vrede in Spanje in het leven geroepen, waarin o.a. zitting hebben Georges Duhainel, Daniel Halévy en Frangois Mauriac. Het comité wil de middelen bestudeeren torn een einde te maken aan den burger oorlog. Een oud-minister in arrest Op last van de reehteche autoriteiten van Pamplona is oud-minister Rahola gearres teerd. Pedro Rahola is Catalaan van geboorte en was lid van ae „Regionalistische Liga". Kort geleden heeft Rahola een meenings- yerschil gehad met de requetes te San Sebastian, waarna een blad hem beschuldig de van separatistische neigingen. De oud minister trok toen naar Pamplona, doch hier werd dezelfde beschuldiging tegen hem ingebracht, waarna hij werd gearresteerd. Franco over de buitenlandsche politiek Het Fransche blad „Le Journal" publiceert een interview met Franco, waarin de reehtsche generaal van zijn vriendschap Voor Frarkrijk getuigt en de moreele breuk tusschen Italië en Engeland betreurt. Wat de vriendschap van het reehtsche Spanje voor Italië en Duitschland betreft, reide generaal Franco: „Frankrijk vindt in zijn verleden het recht een weinig achter dochtig te zijn. wanneer het om zijn veilig heid gaat.Wat mij persoonlijk betreft, geloof ik, dat deze argwaan ongerechtvaardigd,is. Wat Spanje betreft, nooit zou dit land zich leenen voor een. complot tegen Frankrijk. jVoor de hulp bij onzen strijd heeft men geenerlei belofte, welke dan ook, van ons gevraagd. Wij zijn Spaansche nationalisten en vastbesloten de toekomst der natie vrij te houden van hypotheken". Op de vraag van den journalist, of, wan neer de regeering van Franco eens door ge heel Europa zou zijn erkend, Franco bereid zou zijn met Frankryk een onvoorwaardelijk niet-aanvalsverdrag te sluiten, antwoordde Franco: „Volgaarne, mits Frankrijk dit wenscht cn, daar ben ik zeker van, zonder een van onze vrienden te choquceren. Belgische Vuurkruisen tegen amnestie Gistermiddag poogden de leden van den Belgischen boud van oudstrijders, de Vuur kruisen ,in de omgeving van 't parlements gebouw tc Brussel te betoogen tegen de po- litieke amnestie. De toegangswegen naar 't parlementsgebouw werden evenwel door een sterke politiemacht bewaakt, zoodat de- poging mislukte. Vervolgens kwamen de oudstrijders bij- •n op het Congresplein, waar zij hun oor logsdecoraties op het graf van den onbe kenden soldaat wierpen. Het graf is thans omringd door een politiecordon. Een delegatie van de Vuurkruisen is door den voorzitter van den Senaat en den vice- oorzitter van de Kamer ontvangen. De delegatie overhandigde de eischen van don bond, waaronder het verwerpen van de am nestiewet. Von Neurath naar Bulgarije Na beëindiging van zijn beooelt aan de Joegoslavische hoofdstad is de Duitsche mi- mister Von Neurath thans van Belgrado naar Sofia vertrokken. Hem werd o.a. uit geleide gedaan dioor den minister-president en minister van buitenlandsche zaken Dr. Stojadinowitsj, en de gezanten van Oosten rijk, Hongarije en Bulgarije. De PoolschRoemeensche vriendschap gestaafd Moscicki reist hulstoe Gistermiddag heeft Mosciski, de president der Poolsche republiek, in het gebouw oer Poolsche legatie te Boekarest zijn in Roe menië wonende landgenooten ontvangen. Hij onderhield zich geruimen tijd met hen en spoorde hen aan, zich strikt loyaal te gedragen jegens den Roemeenschen staat, die Polena geallieerde is. „Door te werken voor uw tweede vader land, Roemenië, werkt gij voor Polen". In oen namiddag vertrok de Poolsche president naar Sinaia. Koning Carol, prins Michael en een aantal autoriteiten verge zelden hem. Het station te Sinaia was schitterend ver sierd, de muziek speelde het Poolsche volks lied. Geestdriftig werd de president bij aan komst door de talrijke menigte, die hem op- achtte, toegejuicht Vergezeld van koning Carol begaf Moscicki zich allereerst naar het kasteel Pelesz, waar Het toezicht op Spanje Jfen wordt het ta Londen spoedig eens Volgens de „Giornale d'Italia" zouden Ita lië en Duitschland zich reeds bereid ver klaard hebben, deel te nemen aan eon bij eenkomst der vier groote mogenidlheden, die met de controle in Spanje belasit zijn, ten einde den tekst van het uiteindelijke accoord «op t.e stellen. De terugkeer van Italië en van Duitsch land in de commissie voor de niet-inmen- ging wordt dan ook als verzekerd beschouwd Men zegt -dat het principieele accoord 'tusschen de vier mogendheden, die toe-zicht in Spanje uitoefenen, een uitstekenden in druk heeft gemaakt en men is er te Rome over voldaan, dat een compromis ten aan zien van heit derde punt van het Britsche yoors'-el bereikt is. De „Popoio d'Italia" schrijft: „De ge rechtvaardigde eischen van Italië en Duitschland sullen in h<x>fdzaak aanvaard .worden en het toezicht zal voortaan kunnen geschieden, zonder dat men al te veel vrees \oor aanvallen met iroorbedachte-n rade oe hoeft te koesteren". Frankrijk overzwermd met spionnen De Fransche veiligheidspolitie krijgt het [voortdurend drukker met het opsporen en onschadelijk maken van personen, die voor Vreemde mogendheden spionneeren. De heer Mortessier, directeur der i,Süreté" heeft in een interview verklaard, dat sinds begin van dit jaar niet minder dan 28 agenten van buitenlandsche mo genetleden achter slot en grendel zijn ge zet, terwijl er in 1933 slechts twaalf spion- pen werden gearresteerd. Een wet verbiedt de bladen melding te maken van de arrestatie van spionnen. Zij mogen slechts de vonnissen, welke tegen spionnen zijn uitgesproken, publiceeren. hij de koningin-moeder van Roemenië een bezoek bracht. 's Avonds gaf koning Carol in zijn paleis, den Poolsohen gast ter cere, een afscheids diner, waaraan o.a. koningin Maria aanzat. Om tien uur vertrok president Moscicki weer naar Polen. Als de Japansche Kamer bijeenkomt 1 Verworpen wetten opnieuw In debat De Japansche regeering"heeft besloten in het nieuwe parlement dat 23 Juli wordt ge opend, 23 wetsontwerpen in te dienen. De meeste van deze ontwerpen werden door de vorige Kamer verworpen. Eén van de wetten heeft betrekking op den gedwongen aankoop van nieuwgedolven goud door de bank van Japan. Tot nu toe werd dit goud alleen van bepaalde maat schappijen gekocht. Verder hebben de ontwerpen betrekking op eon nationalo gezondheidsverzekering, een herziening van de wet op militaire ge heimen, controle op de ijzerindustrie en regeling van den handel. In officieole kringen wordt verklaard, „dat er geen redenen zijn, waarom Japan, welks buitenlandsche politiek wordt geleid door het beginsel van non-agressie, 't aan bod van don Australischen minister-presi dent Lvons inzake een niet-aamvalspart in den Stillen Oceaan niet zou aannemen". Men wijst er evenwel op, „dat de voor stellen van Lyons niet concreet zijn en de regeering kan moeilijk haar houding be palen, voor zij nadere bijzonderheden weet" Een lijk in de drinkwaterleiding In het stuwingsreservoir van de water leiding der Poolsche stad Bielitz is Zondag j.l. een toerist verdronken. Het lijk van den verongelukte kon tot nu toe nog niet ge borgen worden. Men vreest, dat het drink water vergiftigd zal worden. De watervoorziening van Bielietz, een stad van 20.000 inwoners, is in gevaar ge bracht. Een duiker, die uit Gdingen met een vlieg tuig was -fgehaald, is gister twaalf maal in het reservoir afgedaald, zonder dat het hem tot nu toe gelukt is. het lijk te vinden. Men kan zich voorstellen, dat men thans in Bielitz met zeer gemengde gevoelens het leidingkraantje opendraait. 'L Ft Hoofdpijn en juist nul Hoe moeilijk is hef soms zich qoed te houden en niemand iets te laten merken. Het lukt nauwelijks. Instantine echter zal de pijn onmid dellijk doen verdwijnen! Onthoudt daarom Stilt n voorkomt pijn Electriciteitsstaking te Flint Gouverneur Murphy mobiliseert de nationale gard8 De gouverneur van den staat Michi gan, Murphy, heeft de mobilisatie gelast van de nationale garde, opdat zij onverwijld kan ingrijpen, indien de toe stand, welke is ontstaan door het in staking gaan van de arbeiders in de electriciteitsbedrijven te Flint, zich mocht toespitsen. Wijl deze staking niet is geautoriseerd door het onder leiding van John Lewis staande comité voor industrieele organisa tie/waarbij de stakende arbeiders zijn aan gesloten, .heeft gouverneur Murphy var Lewis geëischt. er voor tc zorgen, dat de lévering van de normale hoeveelheid stroom aan de stad Flint cn aan het Saginawdal, nog vóór het vallen van het duister -verzekerd. Murphv heeft gedreigd, dat hij hiervoor persoonlijk zou zorgen, indien de vakver- eeniging van Lewis daartoe niet in staat blijkt te zijn. Door de onverwachte staking van arbeiders bij de electriciteitsbedrijven. die -moet worden beschouwd als een bewijs van afkeuring tegen een eerst Woensdagavond te Washington tusschen de vakvereeniging van Lewis en de electriciteitsma-atschappijen gesloten salarisregeling, zijn alle bedrijven in niet minder dan 23 steden stilgelegd. De te Washington gesloten salarisregeling 'bevatte zekere loonsverhoogingen voor de arbeiders in de electriciteitsbedrijven. welke verhoogingen evenwel door de arbeiders te gering weiden geacht. De bedrijven, waar gestaakt wordt, be- hooren tot de Milwaukee-stroomverbruikers- maatschappij, welke het geheele Saginaw dal van licht- en krachtstroom voorziet Stalins moeder is overleden Liefst sprak zij over haar zoon Had zij zich weder tot de kerk gekeerd? Aan het Tiflis verschijnende blad „Zarja Wostoka" ontleent het D.N.B. de tijding, dat Stalins moeder aldaar op 77-jarigen leeftijd aan longontsteking zou zijn overleden. Katharina Dzjoegasjwili, een Georgische boerin, die wellicht tot aan haar dood toe nimmer een duidelijke voorstelling gekregen heeft van de hoogte, waartoe haar zoon gestegen is, was reeds bij haar leven een legendari sche figuur, die door de zorg welke zij voor de eerste opvoeding van haar zoon gedragen heeft, hem misschien wel den weg geopend heeft, waarlangs hij een maal de eerste van zijn land zou wor den, maar voor wie hij tot het einde toe „Soso", het troetelkind gebleven is, de eenige, die haar van haar drie zonen gebleven was, nadat de beide andere jong waren gestorven. De laatste jaren van haar leven heeft Katharina Dzjoegasjwili gesleten in een kleine twee-kamerwoning in het voormalige palcis van de onderkoningen van Georgië, in de buurt van Tiflis, thans de zetel van de regeering van Transkaukasië. De ka mers waren eenvoudig gemeubeld. „Het leek alsof de oude dame de meeste meubelstuk ken uit haar vroegere huis had meege bracht, schreef eins een buitenlandsch be zoeker. Het geheel maakte een indruk van armoede." Behalve foto's van haar zoon hingen er een portret van Lenin en een olieverfschilderij, waarop de executie van de 26 commissarissen van Bakoe, tijdens den burgeroorlog was afgebeeld- Aldus be schreef twee jaar geleden de correspondent \an het Sovjet-telegraafagentschap den in druk dien de oude vrouw- op den binnen komende maakte: „Op een gemakkelijke met een tapijt bedekte divan achter de ta fel zit een eenvoudig gekleede bejaarde vrouw met een hoornen bril, op. Haar hoofd is bedekt met een zwarten doek." De bui tenlander weet te vertellen, dat-haar haar sneeuwwit was. Maar haar trekken verrie den nog de schoonheid, welke ;zij had be zeten. Nog maakte zij den indruk van jon ger te zijn dan zij in werkelijkheid was. .Zij is frisch en converseert intelligent en gaarne over de dingen van den dag." Maar het liefst sprak zij oyfer haar zoon en uit deze gesprekken zijn aar dige, anecdote-achtige gezegden be waard gebleven,, waaruit van een een voudig, maar krachtig karakter en een groote moederliefde Tdijkt. - In» een wan- die gesprekken herinnert zij eraan, dat zij altijd haar jongen een goede opvoe ding had willen geven, zij had hem in Gori, waar Stalin ook géborén is,' op school gedaan, hij leerde uitstekend, maar zijn vader wilde hem van school nemen om hem schoenmaker te laten worden, zooals de Dzjoegaswili's van vader op zoon waren geweest. „Ik verzette mij zooveel als ik kon, ik had er zelfs ruzie met mijn man over, maar niets hielp, hij hield voet bij stuk." Maar later, toen haar man dood was, deed zij Soso toch weer op school. „Hij was de eer ste van de klas. Hij kreeg een stipendium van drie roebel in de maand." „Soso was altijd een goede jongen, vertelde zij bij een andere gelegenheid. Ik hoefde hem nooit te straffen. Hij leerde graag en er was niets, dat hij niet leeren wou." Nog lang zou Keke, zooals Katharina Dzjoegasjwili in Georgië genoemd werd, de bewering van de biogra fen van haar zoon tegenspreken, dat hij van het seminarium, waarop zij hem ge daan had, was weggejaagd, nadat onder zijn boeken marxistische geschriften waren aangetroffen: „Het is niet waar, dat Soso van het seminarium is gestuurd. Hij is er niet afgestuurd. Ik heb hem er af genomen vanwege zijn gezondheid. Toen hij van Gori naar Tiflis ging en op het seminarie kwam, was hij vijftien en een van de sterkste jon gens, die ik gezien heb. Maar hij overwerk te zich en toen hij negentien was, was hij zoo op, dat de dokters dachten, dat hij tering zou krijgen. Daarom nam ik hem van school. Ik heb hem er af genomen. Hij was mijn eenige zoon." Tientallen jaren later uitte deze liefde zich niet anders. Nadat Stalin zijn moeder kort na haar '5sten verjaardag nog eens weer had opgezocht vertelde zij in een in terview: „Daar komt onze Lawrenti (Berija, de secretaris van het Transkaukasische partijcomité) en zegt, dat Soso er is. dat hij meegekomen is en dadelijk zal binnen komen. De deur gaat open en op den drem pel staat hij, mijn eigene. Ik kijk hem aan en geloof, mijn. oogen niet. Hij is ook blij. Hij komt.naar mij toe en kust mij. Hij zag eri goed, flink en vroolijk uit. Hartelijk vraagt hij naar mijn gezondheid, naar ver wanten en vrienden. Opeens bemerk ik in de haren van mijn zoon zilveren draden. Ik 'raag'zelfs: „Wat nu, zoon. word je grijs?" En hij antwoordt: „Dat beteokent niets, moeder, grijze haren komen er niet op aan. Ik voel me best. Daaraan hoef je niet te -twijfelen^ Dan vraagt Keke naar haar kleinkinde ren, Swetlana. Jasja, Waso. „En Soso zegt voor da gra,p. ..dgt hjj spec) aal in. opdracht vhn Swotlana gekomen is, die grootmoeder vraagt, of zij haar notenjam wil sturen. Soso houdt ook van die jam. Dat is nog een zwak. uit zijn kindsheid." En als Stalin ten slotte weggaat, vergeet zij niet hem wat mee te geven „voor onderweg" en een potje notenjam voor Swetlana. Het moederhart is bedroefd over het afscheid. „De tranen kwamen in mijn oogen. Maar ik hield piij goed. Ik wou mijn zoon niet laten zien, dat het mij zoo moeilijk viel van hem te schei den. Het was immers zoo begrijpelijk, dat hij haast had, dat hij groote, belangrijke dingen te doen had" Een laatste kerkgang? Opzien en ook ontroering heeft ge baard het bericht dat ®en maand gele den door de wereldpers circuleerde over een kerkgang van Stalins moeder. Zij was sinds twintig jaar niet meer in de kerk gezien. Haar verschijnen bij het laatst-gevierde Russische Paaschfeest veroorzaakte in het gebouw een hevige paniek aangezien vele geloovigen in haar een handlangster van de Gepoe zagen en daarom de kerk in allerijl verlieten. De oude vrouw- had met baar bezoek evénwel in het geheel geen kwade be doelingen, hetgeen zij bewees door een gift van duizend roebel tot verfraaiing van het kerkgebouw. Het toenmalige gerucht, dat Stalin bevel zou hebben gegeven, dat zijn moeder haar woonplaats moest verlaten, om zich elders te vestigen, waar haar kerkbezoek minder sensatie zou verwekken, heeft nim mer bevestiging gevonden. Hevige brand te Halle Dooden, gewonden en vermisten In den afgeloopen nacht is brand ontstaan in een der loodsen op .het stationsempla- cement van Halle (Duitschl.) Het vuur greep zeer snel om zich heen. Van de 80 man tellende nachtploeg kwamen vijf per sonen om het leven, terwijl eenige -perso nen gewond werden. Het aantal vermisten kon nog niet wor den vastgesteld. De brand werd met 53 slangen op de waterleiding aangetast. Het was evenwel niet mogelijk het ongeveer 25.000 vierk. meter beslaande complex ge bouwen. waar op zes verlaad-perrons onge veer 300 goederenwagens, zoomede tal van vrachtauto's stonden, te behouden. Voortdu rend kwamen benzinetanks tot ontploffing. De geweldige warm te-ontwikkeling en de aanhoudende instortingen maakten het on mogelijk de brandende gebouwen naderen. Alle opslagplaatsen zijn tot den grond toe afgebrand. Slechts enkele kantoorgebouw- tjes van de spoorwegen en van de douane konden worden behouden. Van de overige gebouwen staain slechts enkele muren overeind. Over de oorzaak van den brand la nog niets bekend. De bergingswerkzaamheden zullen nog geruimen tijd in beslag nemen. Kort Nieuws Besloten Is thans de Parijsche expositie eiken dag van 's morgens negen uur tot middernacht voor het publiek open te stel len, ofschoon het nog zeer lang zal dureu, voor zij werkelijk gereed zal zijn. De internationale arbeidsconferentie te Genève heeft besloten reeds dit jaar defini tieve besluiten te nemen oirotrent de 40-urige arbeidsweek. Hierop zijn de debatten over het jaarrap port van den directeur van het arbeidsbu- bureau. Butler, begonnen. De Chineeesche pers meldt, dat vier duizend bewoners van Johol in opstand te- gen de Mandsjoerijsche en Japansche troe pen zijn gekomen. De opstand zou zich tot Noord Tsjahar dreigen uit te breiden. De Mongoolsche autonome regeering van pser zou tot krachtige maatregelen be sloten hebben. Met het gebruikelijke schilderachtige ceremonieel is graaf Baldwin gistermitl- dag in het hoogerhuls geïnstalleerd. Baldwin legde voor de voltallige vergade ring der peers en peeresses den eed af, ter wijl de gaanderij-en vol waren met parle mentsleden. VRIJDAG 11 JUNI HILVERSUM I 1875 M. Algem. Programma, verzorgd door den KRO. 8.00-9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- Melodisten. 2.20 KRO-orkest en gramo foonmuziek. 5.15 Orgelspel. (Om 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur). 7.00 Berich ten. 7.15 Luchtvaartkroniek. 7.35 Musica Catholica. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Operetteconcert. 10.30 Berichten ANP, 10.40 Paul Godwins orkest. HILVERSUM II 301 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Zang, piano. 11.10 Vervolg declama tie. 11.30 Orgelspel. 2.00 Declamatie. 2.30 Orgelspel en zang. 5.00 Declamatie. 5.30 Orgelspel. 6.00 „Fantasia". 7.00 Kinder bescherming, causerie. 7.30 Berichten V.G.P. 7.35 Lezen in den Bijbel. 8.00 Zang en piano. 8.30 Vervveys Vondeluitgave, causerie. 9.00 VARA-Theaterorkest, dub belmannen-kwartet „Smetana" en solisten. 10.30 Belichten ANP. 10.40 Avondwij ding. DROITWICH 1500 M. 11.40—11.50 Piano- soli. 12.10 Orgelconcert. 4.40 Reportage. 5.15 Sportreportage. 5.35 Fred Sextet. 6.45 Strijkkwartet. 7.20 Voor tuinliefheb- bers. 7.40 BBC-orkest, 9.40 The Responsi bilities of Empire, causerie. RADIO PARIS 1648 M. 12.35 Goldy-orkest. 4.20 Reitlingerkwartet. 5.50 Pianovoor dracht. 6.05 Zang. 6.50 Pianovoordracht. 7.05 Zang. 8.05 Zang. 8.35 Pianovoor dracht. 8.50 Piano, zang en viool. 11.20— 1.05 Orkestconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Klein- orkest. 1.30 Salonorkest. 5.20 Orkest. 6.20 Salonorkest en zang. 8.20 „Clivia", ope rette. 484 M.: 12.40 Zang. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.40 Zang. 5.20 Omroeporkest. 6.50 Brahms-concert. 7.35 Zang. LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ „VITALIS" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck MathonsingeJ 2 HET GOEDE ADRES! schaken Capablanca tegen den nieuwen wereldkampioen Reeds geruimen tijd houdt men zich in de internationale schaakwereld bezig met het vraagstuk, welke meester het eerst in aanmerking komt om den winnaar van de in dit najaar te houden revanchematch tus schen Euwe en Aljechin, voor een kamp om den wereldtitel uit te dagen. Nu is eenigen tijd geleden een commissie door den internationalen schaakbond inge steld, die een ranglijst zou opmaken van de spelers, die voor een titelmatch tegen Euwe of Aljechin in aanmerking zouden komen. Deze commissie bestaat o.m. uit A. Aljechin uit Frankrijk en mr A. Rueb uit Nederland, den president van den bond die tevens het voorzitterschap van de commissie waar neemt. Het aanstaand congres van den Interna tionalen Schaakbond zal op 10 Augustus te Stockholm worden gehouden. De commissie zal op dit congres een advies uitbrengen. Levensverzekering-Maatschappij CONFIDENTIA NV Catharlfneelngel 48 UTRECHT KAPITAAL- en VOLKSVERZEKERING LIJFRENTEN Actieve Vertegenwoordiger» gevraagd. Naar wij van welingelichte zijde ver namen, hebben alle commissieleden Capablanca als nummer 1 op de lijst geplaatst. Dit in verband met zijn resul taten in 1936 behaald op de groote tour- nooien te Moskou en Nottingham. Mocht Euwe er in slagen zijn titel var. wereldkampioen in zijn match tegen Alje chin te behouden, dan mag men wel aan nemen, dat de eerstvolgende ontmoeting om het wereldkampioenschap niet eerder dan in 1939 zal plaats vinden. Reshevski over EuweAljechin Op doorreis naar Kemeri, in Letland, waar de volgende week een internationaal schaaktournooi begint, vertoefde de kam pioen van de Ver. Staten de 25-jarige groot meester Reshevski voor één dag in de Ne- derlandsche hoofdstad. Voor de tweede maal in zijn leven is hij daar. Van zijn eerste bezoek aan de hoofd stad kan hij zich weinig herinneren. Hij was toen 8 jaar oud en maakte een tournee door Nederland. Het wonderkind van 17 jaar geleden gaf simultaan-seances en te Amsterdam was ,een jongeman. Euwe ge naamd, een van zijn tegenstanders. De jongeman won van den jongen, met welk succes Euwe toendertijd erg blij schijnt to zijn geweest Gevraagd naar zijn meening over den wedstrijd om het wereldkampioenschap tusschen Euwe en Aljechin. sprak hij als zijn meening uit, dat Euwe de meeste kan sen heeft, maar van een genie als Aljechin is alles te verwachten. Euwe heeft alle capaciteiten van een wereldkampioen, hij is een harde, serieuze werker en het merk waardige is. dat door zijn bescheidenheid hij niet zoo sterk op den voorgrond is ge komen. Het transpireeren van oksels, voeten en andere lichaamsdeelen wordt door Purolpoedcr tegengegaan en het stukloopen wordt er door voorkomen. Werkt verkoelend, opdrogend en reukwegnemend. Bussen 40 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. cBbven d'e PbotefrksL RE&INA V.D.4HAUW- VEUTMAN. I (48 De dieren toonden zich zeer ongeduldig en huilden en trók- Ken aan de zeelen, dat het een lust was. doch de hoogopge- yvaaide sneeuw langs de bergwand belette hun wel er van door te gaan voor het nog tijd was. Even plotseling als de storm opgestoken was, was ze ook uitgeraasd. Boven de welvende wit bestoven wereld koepelde de hemel met het 'diepste blauw. Enkele losgebroken wolken zwierven nog aar zelend hier en daar. Aan den einder raakten hemel en aarde .elkaar. Verblindend wit lag het zwaarbesneeuwde uitgestrekte land. Dadelijk zette Soak zijn sneeuwbril op, die bestond uit houten oogkleppen, waarin smalle spleten waren en die met riemen om het hoofd gebonden werd. Hooge hoopen sneeuw lagen overal verspreid over de lagere gedeelten, zooals de wind de sneeuw in grillige wil lekeur had verspreid of opgeworpen. Soak ging nu niet op de slede zitten, doch liep voor de honden uit om hun de beste weg te wijzen. Bovendien had hij het voordeel dat zijn bloed na de lange gedwongen rust. ayeer eens goed ig beweging kwam. Ook wilde hij de last voor de honden niet verzwaren, omdat ze het in de hooge sneeuwval moeilijk genoeg hadden. Op sommige plaatsen liep het zwaar en de voorste hon den zakten soms tot de buik in de sneeuw, hoewel Soak zijn best deed, de beste weg uit te zoeken. De honden, die ach teraan kwamen, liepen weer gemakkelijker in het spoor van de voorste dieren. Zoo nu en dan, wanneer hij zag, dat de achterloopers de zeelen uit gemakzucht wat slap lieten hangen, spoorde Soak hen met de zweep aan beter te trekken, opdat de voorste dieren het niet al te moeilijk zouden krijgen. Midden op de dag, weigerden de honden opeens verder te gaan. Ook Pitha en de beide hulpleiders huilden alsof ze in angst zaten, doch een stap verder gaan, deden ze niet. Soak opmerkzaam geworden, haalde een houweel voor de dag en onderzocht het sneeuwdek dat voor hem lag. Toen merkte hij, dat ze vlak voor een toegevroren meer stonden, dat door het sneeuwdek niet van de overige omgeving te onderscheiden was. Ze maakten een omweg en trokken moeizaam verder. Geen levend wezen was deze dag te zien. Een grijze hemel koepelde nu over de golvende witte on eindigheid. In de late middag toonden de honden een plotselinge on rust. Zij trokken in een richting die Soak niet gaan wilde en toonden een haast en treklust, die hij de heele dag nog niet had opgemerkt. Het was of ze menschen roken en speurend zag hij rond of hij hier of daar sneeuwhutten ont dekken kon, hoewel hij in deze buurt nog nooit een neder zetting had aangetroffen. Doch dit beteekende niet de onmogelijkheid, omdat de Eskimo's zich soms tijdelijk op nooit bewoonde plaatsen neerzetten, wanneer ze weten, dat er zich wild in de buurt bevindt. Hoewel hij zeer op zijn hoede was, omdat hij niet wist, welk gevaar hem bedreigen kon. liet hij de honden gaan, waar ze wilden. Doch opeens, in een streek, waar de dikwijls opeenge hoopte sneeuw wel bewees, hoe de wind hier huis gehouden had. zag hij een hondekop tusschen de sneeuw uitsteken en donkere uitsteeksels, die aan een ingesneeuwde slede moes ten toebehooren. Onmiddellijk liet hij halt houden. En gewapend met schop en houweel groef hij allereerst de hond uit, die klagend huilde en tevergeefs probeerde op zijn pooten te staan. Bij het opruimen der sneeuw ontdekte Soak twee doode hon den, die stijf en uitgestrekt naar elkaar lagen. Doch hij sloeg niet veel acht op deze vondst, maar begon in alle haast de slede uit te graven, omdat hij begreep, dat hier een ongeluk was gebeurd, waarbij wellicht menschen waren omgekomen. Al spoedig stiet hij op een berenpels, die stijf vol sneeuw zat en daaronder lag bewegingloos een mensch. Met zijn handen begon hij in koortsachtige haast, de sneeuw van het gezicht te krabben, zoodat mond en neus weer bloot kwa men in de vrije lucht. Maar toen Het was of een krachtige hand hem achterover sloeg. Zijn hart leek stil te staan bij deze aanblik. Het was Naa-ank, de moordenaar van zijn ouders. De eerste oogenblikken wist hij van ontzetting en schrik niet %at hij doen moest. Heel deze voorbije tijd had hij zich dikwijls ingedacht: dat hij dezen man ontmoeten zou. en voor de gedachte hem te dooden, was hij nooit teruggedeinsd. Maar nu? M~oit had hij gedacht hem z 6 te zullen vinden. Hulpe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2